هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

ورود | ثبت نام
چگونه محتوای وبلاگ را سئو کنیم؟ برتر آموز

چگونه محتوای وبلاگ را سئو کنیم؟

دسته بندی : سئو
1401/10/12

تا حالا به این دقت کردی که وارد هز سایتی میشی یک قسمت به نام بلاگ و یا وبلاگ وجود داره که داخلش پر از محتواهای جدید و مفیده !! البته که هیچ سئو کار و یا تولید کننده‌ی محتوای بیکاری نداریم که بی‌خود و بی‌جهت این محتواها را تولید کرده باشه و قطعا این بخش اونقدر اهمیت داره که از هر 10 تا سایت 8 تای اونها بلاگ فعالی داره!! بعد از این که یک محتوا در قسمت وبلاگ تولید و منتشر می‌شه مهم‌ترین بخش اینه که این محتوا هم باید سئو شده باشد تا شما بتونید از این محتواها ورودی به سمت سایت داشته باشید و در لینک سازی داخلی از اونها استفاده کنید. در این مقاله از برتر آموز کنار شما هستیم تا به خوبی این موارد را با یک دیگر بررسی نماییم. پس همراه ما باشید!

چگونه محتوای وبلاگ را سئو کنیم؟ سوالی پر تکرار که قطعا شما برای پاسخ این پرسش الان این جا هستید.

شاید فکر کنید که سئوی وبلاگ با سئو سایر موارد سایت متفاوت باشد اما اگر روی اصل مفهوم سئو مسلط باشید در این مقاله قرار نیست آموزش سئویی داشته باشیم بلکه فقط نکات مهم را کنار هم قرار می‌دهیم.

اگر فکر می‌کنید هنوز روی مفهوم سئو به خوبی مسلط نیستید حتما پیشنهاد می‌شود که آموزش سئو فوق حرفه‌ای محسن حبیبی راد را به خوبی مطالعه کرده و از آن استفاده نمایید.

فایل اصطلاحات تخصصی سئو جدیدترین محصول رایگان برتر آموز می‌باشد که دانستن آن برای هر سئوکاری و دیجیتال مارکتری ضروری است.

آنچه که شما در این مقاله می‌آموزید:

  • وبلاگ یا بلاگ چیست؟
  • چرا سئو وبلاگ اهمیت دارد؟
  • چگونه محتوای وبلاگ را سئو کنیم؟

وبلاگ یا بلاگ چیست؟

فرض می‌کنیم که شما هنوز آشناییت کلی با مفهوم قسمت وبلاگ ندارید بنابراین از پایه آن را توضیح می‌دهیم.

شما هر سایت و با هر موضوعی که داشته باشید نیاز دارید تا محصولات و خدمات خود را داخل آن شرح بدهید ، اما سایر آموزش‌های اضافی و بقیه موارد در قسمتی به نام بلاگ سایت مطرح می‌شود.

حالا دقیق‌تر میخوای بدونی یعنی چی؟

فرض کن یک سایت دیجیتال برای فروش موبایل داری! امروز آیفون 14 معرفی شد و تو محصول آیفون 14 با توضیحات لازم را داخا سایت درج می‌کنی که برای این کار باید اطلاعات محصول نویسی داشته باشی و از درج محتواهای غیر ضروری خودداری کنی که داخل مقاله آموزش محصول نویسی به خوبی توضیح دادیم!

برای محصول نوشتن قطعا نمی‌تونی خیلی وارد جزئیات بشی و حتی نقد و بررسی پیجیده‌ای داشته باشی تمامی این موارد محتواهایی است که باید در وبلاگ شرح بدی و به محصول اصلیت لینک دهی کنی!

وبلاگ‌ها در سایت‌های مختلف به دو دسته تقسیم می‌شود مثلا مانند خیلی از سایت‌ها مثل برتر آموز وبلاگ داخل خود سایت برتر آموز وجود دارد و از قسمت بلاگ می‌توان آن را مطالعه کرد.

ولی در برخی از سایت‌ها مانند دیجی کالا یک ساب دامین دیگری برای وبلاگ طراحی می‌شود.

این موضوع کاملا سلیقه‌ای و بر حسب شرایط سایت می‌باشد.

چرا سئو وبلاگ اهمیت دارد؟

شما محصولات ، خدمات و صفحه اصلی سایت خود را سئو می‌کنید تا از طریق سرچ در موتورهای جست و جوی مختلف از جمله گوگل ترافیک کاربر داشته باشید و با انجام روش‌های بهینه بتوانید این ترافیک را به مشتری بالفعل تبدیل کرده و درآمد داشته باشید.

دقیقا همین هدف برای سئو کردن وبلاگ وجود دارد با این تفاوت که :

مردم در وبلاگ به دنبال آموزش و بر طرف کردن نیاز هستند!

زمانی که شما به یک محصولی احتیاج داشته باشید نوع سرچ کردن آن در گوگل متفاوت است. مثلا وقتی که بخواهید یک گوشی بخرید عبارت خرید گوشی آیفون 13 پرو مکس را سرچ می‌کنید این یعنی شما قصد خرید دارید اما زمانی که سرچ می‌کنید چگونه می‌توان اپل آیدی ساخت ؟ دیگر به دنبال خرید گوشی نیستید بلکه الان حرید خود را انجام دادید و به دنبال رفع نیاز هستید.

خوب برخی از افراد فکر می‌کنند که نمی‌توان از این افراد مشتری بالفعل ساخت چون خرید خود را نهایی کردن اما این طور نیست! شما می‌توانید از بخش وبلاگ همین آموزش به صفحات اصلی مانند خرید گوشی ، ساخت اپل آیدی ، خرید قاب ، خرید شارژر و هندزفری لینک بدهید!!

البته اگر محتوای وبلاگ شما آموزشی و جامع باشد می‌توانید به این موارد دسترسی داشته باشید در غیر این صورت افراد اصلا محتوای شما را مطالعه نخواهند کرد.

چگونه محتوای وبلاگ را سئو کنیم؟

خوب حالا که با بخش بلاگ آشنا شدیم می‌خواهیم بررسی نماییم که چگونه می‌توان بخش وبلاگ را سئو کنیم.

کلمه کلیدی مناسبی برای محتوای وبلاگ خود در نظر بگیرید.

یکی از مهم‌ترین مواردی که بیشتر افراد اصلا به آن اهمیت نمی‌دهند این است که برای محتوای وبلاگ خود اصلا کلمه کلیدی در نظر نمی‌گیرند و فکر می‌کنند که کلمه کلیدی نیاز نیست.

اما بالعکس محتوای وبلاگ شما باید دارای کلمه کلیدی باشد ، دقت داشته باشید که این کلمه کلیدی باید کاملا متفاوت با کلمه کلیدی صفحات اصلی سایت شما باشد.

یعنی چی؟

مثلا کلمه کلیدی سایت شما آموزش زبان انگلیسی است ، شما می‌توانید محتواهایی با کلمات کلیدی یادگیری زبان انگلیسی ، اصطلاحات مهم زبان انگلیسی برای سفر و… ایجاد کنید. کاربر زمانی که با هر کدام از این کلمات وارد سایت شما شود با تولید محتوای خوب می‌توانید آن‌ها را به سما سمت صفحه آموزش زبان انگلیسی هدایت نمایید.

نکته مهم در وبلاگ‌ها این است که می‌توانید از کلمات کلیدی طولانی استفاده نمایید و زودتر نتیجه بگیرید.

برای مثال در تصویر زیر ما کلمه کلیدی اصلی آموزش هوض مصنوعی را انتخاب کردیم ولی گوگل به ما کلمات کلیدی طولانی‌تر و پر کاربردتری را ارائه کرده است.

کلمات کلیدی طولانی

از تگ‌های H1 تا H6 در محتوای وبلاگ خود باید استفاده نمایید.

یکی دیگر از نکات مهم استفاده از تگ‌های هدینگ در سایت است. محتوای شما باید ساختار بندی شده باشد به طوری که کاربر با مطالعه آن بتواند عناوین اصلی را تشخیص بدهد.

این تگ‌ها به شما کمک می‌کند تا بتوانید این ساختار بندی را ایجاد نمایید. نکته مهم در استفاده از این تگ‌ها این است که اولا باید به ترتیب استفاده شود و دوما این که از هدینگ H1 تنها می‌توانید یک بار آن هم عنوان صفحه استفاده نمایید.

استفاده از کلمه کلیدی در هدینگ H1 بسیار زیاد اهمیت دارد.

از مقدمه و نتیجه گیری در محتوای خود استفاده نمایید!

البته که درج محتوا و نتیجه گیری ممکن است به صورت مستقیم بر روی سئو تاثیر نداشته باشد اما به خاطر نظمی که در نوشته‌های شما ایجاد می‌کند رضایت کاربر را افزایش می‌دهد و همین افزایش رضایت کاربر باعث می‌شود که تعامل خوبی را با سایت شما داشته باشد و در نهایت گوگل این تعامل خوب را به نفع سایت شما استفاده می‌کند.

البته که بهتر است هم در مقدمه و هم در نتیجه گیری از کلمه کلیدی محتوای وبلاگ خود استفاده نمایید.

عکس‌های بهینه قرار داده و alt تصاویر فراموش نشود.

محتوای متنی شما حتما باید دارای چندین عکس بهینه باشد. البته که در این جا منظور از بهینه بودن عکس‌ها این است که باید حجم عکس‌ها کم باشد ، عکس با کیفیت باشد ، عکس با فرمت .png و .jpg باشد. حتما نام عکس را با کلمه کلیدی مربوطه سیو نمایید.

سپس هنگامی که تصویر را در سایت خود آپلود می‌کنید باید حتما برای آن alt قرار بدهید. متن جایگزین تصاویر شما باید از کلمات کلیدی استفاده شده باشد.

قرار دادن یک URL مناسب!

شاید کمتر کسی به این موضوع فکر کند که باید یک URL مناسب برای محتوای وبلاگ خود قرار بدهد اما اصلا از URL غافل نشوید.

برخی از سایت‌ها هستند که عادت دارند آدرس محصولات ، خدمات ، بلاگ‌های خود را شماره گزاری کنند با انجام این کار شما امتیاز اصلی برای سئو را از دست می‌دهید.

آدرس محتوای شما باید حتما شامل کلمه کلیدی باشد و تا از امتیاز خوبی بهره‌مند بشوید.

سعی کنید URL های طولانی را کنار گذاشته و از آدرس‌های کوتاه و خلاصه شده استفاده نمایید.

البته که در خیلی از سایت‌ها تاریخ و زمان انتشار محتوا هم در  URL قرار می‌گیرد که می‌توانید از طراح سایت خود بخواهید این قسمت را برای شما ویرایش نماید.

البته URL هایی که تاریخ دارند از لحاظ بصری هم زیبا به نظر نمی‌رسند و با گذشت زمان در نگاه کاربر ممکن است قدیمی به نظر برسد حتی زمانی که شما آن را مدام آپدیت نمایید.

می‌توانید به جای URL فارسی از انگلیسی کمک بگیرید ، تنها کافیه متن خود را داخل گوگل ترنسلیت قرار بدهید و سپس عبارت حاصل را در لینک سایت بگذارید.

ایجاد لینک سازی مناسب میان محتوا برای سایر محتواهای بلاگ

قطعا با مقوله لینک سازی آشنا هستید و می‌دانید که لینک‌ها به دو دسته لینک داخلی و لینک خارجی تقسیم می‌شود. لینک داخلی مجموعه لینک‌هایی است که شما در محتوای خود به سایر محصولات و خدمات لینک می‌دهید ، یعنی کاربر می‌تواند به آسانی میان صفحات شما با لینک‌هایی که ایجاد کردید حرکت کند.

این کار بسیار روی سئوی محتوای بلاگ تاثیر گزار است و اعتبار محتوای شما را به شدت افزایش می‌دهد.

البته که دقت داشته باشید باید لینک سازی مرتبطی را داشته باشید وگنه در غیر این صورت با نارضایتی کاربر مواجه می‌شوید و تاثیر منفی برای شما خواهد گذاشت.

محتوای آموزشی قرار بدهید!

تولید محتوای درست یکی از رکن‌های اساسی بهینه سازی موتور جست و جوی گوگل می‌باشد.

محتوایی که شما در بلاگ سایت خود قرار می‌دهید باید بسیار آموزنده باشد و از آن سبک محتوای فروش باید دوری کنید.

محتوایی کاربر را به صفحه حرید منتقل می‌کند که در عین آموزشی بودن آن ، برای کاربر حس نیاز ایجاد کند. این که چگونه در محتوا برای کاربر حس نیاز ایجاد کنیم را به خوبی در مقاله روش‌های تشخیص نیاز مشتری توضیح داده‌ایم.

دقت داشته باشید که تولید محتوای درست و اصولی آنقدر تاثیر گزار است که می‌تواند عامل بسیار مهمی روی سئو بلاگ سایت شما داشته باشد.

در درجه بعدی سعی کنید محتوای یونیک تولید کنید و اصلا از سایت‌های دیگر محتوا کپی نکنید. الگوریتم‌های گوگل اینجا هستند تا به سرعت محتواهای کپی را تشخیص بدهند و سایت‌های خاطی را جریمه کنند.

متا دسکریپشن فراموش نشود!

قسمت مهمی که شما با استفاده از آن می‌توانید افراد را به مطالعه مقاله خود ترغیب کیند همین متا دسکریپشن است که بسیار زیاد روی سئو سایت تاثیر گزار است. شما باید درباره مقاله خود تا 120 کلمه متن که شامل کلمه کلیدی باشد بنویسید تا به کاربر نمایش داده شود.

اگر این مورد را فراموش کنید گوگل به صورت دلخواه قسمتی از متن محتوای شما را به جای این توضیحات متا قرار می‌دهد.

طول تعداد واژه‌های متن شما باید بهینه باشد.

در حالت کلی گوگل به محتواهای زیر 300 کلمه اصلا توجهی ندارد و طول محتوای شما باید حداقل بالای 300 کلمه باشد ، اما اگر محتوا نویس باشید می‌دانید که یک محتوای آموزشی خوب حداقل بین 2000 تا 3000 کلمه واژه نیاز دارد و این طول محتوا دقیقا مطلوب گوگل است.

البته که دقت داشته باشید تراکم کلمه کلیدی باید نسبت به محتوا کاملا رعایت شود. یعنی این که نه زیاده روی کنید و نه از درج کلمه کلیدی خودداری نمایید.

سئو کردن محتوای بلاگ برتر آموز

وبلاگ شما باید برای گوشی‌های تلفن همراه ریسپانسیو باشد.

می‌دانیم که امروزه بیش از 80 درصد مخاطبین ما از طریق موبایل وارد سایت ما می‌شود و این یعنی این که اگر سایت ما تصویر خوبی در تلفن همراه نداشته باشد ما مخاطبین زیادی را از دست می‌دهیم.

برای جلوگیری از این کار باید سایت برای انواع گوشی‌های موبایل ریسپانسیو با واکنش گرا باشد یعنی المان‌ها دقیقا در درست‌ترین مکان خودش قرار بگیرد.

پس بهتر است همین الان سایت خودتان را از طریق تلفن همراه مشاهده کنید و در صورت وجود مشکل حتما با طراح سایت خود به اشتراک بگذارید. حتما توصیه می‌شود روی این موضوع تمرکز داشته باشید.

حتما به سرچ کنسول سایت اهمیت بدهید.

گوگل سرچ کنسول ابزاری مفید است که به صورت رایگان در اختیار سئو کاران قرار گرفته است. با استفاده از این ابزار شما می‌توانید آمار بسیار دقیقی از ورودی و علاقه مخاطبین خود به موضوعات سایت داشته باشید.

دانستن این موارد کمک می‌مند تا شما همواره روی موضوعاتی تمرکز داشته باشید که کاربر به آن نیاز دارد بنابراین به این مورد حتما توجه داشته باشید.

سخن آخر :

دوست عزیز در مقاله چگونه محتوای وبلاگ را سئو کنیم؟ سعی کردیم به طور کامل به بررسی مهم‌ترین موارد در سئو کردن بلاگ بپردازیم و نکات کاربردی را بیان نماییم.

امیدواریم با خواندن این مقاله بتوانید تغییرات زیادی را روی محتوای بلاگ خود ایجاد کنید و صد البته که نتیجه خوبی را توسط الگوریتم‌های گوگل دریافت نمایید.

اگر تجربه‌ای در زمینه چگونه محتوای وبلاگ را سئو کنیم؟ دارید لطفا در قسمت کامنت با دوستان برتر آموزیبه اشتراک بگذارید. ممنون از توجه شما به برتر آموز.

نویسنده : تارا محمدزاده

تارا محمدزاده هستم دانشجوی کارشناسی ارشد هوش مصنوعی. در زمینه سئو ، تولید محتوا و دیجیتال مارکتینگ فعالیت میکنم. سابقه کاری در زمینه تولید محتوا و سئو موضوعات فناوری ، دیجیتال و... دارم. خوشحالم که از نوشته های من استفاده می کنید.

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *