هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

ورود | ثبت نام
شبكه لايتنينگ چيست ؟ سير تا پياز اين شبكه

شبكه لايتنينگ چيست ؟ سير تا پياز اين شبكه

1400/07/09

بلاكچين چيست ؟

برای‌ همه ما افراد پيش آمده است كه بخواهيم مقداری از پولی را برای افرادی ارسال كنيم به صورت آنلاين ولی به مشكلاتی بر خورد كرده ايم ، ما در اين مقاله از سايت برتر آموز قصد بر اين داريم كه شبكه لايتنينگ را برای شما شرح دهيم و تمام جوانب آنها را برای شما بررسی كنيم .

در پاسخ به اصلی بايد عنوان كنيم برای‌ مثال شما ميخواهيد مقداری از بيت كوين خود را به دوستانتان بدهيد و برای اينكار بايد ار بلاكچين ها استفاده كنيد ،‌ برای استفاده كردن از آنها ممكن است در طی فرايند مراحل به اختلال مواجه شويد و يا اينكه بايد حتما كارمزدی را پرداخت كنيد ، البته بايد اين نكته مهم را اشاره كرد ك بلاكچين ها فقط مختص ارز هآی ديجيتال است ؛ برخی از مراحل و ترفند های برای حل اين مشكل طراحی شده است ، يكی از اين مراحل كه به  شما كمك ميكنند شبكه های لايتنينگ است .

 

بلاكچين ها چه معايبی‌ دارند ؟

اصلی ترين مشكل بلاكچين ها ميتوان به مشكل كند بودن آنها اشاره كرد كه امری بسيار طبيعی‌ است و برای درك بهتر شما از اين موضوع چند مثال خواهيم زد ، اول آنكه شما فرض كنيد كه يك سامانه بسيار بزرگی است كه همه ی افراد در اين حوزه از آن استفاده مي كنند و دائما در حال گردش و پرداخت های تراكنش است ، بلاكچين دارای بلوك های بسيار زيادی است هستند كه اين مشكلات را كمی بهبود مي بخشند ، برای مثال شما يك بيتكوين را برای دوستتان ارسال ميكنيد و زمان برای انجامش دادن اين فرايند 10 دقيقه است ، كه خيلی طول مي كشد .

شبكه لايتنينگ چيست؟

در ابتدا برای شرح دادن شبكه لايتنينگ بايد عنوان كرد كه به آن منظور ساخته شده است كه لزومی ندارد تمام تراكنش ها در بلاكچين ذخيره شده و فضا را به صورت بسيار زيادی اشغال كند ،‌ برای درك بهتر شما از اين موضوع يك مثال خواهيم زد ، برای مثال شما و يكی از افراد دائما مدار ارز های ديجيتال خود را برای هم ارسال ميكنيد و نياز به آن نيست كه تمام تراكنش های شما در بلاكچين ذخيره شود زيرا ممكن است فضای شما بسيار اشغال شده و به صورت مرور اختلال های برای شما ايجاد ميكند ، حال شما ميتوانيد فولدری بسازيد كه تمام تراكنش هآی شما در آنجا ذخيره شود .

سوال اصلی كاربران آن است كه چگونه ميتوان اين مرحله را اجرا كرد و از آن بهينه برد ؟

  • شما در ابتدا بايد شبكه ی مستقيمی بين خود و افراد ايجاد كنيد كه به آن payment channel گفته ميشود ، البته بايد توجه داشته باشيد اين كانال ها را در بلاكچين خود ايجاد كنيد و نه ديگر در محل های ديگر  و اما شما ديگر هيچ مشكلی‌ شما را تهديد نميكند به آن منظور كه تا مواقعی كه اين كانال موجود است ميتوانيد راه های ارتباطی بين خود و دوستانتان را كنترل كرده و تمام تراكنش های مورد نظر را در آنجا ثبت كنيد و نياز به تراكنش بسيار زياد ديگري نيست .
  • مسئله بعدی در موردشبكه لايتنينگ است كه شما ميتوانيد به راحتی پرداخت كارمزد ها را انجام دهيد و بدون هيچ محدوديتی‌ولی چگونه ؟ به آنگونه كه شما در ابتدا بايد نام افراد مورد نظر خود را برای انتقال ارز ها انتخاب كنيد برای مثال شما سه نفر را انتخاب كرده ايد و كافی است كه در زمانی‌ معين وارد پرداخت كارمزد آنها شويد و مراحل آخر را طی كنيد . ( توجه داشته باشيد كه اين مرحله بسيار آسان است و در قسمت كارمزد ها هم برای خود كمی صرفه جویی‌ خواهيد كرد و علاوه بر آن ديگر به مشكلات اختلال مواجه نخواهيد شد .

پرداخت ها كه به وسيله كانال ها صورت ميگرد چه فعاليتی دارند ؟

شبكه لايتنينگ چيست ؟ سير تا پياز اين شبكه

تا به اينجای مقاله يك مفهوم كلی نسبت به شبكه  لايتنينگ داشته ايد و نوبت آن فرا رسيده است كه در مورد يكی از قسمت های مهم آن كه به كانال های پرداختی معروف است كمی بحث كنيم ، كانال های پرداختی در واقع بين شما و افراد يك مقدار معينی پرداختی را بين خود و افراد در يك صندوق كه در بلاكچين حظور دارد را انتخاب كرده و از آن استفاده ميكند ، توجه داشته باشيد كه كار شما وقتی با كانال صندوق خود تمام شد آن را ببينيد ولی چرا ؟ وقتی شما اگر كار پرداختی خود تمام شد و صندوق خود را باز گذاشتيد به آن منظور است كه ممكن است هنوز پرداختی انجام شود ، ممكن است افراد ديگر بجای شما به مقدار ارز های شما دسترسی يابد و آنها را برای خود انتقال دهند و همين امر موجب مي شود كه شما در پايان هر انتقال از صندوق خود آن ها را ببينيد . ‌( البته شما ميتوانيد بر روی آن هم رمز گذاری هایی را انجام دهيد كه بسيار مفيد است ،‌البته رمز ها را يادداشت كنيد كه در آينده به مشكلاتی برخورد نكنيد )

نكته : به صورت كلی ميتوان عنوان كرد كه كانال های پرداختی ميشود بين شما و يا چند فرد صورت گيرد و مقدار آن به شما بستگی‌ دارد ، در برخی‌ از مواقع ممكن است كانال های دريافتی بين چند فرد مورد استفاده گيرد (‌پيشنهاد ما به شما اين است كه اين كار را انجام ندهيد به اين دليل كه ممكن است اختلالاتی شكل گيرد ) ، اما بحث ديگر در مورد اجازه و دسترسی افراد به تنظيمات مربوطه هر كانال است به اين دليل كه ممكن است مدير كانال بخواهد پرداختی ها را ببندد ولی افرادی كه حضور دارند در گروه از اين امر ناراضی هستند  به اين دليل بسته شدن كانال بايد نظر هر دو فرد را جلب كند ( ميتوان به جرعت گفت اين آپشن بايد در تمام گروه ها صورت گيرد كه به مشكلاتی بر خورد نكنند ، البته در برخی از كانال ها هم افراد برای خود قانون هایی را وضع ميكنند ؛ برای مثال پرداخت ها فقط از ساعت 2 تا 3 بايد صورت گيرد در غير اين صورت كانال بسته ميشود )

شبكه لايتنينگ چه مزيتی را به همراه دارد ؟

شبكه لايتنينگ چيست ؟ سير تا پياز اين شبكه

در مقدمه ی اين مقاله اشاره بسيار كمی نسبت به مزيت های اين شبكه شد و حال نوبت آن فرا رسيده است كه در مورد به صورت بسيار جدی بحثی را شروع كنيم ،‌قبل از آن توجه داشته باشيد كه در ادامه نكات بسيار مهمی عنوان خواهد شد كه در صورت نياز آنها را يادداشت كنيد و از آنها در صورت فراموشی استفاده كنيد قطعا آنها به شما كمك خواهند كرد :

  1. وعده ماليكيت به افراد : اين شبكه لايتنينگ علاوه بر آن كه ميتواند تمام انتقال ها را انجام دهد ، قادر به جا به جا كردن پنل كاربری بين افراد هم است ، به آن معنا كه شما پنل فردی را خريداری كرده ايد كه از آن استفاده كنيد و به همين دليل شما ميوانيد انتقالات مربوطه را انجام دهيد ؛ همین تغییر ساده می‌تواند زمینه‌ساز تحولاتی بزرگ شود . اما موضوعی ديگری هم وجود دارد كه به انتقالات در تمام مباحث كه بين افراد رخ ميدهد هم ميتوان اشاره كرد ولی چگونه ؟ برای درك بهتر شما از اين موضوع يك مثال عنوان خواهيم كرد : فرض كنيد كه سه نفر در يك كانال عضو هستند و دو نفر آنها دارای كانال پرداختی هستند و علاوه بر آنها نفر سوم كانال پرداختی ندارد ، برای‌ چند لحظه ميتواند بجا يكی‌ از دو كاربر حضوريابد و بجای آنها پرداخت خود را انجام دهيد و پس از چند لحظه ديگر به پنل كاربری خود برود .
  2. نياز نبودن به ثبت سريع در بلاكچين : خب تا الان تمام موارد مهم در رابطه با بلاكچين ها برای شما گفته شده است كه يكی‌ از معايب بزرگ آن ثبت شدن مداوم پرداختی ها شما است كه باعث اشغال شدن فضا ميشود ، اما يكی‌از مزيت های شبكه لايتنينگ آن است كه شما با ايجاد يك كانال به خصوص ميتوان آنها را كنترل كنيد و در صورن نياز خود پرداخت های خود را در آنجا وارد كرده و در صورت نياز به آنها مراجع كنيد . ( اين امر به آن معنا طراحی شده است كه شما نميخواهيد كه يكی از تراكنش ها ثبت شود و به همين دليل آن را لحاظ نميكنيد )
  3. كاهش ترافيك شبكه لايتنينگ : يكی‌ از عوامل بسيار مهم از استفاده كردن اين شبكه آن است كه ديگر ترافيك های زيادی مشكل ساز كار شما نخواهد شد به اين دليل كه شما وقتی ميخواستيد از بلاكچين ها در مواقع پرداخت ها استفاده كنيد اين مشكل برای شما به وجود می آمد كه هر بيت را در 10 دقيقه ارسال ميكرد كه خيلی طاقت فرسا بود ، حال شما ميتوانيد زمان را به حداكثر برسانيد و برای اينكار زمان بيشتر هدر ندهيد .
  4. تمامی پرداخت ها را در يكجا انجام دهيد : با ايجاد كردن كانال ها بين افراد شما ميتوانيد افراد مورد نظر خود را در ابتدا معلوم كرده و بعد از انتخاب خود بايد مقدار پرداختی ارز های خود را انتخاب كنيد و سپس بايد كارمزد خود را هم توجه داشته باشيد ، و در آخر ديگر كار شما تمام شده است . ( انجام دادن اين مرحله در قسمت های‌ بالایی اين مقاله عنوان شده است )
  5. امن بودن شبكه : يكی ديگر از ويژگی های مهم اين شبكه آن است كه شما در كانال ها امن هستيد و هيچكش نميتواند مقدار ارز های ما را برداشت كند ؛ اما چرا ؟ توجه داشته باشيد كه برای ايجاد يك كانال بايد كوين بدهيد و وقتی‌ آن را بدهيد از ديگران هم ميتوانيد سهم را بگيرد در صورتی‌كه حق شما ضايع نشود ، اما مسئله بعدی آن است كه شما برای مثال مقدار معينی ‌را پرداخت كرده ايد و اين امكان به شما داده ميشود در صورت ناراضی بودن آن را برگردانيد كه هيچ سو استفاده ایی نشود ، اما ممكن است كه فرد مورد نظر آن را به كسی ديگر انتقال داده باشد كه كمی برای شما برگشت زدن آن سخت شود .
  6. ايجاد افزونه : اگر شما به دنبال افزودن بسياری از ويژگی ها هستيد ما به شما ايجاد افزونه ها را پيشنهاد ميكينم كه به يكی‌ از ويژگی‌های اين شبكه شناخت مي شود ولی چرا و چگونه ؟ به آن صورت كه شما در ابتدا بايد كيف پول خود را كنترل كنيد در اين شبكه اين امكان وجود دارد و نسخه پايين است و ممكن است شما در برخی‌ از مواقع به شك بياندازد و شما ميتوانيد با ايجاد و دانلود كردن يك افزونه اين امر را محقق سازيد ، با اینکه بیشتر این کیف پول‌ ها هنوز در مراحل اولیه توسعه هستند ، اما برای داشتن کارمزدهای پایین و تراکنش‌های سریع می‌توان از آن‌ها استفاده کرد .

 

سخن پايانی :

اميدوار هستيم كه نهايت بهره را از اين مقاله ( شبكه لاينينگ ) از سايت برتر آموز كسب كرده باشيد ، در انتهای مطلب بايد چند نكه مهم را بازگو و گوشزد كنيم ، در ابتدا بايد اشاره شود كه استفاده از بلاكچين ها را ما در اين مقاله منع نميكنيم و شبكه ایی به شما معرفی ميكنيم كه در آينده به شما بسيار كمك خواهد كرد و اينكه بتوانيد كار با آن را به صورت مستقيم فرا بگيريد ، نكته بسيار مهم ديگر وعده انتقال به افراد ديگر است ( البته بايد توجه داشته باشيد كه به هركسی وعده انتقال را ندهيد به اين دليل كه موجب خواهد شد كه ديگر انتقال خود را به شما ندهد و ديگر نتوانيد آن را پس بگيريد ) ، يكی ديگر از نكات بسيار مهم در اين حوزه امن بودن آن نسبت به ديگر رقبا است . (‌ما به شما پيشنهاد ميكنيم اگر از ارز های ديجيتال در زندگی روزمره خود استفاده ميكنيد قطعا از اين شبكه برای كمك به خود استفاده كنيد ، به اين دليل كه بسيار از كار های شما را به صورت بسيار باورنكردنی آسان مي كند و علاوه بر آن امن بودن آن است كه ديگر نگران دزديده شدن اطلاعات خود نيستيد و ميتوانيد به اطمينان از آن استفاده كنيد ) .

 

 

نویسنده : سورنا بابایی

سورنا بابایی ( sorena babaie ) هستم ، علاقه مند به حوزه فناوری و سلامت (‌پزشكی ) و دانشجوی دوره تخصصی سئو و ديجتال ماركتينگ ، اميدوار هستم از تمامی مطالب منتشر شده از طرف بنده رضايت كامل و نهايت بهره را كسب كرده باشيد و بهتر است تمامی مطالب آموزنده را به دوستان عزيزمان منتقل كنيم .

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *