هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

ورود | ثبت نام
صداقت چیست

صداقت چیست؟ 0 تا 100 صداقت و راهکارهایی برای بهبود 2022

دسته بندی : کسب و کار - موفقیت
1401/01/11

صداقت، رفتار شرافتمندانه است، حتی زمانی که هیچ کس تماشا نمی کند. افراد با صداقت در تمام جنبه های زندگی از اصول اخلاقی و اخلاقی پیروی می کنند. صداقت باید به حوزه های حرفه ای در کار مانند تصمیم گیری، تعامل با همکاران و خدمات رسانی به مشتریان یا مشتریان گسترش یابد.

کارفرمایانی که متعهد به استخدام کارکنان با صداقت هستند، برای ارائه خدمات با کیفیت بالا و حفظ شهرت مثبت مجهزتر هستند. وقتی کارمندان یکپارچگی داشته باشند، مدیران آنها می توانند اعتماد کنند که تیم آنها با پشتکار کار می کند. در این مقاله توضیح می‌دهیم که یکپارچگی چیست، چگونه آن را در محل کار به کار ببرید و راه‌هایی که می‌تواند به شما در حرفه‌تان کمک کند.

صداقت چیست؟

یکپارچگی محل کار مجموعه ای از ارزش ها و ویژگی های اصلی است که شما را راهنمایی می کند تا صادق، قابل اعتماد، قابل اعتماد باشید و از قضاوت خوب در کار خود استفاده کنید. داشتن صداقت در محل کار به این معنی است که همیشه آنچه را که درست است انتخاب کنید و در قبال اعمال خود پاسخگو باشید. راه های مختلفی وجود دارد که می توانید از اعمال و رفتار خود برای نشان دادن صداقت در محل کار استفاده کنید.

چرا یکپارچگی در محل کار مهم است؟

داشتن یکپارچگی در محل کار مهم است زیرا به ایجاد یک محیط کاری مثبت کمک می کند که در آن همه به طور آشکار با هم ارتباط برقرار کنند و با همکاری و تصمیم گیری خوب به موفقیت کلی شرکت کمک می کند. نشان دادن صداقت در محل کار نیز مهم است زیرا به شما کمک می کند تا احترام و اعتماد همکاران و سرپرستان خود را جلب کنید.

ویژگی های شخصیتی مرتبط با صداقت

در حالی که یکپارچگی بیشتر یک کیفیت است تا یک مهارت، هنوز هم می توان آن را در طول زمان توسعه داد. برای شناسایی نقاط قوت شخصی خود در رابطه با صداقت، در اینجا چند نمونه از ویژگی های مرتبط با صداقت آورده شده است:

بخشنده

کسانی که درستکاری دارند وقتی دیگران کمک می کنند مهربان هستند. آنها قدردانی می کنند و دستاوردهای افرادی را که با آنها کار می کنند به رسمیت می شناسند. برای نشان دادن قدردانی، زمانی که کسی به شما لطفی می‌کند، به شما کمک می‌کند یا زمانی را از برنامه‌اش برای شما می‌گیرد ، همیشه « متشکرم » بگویید. برای ارسال ایمیل بعدی پس از مصاحبه، تماس تلفنی یا جلسه وقت بگذارید.

احترام

افراد با صداقت با نشان دادن احترام به دیگران در محل کار، ارزش قائل هستند. آنها تمام تلاش خود را می کنند تا به موقع در جلسات حاضر شوند، ضرب الاجل های پروژه را رعایت کنند و احساسات دیگران را در ذهن داشته باشند. شما می توانید این ویژگی را با رعایت وقت شناسی، دقت در کلام خود و در نظر گرفتن دقیق ایده های افراد نشان دهید.

صادقانه

صداقت مستلزم صداقت است. کسانی که درستکاری دارند تلاش می کنند تا راستگو باشند. آنها اشتباهات را قبول دارند و سعی می کنند از آنها درس بگیرند.

قابل اعتماد

افراد با صداقت به تعهدات خود عمل می کنند. برای نشان دادن قابل اعتماد بودن، از قول دادن بیش از حد خودداری کنید. اگر نمی‌توانید کاری را به پایان برسانید یا به یک ضرب الاجل عمل کنید، حتماً در اسرع وقت به دیگران اطلاع دهید. اگر اطلاعات شخصی به شما اعتماد دارد، به آن احترام بگذارید.

سخت کوش

کسانی که درستکاری دارند تلاش می کنند تا بدون توجه به وظیفه، کار با کیفیت بالا را به موقع تولید کنند. آنها تشخیص می دهند که هر کاری که انجام می دهند می تواند بر سازمان، همکاران و نتایج تجاری آنها تأثیر بگذارد.

مسئول

کسانی که صداقت دارند مسئولیت اعمال خود را می پذیرند. آنها همچنین سازماندهی شده و فعال هستند و مطمئن می شوند که مسئولیت های خود را انجام می دهند.

مفید

وقتی کسی صداقت داشته باشد، به نیازمندان کمک می کند. این ممکن است به شکل قرض دادن زمان آنها برای یک پروژه بدون درخواست یا پیشنهاد پوشش برای یک کارمند در شرایط اضطراری باشد.

صبور

فردی با صداقت می‌تواند چالش‌ها، تاخیرها و موانع غیرمنتظره را تحمل کند و در عین حال آرامش و رفتار خود را حفظ کند. آنها منتظر نوبت خود هستند تا در جلسات و گفتگوهای یک به یک صحبت کنند.

نمونه هایی از صداقت روزمره

شما می توانید هر روز با انتخاب درست در هر شرایطی صداقت را نشان دهید. در اینجا چند نمونه از نحوه نمایش یکپارچگی در زندگی روزمره آورده شده است:

 • از به اشتراک گذاشتن اسرار و اطلاعات محرمانه با دیگران خودداری کنید.

 • با شریک زندگی خود صادق باشید.

 • از شایعه پراکنی در مورد دیگران خودداری کنید.

 • به قول هایی که می دهید عمل کنید.

 • اقلام یافت شده را بدون انتظار دریافت جایزه برگردانید.

 • وقتی اشتباه می کنید بپذیرید.

 • اگر پول زیادی به شما پس داده شد به صندوقدار اطلاع دهید.

صداقت در محل کار به چه معناست؟

در محیط کار، رفتار با صداقت اغلب به معنای نشان دادن ارزش های اصلی خود در تمام تلاش هاست. در اینجا چند رفتار وجود دارد که نشان دهنده صداقت است:

 • قابل اعتماد بودن و انجام تعهدات

 • هنگام برقراری ارتباط با دیگران، باز و صادق باشید

 • خود را مسئول نگه دارید و از کاستی های خود دفاع کنید

مهم است که کارمندان صرف نظر از بخش یا سطح شغلی خود یکپارچگی را رعایت کنند. با این حال، صداقت در موقعیت‌های رهبری که افراد این فرصت را دارند که برای دیگران نمونه باشند، بسیار مهم است. با گنجاندن ارزش های قوی در رفتار خود، می توانید به تشویق سایر کارمندان به انجام همین کار کمک کنید.

چگونه یکپارچگی را در محل کار نشان دهیم

چه در یک کسب و کار کوچک یا یک شرکت بزرگ کار کنید، تعهد شما به یکپارچگی بر محل کار تأثیر می گذارد. رفتار با صداقت نه تنها به کارفرمایان کمک می کند که نشان دهید توانایی انجام مسئولیت هایی را دارید که می توانند شغل شما را ارتقا دهند، بلکه به پرورش فرهنگ مثبت شرکت نیز کمک می کند.

در اینجا چندین اقدام وجود دارد که می توانید برای نشان دادن صداقت و تأثیرگذاری بر محیط کار خود انجام دهید:

1. برای کار خود را آماده نشان دهید

به موقع در محل کار خود حاضر شوید و آماده انجام وظایف باشید. اگر درگیری یا یک اورژانس شخصی دارید، به جای اینکه دیر بیایید یا بدون اطلاع قبلی از محل کار غیبت کنید، حتماً بلافاصله به مدیر اطلاع دهید.

2. یک مثال مثبت بزنید

چه در موقعیت رهبری باشید چه نباشید، بسیار مهم است که الگوی خوبی برای افراد اطراف خود قرار دهید. اگر رفتار مثبتی از خود نشان دهید، دیگران نیز تشویق خواهند شد تا همین کار را انجام دهند.

3. در هنگام درگیری محترمانه رفتار کنید

داشتن یکپارچگی به این معنی است که از نظرات ایده های خود دفاع می کنید، اما همچنین به این معنی است که از صحبت های منفی در مورد دیگران یا استفاده از زبان غیر حرفه ای خودداری می کنید. وقتی با کسی مخالفت می کنید، زمانی را به در نظر گرفتن دیدگاه او اختصاص دهید و با احترام پاسخ دهید.

4. مسئولیت پذیری را تمرین کنید

مهم است که به اشتباهات خود اعتراف کنید و خود را مسئول اشتباهات خود بدانید حتی زمانی که هیچ کس دیگری آن را تماشا نمی کند. برای مثال، اگر نتوانستید به هدفی دست یابید، باید وضعیت را برای سرپرست خود توضیح دهید و راه هایی را برای جلوگیری از نتیجه مشابه در آینده جستجو کنید.

5. سیاست های شرکت را دنبال و اجرا کنید

خط‌مشی‌های شرکت برای ایمن نگه‌داشتن کارکنان، تقویت حرفه‌ای بودن و ارتقای بهره‌وری تدوین شده‌اند. برای درک این قوانین و رعایت آنها وقت بگذارید.

6. اخلاق کاری خود را بهبود بخشید

برای اطمینان از اینکه کار شما به خوبی انجام شده و در تاریخ مقرر یا قبل از آن تکمیل شده است، وقت بگذارید. سعی کنید در ساعات کاری کارآمد باشید و هر کار یا تکلیفی را با اشتیاق و انگیزه انجام دهید.

7. به اموال احترام بگذارید

با وسایل دیگران از جمله دارایی شرکت با دقت رفتار کنید. از بردن لوازم تجاری برای استفاده شخصی خودداری کنید و حتماً اقلام را به صاحبان آنها برگردانید.

نمونه هایی از صداقت

برای زمینه بیشتر در مورد نحوه اعمال صداقت، در اینجا چند سناریو مربوط به صداقت در محل کار وجود دارد:

مثال 1: مقابله با شایعات

در طول ناهار، همکاران یونا شروع به انتقاد از ناتوانی یکی از همکارانشان در رعایت موعد مقرر و کوتاهی مدیرشان در رسیدگی به وضعیت کردند. جونا پس از اطمینان از درک نگرانی های آنها، به همکارانش پیشنهاد داد که نگرانی های خود را مستقیماً با کارمند و مدیر در میان بگذارند.

مثال 2: تصمیم گیری های سخت

Keiana توسعه‌دهنده‌ای بود که وظیفه توسعه کد یک محصول جدید را داشت. اگرچه او چندین ماه روی کد کار می کرد، اما همچنان به بن بست می رسید. به جای وصله کردن یک راه حل موقت که به او اجازه می دهد از کدی که برای ایجاد آن زحمت کشیده استفاده کند، تصمیم گرفت این مشکل را با تیم خود برای جمع سپاری راه حل در میان بگذارد. هدف اصلی او این بود که اطمینان حاصل کند که کد منجر به مشکلاتی نمی شود و/یا کیفیت محصول را تضعیف نمی کند.

مثال 3: پرداختن به مسائل مربوط به صداقت

امیرا، نماینده فروش یک شرکت نرم افزاری، توسط یک مشتری بالقوه از او پرسید که آیا فناوری شرکت می تواند عملکرد خاصی را که برای نیازهای تجاری او حیاتی است انجام دهد. امیرا مطمئن نبود که نرم افزار بتواند نیازهای او را برطرف کند، بنابراین به او گفت که باید با او تماس بگیرد. امیرا به جای ارائه اطلاعات غلط بالقوه فقط برای فروش، ابتدا با تیم توسعه تماس گرفت. پس از تعیین اینکه محصول می تواند عملکرد درخواستی را انجام دهد، به مشتری خود اطلاع داد. امیرا نه تنها از فروش سود برد، بلکه اعتماد و احترام مشتری خود را نیز به دست آورد.

مثال 4: اعتبار دادن

مارکو بیش از شش ماه بود که روی یک پروژه کار می کرد و نزدیک به اتمام بود. او در آخرین پله پروژه گیر کرده بود و مشکل داشت. همکار او، ایوون، در آنجا توقف کرد و متوجه پروژه ای شد که مارکو روی آن کار می کرد. او راهنمایی مفیدی در مورد چگونگی تکمیل مرحله نهایی به او داد. مارکو از مشاوره ایوون تشکر کرد و در جلسه بعدی با مدیرش توضیح داد که چگونه تخصص ایوان به او کمک کرد تا پروژه را به پایان برساند.

نکات سریع برای حفظ یکپارچگی در محل کار

در زیر چند نکته وجود دارد که می توانید برای حفظ یکپارچگی در محل کار خود دنبال کنید:

 • با مثال رهبری کنید.

 • ارتباط باز را تمرین کنید.

 • پاسخگوی اعمال خود باشید.

 • رفتار نامناسب و غیراخلاقی را گزارش دهید.

 • متمدن و محترم باشید.

 • صبر و کنترل عاطفی را به کار ببندید.

صداقت برای موفقیت در هر نقشی ضروری است و می تواند به شما در پیشرفت شغلی کمک کند. با متعهد ماندن به اصول اخلاقی خود، می توانید الگوی مثبتی برای دیگران قرار دهید و تجربه بهتری در محل کار را برای همه تضمین کنید.

صداقت کلمه کلیدی محبوبی است که شرکت ها هم در بیانیه ماموریت و هم در شرح وظایف خود از آن استفاده می کنند. داشتن یکپارچگی در محل کار می تواند به شما کمک کند تا در حرفه خود موفق شوید و پیشرفت کنید، زیرا به این معنی است که با استانداردهای محکمی از اصول اخلاقی رفتار می کنید که شما را راهنمایی می کند تا آنچه را که در هر موقعیتی درست است انجام دهید. کارفرمایان همیشه به دنبال نامزدهایی هستند که صداقت نشان دهند زیرا قابل اعتماد و قابل اعتماد هستند.

چگونه یکپارچگی را در محل کار نشان دهیم

این مراحل را دنبال کنید تا به شما کمک کند در حین کار درستکاری نشان دهید:

 1. همیشه اخلاقی و اخلاقی عمل کنید.

 2. با همه با احترام رفتار کنید.

 3. در ارتباطات خود صادق و شفاف باشید.

 4. همیشه بهترین تلاش خود را در کار خود به کار ببرید.

 5. به تعهدات و وعده ها عمل کنید.

 6. پاسخگوی اعمال خود باشید.

 7. صداقت را در زندگی شخصی خود تمرین کنید.

1. همیشه اخلاقی و اخلاقی عمل کنید

داشتن صداقت به این معناست که همیشه اجازه دهید اصول و معیارهای اخلاقی شما رفتار و اعمال شما را برای انجام درست کار هدایت کنند، حتی زمانی که هیچ کس دیگری مراقب کارهای شما نیست. شما می توانید با اثبات اینکه کارفرما و تیم شما می توانند بدون نیاز به نظارت مستقیم به شما برای انجام درست کارتان اعتماد کنند، در محل کار صداقت نشان دهید. داشتن مجموعه ای شخصی از ارزش های اصلی که در هر موقعیتی به آن وفادار می مانید، می تواند به شما کمک کند در محل کار یکپارچگی نشان دهید.

همچنین می‌توانید از سیاست‌ها و رویه‌های کارفرمایتان برای راهنمایی در هنگام تصمیم‌گیری در محل کار استفاده کنید. قوانین تعیین شده شرکت شما باید با ماموریت و ارزش های سازمان سازگار باشد و شما را تشویق کند تا در هر موقعیتی تصمیم درستی بگیرید.

2. با همه با احترام رفتار کنید

راه دیگری برای نشان دادن صداقت در محل کار، احترام گذاشتن و ایجاد روابط معنادار با همه افراد در محل کار، از جمله سرپرستان، همکاران و مشتریان است. رفتار محترمانه با مردم در همه شرایط به شما کمک می کند که احترام آنها را به دست آورید.

3. در ارتباطات خود صادق و شفاف باشید

داشتن مهارت های ارتباطی قوی می تواند به شما کمک کند با صداقت و شفافیت در محیط کار یکپارچگی نشان دهید و همچنین نیازهای دیگران را بپذیرید و همدلی کنید. انجام این کار به دیگران کمک می کند تا شما را فردی قابل اعتماد و قابل اعتماد ببینند. داشتن توانایی برقراری ارتباط موثر با مشتریان همچنین به شرکت شما کمک می کند تا برندی بسازد که مشتریان به آن احترام بگذارند و به آن وفادار باشند.

4. همیشه بهترین تلاش خود را در کار خود به کار ببرید

اطمینان از انجام بهترین کاری که می توانید در هر پروژه یا کاری که انجام می دهید و کمک به اعضای تیم خود در تکمیل کار خود در صورت امکان، راه بسیار خوبی برای نشان دادن صداقت در کار است. شما همچنین می توانید با کار در زمان مناسب و انتظار برای معاشرت یا رسیدگی به مسائل شخصی در زمان استراحت، تعهد خود را به انجام یک کار عالی نشان دهید. انجام این کار نشان می دهد که شما برای دستیابی به نتایج عالی متعهد هستید و تیم شما می تواند به شما برای کمک به موفقیت کلی تیم اعتماد کند.

5. به تعهدات و وعده ها عمل کنید

قابل اعتماد بودن جزء کلیدی یکپارچگی محل کار است. برای نشان دادن صداقت در کار، همیشه بهترین کار را انجام دهید تا به تعهدات یا قول هایی که به همکاران، سرپرستان یا مشتریان داده اید، عمل کنید، حتی اگر به این معنی باشد که باید تلاش بیشتری انجام دهید. افراد با صداقت همیشه مایلند فراتر از آنچه از آنها انتظار می رود پیش بروند تا اطمینان حاصل کنند که به وعده های خود عمل می کنند.

6. پاسخگوی اعمال خود باشید

یکی از مهمترین مؤلفه های درستکاری این است که بتوانید تشخیص دهید چه زمانی اشتباه کرده اید و آن را بپذیرید و از آن درس بگیرید. همچنین می‌توانید با اطمینان از اینکه اعضای تیم اعتباری را که برای کاری که انجام داده‌اند دریافت می‌کنند، مسئولیت‌پذیری نشان دهید.

7. صداقت را در زندگی شخصی خود تمرین کنید

نشان دادن اینکه در خارج از محل کار فردی با صداقت هستید می تواند به شما کمک کند تا ثابت کنید که در محل کار درستکاری دارید. چندین کار وجود دارد که می توانید برای انجام درستکاری در زندگی روزمره خود انجام دهید، مانند وفادار ماندن به یک دوست، اجتناب از شایعات، صادق بودن زمانی که کسی تغییرات زیادی به شما می دهد، حفظ رازداری و پاسخگویی در قبال اشتباهاتی که مرتکب می شوید. وقتی در زندگی شخصی خود نشان دادن صداقت را تمرین می کنید، همان اعمال و رفتارها به طور طبیعی به زندگی حرفه ای شما نیز منتقل می شود.

نویسنده : بابک حیدریان

بابک حیدریان مهر. دانشجوی کارشناسی مترجمی زبان انگلیسی، محقق و متخصص SEO & Digital Marketing "زندگی ممکن است پُر از درد و رنج باشد، اما واکنشِ ماست که حرف آخر را می‌زند". فردیش نیچه

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *