هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

ورود | ثبت نام

ويندوز فون چيست؟‌چگونه كار می كند؟

دسته بندی : فناوری
1401/02/07

امروزه برای برخی از کاربران عزیز سوالاتی پیش آمده است که ويندوز فون چیست و چه سیستم عامل های دارد و غیر سوالات که ما قصد داریم در این مقاله به تمامی سوالاتی که درباره ویندوز فون دارید را پاسخ صحیح دهیم پس تا آخر این مقاله از سايت برترآموز همراه ما باشيد.
نکته:  آن چه که ما تحقیق کرده ایم و به آن دست پیدا کردیم این است که ویندوز فون که به زبان انگلیسی می شود کلمه ( Windows Phone) یک جور سیستم‌عامل بسیار پیشرفت است که طراحی و ساخته این سیستم عامل پیشرفت توسط  شرکت بزرگ  مایکروسافت است که هدف از این کار فقط این بود ه که برای موبایل های هوشمند شما دوستان طراحی و ساخته شده و توجه کنید که ویندوز فون به جای  پلتفرم ویندوز موبایل ها ارائه شده است که در ادامه خواهید فهمید چرا بجای پلتفرم ویندوز ارائه شده.
توجه داشته باشید که سیستم عامل ویندوز فون برعکس ویندوز موبایل است که شرکت بزرگ مایکروسافت بجای اینکه هدفش گرفتن بازارهای شرکت‌های بزرگ دیگر باشد هدفش را بر روی بازارهای مصرف کنندگان  گرفته است.
در سیستم عامل ویندوز فون به جای اینکه بخواهید از نرم‌افزارهای مبتنی استفاده کنند برای ویندوز فون تصمیم گرفت اند که از فایل های exe نرم‌افزارهای مایکروسافت سیلورلایت  استفاده کنند.
توجه کنید که در ادامه قصد داریم که برای شما از امکانات ویندوز فون صحبت کنیم پس اگر که علاقمندید که ببیند چه امکانات را به کاربران خود ارائه می‌دهد را بدانید همچنان با ما همراه باشید.( بهتر است آموزش برنامه نويسی و طراحی سايت را در اين باره فرا بگيريد)

ویندوزفون چیست؟

ويندوز فون + برترآموز

این سیستم عامل که به نام ويندوز فون شناخته می‌شود که به زبان انگلیسی کلمه( Windows Phone) شناخته می‌شود که سازنده آن شرکت مایکروسافت است.
سیستم عامل ویندوز فون ۷ در تاریخ ۱۸ نوامبر و درسال ۲۰۱۰ ساخته و در بازار های کل دنیا به فروش رسید.
سیستم عامل ویندوز فون ۸ در  تاریخ ۱۲ اکتبر و درسال ۲۰۱۲ ساخته و در بازار های کل دنیا به فروش رسید و پس بعد از ارائه آن سیستم عامل ویندوز فون ۸.۱ در تاریخ ۹ آوریل و در سال ۲۰۱۴ ارائه شده در بازار های کل دنیا و بعد از آن  ویندوز ۱۰ موبایل های هوشمند طراحی و ساخته شدکه در تاریخ ۱۰ نوامبر  ۲۰۱۵ معرفی شد.
توجه کنید که این سیستم عامل ها یک ویژگی و امکاناتی را برای کاربرانی که از آن ها استفاده می‌کنند را ارائه می‌دهد که در بخش بعدی به آنها خواهیم پرداخت.

ویژگی و امکانات ویندوز فون چیست؟

در این قسمت از مقاله قصد بر  این داریم که برای شما دوستان ویژگی های ویندوز فون  را توضیح دهیم که در این بخش به تک تک نکات ریز ویندوز فون پاسخ صحیح  میدهیم.
اولین قابلیت (رابط کاربری) است که قصد داریم  برای شما معرفی کنیم، توجه کنید که بر عکس سیستم عامل ویندوز موبایل های هوشمند که ساخته و طراحی ای مشابه ویندوز رومیزی است و هیچ فرقی  ندارد، در این سیستم عامل پیشرفته از ساخت و طراحی رابط کاربری ای که به نام “مترو” شناخته می‌شود و بسیار استفاده پویا تر از سیستم عامل های دیگر  خواهد شد.
نکته: این ساختار  هم قرار است که در ویندوز ۸ و اکس باکس جدید که در بازار ها دنیا به اشتراک میرود استفاده شود.
دومین ویژگی که به نام‌(ورودی متن) شناخته می‌شود. سیستم عامل ویندوز فون که از یک صفحه کلید مجازی پشتیبانی میکند برای اينکه شما دوستان به صورت راحت تر بتوایند متن های خود را وارد نمایید‌.  توجه کنید که حتی  امکان استفاده از ایموجی ها را هم دارد که در متن های خود استفاده کنید.
شما با استفاده از این کیبورد هم می‌توانید که از چک کردن اسپل کلمات و حدس زدن کلمات در حین تایپ کردن را برای شما دوستان عزیز به اشتراک گذاشته اند که میتوانید از هر یکی از آنها استفاده کنید.
نکته: این سیستم عامل به شما دوستان امکان این را می‌دهد تا بتوایند یک  کیبورد فیزیکی به  موبایل خود وصل کنید که کارهای شما را راحت تر خواهد کرد.

چگونه به صورت مستمر از ويندوز فون استفاده كنيد

سومین ویژگی پیام ها است‌.توجه داشته باشید  که ارسال تمامی پیام ها که شما در ویندوز فون انجام می‌دهد با ارسال پیامک ها در مسنجر لایو و فیس بوک فرق دارد و همچنین شما دوستان امکان این را دارید که بجای تایپ کردن برای نوشتن یک متن صحبت کنید و به صورت خودکار این سیستم عامل خودش متن را تایپ خواهد کرد و به شما در تایپ کردن بسیار کمک می‌کند.

یکی دیگر از قابلیت های پیام های این ویندوز فون این است که پیامک های که برای شما دوستان از طریق دوستان خانواده و غیر… ارسال می‌شود را با صدای بلند برای شما بخواند و با صحبت کرد جواب دوستان خود را بدهید و دیگر نیاز به تایپ کردن و خواند ن متن هارا ندارید در این سیستم عامل.
چهارمین ویژگی مرورگر وب است که قصد داریم در این بخش به این موضوع بپردازیم توجه کنید که ویندوز فون ۷ دارای یک عدد مروگر اینترنت اکسپلورر برای موبایل های هوشمند برخوردار است ،که بر پایه ی موتور رندر مرورگر اینترنت اکسپلورر ۹ طراحی و ساخته شده بود توجه کنیدکه این مرورگر از شش تا هشت صفحه را به راحتی کامل برای آسان‌تر شدن کارهای شما  لود خواهد کرد علاوه بر این امکانات می‌تواند  عکس های مورد نظر خود را ذخیر کنید. حتی میتوایند  به راحتی از جستجوی یک متن در صفحه ی که درحال لود شدن است هم استفاده کنید. شرکت مایکروسافت خبرداده است که قابلیت یک مرورگر است میتوانید آن را جدا از هسته ی سیستم عامل ویندوز فون بروز رسانی کنید و ربطی به ويندوز فون ندارد.

ویژگی پنجم تماس ها است که یکی از مهم ترین قابلیت های هر سیستم عاملی است ، اولین کاری که شما به راحتی میتوانید انجام دهید این است که لیست آشنایان دوستان خانواده وغیر  را به صورت دستی وارد موبایل خود کنید که سیستم عامل ويندوز فون از یک ویژگی برخوردار بخاطر راحتی شما دوستان و حتی میتوانید به راحتی  آنها را از ویندوز لایو و فیس بوک و توییتر و لینکدین و غیر وارد نمایید همچنین امکان ادغام (Link) افراد هم دارد که این چند قابلیت بسیار به شما دوستان کمک خواهد کرد.

ویژگی ششم ایمیل است که در این سیستم عامل از سه نوع سرویس پشتیبانی کامل خواهد شد که آن سرویس هاتمیل، جیمیل و یاهو میل هستند توجه داشته باشید که بصورت پیش فرض از این سرویس ها پشتیبابی خواهد شد وغیر  سرویس های را که به صورت  عمومی هستند مثل ایمیل را می توانید به راحتی با قابلیت  IMAP و POP3 بر روی تلفن همراه خود که از  ویندوز فون برخوردار است روی گوشی خودتان تنظیم کنید و به راحتی استفاده نمایید.
ویژگی هفتم چند رسانه ای است که این سیستم عامل از آنها پشتیبانی خواهد کرد که در ادامه بیشتر متوجه خواهید شد توجه کنید که با استفاده از اپلیکیشن Zune for Windows Phone به شما امکان این را می‌دهد تا فایل های رسانه ای مورد نظرشما را بین رایانه و موبایل های هوشمند خود انتقال دهید که بسیار این موضوع عالیست و حتی این اپلیکیشن فایل های صوتی و ویدئویی که شما داخل موبایل و عکس های موجود در موبایل  و اکانت فیسبوک و آلبوم های ویندوز لایو کاربر را حتما به نمایش خواهد گذاشت و حتی امکان این را هم دارید که آپلود و اشتراک گذاری عکس ها در شبکه های اجتماعی مانند فیسبوک و غیر را در همین بخش انجام دهید که بسیار کارهای شما را ساده تر خواهد کرد.

توجه کنید که  اپلیکیشن Zune ویژگی ای اجرای فایل های WAV, MP3, WMA, AMR, AAC/MP4/M4A/M4B یا ۳GP/3G2 و WMV و AVI و MP4/M4V و ۳GP/3G2 و MOV را به کاربرانی که از آن استفاده می‌کنند را می‌دهد و حتی میتوایند که از کد های DivX و Xvid هم در فایل های AVI در این اپلیکیشن قابل اجرا است که برای راحتی شما بسیار عالیست.

علاوه بر این قابلیت ها می‌توانید که از فرمت های عکس JPG/JPEG, PNG, GIF, TIF و BMP در این سیستم عامل ويندوز فون ۷  کامل پشتیبانی شده است.
ویژگی هشتم سیستم عامل ویندوز فون بازی ها هستند که با این اپلیکیشن Xbox Live میتوانید در موبایل های خود که دارای  سیستم عامل ویندوز فون هستند  و برخی دیگر  از ویژگی های XBOX 360 را در موبایل ویندوز فون خود پشتیبانی خواهد کرد امکان این را دارید که هرگونه بازی سرگرمی را برای خود نصب و استفاده کنید.

قابلیت بعدی ويندوز فون جستجو است، که شرکت مایکروسافت کسانی که محصول طراحی و ساخته  سخت افزارهای ويندوز فون هستند می گویندکه حتما باید یک دکمه که بصورت فیزیکی در بیرون صفحه ی نمایش با اسم جستجو قرار بدهند که شما دوستان به راحتی و در کمترین زمان هر چه قصد دارید جستجو کنید را انجام دهید.

توجه ‌کنید که این دکمه به شما امکان جستجو در برنامه ها و اپلیکیشن های داخل موبایل خود را می‌دهد و حتی در میان  لیست تماس نقشه های Bing و اخبار و نتایج جستجوی Bing را برای شما دوستان به اشتراک گذاشته است که بتوایند از آنها استفاده کنید.

ويندوز فون و انواع و اقسام نوع آن ها

ویژگی بعدی آفیس است که ویندوز فون از یکOffice Hub پشتیبانی خواهد کرد که این برنامه به شما امکان این را می‌دهد تا کلیه فایل های مرتبط به نرم افزارهای آفیس مدیریت کامل داشته باشید و حتی امکان ایجاد و ویرایش فایل های آفیس داخل موبایل را هم نیز دارید که می‌شود گفت موجود در skyDrive و Office 365 است.

این ویژگی که به نام‌ مالتی تسکینگ شناخته می‌شود یک ویژگی است که از نسخه مانگو به ویندوز فون اضافه شده است با تأیید کرد و نگه داشتن بر روی دکمه Back  امکان این برای شما پیش خواهد امد که   ۵ تسک قبلی ورود نمایید.

یکی از مهم ترین موضوع ها به روز رسانی است:

شرکت مایکروسافت بسیار تاکید برروی بروز رسانی سیستم عامل ویندوز فون دارد که از طریق بروز رسانی های Microsoft Update ارائه می‌شود زمانی ‌که آپدیتی طراحی و آماده خواهد شود  بر روی موبایل ها یا نرم افزار Zune بر روی PC پیغام An Update is Available برای شما دوستان به بصورت پیامک ارسال خواهد شد که شما را در جریان بگذارند از معرفی بروزرسانی جدید.
یکی از محبوب ترین و جالب ترين ویژگی سیستم عامل ویندوز فون مارکت پلیس است که به شما کاربرانی که از آن استفاده می‌کند امکان این را می‌دهد تا از طریق مارکت پلیس بتوانید  موزیک ویدیو، ، بازی و نرم‌افزار های مورد نظرخود را تهیه و خریداری کنید.
و البته این را بدایند که تعداد زیادی بازی و نرم‌افزار های مجانی یا ترایل که همراه با تبلیغ هستند که وقتی وارد آن می شوید بیشتر با آن آشنا خواهید شد.

سخن پایانی:

سلام به افرادی که تا انتهای این مقاله جذاب با ما همراه بودند توجه کنید که قصد ما از این مقاله فقط و فقط این بود است که بتوانیم به شما دوستان عزیز اطلاعات مهمی که ما می‌دانیم درباره ویندوز فون را برای شما به صورت بسیار ساده و آسان توضيح دهیم امیدوارم که سخنان ما برای شما موثر بود ه باشد و اگر که دنبال سوالی هستید که ما در این مقاله به آن هیچ توجه ای نکردایم میتوانید مقالات دیگر سایت برتر آموز را مطالعه نمایید.

نویسنده : سورنا بابایی

سورنا بابایی ( sorena babaie ) هستم ، علاقه مند به حوزه فناوری و سلامت (‌پزشكی ) و دانشجوی دوره تخصصی سئو و ديجتال ماركتينگ ، اميدوار هستم از تمامی مطالب منتشر شده از طرف بنده رضايت كامل و نهايت بهره را كسب كرده باشيد و بهتر است تمامی مطالب آموزنده را به دوستان عزيزمان منتقل كنيم .

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *