هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

ورود | ثبت نام
ارتباط چشمی

ارتباط چشمی چیست؟ با هم بررسی می کنیم.

دسته بندی : سلامت - موفقیت
1401/03/24

ارتباط چشمی یا تماس چشمی یک رفتار معمولی انسانی است که بر پردازش شناختی همزمان یا بعدی تأثیر می گذارد. به طور خاص، پیشنهاد شده است که تماس چشمی باعث خودآگاهی می شود، اگرچه این هرگز به طور رسمی ثابت نشده است. در اینجا، ما نشان می‌دهیم که درک صورت با نگاه مستقیم (که تماس چشمی برقرار می‌کند)، در مقایسه با چهره‌ای با نگاه معکوس یا ثابت، شرکت‌کنندگان بزرگسال را وادار کرد تا شدت واکنش‌های فیزیولوژیکی ناشی از خود را با دقت بیشتری ارزیابی کنند.

با تصاویر احساسی داده‌های ما از این دیدگاه حمایت می‌کنند که وقتی کسی در معرض نگاه دیگری قرار می‌گیرد، خودآگاهی بدنی حادتر می‌شود. نکته مهم این است که این اثر به یک حالت برانگیختگی خاص ناشی از ادراک تماس چشمی مربوط نمی شود. رد فرضیه برانگیختگی، ما پیشنهاد می کنیم که تماس چشمی با افزایش توجه متمرکز بر خود در انسان، فرآیند خودآگاهی را برانگیزد. ما بیشتر در مورد پیامدهای این پیشنهاد بحث می کنیم.

برقراری تماس چشمی همیشه آسان نیست. گاهی اوقات ممکن است احساس ناخوشایندی داشته باشید، به خصوص زمانی که هنوز با طرف مقابلتان پیوند برقرار نکرده اید. اما چرا ارتباط چشمی در وهله اول مهم است؟ بیایید بررسی کنیم که چرا تماس چشمی اهمیت دارد و چه کاری می توانید برای بهبود مهارت های تماس چشمی خود انجام دهید.

قدرت تماس چشمی

ارتباط چشمی

برقراری تماس چشمی در طول مکالمه یک مهارت اجتماعی مهم است. این می تواند بر نحوه درک شما توسط دیگران چه در روابط شخصی و چه در روابط حرفه ای تأثیر بگذارد. در واقع، محققان مزایای بی شماری از حفظ تماس چشمی در طول مکالمه را کشف کرده اند، از جمله:

 • مردم بیشتر چهره شما را به خاطر خواهند آورد.
 • مردم بیشتر پس از پایان مکالمه، آنچه را که گفتید به خاطر خواهند آورد.
 • مردم بیشتر به آنچه شما می گویید باور می کنند.
 • مردم شما را با اعتماد به نفس تر و باهوش تر می دانند.
 • مردم بهتر می توانند نشانه های غیر کلامی دیگر را بخوانند و منعکس کنند. 

چرا مردم از تماس چشمی اجتناب می کنند؟

افراد به دلایل زیادی اضطراب تماس چشمی دارند. برای کسانی که بیماری روانی تشخیص داده شده ندارند، اجتناب از تماس چشمی می تواند با کمرویی یا عدم اعتماد به نفس مرتبط باشد. نگاه کردن به چشمان کسی در حین صحبت کردن، برای کسانی که تمرین زیادی برای مکالمه ندارند یا ترجیح می دهند در کانون توجه نباشند، ناراحت کننده است.

اهمیت ارتباط چشمی در ارتباطات

تماس چشمی بخش مهمی از ارتباطات است. اما برای اینکه بفهمیم چرا، ابتدا باید به یک سوال مهم پاسخ دهیم: تماس چشمی به چه معناست؟ تماس چشمی زمانی اتفاق می افتد که دو نفر به طور همزمان به چشمان یکدیگر نگاه کنند. این نوعی ارتباط غیرکلامی است که انسانها از آن برای برقراری ارتباط با بسیاری از اشکال احساسات استفاده می کنند. برخلاف دیگر نخستی‌ها، به دلیل مقدار سفیدی که عنبیه ما را احاطه کرده است، به راحتی می‌توانیم ببینیم که انسان‌ها به کجا نگاه می‌کنند.

در نتیجه، ما می دانیم که یک نفر به کجا نگاه می کند، حتی وقتی سرش حرکت نمی کند. به همین دلیل است که ارتباط چشمی نقش بزرگی در ارتباطات ایفا می کندبیایید چهار دلیل مهم بودن ارتباط چشمی را بررسی کنیم:

۱- با دیگران پیوند برقرار کنید

تحقیقات نشان داده است که تماس چشمی سیستم آینه لیمبیک را فعال می کند. این بدان معناست که همان نورون‌هایی که در مغز کسی شلیک می‌کنند، هنگامی که با او ارتباط چشمی برقرار می‌کنید، در مغز شما نیز شلیک می‌شوند.

بنابراین، اگر چشمان آنها با شادی ارتباط برقرار می کند، نورون های انتهایی شما نیز برای احساس شادی آتش می زنند. این به اشتراک گذاری حالات عاطفی می تواند به شما کمک کند تا با دیگران پیوند برقرار کنید و همدلی بین افراد را افزایش دهید.

2. صداقت خود را نشان دهید

تماس چشمی خوب نشان دهنده صداقت در طول مکالمه است. چشم ها بخش مرکزی ارتباطات غیرکلامی هستند. آنها طیفی از احساسات را نشان می دهند که کلمات همیشه بیان نمی کنند. صداقت می تواند به دو نفر در ایجاد اعتماد کمک کند.

3. مقاومت خود را در برابر متقاعدسازی افزایش دهید

تحقیقات نشان داده است که تماس مستقیم چشمی می‌تواند شما را در  مقابل تاکتیک‌های متقاعدسازی و تأثیرگذاری مقاوم‌تر کند. می توانید از این نشانه غیرکلامی برای آگاهی بیشتر از تأثیر دیگران بر خود استفاده کنید.

4. بهبود تفاهم بین مردم

سوء تفاهم آسان است، حتی وقتی دو نفر معتقدند که هر دو با دقت گوش می دهند. برقراری ارتباط چشمی به هر دوی افراد کمک می کند تا روی مکالمه تمرکز کنند و حالات چهره را بخوانند. این می تواند درک را بهبود بخشد و بهبود درک می تواند به طور قابل توجهی ارتباط بین دو نفر را بهبود بخشد.

5. ایجاد احترام

در نهایت، برقراری ارتباط چشمی نشان می دهد و باعث احترام می شود. البته، برای پرورش احترام در یک رابطه، بیش از تماس چشمی به تنهایی لازم است. اما نقش مهمی دارد. نگاه کردن به چشمان کسی به او نشان می دهد که فکر می کنید مهم است.

3 نکته که همه باید در مورد تماس چشمی بدانند

تماس چشمی به دلایلی که در بالا ذکر کردیم مفید است، اما حقایق دیگری وجود دارد که آن را به مفهومی جالب و مهم تبدیل می کند. بیایید به سه مورد از آنها نگاهی بیندازیم:

1. تماس چشمی به دیگران کمک می کند تا آنچه شما گفتید را به خاطر بسپارند

وقتی در حین مکالمه ارتباط چشمی را به اشتراک می گذارید، چیزهای بیشتری از صحبت های طرف مقابل را به خاطر خواهید آورد. عکس آن نیز صادق است. دیگران بیشتر از آنچه شما گفتید را حفظ خواهند کرد. تحقیقات نشان داد که در طول یک تماس ویدیویی، شرکت‌کنندگان اطلاعات بیشتری از تماس را در زمانی که تماس چشمی بیشتری وجود داشت حفظ می‌کردند. و، مردم حتی برای دریافت این مزیت نیازی به تماس چشمی زیادی ندارند. محققان دریافتند که یک نگاه مستقیم برای 30 درصد از تعامل تمام چیزی است که شرکت کنندگان لازم است تا آنچه را که از تماس به یاد می آورند به میزان قابل توجهی افزایش دهند.

2. تماس چشمی می تواند به خودآگاهی کمک کند

خودآگاه بودن  به این معنی است که شما از آنچه در حال حاضر با بدنتان می گذرد آگاه هستید. بر اساس تحقیقات دانشگاه پاریس، تماس چشمی می‌تواند به این امر کمک کند. تحقیقات آنها نشان داد که افراد هنگام برقراری تماس چشمی موثر نسبت به زمانی که از تماس چشمی اجتناب می کنند، خودآگاهی بیشتری دارند. محققان این نظریه را مطرح می‌کنند که وقتی دیگران به ما نگاه می‌کنند، بیشتر بر بدن و رفتار خود تمرکز می‌کنیم.

3. تماس چشمی جذابیت ایجاد می کند

جذب تماس چشمی یک چیز واقعی است. تحقیقات نشان می دهد که  انسان ها  هنگام برقراری تماس چشمی، افراد دیگر را جذاب تر می یابندلبخند زدن نیز می تواند به ایجاد جذابیت کمک کند. در حالی که این برای روابط شخصی مهم است، در محل کار نیز اهمیت دارد. وقتی به چشمان آنها نگاه می کنید، همکاران و رهبران تمایل بیشتری به ایجاد روابط با شما خواهند داشت. از سوی دیگر، هیچ تماس چشمی نمی تواند نشان دهنده عدم اعتماد به نفس باشد.

نکاتی برای برقراری تماس چشمی

اگر متوجه شدید که چشمان شما در طول تعاملات اجتماعی از چشمان طرف مقابل دور می شود، یا اگر اضطراب اجتماعی دارید، در اینجا پنج نکته وجود دارد که می توانید برای بهبود و برقراری تماس چشمی بیشتر از آنها استفاده کنید. همچنین یاد خواهید گرفت که چگونه در طول کل مکالمه ارتباط چشمی را حفظ کنید.

1. قبل از شروع صحبت، تماس چشمی برقرار کنید

قبل از اینکه اولین کلمه خود را به زبان بیاورید، تماس چشمی برقرار کنید. وقتی تماس برقرار شد، می توانید صحبت رو در رو شروع کنید.

2. نگاه خود را هر بار 4 تا 5 ثانیه نگه دارید

مطمئن نیستید که چقدر باید نگاه شخص دیگری را نگه دارید یا چقدر باید تماس چشمی برقرار کنید؟ سعی کنید هر بار چهار تا پنج ثانیه به چشمان افراد نگاه کنید. به جای نگاه کردن به پایین هنگام قطع ارتباط چشمی، به پهلو نگاه کنید. سپس، می توانید تماس چشمی را از سر بگیرید.

3. از ژست ها استفاده کنید

آیا تا به حال احساس ناراحتی می کنید و می خواهید تماس چشمی را قطع کنید؟ به جای نگاه کردن به دور، سعی کنید از حرکات و زبان بدن استفاده کنید. می توانید سر تکان دهید، از دستان خود استفاده کنید یا از سایر حرکاتی که معمولاً در طول مکالمه انجام می دهید استفاده کنید. این طبیعی تر از نگاه کردن به دور خواهد بود.

4. چشمان خود را به آرامی حرکت دهید

هنگامی که تماس چشمی را قطع می کنید، از نگاه کردن خیلی سریع خودداری کنید. این می تواند شما را عصبی به نظر برساند. در عوض، به آرامی به دور نگاه کنید.

5. در 50 درصد مواقع تماس چشمی را حفظ کنید

وقتی با کسی بحث می کنید، از قانون 50/70 استفاده کنید. این بدان معناست که شما باید بین 50 تا 70 درصد مواقع تماس چشمی داشته باشید. این میزان تماس چشمی را هم در حین صحبت کردن و هم در حین گوش دادن حفظ کنید.

6. از تکنیک مثلث استفاده کنید.

به جای نگاه کردن به دور یا پایین نگاه کردن (زیرا این نشان دهنده عدم اعتماد به نفس است)، می توانید به نقطه دیگری از صورت آنها نیز نگاه کنید. مثلثی معکوس را تصور کنید که چشم و دهان آنها را به هم وصل می کند. هر پنج ثانیه یکبار بچرخانید که به کدام نقطه از مثلث نگاه می کنید.

7. به آرامی به دور نگاه کنید

وقتی به دور نگاه می کنید، این کار را به آرامی انجام دهید. دور نگاه کردن خیلی سریع (تیر زدن به چشمانتان) می تواند شما را عصبی یا خجالتی کند.

به نزدیک چشم ها نگاه کنید

اگر مستقیماً در چشمان کسی نگاه کردن بسیار استرس زا است، در عوض به نقطه ای روی بینی، دهان یا چانه او نگاه کنید.

بهبود مهارت های تماس چشمی

اگر با شخصی به صورت انفرادی صحبت می کنید (یا به افراد در یک گروه نگاه می کنید)، نقطه ای را مستقیماً بین یا کمی بالای چشمان شنونده انتخاب کنید. اگر احساس راحتی نمی‌کنید، سعی کنید چشم‌هایتان را کمی از فوکوس خارج کنید، که این مزیت اضافه‌ای برای نرم شدن و آرامش نگاه شما دارد.

شما همچنین می توانید و باید گهگاه به دور نگاه کنید. خیره شدن بیش از حد شدید می تواند باعث ناراحتی افراد شود. استفاده از این دو استراتژی برای بهبود تماس چشمی باعث می‌شود شنوندگان شما احساس ارتباط بیشتری با شما داشته باشند و این احتمال را افزایش می‌دهد که هنگام صحبت کردن احساس راحتی بیشتری داشته باشید، چه با یک گروه یا یک فرد.

چند راه ساده برای ایجاد تماس چشمی

 • شانه ها و سر خود را بچرخانید تا با چشمان طرف مقابل روبرو شوید. باز کردن بدن خود به روی طرف مقابل به آنها می گوید که گوش می دهید، درگیر هستید و آماده برقراری ارتباط هستید. همچنین حفظ تماس چشمی را آسان تر و طبیعی تر می کند. خود را چند فوت دورتر از صورت طرف مقابل قرار دهید.
 • یک نقطه کانونی نزدیک چشم انتخاب کنید. معمولاً این یکی از چشم‌های طرف مقابل است، اما اگر ناراحت هستید، می‌توانید بین چشم‌های او، درست زیر یا بالای چشم، یا به لاله گوش نگاه کنید. نگاه کردن به افراد در حین صحبت با آنها راهی عالی برای نشان دادن صداقت است.
 • تماس چشمی ملایم برقرار کنید. به این فکر کنید که چگونه به یک نقاشی یا منظره عالی نگاه می کنید. شما به طور جدی روی چشم آنها تمرکز نمی کنید بلکه به آرامی به آنها نگاه می کنید. چشمان خود را در این حالت نگه دارید و از زدن آنها به اطراف خودداری کنید. در حین برقراری تماس چشمی و تکان دادن سر در حین گوش دادن، نگاه خود را با نفس کشیدن آرام کنید.
 • هر 5 تا 15 ثانیه یکبار تماس چشمی را قطع کنید. تماس بیش از حد چشمی می تواند به همان اندازه آزاردهنده باشد. در حالی که نیازی به شمارش ثانیه ندارید، باید هر چند وقت یک بار به سمت خود نگاه کنید تا مکالمه را سبک و آسان نگه دارید، اما فقط برای چند ثانیه. برخی از راه های معمولی برای انجام این کار عبارتند از:
  • خندیدن، تکان دادن سر و تصدیق طرف مقابل.
  • نگاه کردن به آسمان/هوا.
  • نگاهی کوتاه به کناری می اندازد، انگار چیزی را به یاد می آورد.
  • رد کردن دست ها از میان موهایتان.
 • تلاش آگاهانه ای داشته باشید تا به آرامی تماس چشمی را شروع کنید. اگر احساس ناراحتی می کنید سعی نکنید خود را مجبور کنید که چشمان هر فردی را که ملاقات می کنید نگه دارید. به آرامی شروع کنید و به خود یادآوری کنید که در هر مکالمه با هم تماس چشمی برقرار کنید.

  • تمرین کردن در حین گوش دادن به کسی به جای زمانی که در حال صحبت هستید، آسان تر است.
 • “تماس با تمام صورت” برقرار کنید تا چشم شما طبیعی تر شود. در طول مکالمه لبخند بزنید و سری تکان دهید و نگاه خود را از طریق هر دو چشم، بینی و دهان شخص بچرخانید. هنگام صحبت، احساس نکنید که مجبور هستید در تمام مدت تماس چشمی برقرار کنید – حالت خود را تغییر دهید یا نگاهتان را به سمت دیگری برگردانید تا علاقه طرف مقابل را حفظ کنید.
 • با تلویزیون، وبکم یا آینه تمرین کنید. اگر با افراد واقعی مبارزه می کنید، می توانید با صفحه نمایش یا آینه تمرین کنید. سعی کنید با هر شخصیتی که می توانید در وبلاگ های تلویزیونی یا ویدیویی ارتباط چشمی برقرار کنید. کانال های خبری، جایی که مجری مستقیماً به دوربین نگاه می کند، راهی عالی برای تمرین راحت در خانه شما هستند.
 • بدانید چه زمانی ارتباط چشمی خوب ضروری است. برقراری تماس چشمی نشانه اعتماد، قابلیت اطمینان و صراحت است و در انواع موقعیت های اجتماعی کمک می کند. با این حال، برخی تنظیمات وجود دارد که برای موفقیت حیاتی است:
  • مصاحبه های شغلی: ارتباط چشمی خوب به رئیس می گوید که می تواند به شما اعتماد کند. در حین صحبت حتما به چشمان آنها نگاه کنید، زیرا به آنها اطمینان می دهد که می دانید در مورد چه چیزی صحبت می کنید.
  • تاریخ ها: تماس چشمی می تواند به شما کمک کند تا ارتباط صمیمی برقرار کنید، اما نگاه کردن به آن در یک محیط انفرادی ممکن است دشوار باشد. نگاه خود را بیشتر از حد معمول نگه دارید تا جذابیت خود را نشان دهید.
  • استدلال: تماس چشمی قوی نشانه قاطعیت و قدرت است. نگاه حریف خود را برای مدت طولانی تری نگه دارید تا ضعیف و یا مطمئن به نظر نرسید.
نویسنده : بابک حیدریان

بابک حیدریان مهر. دانشجوی کارشناسی مترجمی زبان انگلیسی، محقق و متخصص SEO & Digital Marketing "زندگی ممکن است پُر از درد و رنج باشد، اما واکنشِ ماست که حرف آخر را می‌زند". فردیش نیچه

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *