هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

ورود | ثبت نام
آموزش رهبری تیم

رهبری تیم چگونه است؟ آموزش تکنیک های مهم رهبری گروه 1401

دسته بندی : کسب و کار - موفقیت
1401/02/15

رهبری تیم – وقتی به رهبران بزرگ فکر می‌کنید، ممکن است نام‌هایی در ذهن شما ظاهر شود – استیو جابز، کامالا هریس، ایلان ماسک، شریل سندبرگ، آریانا هافینگتون – و نمی‌توانید به پاسخ این سوال برسید که چه چیزی آنها را خاص کرد؟ آیا رازی برای تبدیل شدن به یک رهبر بزرگ وجود دارد؟ یا ممکن است این رهبران نادرترین استثناها باشند – آنقدر با استعداد که خارج از مرزهای مرگ و میر در نظر گرفته شوند؟ حقیقت این است که با حمایت، انگیزه و اصول صحیح، هر کسی می‌تواند به یک رهبر بزرگ تبدیل شود.

بسیاری از رهبران بزرگ به عنوان افراد متوسط ​​شروع به کار کردند – آنها باید یاد می گرفتند که چگونه رهبری کنند. برای کمک به رشد مهارت های رهبری خود، به شما نشان خواهیم داد که چگونه شروع به یادگیری نحوه تبدیل شدن به یک رهبر خوب کنید. و همه چیز با این سوال شروع می شود:

تفاوت بین یک رهبر خوب و یک رهبر عالی چیست؟

برای پاسخ به این سوال، باید به یک تصور غلط رایج بپردازیم: رهبری در مقابل مدیریت. تفاوت در چیست؟ خوب، “مدیر” یک عنوان است – یک سطح سلسله مراتبی در یک سازمان. این یک رویکرد از بالا به پایین در مقابل یک رویکرد مدیریت از پایین به بالا است. از سوی دیگر، رهبر چه می کند؟ همه رهبران به نوعی مدیر هستند، اما همه مدیران رهبر نیستند. به یاد داشته باشید: مردم همیشه نمی توانند مدیر خود را انتخاب کنند، اما می توانند تصمیم بگیرند که چه کسی را دنبال کنند.

بنابراین، اولین قدم برای تبدیل شدن به یک رهبر بزرگ این است که درک کنید که رهبری چیزی بیش از یک موقعیت است. سپس می توانید آگاهانه تصمیم بگیرید که فردی باشید که ارزش دنبال کردن را دارد. رهبر خوب بودن مستلزم توسعه هوش هیجانی استثنایی است.  سایمون سینک یک بار گفت: “رهبران اغلب به قدری نگران وضعیت و موقعیت خود در سازمان هستند که در واقع شغل واقعی خود را فراموش می کنند. و وظیفه واقعی یک رهبر این نیست که مسئول باشد. بلکه مراقبت از کسانی است که در ما هستند. شارژ.”

آموزش زبان ترکی

برای مثال:

 • رهبران منظم اهدافی را تعیین می کنند. رهبران بزرگ با چشم انداز های منحصر به فردی می آیند که معنی دار هستند و الهام بخش مردم هستند.
 • رهبران منظم نسبت به آینده خوش بین هستند.  رهبران بزرگ می دانند چگونه خوش بینی را در دیگران پرورش دهند. آنها متفکران عملی هستند که می توانند از تجسم به واقعی سازی بروند – آنها هم تصویر بزرگ و هم جزئیات جزئی را می بینند.
 • رهبران منظم در وضعیت موجود کار می کنند. رهبران بزرگ خرد متعارف را می شکنند و امکان راه های جدید خلق و ارائه ارزش را می بینند.
 • رهبران منظم بر دریافت تعهد تمرکز می کنند. رهبران بزرگ می دانند که برای به دست آوردن تعهد، باید از اشتیاق استفاده کنند و به مردم نشان دهند که چرا و چگونه پیروی از آنها به آنها کمک می کند تا به سمت آرزوهایشان حرکت کنند.

برای تبدیل شدن از یک رهبر خوب به یک رهبر عالی، باید از خود بپرسید:

 1. آیا من واقعاً و واقعاً تمام تلاشم را انجام می دهم؟
 2. بهترین زمینه های بهبود من کدامند؟
 3. چگونه می توانم چشم انداز معنادارتری داشته باشم که الهام بخش مردمم باشد
 4. چه کاری می توانم انجام دهم تا بهتر بفهمم مردمم چه می خواهند
 5. مردم من از من چه نیاز دارند؟

با پاسخ دادن به برخی از این سوالات، بینش ارزشمندی در مورد مراحلی که باید بردارید به دست خواهید آورد. 

چرا رهبری مهم است؟

حقیقت این است که همه ما به نوعی رهبر هستیم. فرقی نمی کند که یک خانواده را رهبری کنید، کاپیتان یک تیم، سرپرست یک بخش یا اداره یک شرکت باشید، باید رهبری کنید. اگر می‌خواهید خانواده، تیم، بخش یا شرکت‌تان برای مدت طولانی از شما پیروی کنند، باید مدبرانه رهبری کنید و رهبر مورد نیاز آنها باشید.

اگر فکر می‌کنید گرایش به سازمان‌های مسطح و توانمندسازی کارکنان به معنای اهمیت کمتر رهبران است، دوباره فکر کنید. انسان ها تمایل دارند به سلسله مراتب وابسته باشند. در ساختارهای مسطح و پراکنده با سطوح رسمی کمتر اقتدار، رهبری از اهمیت بیشتری برخوردار است. بدون آن، هیچ گروهی نمی تواند برای مدت طولانی زنده بماند.

بنابراین، سوال اینجا این نیست که “آیا من یک رهبر هستم؟” حتی این نیست که “آیا من یک رهبر بزرگ هستم؟” سوال این است که “آیا بر اساس نیازهای مردمی که به رهبری من نیاز دارند، برای شرایط موجود بهترین رهبر ممکن هستم؟” طیف وسیعی از تکنیک ها و رفتارهای رهبری را توسعه دهید تا بتوانید از آنها بیشتر استفاده کنید. تنها زمانی که دیگر به شما مربوط نیست و دیگر به بزرگی فکر نمی کنید، می توانید به رهبری بزرگ دست یابید.

در این اقتصاد جهانی شده، کارکنان بیش از پیش از اهمیت رهبری خوب در سازمان خود آگاه می شوند. حتی مهمتر از آن، آنها انتظارات رهبری بالاتری از شخصی دارند که انتخاب می کنند دنبال کنند.  به طور خلاصه، توسعه مهارت‌های بین فردی و همکاری اختیاری نیست، بلکه برای هر کسی که آرزوی داشتن یک مسیر شغلی (و زندگی) معنادار را دارد، یک ضرورت است.

6 مزیت رهبری برجسته

اکنون که اهمیت رهبری استثنایی را درک کردید، اجازه دهید در مورد برخی از مزایای رهبری عالی در محل کار صحبت کنیم.

 1. تعهد بیشتر کارمندان: افراد با خوشحالی از رهبرانی پیروی می کنند که چشم انداز آنها به آنها کمک می کند به اهداف خود (چه شخصی و چه حرفه ای) نزدیکتر شوند.
 2. بهبود بهره وری: زمانی که کارکنان از نظر روحی و روانی احساس خوبی داشته باشند، سخت تر و فعال تر کار می کنند.
 3. رهبران آینده را پرورش دهید: شناخت افراد خود تا حد زیادی به شما کمک می کند تا رهبران بالقوه را در مراحل اولیه تشخیص دهید.
 4. یک تیم منسجم بسازید: یک رهبر عالی، چسبی است که یک تیم را کنار هم نگه می دارد و برای یک هدف مشترک کار می کند.
 5. کار معنادار و روابط معنادار را تقویت کنید: رهبری مؤثر فراتر از رهبری کردن افراد است، بلکه هدف گذاری است – دنبال کردن یک ایده آل ارزشمند.
 6. مشارکت کارکنان را افزایش دهید: به یاد داشته باشید که اکثر مردم شغلی را رها نمی کنند، بلکه یک رئیس را ترک می کنند. رهبري كه كاركنان را توانمند مي‌كند، هم نرخ حفظ كاركنان و هم درگيری كارمندان را افزايش مي‌دهد.

چگونه می توان به یک رهبر بزرگ تبدیل شد؟

از داخل شروع کنید

رهبران بزرگ همیشه خودشان را مدیریت می کنند . برای مدیریت خود ابتدا باید خود را بشناسید. رهبران بزرگ انگیزه های خود را درک می کنند و جایی که آنها بیشترین فضا را برای یادگیری و رشد دارند می دانند. یک مکان خوب برای شروع، دانستن نقاط قوت و ضعف خود است.  با انجام یک حسابرسی خود شروع کنید تا بفهمید چگونه بهترین عملکرد را دارید و کجا می توانید بیشترین سهم خود را داشته باشید. چگونه یاد می گیرید؟ چگونه ارتباط برقرار می کنید؟ آیا شنونده، نویسنده هستید یا از طریق انجام دادن ارتباط برقرار می کنید؟ آیا با گروه های کوچک یا بزرگ بهتر کار می کنید؟ انسجام یا تنش؟

آموزش وردپرس

سپس، از برخی از دوستان خود بخواهید که به شما کمک کنند.

برخی از سوالات مفید عبارتند از:

 • نقاط قوت من چیست؟ برای چه می توانید روی من حساب کنید؟
 • من در چه چیزی بهترین هستم؟
 • نقاط ضعف من چیست؟ برای چه چیزی نمی توانید روی من حساب کنید؟

پاسخ به این سوالات به شما کمک می کند تا سبک رهبری متناسب با شخصیت خود را بیابید.

رهبری تیم

قدردانی از کارمندان خود را نشان دهید

شناخت خودت همیشه کافی نیست. برای مدیریت و رهبری افراد، باید آنها را نیز بشناسید. اگر انگیزه‌ها، ارزش‌ها، باورها و حتی ترس‌های آن‌ها را ندانید، برای گرفتن تعهد از آن‌ها تلاش خواهید کرد. اکنون، این بدان معنا نیست که شما باید با همه کارمندان خود دوست باشید. این نه تنها سخت است، بلکه بی ثمر خواهد بود. گاهی اوقات گوش دادن با دقت کافی است.

مردم می‌خواهند احساس کنند که برای سازمان ضروری هستند، و یک حرکت کوچک برای قدردانی از کارمندان می‌تواند کمک زیادی به آنها کند. تحقیقات دانشگاه هاروارد بیزینس ریویو نشان می دهد که 40 درصد از کارمندان اگر بیشتر به رسمیت شناخته شوند، سخت تر کار می کنند. بنابراین، کاری کنید که کارکنان خود احساس قدردانی و شناخته شدن کنند و آنها لطف خود را جبران خواهند کرد.

یک مربی پیدا کنید

مادربزرگم یک بار به من گفت که “برای عاقل شدن، باید از تجربیات دیگران درس بگیری.” به یاد داشته باشید که همیشه جا برای رشد وجود دارد. به دنبال فردی باشید که قبلاً بر چالش هایی که در حال حاضر با آن روبرو هستید غلبه کرده است و تجربه بیشتری در زمینه کاری شما دارد. اگر یک «میانبر» برای موفقیت وجود دارد، پیدا کردن یک مربی یا مربی قطعاً همین است. علاوه بر این، یادگیری از یک مربی به شما یاد می دهد که چگونه به کسانی که رهبری می کنید نیز راهنمایی کنید.

یاد بگیرید که یک بازیکن تیم باشید

مایکل جردن زمانی گفت: «استعداد برنده بازی‌ها است، اما کار تیمی و هوش قهرمانی‌ها را می‌برد». راست میگه. مهم نیست چقدر مدیر خوبی هستید یا چقدر باهوش و با استعداد احساس می کنید، اگر سعی کنید همه کارها را خودتان انجام دهید، خسته خواهید شد – واگذاری کار یکی از مهارت های اصلی هر رهبر بزرگی است.

بنابراین، چگونه می توان در محل کار به یک بازیکن تیم تبدیل شد؟ همه چیز از نیت شروع می شود. موفقیت همسالان خود را جشن بگیرید، از کار دیگران قدردانی کنید، قابل اعتماد و روشن فکر باشید و اعتماد ایجاد خواهید کرد. هنگامی که آنها به شما اعتماد کردند، ساختن یک تیم منسجم که کار را به نحو احسن انجام می دهد، بسیار آسان تر خواهد بود.

یک اولویت مشخص تعریف کنید

مردم لزوماً از یک شخص پیروی نمی کنند. بسیاری از آنها یک ماموریت را دنبال می کنند. همانطور که مربی، سارا گرینبرگ، بیان کرد:

“برای حمایت از یک هدف قوی در تیم خود، بهترین اقدام این است که مطمئن شوید اقدامات شما به عنوان یک سازمان واقعاً با یک مأموریت بزرگتر و ارزشمند مطابقت دارد. دوم، فرصت‌هایی را برای اعضای تیم خود فراهم کنید تا با هدفی فراتر از خود ارتباط برقرار کنند، به گونه‌ای که می‌تواند خود هدایت شود و بر اساس انگیزه درونی باشد.»

برای رهبری مردم، باید هدفی واضح و ملموس داشته باشید که ارزش دنبال کردن را داشته باشد. بنابراین، اولین قدم برای تبدیل شدن به یک رهبر موفق این است که بفهمید هدف اصلی شما چیست – اولویت شما چیست؟

آموزش سئو

به خاطر داشته باشید که من “اولویت ها” را نگفتم، بلکه “اولویت” را گفتم. حقیقت این است که ما نمی‌توانیم اولویت‌های متعددی داشته باشیم، به‌خصوص اگر در یک موقعیت رهبری هستید.

دستاتو کثیف کن

فروتنی روغن روان کننده ای است که اصطکاک را در یک تیم به حداقل می رساند. و “کثیف کردن دستان خود” یکی از بهترین راه ها برای فروتنی است. با مثال رهبری کنید. هرگز از یک کارمند نخواهید کاری را انجام دهد که خودتان انجام نمی دهید.  قبل از درخواست لطف به مردم خدمت کنید، به عقاید دیگران گوش دهید، ذهنی باز داشته باشید و مایل باشید اشتباهات خود را بپذیرید. مردم به رهبرانی که فروتنی را می پذیرند احترام می گذارند.

چالش های روزمره یک رهبر خوب بودن چیست؟

هر رهبر در نهایت با چالش هایی روبرو خواهد شد. طبق تحقیقات گالوپ، مدیر به تنهایی مسئول 70 درصد واریانس در تعامل تیم است. با این حال، نظرسنجی‌ها نشان می‌دهد که تقریباً 58 درصد از مدیران اظهار می‌کنند که هرگز قبل از ارتقاء ، آموزش‌های لازم را در مورد رهبری ندیده‌اند. این برای شما چه معنایی دارد؟ رهبر بودن یک مسئولیت بزرگ است.  و مردم انتظار خواهند داشت که شما آماده باشید، حتی اگر هرگز آموزش نبینید.

اگر می خواهید در رهبری افراد عالی باشید، باید این واقعیت را بپذیرید که رهبری و مدیریت میانی سخت هستند و خود را برای چالش هایی که از قبل با آن روبرو خواهید شد آماده کنید. برخی از این چالش ها عبارتند از:

جلب اعتماد کارمندان

یک مطالعه چند سال پیش ادعا کرد که کارمندان به غریبه ها بیشتر از رئیس خود اعتماد دارند. مطمئن نیستم که این جمله درست باشد، اما نمی‌توانیم استدلال کنیم که جلب اعتماد یک نفر سخت است – واقعاً سخت – به خصوص اگر آن شخص در گذشته تجربیات بدی داشته باشد. و نیاز به زمان دارد. قبل از اینکه کارمندان به شما اعتماد کنند، باید چند تجربه را با آنها در میان بگذارید. و اغلب، از دست دادن این اعتماد آسان تر از به دست آوردن آن است. به عنوان یک رهبر، باید اعتمادسازی در تیم خود را جدی بگیرید.

مقابله با فشار و استرس

تصمیم گیری یکی از وظایف اصلی هر رهبر بزرگ است. و برخی از این تصمیمات سخت خواهند بود – اخراج افراد، انتخاب بین دو کاندیدای عالی برای یک نقش خاص، یا انتقال یک کارمند به بخش دیگری چون آنها دیگر عملکرد خوبی ندارند. گاهی اوقات، مردم از شما عصبانی می شوند. در مواقع دیگر، شما باید تحت فشارهای زیادی تصمیم بگیرید. بنابراین، این چیزی است که باید از آن استقبال کنید و یاد بگیرید که با آن کنار بیایید. به عنوان یک رهبر، مقابله با مدیریت استرس خود در محل کار مهم است. برای خودمراقبتی خود وقت بگذارید.

مدیریت افراد دشوار

رهبر بودن به این معنی نیست که مردم همیشه شما را دوست خواهند داشت و بالعکس. شما با کارمندانی برخورد خواهید کرد که ارزش های شما را ندارند و در برابر پیروی از دستورالعمل ها مقاومت می کنند. اما رهبران بزرگ از درگیری اجتناب نمی کنند، آنها با این اصطکاک کنار می آیند و یاد می گیرند که به وضوح ارتباط برقرار کنند.  کارمند شما که سخت است یا دستورالعمل ها را دنبال نمی کند منبع مهمی از اطلاعات است، چه در مورد سبک مدیریت خود یا در مورد مشتری یا محصول. فرصت یادگیری از کسی که مخالف است را از دست ندهید. آنها ممکن است با اشتیاق برای ایجاد تأثیر بیشتر انگیزه داشته باشند. آنها ممکن است دیدگاه متفاوتی داشته باشند یا سرنخ یک رویکرد جدید را داشته باشند که باعث ایجاد ارزش برای شرکت شود.

این هدایا همیشه در بسته بندی دلپذیر نیستند. به همین دلیل است که توسعه مهارت های بین فردی قوی برای یک رهبر استثنایی بسیار مهم است.

آموزش اینستاگرام

7 ویژگی رهبران بزرگ

در حال حاضر، با وجود اینکه سبک های رهبری زیادی وجود دارد، همه رهبران بزرگ دارای ویژگی های خاصی هستند.

بیایید برخی از آنها را بررسی کنیم:

 • شنوندگان خوب: رهبران خوب می دانند که گوش دادن کلید ارتباطات عالی است، بنابراین همیشه گوش دادن را بر صحبت کردن ترجیح می دهند.
 • یادگیرندگان دائمی: رهبران موثر همیشه به دنبال یادگیری از تجربیات دیگران هستند – چه از کتاب ها، دوره ها و مربیان، آنها همیشه در حال یادگیری هستند. به طور خلاصه، پرورش ذهنیت رشد برای یک رهبر موثر بسیار مهم است.
 • خدمات محور: رهبران خوب می دانند که تأثیر گذاشتن بر مردم به معنای کمک به آنها برای رسیدن به خواسته هایشان است، بنابراین قبل از درخواست چیزی با خدمت به دیگران شروع می کنند.
 • سالم: رهبران بزرگ می دانند که برای انجام بیشترین سهم خود، باید از آمادگی جسمانی و روانی خود مراقبت کنند، که برای بازده ماندن ضروری است.
 • پاسخگو: رهبران دیگران را به خاطر تصمیماتی که می گیرند سرزنش نمی کنند و صاحب هر نتیجه ای هستند.
 • متمرکز: رهبران خوب درک می کنند که چه چیزی مهم است و تلاش های خود را به سمت آن هدایت می کنند.
 • همدل و دلسوز: رهبران مؤثر از نظر عاطفی عاقل هستند و به روش‌های خاص به مردم کمک می‌کنند.
نویسنده : بابک حیدریان

بابک حیدریان مهر. دانشجوی کارشناسی مترجمی زبان انگلیسی، محقق و متخصص SEO & Digital Marketing "زندگی ممکن است پُر از درد و رنج باشد، اما واکنشِ ماست که حرف آخر را می‌زند". فردیش نیچه

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *