هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

ورود | ثبت نام
آموزش رقص

آموزش رقص ایرانی محلی ساده و حرفه ای

دسته بندی : هنر
1399/11/16

رقص و آموزش رقص

رقص (به انگلیسی Dance) حرکت بدن به روشی موزون است و معمولاً به همراه موسیقی و در یک فضای معین به منظور بیان ایده یا احساس صورت می گیرد. گاهی اوقات نیز برای آزاد سازی و تخلیه انرژی و یا صرفا لذت بردن از خود حرکت است. رقص نوعی هنر و استعداد ذاتی محسوب می شود. به عبارتی دیگر، گاهی اوقات آموزش رقص توسط مربی حرفه ای صورت می گیرد. رقص انگیزه ای قوی و قدرتمند است. اما هنر رقص آن انگیزه ای است که توسط فرد ماهر و یا به اصطلاح رقاص به سمت چیزی هدایت می شود که به قدرت بیان می شود و ممکن است تماشاگرانی را که تمایلی به رقصیدن خود ندارند، خوشحال کند. این دو مفهوم از هنر رقص دو مهمترین ایده اتصال دهنده هستند كه با در نظر گرفتن موضوع مورد بررسی قرار می گیرند. رقص به عنوان هنری با مهارت كوروگرافی كه عمدتا توسط افراد حرفه ای انجام می شود. ارتباط بین این دو مفهوم نسبت به برخی هنرهای دیگر قوی تر است و هیچ یک بدون دیگری وجود ندارد. اگرچه تعریف وسیع ذکر شده همه اشکال این هنر را در بر می گیرد، اما فلاسفه و منتقدان در طول تاریخ تعاریف مختلفی از رقص و آموزش رقص ارائه داده اند که در مقایسه با توصیف نوع رقصی که هر نویسنده با آن بیشتر آشنا بوده است، چیزی بیش از توصیف است. استاد آموزش رقص باله انگلیسی جان ویور  John Weaver در سال 1721 استدلال کرد که «رقص حرکتی ظریف و منظم است. هماهنگ از نگرش های زیبا و قرارگیری بدن برازنده و قسمت هایی از آن در تضاد است.» توصیف ویور به وضوح منعکس کننده نوعی حرکت موقر و محترمانه است که باله زیبایی شناسی بسیار رسمی و فقدان احساسات نیرومند را رقم می زند. Gaston Vuillier مورخ رقص فرانسوی در قرن نوزدهم نیز بر ویژگی های فضل، هماهنگی و زیبایی تأکید کرد. وی همچنین رقص واقعی را از حرکات ظاهرا خام و خودجوش انسان اولیه متمایز کرد. در این پست آموزشی سایت برتر آموز در مورد آموزش رقص صحبت خواهیم کرد.

آموزش رقص

آموزش رقص و انواع رقص

یک تعریف جهانی از رقص و آموزش رقص باید به این اصل اساسی برگردد که رقص نوعی هنر یا فعالیت هنری است که از بدن و دامنه حرکتی که بدن قادر است استفاده کند. رقص برخی از خصوصیات اضافی مانند بیان خود، لذت زیبایی و سرگرمی را شامل می شوند. از آنجایی که رقص و آموزش رقص نوعی هنر به شمار می رود و هر ملت و قوم دارای هنر و فرهنگ مخصوص به خود می باشد، بنابراین به جرات می توان گفت که هر قوم رقص مخصوص به خودش را دارد و نوع رقص هر ملت با دیگری تفاوت دارد. پس یکی از اساسی ترین انگیزه های رقص ، بیان و ارتباط احساسات است. در بخش قبل با تعریف کلی رقص آشنا شدیم. در این قسمت می خواهیم در مورد آموزش رقص صحبت کنیم و انواع آن را بگوییم. مردم برای لذت بردن از تجربه های بدن و محیط اطراف به روش های جدید و ویژه می رقصند. آموزش رقص غالبا شامل حرکات بسیار افراطی است. به عنوان مثال بازوها را می کشند یا کش و قوس می دهند، سر را به عقب برمی دارند و بدن را قوس می دهند یا می پیچانند. همچنین، این اغلب شامل یک تلاش خاص یا یک سبک به خصوص، مانند ضربات محکم، جهش یا راه رفتن و قدم برداشتن خاص می باشد. حرکات در آموزش رقص معمولا به صورت یک الگوی فضایی یا موزون سازماندهی می شوند. خطوط یا دایره ها را روی زمین دنبال می کنند، مراحل خاصی را دنبال می کنند یا با الگوی لهجه ها یا تنش های منظم مطابقت دارند. همه این ویژگی ها ممکن است حالتی از ذهن و بدن ایجاد کنند که بسیار متفاوت از تجربه روزمره است. آموزش رقص نیاز به الگوهای عادت ناپذیر عضلانی و تمدد اعصاب و همچنین یک انرژی غیرمعمول شدید یا پایدار دارد. رقصنده ممکن است به شدت از نیروی جاذبه و یک حالت تعادل یا عدم تعادل که فعالیت های عادی انجام نمی دهد، آگاه شود. در همان زمان،رقص تصور بسیار متفاوتی از زمان و مکان برای رقصنده ایجاد می کند.

آموزش رقص محلی

رقص می تواند دنیایی کاملا خود مختار را برای رقصندگان رقم بزند که رقصنده ها در آن توانایی جسمانی، قدرت و تحمل بسیار فراتر از توان عادی خود را دارند. همانطور که میدانید، ایران کشوری است که در هر استان نوع پوشش، فرهنگ، آداب و رسوم، غذا و همچنین رقص مخصوص به همان منطقه دیده می شود. یکی از رقص های معروف در ایران، رقص آذری است. رقص آذری از طریق دوره های مخصوص به خود، آموزش داده می شود و همچنین در کلاس های آموزش رقص نیز این رقص را به صورت حرفه ای آموزش می دهند. رقص آذری نوعی رقص محلی به شمار می رود و افراد آذری زبان، نسل به نسل از خانواده و قوم خویش این رقص را آموزش دیده اند. رقص لری، کردی، بندری، شمالی، گیلکی و عربی از دیگر رقص هایی است که در اقصی نقاط ایران وجود دارد و مردم از دیرباز تاکنون آن را حفظ نموده اند و به نسل های جوان تر قوم خود آموزش داده اند. اما با این حال، بسیاری از افراد هستند که اهل یک قوم نیستند ولی به نوع رقص قوم دیگری علاقه دارند. سپس به رقص قوم دیگری می پردازند. به همین خاطر است که یک سری کلاس های آموزش رقص در سراسر کشور تشکیل می شود و در این مکان ها به تعلیم رقص آذری و یا هر نوع رقص دیگری می پردازند. بنابراین، آموزش رقص منوط به این نیست که فرد حتما اصالتا اهل آن منطقه باشد. نکته ای که در مورد آموزش رقص آذری وجود دارد این است که امروزه به دلیل وجود ویروس منحوس کرونا و اعمال محدودیت های مخصوص به آن مبنی بر عدم تجمع و تعطیلی باشگاه ها و تمامی کلاس های آموزشی از جمله کلاس های آموزش رقص، دوره های مجازی برای آموزش انواع رقص ها تعبیه شده است. به عبارتی دیگر، کلاس های رقصیدن آذری به صورت مجازی برگزار می شود و فرد می تواند به راحتی با ثبت نام در این دوره های آموزشی، در منزل رقص مورد نظر را یاد بگیرد.

آموزش رقص محلی

رقص کودکان و آموزش به آنها

کودکان اعتماد به نفس بیشتری دارند که از مادر خود جدا شوند و از شخص دیگری راهنمایی بگیرند. همچنین آنها احتمالا رفتن به مهد کودک یا پیش دبستانی را تجربه کرده اند. بنابراین، عادت دارند در یک محیط گروهی و دسته جمعی باشند. به همین خاطر آموزش رقص کودکان امری دشوار نیست. این در حالی است که اکثر پدر و مادرها گمان می کنند که آموزش رقص کودکان راحت نیست و آنها نمی توانند از پس این کار بر بیایند. حرکت با ضرب به این معنی است که کودک شما یک روش سرگرم کننده برای به چالش کشیدن بدن خود پیدا کرده است و در حال یادگیری ادغام انواع حرکات در توالی است. به طور معمول، یک کودک نوپا بین 15 تا 20 ماه شروع به رقصیدن می کند. البته منظور از رقصیدن انجام حرکات با ریتم دقیق نیست. منظور از رقص کودک این است که وی به ریتم آهنگ در حال پخش واکنشی از خود نشان می دهد و دست یا بدن خود را به حرکت در می آورد. بسیاری از والدین هنگامی که استعداد فرزند خود را از همان کودکی کشف میکنند،  کسب مهارت های بیشتر و شکوفایی بیشتر این هنر، فرزند خود را در کلاس های رقص ثبت نام می کنند. جالب است بدانید که امروزه در کلاس ها و دوره های آموزش رقص، رقص کودکان نیز به صورت مجزا توسط مربی مخصوص برگزار می گردد.

رقص مردانه و آموزش آن

همه ما به خوبی می دانیم که رقص خانم ها با رقص آقایان به هیچ وجه قابل مقایسه نیست و حتما باید تمایزی بین رقص خانم ها و آقایان باشد. به هرحال زن زیبایی و ظرافت خاص خودش را دارد و به همین خاطر باید حرکات خانم ها به هنگام رقص و ایجاد حرکات موزون با آقایان متفاوت باشد. به عبارتی دیگر باید گفت که رقص آقایان حرکات مخصوص به خود را دارد و رقص خانم ها هم همینطور. در گذشته کمتر مردی در مراسم و مجالس یافت می شد که رقصیدن بلد باشد! چرا که معمولا آقایان علاقه چندانی به رقص و ایجاد حرکات موزون ندارند. اما گاهی هم پیش می آید که فرد به رقصیدن علاقه دارد اما اصطلاحا بلد نیست. امروزه با وجود کلاس های آموزشی رقص آقایان دیگر چنین نیست و آموزش رقص به امری آسان تبدیل شده است. اگر آقایان به رقصیدن و ایجاد حرکات موزون علاقه دارند ولی نمی توانند این کار را انجام دهند و یا به بیانی ساده تر، نمی دانند چطور حرکات دست و بدن خود را با ریتم آهنگ هماهنگ کنند، می توانند در کلاس های  رقص مخصوص آقایان شرکت کنند و دوره های آموزش رقص مردانه را به صورت حرفه ای بگذرانند. با وجود کلاس ها و دوره های فراوان رقص دیگر بهانه ای برای رقصیدن در مجالس شادی وجود ندارد!

رقص عروس و آموزش مخصوص آن

مجالس و جشن عروسی یکی از بهترین و زیباترین شب های زندگی هر دختر می باشد. و قطعا تمامی لحظات این شب باشکوه توسط تیم های فیلمبرداری ثبت و ضبط می گردد. یکی از مهمترین قسمت جشن عروسی، رقص عروس و داماد است. رقص عروس با لباس سنگین و پر از چین و فنر کمی دشوار است. گاهی اوقات ممکن است فرد به خوبی میرقصد اما در شب عروسی خود، با آن لباس بلند و سنگین نتواند اجرای زیبایی داشته باشد. به همین خاطر رقص عروس تعبیه شده است تا عروس خانم ها را از بابت رقص در زیباترین و به یادماندنی ترین شب زندگی اش مطمئن کند. آموزش رقص عروس در این کلاس ها توسط افراد حرفه ای و نمونه ای از لباس صورت می گیرد. در واقع آموزش رقص برای عروس شبیه سازی از شب عروسی وی می باشد. نکته دیگری که در مورد آموزش رقص عروس ها باید بدانید این است که امروزه برای زیباتر شدن فیلم عروس و داماد، زوجین قبل از مراسم خود با یک مربی رقص هماهنگ می کنند و رقص خاصی را برای شب عروسی شان طراحی می کنند و در مقابل میهمانان آن را اجرا می کنند.

 

نویسنده : محسن حبیبی راد

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *