هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

ورود | ثبت نام
Women's fitness

چند نکته مهم برای فیتنس بانوان

دسته بندی : سلامت
1400/05/17

فیتنس بانوان جزء دسته ورزش هایی است که بانوان امروزی به آن توجه ویژه ای دارد. در این مقاله از سایت برتر آموز قصد داریم به شرح چند راز در مورد فیتنس بانوان بپردازیم که احتمالا تا الان از آن بی خبر بوده اید.

Some important tips for women's fitness

میان دوره ها را جدی بگیرید

طی تحقیقات انجام شده به این نتیجه رسیدیم که بانوانی که در طول چند ماه برنامه غذایی و تمرین خود را تغییر می دهند نسبت به دیگر بانوانی که از یک برنامه غذایی پیروی می کنند، از اندام بهتری برخودار هستند. به نظر می رسد که پیروی کردن از یک برنامه تکراری کمی حوصله سر بر می باشد. اگر شما هم جزء بانوانی هستید که از یک برنامه استفاده می کنید، توصیه می کنیم هر ماه پیش یک متخصص بروید تا برنامه شما را بررسی کند و یک برنامه جدیدتر ارائه دهد. گاهی اوقات ممکن است شرایط بدنی شما تغییر کند و باید برنامه شما هم تغییر کند اما در بعضی مواقع هم نیازی به تعویض و یا تغییر آن نیست. به هر حال پیشنهاد می شود هر چند ماه یک بار یک چکاب کامل از چگونگی وضعیت بدنی خود داشته باشید.

تمرکز بر روی عضلات پشت و کمر

بانوانی که از حرکت اسکوات در برنامه خود استفاده می کنند از اندام بسیار زیبایی برخوردار هستند. متاسفانه بیشتر بانوان به عضلات پشت توجهی نمی کنند. تمرین هایی مانند سوینگ کتل‌بل یک تمرین بسیار عالی برای فیتنس بانوان محسوب می شود چرا که می تواند تعداد زیادی از عضله ها همچون کمر و پشت را درگیر کند.

برای انجام این تمرین می بایست راست بایستید کتل بل را تا جایی که دست ها بتوانند بر بدن عمود شوند به سمت بالا حرکت دهید. پاهای خود را به عرض شانه باز کنید سپس کتل بل را میان پاهایتان تاب دهید.

این تمرین از تمرین هایی است که بهتر است با دمبل انجام شود اما سعی کنید تا حد امکان از استفاده وزنه های سنگین اجتناب کنید. ممکن است در حین انجام تمرین خسته شوید و دیگر نتوانید ادامه دهید در این شرایط بهتر است آن را کنار نگذارید چرا که خستگی شما به این منظور است که عضلات پشت و کمر شما ضعیف هستند و یاید روی آن ها تمرینات بسیاری انجام شود تا از استقامت کافی برخوردار شوند.

برای انجام هرگونه تمرین جهت فیتنس بانوان سعی کنید صبور باشید زیرا با عجله هیچ  تمرینی میسر نیست و ممکن آسیب های جدی به بدن شما وارد شود.

وعده غذایی شام را فراموش نکنید

بسیاری از بانوان بلافاصله بعد از انجام تمارین دیگر خوردن شام را کنار می گذارند که درواقع این کار اشتباه است. به جای این که شام را از وعده های غذای خود حذف کنید بهتر است بر روی یک شام سالم فوکوس کنید. خوردن مواد غذایی که پروتئین دارند و از فیبر کافی برخوردار هستند، می تواند بهترین انتخاب برای شام باشد و فرد کمتر دچار گرسنگی شود. بدن انسان در هنگام تمرین به فیبر و پروتئین بیش تر از هر چیز دیگری نیاز دارد پس خوردن آن را جدی بگیرید. با کم کردن وعده غذایی باعث می شود مواد معدنی کمتری به بدن شما برسد در نتیجه تمام تلاش هایتان بی فایده خواهد بود.

به عضلات توجه ویژه ای داشته باشید

خیلی از خانم ها با شنیدن کلمه عضله به یاد هیکل های غول پیکر و مردانه می افتند. بهتر است بگوییم شما خانم هستید و بدن شما هورمون های مردانه زیادی ترشح نمی کند پس یعنی امکان ندارد آنقدر غول پیکر و عظیم شوید. در مورد بعدی باید بدانید عضلات ران، ساق پا و شکم یک خانم هرگز ظرافت خود را از دست نخواهد داد. به جای این که با نگاه کردن به بدنساز های خانم امید خود را از دست بدهید و از تمرینات دست بردارید، بهتر است به رقاصان وبازیگران هالیوودی توجه کنید که چطور با استفاده از یک برنامه درست توانسته از یک بدن عالی برخوردار شوند.

زیادی سخت نگیرید

طی تحقیقات انجام شده خانم ها در تغییرات وزن از آقایان حساس تر هستند. یکی از بدترین ویژگی های بانوان این است که اگر در پروسه زمانی مشخص به وزن ایده ال خود نرسند دچار استرس و یا حتی افسردگی می شوند که این امر برای بدن کاملا مضر است. به جای این که رویایی فکر کنید بهتر است از یک برنامه اصولی برخوردار شوید و یواش یواش به استقبال یک بدن منحصر به فرد بروید.

اگر در عرض یک ماه وزن شما تغییری نکرد اما سایزتان عوض شد، تبریک می گوییم. این به این معنا است که شما چربی سوزانده و عضله ساخته اید.  توجه به سایز بدن مهم تر از کاهش وزن است. برای این که متوجه شوید چقدر عضله ساخته اید و چقدر چربی از دست داده اید بهتر از یک مختصص و یا مربی بدنسازی کمک بگیرید.

ورزش های هوازی را فراموش نکنید

درواقع انجام تمرین های هوازی با روحیه زنان بیشتر سازگاری دارد تا مردان

معمولا خانم ها از دوچرخه سواری بیشتر لذت می برند تا زدن پرس سینه یا انجام تمرین های سنگین. مطالعات ثابت کرده بانوانی که از ورزش های هوازی استفاده می کنند از روحیه بهتری نسبت به دیگر بانوان برخوردار هستند.

با انجام تمرین های هوازی، بدن بهتر می تواند چربی بسوزاند و کالری مصرف کند. البته فکر نکنید که برای رسیدن به اندام ایده ال فقط باید از ورزش های هوازی استفاده کنید چرا که باید بین تمیرینات با وزنه و تمرینات هوازی تعادل برقرار کنید و هر دو را باهم انجام دهید تا به نتیجه مطلوب دست یابید.

Women's fitness

بارفیکس راه نجات شماست

می دانیم زدن بارفیکس بسیار سخت است اما باید بدانید این تمرین در برنامه فیتنس بانوان از اهمیت ویژه ای برخوردار است. اگر قادر به زدن بارفیکس نیستید، می توانید از آن آویزان شوید و برای مدتی خود را در آن حالت نگهدارید. سپس آرام آرام پاهای خود را به سمت شکم بیاورید و آن ها باز نگهدارید.

شما می توانید به کمک کش تمرین بارفیکس را برای خود راحت تر کنید. کافیست دو طرف کش را به میله بارفیکس وصل کنید پس پاهای خود را روی کش بیندازید. کش به شما کمک می کند تا بتوانید به راحتی خود را بالا بکشید. بهتر است یواش یواش کش را شل تر کنید. اگر به همین روال پیش بروید بعد از مدتی دیگر قادر هستید بدون کش تمرین بارفیکس را انجام دهید.

سرخود برای خود نسخه نپیچید

هیچ لزومی ندارد یکباره برنامه چربی سوزاندن خود را افزایش دهید. بهتر است قبل از انجام هرگونه عمل از یک مربی بدنسازی و یا پزشک مشاوره بگیرید تا متناسب با وضعیت جسمانی شما بهترین برنامه را برایتان انتخاب کند.

یه یک تمرین عادت نکنید

دلیل اینکه بسیاری از خانم ها هیچ پیشرفتی در اندام خود نمی بینند این است که بدن خود را به تمرین های آسان و یا متوسط عادت می دهند که درواقع این کار از لحاظ علمی کاملا اشتباه است. برای اینکه بتوانید به وزن ایده ال برسید باید تمرینات خود را سخت و سخت تر کنید. فیتنس بانوان در این مورد هیچ تفاوتی با آقایان ندارد. شما یا تمرین کنونی به یک نقطه می رسید و در همانجا می مانید.

برای رهایی از این مراحل و گرفتن نتایج بهتر، توصیه می کنیم محدودیت ها را کنار بزنید و تمرینات را به مرور زمان سنگین تر کنید.

دهان خود را خوشبو نگه دارید

مطالعات نشان داده افرادی که از دهان خوشبو برخوردار هستند اکسیژن بیشتری در مغز و عضلات آن ها وجود دارد و تحمل دردشان افزایش پیدا می کند. افرادی که قبل از تمرین دهان خود را خوشبو می کنند بهتر می توانند وزنه های سنگین تری بردارند. توصیه می کنیم برای فیتنس بانوان قبل از تمرین اصلا سیگار نکشید. شما می توانید روغن نعنا و لیموی تازه را با آب قاطی کنید و دهانتان را از این طریق خوشبو کنید.

قبل از اینکه ورزش را شروع کنید مسواک بزنید و کمی گلاب بنوشید تا دهانتان بوی خوش بدهد.

به کیفیت بیشتر توجه کنید تا کمیت

متاسفانه عضلات بانوان نسبت به آقایان بیشتر دچار ضعف می شود البته این موضوع از لحاظ علمی ثابت شده نیست یعنی بانوان هم می توانند با تمرین زیاد از قدرت و استقامت مردان برخوردار شوند. دلایل اجتماعی موجب می شود تا زنان از تحرک کمتری نسبت به مردان برخوردار شوند. زیرا زنان کمتر پیاده روی می کنند و بیشتر وقت خود را در محیط های سر بسته می گذرانند.

Women's fitness

سلامتی خود را در اولویت قرار دهید

در برنامه فیتنس بانوان وجود مواد معدنی از جمله ضرورت ها محسوب می شود اما متاسفاه بانوان از بیشتر اوقات با کمبود ویتامین و مواد معدنی مواجه می شوند. بیشتر خانم ها از غذای خود کم می کنند تا به وزن مورد نظر خود برسند اما هدف از برنامه فیتنس بانوان این است که به جای پر خوری سالم خوری داشته باشید و از خوردن هله هوله بپرهیزید.

پایین آوردن وزن از طریق عمل های جراحی و داروهای مخرب یک روش غیر اصولی محسوب می شود که عواقب بدی برای سلامتی شما به همراه دارد. یک فرد سالم ترجیح می دهد در بلند مدت برنامه تناسب اندام و فیتنس بانوان را پیش بگیرد تا به بهترین اندام دست یابد.

طناب بزنید

گاهی بر این باورند طناب زدن کار بچه هاست اما باید بگوییم بیشتر ورزشکاران حرفه ای از این ورزش برای وزن ایده ال خود بهره مند شده اند. طناب زدن علاوه بر اینکه یک ورزش هوازی محسوب می شود، می تواند به تمامی عضلات شما فشار وارد کند. مطالعات نشان داده است افرادی که در برنامه فیتنس بانوان از طناب استفاده می کنند نسبت به دیگر بانوان موفق تر هستند.

غذای خود را تمام نکنید

حتما برایتان پیش آمده که کاملا سیر شده اید اما هنوز داخل بشقاب کمی غذا باقی مانده است. توصیه می کنیم هنگامی که کامل سیر شده اید، باقی مانده غذای خود را داخل یخچال نگهداری کنید چرا که هیچ اجباری به تمام کردن آن نمی باشد.

Women's fitness

فلفل بخورید

فلفل موجب تند شدن متابولیسم و چربی سوزی می شود و یک ماده غذایی مهم در برنامه فیتنس بانوان تلقی می شود. سعی کنید در غذای خود چیلی شیرین بریزید تا چرا که باعث کاهش وزن می شود.

کلام آخر

امیدواریم در این مقاله توانسته باشیم بهترین برنامه جهت فیتنس بانوان را ارائه کرده باشیم. از این که تا پایان مقاله ما را همراهی کرده اید از شما سپاسگزاریم.

نویسنده : معصومه آغاز

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *