هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

ورود | ثبت نام
لمینت سرامیکی

لمینت دندان چیست؟ قیمت لمینت دندان 1400

دسته بندی : سلامت
1400/02/07

با لمینت دندان لبخند زیبا به خود هدیه دهید، آن‌چه چهره افراد را جذاب و دلنشین می‌کند داشتن لبخند زیبا است. امروزه افراد زیادی به دنبال زیبایی هستند. داشتن دندان‌های یک‌دست؛ سفید و مرتب در زیبایی چهره نقش موثر دارد. با پیشرفت علم و تکنولوژی روش‌های زیادی برای به وجود آوردن طرح لبخند زیبا بر چهره وجود دارد. یکی از روش‌هایی که می‌تواند شما را در داشتن لبخند جذاب یاری کند؛ لمینت دندان است.

افرادی که مناسب لمینت دندان هستند

برای از بین بردن مشکلات دندان از جمله شکستگی؛ متوازن نبودن دندان‌ها؛ تغییر رنگ دندان؛ بستن فاصله بین دندان‌ها و …. با مراجعه به کلینیک‌های دندانپزشکی می‌توانید از روش لمینت برای رفع این مشکلات استفاده کنید. شما می‌توانید به این روش لبخند زیبا و جذابی را بر چهره خود بنشانید. لمینت دارای روش‌های مختلفی است که با توجه به شرایط دندان بیمار؛ پزشک با مشورت بیمار تصمیم می‌گیرد که کدام روش مناسب‌تر می‌باشد تا همان را برای بیمار انجام دهد.

عکس لمینت دندان

لمینت دندان

لمینت قرار دادن یک پوسته یا لایه از مواد دندانپزشکی است که با قرار گرفتن آن‌ها بر روی دندان‌های بیمار؛ شکل و فرم دلخواه به دندان‌ها می‌دهد. این لایه بسیار نازک است و انتخاب رنگ آن با نظر بیمار صورت می‌گیرد. برخی از افراد علاقمند هستند که رنگ لمینت خیلی نزدیک به رنگ دندان‌های خودشان باشد. برخی دیگر رنگ کاملا سفید را می‌پسندند. لمینت دندان بیشتر جنبه زیبایی دارد. با توجه به مواد مصرفی؛ روش مراحل لمینت متفاوت است و به دو صورت انجام می‌گیرد.

لمینت ونیر کامپوزیت

روش اول ونیر کامپوزیت است که اصطلاحا به آن لمینت کامپوزیتی نیز می‌گویند. این روش نیاز به یک جلسه درمان دارد و خیلی سریع دندان‌ها مرتب و زیبا می‎‌شوند. فاصله بین دندان‌ها؛ تغییر رنگ؛ شکستگی دندان‌ها و …. با این روش به سرعت ترمیم می‌شوند. لازم به ذکر است برای انجام این روش حتما به دندانپزشک ماهر و معتبر مراجعه کنید.

لمینت سرامیکی

این روش نسبت به لمینت ونیر کامپوزیت دارای جزئیات بیشتری می‌باشد. برای انجام این روش پوسته‌های چینی که بسیار نازک هستند؛ ساخته می‌شود. جنس این پوسته‌ها از سرامیک است. لمینت سرامیکی در لابراتوار تولید و ساخته می‌شود. برای ساخت این لمینت‌ها نیاز به زمان بیشتری دارد و با یک جلسه دندان‌ها ترمیم نمی‌شود. بعد از ساخت و آماده شدن؛ پوسته‌ها توسط دندانپزشک با استفاده از ابزار بر روی دندان فرد چسبانده می‌شوند. قرار دادن لمینت سرامیکی چیزی شبیه قرار دادن ناخن مصنوعی بر روی ناخن‌ها می‌باشد.

هر دو روش لمینت دندان تاثیر مستقیمی بر روی زیبایی چهره دارد. کارایی لمینت سرامیکی نسبت به کامپوزیت دندان بسیار گسترده‌تر است. دوام لمینت سرامیکی بسیار بالا است. به طوری‌که در این روش بیشتر مشکلات دندان برطرف می‌شود. در این روش دندان‌های ریز و بدشکل کاملا زیبا و به یک شکل در می‌آیند. دندان‌هایی که به هر دلیلی رنگ آن‌ها تغییر کرده است؛ با این روش یک‌رنگ و جذاب می‌شوند.

لمینت سرامیکی

لمینت دندان و انتخاب رنگ

افراد زیادی دوست دارند دندان‌های زیبا و یک‌دستی داشته باشند؛ اما به تصویر این‌که لمینت دندان تنها دارای رنگ سفید یخچالی است از این کار منصرف می‌شوند. اگر شما قصد انجام  هر نوع لمینت را دارید؛ می‌توانید رنگو مورد علاقه خود را انتخاب کنید. رنگ طبیعی شبیه به دندان‌های خودتان یا رنگ کاملا سفید و یخچالی. آن‌چه حائز اهمیت است هر چه رنگ لمینت شبیه و نزدیک به رنگ دندان شما باشد؛ زیباتر و طبیعی‌تر می‌باشد. اما در نهایت انتخاب رنگ با نظر بیمار است.

اگر می‌خواهید نتیجه لمینت شما بسیار خوب و آن‌طور که شما دوست دارید؛ شود قبل از شروع حتما با دندانپزشک خود مشورت کنید. مشورت کردن باعث می‌شود از عیب و ایرادهای دندان‌های خود بیشتر مطلع شوید و این‌که کدام نوع لمینت برای شما مناسب می‌باشد حائز اهمیت است. بهتر است قبل از مراجعه به دندانپزشک از فواید و عوارض لمینت دندان اطلاعاتی داشته باشید.

فواید و عوارض لمینت دندان

لمینت دندان دارای مزایا و معایبی می‌باشد که با توجه به آن‌ها شما می‌توانید برای درمان دندان‌های خود بهترین تصمیم را بگیرید.

دارای استحکام؛ دوام؛ مقاومت و طول عمر مناسب است. ظاهری بسیار زیبا؛ طبیعی و درخشان دارد. رنگ خود را در طولانی مدت حفظ می‌کند. دندان‌ها را یک‌دست؛ سفید و زیبا کرده  و طرح لبخند فرد را جذاب و دلنشین می‌کند. از مواد با دوام ساخته می‌شود. همرنگ دیگر دندان‌های طبیعی شما می‌باشد. مشکلات در دندان‌های دیگر را ترمیم و لب‌پر شدن و ترک خوردگی دندان‌ها؛ فاصله بین آن‌ها؛ کج بودن دندان‌ها و فاصله بین آن‌ها را پنهان می‌کند. به دلیل قیمت بالای لمینت شما می‌توانید هر کدام از دندان‌هایی که دارای مشکل است را لمینت کنید نه همه آن‌ها را. لمینت؛ سبب تقویت دندان‌ها می‌شود و در  بهبود عملکرد دندان‌ها موثر است. اما در برابر فواید لمینت دندان؛ دارای عوارضی نیز می‌باشد.

عوارض لمینت

پس از لمینت حساسیت نسبت به سرما و گرما ایجاد می‌شود. اما این حساسیت به طور موقت است و به مرور زمان از بین می‌رود. چنان‌چه بعد از لمینت دندان دچار حساسیت طولانی مدت شدید حتما با دندانپزشک خود مشورت کنید. برخی از افراد بعد از لمینت؛ مواد غذایی رنگ‌دار مثل قهوه و سیگار مصرف می‌کنند. این عوامل به مرور زمان و در طولانی مدت باعث تغییر رنگ دندان‌ها می‌شوند.

البته تغییر رنگ بیشتر در دندان‌های طبیعی فرد مشاهده می‌شود که سبب تغییر رنگ در دندان‌هایی که لمینت صورت گرفته می‌شود و از زیبایی آن می‌کاهد. چنان‌چه نصب و قرار دادن  لمینت با رعایت اصول انجام نشود؛ ممکن است پس از مدتی دندان‌ها در زیر لمینت دچار پوسیدگی ‌شوند. دندانپزشک متخصص ماهر با استفاده از شیوه‌ها و امکانات به‌ روز سبب می‌شود بیمار بعد از نصب لمینت به مشکلی برخورد نکند. اگر هنگام نصب لمینت رعایت موارد ضروری صورت نگیرد؛ ممکن است فرد دچار بیماری‌های لثه‌ای مانند تحلیل رفتن بافت لثه؛ عفونت‌های بافت لثه؛ لقی دندان شود.

قیمت لمینت دندان

 با توجه به شرایط بیمار؛ تعیین و تشخیص درست و اصولی مراحل انجام لمینت دندان و نصب صحیح آن توسط دندانپزشک با تجربه؛ از بروز این بیماری‌ها و مشکلات جلوگیری می‌کند. برخی مواقع نصب غیر اصولی سبب جدا شدن کامل لمینت می‌شود. در این صورت حتما به دندانپزشک خود مراجعه کنید.

لمینت دندان و مراقبت‌های پس از آن

برای این‌که دندان‌ها سالم بمانند بعد از لمینت از خوردن خوراکی‌های سخت؛ شکستن پسته؛ بادام و تخمه خودداری کنید. هر نوع فشاری سختی که به لمینت وارد شود سبب شکستن یا لب‌پر شدن آن‌ها می‌شود. نگه داشتن جسم خارجی مثل گیره مو؛ سوزن و …. سبب آسیب و صدمه به لمینت می‌شود. در واقع آن‌چه باعث طول عمر لمینت می‌شود روش نگهداری آن است. مصرف چای؛ قهوه؛ قلیان و سیگار را به حداقل برسانید. با نظر پزشک سایر مراقبت‌های پزشکی؛ استفاده از نخ دندان و مسواک به شما توصیه می‌شود. بنابراین لازم است تمام دستورات پزشک را دقیق و منظم عمل کنید.

قیمت لمینت دندان

با توجه به پیچیدگی و نوع سرامیک قیمت لمینت دندان متفاوت است. هزینه لمینت سرامیکی از کامپوزیت بیشتر است. در بیشتر موارد برای لمینت سرامیکی دندان نیاز به تراش دارد. این نوع لمینت دارای عمر طولانی‌تری است و درخشانی و ثابت ماندن رنگ آن بیشتر از کامپوزیت است. در صورتی‌که لمینت‌ها خوب نگهداری شوند عمر آن‌ها به پانزده سال یا بیشتر می‌رسد. اما عمر کامپوزیت بیشتر از پنج سال نیست. همین عوامل باعث تفاوت در قیمت لمینت سرامیکی با کامپوزیت می‌باشد.

عواملی متعددی از جمله تعداد دندان‌هایی که باید روکش و لمینت شوند؛ موقعیت مکانی مطب و لابراتوار؛ هزینه‌های جانبی؛ انجام لمینت توسط متخصص دندانپزشکی یا متخصص دندانپزشکی زیبایی؛ در تعیین قیمت لمینت دندان تاثیر مستقیمی دارند. مثلا دستمزد متخصص دنداپزشک زیبایی بالاتر است. اگر قصد لمینت دندان‌هایتان را دارید لمینت دندان تهران؛ چهره و طرح لبخند شما را زیبا و جذاب می‌کند. بنابراین در انتخاب دندانپزشک با تجربه و ماهر دقت کنید.

انجام لمینت دندان

برای انجام دادن لمینت دندان سرامیکی نیاز به دو جلسه می‌باشد. فاصله دو جلسه تقریبا دو هفته است. در مدت زمانی که بیمار در انتظار ساخت لمینت می‌باشد؛ متخصص دندانپزشکی از روکش موقت برای دندان‌ها استفاده می‌کند. ابتدا دندان‌های بیمار توسط دندانپزشک معاینه می‌شود و در صورت وجود مشکلاتی همچون بیماری لثه؛ پوسیدگی دندان و …. را رفع می‌کند. بعد در صورتی که شرایط بیمار مناسب برای انجام لمینت باشد؛ مرحله آماده سازی شروع می‌گردد. در صورتی‌که دندان بیمار نیاز به تراشیدن داشته باشد؛ حدود نیم میلیمتر از دندان توسط دندانپزشک تراشیده می‌شود.

در صورتی‌که مینای دندان تراشیده شود؛ لازم است حتما بر روی دندان‌ها روکش گذاشته شود. تراشیدن مینای دندان راهی بدون برگشت است. اگر به هر دلیلی لمینت دچار مشکل شد برای تعویض باید لمینت و روکش برداشته شوند و لمینت جدید با روکش جدید گذاشته می‌شود. یکسان کردن دندان‌ها نقش مهمی در زیبایی و مرتب بودن لمینت دارد.

کار لمینت دندان

 در مرحله بعد دندانپزشک یکسان بودن دندان‌ها را چک می‌کند و در صورت نیاز کارهای لازم را انجام می‌دهد.

نتیجه گیری

با توجه به نظر پزشک و بیمار دندان مورد نظر قالب گیری می‌شود. دندان هر فرد قالب مربوط به خود را دارد و روکش لمینت دندانی که ساخته می‌شود مختص همان فرد است. وقتی قالب گیری انجام شد برای ساخت و آماده سازی  لمینت دندان آن را به لابراتوار می‌فرستند. بعد از آماده سازی دندانپزشک روکش‌ها را بر روی دندان‌ها می‌چسباند. برخی مواقع ممکن است لازم باشد فرد برای تنظیمات لمینت به دندانپزشک مراجعه کند. در غیر این صورت متخصص دندانپزشکی نحوه مراقبت از لمینت را به بیمار آموزش می‌دهد.

بعد از انجام لمینت اگر لثه شما دچار هر گونه حالت غیر عادی یا التهاب شد؛ حتما به کلینیک مراجعه کنید. گاهی ممکن است لمینت به طور کامل از دندان شما کنده شود؛ لازم است روکش را با دقت در یک پوشش مناسب قرار دهید و به دندانپزشک خود مراجعه کنید.

انجام لمینت سرامیکی پیچیده‌تر از کامپوزیت است بنابراین لازم به ذکر است برای انجام لمینت سرامیکی حتما متخصص دندانپزشک با تجربه و ماهر را انتخاب کنید. زیرا نحوه قرار دادن لمینت نیاز به مهارت و دقت فراوانی دارد. اگر در این کار سهل انگاری کنید؛ علاوه بر زیاد شدن هزینه شما؛ سلامت دندان‌ها و لثه‌های شما به مخاطره می‌افتدد که سبب صدمات جبران ناپذیری می‌گردد. شناخت بیماری‌های لثه و دندان؛ ترمیم و درمان مشکلات دندان‌ها و لثه؛ استفاده از مواد مناسب برای تهیه و آماده سازی لمینت و …. تاثیر مستقیمی بر سلامت و زیبایی چهره دارد. شما برای انجام لمینت دندان باید ابتدا مشکلاتی که توسط متخصص دندانپزشکی تشخیص داده می‌شود را رفع کنید سپس اقدام به انجام لمینت دندان کنید. بهتر است قبل از اقدام به این کار اطلاعات لازم را به دست آورید.

منبع : برتر آموز

نویسنده : محسن حبیبی راد

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *