هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

ورود | ثبت نام
درآمد

درآمد چیست؟ 0 تا 100 درآمد که هر جایی نمی گویند!

دسته بندی : کسب و کار
1401/01/13

درآمد چیست؟

درآمد چیست؟ درآمد پولی است که از عملیات عادی کسب و کار به دست می آید که به صورت میانگین قیمت فروش ضربدر تعداد واحدهای فروخته شده محاسبه می شود. این رقم بالایی (یا درآمد ناخالص) است که هزینه ها برای تعیین درآمد خالص از آن کم می شود. درآمد نیز به عنوان فروش در صورت سود و زیان شناخته می شود .

درک درآمد

درآمد پولی است که از طریق فعالیت های تجاری به شرکت وارد می شود. بسته به روش حسابداری استفاده شده، روش های مختلفی برای محاسبه درآمد وجود دارد. حسابداری تعهدی شامل فروش های اعتباری به عنوان درآمد برای کالاها یا خدمات تحویل شده به مشتری خواهد بود.

بررسی صورت جریان وجوه نقد برای ارزیابی میزان کارآمدی یک شرکت در جمع آوری پول بدهی ضروری است. از سوی دیگر، حسابداری نقدی ، تنها در صورت دریافت پرداخت، فروش را به عنوان درآمد حساب می کند. پول نقدی که به یک شرکت پرداخت می شود به عنوان “رسید” شناخته می شود. امکان داشتن رسید بدون درآمد وجود دارد. به عنوان مثال، اگر مشتری برای خدماتی که هنوز ارائه نشده یا کالاهای تحویل‌نگرفته پیش پرداخت کرده باشد، این فعالیت منجر به دریافت می‌شود، اما نه درآمد.

درآمد به عنوان خط برتر شناخته می شود زیرا ابتدا در صورت سود و زیان شرکت ظاهر می شود. درآمد خالص، همچنین به عنوان خط پایان شناخته می شود، درآمد منهای هزینه ها است. زمانی سود حاصل می شود که درآمدها از هزینه ها بیشتر شود.

برای افزایش سود و در نتیجه سود هر سهم (EPS) برای سهامداران خود، یک شرکت درآمدها را افزایش می دهد و/یا هزینه ها را کاهش می دهد. سرمایه گذاران معمولاً درآمد و درآمد خالص یک شرکت را جداگانه در نظر می گیرند تا سلامت یک تجارت را تعیین کنند. درآمد خالص می تواند رشد کند در حالی که درآمدها به دلیل کاهش هزینه ها راکد می مانند.

چنین وضعیتی برای رشد بلندمدت یک شرکت خوب نیست. زمانی که شرکت‌های دولتی درآمدهای فصلی خود را گزارش می‌کنند ، دو رقمی که توجه زیادی را به خود جلب می‌کنند، درآمد و EPS هستند. شرکتی که انتظارات تحلیلگران و درآمد هر سهم را شکست می دهد یا از دست می دهد، اغلب می تواند قیمت سهام را تغییر دهد.

درآمد همچنین به عنوان فروش شناخته می شود، مانند نسبت قیمت به فروش (P/S) – جایگزینی برای نسبت قیمت به درآمد (P/E)  که از درآمد در مخرج استفاده می کند.

نکات و ایده های کسب درآمد از طراحی سایت به صورت کاربردی با نکات

انواع درآمد

درآمد یک شرکت ممکن است بر اساس بخش هایی که آن را ایجاد می کنند تقسیم شود. به عنوان مثال، یک بخش وسایل نقلیه تفریحی ممکن است یک بخش تامین مالی داشته باشد که می تواند منبع درآمد جداگانه ای باشد.

درآمد را می توان به درآمد عملیاتی – فروش حاصل از کسب و کار اصلی یک شرکت – و درآمد غیر عملیاتی که از منابع ثانویه به دست می‌آید تقسیم کرد. از آنجایی که این منابع درآمد غیرعملیاتی اغلب غیرقابل پیش‌بینی یا غیرقابل تکرار هستند، می‌توان آن‌ها را رویدادها یا سودهای یک‌باره نامید. به عنوان مثال، درآمد حاصل از فروش یک دارایی، درآمدهای بادآورده از سرمایه گذاری ها، یا پولی که از طریق دعوی حقوقی اعطا می شود، درآمد غیر عملیاتی است.

