هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

ورود | ثبت نام
دامنه ir یا com برای سئو/ برترآموز

دامنه ir یا com برای سئو؟ کدام بهتر است؟

دسته بندی : سئو
1400/06/16

از لحاظ تأثیر دامنه ir یا com برای سئو، آنچنان تفاوتی چشمگیری وجود ندارد و شما با داشتن هر کدام به یک سری مزایا خواهید رسید، اما از لحاظ بیزینسی و محل زندگی افراد هدف، باید اطلاعاتی دربارۀ انتخاب این دو دامنه داشته باشید، پس ما هم برای پاسخ به تمامی سوالاتی که در ذهن شما به وجود آمده است، این مقاله را به شکلی جامع فراهم آوردیم تا شما آشنایی کاملی با این موضوع پیدا کنید.

دامنه ir یا com برای سئو/ برترآموز

مقایسه ای بین دامنه ir و com

در ادامه می خواهیم مقایسه ای خیلی خوب بین ir و com انجام دهیم و ابعاد مختلف آن ها را بررسی کنیم.

اعتماد مردم به کدام دامنه، بیشتر است؟

راستش را بخواهید طبق تجربه تیم برترآموز و خودم، مخاطبان ایرانی و فارسی زبان بیشتر به سایت هایی با دامنه ir اعتماد می کنند، مخصوصا زمانی که کسب و کار شما تمام و کمال برای مخاطبان ایرانی است و به جز ایرانی ها کسی نمی تواند از محصولات یا خدماتتان استفاده کنند. پس در این شرایط پیشنهادم برای شما همان خرید دامنه ir می باشد.

اما این نکته را هم در نظر داشته باشید که اگر مخاطبان وبسایت شما قرار هست که از کشورهای مختلف باشند و بازدیدکنندگان بین المللی دارید، 100 درصد باید اقدام به خرید و ثبت دامنه com کرده تا بتوانید اعتماد تمامی مردم کشورها را جلب کنید.

البته نکته مهم اینجاست که اگر مخاطبان وب سایت شما قرار است از همه کشورها باشند و کاربران بین المللی دارید؛ مطمئنا باید اقدام به ثبت دامنه با پسوند com هم کرده تا بتوانید اعتماد آنها را جلب کنید.

از لحاظ رقابت، ir یا com؟

شاید بدانید که هیچ دامنه ای نمی تواند با یک اسم و پیشوند مشابه بیش از یک بار ثبت شود، برای مثال امکان این وجود ندارد که دامنه bartaamouz.ir را که قبلا ثبت شده است، ثبت کند، اما ممکن است که همین دامنه bartaramouz در پسوند com. یا دیگر پسوند ها به جز ir آزاد باشد، در این موقعیت شما و یا بقیه می توانید آن را ثبت کنید.

حال ممکن است از من بپرسید” که چرا این ها را برای ما می گویی؟” ببینید عزیزان موضوع از این قرار هست که تعداد رقبا در ثبت دامنه com بسیار زیاد می باشد و در دنیا میلیاردها دامنه با پسوند com ثبت شده و همین موضوع باعث می شود که شما حق انتخاب کمتری نسبت به ثبت دامنه داشته باشیم. حتی ممکن است شما از یک اسم خوشتان بیاید ولی قصد داشته باشید دامنه اش را با پسوند com ثبت کنید، پس اینجا به مشکل برمیخورید و کسی دیگر آن را ثبت کرده است، اما در مقابلش به احتمال زیادتری دامنه ir وجود دارد و شما می توانید به راحتی ثبت کنید.

قیمت ir مناسب تر است یا com؟

قطعا در جریان هستید که قیمت دامنه های بین الملی برای ایرانی ها بسیار گران است و علتش هم بالا بودن قیمت دلار هست، در مقابل دامنه های ir هزینه بسیار کمتری برای ثبت نیاز دارند و این تفاوت قیمت به حدود 10برابر هم می رسد. نکته مهم تر هم این هست که قیمت پرداخت شده برای ثبت یک دامنه، 1 سال هست، این یعنی اگر دامنه com را با قیمت 300 هزار تومان خریداری کردید، سال بعد هم باید دوباره این هزینه را مجددا پرداخت کنید، بنابراین با توجه به این نکات گفته شده، اقدام به ثبت دامنه کنید.

دامنه ir یا com برای سئو؟ کدام بهتر است؟

دامنه ir یا com برای سئو

اگر قصد داشته باشیم که دربارۀ سئوی دامنه دات کام یا ای ار اطلاعاتی کسب کنیم، ابتدا باید با مبحث سئوی محلی آشنا شویم. سئوی محلی یا به انگلیسی که همان local seo می شود، موضوعی است که به بیزینس ها کمک می کند و به مخاطبان اطرافشان دسترسی خوبی خواهند داشت، این موضع به این معناست که مثلا شما در اصفهان هستید و عنوانی را سرچ می کنید، گوگل سایت هایی را نمایش می دهد که شرکتشان در اصفهان باشد، اما در مقابل اگر همین کلمه را تهران جستجو کنید گوگل هم سایت هایی که در تهران هستند را نشان  می دهد.

همین مورد در سطح بین المللی هم عمل می کند و اگر شما کلمه ای را در ایران سرچ کنید، گوگل ترجیح می دهد که سایت های ایرانی را به شما نشان دهد، پس ممکن است اینجا نسبت به دامنه های ir مهربان تر باشد.

موتور جستجوی گوگل با استفاده از ابزار web master tools خود، این امکان را در اختیار ادمین اصلی سایت ها قرار می دهد که بتوانند کشور مورد نظر خود را انتخاب کنند، همین انتخاب باعث می شود که گوگل برای مخاطبان که در آن کشور اقدام به جستجو می کنند، نسبت به سایر سایت ها بالاتر نشان داده شود. البته این را هم بگویم که گوگل برای سایت هایی که دامنه های ملی دارند، به صورت خودکار نتایج مربوط به همان کشور را نشان می دهد و نیازی به انجام تنطیمات این بخش نیست.

یک نکته شدیدا مهم

دقت کنید که دامنه ir یا com برای سئو، تأثیر آنچنان زیادی ندارد و بسیار کم است، پس نیاز نیست که بخاظرش اقدام به خرید دامنه ir کنید و com. را کنار بگذارید، علاوه بر آن به شما پیشنهاد می کنم که قبل یا بعد از خرید دامنه، سایت خود را با سیستم مدیریت محتوای وردپرس ایجاد و سپس با توجه به موضوع بیزینس خود، اقدام به تولید محتوای سئو شده، کنید. برای یادگیری این دو مهارت بهتر است که آموزش وردپرس و آموزش سئو را حتما در برنامۀ روزانه خود قرار دهید، زیرا کمک زیادی به رشد کسب و کارتان می کند.

از نظر امنیتی کدام یک بهتر عمل می کند؟

فرق com با ir در این مورد این هست که شما برای ثبت دامنه ای ار باید از طریق سایت nic که یک دولتی ایرانی است اقدام کنید و در واقع همۀ دامنه های ir در دنیا با تأیید این سایت ثبت می شوند، پس عملا در پشت همۀ این دامنه ها یک شرکت کاملا دولتی قرار گرفته است، اما در مقابل برای خرید com و دیگر دامنه ها باید به سراغ سایت های واسط ایرانی و خارجی بروید. پس ممکن است این سایت های واسط اعتبار پایینی داشته باشند و از دامنه شما به شکل صحیح و درستی مراقبت نکنند، با توجه به همین موضوع پیشنهاد می کنم تا جای ممکن برای ثبت دامنه، از 2 پسوند استفاده کنید، برای مثال پسوند ir و com در کنار همدیگر.

دامنه ir یا com برای سئو/ برترآموز

مزایای دامنه ir

احتمالا می دانید که در ایران، هر شرکت یا کسب و کاری که قصد ثبت کردن دامنه رسمی دارد، باید از پسوند ir استفاده کند؟ برای مثال اگر به سایت استان ایلام برخوردید و پسوند دامنه آن ها com بود، قطعا سایت رسمی استان ایلام نیست! حال در ادامه می حواهیم به مزیت های این دامنه بپردازیم:

ملیت سایت شما را  نشان می دهد

همانطور که در مطالب قبل تر ذکر کردیم، اگر بیزینس شما به شکلی است که فقط نیازمند مردم ایران هست و بین الملی نیست، پس مناسب ترین دامنه همین ir می باشد و این به اعتبار سایت شما و اعتماد از طرف مشتریان هم منجر می شود.

هزینۀ پایین تری نسبت به دیگر دامنه ها دارد

هزینه ای که برای ثبت دامنه های ir می دهید به نسبت دامنه های دیگر بسیار پایین تر است، مخصوصا اگر دامنه خود را 5 ساله ثبت کنید. همچنین با توجه به افزایش نرخ ارز، هزینۀ ثبت تا تمدیدکردن دامنه کام بیشر و بیشتر می شود.

یک نکتۀ مهم هم این هست که اگر در سایت نیک که برای ثبت دامنه های ای ار در نظر گرفته شده است، قبل از تایید، هزینه را پرداخت بعدا به مشکلات زیادی بر می خورید، پس بهتر است که ابتدا منتظر تاییدشدن دامنه خود بمانید و سپس هزینه را پرداخت نمایید.

پیگیری آسان تر در شرایطی که دامنه شما به سرقت می رود

حتی اگر پسورد دامنه ir شما به سرقت برود، خیلی سریع می توانید به مراکز پیگیری دولت مراجعه کنید و با ارائه مدارک لازم از جمله کارت ملی و… دامنه خود را نجات دهید.

تبلیغات رسانه ای دارم، کدام دامنه برای من بهتر است؟

اینکه دامنه دات کام برای مردم بسیار جا افتاده است و بین المللی است اما بعضی وقت ها مشکلاتی به وجود می آید که کلیدش فقط دست دامنه ای ار هست. تبلیغات رسانه ای معمولا در صدا و سیما هست و شما برای گذاشتن تبلیغ خود باید دامنه ایرانی داشته باشید و دیگر دامنه ها را در تبلیغات خود قبول نمی کند، اگر شما هم می خواهید در تبلیغات صدا و سیما دیده شوید، لازم است که دامنه ملی داشته باشید.

پس حالا دامنه ir بخرم یا com ؟

اگر از من بپرسید، از نظر من شما ابتدا نگاهی به کسب و کار خود بیندارید و ببینید مخاطبان شما معمولا از کدام شهرها و کشورها هستند؟ اصلا مخاطب بین المللی دارید؟ بیشتر مسئله ی نزدیک بودن به مخاطبان مهم است؟ این ها تمام سوالاتی که پیشنهاد می کنم حتما در ابتدای کار از خود بپرسید و ببینید کدام دامنه با توجه به توضیحات مقاله برایتان کاربردی تر و راحت تر است.

اگر فعالیت شما بین المللی نیست پس نیازی به خرید دامنه دات کام نخواهید داشت و قطعا با همان ای ار نتیجۀ دلخواه را خواهید گرفت.

نویسنده : زهرا سلیمانیان

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  1. حمیدرضا

    سلام بسیار مفید بود ممنون