مشاوره کنکور و انتخابی سرنوشت‌ساز

قبل از اینکه بخواهیم به نقش و اهمیت مشاوره کنکور بپردازیم، نیاز است که در خصوص مشاور و اهمیت مشاوره اندکی بنویسیم و بر روی آن تأمل کنیم. معنای واقعی مشاوره را تنها کسانی می‌دانند که در برهه‌ای از زمان به مشاور نیاز پیدا کرده‌اند و توانسته‌اند بر سر این دوراهی تصمیمی عاقلانه بگیرند که بر اساس آن تصمیم، سعادت را از شقاوت جدا نموده‌اند.

حتماً در زندگی خود با انسان‌هایی روبرو شده‌اید که بارها می‌گویند ای کاش به عقب برمی‌گشتیم و در آن زمان، فلان انتخاب را می‌کردیم. ای کاش در خصوص ازدواج این کار را می‌کردم یا این انتخاب را می‌کردم و یا این موضوع را بیشتر مدنظر خود قرار می‌دادم. ای کاش این اخلاقیات یا این کد‌ها را با کسی که تخصص آن را داشت مطرح می‌کردم. در خصوص خرید ماشین، خرید زمین، خرید مسکن و در هر مسئله‌ای مشاور می‌تواند نقش مهمی را ایفا کند.

بارها و بارها دیده‌ایم که در بین دو انسان با ویژگی‌های مساوی شخصی موفق‌تر بوده است که از مشاوری امین و درست و با تجربه بهره برده است. خیلی‌ها نیز که با آن‌ها صحبت می‌کنید می‌گویند ای کاش در زمان انتخاب رشته، فلان رشته یا فلان گرایش را انتخاب می‌کردم و یا در زمان انتخاب دانشگاه، فلان دانشگاه را انتخاب می‌کردم و اگر آن کار را می‌کردم امروز به مراتب از جایی که هستم موفق‌تر می‌بودم.

می‌خواهم با مثالی شما را با نقش و ارزش مشاور بیشتر آشنا کنم؛ آیا تاکنون در اتوبان‌های پر‌ترافیک اسیر ترافیک شده اید که مجبور باشید ساعت‌ها بوق ماشین‌ها و این تزاحم را تحمل کنید؟ قطعاً برای شما اتفاق افتاده است. در این زمان هنگامی که افسر پلیس که برسر مسیر ویژه تردد اتوبوس‌های شهری ایستاده است مسیری را باز می‌کند تا برخی از ماشین‌ها بتوانند در این مسیر حرکت کرده و از بار ترافیکی کاسته شود.

مشاوره کنکور

کسانی که در این محل و در این زمان به فرمان پلیس گوش می‌دهند و این مسیر را انتخاب می‌کنند قطعاً زمان کمتری را در ترافیک می‌گذراند و زودتر و سالم‌تر و با هزینه‌ کمتر به مقصد خود خواهند رسید. این شخص را به یک مشاور تشبیه کنید وقتی عده ای زیاد مانند دانش‌آموزان پشت کنکور در یک ترافیک سنگین قرار دارند این یک مشاور زبردست و متخصص است که می‌تواند مسیری سهل و مناسب با روحیات شخص جلوی پای او بگذارد.

در واقع مشاور تمام اسباب و لوازم مورد نیاز جهت تحقق اهداف عالیه را بر سر راه مراجع خود می‌گذارد و اگر بخواهیم این موضوع را بشکافیم و مثال بزنیم به مراتب در این خصوص مثال وجود خواهد داشت که بتواند جایگاه او را به ما نشان دهد.

در زمانی که امکانات و تسهیلات و منابع برای همگان تقریباً به یک اندازه وجود دارد این‌جا است که نقش یک متفکر یعنی نقش یک مشاور می‌تواند بسیار حیاتی باشد و کمک خواهد کرد از بین عده‌ای در شرایط یکسان، زمان رسیدن به هدف یکسان نباشد.

مشاوره کنکور در واقع در حکم نقشه‌خوانی است که نقشه‌ای را بر روی زمین پهن کرده و از بالا و با کلیه اطلاعات و شناخت علائم نقشه، آن نقشه را مطالعه می‌کند و می‌تواند به راحتی انتهای هر مسیر را تشخیص دهد، چرا که این یک نقشه‌خوان است و سال‌ها در این زمینه تخصص پیدا کرده است. وقتی به ما می‌گوید اگر از این مسیر بروید انتهای مسیر بن بست است باید به حرف او گوش دهیم چرا که او در بالا ناظر بر این نقشه است و راه‌ها را بهتر می‌بیند و کامل‌تر و جامع‌تر نظر می‌دهد.

با پیچیده شدن زندگی و تحول جامعه از حالت ساده به وضعیت صنعتی برای انسان‌ها مشکلات متعددی به وجود آمده است و تصمیم‌گیری در زمینه‌های گوناگون زندگی مثل گذشته ساده نیست و به اطلاعات پیچیده و دقیق نیاز دارد، انسان در این دنیای پیچیده و متنوع و پر از ابهام بدون کمک موثر افراد آگاه و دلسوز نمی‌تواند خود را به خوبی بشناسد و هویت موفقی را شکل دهد و بر مشکلات غلبه کنند، فعالیت‌های راهنمایی و مشاوره فردرا در شناخت خود و تصمیم‌گیری مناسب و حل مشکلات یاری می‌دهد.

 

نقش مشاور در شناخت استعدادهای دانش آموزان

مشاوره ایجاد رابطه حسنه بین دو نفر است که از طریق این رابطه مشاور به مراجع یاری می‌دهد تا نحوه ارتباط را فرا گیرد، نیازهایش را به طور معقول برآورده سازد، احساساتش را بشناسد، اطلاعاتی درباره نکات قوت و ضعف خویش به دست آورد و با تعیین و شناخت اهداف آینده شیوه حصول به آن‌ها را تعیین کند. می‌توان گفت مشاوره به تغییر ادراکات، اعتقادات، نگرش و نهایتاً تغییر شیوه زندگی منجر می‌شود

کنکور سراسری و مشاوره کنکور و مسائلی در ارتباط با آن در چند سال اخیر مورد توجه دانش‌آموزان و خانواده‌ها قرار گرفته است و به همین منظور دانش‌آموزان دنبال راه‌های میانبر برای رسیدن به هدف های خود هستند.

قدم بزرگ در این راه ابتدا اعتماد به توانایی‌های خود و یا به نوعی اعتماد به نفس و گام بعدی برای موفقیت داشتن یک هدف مشخص و واقع‌بینانه است. رسیدن به موفقیت در کنکور و رسیدن به هدف شاید به نظر خیلی‌ها دشوار به نظر برسد ولی مشاوره کنکور و مشاوره کنکور برنامه‌ریزی راه را برای شما آسان کرده است. برنامه‌ریزی صحیح و هدفمند یکی از مهم‌ترین راه‌های رسیدن به مقصد است.

یکی از بهترین پیشنهادات مشاوره کنکور این مطلب است که تا می‌توانید از کلاس‌های مدرسه استفاده کنید یعنی در سر کلاس درس حواس خود را شش‌دانگ جمع کنید، مهم نیست مطلبی که تدریس می‌شود با برنامه آزمون شما هماهنگ نیست شما یاد بگیرید اگر درس مدرسه جلو بود که پیش خوانی کرده‌اید و اگر عقب بود که مرور می‌کنید، در هر دو صورت شما چیزی را از دست نمی‌دهید.

همه شما با رشته‌های دانشگاهی و رشته‌های کنکور آشنایی دارید و مسلماً در هر کدام از رشته‌ها برنامه‌ریزی متفاوتی برای آن‌ها وجود دارد، با توجه به گروه‌های آموزشی متنوع مثل ریاضی، تجربی، علوم انسانی و هنر، دانش آموز وظیفه دارد که با برنامه‌ریزی مختص رشته خود تلاش کند. دروسی مثل آموزش زیست نیازمند برنامه ریزی دقیقی میباشد که بتوانید به خوبی این درس را مطالعه نمایید.

 

مشاوره کنکور تهران و آشنایی با رشته‌های دانشگاهی

مشاوره کنکور با آگاهی دادن از رتبه، درصد، تست و ساعت مطالعه می‌تواند به شما کمک کند که برنامه حساب شده و دقیقی را داشته باشید، مشاوره کنکور به شما نحوه صحیح مطالعه را آموزش می‌دهند، دانش آموزان کنکوری باید تمام نکات، مطالب ریز و درشت پاورقی و ….را بخوانند و از هیچ مطلبی غافل نشوند. یکی از راه‌های مشاوره‌کنکور این است که به دانش‌آموزان تفهیم شود ابتدا به مطالعه کتب درسی بپردازند و بعد در صورت لزوم از کتاب‌های کمک درسی بهره‌مند شوند.

شرط لازم برای موفق شدن در تست، مسلط شدن به مباحث کتب درسی است، زمان‌های مناسبی را برای مطالعه انتخاب کنید، از مطالب سخت شروع کنید زیرا در شروع مطالعه انرژی بیشتری دارد و ذهنتان فعال‌تر است،این دروس را به آخر وقت منتقل نکنید و حتما در طول روز تنوع درسی داشته باشید. مشاوره کنکور به شما آموزش می‌دهد برای دروس تخصصی بلافاصله بعد از آن‌ها تست بزنید ولی برای دروس عمومی ۲۴ ساعت بعد از مطالعه این کار را انجام دهید.

به طور مثال مشاوره کنکور تجربی در این دهه از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. این روزها تمایل به رشته تجربی در بین دانش‌آموزان زیاد شده است اما به دلیل وجهه اجتماعی و همچنین به خاطر بازار کاری که در جامعه ما وجود دارد و بهایی که به رشته‌های پزشکی داده می‎شود، این تمایل دانش‌آموزان و به تبع آن خانواده‌ها و چشم و هم‌چشمی سبب شده دانش‌آموزان بدون توجه به استعدادها و توانایی خود این رشته را انتخاب کنند ولی در میانه راه خسته می‌شوند، مشاوره کنکور آنها را در انتخاب بهتر و عاقلانه‌تر یاری می‌دهد.

این رشته همان‌طور که می‌دانید شامل شاخه‌های دانشگاهی، پزشکی، دندانپزشکی، پرستاری، مامایی، شنوایی‌سنجی، بینایی‌سنجی،علوم آزمایشگاهی، گفتار درمانی و … است. مشاوره کنکور در این رشته باعث می‌شود دانش‌آموزان بیشتر با علایق و استعدادهای خود آشنا شوند و از آینده این رشته و اینکه ممکن است بعد از اتمام تحصیل، این رشته همچنان مورد توجه باشد، اطلاعاتی ارائه می‎دهند، همچنین با برنامه‌ریزی صحیح آن‌ها را به سمت هدف خود راهنمایی می‌کنند تا بتوانند موفق شوند و آسان‌تر به دانشگاه و رشته مورد علاقه خود سرازیر شوند.

در مدارس، ادارات آموزش و پرورش و برخی پایگاه‌های اینترنتی مشاوره کنکور رایگان داده می‌شود حتماً از خدمات آن‌ها بهره ببرید.

مشاوره کنکور ریاضی هم مشاوره کنکور دیگری است که متقاضیان خاص خودش را دارد، رشته ریاضی و زیر شاخه‌های رشته مهندسی شامل: مهندسی برق، صنایع، معدن، کامپیوتر، نساجی، عمران، معماری و…است. دانش‌آموزانی که تحلیل و استدلال بالایی دارند و علاقه زیادی به ریاضی و حل تمرین دارند به این رشته روی می‌آورند مشاوره کنکور می‌تواند این افراد را به سمت رشته مورد علاقه‌شان سوق دهد.

کسانی که سختی‌های این دوران را تحمل می‌کنند و مقاومت بالایی دارند و خسته نمی‌شوند، در عمل نتیجه بهتری می‌گیرند، یکی از راهکارهای مشاوره کنکور این است که به شما می‌گویند کنکور آزمون سرعت و تسلط است،  مهارت تست زدن را یاد بگیرید و به آن تسلط پیدا کنید.

مشاوره کنکور انسانی و مشاوره کنکور هنر هم رونق زیادی دارد، این دو رشته هم علاقمندان زیادی دارد در رشته انسانی، معمولاً دانش‌آموزانی وارد می‌شوند که قدرت حفظ کردن و به خاطر سپردن قوی دارند و دوست دارند در رشته‌های حقوق، روانشناسی، مشاوره، مدیریت، علوم ارتباطات، جامعه شناسی و… تحصیل کنند، مشاوره کنکور می‌تواند به این دانش‌آموزان کمک ویژه‌ای کنند و آن‌ها را در راستای اهدافشان هدایت کنند و آن‌ها را نسبت به توانایی‌هایشان آگاه کنند.

رشته هنر هم امروزه طرفداران زیادی دارد و شامل رشته‌هایی چون، طراحی لباس، معماری، نقاشی، موسیقی، تئاتر و … است و معمولاً دانش‌آموزان که در این سطح توانمندی دارند وارد این شاخه می‌شوند، بسیاری از والدین هنوز با تفکر این‌که رشته‌های هنر متعلق به دانش‌آموزان ضعیف است و هزینه‌های زیادی دارد دست و پنجه نرم می‌کنند، مشاوران در این زمینه آن‌ها را هدایت می‌کنند و تمامی مسائل را روشن‌سازی می‌کنند و برای آن‌ها رفع ابهام می‌کنند.

مشاوره کنکور به دانش‌آموزان آموزش می‌دهد که درست مطالعه کنید، خواب کافی داشته باشید، از مواد غذایی سالم و مقوی استفاده کنید، هر گونه شرایط استرس‌زا را از خود دور کنید، خود را ریلکس کنید و در مواقع استراحت نرمش کنید تا شاداب شوید و انرژی بیشتری برای ادامه کار داشته باشید و به ازای هر یک ساعت درس خواندن ۱۵ دقیقه استراحت کنید، یادداشت‌برداری و نکته برداری و مرور دروس از بهترین راه‌های یادگیری مفید است.

این روزها به خاطر شرایط بیماری کرونا بازار مشاوره‌های غیر‌حضوری داغ شده‌ است. مشاوره کنکور تلفنی بسیار مورد توجه است و افراد با صرفه‌جویی در هزینه و وقت  و قیمت مشاوره کنکور مناسب می‌توانند بهترین مشاوره را دریافت کنند.

پایگاه مشاوره کنکور حضوری و غیرحضوری نیز در همه جا فعالیت دارند، مشاوره کنکور تهران یکی از پایگاه‌هایی است که در آن انواع مشاوره کنکور انجام می‌شود و شما می‌توانید بهره کافی را ببرید و به مسیر درست هدایت شوید و می‌توانید با آگاهی کامل وارد دانشگاهی معتبر شوید همچنین در رشته‌ای که آینده درخشانی دارد تحصیل کنید و فرد موفق و مفیدی برای خود و جامعه شوید، همچنین دغدغه مالی و در آمد نداشته باشید.