هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

ورود | ثبت نام
خود کنترلی چیست؟

خود کنترلی چیست؟ چرا برای ما حائز اهمیت است؟

دسته بندی : سلامت
1401/06/24

امروزه بحث خود کنترلی یکی از مهم‌ترین موضوعاتی است که شما به عنوان یک مهارت نرم باید آن را فراگیرید و روی آن مسلط باشید، چرا که شما لحظه به لحظه به آن نیاز خواهید داشت. به عنوان مثال فرض کنید که شما در یک صف پمپ بنزین می‌باشید، یک ماشین زمانی که شما قصد حرکت کردن دارید جلو شما داخل صف میزند. عکس العمل شما چیست؟ آیا رفتار طرف مقابل قابل قبول است؟ آیا سکوت شما بهترین راه است؟

 شما برای این که بهتر خود را بشناسید لازم است که به این سوالات پاسخ دهید. اما به طور کلی مسیر درست این است که از ماشین پیاده شود و از او محترمانه درخواست کنید که به جایگاه شما در صف احترام بگذارد و جای شما را به شما برگرداند. در حالت اول این موضوع را می‌پذیرد و از شما عذر خواهی ‌می‌کند که متوجه حضور شما در صف نشده است. اما در حالت دوم نه تنها از شما عذرخواهی نمی‌کند بلکه ممکن است به شما جسارت نیز بکند. این موضوع می‌تواند هر دلیلی داشته باشد. در این حالت بهترین کار این است که شما با توجه به شرایط فرد خود کنترلی داشته باشید و به ماشین خود برگردید و یا اگر این موضوع برای شما خیلی مهم است پلاک ماشین او را از داخل ماشین خود بردارید و از مراحل قانونی اقدام به پیگیری کنید.

اما معمولا کسانی که خود کنترلی مناسبی ندارند، راه اشتباه را انتخاب می‌کنند و با او وارد بحث و جدل می‌شوند. در این صورت شما ممکن است که دچار چالش‌های زیادی شوید و در دام اتفاقات مختلف گرفتار شوید. این موضوع را به یاد داشته باشید که گاهی شما می‌توانید با بخشش و گذشت به خودتان خدمت کنید. این موضوع بسیار مهم است که شما بتوانید اولویت بندی کنید. زمانی که شما با رئیس خود دچار جدل و بحث می‌شوید این موضوع بسیار مهم است که شما بتوانید بین ادامه مسیر شغلی خود و یک بحث مفصل با رئیس خود انتخاب درست داشته باشید.

مهارت خود کنترلی

اکثر افراد زمانی که خود کنترلی مناسبی ندارند، معمولا بعد از بحث و جدل به وجود آمده نیز ناراحت می‌شوند و با خود فکر می‌کنند که چه اشتباهی انجام داده‌اند. اما این ناراحتی برای آن‌ها هیچ سودی ندارد و ذره‌ای از اشتباهات آن‌ها را جبران نخواهد کرد. این موضوع را نیز به یاد داشته باشید که مهارت خود کنترلی امروزه با توجه به شرایط اجتماعی موجود از مهم‌ترین مهارت‌هایی است که هر فردی باید آن را داشته باشد. البته این موضوع را نیز به یاد داشته باشید که خود کنترلی فقط برای کنترل فشارهای عصبی نیست بلکه گاها شما بواسطه خود کنترلی خود از لذت‌هایی که در حال حاظر برای شما مناسب نیست نیز جلوگیری می‌کنید که این موضوع در آینده شما از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. از این رو با توجه به اهمیت این موضوع برای شما مقاله‌ای تهیه کردیم که راجب خود کنترلی و راه دستیابی به خود کنترلی صحبت خواهیم کرد.

خود کنترلی چیست؟ (Self-Control ,Self  Mastery  )

خود کنترلی به معنی کنترل رفتار و افکار شما است که با انجام آن ممکن است شما به اهداف خود دست پیدا نکنید و یا در دستیابی شما به آن دچار چالش شوید. خود کنترلی به معنای کنترل کردن احساسات و گاها به تاخیر انداختن لذت‌هایی است که می‌تواند در حال حاضر برای شما مناسب نباشد. به عبارت کلی هر رفتاری و عملی که شما را از قاعده تفکر خارج کند و مبنای تصمیم گیری شما احساسات شما باشد، به این معنی است که می‌تواند خود کنترلی شما را تحت تاثیر قرار دهد.

مبحث خود کنترلی یک مبحث روانشناسی می‌باشد که مدت‌ها است روی آن تحقیقات انجام می‌شود و نتایج جالبی نیز در این مورد به دست آمده است. از جمله مهم‌ترین نکته‌ای که روانشناسان در مورد خود کنترلی به آن دست پیدا کرده‌اند این است که خود کنترلی منبعی محدود است و باید با تلاش ذهنی و برخی رفتار عملی سعی کنید که ظرفیت خود را در این حوزه افزایش دهید. البته این نکته را نیز مد نظر داشته باشید که خود کنترلی انواع متفاوتی دارد که در ادامه راجب آن صحبت خواهیم کرد و در برخی منابع قدرت شما برای خود کنترلی شما نامحدود است و این موضوع بستگی به شما  و نوع خود کنترلی شما دارد.

مزایای خود کنترلی چیست؟

اگر شما به دنبال داشتن یک زندگی سالم و شاداب می‌باشید، اگر شما به دنبال دستیابی به آینده‌ای موفق می‌باشید، اگر شما به دنبال افزایش بهره هوشی خود می‌باشید، اگر شما به دنبال تسلط بر خود و دیگران می‌باشید. باید روی خود کنترلی خود تمرکز کنید و تمام تلاش خود را به کار گیرید تا آن را قدرتمند کنید. خود کنترلی همان عاملی است که زمانی که شما دچار رفتار و عادات اشتباه می‌شوید به شما کمک می‌کند که خود را هرچه زودتر اصلاح کنید. به عنوان مثال به افرادی که دچار اضافه وزن می‌شوند دقت کنید، آن‌ها ممکن است که چندین سال زندگی سالم و وزن متعادلی داشته باشند و به دلیل برخی پرخوری‌های عصبی و همچنین شرایط دشوار زندگی خود دچار چاقی شده باشند. این افراد فقط به یک شرط می‌توانند که وضعیت خود را از حالت اشتباه فعلی خارج کنند و آن هم داشتن خود کنترلی است. آن‌ها باید بتوانند با خود کنترلی خود تعهد و ثبات باشگاه رفتن را داشته باشند، آن‌ها باید با خود کنترلی خود توانایی نه گفتن به غذای نامناسب خود را داشته باشند. آن‌ها باید بواسطه خود کنترلی خود توانایی کنترل احساسات خود نسبت غذاهای مضر را داشته باشند تا بتوانند وزن خود را به حالت نرمال قبلی برگردانند. این تنها یک مثال ساده از اهمیت خود کنترلی در زندگی ما است. چرا که اگر شما بخواهید آینده کاری موفقی داشته باشید بدون خود کنترلی تقریبا شانسی نخواهید داشت و در نهایت شما یک بیزینس ساده و کوچک خواهید داشت شما باید تمام تلاش خود را به کار گیرید تا این مهارت نرم مهم را تبدیل به یک عادت قوی و پایدار کنید، در این صورت موفقیت در دستان شما خواهد بود.

چند راه برای تقویت خود کنترلی

ما در این بخش به شما مواردی را آموزش خواهیم داد که شما باید با استمرار در انجام  برخی از آن‌ها سرنوشت خود را تغییر دهید و قدرت خود کنترلی خود را به صورت قابل توجه‌ای رشد دهید. به یاد داشته باشید که خود کنترلی جنس ذهنی دارد و شما برای این‌ که بتوانید از این فرصت استفاده کنید باید در وهله اول به فکر تقویت ذهن خود باشید.

  1. به تغذیه خود توجه کنید

یکی از مواردی که می‌تواند به صورت مستقیم روی خود کنترلی شما تاثیر بگذارد، قند خون شما است. در نتیجه شما باید سعی کنید، همیشه مقدار قند خود را در یک حالت نرمال نگهدارید. البته این موضوع را نیز به یاد داشته باشید که چگونگی تنظیم قند خون شما نیز مهم است و شما نباید با نوشیدنی‌های قندی مضر مانند نوشابه سعی در جبران این موضوع داشته باشید.

شما برای اینکه بتوانید یک تغذیه سالم داشته باشید و به شما توصیه می‌کنم که از مقاله « چگونه یک بشقاب غذای سالم آماده کنیم؟ » به صورت جامع استفاده کنید.

  1. سعی کنید اهداف کاملا واضح و شفاف داشته باشید

اگر که قرار است شما از قدرت خود کنترلی خود برای دستیابی به اهداف خود استفاده کنید، باید تمام تلاش خود را به کار گیرید تا اهداف خود را به صورت کاملا واضح و مشخص برای خود ثبت کنید. به عنوان مثال من قرار است که هر روز به 3 ساعت مطالعه داشته باشم. این مدت زمان بر اساس برنامه ریزی مکتوب من خواهد بود و من دقیقا می‌دانم که قرار است چه مبحثی را در چه مدت زمانی مطالعه کنم. این موضوع را به یاد داشته باشید زمانی که شما اهداف مشخص و واضحی ندارید مانند این است که شما ده تیر دارید و می‌خواهید درون یک جنگل مه‌ آلود به شکار شیر بپردازید. شما اگر بدون دیدن شیر و صرف با هر صدایی به تیر اندازی مشغول شوید این موضوع به این منزله است که تنها شیر شکار نمی‌کنید بلکه خودتان نیز شکار شیر می‌شوید.

  1. نتایج کارها و انگیزه انجام دادن آن را مشخص کنید

شما برای اینکه بتوانید در اهداف خود ثابت قدم باشید باید تمام تلاش خود را به کار گیرید تا انگیزه‌های درونی و نتایج کارهای خود را به صورت کاملا واضح و شفاف درک کنید و راجب آن اطلاعات داشته باشید به عنوان مثال اگر که قرار است شما وزن خود را کم کنید در وهله اول باید انگیزه‌های خود را برای خود مشخص کرده باشید به عنوان مثال شما ‌می‌خواهید وزن خود را کم کنید تا لباس‌های مناسبی تهیه کنید و یا به عنوان مثال شما می‌خواهید وزن خود را کم کنید تا بتوانید از برخی از دستگاه‌های خاص که محدودیت وزن دارند،  استفاده کنید. این مرحله اول است که شما به انگیزه‌ کارهای خود پی می‌برید اما در مرحله بعد شما باید مشخص کنید که نتایج انجام ندادن این کار برای شما چیست؟

 به عنوان مثال شما اگر وزن خود را کم نکنید دچار بیماری‌های قلبی و عروقی خواهید شد و یا اگر شما وزن خود را کم نکنید مشکلات کمر درد و زانو درد  شما بیشتر و بیشتر خواهد شد. زمانی که شما از نتایج عدم انجام کار خود آگاه باشید از منبع خود کنترلی خود کم‌تر استفاده می‌کنید و می‌توانید مدت زمان طولانی‌تری را در مقابل وسوسه‌های خود مقاومت کنید. به یاد داشته باشید که شما باید برای اهداف و موضوعات مهم زندگی خود یکبار این کار انجام دهید و کاملا بدانید که هدف شما از انجام دادن این کار چیست؟ انگیزه شما برای انجام این کار چیست؟ و در نهایت اگر شما این کار را انجام ندهید برای شما چه عواقبی خواهد داشت.

  1. وسوسه‌های خود را شناسایی و کنترل کنید

اگر شما علاقه دارید که نیروی خود کنترلی خود را به درستی مدیریت کنید باید تمام تلاش خود را به کار گیرید تا موانعی که ممکن است برای شما مشکل ساز شود را شناسایی کنید. به عنوان مثال اگر قرار است که شما مطالعه کنید، یکی از عواملی که ممکن است شما را وسوسه کند، استفاده از تلفن همراه است. سعی کنید برای استفاده از تلفن همراه خود برنامه ریزی داشته باشید و از طرفی تمام سعی خود را کنید که در زمان مطالعه تلفن شما در دسترس شما نباشد.

مقاله در مورد خود کنترلی

اگر به خواهیم مثالی دیگر در این باره برای شما بیان کنیم، مربی‌های ورزشی همیشه به شاگردان خود توصیه می‌کنند، برای حفظ رژیم غذایی خود همیشه خرید خود را به صورت اصولی انجام دهند و موارد غذایی مضر را به هیچ وجه داخل خانه خود نگه ندارند. منظور آن‌ها این است که در زمان خرید از فروشگاه نباید مواد غذایی مضر خریداری کنند، حتی برای فرزندان خود. شما زمانی می‌توانید به دلایل این کار  پی ببرید که در موقعیت رژیم سخت ورزشی قرار گرفته باشید. در آن زمان شما به هیچ چیز به غیر از نمک، چربی و شکر فکر نخواهید کرد و اولین منبعی که در دسترس شما قرار بگیرد را مصرف خواهید کرد. شما یکبار می‌توانید خود را کنترل کنید و به فست فود در مسیر خود نه بگویید، دو بار می‌توانید به غذای خوشمزه داخل منزل خود نه بگویید. بالاخره جایی متوقف خواهید شد.

شما برای فرار از این موضوع باید تمام تلاش خود را به کار گیرید که وسوسه‌های موجود در مسیر اهداف خود را شناسایی کنید و برای جلوگیری از شکست قول و قرار خود آن‌ها را مدیریت کنید. شما برای خود کنترلی مناسب نیاز به برنامه ریزی دارید و این برنامه ریزی می‌تواند برای شما به منظور خود کنترلی کمکی باشد. و در مواقعی که برای شما اتفاق پیشبینی نشده‌ای رخ داد از قدرت خود کنترلی ذاتی خود استفاده کنید. شما برای انجام برنامه‌ ریزی‌های خود می‌توانید از برنامه ریزی استراتژیک استفاده کنید، به یاد داشته باشید که برنامه ریزی استراتژیک مختص کسب و کار شما نیست و شما می‌توانید در هر مرحله از زندگی خود با توجه به نیاز خود از آن استفاده کنید.

  1. درآمد خود را افزایش دهید

قطعا برای شما این سوال ایجاد شده است که کسب در آمد بیشتر چه ارتباطی با خود کنترلی دارد. اما بر اساس تحقیقات مختلفی که در زمینه خود کنترلی انجام شده است. معمولا افرادی که درآمد بالاتری دارند و به طور نسبی از رفاه اجتماعی بالاتری برخوردار می‌باشند، از متوسط مردم که در سطح معمولی و رفاه اجتماعی نسبی زندگی می‌کنند، عملکرد بهتری داشتند و این موضوع به این دلیل است که آن‌ها یاد گرفته‌اند برنامه ریزی داشته باشند و در مقابل خواسته‌های خود مقاومت کنند. این موضوع می‌تواند برای شما مزایای جانبی بیشتر نیز داشته باشد و زندگی جذاب‌تری نیز داشته باشید.

زمانی که میزان خود کنترلی فرزندان افراد ثروتمند را بررسی کردند، آ‌ن‌ها احساسات خود را در مقابل وسوسه‌های مختلف بهتر و بیشتر کنترل می‌کردند و در نتیجه آن‌ها خود کنترلی بالاتری از خود بروز می‌دادند. همانطور که دقت کردید زمانی که فرزندان این افراد در کودکی خود کنترلی بالاتری از خود نشان می‌دهند به این معنی است که روی اهداف خود مصمم‌تر خواهند بود و در بزرگسالی می‌توانند به مزایای بیشتر دست پیدا کنند و این چرخه در جهت رشد آن‌ها خواهد بود. شما نیز زمانی که درآمد خود را افزایش می‌دهید در وهله اول به خود کنترلی خود کمک بسزایی خواهید داشت و در وهله بعدی به فرزندان و خانواده خود کمک کرده‌اید که آینده‌ای بهتر برای خود رقم بزنند.

  1. خود کنترلی را تمرین کنید، شکست بخورید و مجددا تمرین کنید

خود کنترلی نیز مانند برخی از امور دیگر نیاز به تمرین تکرار دارد و شما با تمرین تکرار می‌توانید قدرت خود را در این زمینه افزایش دهید. به عنوان مثال شما برای تمرکز کردن و مدیتیشن کردن شاید در چند ثانیه اول تمرکز خود را از دست بدهید و اما اساتید این حوزه می‌توانند چندین ساعت بر روی یک موضوع متمرکز بمانند. شما در ابتدای کار ممکن اس که در مقابل وسوسه‌های خود چند بار مقاومت کنید و سپس تسلیم شوید. مهم نیست شما باید تمام تلاش خود را به کار گیرید تا این چرخه را طولانی و طولانی‌تر کنید و مدت زمان بیشتر به خود کنترلی خود پایبند باشید. به یاد داشته باشید شما اگر بتوانید این مهارت مهم و کاربردی را به صورت نهادینه و بهینه در خود ایجاد کنید، می‌توانید رشد خود را در آینده به صورت مستمر تضمین کنید.

  1. شما نیاز به عادات مکمل دارید

زمانی که محققین حوزه روانشناسی و حوزه موفقیت فردی زندگی افرادی که خود کنترلی بالایی دارند را بررسی کردند به چند نکته مهم دست پیدا کردند. اولین و مهم‌ترین نکته‌ای که در زندگی این افراد کشف کردند این است که آن‎ها معمولا عادات مکمل مثبت زیادی دارند که می‌تواند به آن‌ها کمک کند که به اهداف خود پایبند‌تر باشند. به عنوان مثال زمانی که عادت مسواک زدن برخی از این افراد را بررسی کردند متوجه شدند که آن‌ها هنگام مسواک زدن کلیپ‌هایی که در شبکه‌های اجتماعی آن ها در طول روز ارسال شده است را بررسی می‌کنند و قانون این افراد است که برای بررسی کردن صندوق پیام شبکه‌های اجتماعی خود باید مشغول مولتی تسکینگ باشند. از طرفی شما فکر کنید که برای اهداف خود چه عادات مکمل مثبتی می‌توانید تعیین کنید که به شما در خود کنترلی شما کمک خواهد کرد.

این روش یک روش کاملا شخصی است که در هر فرد ممکن است متفاوت باشد و هر کسی با یک روشی می‌تواند این موضوع را برای خود نهادینه کند. در نهایت به این موضوع توجه داشته باشید که شما با مکمل کردن عادات مثبت و خود کنترلی می‌توانید به هرگونه هدفی دست پیدا کنید.

  1. خواب مناسب داشته باشید

همانطور که در ابتدا نیز اشاره کردیم برخی از موارد می‌تواند روی جسم شما تاثیر بگذارد به طبع آن خود کنترلی شما را نیز مورد تاثیر قرار دهد. به این موضوع اشاره کردیم که شما برای خود کنترلی مناسب باید به تغذیه خود اهمیت بدهد. به این موضوع خواب مناسب را نیز اضافه کنید، چرا که زمانی که شما خواب مناسب نداشته باشید، قدرت فکر کردن درستی نخواهید داشت و اگر شما قدرت افکار مناسبی نداشته باشید، این موضوع به این منزله است که شما نمی‌توانید قدرت خود کنترلی مناسبی داشته باشید. از طرفی این موضوع را نیز به یاد داشته باشید که شما ‌می‌توانید با خواب مناسب از سلامت خود محافظت کنید. به یاد داشته باشید که شما برای این که  بتوانید قدرت خود کنترلی خود را حفظ کنید باید تمام تلاش خود را به کار گیرید تا تمرکز شما روی لحظه حال و روی اعمال شما باشد. به منظور درک بهتر این بخش شما می‌توانید از مقاله بهداشت خواب چیست به صورت کاربردی و جامع استفاده کنید.

  1. مدیتیشن کنید

به عنوان آخرین نکته شما برای اینکه بتوانید خود کنترلی مناسبی داشته باشید لازم است که تمام تلاش خود را به کار گیرید تا آرامش خود را به صورت مستمر حفظ کنید. به منظور حفظ بهتر آرامش خود یکی از بهترین کارهایی که می‌توانید انجام دهید، مدیتیشن کردن است. شما بواسطه مراقبه و مدیتیشن ذهن و جسم خود را آرام می‌کنید و با خود نظارتی بهتر و خود کنترلی عمیق‌تر می‌توانید به اهداف خود دست پیدا کنید. از طرفی شما بواسطه مدیتیشن کردن می‌توانید حس رضایت و شکرگزاری بیشتری در زندگی داشته باشید.

مراحل خود کنترلی چیست؟

شما با مطالعه این مقاله به صورت کلی با مهمترین نکات و مفاهیم خود کنترلی آشنا شدید. به این نکته توجه داشته باشید، زمانی که شما نکات خود کنترلی را در زندگی خود به صورت روتین و عادت اجرا می‌کنید. برای خود فرآیند خود کنترلی خواهید ساخت. برای اینکه بتوانید این فرآیند خود کنترلی را در شرایط بسیار سخت و بحرانی اجرایی کنید. باید به مراحل خود کنترلی توجه داشته باشید. ما در این بخش قصد داریم که مراحل خود کنترلی را به صورت کامل و جامع برای شما شرح دهیم.

  اولین مرحله خود کنترلی تعریف خود کنترلی شخصی است

زمانی که شما قصد دارید که یک فرد خود کنترل‌گر بشوید باید توجه داشته باشید که چگونه می‌توانید برای خود یک مکانیزم مانیتورینگ شخصی تعریف کنید. منظور ما این است که شما قبل از اینکه بخواهید خود کنترلی خود را مورد بررسی قرار دهید، باید تمام تلاش خود را به کار گیرید تا نگاه روی خود را عمیق و قوی کنید. برای درک بهتر به این مثال توجه داشته باشید و سعی کنید، چند بار آن را مطالعه کنید.

زمانی که شما قرار است با یک فرد دچار بحث و گفتگو شوید. اگر تمرکز شما رو حرف‌ها و حرکات طرف مقابل باشد. به این معنی است که شما نمی‌توانید بازخورد درستی از خود در زمان درست نشان بدهید. توجه داشته باشید که زمانی که قرار است پاسخ مناسب و درست به رفتار شخص مقابل بدهید. باید پاسخ شما بر اساس تحلیل نتایج طرف مقابل باشد و نه عوامل تحرک کننده حاشیه‌ای که ممکن است در خلال گفته شما به وجود آمده باشد.

اگر شخص مقابل به شما توهین کرد، به جای توهین متقابل شما منطقی فکر می‌کنید که چگونه می‌توانید به صورت منطقی بهترین جواب را به او بدهید که علاوه بر پشیمان شدن از حرف خود، هزینه توهین او را نیز افزایش داده باشید.

دومین مرحله خود کنترل گری تعریف مناسب ارزش‌ها است

زمانی که ما صحبت از خود کنترلی در شرایط بحرانی می‌کنیم. باید عاملی بسیار قوی وجود داشته باشد که بتواند نظر شما را در زمان مناسب تغییر دهد. باید این عامل اینقدر قوی باشد که بتواند شما را از لذت لحظه‌ای منصرف کند. باید توانایی شما را به اندازه‌ای افزایش دهد که بتواند ذهن خلاق و تمرکز بالای شما را در لحظه کنترل کند. برای دستیابی به چنین چیزی شما باید تمام تلاش خود را به کار گیرید تا ارزش‌های خود را مشخص کنید.

منظور ما از مشخص کردن ارزش‌ها این است که شما از قبل بدانید که چرا نباید در جدل لفظی به شخص مقابل توهین نکنید. شما باید بدانید که چرا قرار است که رژیم غذایی خود را کنترل کنید. به این نکته توجه داشته باشید که شما باید تمامی این عوامل را در یک چهارچوب و زمان مناسب قبل از به وجود آمدن هر بحرانی با خود تعریف کنید. خود کنترلی تکنیک عجیب و غریبی نخواهد داشت. بلکه نیاز به مشخص کردن برخی از اهداف و ایده‌ها دارد.

توجه داشته باشید که به هر میزان که ارزش‌های شما قوی‌تر باشد، احتمال پایبندی شما به آن بیشتر خواهد بود. ما در این مقاله تمام سعی خود را به کار خواهیم گرفت که بهترین انتخاب را برای شما رقم بزنیم. توجه داشته باشید که ارزش‌های شما باید در شما به مرحله یقین رسیده باشد. اگر شما یک ارزش صرفا به دلیل این که زیباست انتخاب کنید. احتمال بازدهی شما بسیار ضعیف خواهد بود.

سومین مرحله از خود کنترلی تمرین و افزایش تاب آوری است

زمانی که شما برای اولین بار اقدام به خود کنترلی در شرایط سخت و بحرانی می‌کنید. به هر میزان که شرایط از نظر شما اوکی باشد. کاملا طبیعی است که در اشتباهاتی از سمت شما وجود داشته باشد. این موضوع را به این دلیل مطرح می‌کنیم که در دادم کمال گرایی گرفتار نشوید. به این نکته توجه داشته باشید که خود کنترلی یک فرآیند چند مرحله‌ای و تکرار پذیر است.

شما به هر میزان که خود کنترلی خود را در یک موضوع تکرار کنید به همان مقدار نیز نتایج شما در بلند مدت درخشان خواهد شد. خود کنترلی یک دکمه جادویی ندارد که شما با زدن آن اطمینان داشته باشید که تمامی مواردی که قرار است شما عملی کنید. به حقیقت بپیوندد. شما باید با استمرار به اهداف خود دست پیدا کنید. در مسیر خود کنترلی هیچ چیز مانند ارزش‌های محکم و حفظ خونسردی نمی‌تواند به شما کمک کند، سعی کنید برای آرامش خود از مدیتیشن در طول روز استفاده کنید.

 

سخن پایانی

شما در این مقاله با خود کنترلی و اهمیت آن آشنا شدید. ما در این مقاله به شما پیشنهاداتی ارائه کردیم که بواسطه آن می‌توانید قدرت خود کنترلی خود را به صورت قابل ملاحظه‌ای افزایش دهید. به یاد داشته باشید که شما در عصر حاضر بیش از هر زمان دیگری نیازمند تقویت قدرت خود کنترلی خود می‌باشید، چرا که شما امروزه به صورت لحظه‌ای توسط اطلاعات مختلف و تبلیغات مختلف بمباران خواهید شد و اگر شما قدرت خود کنترلی خود مناسبی نداشته باشید، این موضوع به این منزله است که شما عملکرد بهتری در کل زندگی خود نخواهید داشت و این موضوع می‌تواند آینده شما را تخت تاثیر قرار دهد. زندگی دیجیتال همانطور که برای شما مزایایی بیشماری دارد، برای شما معایب و چالش‌هایی نیز دارد که شما باید تمام تلاش خود را به کار گیرید تا به نحو احسن با آن‌ها مقابله کنید. سعی کنید که شناخت خود را از زندگی دیجیتال افزایش دهید و مهارت‌های جانبی خود را به روز کنید.

نویسنده : امیر شادان پور

امیر شادان پور 😎 متخصص تولید محتوا « Content Marketing »و رپورتاژ نویسی پژوهشگر حوزه سئو و علاقه مند به تولید محتوای کاربردی و سئو شده، علاقه مند به حوزه تکنولوژی و دیجیتال مارکتینگ توانایی تولید محتوای تخصصی و ترجمه زبان انگلیسی مشغول همکاری با برترآموز😏

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *