هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

ورود | ثبت نام

هوش مالی و هوش سرمایه گذاری برای داشتن زندگی ثروتمند

دسته بندی : کسب و کار - مقالات
1399/08/19

هوش مالی چیست؟

هوش مالی نوعی هوش تجاری است که از دانش و مهارت­های حاصل از درک اصول مالی و حسابداری در دنیای تجارت و درک نحوه استفاده از پول تشکیل شده است. اگرچه اصطلاحی کاملا جدید است، اما هوش مالی ریشه در تحقیقات توسعه سازمانی دارد که بیشتر در زمینه مشارکت کارکنان است.

هوش مالی به عنوان یکی از بهترین روش­های صلاحیت اصلی در بسیاری از سازمانها ظاهر شده است که منجر به بهبود نتایج مالی، افزایش روحیه و کاهش گردش کارکنان می­شود. بسیاری از سازمان­ها برنامه­های هوش مالی را در برنامه درسی توسعه رهبری خود قرار می­دهند. هوش مالی یک مهارت ذاتی نیست، بلکه یک مجموعه مهارت آموخته شده است که می­تواند در همه سطوح توسعه یابد.

هوش مالی در سازمان­ها

بسیاری از شرکت­ها (خط هوایی Southwest که نمونه بارز آن است) هوش مالی را یک صلاحیت اصلی یا بهترین روش می­دانند. چندین دانشگاه از جمله دانشکده بازرگانی هاروارد، وارتون و استنفورد برنامه­هایی را برای هدف قرار دادن دنیای شرکت­ها، بیشتر در سطح رهبری، برای افزایش هوش مالی در سازمان­ها در نظر گرفته­اند. روش­های مختلفی از جمله آموزش در کلاس، آموزش وبینار و شبیه­سازی­های تجاری برای افزایش هوش مالی در سازمان­ها وجود دارد.

طرفداران هوش مالی در سازمان­ها معتقدند که اگر کارمندان، مدیران و رهبران، اطلاعات مالی و چگونگی سنجش موفقیت مالی را درک کنند، آنها بر اساس درک تأثیر مالی این تصمیمات تصمیم­گیری و اقدام می­کنند. اگر همه اهداف مالی شرکت را می­دانند و اطلاع دارند چگونه تصمیماتی را اتخاذ کنند که این اهداف مالی را پشتیبانی کند، در این صورت شرکت از نظر اقتصادی موفقیت بیشتری کسب خواهد کرد.

شرکت­های تحت مالکیت کارکنان یکی از گروه­های سازمانی هستند که متمرکز بر اطمینان از هوشمند بودن همه افراد در شرکت هستند، زیرا کارمندان مالک می­باشند و بنابراین باید جنبه مالی تجارت را درک کنند.

هوش مالی - برتر آموز

عامل هوش مالی و طرز فکر هوشمندانه مالی

فاکتور هوش مالی یک وضعیت ذهنی است که ناشی از یک روش خاص و انجام برخی کارها است که ثروت و فراوانی را در زندگی شما جذب می­کند.

موفقیت مالی ما تا حد زیادی توسط باورهای اساسی که درباره پول داریم کنترل می­شود. پیش فرض این است که اگر ما همچنان اعتقادات محدود کننده­ای در مورد پول داشته باشیم، عواقب ناشی از نگه داشتن این نیروهای خود-خرابکار را متحمل خواهیم شد که مانع رسیدن ما به قله­های آزادی مالی می­شود.

افراد باهوش اقتصادی یک برنامه عملیاتی مالی جامع را ایجاد می­کنند که به صورت روزانه مدیریت و اجرا می­کنند. افراد با هوش مالی به طور مداوم حداقل 10٪ از درآمد خود را پس انداز می­کنند و از آن برای اهداف سرمایه گذاری استفاده می­کنند و یا پول خود را برای سود طولانی مدت جمع می­کنند.

هوش مالی به افراد کمک می­کند تا بار مسئولیت­ها و اینکه چگونه این امر می­تواند بر ثروت طولانی مدت آنها تأثیر بگذارد را درک کنند. از این رو، آنها تعهدات خرید را به حداقل می­رسانند. با این حال، اگر آنها باید بدهی­های خود را خریداری کنند، پس از آنها بهترین و پایین­ترین قیمت را قبل از تصمیم­گیری برای خرید جستجو می­کنند. اغلب بدهی­ها از سود حاصل از سرمایه گذاری­های هوشمند خریداری می­شوند.

اهداف پول دست به دست هم می­دهند و یک برنامه عملی موثر دارند. اهداف هر دو هدف کوتاه مدت و بلند مدت را در اختیار این افراد قرار می­دهند که باعث تمرکز و انگیزه آنها در طول روز می­شود.

هر یک از خریدهایی که افراد باهوش مالی دارند با دقت انجام می­شود. مدیران عالی پول نتایج طولانی مدت تصمیم­گیری در مورد کوچکترین خرید را درک می­کنند. آنها می­دانند که انباشت تصمیمات خرید کوچک به ظاهر ناچیز معمولا عواقب طولانی مدتی را در پی خواهد داشت که یا به بدهی آنها افزوده و یا فرصت­هایی برای کسب سود در اختیار آنها قرار می­دهد. عموما افرادی که آموزش فنگ شویی را دیده باشند میتوانند با طرز رفتار هوشمندانه و کارهایی که انجام میدهند ثروت خود را افزایش دهند.

طرز فکر هوشمندانه با هوش مالی

افراد باهوش اقتصادی توانایی عجیبی برای دیدن آینده دارند. با استفاده از عمل آینده نگری برای کمک به شناسایی عواقب احتمالی که می­تواند به طور بالقوه ناشی از هر تصمیم هزینه­ای باشد، تصمیم می­گیرند که آیا عواقب قابل توجیه است. اگر سود طولانی مدت به نتیجه نرسد، آنها قبل از اقدام بعدی با دقت تصمیم خود را ارزیابی می­کنند.

افراد باهوش اقتصادی می­فهمند که همه چیز را نمی­دانند. از این رو آنها از متخصصانی که دارای سابقه طولانی در موفقیت مالی هستند، مشاوره حرفه­ای می­گیرند.

برای تبدیل شدن به یک مدیر پول عالی، فرد باید یاد بگیرد که خصوصیات، عادت­ها و آیین­های روزمره کسانی را که قبل از آنها موفق شده­اند، جذب کند. به همین دلیل، مدیران پول با صلاحیت با مدیران موفق پول، تعامل و معاشرت می­کنند. آنها می­فهمند که از هر طریق تعامل، بینش و دانش عمیق­تری به دست می­آورند که می­تواند برای تصمیم مهم مالی بعدی آنها حیاتی باشد.

هوش سرمایه گذاری - برتر آموز

هوش سرمایه گذاری

محصول نرم­افزاری Investment Intelligence Edge (هوش سرمایه­گذاری) برای کمک به مدیران سبد سهام و CIOها در بهبود روش تصمیم­گیری در مورد مدیریت پول به بازار عرضه شده است. این امر با ارائه درک بهتر از الگوهای رفتاری و ارتقا یادگیری عمدی از تصمیمات گذشته و بهبود کلی عملکرد، به روشی مشابه تجزیه و تحلیل عملکرد ورزشکاران نخبه در دنیای ورزش، به این مهم دست می­یابد. CIO ها، سرمایه گذاران و مدیریت شرکت درک عمیق­تری از عملکرد مدیران صندوق دریافت می­کنند.

مانند بسیاری از بسته­های نرم افزاری دیگر، Edge دارای یک نسخه قبلی است که در داخل صندوق­های سرمایه گذاری GLG Partners توسعه یافته و آزمایش شده است. نرم­افزار هوش سرمایه­گذاری اج قادر است تا، یک رویکرد علمی برای ارزیابی عملکرد فردی که قبلا در دنیای حرفه­ای امری عادی بوده، اما هنوز متأسفانه فاقد فضای مدیریت صندوق است، را اتخاذ کند.

صنعت مدیریت سرمایه گذاری همیشه عملکرد گرا بوده است و در چنین محیط غنی از نظر آماری، باید به وضوح از نتایج آنها دید که کدام یک از مدیران پرتفوی خوب هستند و کدام یک فرصت پیشرفت دارند. اما چبان معتقد است که این فقط یک دیدگاه سطح بالا است و برای درک واقعی نتایج، سرمایه گذاران و مدیران صندوق باید عمیق­تر باشند.

وی می­گوید: “در مورد تجزیه و تحلیل مدیران صندوق می­توان کارهای بیشتری انجام داد.” درک این نکته مهم است که وقتی صحبت از تجزیه و تحلیل شرط بندی می­شود، حافظه انسان قابل اعتماد نیست. سرمایه گذاران می­توانند بعضی اوقات بدون اینکه متوجه شوند به خود دروغ بگویند.

نکته مهمی که وی بیان کرده این است که مدیر صندوق فقط با پیگیری روند تصمیم گیری در یک فضای پویا قصد دارد، تصویر بهتری از دلیل موفقیت و عدم موفقیت خود ایجاد کند. یونانیان باستان توصیه می­کنند: “خود را بشناس”.

ذهنیت مالی شما چیست؟

پول همه چیز درمورد رفتار است. عادت­ها، افکار و احساسات شما درباره پول مشخص می­کند که چگونه پول خود را خرج می­کنید و اهداف مالی شما چیست. به عبارت دیگر، ذهنیت مالی مجموعه عقاید از پیش تعیین شده درباره پول است که همه ما از آن برخورداریم. حتی اگر نمی­توانید ذهنیت خود را به زبان بیاورید، باز هم ناخودآگاه، آن وجود دارد.

مهم است که برای شناسایی ذهنیت مالی خود وقت بگذارید. چرا؟ زیرا ذهنیت مالی یا به موفقیت شما کمک خواهد کرد یا مانع شما خواهد شد. این یک وضعیت است و فقط برچسب زدن به ذهنیت­های مالی قدیمی با عنوان نادرست کافی نیست، بلکه باید ذهنیت جدیدی را جایگزین آنها کنید.

در اینجا چهار ذهنیت مالی معمول با بهترین گزینه­های جایگزینی آورده شده است:

1) زندگی شما مربوط به آنچه شما دارید است و به خریدها نیست.

آمریکایی­ها مصرف کننده هستند. این خبر جدیدی نیست ما به راحتی با موارد جدید، بعدی و دقیقا فراتر از محدوده قیمت خود گیر کرده و کار خود را توجیه می­کنیم؛ مثل اینکه خرج کردن کار ماست. اما این چرخه ارتقا مداوم، به زندگی مالی شما آسیب می­زند. ما در مورد قطع وابستگی شما به درآمد به دلیل اهمیت آن بسیار صحبت می­کنیم، اما قطع وابستگی شما به امور نیز امری حیاتی است. یادگیری خوب بودن با مدل قدیمی ماشین و تلفن، زندگی مالی شما را بسیار پیچیده­تر می­کند.

2) صرفه جویی در هزینه برای افرادی است که اهمیت صندوق اضطراری را درک می­کنند.

زندگی مالی شما به صرف هزینه کمتر از آنچه خرج می­کنید، خلاصه می­شود. واقعا ساده است. اما آنچه اغلب اتفاق می­افتد این است که مردم حداکثر آخرین سکه خود را خرج می­کنند. موارد اضطراری اتفاق می­افتد و شما ممکن است 500 دلار اضافی در این ماه نداشته باشید. بدهی اینگونه اتفاق می­افتد، بنابراین ذهن خود را به یک ذهنیت پس انداز معطوف کنید. پس انداز بخشی از درآمد شما نه تنها وابستگی شما به درآمد را کاهش می­دهد، بلکه از بدهی شما در آینده نیز جلوگیری می­کند.

3) توانایی پرداخت هزینه

توانایی پرداخت هزینه به این معنا نیست که شما توانایی خرید کالا را دارید. هر روز بخشی از زندگی شما از هزینه­های برنامه­ریزی نشده جلوگیری می­کند. همچنین باعث افزایش ذهنیت در هزینه کمتری خواهد شد.

4) وقت خود را هدر ندهید و به دنبال مقصر دانستن دیگران نباشید

ممکن است شخصی هویت یا چیز دیگری را به سرقت برده باشد، اما خارج از برخی از سناریوها، شما و فقط شما مسئول زندگی مالی خود هستید. تمام تصمیمات کوچک و بزرگی که گرفته­اید، در طول مسیر همان تصمیماتی است که شما را به نقطه مالی خود سوق داده­ اند.

ذهنیت مالی - برتر آموز

ذهنیت ثروت ساز چیست؟

اگر در داستان زندگی افراد دارای هوش مالی و ثروتمند بیشتر جستجو کنید، الگویی را مشاهده خواهید کرد:

به ندرت یک فرد ثروتمند و باهوش اقتصادی قادر خواهد بود موفقیت خود را به یک لحظه معجزه­آسا برساند. در عوض، آنها ذهنیت خود را بزرگترین دلیل برای شکوفایی خود ذکر می­کنند.

طرز فکر ثروت­ساز مجموعه­ای از باورها، عادت­ها و رفتارهایی است که افراد ثروتمند را از بقیه جدا می­کند. یک ذهنیت ثروت­ساز شما را راهنمایی می­کند تا از پولی که دارید بیشترین بهره را ببرید. اما آسان نیست، طرز ذهنیت ثروت­ساز به معنای صرف هزینه کمتر، سرمایه گذاری عاقلانه و جستجوی راه­هایی برای بهبود وضعیت مالی با حداقل خطر است. اما خبر خوب این است که با کمی فداکاری، هر کسی می­تواند این طرز فکر را توسعه دهد. و اما ذهنیت ضعیف چیست؟

نقطه مقابل ذهنیت ثروت­ساز، یک ذهنیت ضعیف است. اکثر کسانی که این “ذهنیت ضعیف” را دارند، متوجه نیستند که چنین تصوری دارند.

یک ذهنیت ضعیف هر یک از موارد زیر است: فکر کردن اینکه کسب درآمد اشتباه است، این کار بدون تلاش انجام می­شود، اینکه هرگز از گودال بدهی خارج نخواهید شد یا مورد خاصی را که لازم دارید ندارید تا گردش وجه نقد خود را افزایش دهید.

این طرز فکر اهداف پولی شما را تضعیف می­کند و به طور فعال ثروت را از شما دور می­کند، مگر اینکه برای مقابله با آن تلاش کنید. در ادامه راهکارهای مناسب برای تبدیل شدن به ذهنیت ثروت­ساز آورده شده است:

 1. اهداف تعیین کنید، صبور باشید، استقامت داشته باشید

تعداد بسیار کمی از افراد ثروتمند یک شبه ثروتمند شدند. ایجاد ثروت روندی آهسته است. فیس بوک، مارک زاکربرگ را به یک میلیاردر تبدیل نکرد. وی با سخت کوشی و هوش مالی خود فیس بوک را ایجاد کرد و سپس از مزایای زحمات خود بهره برد.

امید خود را برای دستیابی به ثروت در فعالیت­های پر خطر “سریع ثروتمند شدن” قرار ندهید. یک فرد ثروتمند متوسط ​​10 برابر بیشتر از افراد ​​طبقه متوسط ​​وقت خود را صرف برنامه­ریزی امور مالی می­کند.

توماس جی استنلی فردی میلیادر، بیان می­دارد که برای هر ماه که می­خواهید پس انداز کنید یک هدف تعیین کنید. از همه مهمتر، اطمینان حاصل کنید که طرحی که برای خود ایجاد کرده­اید، منطقی است و به آن پایبند باشید. هدف از بودجه این است که به شما اجازه دهد هزینه­های خود را بررسی کنید و به دنبال مناطقی بگردید که بتوانید هزینه­ها را کاهش دهید یا حذف کنید. این فرآیند ممکن است شما را ملزم به انتخاب دشوار کند، مانند روی آوردن به نسخه­های ارزان قیمت محصولات یا به طور کلی پرهیز از تجملات.

اگر از پس انداز کردن وحشت داشته و قصد دارید 10 درصد از حقوق بعدی خود را پس انداز کنید، احتمال شکست شما بیشتر است و از تلاش برای ثروتمند شدن منصرف می­شوید. اما چرا از 1 درصد شروع نمی­کنید؟ از کم شروع کنید، این عادت را پرورش دهید و به مرور مقیاس خود را افزایش دهید.

 1. امروز برای آینده سرمایه گذاری کنید

سرمایه گذاری بخشی از ذهنیت ثروت است. اکثر مردم فکر می­کنند به خودی خود پول به نمی­رسند. یا اینطور خواهد شد؟ بهره مرکب فرآیندی از رشد است که به شما اجازه می­دهد پول سرمایه گذاری شده شما به مرور رشد کند.

سود مرکب زمانی اتفاق می­افتد که سود بهره را بدست آورید. هر ساله پول شما سرمایه گذاری می­شود، درصدی از سود کل مبلغ حساب را بدست می­آورید که شامل مبلغی است که سال گذشته ایجاد کرده­اید.

منبع : برتر آموز

نویسنده : محسن حبیبی راد

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 1. ابزار ترید

  یکی از بهترین مقالات در اجماع نکات و تعاریف مرتبط و کلی با هوش مالی که در حوزه های مختلف همچون رمزارزها ، ملک ، بورس و … قابل استفاده است.

  1. جواد فرازمند

   سلام رفیق
   بله دقیقا درسته

 2. رایا پروژه

  بسیار عالی ممنون از سایت خوب برتر آموز

  1. جواد فرازمند

   قوروبون شما