بیل گیتس سومین مرد ثروتمند جهان پس از ایلان ماسک تسلا (در مقام اول) و جف بزوس از آمازون (در رتبه دوم) است. بر اساس گزارش بلومبرگ، گیتس تا ژانویه 2021 دارایی خالص 132 میلیارد دلاری دارد.  گیتس پس از تاسیس شرکت مایکروسافت در سال 1975 از دانشگاه هاروارد انصراف داد و به یک کارآفرین فناوری تبدیل شد .

گیتس از آن زمان از فعالیت روزانه مایکروسافت کناره گیری کرده و تلاش های خود را بر اهداف بشردوستانه خود از طریق بنیاد بیل و ملیندا گیتس متمرکز کرده است. این علل شامل تولید واکسن مالاریا، اصلاح کنترل اسلحه، و اصلاح آموزش و پرورش است. 2  بنیاد دارای سبد سرمایه گذاری قابل توجهی است. فلسفه سرمایه‌گذاری آن استفاده از سرمایه بنیاد برای کمک به کسب‌وکارها برای ایجاد راه‌حل‌هایی برای مشکلات پیچیده و ریشه‌دار است.

نکات کلیدی

  • پورتفولیوی بنیاد بیل و ملیندا گیتس دارای برکشایر هاتاوی با 50 میلیون سهم به ارزش بیش از 11 میلیارد دلار است.
  • مدیریت پسماند دومین هلدینگ بزرگ با بیش از 18.6 میلیون سهم به ارزش 2.12 میلیارد دلار است.
  • سومین هلدینگ بزرگ، شرکت ملی راه آهن کانادا با بیش از 17.1 میلیون سهم به ارزش 1.54 میلیارد دلار است.
  • کاترپیلار با 11.2 میلیون سهم به ارزش کل 1.66 میلیارد دلار چهارمین هلدینگ بزرگ است.
  • والمارت با 11.6 میلیون سهم به ارزش بازاری نزدیک به 1.40 میلیارد دلار، پنجمین هلدینگ بزرگ در پورتفولیوی بنیاد است.

نمونه کارهای بیل گیتس چگونه به نظر می رسد 

موارد زیر برخی از برجسته‌ترین دارایی‌های بنیاد، از جمله ارزش بازار آنها تا تاریخ ثبت 30 ژوئن 2020 ، نزد کمیسیون بورس و اوراق بهادار ایالات متحده (SEC) است.

تمام اطلاعات مالی دیگر، از جمله داده‌های ارزش بازار برای شرکت‌های زیر، در تاریخ 22 دسامبر 2020 بود. ارزش بازار – یا به اختصار ارزش بازار – ارزش کل یک شرکت با استفاده از تعداد کل سهام سهام موجود در شرکت ضرب شده در شرکت است. قیمت فعلی سهام

1. Berkshire Hathaway, Inc

بزرگترین هلدینگ در پورتفولیوی بنیاد برکشایر هاتاوی، شرکت (BRK.B) است. این بنیاد نزدیک به 40 میلیون سهام برکشایر هاتاوی با ارزش بازار کمی بیش از 7 میلیارد دلار را در اختیار دارد

برکشایر هاتاوی یکی از بزرگترین شرکت های S&P 500 است که ارزش بازار آن 522.43 میلیارد دلار است. این شرکت در فهرست 500 شرکت برتر در سال 2020 در رتبه ششم قرار گرفت. بیل گیتس از زمانی که وارن بافت برای اولین بار در سال 1991 ملاقات کردند،  رابطه بسیار نزدیکی با وارن بافت ایجاد کرد. گیتس تا مارس 2020 در هیئت مدیره برکشایر هاتاوی خدمت کرد.

2. شرکت مدیریت زباله

Waste Management, Inc. که با نام مخفف (WM) شناخته می شود، دومین هلدینگ بزرگ در مجموعه این بنیاد است. این بنیاد دارای بیش از 18.6 میلیون سهم با ارزش بازار 1.97 میلیارد دلار است.

مدیریت پسماند ارائه دهنده خدمات مدیریت پسماند و خدمات زیست محیطی مرتبط است. این شرکت ضایعات انرژی و گازهای دفن زباله را به تأسیسات انرژی در ایالات متحده توسعه و راه اندازی می کند. این بزرگترین شرکت مدیریت پسماند در کشور است که بیش از 20 میلیون مشتری دارد. ارزش بازار این شرکت بیش از 49.73 میلیارد دلار است و در لیست 500 فورچون در سال 2020 در رتبه 207 قرار گرفت.

3. شرکت ملی راه آهن کانادا

سومین هلدینگ بزرگ در پورتفولیوی بنیاد، شرکت ملی راه آهن کانادا ( CNI) است. این بنیاد بیش از 17.1 میلیون سهم با ارزش بازار 1.51 میلیارد دلار دارد

راه آهن ملی کانادا خدمات حمل و نقل یکپارچه از جمله راه آهن، حمل و نقل، حمل و نقل کالا و  انبارداری را ارائه می دهد. این شرکت عمدتا فرآورده های نفتی، غلات و کود، زغال سنگ، فلزات و محصولات خودرو را حمل می کند. ارزش بازار آن 74.1 میلیارد دلار است.

4. Caterpillar Inc

شرکت کاترپیلار (CAT) چهارمین هلدینگ بزرگ در مجموعه این بنیاد است. این بنیاد دارای بیش از 11.2 میلیون سهم کاترپیلار با ارزش بازار بیش از 1.42 میلیارد دلار است. کاترپیلار تولید کننده

  تجهیزات سنگینی است که برای معدن، کشاورزی و انرژی استفاده می شود. ارزش بازار کاترپیلار 77.52 میلیارد دلار است و در فهرست 500 فورچون در سال 2020 در رتبه 62 قرار گرفت. 9

5. Walmart Inc

Walmart Inc. (WMT) با بیش از 11.6 میلیون سهم و ارزش بازاری نزدیک به 1.38 میلیارد دلار، پنجمین هلدینگ بزرگ در مجموعه این بنیاد است. Walmart Inc. یک غول خرده‌فروشی با فروشگاه‌ها و راهکارهای عملیاتی در سراسر جهان استوالمارت سوپرسنترها، فروشگاه های تخفیف دار و سوپرمارکت ها را اداره می کند. والمارت همچنین مالک Sam’s Club است، جایی که کلوپ های انبار را اداره می کند. ارزش بازار والمارت 407.25 میلیارد دلار است و در فهرست 500 فورچون در سال 2020 در رتبه اول قرار گرفت.