هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

ورود | ثبت نام
مهم ترین کارهای خدمات شبکه

خدمات شبکه چیست؟ مهم ترین خدمات شبکه 2022 کدامند؟

دسته بندی : فناوری
1400/11/14

خدمات شبکه به مجموعه خدماتی گفته می‌شود که با استفاده از آنها می توان در یک سازمان شبکه ایجاد کرد و به تبادل اطلاعات بین سیستم ها و کارمندان پرداخت.

خدمات شبکه مزایای بسیار زیادی دارد که از مهترین آنها می توان به تسریع کارها، هدفمندی کارها و افزایش بازدهی کارمندان اشاره کرد.

در گذشته سازمان ها بسیار عقب‌تر از حال بودند و به همین علت کارها به سختی پیش می‌رفت. کارمندان مجبور بودند که مدارک را بایگانی کنند و چیزی به صورت آنلاین وجود نداشت اما در حال حاضر با توجه به ظهور اینترنت و پیشرفت آن روش های بسیار زیادی برای ساخت شبکه برای وصل کردن کامپیوتر ها به آن و یکپارچه سازی سیستم ها به وجود آمده‌اند که با استفاده از آنها می توانیم سیستم ها را به شبکه متصل کرده و عمل یکپارچه سازی را انجام دهیم.

اگر می خواهید درباره مزیت های خدمات شبکه بیشتر بدانید برای شما یک مثال می‌ زنیم:

فرض کنید که شما در شرکت خود یک پرینتر و ۴ کامپیوتر دارید و می خواهید که همه کامپیوترها به آن پرینتر متصل شده و همه کاربران آن پرینتر یعنی آن ۴ کامپیوتر بتوانند بدون انجام کار خاصی با همان یک پرینتر عمل پرینت های خود را انجام دهند این کار به راحتی در شبکه قابل اجرا می باشد.

مهم ترین کارهای خدمات شبکه

خدمات شبکه: ساخت شبکه

برای آنکه یک شبکه ایجاد کنیم نیاز به زیرساختهای سخت‌افزاری و نرم‌افزاری وجود دارد که در این بخش قصد داریم در مورد آنها صحبت کنیم.

منظور از زیرساختهای سخت‌افزاری سخت افزارهایی است که در ساخت شبکه به کار می‌رود و منظور از زیرساختهای سخت‌افزاری مواردی مانند اینترنت، اینترانت، خطوط مخابراتی و مواردی مانند این است.

کابل کشی شبکه

اولین کاری که باید برای راه‌اندازی یک شبکه انجام شود کابل کشی شبکه است. در واقع می‌توان گفت که کابل کشی شبکه جز مهمترین بخش های راه اندازی یک شبکه بوده که ضمن حرفه‌ای بودن، کارکرد و کارایی بالایی نیز دارد می باشد.

کابل کشی شبکه به فرایند اتصال کابل های شبکه از تجهیزاتی که دارای پورت شبکه هستند گفته می شود. از مهمترین تجهیزاتی که دارای پورت شبکه هستند می‌توان به کامپیوتر ها دوربین های مدار بسته و پرینتر ها اشاره کرد.

فرایند کابل کشی شبکه در واقع دو سو دارد یک سر کابل که به تجهیزات متصل است و یکسره دیگر کابل که به سوئیچ متصل می باشد.

در کابل کشی شبکه حتماً باید از تجهیزات استاندارد و مورد تایید استفاده شود، چون که استفاده از تجهیزات حرفه‌ای موجب کیفیت بهتر شبکه و همچنین طول عمر مفید بالاتر شبکه می شود.

مهمترین مواردی که در کابل کشی شبکه بسیار موثر هستند کیفیت کابل و سایر تجهیزات سخت افزاری که برای کابل کشی شبکه توسط متخصصین توصیه می‌شود و کمک گرفتن از نیروی انسانی متخصص می باشد. این فاکتورها تاثیر بسزایی در کابل کشی شبکه به صورت استاندارد دارند.

ساخت فولدرها و فایل های اشتراکی

یکی از بهترین روشها برای تسریع فرآیندهای سازمانی و همچنین صرفه جویی در وقت و زمان منابع انسانی یک شرکت و همچنین تجهیزات و بودجه سازمان ساخت پوشه ها و فایل ها به صورت اشتراکی می باشد. با استفاده از این روش شما می توانید پوشه ها و فایل ها را برای کامپیوترهایی که درون یک شبکه فعال هستند قابل ردگیری و مشاهده کنید.

ساخت پوشه ها و فایل های اشتراکی در سازمان می تواند مزایای بسیار زیادی داشته باشد، اما مهمترین آنها کاهش اتلاف وقت، صرفه جویی در بودجه، یکپارچه سازی تجهیزات سازمان،  و تسریع کارها می باشد.

برای انجام چنین کاری لازم است که کامپیوترها را با استفاده از روش‌هایی مانند کابل کشی که درباره آن صحبت کردیم به یک شبکه واحد متصل کنید.

بهتر است بگوییم که روش ساخت فایل ها و پوشه ها تفاوتی با یکدیگر ندارد بلکه چیزی که مهم است طریقه به اشتراک گذاری آن ها در شبکه می باشد.

سیستم عامل ویندوز قابلی های خوبی برای ساخت پوشه ها و فایل ها به صورت اشتراکی تدارک دیده است البته در ویندوز ۱۰ این امکانات به روز تر و راحت تر شده اند و به همین دلیل به شما پیشنهاد می کنیم که از ویندوز ۱۰ برای ساخت پوشه ها و فایل ها به صورت اشتراکی استفاده داشته باشید هر چند که با استفاده از ویندوز ۱۰ هم می توانید این کار را انجام دهید.

اشتراک گذاری پرینترها

یکی دیگر از مهمترین خدمات شبکه وجود دارد اشتراک گذاری پرینتر ها است همانطور که در ابتدای مقاله گفته شد اشتراک گذاری پرینتر ها می تواند مزایای بسیار زیادی داشته باشد چراکه وقت شما در سازمان یک پرینتر داشته باشید هم در هزینه ها صرفه جویی شده و هم با متصل کردن آن به شبکه می توانید عمل اشتراک گذاری پرینتر ها را انجام دهید به نحوی که چندین کامپیوتر به یک پرینتر متصل شده و همه کاربران بتوانند با آن پرینت بگیرند.

در گذشته پرینترها امکانات کمتری داشتند اما اکنون پرینتر های نسل جدید مجهز به مواردی مانند وای فای هستند که می توان آنها را با وای فای در شبکه اشتراک گذاری کرد.

برای اشتراک گذاری پرینتر ها نیاز است که یک سری تنظیمات و کامپیوترهای لازم را انجام داده که پرینتر ها را اشتراک گذاری نمایید. در فرایند اشتراک گذاری پرینتر می‌توانید پرینتر را به جای یک کامپیوتر به چند کامپیوتر متصل کرده و پرینت را انجام دهید.

برقراری اینترنت در سازمان

برقراری اینترنت در سازمان مهمترین عنصر برای پابرجا ماندن یک شرکت است چرا که در صورت نبود اینترنت می توان گفت که کاری از کسی ساخته نیست.

اینترنت را می توان شاهراه اصلی دانست که هر کسب و کار به آن نیاز دارد.

به همین علت برقراری شبکه توسط اینترنت، در سازمان مهمترین عنصر برای راه‌اندازی شبکه می باشد و در واقع می‌توان از اینترنت به عنوان زیرساخت اصلی راه اندازی شبکه و پیشبرد اهداف شرکت یاد کرد.

برقرار کردن اینترنت در سازماها و روش های متفاوتی دارد که ما آن آن را به ۶ راهکار اصلی تقسیم کردیم که در این بخش در مورد همه آنها توضیحاتی ارائه خواهیم داد.

برقراری اینترنت با مودم روتر ADSL

مودم های روتر با استفاده از خط تلفن ثابت مخابرات کار می کنند که با استفاده از آن می توانید به اینترنت دست پیدا کنید. نکته جالبی که وجود دارد قیمت مناسب تر مودم های روتر نسبت به مودم های نسل جدید lte می باشد.

اگر دارای اشتراک تلفن ثابت هستید نیازی به تهیه مودم های نسل جدید نبوده و می توانید با خرید مودم های روتر به اینترنت ثابت دسترسی پیدا کنید.

برقراری اینترنت با مودم LTE

مودم های LTE نسل جدیدی از مودم هایی می باشند که با سیم کارت های مختلف کار می کنند و اصطلاحا به آن ها مودم های سیم کارتی یا مودم سیم کارت خور گفته می شود. استفاده از این مودم ها سادگی زیادی دارد و کافی است که یک سیم کارت را در جایگاه سیم کارت مودم قرار داده و سپس اینترنت را در سازمان خود فعال نمایید.

برخی از مودم ها به سفارش اپراتورها ساخته می شوند و به همین علت به جز سیم کارت همان اپراتور با سایر سیم کارت ها کار نمی کنند. البته می توان با انجام تکنیک هایی که تحت عنوان هک مودم شناخته می شوند کاری کرد که سیم کارت اپراتورهای دیگر را نیز پشتیبانی کنند، اما در حالت پایه این اتفاق رخ نمی دهد.

اما برخی دیگر مانند مودم های D LINK با سیم کارت های مختلف کار می کنند. یکی از مزایا مودم های LTE این است که معمولا کوچک بوده و در بیشتر مواقع قابل حمل هستند. حتی مودم هایی در دسترس هستند که جیبی بوده و به راحتی می توانید از آن ها استفاده داشته باشید.

 

خدمات شبکه: برقراری اینترنت رادیویی

راه اندازی اینترنت وایرلس رادیویی یکی از به صرفه ترین روش های برقرار کردن و توزیع اینترنت در سازمان شما است. این روش همچنین بسیار ایمن تر از سایر روش ها مانند اینترنت است. با راه اندازی اینترنت رادیویی شما به اپراتورهای مخابرات وابستگی ندارید. ضمن اینکه اینترنت رادیویی دارای پهنای باند اختصاصی و سرعت بالا می باشد که باعث تسریع عملکرد و بهره وری بیشتر در سازمان خواهد شد.

با استفاده از برقراری اینترنت رادیویی قادر هستید که هر نوع داده ای که قابلیت تبدیل به پروتکل IP را دارا می باشند در این بستر انتفال دهید. توزیع اینترنت رادیویی بسیار به صرفه تر از سایر روش ها است.

برقراری اینترنت با فیبر نوری

این سرویس تنها توسط سازمان مخابرات ارائه می شود و برای راه اندازی آن باید به شعب نزدیک سازمان مخابرات کشور در نزدیک منزل یا شرکت مراجعه کنید. این سرویس در همه محل ها ارائه نمی شود و با مراجعه به سازمان مخابرات محل زندگی یا کار خود می توانید از پشتیبانی مخابرات از راه اندازی این نوع اینترنت اطمینان حاصل نمایید.

اگر به دنبال ارسال اینترنت از مرکز مخابرات به مکان هایی با فواصل طولانی هستید، استفاده از این روش بهینه تر از راه اندازی اینترنت با استفاده از کابل های مسی می باشد. ضمن آنکه می توان از این روش برای کاهش نویز، افزایش امنیت شبکه و افزایش پهنای باند نیز استفاده کرد. همچنین می توان خط تلفن دیجیتال سیپ فون و تلویزیون اینترنتی را بر روی بستر فیبر نوری انتفال داد.

خدمات شبکه: چگونه می توانیم در یک شبکه یک بستر ارتباطی برای شعب مختلف یک سازمان ایجاد کنیم؟

بسیاری از سازمان‌ها و شرکت‌ها دارای شعب متعدد می باشند و به همین علت نیاز است که با ساخت شبکه یکپارچه سازی را انجام داد.

بدین صورت نیازی نیست که هر شعبه نیاز به انجام کارهای خاصی داشته باشد. شما میتوانید یک سیستم را در همه شعب سازمان خود یکپارچه سازی کنید. برای ساخت کانال های ارتباطی بین دو شعبه یا حتی چند شعبه می توان از از ترفندهای مختلفی استفاده کرد که عمل یکپارچه سازی را انجام دهید.

اولین کاری که می‌توانید انجام دهید این است که شبکه کابلی راه‌اندازی کنید. درباره راه اندازی شبکه کابلی در ابتدای مقاله توضیح داده شده است. راه اندازی شبکه کابلی یکی از مهمترین و اصلی ترین راهکارها برای ساخت ارتباط بین دو شعبه یک سازمان است.

برای ساخت شبکه کابلی باید از کابل و فیبر نوری استفاده کرد این نوع راه‌حل به علت آنکه از مشکلاتی مانند مشکلات جوی یا آب و هوای بد دور است دارای نرخ خوردگی پایین و طول عمر بالاست.

ضمن آنکه راه اندازی شبکه کابلی به علت هزینه های اول خرید و سیم کشی شبکه احتمالاً یک روش گران‌تر است اما مطمئن باشید که پایداری بالاتر سرعت بیشتر و ارائه پهنای باند بیشتری دارد.

مورد دوم اینکه می‌خواهیم به آن اشاره کنیم و می‌توان آن را ساده ترین راه حل برای ساخت کانال ارتباطی بین چندین شعبه دانست استفاده از اینترنت است. البته اینترنت توسط همه کاربران در سراسر جهان استفاده می شود و به علت رویکرد همگانی که دارد احتمال بروز حفره‌های امنیتی و نفوذ هکرها در شبکه ایجاد شده برای شما بالاست.

به این علت پیشنهاد می‌دهیم که اولویت اول شما استفاده از اینترنت نباشد چرا که مانند برخی از روشها امن نیست. شما می توانید در صورت بروز مشکلات ناخواسته از اینترنت استفاده داشته باشید اما بهتر است مهمترین اولویت شما مواردی مانند راه اندازی شبکه با استفاده از کابل باشد.

سومین راه حلی که می‌خواهیم از آن برای برقراری ارتباط بین شعب مختلف سازمان صحبت کنیم استفاده از راهکار اینترنت است اینترنت مخابرات در زمینه برقراری ارتباط بین شعب سازمان کارایی دارد.

این راه حل توسط مخابرات جمهوری اسلامی ارائه شده و می تواند ساخت بستر ارتباط بین شعبه های مختلف یک شرکت را بر روی سیم مسی فیبرها و موارد دیگر انجام دهد. البته این روش دارای هزینه های بسیار مانند هزینه آبونمان ماهیانه مخابرات است و به همین علت جزء بهترین گزینه ها نیست. به همین علت جزء بهترین راه حل ها برای برقراری ارتباط بین شعبه ها نیست. پیشنهاد می کنیم از روش های ایجاد شبکه بی سیم و کابل کشی شبکه برای ایجاد ارتباط بین شعب استفاده کنید.

خدمات شبکه: ساخت شبکه های بیسیم

آخرین موردی که می خواهم در مورد آن صحبت کنم، ساخت شبکه های بی سیم است. شبکه های بی سیم یکی از بهترین راه ها برای ایجاد ارتباط بین شعب مختلف سازمان می‌باشد. چرا که ضمن کاهش هزینه ها، دارای مزایای فراوان دیگری نیز هستند برای ساخت شبکه بسیم می تواند وای فای استفاده داشت و از دیگر مزایای راه‌اندازی شبکه بی‌سیم می‌توان به مواردی مانند یکپارچه‌سازی سیستم ها راحتی و سهولت در استفاده از افزایش سرعت در شبکه بهبود عملکرد شبکه کاهش چشمگیر هزینه ها و مقرون به صرفه بودن راه اندازی اشاره داشت.

نکته قابل توجه آن است که به علت پیشرفت در صنعت شبکه در حال حاضر بیشتر سیستم هایی که فروخته می‌شوند از تکنولوژی لن بی سیم استفاده می کنند و به همین علت ساخت شبکه های بیسیم راحت تر از قبل شده است.

نتیجه گیری و پایان

خدمات شبکه خدماتی هستند که به منظور ساخت، نگهداری و ارتقای شبکه ارائه می شوند. اگر به دنبال راه اندازی شبکه هستید می توانید با استفاده از نکاتی که در این مقاله گفته شد، برای سازمان خود یک شبکه قرار دهید.

نویسنده : بابک حیدریان

بابک حیدریان مهر. دانشجوی کارشناسی مترجمی زبان انگلیسی، محقق و متخصص SEO & Digital Marketing "زندگی ممکن است پُر از درد و رنج باشد، اما واکنشِ ماست که حرف آخر را می‌زند". فردیش نیچه

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  1. پشتیبانی شبکه تکنویار

    مطلب بسیار خوبی درباره خدمات شبکه و ساخت شبکه ارائه دادید.

    1. جواد فرازمند

      قوربون شما 🙂