درآمد عملیاتی چیست؟

درآمد عملیاتی درآمدی است که یک شرکت از فعالیت های تجاری اولیه خود به دست می آورد. 

به عنوان مثال، یک خرده فروش درآمد عملیاتی خود را از طریق فروش کالا تولید می کند. یک پزشک درآمد عملیاتی خود را از خدمات پزشکی که ارائه می کند به دست می آورد. آنچه درآمد عملیاتی را تشکیل می دهد بر اساس کسب و کار یا صنعت متفاوت است.

درک درآمد عملیاتی

تمایز درآمد عملیاتی از کل درآمد مهم است زیرا اطلاعات ارزشمندی در مورد بهره وری و سودآوری عملیات تجاری اولیه یک شرکت ارائه می دهد.

علیرغم این واقعیت که درآمد عملیاتی به طور جداگانه در صورت های مالی ثبت می شود، برخی از شرکت ها ممکن است سعی کنند کاهش درآمد عملیاتی را با ترکیب آن با درآمد غیرعملیاتی پنهان کنند. درک و شناسایی منابع درآمد در ارزیابی سلامت یک شرکت و عملیات آن مفید است.

درآمد عملیاتی در مقابل درآمد غیرعملیاتی

درآمد غیر عملیاتی درآمد حاصل از فعالیت های خارج از عملیات اولیه یک شرکت است. این نوع درآمد معمولاً نادر و اغلب غیرعادی است. نمونه‌هایی از درآمد غیرعملیاتی شامل درآمد بهره، سود حاصل از فروش دارایی‌ها، درآمدهای حاصل از دعوی قضایی و درآمدهای حاصل از سایر منابع غیر مرتبط با عملیات است.

در این مثال، صورت درآمد دانشگاه ابتدا درآمد عملیاتی و سود حاصل از عملیات را فهرست می‌کند، سپس درآمد و سود غیرعملیاتی، مانند درآمد دریافتی از هدایا و کمک‌های میراثی را درج می‌کند. این ارائه اطلاعات به کسانی که سوابق مالی شرکت را بررسی می کنند مطلع می کند که این هدیه بخشی عادی از تجارت دانشگاه نیست. مهم است که تفاوت را تشخیص دهیم زیرا درآمد غیر عملیاتی می تواند سال به سال به شدت تغییر کند.

جریان نقدی

درآمد و درآمد غیرعملیاتی جریان‌های نقدی ورودی را ایجاد نمی‌کند که از یک سال به سال دیگر ثابت باشد، که دلیل دیگری برای شناسایی فعالیت جداگانه در صورت سود و زیان است. برای اینکه یک شرکت بتواند عملیات شرکت را تأمین مالی کند، کسب و کار باید درآمد عملیاتی ایجاد کند. شرکت‌هایی که درآمد عملیاتی را افزایش می‌دهند، می‌توانند به طور منظم بدون نیاز به جستجوی منابع مالی اضافی، به کسب‌وکار کمک مالی کنند، و این شرکت‌ها می‌توانند با مانده نقدی کمتری کار کنند.

به عنوان مثال، یک شرکت ممکن است یک دارایی ثابت مانند یک ساختمان را در سال جاری بفروشد. اگر ساختمان با سود فروخته شود، سود به عنوان درآمد غیرعملیاتی در سال فروخته شده تلقی می شود. این درآمد به‌عنوان یک دوره عادی کسب‌وکار انتظار نمی‌رود، و درآمد یکباره نباید برای ارزیابی موفقیت عملیات اولیه شرکت در سال به سال استفاده شود.

قیمت سهام

برای یک شرکت موفق، درآمد عملیاتی و درآمد منابع اصلی درآمد هر سهم (EPS) است. این نسبت یک آمار کلیدی برای ارزیابی قیمت سهام یک شرکت است.

EPS به عنوان سود در دسترس سهامداران عادی تقسیم بر سهام عادی تعریف می شود. یک کسب و کار با مدیریت خوب می تواند درآمد و درآمد عملیاتی را با یافتن مشتریان بیشتر و حرکت به بازارهای جدید که درآمد بیشتری ایجاد می کنند، افزایش دهد. با افزایش EPS، بسیاری از سرمایه گذاران و تحلیلگران ارزش سهام را بیشتر می دانند و قیمت سهام افزایش می یابد.

آموزش تندخوانی

نمونه هایی از درآمد

در مورد دولت، درآمد عبارت است از پول دریافتی از مالیات، کارمزد، جریمه، کمک های مالی یا نقل و انتقالات بین دولتی، فروش اوراق بهادار، حقوق معدنی یا منابع، و همچنین هرگونه فروش انجام شده.

برای غیر انتفاعی، درآمد، درآمد ناخالص آن است. اجزای آن شامل کمک های مالی افراد، بنیادها و شرکت ها می شود. کمک های مالی از نهادهای دولتی؛ سرمایه گذاری ها؛ فعالیت های جمع آوری کمک های مالی؛ و حق عضویت

از نظر سرمایه گذاری در املاک و مستغلات، درآمد به درآمد حاصل از یک ملک، مانند هزینه اجاره یا پارکینگ اشاره دارد. هنگامی که هزینه های عملیاتی متحمل شده در اداره دارایی از درآمد دارایی کسر شود، ارزش حاصله خالص درآمد عملیاتی (NOI) است.

 

آیا درآمد و جریان نقدی یکسان هستند؟

خیر. درآمد، پولی است که یک شرکت از فروش محصولات و خدمات خود به دست می آورد. جریان نقدی مقدار خالص وجه نقدی است که به داخل و خارج از شرکت منتقل می شود. درآمد معیاری از اثربخشی فروش و بازاریابی یک شرکت است، در حالی که جریان نقدی بیشتر یک   شاخص نقدینگی است. هر دو درآمد و جریان نقدی باید با هم برای بررسی جامع سلامت مالی یک شرکت تجزیه و تحلیل شوند.

 

چگونه یک نفر درآمد ایجاد می کند؟

برای بسیاری از شرکت ها، درآمد حاصل از فروش محصولات یا خدمات به دست می آید. به همین دلیل، درآمد گاهی اوقات به عنوان فروش ناخالص شناخته می شود. درآمد را می توان از طریق منابع دیگر نیز به دست آورد. مخترعان یا سرگرم کننده ها ممکن است درآمدی از مجوز، حق ثبت اختراع یا حق امتیاز دریافت کنند. سرمایه گذاران املاک و مستغلات ممکن است از درآمد اجاره درآمد کسب کنند.

درآمد دولت های فدرال و محلی احتمالاً به صورت درآمدهای مالیاتی از دارایی یا مالیات بر درآمد است. دولت ها همچنین ممکن است از فروش دارایی یا سود حاصل از اوراق قرضه درآمد کسب کنند. موسسات خیریه و موسسات غیرانتفاعی معمولاً درآمدهای خود را از کمک های مالی و کمک های مالی دریافت می کنند. دانشگاه‌ها می‌توانند از دریافت شهریه و همچنین از سود سرمایه‌گذاری در صندوق وقف خود درآمد کسب کنند.

آموزش سئو

درآمد تعهدی و معوق چیست؟

درآمد انباشته درآمدی است که یک شرکت برای تحویل کالاها یا خدماتی به دست می آورد که هنوز توسط مشتری پرداخت نشده است. در حسابداری تعهدی، درآمد در زمان انجام معامله فروش گزارش می شود و ممکن است لزوماً نشان دهنده وجه نقد در دست نباشد.

درآمد معوق یا غیرقابل کسب را می‌توان به‌عنوان مخالف درآمد انباشته در نظر گرفت، به این معنا که درآمد غیرقابل‌به‌کارگیری پولی است که مشتری برای کالاها یا خدماتی که هنوز تحویل داده نشده است، از پیش پرداخت شده است. اگر شرکتی برای کالاهای خود پیش پرداختی دریافت کرده باشد، درآمد را به عنوان غیرحضوری شناسایی می کند، اما تا دوره ای که کالا یا خدمات برای آن تحویل شده است، درآمد را در صورت سود و زیان خود شناسایی نمی کند.

صورت درآمد چیست؟

صورت سود و زیان یکی از سه صورت مالی مهمی است که برای گزارش  عملکرد مالی شرکت  در یک دوره حسابداری خاص مورد استفاده قرار می گیرد و دو صورت کلیدی دیگر ترازنامه  و  صورت جریان های نقدی هستند.

همچنین به عنوان صورت سود و زیان یا صورت درآمد و هزینه شناخته می شود، صورت سود و زیان عمدتاً بر درآمدها و هزینه های شرکت در طول یک دوره خاص تمرکز دارد.

نکات مهم:

  • صورت سود و زیان یکی از سه صورت مالی (همراه با ترازنامه و صورت جریان های نقدی) است که عملکرد مالی شرکت را در یک دوره حسابداری خاص گزارش می کند.
  • درآمد خالص = (کل درآمد + سود) – (مجموع هزینه ها + زیان)
  • درآمد کل مجموع درآمدهای عملیاتی و غیرعملیاتی است در حالی که کل هزینه ها شامل هزینه های انجام شده توسط فعالیت های اولیه و ثانویه می شود.
  • درآمدها رسید نیست. درآمد کسب شده و در صورت سود و زیان گزارش می شود. رسید (نقد دریافتی یا پرداخت شده) نیست.
  • صورت سود و زیان بینش های ارزشمندی در مورد عملیات یک شرکت، کارایی مدیریت آن، بخش هایی با عملکرد ضعیف و عملکرد آن نسبت به همتایان صنعت ارائه می دهد.

درک صورت درآمد

صورت سود و زیان بخش مهمی از گزارش عملکرد یک شرکت است که باید به کمیسیون بورس و اوراق بهادار (SEC) ارائه شود. در حالی که ترازنامه تصویری فوری از وضعیت مالی یک شرکت را در یک تاریخ خاص ارائه می دهد، صورت سود و زیان درآمد را در یک دوره زمانی خاص گزارش می کند و عنوان آن مدت زمان را نشان می دهد که ممکن است به عنوان ” سال مالی (مالی) / سه ماهه منتهی به 30 سپتامبر خوانده شود.

صورت سود و زیان بر چهار مورد کلیدی – درآمد، هزینه، سود و زیان تمرکز دارد. بین دریافت‌های نقدی و غیرنقدی (فروش نقدی در مقابل فروش اعتباری) یا پرداخت‌های نقدی در مقابل غیرنقدی (خرید نقدی در مقابل خرید اعتباری) تفاوتی قائل نمی‌شود. با جزئیات فروش شروع می شود و سپس برای محاسبه درآمد خالص و در نهایت سود هر سهم (EPS) کار می کند. اساساً، توضیحی درباره چگونگی تبدیل درآمد خالص به دست آمده توسط شرکت به سود خالص (سود یا زیان) ارائه می دهد.

درآمدها و سود

موارد زیر در صورت سود و زیان پوشش داده شده است، اگرچه قالب آن ممکن است بسته به الزامات قانونی محلی، دامنه متنوع کسب و کار و فعالیت های عملیاتی مرتبط متفاوت باشد:

درآمد عملیاتی

درآمد حاصل از فعالیت های اولیه اغلب به عنوان درآمد عملیاتی شناخته می شود . برای یک شرکت تولیدکننده یک محصول، یا برای یک عمده‌فروش، توزیع‌کننده یا خرده‌فروشی که در تجارت فروش آن محصول شرکت دارد، درآمد حاصل از فعالیت‌های اولیه به درآمد حاصل از فروش محصول اشاره دارد. به طور مشابه، برای یک شرکت (یا فرنچایزهای آن) در کسب و کار ارائه خدمات، درآمد حاصل از فعالیت های اولیه به درآمد یا هزینه های به دست آمده در ازای ارائه آن خدمات اشاره دارد.

درآمد غیر عملیاتی

درآمدهای حاصل از فعالیت های تجاری ثانویه و غیر اصلی اغلب به عنوان درآمدهای تکرارشونده غیرعملیاتی نامیده می شود. این درآمدها از درآمدهای خارج از خرید و فروش کالاها و خدمات حاصل می شود و ممکن است شامل درآمد حاصل از بهره کسب شده از سرمایه تجاری موجود در بانک، درآمد اجاره از اموال تجاری، درآمد حاصل از مشارکت استراتژیک مانند رسیدهای پرداخت حق امتیاز یا درآمد باشد. از یک نمایشگر تبلیغاتی که در ملک تجاری قرار داده شده است.

سود

سودهای دیگر نیز نامیده می شوند، سود خالص حاصل از فعالیت های دیگر مانند فروش دارایی های بلندمدت را نشان می دهد. اینها شامل درآمد خالص حاصل از فعالیت‌های غیرتجاری یک‌باره، مانند شرکتی است که وانت حمل‌ونقل قدیمی، زمین‌های بلااستفاده یا شرکت‌های تابعه خود را می‌فروشد.

درآمد را نباید با رسید اشتباه گرفت. درآمد معمولاً در دوره ای محاسبه می شود که فروش انجام می شود یا خدمات ارائه می شود. رسیدها وجه نقد دریافتی هستند و در زمانی که پول واقعاً دریافت شده است حساب می شوند. به عنوان مثال، یک مشتری ممکن است کالا/خدمات را از یک شرکت در 28 سپتامبر دریافت کند، که منجر به محاسبه درآمد در ماه سپتامبر می شود. به دلیل شهرت خوب مشتری، ممکن است فرصت پرداخت 30 روزه به مشتری داده شود. تا 28 مهرماه به او مهلت می دهد تا پرداخت را انجام دهد، یعنی زمانی که رسیدها حساب می شود.

هزینه ها و زیان ها

هزینه ای که برای یک کسب و کار برای ادامه فعالیت و کسب سود انجام می شود به عنوان هزینه شناخته می شود. برخی از این هزینه‌ها در صورتی که دستورالعمل‌های IRS را رعایت کنند ممکن است در اظهارنامه مالیاتی حذف شوند.

هزینه های فعالیت اولیه

کلیه هزینه های متحمل شده برای کسب درآمد عملیاتی عادی مرتبط با فعالیت اصلی کسب و کار. آنها شامل بهای تمام شده کالای فروخته شده (COGS)، فروش، هزینه های عمومی و اداری (SG&A)، استهلاک، و هزینه های تحقیق و توسعه (R&D) هستند. موارد معمولی که لیست را تشکیل می دهند، دستمزد کارکنان، کمیسیون فروش و هزینه های خدماتی مانند برق و حمل و نقل است.

هزینه های فعالیت ثانویه

همه هزینه‌های مرتبط با فعالیت‌های تجاری غیر اصلی، مانند بهره پرداختی به پول وام.

زیان به عنوان هزینه

کلیه هزینه هایی که به سمت فروش زیان ده دارایی های بلندمدت، هزینه های یکباره یا غیرعادی دیگر، یا هزینه های مربوط به دعاوی خرج می شود.

در حالی که درآمدها و هزینه‌های اولیه بینش‌هایی را در مورد عملکرد کسب‌وکار اصلی شرکت ارائه می‌دهند، درآمد و هزینه‌های ثانویه نقش شرکت و تخصص آن را در مدیریت فعالیت‌های موقت و غیر اصلی به حساب می‌آورند. در مقایسه با درآمد حاصل از فروش کالاهای تولیدی، درآمد قابل ملاحظه ای با بهره بالا از پول موجود در بانک نشان می دهد که کسب و کار ممکن است با افزایش ظرفیت تولید از پول نقد موجود به طور کامل استفاده نکند یا با چالش هایی در افزایش سهم بازار خود در میان رقابت درآمد اجاره ای که با میزبانی بیلبوردهای تبلیغاتی در کارخانه شرکت واقع در امتداد بزرگراه به دست می آید، نشان می دهد که مدیریت از منابع و دارایی های موجود برای سودآوری بیشتر سرمایه گذاری می کند.

آموزش هوش مالی

آیا یک شرکت می تواند درآمد مثبت اما سود منفی داشته باشد؟

آره. یک شرکت دارای هزینه ای برای تولید کالاهای فروخته شده و همچنین سایر هزینه ها و تعهدات ثابت مانند مالیات و پرداخت سود وام است. در نتیجه، اگر مجموع هزینه ها از درآمدها بیشتر شود، یک شرکت سود منفی خواهد داشت، حتی اگر ممکن است درآمد زیادی از فروش داشته باشد.

نویسنده : بابک حیدریان

بابک حیدریان مهر. دانشجوی کارشناسی مترجمی زبان انگلیسی، محقق و متخصص SEO & Digital Marketing "زندگی ممکن است پُر از درد و رنج باشد، اما واکنشِ ماست که حرف آخر را می‌زند". فردیش نیچه

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *