آموزش و نحوه برگزاری وبینار آنلاین

 • صحبت درباره انتخاب موضوع
 • راهنمایی برای انتخاب قالب و فرمت وبینار
 • انتخاب ابزار برگزاری وبینار
 • تجهیزات مورد نیاز برگزاری وبینار
 • ضبط و انتشار به موقع وبینار
 • کسب درآمد از وبینار
40 ساعت آموزش
24 سرفصل
3 ماه پشتیبانی
12 جلسه

همه چیز در رابطه با دوره

آموزش وبینار: شاید تا به حال کلمه وبینار به گوش شما هم خورده باشد؛ این روز ها که تکنولوژی برگزاری جلسات آنلاین در سرتاسر جهان به یک نیاز ضروری تبدیل شده است، طبیعی است که بار ها و بار ها با اصطلاح وبینار برخورد کرده باشیم؛ مخصوصا اگر کسب و کار ما به نوعی باشد که بتوانیم برای آن وبینار برگزار کنیم حتما باید با مفاهیم وبینار به خوبی آشنا باشیم. به همین علت امروز در برتر آموز مقاله آموزش وبینار را تهیه کرده ام؛ در این آموزش با نحوه شرکت در وبینار، نحوه ی برگزاری وبینار و... آشنا خواهیم شد.

اما قبل از آن باید بدانیم که وبینار چیست و چه کاربرد هایی دارد؟

وبینار چیست؟

وبینار از دو واژه وب و سمینار تشکیل شده است و در فارسی آن رایاهمایی ترجمه میکنند. البته رایاهمایی کمتر استفاده میشود و وبینار نام شناخته شده تری است.

برای تغریف واژه وبینار به بیانی ساده میتوان گفت: وبینار یک رویداد آنلاین است که توسط یک سازمان، شرکت و یا یک شخص برگزار می شود و از طریق رایانه و با استفاده از اینترنت برای گروه خاصی از افراد پخش می شود. این جلسات میتوانند رایگان و یا پولی باشند.

پس در واقع اگر بخواهیم باهم یک وبینار را تصور کنیم این گونه است که  مدرس پشت لپتاپ یا کامپیوتر خود می ‌نشیند و از طریق میکروفن و وب ‌کم به صورت زنده محتوای خود را ارائه می ‌دهد حتی می ‌تواند صفحه تصویر کامپیوتر خود را به اشتراک بگذارد. شرکت‌ کنندگان وبینار هم می ‌توانند به صورت زنده صدای سخنران را بشنوند و همچنین تصویر سخنران یا صفحه کامپیوتر او را ببینند. با توجه به امکانات پلتفرمی که برای برگزاری وبینار انتخاب شده است، شرکت کنندگان نیز می توانند به صورت صوتی، تصویری و یا با استفاده از تایپ کردن با برگزار کننده در ارتباط باشند.

آنچه شرکت کنندگان ممکن است در وبینار ببیند می تواند یک پاور پوینت تهیه شده توسط برگزار کننده باشد، تصاویر و اصوات مختلف باشد، صفحه ای باشد که بتوان روی آن به صورت آنلاین کشید یا نوشت، تصویر زنده برگزار کننده باشد و...

البته ناگفته نماند که بعضی از برگزارکنندگان امکان دانلود وبینار های برگزار شده را نیز به شرکت کنندگان و علاقه مندان می دهند؛ به این صورت که وبینار یک بار به صورت آنلاین برگزار میشود، ذخیره می شود و هرکس که بخواهد می تواند بعدا آن را دانلود کند و به صورت آفلاین از آن وبینار استفاده کند. واضح است که در این حالت امکان تعامل همزمان با دیگر شرکت کنندگان یا برگزار کننده وجود ندارد.

آموزش وبینار

مزایا و معایب وبینار

هر تکنولوژی ای که مورد استفاده قرار می گیرد مزایا و معایب مربوط به خودش دارد؛ با مقایسه وبینار با جلسات حضوری می توانیم به معایب و مزایای آن پی ببریم؛ به هر حال نمی توان گفت که کدام روش بهتر است؛ بعضی وقت ها وبینار تنها روش پیش روی شماست و در بعضی شرایط وبینار بهترین روش پیش روی شماست.

از مزایای وبینار برای شرکت کنندگان میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

در هر مکانی که باشید تنها با دسترسی داشتن به اینترنت می توانید در وبینار مورد نظرتان شرکت کنید.

می توانید وبینار ها را ذخیره کنید تا هر موقعی که نیازشان دارید به آن ها مراجعه کنید.

اگر بخواهید می توانید در وبینار های جهانی شرکت کنید.

بعضی از وبینار ها رایگان هستند.

و...

مزایای وبینار برای برگزار کنندگان:

با برگزاری وبینار های رایگان می توانید برای کسب و کار خود تبلیغ کنید.

می توانید با استفاده از خود وبینار کسب درآمد کنید.

می توانید از سرتاسر جهان بیننده و مخاطب جذب کنید.

اگر صاحب کسب و کاری هستید می توانید با افراد موفق حوزه ی کسب و کارتان جلسه برگزار کنید و تبادل اطلاعات نمایید.

برگزاری وبینار روشی کم هزینه برای معرفی محصول و ارتباط با مشتریان است.

اینکه چه تعداد شرکت کننده می توانند در وبینار شما شرکت کنند می ‌تواند عددی بدون محدودیت باشد.

می توانید پس از برگزاری وبینار از فروش لینک دانلود وبینار برگزار شده نیز کسب درآمد کنید.

اگر مدرس هستید و وبینار را به منظور برگزاری کلاس‌ های درسی برگزار می کنید کنترل شرکت کنندگان و دانشجویان شما به مراتب راحت تر از کنترل کلاس های حضوری  خواهد بود.

و...

به هر حال وبینار در کنار مزایایی که دارد، مشکلاتی نیز دارد. به طور مثال قطعی ‌برق، سرعت پایین اینترنت، کمبود تجهیزات تصویری و صوتی، آنتن دهی ضعیف، موضوع فیلترینگ برای بعضی از وبینار ها و... می توانند فرآیند برگزاری وبینار را برای شرکت کنندگان یا برگزار کنندگان دچار مشکل کند.

کاربرد های وبینار

آموزش وبینار

در این بخش از آموزش وبینار با تعدادی از کاربرد های وبینار آشنا خواهیم شد و پس از آن با هم بررسی میکنیم که برای برگزاری وبینار به چه تجهیزاتی نیاز داریم؟

وبینار می تواند برای هر شخصی کاربرد های متفاوتی داشته باشد ولی برای دو گروه از افراد میتواند کاربرد های بسیار بیشتری داشته باشد؛ گروه اول: مدرسین، گروه دوم: صاحبان کسب و کار؛ پس از بررسی کاربردهای عمومی وبینار در ادامه ی آموزش وبینار به بررسی جداگانه کاربرد های آن برای این دو گروه نیز خواهم پرداخت.

کاربرد های وبینار:

آموزش آنلاین

معرفی و تبلیغ محصولات

برگزاری جلسات کاری

ارائه پروژه

برگزاری جلسات پرسش و پاسخ

برگزاری مسابقات و قرعه کشی های آنلاین

اطلاع رسانی به مخاطبان

و...

کاربرد وبینار برای مدرس ‌ها

همانطور که می دانید، یکی از کاربردهای محبوب وبینار، برگزاری آموزش آنلاین است. در بخش مزایا به این نکته اشاره کردیم که وبینار مشکل فاصله مکانی مخاطبان و برگزار کنندگان را حل می کند. به همین علت یکی از کاربردهای وبینار برای مدرس ها این است که می‌ توانند فراتر از مکانی که در آن هستند دانشجو و مخاطب داشته باشند. به طور مثال اگر به عنوان یک مدرس ایرانی یک وبینار با مخاطبان خارجی برگزار کنید می توانید این وبینار را در رزومه خود قرار دهید تا از آن برای مهاجرت و یا موارد دیگر استفاده نمایید. حتی می توانید با شرکت در وبینار مدرسین معروف و حرفه ای در رشته ی خودتان، از آن ها یاد بگیرید و در وبینار های خود از آنچه یاد گرفته اید استفاده کنید.

علاوه بر اینکه وبینار محدودیت های مکانی را از بین می ‌برد محدودیت تعداد افراد شرکت کننده را نیز از میان بر می دارد؛ به همین علت به عنوان یک مدرس با برگزاری وبینار با تعداد بسیار زیادی شرکت کننده، علاوه بر اینکه سختی های کنترل کلاس های حضوری با شرکت کنندگان زیاد را متحمل نمی شوید می توانید  با برگزاری تنها یک وبینار درآمد بسیار زیادی را کسب کنید‌.

به طور مثال فرض کنیم کارتان تدریس خصوصی کنکور است. می ‌توانید به افراد به صورت خصوصی تدریس کنید و هر ماه یک بار، وبینار رفع‌ اشکال برگزار کنید. با این کار از تمام رقیبان متمایز خواهید شد. می‌توانید مبلغ کلاس را از افراد دریافت کنید و سپس لینک شرکت در وبینار را در اختیارشان قرار دهید. همچنین ممکن است در وبینار های شما دانش آموزانی شرکت کنند که پیش از آن با شما کلاس خصوصی نداشته باشند پس شما در این جلسه رفع اشکال، فرصت این را که نوع تدریس خود را تبلیغ کنید نیز دارید. در نتیجه میتوانید دانش آموزان بیشتری را جذب کنید.

کاربرد وبینار برای کسب ‌و ‌کار ها و فروشندگان:

امروزه بخش عمده ای از بازاریابی به آموزش تبدیل شده است.  برای آنکه کاربرد وبینار برای کسب و کار و فروشندگان را بهتر توضیح دهم مثالی می زنم؛ فرض کنیم بخشی از کسب و کار شما فروش چرخ خیاطی است. در این حالت می توانید وبینارهایی با موضوعات آموزش کار با چرخ خیاطی، آموزش خرید چرخ خیاطی خوب، آموزش یک یا چند نوع دوخت با امکانات چرخ خیاطی و...  برگزار کنید.

این وبینار هایی که برگزار می‌کنید می توانند دو حالت داشته باشند

۱. تبلیغ، معرفی محصولات و جذب مشتری با برگزاری وبینار رایگان

۲. کسب درآمد از وبینار با دریافت هزینه ثبت ‌نام از شرکت‌ کنندگان

البته که در نوع دوم وبینار باز هم شما امکان تبلیغ محصولات خودتان را دارید. برای موفقیت آمیز بودن تبلیغات تان در وبینار هایی که برگزار می کنید تنها به کمی اطلاعات، خلاقیت و تجهیزات نیاز دارید. به طور مثال می توانید در انتهای وبیناری که برگزار کرده اید پیشنهاد بدهید که از خودتان بخرند و افرادی که تا مثلا 48 ساعت خرید کنند روی محصولات مثلا ۲۰ درصد تخفیف میگیرند. با این روش در واقع به بازاریابی حضوری می ‌پردازید با این تفاوت که در یک ساعت مطالب خود را به چند صد نفر ارائه می‌کنید. همانطور که اشاره کردم  یکی دیگر از کاربردهای وبینار برگزاری جلسات آنلاین است. صاحبان کسب و کار میتوانند از طریق وبینار به‌ راحتی با کارمندان، نمایندگان و خریداران جلسه بگذارند و به تبادل اطلاعات بپردازند.

تجهیزات مورد نیاز برگزارکنندگان وبینار:

امکانات سخت‌ افزاری لازم برگزاری یک وبینار بدون مشکل تصویر و صوت:

۱. کامپیوتر مجهز به میکروفن و وب ‌کم

۲.اینترنت پر سرعت

۳. اگر قصد دارید که در وبینار تصویر خودتان را نمایش دهید حتماً باید نورپردازی درستی نیز داشته باشید.

۴. سرویس برگزاری وبینار

البته اغلب لپ ‌تاپ ‌ها خودشان میکروفن داخلی و وب‌ کم دارند، پس شاید فقط یک لپ‌ تاپ که به اینترنت پرسرعت متصل است کافی باشد. البته به یک سرویس ارائه وبینار هم نیاز دارید. منظور سایت ‌هایی هستند که به ازای پرداخت مبلغی می ‌توانید از طریق سرور های آن ‌ها اقدام به برگزاری کلاس آنلاین یا وبینار کنید.

ادوبی کانکت و زوم دو نرم افزار محبوب و شناخته شده برای برگزاری وبینار هستند. از مزایای این سرویس ها میتوان به اینکه روی هر سیستم عاملی قابل اجرا هستند اشاره نمود.

به عنوان یک برگزار کننده وبینار باید با آداب ارائه و نحوه کار با تجهیزات صوتی و تصویری مورد نیاز برای برگزاری یک وبینار بی اشکال را حتماً بلد باشید.

علاوه بر آن دیدن دوره های آموزش آفیس جهت تهیه و تولید مقالات و پاورپوینت های مورد نیاز برای ارائه را نیز به شما پیشنهاد می کنیم.

هرچقدر که شما با این موارد آشنایی بیشتری داشته باشید حرفه‌ ای‌تر عمل خواهد کرد و در نتیجه وبیناری که برگزار می کنید برای خود شما و مخاطبان شما مفید تر خواهد بود.

تجهیزات مورد نیاز شرکت کنندگان وبینار:

برای شرکت در وبینار در واقع به تجهیزات زیادی نیاز ندارید تنها داشتن یک کامپیوتر متصل به اینترنت کافی است! حتی می توانید برای شرکت در وبینار از گوشی‌های موبایل تان نیز استفاده کنید. البته استفاده از کامپیوترها را بیشتر پیشنهاد می کنیم. واضح است کامپیوتری که قصد دارید با آن در وبینار شرکت کنید باید امکان پخش صدا را از طریق اسپیکر یا هدفون داشته باشد.

برای شرکت در در وبینار ها با استفاده از گوشی های موبایل بستگی دارد که  از کدام شرکت ارائه ‌دهنده سرویس وبینار استفاده شده باشد، تنها بعضی از این شرکت ها امکان شرکت در وبینار با استفاده از گوشی و تبلت را به شرکت کنندگان می دهند. به همین علت است که برای شرکت در وبینار کامپیوتر ها را بیشتر پیشنهاد می کنیم چرا که تمام سایت ها و سرویس های ارائه دهنده وبینار امکان شرکت در وبینار با کامپیوتر را دارند. جدای از آن اگر برای شرکت در وبینار از کامپیوتر یا لپ تاپ استفاده کنید امکان قطعی کمتر میشود‌.

شرکت های مختلف روش های متفاوتی را برای شرکت کنندگان ارائه می دهند. بعضی وقت ها ممکن است برای شرکت در وبینار تنها لازم باشد که از طریق مرورگر وارد آدرس خاصی شوید تا بتوانید ارائه را ببینید. البته برخی از سرویس‌ های وبینار خودشان نرم ‌افزار یا اپلیکیشن خاصی دارند که باید قبلا روی سیستم خود نصب کنید. به هرحال نمی ‌توان گفت که کدام روش بهتر است؛ ولی معمولا در سرویس ‌هایی که از طریق نرم ‌افزار یا اپلیکیشن ارائه می‌ شود، مشکلات قطع شدن و دیگر مشکلات کم تر رخ می دهند.

 چگونه یک وبینار خوب برگزار کنیم؟

در قسمت های قبلی آموزش وبینار تجهیزات مورد نیاز برای برگزاری یک وبینار خوب را معرفی کردم اما اکنون در آخرین بخش مقاله آموزش وبینار می خواهم چند نکته را که با رعایت کردن آنها می توانید یک وبینار مفید برگزار کنید معرفی کنم.

نکته ی اول:  هنگامی که می خواهید موضوع وبینار را انتخاب کنید. سعی کنید موضوع را طوری نام‌گذاری کنید که به صورت مشخص و واضح بیان کند که وبینار شما قرار است در مورد چه چیزی باشد.

نکته ی دوم:  نامی که می‌خواهید وبینار را برگزار کنید و مخاطبان خود را بشناسید یا اصطلاحاً مخاطبانتان را درک کنید به طور مثال اگر یک وبینار آموزشی برگزار می‌کنید به اینکه دانش آموزان شما چه سنی دارد و تا چه حد می ‌توانند بدون خستگی روی مطالب آموزشی تمرکز کنند توجه داشته باشید.

نکته ی سوم:  حتماً برای جلسات وبینار ای که می خواهید برگزار کنید یک زمان بندی دقیق به شرکت کنندگان تان ارائه دهید محتوای این جدول زمانبندی باید شامل روز و ساعت دقیق برگزاری وبینار ها و مدت‌ زمان آن ها باشد.

معمولاً و به صورت میانگین مدت زمان یک وبینار استاندارد ۶۰ دقیقه می باشد.

نکته ی چهارم: پیش از برگزاری وبینار تجهیزات مورد نیاز تان را امتحان کنید علاوه بر آن مطالبی را که می خواهید در وبینار در مورد آنها صحبت کنید حتماً بنویسید و از قبل برای ارائه تمرین کنید. با این کارها شما استرس کمتری هنگام برگزاری وبینار خواهید داشت و می ‌توانید در صورت بروز مشکل به سرعت و با حفظ آرامش آن را حل کنید.

نکته ی پنجم: برای ارتباط با شرکت کنندگان از شبکه های مجازی استفاده کنید و دائم برای اطلاع رسانی، با مخاطبان تان در ارتباط بمانید. اصطلاحاً مخاطبان تان را تنها نگذارید. همچنین حتماً برای تبلیغ وبینار خود از شبکه های مجازی استفاده کنید چرا که یکی از بهترین پلتفرم ها برای اطلاع رسانی و جذب مخاطب جلسات آنلاین شبکه های مجازی هستند.

نویسنده: لیلا نیکان

مشاهده بیشتر

فصل های دوره

1

فصل اول

توضیحات جلسه اول
2 جلسه
 • جلسه اول 1 ساعت و 20 دقیقه
2

فصل دوم

توضیحات جلسه دوم
2 جلسه
 • جلسه اول 1 ساعت و 40 دقیقه

مدرس دوره آموزشی

محسن حبیبی راد
(مدیر و موسس وب سایت برتر آموز )

لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است. چاپگرها و متون بلکه روزنامه و مجله در ستون و سطرآنچنان که لازم است و برای شرایط فعلی تکنولوژی مورد نیاز و کاربردهای متنوع با هدف بهبود ابزارهای کاربردی می باشد. کتابهای زیادی در شصت و سه درصد گذشته، حال و آینده شناخت فراوان جامعه و متخصصان را می طلبد تا با نرم افزارها شناخت بیشتری را برای طراحان رایانه ای علی الخصوص طراحان خلاقی و فرهنگ پیشرو در زبان فارسی ایجاد کرد.

سوالات متداول

 • سوال اول

  این موضوع کاملا بستگی به علاقه شما دارد. اگر به حل مسئله و الگوریتم و معماری نرم افزار و الگوهای طراحی و ... علاقه دارید. می‌توانید بک اند را انتخاب کنید. در غیر این صورت می‌توانید فرانت اند را انتخاب کنید. که هر دو حوزه بازار کار خوبی دارد. البته شما می‌توانید هر دو مهارت را یاد بگیرید که در این صورت شما اصطلاحا یک برنامه نویس فول استک (full stack developer) هستید و قطعا فرصت های شغلی بهتری برای شما هست.

 • سوال دوم

  این موضوع کاملا بستگی به علاقه شما دارد. اگر به حل مسئله و الگوریتم و معماری نرم افزار و الگوهای طراحی و ... علاقه دارید. می‌توانید بک اند را انتخاب کنید. در غیر این صورت می‌توانید فرانت اند را انتخاب کنید. که هر دو حوزه بازار کار خوبی دارد. البته شما می‌توانید هر دو مهارت را یاد بگیرید که در این صورت شما اصطلاحا یک برنامه نویس فول استک (full stack developer) هستید و قطعا فرصت های شغلی بهتری برای شما هست.

این دوره برای چه کسانی مناسب است؟

 • پیش نیاز یادگیری طراحی وب چیست؟
 • پیش نیاز یادگیری طراحی وب چیست؟
 • پیش نیاز یادگیری طراحی وب چیست؟
 • پیش نیاز یادگیری طراحی وب چیست؟

این دوره برای چه کسانی مناسب نیست؟

 • پیش نیاز یادگیری طراحی وب چیست؟
 • پیش نیاز یادگیری طراحی وب چیست؟
 • پیش نیاز یادگیری طراحی وب چیست؟
 • پیش نیاز یادگیری طراحی وب چیست؟

نظرات دانشجویان

نظرات دانشجویان سابق در رابطه با این دوره آموزشی
علی

تمامی دوره های موجود در وب سایت برترآموز به گونه ای تهیه و تولید شده که ضمانت قطعی در کیفیت را برای شما عزیزان به همراه دارد

دانشجوی دوره
علی

تمامی دوره های موجود در وب سایت برترآموز به گونه ای تهیه و تولید شده که ضمانت قطعی در کیفیت را برای شما عزیزان به همراه دارد

دانشجوی دوره
علی

تمامی دوره های موجود در وب سایت برترآموز به گونه ای تهیه و تولید شده که ضمانت قطعی در کیفیت را برای شما عزیزان به همراه دارد

دانشجوی دوره
5/5 (2 نظر)

ويژگی های دوره

ضمانت محصول

تمامی دوره های موجود در وب سایت برترآموز به گونه ای تهیه و تولید شده که ضمانت قطعی در کیفیت را برای شما عزیزان به همراه دارد

آموزش مهارت محور

پس از تهیه دوره آموزشی و با مشاهده آن ، انجام تکالیف و تمرین های مربوط به دوره ، به طور کامل به تمامی مباحث مسلط خواهید شد

پشتیبانی تمام وقت

بلافاصله پس از تهیه دوره ، تیم پشتیبانی وب سایت برتر آموز به صورت تمام وقت پاسخگو به تمامی سوالات و مشکلات شما هستند

دسترسی کامل

پس از تهیه دوره آموزشی ، میتوانید به تمامی محتوای آن از طریق پنل کاربری خودتان دسترسی داشته باشید

همین حالا ثبت نام کنید

آموزش و نحوه برگزاری وبینار آنلاین

 • صحبت درباره انتخاب موضوع
 • راهنمایی برای انتخاب قالب و فرمت وبینار
 • انتخاب ابزار برگزاری وبینار
 • تجهیزات مورد نیاز برگزاری وبینار
 • ضبط و انتشار به موقع وبینار
 • کسب درآمد از وبینار

190,000تومان

ثبت نام

نیاز به مشاوره تخصصی دارید؟

واتس آپ پیام دهید 09368371221

آموزش و نحوه برگزاری وبینار آنلاین

190,000تومان

ثبت نام در دوره