هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

ورود | ثبت نام

آموزش ادبیات

مدرس

جواد فرازمند

مدت زمان دوره

ساعت

نحوه ارسال

دانلود از وبسایت

پشتیبانی دوره

24 ساعته

قیمت :

توضیحات

زمانی که شما به بررسی دانشجویان برتر کنکور می پردازید، مشاهده می کنید که از دروس عمومی خود غافل نبودند و روی آن برنامه ریزی ویژه ای داشتند. ما امروز می خواهیم به بررسی یک از این دروس مهم بپردازیم، درسی که خیلی ها فکر می کنند چون زبان مادری آن ها است آنچنان انرژی لازم ندارد و به راحتی می توانند در آن یک تراز معمولی بیاورند ولی خوب این ویژگی برای همه یکسان است. ما باید با سبک مطالعه ادبیات و تست زنی حرفه ای ادبیات و آموزش ادبیات، خود را از دیگران متمایز کنیم و به نوعی برای خود یک مزیت رقابتی حرفه ای ایجاد کنیم. اگر برنامه ریزی ما صد زدن ادبیات است باید چند مهارت را در خود تقویت کنیم که به صورت مفصل توضیح خواهیم داد. کسی که می خواهد ادبیات را صد بزند به هیچ تستی نباید رحم کند و همه را باید به صورت جامع و کامل بررسی کند. اگر می خواهید رتبه خود را در کنکور هرچه بهتر تقویت کنید، توصیه می کنیم آموزش عربی را نیز از دست ندهید.

تست های ادبیات شامل چه نوع سوالاتی می شود؟

بر اساس ئظام جدید کنکور تست های ادبیات شامل واژگان و املاء 6 سوال، زبان فارسی 5 سوال، تاریخ ادبیات 1 سوال، آرایه های ادبی 4 سوال، قرابت معنایی 9 سوال می باشد. همان طور که مشاهده می کنید حدود 36 درصد کنکور ادبیات از قرابت معنایی است که روش ویژه ای برای مطالعه ان به شما معرفی خواهیم کرد.

بهترین سبک مطالعه ادبیات برای کنکور

با توجه به حجم زیاد مطالب ادبیات به شما توصیه می کنم حداقل 4 ماه قبل از عید شروع به برنامه ریزی برای مطالعه ادبیات کنید. با توجه به این که ادبیات مطالب حفظ کردنی زیاد دارد. توصیه ما به شما این است که سعی کنید روزانه حداقل نیم ساعت در تایم ها استراحت و یا اخر شب های خود به مرور و اموزش بپردازید.  در برخی از دروس الویت اول همیشه خود کتاب درسی است اما در ادبیات می توان از کتاب هایی استفاده کرد که تست های تالیفی و تست های کنکور سال های گذشته را  دارند و حتما این کتب کمک اموزشی به گونه ای باشد که طرح درس جامعی برای صنایع ادبی داشته باشد. پاسخ نامه تست ها را صورت تشریحی توضیح داده باشد.

ما برای هر بخش از بودجه بندی ادبیات روشی را به شما پیشنهاد خواهیم کرد با ما در برترآموز همراه باشید تا به ریز به بررسی نحوه مطالعه ادبیات بپردازیم.

آموزش ادبیات کنکور

بهترین روش برای 100 زدن ادبیات کنکور در بخش واژگان و املاء

در این بخش ما 6 تست خواهیم داشت که حدود 12 درصد از ادبیات کنکور را تشکیل می دهد. بهترین روش مطالعه این بخش، به این صورت است که اول از همه به لغات ستاره دار کتب ادبیات کاملا مسلط شوید و سعی کنید آن ها را با استفاده از لغت نامه اخر کتاب به صورت فلش کارت یا لایتنر استفاده کنید. (شما می توانید از اپ لایتنر استفاده کنید که با سرچی ساده می توانید به این اپ ها دسترسی پیدا کنید و یا به مقاله درس زمین شناسی، در بخش ساختن جعبه لایتنر مراجعه کنید.)

لغات را به صورت روزنامه وار و سریع مرور کنید و سپس سعی کنید آن ها را دسته بندی کنید و در تایم های استراحت خود به صورت بسته های 15 تا 20 تایی به مرور آن ها بپردازید. برنامه ریزی داشته باشید که به صورت هفتگی بتوانید نتیجه کار خود را بررسی کنید، در بررسی نتیجه باید توجه داشته باشید که میزان یادگیری شما به چه صورت است و چه کلماتی برای شما گنگ مانده. سعی کنید دفترچه ای داشته باشید و در ان نقاط ضعف خود را در تست زنی این بخش یاد داشت کنید و در صورتی که تعداد کلمات اشتبا شما زیاد شد، سعی کنید بعد از گذشت حداقل 48 ساعت یا دو روز یکی از دوستان و یا خانواده شما به شما املاء بگوید، تا از یادگیری عمیق آن اطمینان حاصل فرمایید.

بهترین روش برای 100 زدن ادبیات کنکور در بخش زبان فارسی

یکی از تکنیکی ترین و مفهومی ترین بخش در تست و آموزش ادبیات، بخش زبان فارسی است که 5 تست برای ان تعریف شده یعنی 20 درصد از تراز ادبیات شما بستگی به این درس دارد. در این بخش ما 5 بحث اصلی داریم که باید روی ان ها حساب ویژه ای باز کنیم:

 1. واج، تکواژ، واژه
 2. گروه اسمی
 3. گروه فعلی
 4. نوع واژه ( مشتق – مرکب )
 5. ویرایش

این پنج بخش سر فصل های تست ادبیات ما در کنکور می باشد، حال برای ما چگونگی مطالعه این بخش ها مهم است.

روش تست زدن در ادبیات فارسی

برای مطالعه زبان فارسی ادبیات بهترین روش این است که از جزواتی که درسنامه جامع دارند استفاده کنید، معمولا کسانی که از اساتید اموزش ادبیات استفاده می کنند استاد برایشان کافی است اما اگر استاد خصوصی ندارید و به دنبال درسنامه ای جامع هستید اولین پیشنهاد ما به شما کتاب « نشر دریافت » است، درسنامه ای جامع و کامل دارد در صورتی که نمی توانید برای کل این کتاب زمان بگذارید می توانید از کتاب های نشر الگو و یا خیلی سبز استفاده کنید، این کتاب ها درسنامه کم تری دارند ولی مطلب را به شما میرسانند.

سعی کنید بعد از مطالعه هر بخش از مباحث یاد شده به سراغ تست زنی بروید و بیشترین تمرکز خود را روی تست های تالیفی بگذارید و در صورتی که تستی را اشتباه جواب دادید، سعی کنید پاسخ درست ان را تبدیل به لاینتر کنید و برنامه ای برای منظم مرور کردن آن داشته باشید. یکی از دیگر چیز هایی که داوطلبان همیشه به ان ادعان دارند، اشتباه های تکراری در تست زنی در این بخش است که ما این مشکل را با خلاصه نویسی، نت برداری و لایتنر حل می کنیم.

بهترین روش برای 100 زدن ادبیات کنکور در بخش تاریخ ادبیات

یکی از تکنیک های عالی که معمولا از ان برای حفظ مطالب تاریخی استفاده می کنند، تکنیک تصویر سازی است ما در این تکنیک با استفاده از حافظه بصری خود می توانیم به راحتی دانش خود را از حافظه کوتاه مدت به حافظه بلند مدت انتقال دهیم. شاید در وهله اول استفاده از این تکنیک برای شما اسان نباشد اما پیشنهاد من به شما تکنیک رمز کردن و کد کردن اسامی و اتفاقات تاریخی است به این صورت شما از دو طریق حافظه خود را درگیر حفظ کردن می کنید و باعث ماندگاری بهتر مطالب در ذهن شما می شود.

یکی از بخش هایی که همیشه طراحان به ان علاقه ویژه ای دارند اسامی شعرا و نویسندگان می باشد که بواسطه اثار ان ها ما را دچار چالش می کنند بهترین کار برای به خاطر سپردن این مطالب استفاده از فلش کارت های اماده می باشد که در همه جا و بیشتر در وقت های مرده خود می توانید از ان استفاده کنید.برای هریک از بخش های تست ادبیات کنکور و دیگر تست ها به یاد داشته باشید در تست زنی مطالب حفظ کردنی یکی از مواردی که به صورت جدی روی روحیه و تمرکز شما تاثیر می گذارد توانایی مدریت زمان و تند خوانی است که در بخش ها بعدی بیشتر راجب ان صحبت خوا هیم کرد.

بهترین روش برای 100 زدن ادبیات کنکور در آرایه های ادبی

در تست زنی و آموزش ادبیات کنکور همیشه دوستان به نکته اشاره دارند که علاوه بر سادگی و آسان بودن مطالب آرایه های ادبی نتیجه خوبی از این بخش نمی گیرند ما با شما چند بخش را به صورت کلی بررسی می کنیم اما قبل از هر چیز به شما یاد اور می شویم که مهم این است شما با تکرار و تمرین مطالب این بخش را تبدیل به ملکه ذهن خود کنید و از روش ها و تکنیک های ما نیز بهره ببرید.

اولین نکته برای این بخش این است که شما تمام تلاش خود را بکنید تا منابعی پیدا کنید که آرایه های ادبی را به خوبی و مثال های ماندگار در ذهن به شما اموزش بدهد، چرا مثال های ماندگار در ذهن بسیار مهم است؟ چون شما زمانی که می خواهید مطالب این بخش را نت برداری کنید، شما به یادداشت کردن آموزه ها نمی پردازید بلکه به نت برداری از مثال ها مشغول می شوید تا در جلسه کنکور نیز برای خود مثال ها مرور کنید نه مفاهیم کلی را، کلید نهایی برای ما همیشه مثال ها این بخش است.

در مرحله دوم سعی شما این است که بعد از یاد گیری هر یک از ارایه های ادبی حداقل نیم ساعت در کتاب درسی خود به دنبال مثال های  ان باشید. بعد از حل کردن مثال های ان به دنبال حل کردن تست های تالیفی باشید و به یاد داشته باشید در تست های ادبیات کنکور همیشه حرف اول را تست های تالیفی میزند. علت تاکید ما برای پیدا کردن مثال از کتاب درسی خود این است که شما با مفاهیم ارایه های ادبی اندکی بهتر اشنا شوید و درک اولیه بهتری نسبت به ان داشته باشید.

یکی از بخش هایی که در تست های ادبیات می توانید از کتب کمک اموزشی استفاده کنید، همین بخش است زیرا شما علاوه بر درسنامه جامع و قوی نیازمند یک منبع غنی برای تست های تالیفی هستید که در بازار کتاب های کمک اموزشی ادبیات کنکور به وفور می توانید از ان پیدا کنید.

بهترین روش برای 100 زدن ادبیات کنکور در بخش قرابت معنایی

قطعا شما هم مانند دیگر داوطلبان کنکور زمانی که به آموزش ادبیات و تست های آن فکر می کنید اولین بخشی که می خواهید زودتر از شر آن راحت شوید، بخش قرابت های معنایی است! این بخش تقریبا 36 درصد از نمرات کنکور شما را تشکیل می دهد پس باید برای ان اهمیت ویژه ای قائل شوید و به صورت جدی روی ان سرمایه گذاری کنید.

در بخش قرابت های معنایی ادبیات ما باید به این دسته بندی مسلط باشیم.

 1. مفاهیم مرتبط با عشق
 2. مفاهیم مرتبط با اخلاق
 3. مفاهیم مرتبط با عرفان
 4. مفاهیم مرتبط با خداوند
 5. مفاهیم مرتبط با مقوله سخنوری و ارتباط با مردم
 6. و برخی از مفاهیم کلی

یکی از بخش های ادبیات که به هیچ وجه حفظ کردنی نیست و در آموزش ادبیات کنکور نیاز نیست زمان زیادی برای به خاظر سپاردن مطالب بکنید؛ همین بخش است، شما باید در این بخش روی مفاهیم مسلط باشید و قدرت استدلال شما در این بخش حرف اول را میزند و باید روی درک خود از متن های ادبی و اشعار شاعران به تسلط بالایی برسید. شما قبل از هر چیزی باید ان شعر و یا متن را به خوبی متوجه بشوید تا بتوانید آن مفهوم را بسط دهید. از این رو اگر شما صرفا به ابیات کتاب تکیه کنید در سرجلسه کنکور در بخش ادبیات متوجه خواهید شد که بسیاری از اشعار برای شما اشنا هستند ولی نمی توانید ان ها درک کنید.

آموزش قرابت معنایی

بهتر است  به بررسی دقیق تر وعمیق تر این موضوع بپردازم، ما همیشه توصیه می کنیم با توجه به دسته بندی قبلی که ارائه شد سعی کنید کلید واژه های مکمل را به خوبی مسلط شوید تا درک مطلب شما به صورت ویژه تری افزایش یابد برای مثال برای مفهوم تقابل عشق و عقل کلید واژه توصیه شده ما به شما واژه های  مست و هوشیار است و یا عاقل و فرزانه و اگر بخواهیم از زوایای دیگر بررسی کنیم می توانیم به پخته و خام اشاره کنیم و … . این کلید واژه ها را شما می توانید با استفاده از مفاهیمی که خود برداشت می کنید بسازید و از آن ها به عنوان الگو هایی برای ساده سازی تست های ادبیات استفاده کنید و به این واسطه هر بیتی که به شما داده شود برای شما یک مفهوم ضمنی هم دارد که می توانید روی ان حساب ویژه ای باز کنید.

در بخش های قبلی ما به شما پیشنهاد می دادیم که به سراغ کتب کمک اموزشی و یا تست های سال های قبل ادبیات بروید ولی دراین بخش اصلا  این کار لازم نیست، شما اگر فقط 20 تست را با تمام وجود درک کنید از 500 تست بر مبنای حفظیات قطعا جلوتر خواهید بود. برای ما مهم ترین توانایی در این بخش استخراج و استنتاج نکات هر تست است نه چیز دیگر.

بهتر است برای عمیق تر شدن موضع و باز کردن بهتر موضوع برای شما بیشتر توضیح بدهیم.

 1. همه جانبه نگاه کنید.

شما باید از تمامی جوانب شروع به بررسی مطلب کنید و صرفا با تکیه بر تاریخ ادبیات نمی توانید نتیجه خوبی بگیرید و ممکن است در بحث مهم مدیریت زمان با چالش های جدی برخورد کنید.

سعی کنید متن کامل درس ها به خوبی یاد بگیرید و یا حداقل مفاهیم کلی ان ها برای شما آشنا باشد به خصوص مفاهیم مانند عشق، عرفان و یا مفاهیم تعلیمی.

 1. خود ازمایی ها را فراموش نکنید.

یکی از بهترین منابعی که شما می توانید برای پیدا کردن نکات برجسته کتاب به ان تکیه کنید، همین بخش خود آزمایی های ادبیات است، این بخش حتی برای طراحان سوال نیز از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

 1. کتاب زبان فارسی 3 مهم ترین منبع است.

این کتاب به شدت مورد توجه طراحان کنکور است، زیرا مفاهیم و اشعار موجود در آن از ظرافت های بالایی برخورد هستند و اگر قرار باشد یک کتاب را  به صورت کامل برای تست زنی کنکور ادبیات به ان مسلط باشید قطعا همین کتاب است.

مهارت های لازم برای پاسخ دادن به تست های قرابت معنایی ادبیات

 1. درست و با دقت بالا خواندن بیت یا عبارت داده شده
 2. مرتب کردن ساختار دستوری جمله ها مخصوصا در اشعار
 3. ترجمه روان عبارت داده شده
 4. درم معنی صحیح از واژه ها مانند : نماد ها، استعاره ها، تلمیحات
 5. تبدیل معنی به مفهوم : منظور ما از بیان در این بخش این است که، مفهوم کلی به صورت خیلی ساده و کوتاه بیان شود به صورتی که قابل بسط دادن به اشعار و متون مشابه باشد.
 6. دانستن جزئیات معنی و مفهوم کلی آن:

در این قسمت منظور ما این است که درک مطلب خود را از ابیات و عبارات مشابه متمایز کنید و نقاط تمایز را نیز برجسته کنید.

7.الویت اصلی شما باید مفهوم محوری باشد تا کلی نگری:

هر بیت یا عبارت ممکن است چند مفعوم و تعریف داشته باشد شما باید بتوانید، یک مفهوم را به عنوان مفهوم چیره انتخاب کنید.

کلام پایانی

اگر رتبه کنکور شما برای شما اهیمت بالایی دارید باید روی این درس و آموزش ادبیات، سرمایه گذاری کنید. خوشبختانه همان طور که با هم مرور کردیم درس ادبیات برای شما می تواند مانند یک ناجی عمل کند، زیرا مهم ترین عامل در آن نحوه مطالعه است نه دانش کلی. به یاد داشته باشید شما برای این که یک تست زن حرفه ای شوید چه درس ادبیات و چه در دیگر دروس شما باید روی مهارت های جانبی خود مانند تمرکز، تند خوانی، کنترل اضطراب، زمان سنجی و مهارت های تنفسی تمرکز ویژه ای داشته باشید.

 

 

3/5 (1 نظر)
0

از 5

میزان رضایت : عالی

میزان رضایت خود را در رابطه با محصول ثبت نمایید.

نظرات

  اولین کسی باشید که دیدگاهی می نویسد “آموزش ادبیات”

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *