هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

ورود | ثبت نام
ترفند های مقابله كردن با فرسودگی تحصيلی

فرسودگی تحصيلی چيست + راه های‌ مقابله با فرسودگی تحصيلی با روش آسان

دسته بندی : تحصیلی - مقالات - موفقیت
1401/06/10

فرسودگی تحصيلی يكی از موارد مهمی بوده است كه دانش آموزان در سال كنكور به آن منجر می‌شوند و شايد اصلاً شما نام اين مورد را نشنيده باشيد و يا اينكه اصلاً با آن آشنا نشده باشيد ولی در سال كنكور قطعاً به آن برخورد خواهيم كرد؛ خستگی و البته توان درس خواندن نداشتن از عوامل و زمينه ساز اين مورد خواهد بود كه بايد به‌صورت بسيار دقيق به آن توجه شود بدون هيچ مشكلی؛ قطعاً كه تمامی دانش آموزان در برخی از بازه زمانی‌ها توان انجام دادن كاری را ندارند و يا اينكه ديگر دوست ندارند مطالعه كاملی داشته باشند كه تمامی اين موارد ناشی از فرسودگی تحصیلی می‌باشد؛ ما در اين مقاله از سايت برتر آموز قصد بر آن داريم كه صفر تا صد اين موضوع را به را شما شرح داده و البته نكات و سؤالات مهمی را هم عنوان كنيم.

ابتدا بايد با مثال‌های ساده را برای درك بيشتر عنوان كنيم؛ قطعاً تمامی افراد در طول زندگی خود می‌خواهند مسواك بزنند و افرادی كه می‌خواهند اين كار را انجام دهند شب‌ها شروع به مسواك زدن می‌كنند و شايد تا دو هفته اين روند پيش برود ولی‌ از بازه زمانی‌های ديگر حوصله انجام اين كار را ندارند و قطعاً كه اين مورد طبيعی خواهد بود و هيچ شكی در آن نيست؛ يا آن كه افراد تازه ایی كه در شغل‌های كارمندی و… استخدام شده‌اند و شروع به كار می‌كنند بعد از بازه زمانی قطعاً خسته می‌شوند؛ عين همين موضوع‌ها هم برا‌ی دانش آموزان حين مطالعه پيش خواهد آمد كه در ادامه برای شما آن را به‌کلی توضيح خواهيم داد؛ همراه ما باشيد.

 

فرسودگی تحصيلی چيست؟

در بخش قبل مقدمه‌ی اين مقاله موضوعات از پيش پا افتاده برای شما شرح داده شده بود و در اين بخش به‌صورت تخصصی به آن خواهيم پرداخت. هميشه دانش آموزان در بازه زمانی خود و به‌ویژه زمانی‌ كه كنكور دارند تصميم بر آن می‌گیرند با برنامه ريزی پيش بروند و قطعاً مطالعه درست و بدون نقضی داشته باشند و قطعاً تمامی دانش آموزان حتی يك بار هم كه شده از اين مورد استقبال کرده‌اند، اگر شما برنامه دانش آموزان را مشاهده كنيد ممكن است كه يك الی دو هفته و يا سه هفته به‌صورت مداوم آن برنامه را اجزا كنند و بدون هيچ نقضی ولی توجه داشته باشيد كه پس از چند هفته خسته خواهند شد و البته كه ديگر نمی‌توانند برنامه خودشان را اجرا كنند و شكی در اين موضوع نيست.

اما اين موارد در چه زمانی حاد خواهد شد؟‌ قطعاً برای تمامی کنکورها اين مورد به‌جرئت می‌توان گفت  که حاد خواهد شد بدون هيچ شكی، اما چگونه دانش آموزان كنكور با فرسودگی تحصيلی رو به رو هستند؟ دانش آموزان از تابستان و يا از مهر ماه سالی كه كنكور را در پيش دارند شروع به مطالعه با برنامه ريزی می‌کنند و البته كه اين نوع از مطالعه‌ها با كوشش و تلاش و ساعات مطالعه بالا همراه است( به اين دليل كه موفقيت در كنكور بايد با ساعات مطالعه با و تلاش‌های زياد همراه باشد) علاوه بر اين مورد ممكن است پس از گذشت چند ماه به‌عنوان مثال  الی هشت ماه كه مطالعه مستمر و دقيق دارند دچار فرسودگی تحصيلی شوند و اين كه اين مورد بسيار رايج است؛ فرسودگی تحصيلی به آن معنا می‌شود كه ديگر دانش آموز نمی‌تواند كاری را انجام دهد و به‌اصطلاح دچار خستگی  شده و ديگر نمی‌خواهد مطالعه داشته باشد يا اينكه ساعت مطالعه  آن كاهش می‌یابد.

راه‌های مقابله با آن بسيار است كه در ادامه برای شما شرح داده می‌شود ولی بهترين كار آن است كه ميانه رو باشيد و به‌صورت ساعات مطالعه خودتان را افزايش ندهيد.

ترفند های كنار گذاشتن فرسودگی تحصيلی

آموزش درست و تأثیر آن بر روی فرسودگی تحصيلی :

هميشه آموزش‌های درست و اصولی سبب می‌شود كه دانش آموزان مطالعه درست داشته باشند و قطعاً از دروس مربوطه خسته نشوند؛ به‌عنوان مثال سايت ما برای دروسی همانند فيزيك، آموزش فيزيك تهيه كرده است كه دانش آموز بامطالعه اصولی و شيوه تدريس زيبا ديگر خسته و دچار فرسودگی تحصيلی نمی‌شود و بهتر است كه اگر شما دانش آموز هستيد از اين نوع آموزش‌ها استفاده عالی داشته باشيد.

 

راه‌های مقابله با فرسودگی تحصيلی به‌صورت كامل و صفر تا صد:

تا به الآن دريافتيد كه فرسودگی تحصيلی چيست و حال نوبت آن فرا رسيده است كه راه‌های مقابله با فرسودگی تحصيلی برای شما شرح دهيم؛ توجه داشته باشيد كه در هر بخش نكات و البته پیشنهادانی ارائه خواهد شد و در صورت استفاده كردن از آن‌ها در راستای مطالعه و سالی که كنكور را در پيش داريد می‌توانید مؤثر و موفقيت آميز باشد:

  • مطالعه درست و اصولی: اولين مورد زا راه‌های‌ مقابله با فرسودگی تحصيلی آن است كه شما مطالعه درست و اصولی داشته باشيد و آن كه بدون هيچ دانشی شروع به مطالعه نكنيد، مطالعه اصولی به چه صورت است؟ شما بايد روزانه برای كنكور دروسی‌ كه علاقه زيادی به آن‌ها داريد بعلاوه دروسی كه از آن‌ها خوشتان نمی‌آید و… را در برنامه روزانه خود وارد کرده و البته مطالعه دقيق و منظمی بر روی آن‌ها داشته باشيد؛ انتخاب دروس از عوامل مهمی است كه شما بايد تمامی تلاش خودتان را برای‌ انتخاب آن‌ها كنيد.‌

به‌عنوان مثل اگر شما رشته‌ی شما تجربی است بايد بدانيد كه كدام دروس از بقيه درس‌ها ضرايب بالاتری داند؛ قطعاً برای رشته تجربی دروس زيست شناسی قطعاً از ضرايب بالاتری بهره‌مند‌است و حال شما با دانستن آن بايد وقت زيادی را برای آن دروس بگذاريد و البته كه بايد تنوع دروس‌های ديگر هم در برنامه خود داشته باشيد.( نه آن كه فقط  به زيست شناسی در يك روز اهميت بدهيد و بايد تنوعی‌ درسی داشته باشيد به‌صورت معمول در روز سه كتاب مختلف، شما برای آنكه بتوانيد برنامه خوبی داشته باشيد بهتر است كه مقاله روش برنامه ريزی كنكور را مطالعه كنيد و اين موردها را فرا بگيريد)

 

  • آهسته و آهسته ساعات مطالعه را افزايش دهيد: مهم‌ترین مورد راه‌های‌ مقابله با فرسودگی تحصيلی آن است كه شما یک‌باره ساعات مطالعه خودتان را افزايش ندهيد؛ به‌عنوان مثال آن كه اگر شما به‌صورت طبيعی روزانه 3 ساعت مطالعه داشته بوديد ديگر نيازی نيست كه آن را به 6 ساعت در يك روز برسانيد و اين مورد قطعاً غیرمعمول خواهد بود و باعث فرسودگی تحصيلی خواهد شد، اما راه و چاره چيست؟‌ شما بايد به‌صورت آهسته ساعات مطالعه خودتان را افزايش دهيد هفته ایی 1 ساعت به مطالعه خود اضافه كنيد و البته كه افزايش ناگهانی ساعت مطالعه قطعاً سبب می‌شود كه شما ديگر بازدهی عالی نداشته باشيد و قطعاً اين مورد هم به ضرر شما واقع خواهد شد.( پيشنهاد اصولی ما به شما و ديگر مشاوران آن است كه هفته ایی يك بار افزايش ساعت مطالعه داشته باشيد و بعد از رسيدن به 6 ساعت مطالعه در روز آن را به دو هفته يك ساعت افزايش تغيير دهيد؛ به شما قول خواهيم داد كه با اين روش ديگر فرسودگی تحصيلی نخواهيد داشت؛ برا‌ی دريافت اطلاعات بيشتر بهتر است كه مقاله افزايش ساعت مطالعه برای كنكور را به‌خوبی مطالعه كنيد.

مقابله كردن با فرسودگی تحصيلی

  • تمركز كافی داشته باشيد: يكی‌ از عوامل و راه‌های مقابله با فرسودگی تحصيلی آن است كه شما تمركز لازمه را در سالی كه كنكور را در پيش داريد داشته باشيد؛ اما تمركز كردن در چه‌کاری مهم است؟‌ در تمامی کارها، توجه داشته باشيد هنگامی كه شما شروع به مطالعه کرده‌اید بايد از تمركز بالایی‌ بهره‌مند باشيد به اين دليل تنها موردی كه سبب می‌شود شما به خود اعتماد داشته باشيد بازدهی است، بازدهی سبب می‌شود كه اعتماد به نفس شما برای فرا گرفتن و به‌اصطلاح درك كردن يك مطالعه افزايش يابد؛ اما اين بازدهی هم با عنصری‌ به نام تمركز  افزايش خواهد يافت. زمانی‌ كه شما تمركز كافی را برای‌ انجام هر كاری داشته باشيد آن موقع است كه به فرسودگی تحصيلی دچار نمی‌شود به اين دليل كه به‌صورت عادی برای شما خواهند شد.

آيا فقط بايد هنگام مطالعه بايد از تمركز خود استفاده كنيم؟ قطعاً خير؛ به‌جرئت می‌توان گفت يكی‌ از بزرگ‌ترین اشتباه دانش آموزان همين مورد است، شما هنگامی كه در استراحت به سر می‌برید حداقل نيم ساعت بايد تمركز و به عبارتی مديتيشن انجام دهيد و البته كه روح شما با افزايش تمركز هنگام استراحت جلا پيدا خواهد كرد؛ توجه داشته باشيد كه اين گونه از استراحت‌ها به شما انرژی عالی خواهد داد و شكی نداشته باشيد كه بين مطالعه و… كارساز خواهد بود. ( اگر شما تمركز كافی نداريد و نمی‌توانيد آن را مديريت كنيد بهتر است مقاله افزايش تمركز هنگام مطالعه را به‌خوبی بخوانيد)

 

  • عوامل حواس پرتی را به‌خوبی حذف كنيد: آيا برای شما هم پيش آمده است كه موقع مطالعه كردن با يك نوتيفيكيشن پيام تمركز خودتان را از دست داده‌اید و به سراغ موبايل خود رفته‌اید تا پيام را پاسخ بدهيد؟ قطعاً كه بله، اين مورد شايع برای‌ تمامی دانش آموزان خواهد بود و البته تنها راهكار آن است كه عوامل حواس پرتی را حذف كنيد.( البته كه اگر شما پاسخ پيامی كسی را ندهيد قطعاً كه به فكر پاسخ دادن خواهيد بود و اين مورد تمركز شما را از بين خواهد برد).

عواملی همچون در دسترس بودن موبایل حين مطالعه و البته وجود صدای بلند تلویزیون و… قطعاً سبب حواس پرتی خواهد شد البته كه اگر شما اين موارد را بهبود نبخشيد ديگر تمركز عالی نخواهيد داشت و از طرفی ديگر بازدهی عالی و مطالعه عالی را به ارمغان نخواهيد آورد؛ اگر يك روز از مطالعه شما اين گونه شود قطعاً شكی نداشته باشيد كه روزهای ديگر هم اين موارد به سراغ شما خواهد آمد و البته حذف نكردن آن‌ها سبب فرسودگی تحصيلی خواهد شد  و بهتر از اين روزش و راه‌های مقابله با فرسودگی تحصيلی استفاده بهينه داشته باشيد.

 

  • از ديگران كمك درخواست كنيد: قطعاً كه نمی‌توان تمام امور روزانه خودتان را به‌تنهایی حل كنيد و در اين راه و البته در سالی‌ كه كنكور را در پيش داريد مهم‌ترین مورد وجود يك فرد در كنار شما است؛ قطعاً چه والدين و يا مشاوران و… در كنار شما باشند قطعاً كه نتيجه مثبتی به دست خواهيد آورد؛ اما چگونه؟ برای درك بهتر شما از اين موضوع بهتر است مثالی را عنوان كنيم؛ وجود يك مشاور در كنار شما سبب شده كه به‌صورت روزانه برنامه و مطالعات شما را چك كند و از طرفی عوامل مثبت برنامه و منفی را گوشزد كند تا شما از آن‌ها درس بگيريد و البته كه اگر شما کارهای اشتباهی در برنامه خودتان انجام می‌دهيد قطعاً از حذف آن‌ها برای شما صحبت كرده  و قطعاً كه می‌توانيد نتيجه مثبتی به دست آوريد؛ شكی نداشته باشيد كه استفاده از كمك ديگران خليی مؤثر است.

چگونه با فرسودگی‌ تحصيلی مقابله كنيم

  • شروع آسان داشته باشيد: بيشتر افراد كه به فرسودگی تحصيلی برخورد کرده‌اند؛ افرادی هستند كه به‌سختی شروع كرده و البته با فشردگی كامل و مجزا كه اين مورد قطعاً مهم بوده و نادر هم است. توجه داشته باشيد افرادی كه شروع آسان داشته باشند قطعاً خسته نخواهند شد و از طرفی بهتر است كه با استمرار داشتن می‌توانند افزايش ساعت مطالعه داشته باشند كه اين مورد بسيار مؤثر مواد بود.

اما از آن طرف افرادی كه به‌سختی شروع كرده باشند و البته با ساعات مطالعه بالا بعد از گذشت چند هفته 100 درصد خسته خواهند شد و ديگر مطالعه نخواهند داشت و البته كه اگر مطالعه هم داشته باشند به روند سينوسی خواه بود.

 

جمع بندی و سخن پايانی:

اميدوار هستيم از اين مقاله از سايت برتر آموز نهايت بهره را كسب كرده و اگر اين مقاله برای شما مفيد بوده آن را برای‌ دوستانتان به اشتراك بگذاريد. در انتهای مطلب بهتر است چند نكته مهم را بازگو كنيم.

اولين مورد حائز اهميت در مورد برنامه ريزی درست خواهد بود و اصولی مطالعه كردن؛ اگر شما هميشه با اصول درست و البته صحيح پيش برويد هيچ شكی نداشته باشيد كه موفق خواهيد شد؛‌ اما اگر بدون برنامه ريزی شروع كنيد و ادامه دهيد قطعاً كه به شكست و در نهايت فرسودگی تحصيلی مواجه خواهيد شد به اين دليل كه با شيوه درست و صحيح پيش نرفته‌اید و اين مورد هم طبيعی خواهد بود.

دومين مورد در رابطه با تمركز داشتن و استراحت كامل است؛ اگر شما از نهايت تمركز خود برای استراحت‌های كامل استفاده كنيد قطعاً كه ديگر خستگی نخواهيد داشت و اگر برخلاف آن زمان استراحت‌های خودتان را با صحبت کردن‌های زياد و جنب و جوش زياد و… بگذرانيد شكی نداشته باشيد ديگر انرژی نخواهيد داشت و از طرفی اين مورد هم سبب می‌شود كه شما اصلاً مطالعه نكنيد از فرط خستگی.( اگر مطالعه هم داشته باشيد قطعاً بدون بازدهی خواهد بود)

نویسنده : سورنا بابایی

سورنا بابایی ( sorena babaie ) هستم ، علاقه مند به حوزه فناوری و سلامت (‌پزشكی ) و دانشجوی دوره تخصصی سئو و ديجتال ماركتينگ ، اميدوار هستم از تمامی مطالب منتشر شده از طرف بنده رضايت كامل و نهايت بهره را كسب كرده باشيد و بهتر است تمامی مطالب آموزنده را به دوستان عزيزمان منتقل كنيم .

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *