هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

ورود | ثبت نام
زیبایی لبخند با کامپوزیت دندان

کامپوزیت دندان چیست؟ + قیمت کامپوزیت دندان

دسته بندی : سلامت
1400/02/16

کامپوزیت دندان، دیگر خنده های زیبای تان را به خاطر دندان های تان پنهان نکنید؛ با کامپوزیت دندان زیباتر از قبل و از اعماق وجودتان و با صدای بلند بخندید. امروزه کامپوزیت دندان از پرطرفداران ترین اقداماتی است که در زمینه ی ترمیم و اصلاح دندان انجام می شود و لبخند گم شده تان را به شما باز می گرداند. اعتماد بنفس تان را دو چندان می کند و روابطه تان را بهبود می بخشد در ادامه همراه برتر آموز باشید.

کامپوزیت دندان چگونه انجام می شود؟

یکی از روش های لمینت دندان،  همان کامپوزیت است بیشتر جنبه زیبایی دارد. این کار به منظور اصلاح لبخند شما انجام می شود. ماده ای که برای این طرح دندان استفاده می شود، همان مواد خمیری شکلی است که برای پر کردن دندان های شما استفاده می شود. این کار توسط متخصصان دندانپزشکی زیبایی انجام می گیرد. کامپوزیت به طور مستقیم انجام  می شود یعنی احتیاج به آزمایشگاه ندارد؛ و با بی حسی موضعی انجام می شود. روش کار اینگونه است که پزشک متخصص لایه های مختلف کامپوزیت را با قلم مخصوص دندانپزشکی روی دندان قرار می دهد مانند یک مجسمه کار، به آن مواد کامپوزیت شکل و فرم می دهد. هر لایه توسط نور بر روی دندان محکم شده و سپس لایه ی بعدی گذاشته می شود؛ نباید هیچ درز و منفذی بین لایه های کامپوزیت و دندان وجود داشته باشد. آنچه که مهم است تطابق رنگ کامپوزیت با دندان و تطابق خطوط و ضخامت کامپوزیت است. کامپوزیت دندان کاریست کاملا ظریف که دقت در چگونگی انجام آن، درستی کار متخصص را تایید می کند. کامپوزیت های استفاده شده با هم متفاوت هستند. مواد کامپوزیتی که برای دندان های جلو استفاده می شوند باید از درخشندگی، صافی و زیبایی و براقی خاصی برخوردار باشند؛ اما composite های عقب باید بسیار محکم و مقاوم و بزرگتر باشند چون باید غذا را بجوند و آسیاب کنند.

زیبایی لبخند با کامپوزیت دندان

امروزه نوع سومی از کامپوزیت ها هم هستند که هر دو ویژگی گفته شده را با هم دارند یعنی هم مقاومند و هم زیبا، جنس شان از سرامیک است و ثبات رنگ شان از دو گروه قبلی که ذکر شد بیشتر است البته این نوع کامپوزیت بسیار مصنوعی به نظر می رسد. بعد از اینکه رنگ دندان های دائمی تان توسط پزشک تشخیص داده شد یکی از رنگ های کامپوزیت که به رنگ دندان شما نزدیک تر است انتخاب می گردد. خوشبختانه این کار زیبایی در مقایسه با لمینت دندان و دیگر اقدامات دندانپزشکی گزینه ی مناسب تری برای کودکان و نوجوانان است گزینه ی مناسبی نیست، زیرا در هر زمانی که مشکلی ایجاد شود قابل برداشتن از روی دندان هستند. در حالی که دیگر اقدامات زیبایی دندانپزشکی به دلیل رشد نوجوانان و کودکان گزینه ی مناسبی نیستند.

مواردی که با  کامپوزیت دندان رفع می شوند

 1. پوشاندن نقایص دندان و زیباتر کردن لبخند
 2. دندان های فاصله دار
 3. دندان های شکسته و یا لب پریده
 4. اگر از رنگ دندان هایتان خوشتان نمی آید می توانید با انتخاب کامپوزیت مورد پسندتان رنگ دندان های تان را تغییر دهید. و یا حتی زمانی که دندان های تان تغییر رنگ داده اند.
 5. دندان های خارج از خط ویا خیلی نزدیک به هم و یا به عبارتی دیگر، دندان های شلوغ.
 6. دندان های خرگوشی و همسو نبودن دندان های بالا و پایین با یکدیگر

می توان کامپوزیت دندان را هم بر روی روکش دندان و هم بر روی ایمپلنت دندان انجام داد. البته باید این کار به تشخیص پزشک باشد و دندان های تان در شرایط بسیار ایده آلی باشند.

قیمت کامپوزیت دندان:

همه میدانیم که قیمت های تمامی خدمات دندانپزشکی با هم متفاوت هستند. واضح است که قیمت کامپوزیت دندان نیز متفاوت است و به طور کلی هزینه کامپوزیت از شخصی به شخص دیگر متفاوت است و به عوامل زیادی بستگی دارد.

از عوامل موثر بر قیمت کامپوزیت می توان نوع مواد استفاده شده برای این کار و تعداد کامپوزیت های به کار رفته را نام برد. این که قراراست کامپوزیت برای دندان های جلو انجام شود و یا دندان های عقب، قیمت آن نیز متفاوت می باشد زیرا قیمت کامپوزیت دندان های جلویی بسیار متفاوت با دندان های عقب و دندان های آسیاب است. نوع برندی که در کامپوزیت استفاده می شود هم در قیمت کامپوزیت موثر است. برخی برند های آمریکایی گران تر از مابقی برند ها هستند.

هزینه ی کامپوزیت می تواند بین 400 هزار تومان تا یک میلیون تومان متغیر باشد یعنی قیمت هر واحد کامپوزیت دندان از 400 هزار تومان شروع می شود. برخی از مراکز دندانپزشکی و کلینیک ها 50 تا 70 درصد از هزینه ی کامپوزیت را در ابتدای انجام کار دریافت می کنند و مابقی هزینه را به صورت اقساط دریافت خواهند کرد.

دندان های شکسته و کامپوزیت دندان

فواید و عوارض کامپوزیت دندان

به هر حال هر اقدامی بجز مزایا و فوایدی که با خود به همراه می آورد عوارض و معایبی را نیز به همراه دارد. برخی از عوارض و معایب طبیعی هستند و در زمان کوتاهی برطرف می شوند.

 1. ممکن است در هنگام کامپوزیت و یا بعد از آن لثه دچار التهاب شود؛ اما جای نگرانی نیست چون کامپوزیت توسط پزشک برداشته می شود و بعد از درمان لثه دوباره انجام می شود.
 2. کامپوزیت دندان، در طول زمان تغییر رنگ می دهد و طول عمر کوتاهی در مقایسه با لمینت دارد، با این حال بازهم عمر این کار 5 تا 10 سال است. می توان به طور قطعی بیان کرد که اگر بهداشت دندان هایتان را به درستی رعایت کنید، طول عمر کامپوزیت طولانی خواهد بود ولی عمرانه نیست؛ همانطور که طول عمر دندان های دائمی شما هم عمرانه نبوده است.
 3. دندان های طبیعی نسبت به سرما و گرما حساس تر خواهند شد؛ که این امری است کاملا طبیعی و جای هیچ گونه نگرانی نیست.
 4. در صورتی گزینه ی خوبی را برای زیباتر کردن لبخند تان و حل مشکل تان انتخاب کرده اید که دندان های کاملا سالم و بدون پوسیدگی داشته باشید؛ بله درست متوجه شدید قبل از کامپوزیت حتما باید مشکلاتی مانند بیماری لثه و هر گونه پوسیدگی را برطرف کنید.
 5. اگر شخصی رژیم غذایی مناسبی نداشته باشد و مصرف مواد غذایی رنگی و نوشیدنی او زیاد باشد ممکن است کامپوزیتش لکه دار شود؛ حتما بعد از خوردن چنین مواد غذایی که دارای مواد رنگی هستند مسواک بزنید. استعمال دخانیات نیز باعث تغییر رنگ کامپوزیت و زرد شدن آنها و زرد شدن مابین دندان ها می شود. همچنین خوردن غذاهای سفت به کامپوزیت آسیب خواهند زد. درست است که لکه دار شدن و تغییر رنگ کامپوزیت از معایب این کار می باشد، اما جای هیچ گونه نگرانی نیست چون که سالی یک یا دو بار می توانید کامپوزیت دندان تان را سفید کنید و شستشو دهید.
 6. اگر شخصی هستید که در موقع ناراحتی و عصبانیت دندان قروچه می کنید به کامپوزیت تان آسیب وارد خواهید کرد یا از انجام این کار منصرف شوید و یا رفتارتان را تغییر دهید.
 7. ماده ای که برای کامپوزیت استفاده می شود استحکام چندانی ندارد و ممکن است بشکند و یا خرد شود؛ البته اگر با دندان تان مانند یک ابزار استفاده کنید؛ اما جای نگرانی نیست زیرا قابل ترمیم می باشد.
 8. به خاطر بسپارید که اگر از دندان های تان بعد از کامپوزیت، به درستی مراقبت کنید مدت طولانی آسیب نخواهند دید. به عنوان مثال مواد غذایی سفت( مانند یخ) را با دندان های تان خرد نکنید؛ اما گاز زدن، هیچ مشکلی را به وجود نمی آورد. و جویدن را تا ده برابر می توانید محکم تر انجام دهید.
 9. یکی دیگر از معایب این کار این است که به طور کامل با رنگ دندان های طبیعی خودتان تطابق ندارد البته عدم تطابق بسیار ناچیز است و اصلا با چشم دیده نمی شود. پس نمی توان آن را از معایب مهم کامپوزیت دندان برشمرد.

ترمیم دندان های فاصله دار با کامپوزیت دندان

مزیت های کامپوزیت دندان را بیان کنید؟

 1. مهم ترین مزیت کامپوزیت دندان اصلاح و ترمیم رنگ و فرم دندان است.
 2. از مزایای دیگر این کار زیبایی این است که نیاز به آماده سازی قبلی ندارد.
 3. تمامی روکش های کامپوزیت در یک جلسه انجام می شود.
 4. دندان خود شخص تا حد امکان حفظ خواهد شد و هیچ گونه تراشیدگی در دندان های تان ایجاد نخواهد شد پس هیچ گونه آسیبی به مینای دندان وارد نخواهد شد.
 5. قرار نیست که از قبل دندانی برای شما ساخته شود و یا آماده شود.
 6. هیچگونه حساسیتی به مواد استفاده شده در کامپوزیت دندان، پیش نخواهد آمد. ایجاد حساسیت امری بسیار کمیاب و نادر است.
 7. این کار هیچ گونه درد و ناراحتی را باخود به همراه ندارد، اگر دردی را هنگام انجام کامپوزیت و یا بعد از آن احساس کردید، قطعا دندان تان پوسیدگی داشته است.
 8. کامپوزیت دندان از لمینت ارزان تر است تقریبا نصف قیمت لمینت را دارد و برای اکثر مراجعینی که بودجه ی کمی دارند گزینه ی مناسبی است. برخلاف لمینت، نیازی به شکل دادن دندان نیست و ساختار دندان کاملا حفظ می شود.
 9. پوسیدگی در دندان های تان هرگز ایجاد نمی شود مگر این که مسواک نزنید و بهداشت دهان و دندان هایتان را رعایت نکنید.
 10. اگر کامپوزیت آسیب ببیند قابل ترمیم و یا حتی تعویض می باشد.
 11. بدون بیهوشی انجام می شود.
 12. مراقبت از کامپوزیت دقیقا مانند مواظبت از دندان های طبیعی شماست.
 13. مشکلات ایجاد شده را به راحتی می توان ترمیم کرد. اگر از کامپوزیت ناراضی باشید می توانید از دندان پزشک تان بخواهید که آن را با لمینت تعویض کند.

تثبیت مواد کامپوزیت توسط نور

کامپوزیت دندان در تهران

تهران مرکز ایران است، پس طبیعی است که پیشرفته ترین و به روزترین مراکز تخصصی دندانپزشکی و کلینیک های دندانپزشکی را داشته باشد. در تهران چندین کلینیک دندانپزشکی وجود دارد که این کارا را با هزینه های کمتر و به صورت اقساط انجام می دهند. از آن جایی که تجربه در انجام کامپوزیت بسیار تاثیر گذار است می توان به جرات گفت که دندانپزشکان متخصص زیبایی، در تهران از تجارب بسیار بالایی برخوردارند. این کار باید توسط یک متخصص زیبایی که مهارت و دقت بالا و تجربه و تخصص کافی دارد انجام شود زیرا اگر مواد به درستی روی دندان قرار نگیرد بین لثه ها خطوطی ایجاد شده و باعث عفونت لثه می شود به دنبال پزشکی بگردید که 7 یا 8 سال سابقه ی انجام این کار را داشته باشند و چنین پزشکانی در تهران بسیار هستند. در بسیاری از کلینیک ها و مطب های دندانپزشکی هزینه ی کلیه اقدامات دندانپزشکی به صورت اقساط انجام می شود البته فقط برای مراجعینی که ساکن تهران هستند. پس زیباترین و مدرن ترین اقدامات دندانپزشکی را با خیال راحت و آسوده در مطب ها و کلینیک های دندانپزشکی تهران انجام دهید.

نویسنده : محسن حبیبی راد

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *