هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

ورود | ثبت نام
آموزش خیاطی کامل

آموزش خیاطی مبتدی تا حرفه ای در منزل

دسته بندی : کسب و کار - موفقیت
1400/03/27

آموزش خیاطی یکی از آموزش های بسیار پرکاربرد است که می تواند به مستقل شدن افراد کمک شایانی کند. هنر خیاطی از زمان پیدایش انسان و شکل گیری تمدن ها، مورد توجه بوده است و امروزه به دلیل تنوع و گسترش صنعت پوشاک مورد توجه بیشتری قرار گرفته است. با آموزش خیاطی از صفر علاوه بر این که می‌توان استقلال فردی کسب کرد؛ می‌توان برای بسیاری از افراد نیز شغل ایجاد کرد. در واقع این هنر می تواند افراد را به یک کارآفرین موفق در عرصه پوشاک و مد تبدیل کند.

برای آموزش دیدن این هنر از صفر باید ابتدا دوره آموزش خیاطی مبتدی را پشت سر گذاشت. سرفصل ها و مباحثی که در این دوره آموزشی آموزش داده می شود در ادامه مطلب برتر آموز بیان خواهد شد.

خیاطی

آموزش خیاطی مبتدی

این دوره برای کسانی که با هیچ پارچه و دوختی آشنایی ندارند و نحوه کار با چرخ خیاطی را بلد نیستند؛ مناسب است. در این دوره افراد علاوه بر تسلط پیدا کردن روی انواع دوخت، کوک و کار با چرخ خیاطی می توانند بسیاری از لباس ها مانند انواع دامن و بلوز ساده را بدوزند. در دوره آموزش خیاطی مبتدی انواع چرخ خیاطی، روش کار با چرخ خیاطی، اصطلاحات رایج در خیاطی، انواع کوک، انواع روش های دوخت و دوز و غیره به هنرآموز آموزش داده می شود. شما پیش از خیاطی کردن باید مدل لباس هارا مشاهده کنید برای مثال مدل مانتو، مدل لباس مجلسی  را ببینید.

آموزش کار کردن با چرخ خیاطی: بسیاری از افراد که وارد دوره آموزشی خیاطی می‌شوند؛ هیچگونه آشنایی با چرخ خیاطی ندارند؛ در ابتدا انواع چرخ خیاطی مانند چرخ خیاطی دستی، چرخ خیاطی برقی، چرخ خیاطی صنعتی و چرخ خیاطی راسته دوزی به هنرآموزان معرفی می شود و هنر آموزان با ساختار و تفاوت های این چرخ ها آشنایی پیدا می کنند. در دوره مبتدی هنر آموز کار با چرخ خیاطی دستی و برقی را به خوبی فرا می گیرد و به تسلط کافی در هنگام کار کردن با چرخ خیاطی دستی و برقی می رسد. آشنایی با کلیدهای چرخ خیاطی مانند کلید خاموش و روشن، کلید های مربوط به درجه کشش نخ، نحوه پر کردن ماسوره، نحوه کار با دکمه های سر انگشتی، نحوه کار با پیچ تنظیم سوزن، نحوه قرار دادن ماسوره درون ماکو، نحوه کار با پیچ تنظیم پهنای دوخت و پیچ زیگزاگ و غیره در دوره مبتدی خیاطی آموزش داده می‌شود. ممکن است برخی از مواقع تنظیمات چرخ خیاطی به هم بخورد یا اشکالات جزئی در هنگام دوخت به وجود بیاید؛ روش تنظیمات مجدد چرخ خیاطی و تعمیرات جزئی نیز به هنرآموز آموزش داده می شود.

رعایت یکسری از نکات ساده و ظریف می تواند تاثیر زیادی در طول عمر چرخ خیاطی داشته باشد؛ نحوه نگهداری صحیح از چرخ خیاطی به هنرآموزان آموزش داده می شود. به عنوان مثال روش روغن کاری چرخ خیاطی، قرار گرفتن صحیح نخ روی ماسوره و نحوه کشیدن نخ از جمله این نکات است.

آشنایی با اصطلاحات رایج: شاید قبول کرده باشد که بسیاری از هنر آموزان خیاطی یا خیاطان اصطلاحاتی را به کار می‌برند که برای افرادی که سررشته ای از خیاطی ندارند؛ ناآشنا هستند. در دوره آموزش خیاطی مبتدی هنرآموزان با این اصطلاحات به طور کامل آشنا می‌شوند به عنوان مثال پاترون در خیاطی به معنای الگو و اسموک به معنای دوخت لانه زنبوری است. مولاژ به‌ معنی دوخت روی مانکن است و فولد به معنای دو لایه باز پارچه است که الگوی پشت لباس در آن قرار می گیرد. سجاف دوزی، درز فرانسوی، پایه یقه، شلال و ساسون از دیگر اصطلاحاتی هستند که به مرور هنر آموزان با آنها آشنا خواهند شد.

آموزش انواع کوک: کوک های ساده، بخیه، دوخت های تزیینی دستی مانند دندان موشی، زیگزاگ های ساده، کوک های شلال و کوک های جسته و ریز و درشت بخشی از کوک ها هستند که در دوره آموزشی خیاطی مبتدی به هنرآموز آموزش داده می شوند.

انواع درزها: درز ساده، درز دوبل، درز دوبله شکسته، دو درزه فرانسوی، درز در زاویه، درز منحنی و درز دوبله خوابیده تعدادی از درز ها هستند که در دوره آموزش مبتدی به هنرآموز آموزش داده می شوند.

آموزش خیاطی زنانه

در آموزش خیاطی زنانه دوخت انواع مانتو، انواع لباس مجلسی، انواع شومیز، انواع دامن، انواع پیراهن، انواع بلوز دخترانه، انواع شلوار و غیره آموزش داده می شود.

کسانی که دوره مبتدی آموزش خیاطی را به صورت کامل پشت سر گذاشته اند؛ می‌توانند دوخت انواع لباس زنانه را آموزش ببینند.

از طریق متد های مختلف می توان انواع لباس زنانه را برش زد‌. در دوره آموزش خیاطی زنانه انواع متدها از جمله متد متریک، متد گرلاوین، متد مولر و متد خیاطی ایتالیایی آموزش داده می شود. هنر آموز می تواند با کسب اطلاعات کلی از انواع متدها، یکی از متد ها را بر حسب علاقه انتخاب کند و آن را به طور کامل آموزش ببیند. به عنوان مثال در متد خیاطی ایتالیایی بدون تهیه الگو لباس برای دوخت آماده می شود و تمامی برش ها به صورت مستقیم روی پارچه انجام می شود. این روش نسبت به سایر متدها روش ساده تر و آسان تری است و ظرف مدت زمان کوتاهی می توان آن را یاد گرفت اما دقت روش های دیگر را ندارد.

در متد خیاطی گرلاوین تمامی قسمت های بدن از جمله دور ران، دور بازو، دور سینه، دوره گردن و غیره اندازه گیری می شود و با توجه به اندازه ها و سایز ها الگو آن کشیده می شود. لباس هایی که به این روش دوخته می شوند؛ لباس هایی شیک خواهند بود و به اصطلاح به روش مزونی دوخت می شوند.

در متد مولر از روش خیاطی آلمانی ها استفاده می شود و در مقاطع کارشناسی رشته طراحی و دوخت در دانشگاه ‌ها این متد آموزش داده می شود. این متد نسبت به گرلاوین پیچیدگی کمتری دارد اما از دقت بسیار بالایی برخوردار است. دوخت لباس به روش متد مولر برای کسانی که عیوب اندامی دارند؛ بهترین روش است.

خیاطی لباس

آموزش خیاطی در منزل

برخی افراد گمان می کنند که خیاطی را باید صرفاً به صورت حضوری آموزش دید؛ در حالی که اگر خیاطی توسط یک مربی مجرب آموزش داده شود می توان در منزل نیز این هنر پرکاربرد را فرا گرفت. برای آموزش خیاطی در منزل پکیج های ویدیویی مختلفی ضبط شده است که خیاطی را از مرحله مبتدی تا مرحله پیشرفته آموزش می دهد.

با دنبال کردن این آموزش در منزل، دیدن فیلم های ویدئویی و تمرین و تکرار می توان در مدت زمان کوتاهی روش دوخت بسیاری از لباس ها را فرا گرفت.

افراد باید متناسب با سطح مهارت شان در خیاطی، دوره آموزشی مربوطه را خریداری کنند و یادگیری خود را شروع کنند. به عنوان مثال افرادی که تا به حال خیاطی نکرده اند باید از دوره مبتدی شروع به یادگیری کنند. فردی که دوره مبتدی را آموزش ندیده است؛ نمی‌تواند بدون هیچ پیش زمینه ای دوره دوخت انواع لباس های مجلسی را خریداری کند. کسانی که با خیاطی تا حدودی آشنا هستند و می توانند از روی یک لباس آماده، پارچه ای را برش دهند و لباس بدوزند می‌توانند در دوره آموزشی نازک دوزی شرکت کنند و مهارت های مهم در خیاطی را آموزش ببینند.

افرادی که با نحوه کشیدن الگو آشنا هستند و می توانند با کشیدن الگو لباس های مناسب بدوزند؛ می توانند در دوره های پیشرفته تر مانند دوخت انواع مانتو، دوخت انواع لباس های مجلسی و غیره شرکت کنند.

کسانی که به الگوهایی مانند مولر و گرلاوین مسلط هستند و توانایی دوخت مانتو و شومیز های مجلسی و مزونی را دارند می‌توانند در دوره‌های دوخت انواع لباس عروس و دوخت لباس های محلی شرکت کنند و دوره های پیشرفته خیاطی را در منزل پشت سر بگذارند و درآمد و مهارت خود را افزایش دهند.

تمامی دوره های آموزشی از طریق ویدئوهای با کیفیت در اختیار هنرآموزان قرار داده می شود. آموزش خیاطی در منزل برای بانوانی که مشغله زیادی دارند و با وجود داشتن نوزاد و فرزند کوچک نمی توانند از منزل خارج شوند یا به آموزشگاه معتبر خیاطی دسترسی ندارند؛ می تواند یک فرصت طلایی باشد.

فیلم آموزش خیاطی

فیلم های مربوط به این آموزش بسیار متنوع هستند به طوری که با یک سرچ ساده در گوگل هزاران فیلم برای دانلود در دسترس شما قرار می گیرد. اما به این نکته توجه داشته باشید که تمامی فیلم های آموزشی نمی توانند نیاز شما را برطرف کنند و شما را به یک خیاط حرفه ای تبدیل کنند. بیشتر فیلم های موجود در  اینترنت برای افراد حرفه ای تهیه شده اند و بیشتر جنبه رفع اشکال دارند یا مدل های خاصی را آموزش داده اند. از طریق این فیلم‌ها می‌توان مدل های زیادی از انواع یقه، آستین، برش های خاص و غیره را آموزش دید اما برای آموزش اصولی و کلی باید پکیج های آموزشی تهیه شود.

پکیج های آموزشی مناسب پکیج هایی هستند که به صورت قدم به قدم خیاطی را آموزش می دهند و با هنرآموز به پیش می روند. در این پکیج های آموزشی ابتدا هنرآموز با نحوه کشیدن الگو آشنا می شود سپس الگوسازی را فرا می گیرد و در نهایت می‌تواند لباس های مختلف را بدوزد.

فیلم های آموزشی خیاطی بسیار متنوع هستند که از بین آنها می توان به فیلم های آموزش دوخت انواع شومیز، فیلم های آموزش دوخت انواع مانتو مجلسی و اسپرت، آموزش دوخت انواع یقه، آموزش دوخت انواع آستین، آموزش دوخت انواع لباس مجلسی، آموزش دوخت انواع تاپ، آموزش دوخت لباس کودک، آموزش دوخت های تزیینی، آموزش دوخت انواع جیب، آموزش دوخت لباس های بارداری، آموزش دوخت انواع توربان، آموزش دوخت انواع کت و پالتو و غیره اشاره کرد.

افرادی که مهارت متوسطی دارند و به نازک دوزی مسلط هستند می توانند فیلم های آموزشی مربوط به دوخت انواع کت و پالتو را نیز تهیه کنند و آنها را فرا بگیرند.

افراد مبتدی می‌توانند با گذراندن آموزش دوخت انواع توربان، توربان های مختلفی را که امروزه بسیار پرطرفدار هستند تولید کنند و به سطح درآمد مطلوبی برسند.

نتیجه گیری

دوره آموزش خیاطی از صفر می تواند یک دوره ای بسیار کاربردی برای افراد علاقه مند به هنر خیاطی باشد. این دوره می تواند به خانم ها کمک کند تا به استقلال مالی برسند و یکی از پرکاربردترین و پولسازترین مهارت های امروز را فرا بگیرند. برای رسیدن به سطح درآمد مطلوب نیاز نیست تا تمامی دوره های مربوط به آموزش خیاطی را پشت سر بگذارید و به یک خیاط حرفه ای تبدیل شوید؛ می‌توانید با پشت سر گذاشتن دوره آموزش خیاطی مبتدی و نازک دوزی روش دوخت بسیاری از لباس ها یاد بگیرید و در یک شاخه از خیاطی مشغول فعالیت شوید و به درآمد برسید. به عنوان مثال بعد از آموزش دوره خیاطی مبتدی می توانید آموزش دوخت انواع توربان را فرا بگیرید و با دوخت توربان و فروش آنها به درآمد برسید. امروزه با گسترش آموزش مجازی دیگر نیازی نیست که برای آموزش خیاطی به آموزشگاه ها مراجعه کنید؛ امروزه می‌توان از طریق وب سایت های معتبر آموزشی و آموزشگاه های مجازی انواع هنر های پرکاربرد مثل خیاطی را به خوبی فرا گرفت. بسیاری از دوره های آموزشی مجازی همانند دوره های حضوری، پشتیبانی دارند و اشکالات هنرآموز را رفع می‌کنند و در کنار آن ها آزمون می‌گیرند و گواهی های پایان دوره می دهند.

 

نویسنده : محسن حبیبی راد

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 1. آموزش خیاطی

  سلام خدمت شما واقعا میشه از خیاطی خیلی خوب پول در آورد من چند سال آموزش خیاطی دیدم والان دارم هم تدریس میکنم و هم سفارش های مخصوص میگیرم تو این اوضاع اقتصادی پینهاد میکنم هر خانمیاگه علاقه داره به جد پیگیر یادگیری خیاطی باشه که بتونه درامد داشته باشه.ممنون ازسایت خوبتون

  1. جواد فرازمند

   سلام ممنون از نظر خوبت
   کامنتت رو تایید کردم که هر کسی میخواد وارد این حوزه کاری بشه انگیزه بگیره و زودتر کارش رو شروع کنه