هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

ورود | ثبت نام
زبان بدن

زبان بدن و نکات بسیار پراهمیت که جایی نیست! 2022

دسته بندی : موفقیت
1401/01/19

زبان بدن چیست؟

در حالی که کلید موفقیت در روابط شخصی و حرفه ای در توانایی شما برای برقراری ارتباط خوب نهفته است، این کلماتی که استفاده می کنید نیست، بلکه نشانه های غیرکلامی یا “زبان بدن” شما هستند که با صدای بلندتر صحبت می کنند. زبان بدن استفاده از رفتار، عبارات و آداب فیزیکی برای برقراری ارتباط غیرکلامی است که اغلب به صورت غریزی و نه آگاهانه انجام می شود.

خواه از آن آگاه باشید یا نه، زمانی که با دیگران تعامل می کنید، به طور مداوم سیگنال های بی کلام می دهید و دریافت می کنید. همه رفتارهای غیرکلامی شما – ژست هایی که انجام می دهید، وضعیت بدنی شما، لحن صدای شما، میزان تماس چشمی که برقرار می کنید- پیام های قوی ارسال می کند. آنها می توانند مردم را راحت کنند، اعتماد ایجاد کنند، و دیگران را به سمت شما بکشانند، یا می توانند آنچه را که می خواهید بیان کنید، توهین کنند، گیج کنند و تضعیف کنند. این پیام ها با توقف صحبت کردن نیز متوقف نمی شوند. حتی وقتی ساکت هستید، باز هم به صورت غیرکلامی ارتباط برقرار می کنید.

در برخی موارد، آنچه از دهان شما بیرون می‌آید و آنچه از طریق زبان بدنتان با آن ارتباط برقرار می‌کنید ممکن است دو چیز کاملاً متفاوت باشند. اگر شما یک چیز می گویید، اما زبان بدن شما چیز دیگری می گوید، شنونده شما احتمالاً احساس می کند که شما ناصادق رفتار می کنید. مثلاً اگر در حالی که سرتان را تکان می‌دهید «بله» بگویید. هنگام مواجهه با چنین سیگنال های ترکیبی، شنونده باید انتخاب کند که پیام کلامی شما را باور کند یا غیرکلامی. از آنجایی که زبان بدن یک زبان طبیعی و ناخودآگاه است که احساسات و مقاصد واقعی شما را پخش می کند، آنها احتمالاً پیام غیرکلامی را انتخاب می کنند.

با این حال، با بهبود نحوه درک و استفاده از ارتباطات غیرکلامی، می‌توانید منظور واقعی خود را بیان کنید، بهتر با دیگران ارتباط برقرار کنید و روابط قوی‌تر و مفیدتری ایجاد کنید.

اهمیت ارتباط غیرکلامی

نشانه‌های ارتباط غیرکلامی شما – نحوه گوش دادن، نگاه کردن، حرکت و واکنش شما – به فردی که با او ارتباط برقرار می‌کنید می‌گوید که آیا اهمیت می‌دهید یا نه، راست می‌گویید، و چقدر خوب گوش می‌دهید. هنگامی که سیگنال های غیرکلامی شما با کلماتی که می گویید مطابقت دارند، اعتماد، وضوح و ارتباط را افزایش می دهند. وقتی این کار را نمی کنند، می توانند تنش، بی اعتمادی و سردرگمی ایجاد کنند.

اگر می‌خواهید ارتباط بهتری داشته باشید، مهم است که نه تنها به زبان بدن و نشانه‌های غیرکلامی دیگران، بلکه به زبان خودتان نیز حساس‌تر شوید.

ارتباط غیرکلامی می تواند پنج نقش را ایفا کند:

  • تکرار: پیامی را که به صورت شفاهی می دهید تکرار می کند و اغلب تقویت می کند.
  • تناقض: می‌تواند با پیامی که می‌خواهید منتقل کنید مغایرت داشته باشد، بنابراین به شنونده شما نشان می‌دهد که ممکن است حقیقت را نگویید.
  • جایگزینی: می تواند جایگزین پیام شفاهی شود. به عنوان مثال، حالت چهره شما اغلب پیامی بسیار واضح تر از کلمات می دهد.
  • مکمل: ممکن است به پیام شفاهی شما اضافه یا مکمل باشد. به عنوان یک رئیس، اگر علاوه بر تعریف و تمجید به پشت یک کارمند دست بزنید، می تواند تأثیر پیام شما را افزایش دهد.
  • لهجه دادن : ممکن است بر یک پیام شفاهی تأکید کند یا زیر آن خط بکشد. برای مثال کوبیدن روی میز می تواند بر اهمیت پیام شما تأکید کند.

منبع:  اهمیت ارتباطات مؤثر ، ادوارد جی. ورتهایم، دکتری.

انواع ارتباط غیرکلامی

انواع مختلف ارتباط غیرکلامی یا زبان بدن عبارتند از:

حالات چهره. چهره انسان بسیار رسا است و قادر است احساسات بی شماری را بدون گفتن کلمه منتقل کند. و بر خلاف برخی از اشکال ارتباط غیرکلامی، حالات چهره جهانی است. حالات چهره برای شادی، غم، خشم، تعجب، ترس و انزجار در فرهنگ ها یکسان است.

حرکت و وضعیت بدن. در نظر بگیرید که چگونه ادراکات شما از افراد تحت تاثیر نحوه نشستن، راه رفتن، ایستادن یا نگه داشتن سرشان قرار می گیرد. روشی که شما حرکت می کنید و خود را حمل می کنید، اطلاعات زیادی را به جهان منتقل می کند. این نوع ارتباط غیرکلامی شامل وضعیت بدنی، تحمل، موضع گیری و حرکات ظریفی است که انجام می دهید.

حرکات. ژست ها در تار و پود زندگی روزمره ما تنیده شده اند. ممکن است هنگام بحث و گفتگو یا صحبت کردن به صورت متحرک دست تکان دهید، اشاره کنید، اشاره کنید یا از دستان خود استفاده کنید، اغلب با حرکات و بدون فکر کردن خود را بیان کنید. با این حال، معنای برخی از حرکات می تواند در فرهنگ ها بسیار متفاوت باشد. در حالی که علامت “OK” ساخته شده با دست، برای مثال، معمولاً پیام مثبتی را در کشورهای انگلیسی زبان منتقل می کند، در کشورهایی مانند آلمان، روسیه و برزیل توهین آمیز تلقی می شود. بنابراین، مهم است که مراقب نحوه استفاده از ژست‌ها باشید تا از تعبیر نادرست جلوگیری کنید.

ارتباط چشمی. از آنجایی که حس بینایی برای اکثر افراد غالب است، تماس چشمی یک نوع ارتباط غیرکلامی بسیار مهم است. نوع نگاه شما به یک نفر می تواند چیزهای زیادی از جمله علاقه، محبت، خصومت یا جذابیت را به شما منتقل کند. تماس چشمی نیز در حفظ جریان گفتگو و سنجش علاقه و پاسخ طرف مقابل مهم است.

لمس كردن. ما تا حد زیادی از طریق لمس ارتباط برقرار می کنیم. مثلاً به پیام‌های بسیار متفاوتی که از طریق یک دست دادن ضعیف، در آغوش گرفتن گرم خرس، نوازش حامی بر سر، یا گرفتن کنترل بازو داده می‌شود، فکر کنید.

فضا. آیا تا به حال در طول مکالمه احساس ناراحتی کرده اید زیرا طرف مقابل خیلی نزدیک ایستاده و به فضای شما حمله می کند؟ همه ما به فضای فیزیکی نیاز داریم، اگرچه این نیاز بسته به فرهنگ، موقعیت و نزدیکی رابطه متفاوت است. شما می توانید از فضای فیزیکی برای برقراری ارتباط بسیاری از پیام های غیرکلامی مختلف، از جمله سیگنال های صمیمیت و محبت، پرخاشگری یا تسلط استفاده کنید.

صدا. مسئله فقط این نیست که شما می گویید، نحوه بیان آن نیز مهم است. وقتی صحبت می کنید، دیگران علاوه بر گوش دادن به کلمات شما، صدای شما را نیز «خوانند». چیزهایی که آنها به آنها توجه می کنند شامل زمان و سرعت شما، میزان بلند صحبت کردن، لحن و لحن شما و صداهایی که درک را منتقل می کنند، مانند “آهه” و “اوهههه”. به این فکر کنید که چگونه لحن صدای شما می تواند نشان دهنده طعنه، خشم، محبت یا اعتماد به نفس باشد.

آیا ارتباطات غیرکلامی را می توان جعل کرد؟

کتاب‌ها و وب‌سایت‌های زیادی وجود دارند که در مورد نحوه استفاده از زبان بدن به نفع خود توصیه می‌کنند. به عنوان مثال، آنها ممکن است به شما آموزش دهند که چگونه به گونه ای بنشینید، انگشتان خود را خم کنید، یا دست بدهید تا با اعتماد به نفس به نظر برسید یا تسلط داشته باشید. اما حقیقت این است که چنین ترفندهایی احتمالاً کارساز نیستند (مگر اینکه واقعاً احساس اعتماد به نفس و مسئولیت داشته باشید). دلیلش این است که نمی‌توانید تمام سیگنال‌هایی را که دائماً درباره آنچه واقعاً فکر و احساس می‌کنید ارسال می‌کنید، کنترل کنید. و هر چه بیشتر تلاش کنید، سیگنال های شما غیرطبیعی تر خواهد بود.

با این حال، این بدان معنا نیست که شما کنترلی بر نشانه های غیرکلامی خود ندارید. به عنوان مثال، اگر با گفته‌های کسی مخالف هستید یا از آن خوشتان نمی‌آید، ممکن است از زبان بدن منفی برای رد پیام آن شخص استفاده کنید، مانند ضربدری دست‌ها، اجتناب از تماس چشمی، یا ضربه زدن به پاهایتان. شما مجبور نیستید موافق باشید، یا حتی آنچه گفته می شود را دوست داشته باشید، اما برای برقراری ارتباط موثر و عدم قرار دادن طرف مقابل در حالت تدافعی، می توانید تلاش آگاهانه ای برای جلوگیری از ارسال سیگنال های منفی با حفظ موضع باز و تلاش واقعی برای جلوگیری از ارسال سیگنال های منفی انجام دهید. بفهمید که آنها چه می گویند و چرا.

چگونه ارتباط غیرکلامی می تواند اشتباه باشد

آنچه از طریق زبان بدن و سیگنال‌های غیرکلامی خود با دیگران ارتباط برقرار می‌کنید، بر اینکه دیگران شما را چگونه می‌بینند، چقدر شما را دوست دارند و به شما احترام می‌گذارند، و اینکه آیا به شما اعتماد دارند یا خیر، تأثیر می‌گذارد. متأسفانه، بسیاری از مردم بدون اینکه بدانند سیگنال های غیرکلامی گیج کننده یا منفی ارسال می کنند. هنگامی که این اتفاق می افتد، ارتباط و اعتماد در روابط آسیب می بیند، همانطور که مثال های زیر نشان می دهد:

جک

معتقد است که او در محل کار با همکارانش خوب کنار می آید، اما اگر بخواهید از هر یک از آنها بپرسید، می گویند که جک “ترعناک” و “بسیار شدید” است. به جای اینکه فقط به شما نگاه کند، به نظر می رسد که او شما را با چشمانش می بلعد. و اگر دست شما را بگیرد، برای گرفتن آن هوس می کند و سپس آنقدر فشار می دهد که درد دارد. جک مردی دلسوز است که پنهانی آرزو می‌کند دوست‌های بیشتری داشته باشد، اما ناهنجاری‌های غیرکلامی او باعث می‌شود مردم از هم دور شوند و توانایی او برای پیشرفت در محل کار را محدود می‌کند.

آرلین

جذاب است و مشکلی برای ملاقات با مردان واجد شرایط ندارد، اما برای حفظ رابطه بیش از چند ماه مشکل دارد. آرلین بامزه و جالب است، اما با وجود اینکه مدام می خندد و می خندد، تنش از خود ساطع می کند. شانه ها و ابروهایش به طرز محسوسی بالا رفته، صدایش تیز و بدنش سفت است. بودن در کنار آرلین باعث می شود بسیاری از افراد احساس اضطراب و ناراحتی کنند. آرلین چیزهای زیادی برای او دارد که با ناراحتی هایی که در دیگران ایجاد می کند تضعیف می شود.

تد

فکر می کرد وقتی با شارون ملاقات کرد، بهترین گزینه را پیدا کرده بود، اما شارون چندان مطمئن نبود. تد خوش قیافه، سخت کوش و خوش صحبت است، اما به نظر می رسید بیشتر به افکار خود اهمیت می دهد تا شارون. وقتی شارون حرفی برای گفتن داشت، تد همیشه با چشمان وحشی و یک رد قبل از اینکه بتواند فکرش را تمام کند آماده بود. این باعث شد شارون احساس کند که نادیده گرفته شده است و به زودی او شروع به قرار ملاقات با مردان دیگر کرد. تد به همین دلیل در محل کار بازنده می شود. ناتوانی او در گوش دادن به صحبت های دیگران باعث می شود که در بین بسیاری از افرادی که او را بیشتر تحسین می کند محبوبیت نداشته باشد.

این افراد باهوش و با نیت خوب در تلاش برای برقراری ارتباط با دیگران تلاش می کنند. نکته غم انگیز این است که آنها از پیام های غیرکلامی خود بی اطلاع هستند.

اگر می‌خواهید ارتباط مؤثر برقرار کنید، از سوء تفاهم جلوگیری کنید و از روابط محکم و قابل اعتماد هم از نظر اجتماعی و هم از نظر حرفه‌ای لذت ببرید، مهم است که بدانید چگونه از زبان بدن استفاده و تفسیر کنید و مهارت‌های ارتباط غیرکلامی خود را بهبود ببخشید.

چگونه ارتباط غیرکلامی را بهبود بخشیم

ارتباط غیرکلامی یک فرآیند رفت و برگشت سریع است که نیاز به تمرکز کامل شما بر تجربه لحظه به لحظه دارد. اگر برنامه‌ریزی می‌کنید که بعداً چه می‌گویید، تلفن خود را چک می‌کنید، یا به چیز دیگری فکر می‌کنید، تقریباً مطمئن هستید که نشانه‌های غیرکلامی را از دست خواهید داد و ظرافت‌های آنچه را که در حال برقراری ارتباط است کاملاً درک نمی‌کنید. علاوه بر حضور کامل، می توانید نحوه برقراری ارتباط غیرکلامی خود را با یادگیری مدیریت استرس و توسعه آگاهی عاطفی خود بهبود بخشید.

یاد بگیرید استرس را در لحظه مدیریت کنید

استرس توانایی شما در برقراری ارتباط را به خطر می اندازد. وقتی استرس دارید، احتمال اینکه دیگران را نادرست بخوانید، سیگنال‌های غیرکلامی گیج‌کننده یا نامطلوب بفرستید و در الگوهای رفتاری ناسالم قرار بگیرید. و به یاد داشته باشید: احساسات مسری هستند. اگر ناراحت هستید، به احتمال زیاد باعث ناراحتی دیگران می شود و در نتیجه وضعیت بد را بدتر می کند.

اگر احساس می کنید تحت فشار استرس هستید، وقت بگذارید. قبل از اینکه دوباره وارد مکالمه شوید، یک لحظه آرام شوید. هنگامی که تعادل عاطفی خود را به دست آوردید، احساس آمادگی بهتری برای مقابله با موقعیت به شیوه ای مثبت خواهید داشت.

سریع ترین و مطمئن ترین راه برای آرام کردن خود و مدیریت استرس در لحظه این است که حواس خود را به کار بگیرید – آنچه می بینید، می شنوید، بو می کنید، می چشید و لمس می کنید – یا از طریق یک حرکت آرام بخش. برای مثال، با مشاهده عکس کودک یا حیوان خانگی خود، استشمام یک عطر مورد علاقه، گوش دادن به یک قطعه موسیقی خاص، یا فشار دادن یک توپ استرس، می توانید به سرعت استراحت کرده و دوباره تمرکز کنید. از آنجایی که همه به طور متفاوتی پاسخ می‌دهند، ممکن است نیاز به آزمایش داشته باشید تا تجربه حسی را بیابید که بهترین کار را برای شما دارد.

آگاهی عاطفی خود را توسعه دهید

برای ارسال نشانه های غیرکلامی دقیق، باید از احساسات خود و چگونگی تأثیر آنها بر شما آگاه باشید. همچنین باید بتوانید احساسات دیگران و احساسات واقعی پشت سرنخ هایی را که آنها ارسال می کنند، تشخیص دهید. اینجاست که آگاهی عاطفی وارد می شود.

آگاهی عاطفی شما را قادر می سازد:

  • دیگران را با دقت بخوانید، از جمله احساساتی که آنها احساس می کنند و پیام های ناگفته ای که ارسال می کنند.
  • با ارسال سیگنال های غیرکلامی که با کلمات شما مطابقت دارد، در روابط اعتماد ایجاد کنید.
  • به گونه‌ای پاسخ دهید که به دیگران نشان دهید که درک می‌کنید و برایتان مهم است.

بسیاری از ما با احساسات خود – به خصوص احساسات قوی مانند خشم، غم و ترس – قطع شده‌ایم، زیرا به ما آموزش داده شده است که سعی کنیم احساسات خود را خاموش کنیم. اما در حالی که می توانید احساسات خود را انکار یا بی حس کنید، نمی توانید آنها را از بین ببرید. آنها هنوز آنجا هستند و هنوز بر رفتار شما تأثیر می گذارند. با توسعه آگاهی عاطفی و برقراری ارتباط با حتی احساسات ناخوشایند، کنترل بیشتری بر نحوه تفکر و عمل خود به دست خواهید آورد.

نحوه خواندن زبان بدن

هنگامی که توانایی های خود را برای مدیریت استرس و تشخیص احساسات توسعه دادید، در خواندن سیگنال های غیرکلامی ارسال شده توسط دیگران بهتر خواهید شد. همچنین مهم است که:

به ناهماهنگی ها توجه کنید. ارتباطات غیرکلامی باید آنچه گفته می شود را تقویت کند. آیا شخص یک چیز می گوید، اما زبان بدن او چیز دیگری را منتقل می کند؟ به عنوان مثال، آیا آنها در حالی که سر خود را نه تکان می دهند به شما «بله» می گویند؟

به سیگنال های ارتباطی غیرکلامی به صورت گروهی نگاه کنید. بیش از حد در یک حرکت یا نشانه غیرکلامی زیاد مطالعه نکنید. همه سیگنال‌های غیرکلامی که دریافت می‌کنید، از تماس چشمی گرفته تا لحن صدا و زبان بدن را در نظر بگیرید. در مجموع، آیا نشانه‌های غیرکلامی آن‌ها با حرف‌هایشان سازگار است یا ناسازگار است؟

به غرایز خود اعتماد کنید. احساسات درونی خود را نادیده نگیرید. اگر احساس می کنید که شخصی صادق نیست یا چیزی در حال جمع کردن نیست، ممکن است به عدم تطابق بین نشانه های کلامی و غیرکلامی پی ببرید.

آموزش بلاگری

ارزیابی سیگنال های غیرکلامی

تماس چشمی – آیا فرد تماس چشمی برقرار می کند؟ اگر چنین است، آیا بیش از حد شدید است یا درست است؟

حالت چهره – چهره آنها چه چیزی را نشان می دهد؟ آیا این نقاب مانند و غیر قابل بیان است یا از نظر احساسی حضور دارد و مملو از علاقه است؟

لحن صدا – آیا صدای فرد گرما، اعتماد به نفس و علاقه را نشان می دهد یا ضعیف و مسدود شده است؟

حالت و ژست – آیا بدن آنها آرام است یا سفت و بی حرکت؟ آیا شانه های آن ها کشیده و بلند شده اند یا ریلکس هستند؟

لمس – آیا تماس فیزیکی وجود دارد؟ آیا با شرایط مناسب است؟ آیا به شما احساس ناراحتی می دهد؟

شدت – آیا فرد صاف، خونسرد و بی علاقه به نظر می رسد یا بیش از حد و ملودراماتیک است؟

زمان و مکان – آیا جریان آسانی از اطلاعات به عقب و جلو وجود دارد؟ آیا پاسخ های غیرکلامی خیلی سریع می آیند یا خیلی کند؟

صداها – آیا صداهایی را می شنوید که نشان دهنده علاقه، مراقبت یا نگرانی از طرف شخص باشد؟

نویسنده : بابک حیدریان

بابک حیدریان مهر. دانشجوی کارشناسی مترجمی زبان انگلیسی، محقق و متخصص SEO & Digital Marketing "زندگی ممکن است پُر از درد و رنج باشد، اما واکنشِ ماست که حرف آخر را می‌زند". فردیش نیچه

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *