هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

ورود | ثبت نام
جریان نقدی چیست

جریان نقدی چیست؟ نکات مهمی که باید توجه داشته باشید 1401

1400/12/25

جریان نقدی بخش مهمی از حفظ یک تجارت است. حسابداران و سایر متخصصان امور مالی باید جریان نقدی را از نزدیک نظارت کنند تا شرکت ها را سودآور نگه دارند. یادگیری در مورد جریان نقدی می تواند به شما در درک بهتر نحوه عملکرد یک تجارت کمک کند. در این مقاله، جریان نقدی چیست، انواع مختلف آن را شرح می دهیم و مثالی از صورت جریان نقدی ارائه می دهیم.

جریان نقدی چیست؟

جریان نقدی عبارت است از حرکت پول به خارج و به داخل کسب و کار. سازمان ها از جریان نقدینگی برای تجزیه و تحلیل وضعیت مالی خود و کمک به آمادگی برای آینده استفاده می کنند. در یک مفهوم کلی تر، مانند متعادل کردن یک دسته چک است. شما دارای سپرده یا پولی هستید که به حساب شما وارد می شود، همچنین برداشت می کنید یا پولی که از حساب شما خارج می شود. برای افراد و مشاغل، جریان نقدی مثبت به این معنی است که شما پول کافی برای پوشش هزینه ها یا بدهی ها بدون اضافه برداشت از حساب دارید.

چرا جریان نقدی مهم است؟

جریان نقدی نه تنها به حفظ یک کسب و کار کمک می کند، بلکه به آماده سازی سازمان برای هزینه های آتی یا تغییرات در فضای اقتصادی نیز کمک می کند. صورت جریان وجوه نقد ممکن است به سازمان کمک کند تا در مورد تلاش‌های آتی، مانند اکتساب‌های تجاری، استخدام کارکنان و مزایای اضافی برای شرکت تصمیم‌گیری کند.

انواع جریان نقدی

جریان نقدی بخشی از صورت های مالی یک شرکت است. در زیر برخی از انواع جریان های نقدی که در صورت های مالی مشاهده می شود، آورده شده است.

 • ارزش فعلی خالص: این ارزش یک تجارت با استفاده از جریان نقدی تنزیل شده است.

 • نقدینگی: برای تعیین اینکه یک شرکت چقدر می تواند به تعهدات مالی خود عمل کند استفاده می شود.

 • جریان نقدی به ازای هر سهم: این درآمد پس از کسر مالیات تقسیم بر سهام موجود است.

 • نسبت تبدیل نقدی: این مقدار زمان بین زمانی که یک کسب و کار برای موجودی کالا پرداخت می کند و پرداخت از مشتری دریافت می کند.

 • جریان نقدی حاصل از فعالیت های عملیاتی: این وجه نقد حاصل از فعالیت های تجاری اصلی شرکت است و شامل درآمد سرمایه گذاری نمی شود.

 • شکاف تأمین مالی: این مقدار پول نقدی است که یک شرکت برای غلبه بر کمبود نیاز دارد.

 • پرداخت سود سهام: این نوع جریان نقدی برای پرداخت سود سهام به سرمایه گذاران استفاده می شود.

 • مخارج سرمایه: این مقدار جریان نقدی برای سرمایه گذاری مجدد در کسب و کار شما استفاده می شود.

 • جریان نقدی آزاد به حقوق صاحبان سهام: این جریان نقدی حاصل از فعالیت های عملیاتی منهای مخارج سرمایه است.

 • جریان نقدی آزاد به شرکت: این اندازه گیری فرض می کند که یک شرکت بدهی ندارد و برای ارزیابی یک شرکت استفاده می شود.

 • خالص تغییر وجه نقد: این تفاوت در جریان نقدی از یک دوره حسابداری به دوره دیگر است.

نمونه هایی از جریان نقدی

در اینجا چند نمونه از جریان نقدی نشان داده شده در صورت جریان نقدی، و همچنین نحوه استفاده از آن در یک صورت مالی کلی آورده شده است.

شرحمیزان
جریان نقدی حاصل از عملیات700 دلار
حراجی1000 دلار
مالیات(300 دلار)
جمع کل
جریان نقدی ناشی از سرمایه گذاری(200 دلار)
سرمایه خریداری شده(200 دلار)
جریان نقدی حاصل از تامین مالی **1500 دلار
وام (خروجی)(500 دلار)
وام (دریافتی)(2000 دلار)
جمع2000 دلار

در اینجا توضیح بیشتری در مورد صورت جریان نقدی ارائه شده است که به سه بخش تقسیم می شود:

1. فعالیت های عملیاتی

اینها فعالیت هایی هستند که اصلی ترین فعالیت های تجاری هستند. به عنوان مثال، اگر محصولی را بفروشید، تولید، فروش و تحویل محصول به عنوان یک فعالیت عملیاتی در نظر گرفته می شود. همچنین شامل پرداخت از مشتریان، خرید موجودی، حساب های پرداختنی شما و حقوق و دستمزد شرکت می شود. سایر اقلام شامل استهلاک تجهیزات یا سایر دارایی های مشهود، استهلاک دارایی های نامشهود و مالیات معوق است.

2. فعالیت های سرمایه گذاری

این نوع جریان نقدی شامل خرید یا فروش دارایی هایی مانند زمین، ساختمان، تجهیزات یا اوراق بهادار قابل بازار است. همچنین می‌تواند شامل وام‌هایی به تأمین‌کنندگان یا دریافت‌شده از مشتریان و پرداخت‌های ناشی از ادغام یا تملک باشد.

3. تامین مالی فعالیت ها

این شامل وجه نقد از سرمایه گذاران و وجه نقد به سهامداران در قالب سود سهام است. همچنین می‌تواند شامل فعالیت‌هایی باشد که بر بدهی‌های بلندمدت و دارایی‌های یک سازمان تأثیر می‌گذارد، مانند فروش یا خرید مجدد سهام شرکت.

سوالات متداول در مورد جریان نقدی

در اینجا چند سوال متداول در مورد جریان نقدی وجود دارد:

 • تفاوت بین جریان نقدی و درآمد خالص چیست؟

 • فرمول تبدیل سود به جریان نقدی چیست؟

 • چند راه برای حفظ جریان نقدی وجود دارد؟

 • آیا باید بدانم جریان نقدی آینده من چیست؟

 • جریان نقدی مثبت و منفی چیست؟

 • چند نمونه از معادل های نقدی چیست؟

تفاوت بین جریان نقدی و درآمد خالص چیست؟

درآمد خالص عبارت است از درآمد ناخالص منهای هر گونه هزینه در یک دوره حسابداری. جریان نقدی به تفاوت موجودی نقدی شما از یک دوره به دوره دیگر اشاره دارد.

فرمول تبدیل سود به جریان نقدی چیست؟

فرمول کلی این است:

سود خالص + استهلاک – حساب های دریافتنی – افزایش موجودی کالا + حساب های پرداختنی – کاهش وام بانکی / تامین مالی = جریان نقدی خالص

چند راه برای حفظ جریان نقدی وجود دارد؟

برخی از بهترین نکات برای حفظ جریان نقدینگی، فروش بیشتر یک محصول یا خدمات نسبت به هزینه ای است که خرج می کنید. اطمینان حاصل کنید که دسته چک خود را متعادل نگه دارید، راه هایی برای صرفه جویی در هزینه ها از طریق فروشندگان پیدا کنید، تجهیزات قدیمی و سایر دارایی ها را بفروشید و سعی کنید یک ذخیره ایجاد کنید.

آیا باید بدانم جریان نقدی آینده من چیست؟

دانستن جریان نقدی آینده شما به اطمینان از سوددهی کسب و کار شما کمک می کند. با تعیین مخارج و درآمدهای آتی، می توانید بفهمید که چه تلاش هایی در آینده ممکن است قابل اجرا باشد یا چه هزینه هایی را باید در نظر بگیرید تا بیش از حد خرج نکنید. تحلیلگران از این چهار مرحله برای انجام تجزیه و تحلیل جریان نقدی استفاده می کنند:

 1. مفروضاتی مانند افزایش قیمت برای کسب و کار و همچنین فروشندگان یا تامین کنندگان را محاسبه کنید. آنها همچنین فروش آتی، چرخه های فروش، افزایش حقوق و سایر افزایش هزینه های عمومی را پیش بینی می کنند.

 2. با نگاهی به فروش سال های گذشته و روند پیش بینی شده در صنعت، فروش آینده را تعیین کنید.

 3. تعیین هزینه های آتی، از جمله حقوق و دستمزد، هزینه انجام تجارت و سرمایه گذاری.

 4. اطلاعات را تجزیه و تحلیل کنید تا ببینید کجا ممکن است نیاز به کاهش هزینه ها یا سرمایه گذاری داشته باشند تا مطمئن شوید که کسب و کار به فعالیت و رشد خود ادامه می دهد.

جریان نقدی

جریان نقدی مثبت و منفی چیست؟

جریان نقدی مثبت به این معنی است که یک کسب و کار دارای پول نقد کافی برای ادامه فعالیت و پرداخت هرگونه بدهی است. جریان نقدی منفی به این معنی است که شما بیشتر از فروش خرج می کنید و ممکن است برای تسویه بدهی های خود به وام نیاز داشته باشید.

صورت جریان نقدی (CFS)، یک صورت مالی است که حرکت وجه نقد و معادل‌های نقدی (CCE) را که وارد و خارج از یک شرکت می‌شوند، خلاصه می‌کند. CFS اندازه‌گیری می‌کند که یک شرکت تا چه اندازه موقعیت نقدی خود را مدیریت می‌کند، به این معنی که شرکت چقدر پول نقد تولید می‌کند تا تعهدات بدهی خود را پرداخت کند و هزینه‌های عملیاتی خود را تأمین کند.

به عنوان یکی از سه صورت مالی اصلی، CFS مکمل ترازنامه و صورت سود و زیان است. در این مقاله، ما به شما نشان خواهیم داد که چگونه CFS ساختار یافته است و چگونه می توانید از آن در هنگام تجزیه و تحلیل یک شرکت استفاده کنید.

نکات مهم

 • صورت جریان وجوه نقد مقدار وجه نقد و معادل های نقدی ورودی و خروجی از یک شرکت را خلاصه می کند.
 • CFS مدیریت پول نقد یک شرکت را برجسته می کند، از جمله اینکه چقدر پول نقد تولید می کند.
 • این صورت مالی تکمیل کننده ترازنامه و صورت سود و زیان است.
 • اجزای اصلی CFS پول نقد از سه حوزه است: فعالیت های عملیاتی، فعالیت های سرمایه گذاری، و فعالیت های تامین مالی.
 • دو روش محاسبه جریان نقدی عبارتند از روش مستقیم و روش غیر مستقیم.

نحوه استفاده از صورت جریان نقدی

صورت جریان نقدی تصویری از نحوه انجام عملیات یک شرکت، پول آن از کجا می آید و پول چگونه خرج می شود را ترسیم می کند. همچنین به عنوان صورت جریان های نقدی شناخته می شود، CFS به طلبکاران خود کمک می کند تا تعیین کنند چه مقدار وجه نقد برای شرکت برای تأمین هزینه های عملیاتی و پرداخت بدهی هایش در دسترس است (که به آن  نقدینگی می گویند). CFS به همان اندازه برای سرمایه گذاران مهم است، زیرا به آنها می گوید که آیا یک شرکت در زمینه مالی قوی است یا خیر. به این ترتیب، آنها می توانند از بیانیه برای تصمیم گیری بهتر و آگاهانه تر در مورد سرمایه گذاری خود استفاده کنند.

ساختار صورت جریان نقدی

اجزای اصلی صورت جریان نقدی عبارتند از:

 1. جریان نقدی حاصل از فعالیت های عملیاتی
 2. جریان نقدی ناشی از فعالیت های سرمایه گذاری
 3. جریان نقدی ناشی از فعالیت های تامین مالی
 4. افشای فعالیت‌های غیرنقدی، که گاهی اوقات هنگام تهیه طبق اصول پذیرفته‌شده حسابداری (GAAP) شامل می‌شود.

پول نقد حاصل از فعالیت های عملیاتی

فعالیت های عملیاتی در CFS شامل هر گونه منابع و استفاده از پول نقد حاصل از فعالیت های تجاری است. به عبارت دیگر، نشان می دهد که چقدر پول نقد از محصولات یا خدمات یک شرکت تولید می شود.

این فعالیت های عملیاتی ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • رسیدهای حاصل از فروش کالا و خدمات
 • پرداخت بهره
 • پرداخت مالیات بر درآمد
 • پرداخت های پرداخت شده به تامین کنندگان کالاها و خدمات مورد استفاده در تولید
 • پرداخت حقوق و دستمزد به کارکنان
 • پرداخت های اجاره
 • هر نوع دیگر از هزینه های عملیاتی

در مورد پرتفوی تجاری یا یک شرکت سرمایه گذاری، دریافتی های حاصل از فروش وام، بدهی یا اوراق بهادار نیز شامل می شود زیرا این یک فعالیت تجاری است.

تغییرات ایجاد شده در وجه نقد، حساب های دریافتنی، استهلاک، موجودی کالا و حساب های پرداختنی عموماً به صورت نقد عملیات منعکس می شود.

پول نقد حاصل از فعالیت های سرمایه گذاری

فعالیت های سرمایه گذاری شامل هرگونه منابع و استفاده از وجه نقد حاصل از سرمایه گذاری های یک شرکت است. خرید یا فروش دارایی‌ها، وام‌هایی که به فروشندگان داده شده یا از مشتریان دریافت می‌شود، یا هرگونه پرداخت مربوط به ادغام و تملک (M&A) در این دسته قرار می‌گیرد. به طور خلاصه، تغییرات در تجهیزات، دارایی ها یا سرمایه گذاری ها به پول نقد ناشی از سرمایه گذاری مربوط می شود.

تغییرات نقدی ناشی از سرمایه گذاری معمولاً اقلام نقدی در نظر گرفته می شود زیرا پول نقد برای خرید تجهیزات جدید، ساختمان ها یا دارایی های کوتاه مدت مانند اوراق بهادار قابل فروش استفاده می شود. اما زمانی که یک شرکت دارایی را واگذار می کند، این معامله برای محاسبه وجه نقد حاصل از سرمایه گذاری، وجه نقد در نظر گرفته می شود.

وجوه نقد حاصل از فعالیت های تامین مالی

وجوه نقد حاصل از فعالیت های تامین مالی شامل منابع وجوه نقد سرمایه گذاران و بانک ها و همچنین نحوه پرداخت وجه نقد به سهامداران است. این شامل هر گونه سود سهام، پرداخت برای بازخرید سهام، و بازپرداخت اصل بدهی (وام) است که توسط شرکت انجام می شود.

آموزش هوش بورسی | هوش بورسی چیست؟

تغییرات نقدی ناشی از تامین مالی هنگام افزایش سرمایه به صورت نقدی و در هنگام پرداخت سود سهام نقدی است. بنابراین، اگر شرکتی اوراق قرضه را برای عموم منتشر کند، شرکت تأمین مالی نقدی دریافت می کند. با این حال، هنگامی که سود به دارندگان اوراق قرضه پرداخت می شود ، شرکت در حال کاهش وجوه نقد خود است. و به یاد داشته باشید، اگرچه بهره یک هزینه نقدی است، اما به عنوان یک فعالیت عملیاتی گزارش می شود – نه یک فعالیت تامین مالی.

نحوه محاسبه جریان نقدی

دو روش برای محاسبه جریان نقدی وجود دارد: روش مستقیم و روش غیر مستقیم.

روش جریان نقدی مستقیم

روش مستقیم تمام پرداخت‌ها و دریافت‌های نقدی، از جمله وجه نقد پرداختی به تامین‌کنندگان، دریافت‌های نقدی از مشتریان و وجوه نقد پرداخت شده به عنوان حقوق را جمع‌آوری می‌کند. این روش CFS برای مشاغل بسیار کوچکی که از روش حسابداری بر مبنای نقدی استفاده می کنند آسان تر است.  

این ارقام را نیز می توان با استفاده از مانده های ابتدایی و انتهایی انواع حساب های دارایی و بدهی و بررسی کاهش یا افزایش خالص حساب ها محاسبه کرد. به روشی ساده ارائه می شود.

اکثر شرکت ها از روش حسابداری مبتنی بر تعهدی استفاده می کنند. در این موارد، درآمد زمانی شناسایی می شود که به دست می آید تا زمانی که دریافت می شود. این امر باعث قطع ارتباط بین درآمد خالص و جریان نقدی واقعی می شود، زیرا همه معاملات در سود خالص در صورت سود و زیان شامل اقلام نقدی واقعی نیستند. بنابراین، اقلام خاصی باید در هنگام محاسبه جریان نقدی حاصل از عملیات مورد ارزیابی مجدد قرار گیرند.

روش جریان نقدی غیر مستقیم

با  روش غیرمستقیم، جریان نقدی با تعدیل سود خالص با جمع یا تفریق تفاوت‌های حاصل از معاملات غیرنقدی محاسبه می‌شود. اقلام غیر نقدی در تغییرات دارایی ها و بدهی های شرکت در ترازنامه از یک دوره به دوره دیگر نشان داده می شود. بنابراین، حسابدار هرگونه افزایش و کاهش در حساب‌های دارایی و بدهی را که باید به رقم درآمد خالص اضافه یا از آن حذف شود، شناسایی می‌کند تا جریان نقدی ورودی یا خروجی دقیق را شناسایی کند.

تغییرات در حساب های دریافتنی (AR) در ترازنامه از یک دوره حسابداری به دوره دیگر باید در جریان نقدی منعکس شود:

 • اگر AR کاهش یابد، ممکن است پول نقد بیشتری از مشتریانی که حساب‌های اعتباری خود را پرداخت می‌کنند وارد شرکت شده باشد – مقداری که AR کاهش یافته سپس به درآمد خالص اضافه می‌شود.
 • افزایش در AR باید از درآمد خالص کسر شود، زیرا، اگرچه مبالغ نشان داده شده در AR به صورت درآمد است، اما نقدی نیست.

در مورد تغییرات موجودی یک شرکت چطور؟ در اینجا نحوه محاسبه آنها در CFS آمده است:

 • افزایش موجودی نشان می دهد که یک شرکت پول بیشتری را برای مواد خام خرج کرده است. استفاده از وجه نقد به این معنی است که افزایش ارزش موجودی از سود خالص کسر می شود.
 • کاهش موجودی به سود خالص اضافه می شود. خریدهای اعتباری با افزایش حساب های پرداختنی در ترازنامه منعکس می شود و میزان افزایش از یک سال به سال دیگر به سود خالص اضافه می شود.

همین منطق برای مالیات های قابل پرداخت، حقوق و بیمه های پیش پرداخت صادق است. اگر چیزی پرداخت شده باشد، تفاوت در ارزش بدهی از یک سال به سال دیگر باید از درآمد خالص کم شود. اگر مبلغی وجود داشته باشد که هنوز بدهکار است، هر گونه تفاوت باید به سود خالص اضافه شود.

جریان نقدی چیست

محدودیت های صورت جریان نقدی

جریان نقدی منفی نباید به طور خودکار بدون تجزیه و تحلیل بیشتر علامت قرمز را افزایش دهد. جریان نقدی ضعیف گاهی اوقات نتیجه تصمیم یک شرکت برای گسترش تجارت خود در یک مقطع زمانی خاص است که برای آینده اتفاق خوبی خواهد بود.

تجزیه و تحلیل تغییرات در جریان نقدینگی از یک دوره به دوره دیگر به سرمایه گذار ایده بهتری درباره نحوه عملکرد شرکت و اینکه آیا یک شرکت ممکن است در آستانه ورشکستگی یا موفقیت باشد، می دهد. CFS نیز باید هماهنگ با دو صورت مالی دیگر در نظر گرفته شود.

روش جریان نقدی غیرمستقیم امکان تطبیق بین دو صورت مالی دیگر را فراهم می کند: صورت سود و زیان و ترازنامه.

تفاوت بین صورت‌های جریان نقدی مستقیم و غیرمستقیم چیست؟

تفاوت در نحوه تعیین جریان های نقدی ورودی و خروجی است.

با استفاده از روش مستقیم، ورودی و خروجی های نقدی واقعی مقادیر مشخصی هستند. صورت جریان وجوه نقد به روشی ساده و با استفاده از پرداخت‌ها و دریافت‌های نقدی گزارش می‌شود.

با استفاده از روش غیرمستقیم، ورودی و خروجی های نقدی واقعی لازم نیست مشخص شود. روش غیرمستقیم با سود یا زیان خالص از صورت سود و زیان شروع می‌شود، سپس رقم را با استفاده از افزایش و کاهش حساب ترازنامه، برای محاسبه جریان‌ها و جریان‌های نقدی ضمنی اصلاح می‌کند.

آیا روش غیر مستقیم صورت جریان نقدی بهتر از روش مستقیم است؟

هیچکدام لزوما بهتر یا بدتر نیستند. با این حال، روش غیرمستقیم همچنین ابزاری برای تطبیق اقلام موجود در ترازنامه با سود خالص در صورت سود و زیان فراهم می کند. از آنجایی که یک حسابدار CFS را با استفاده از روش غیرمستقیم تهیه می کند، می تواند افزایش و کاهش در ترازنامه را که در نتیجه معاملات غیر نقدی است شناسایی کند.

مشاهده تأثیر و رابطه حساب‌های موجود در ترازنامه با سود خالص صورت سود و زیان مفید است و می‌تواند درک بهتری از صورت‌های مالی به عنوان یک کل ارائه دهد.

نویسنده : بابک حیدریان

بابک حیدریان مهر. دانشجوی کارشناسی مترجمی زبان انگلیسی، محقق و متخصص SEO & Digital Marketing "زندگی ممکن است پُر از درد و رنج باشد، اما واکنشِ ماست که حرف آخر را می‌زند". فردیش نیچه

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 1. میر

  و مورد بعدی اینکه استاندارهای حسابداری ایران در برخی موارد با استانداردهای بین المللی متفاوت هستند پس نباید هر مقاله انگلیسی زبانی رو به فارسی ترجمه کنید و آپلود کنید چون ممکنه در حسابداری ایران اصلا اون موارد قابل قبول نباشن…. همچنین در ترجمه واژه های تخصصی حسابداری در انگلیسی باید دقت بسیار زیادی بشه چون گاهی یک واژه در مکالمات عام یک معنی میده اما در حسابداری معنی بسیار متفاوت تری نسبت به حالت عامش میده پس نیازه کسی ترجمه مقالات حسابداری رو انجام بده که متخصص این حرفه باشه

 2. میر

  باتوجه به اینکه سئوکار این سایت رو از قبل میشناختم انتظار یه مقاله حرفه ای داشتم که توی سایتش بزاره، اما متاسفانه به عنوان یک حسابدار باید بگم از لحاظ علمی بسیار مقاله ضعیف و جمله بندی و نوشتار اون افتضاح هستش، ای کاش برای نوشتن مقاله های تخصصی از افراد متخصص اون حرفه کمک بگیرید که قدرت نوشتار خوبی هم داشته باشم…