هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

ورود | ثبت نام
Everything you need to know about dieting=

هر آنچه درباره رژیم لاغری باید بدانید

دسته بندی : سلامت
1400/05/18

رژیم لاغری امروزه بسیاری از جوانان را درگیر خود کرده است. همه ما فکر می کنیم برای این که لاغر شویم باید حتما خود را محدود کنیم. اما بهتر است بدانید رژیم لاغری به معنای محدود و محروم کردن از غذا و خوراکی ها نمی باشد. وقتی حرف از رژیم لاغری زده می شود منظور رسیدن به وزن مطلوب به همراه سلامت عمومی است.

حال بعضی از افراد تا اسم رژیم را می شوند سریع همه چیز را برای خود قدغن می کنند. شما می بایست یاد بگیرید علاوه بر کنترل خوراک خود سالم خوری را یاد بگیرید که هم از وزن مناسب و هم بدن سالم برخوردار شوید.

بدن همه انسان ها به همه نوع غدا احتیاج دارد و کمبود هریک از آن ها می توانند زندگی انسان را مختل سازد. داشتن تغذیه مناسب و رژیم لاغری به معنای حفظ تعادل و تنوع در برنامه رژیم لاغری می باشد. به این نکته توجه کنید که باید در برنامه رژیم خود حتما از هرم غذایی استفاده کنید.

Everything you need to know about dieting

حال هرم غذایی چیست؟

درواقع به راهنمای مصرف غذاها هرم غذایی می گویند. هرم غذایی به طور دقیق به شما می گوید که بدن شما به کدام دسته از غذاها بیشتر نیاز دارد.

4 دسته غذایی که در هرم غذایی وجود دارند به شرح زیر می باشد:

  1. گروه نان، کربوهیدارت و غلات ها

  2. گروه سبزیجات و انواع میوه

  3. گروه حبوبات گوشت، لبنیات و پپروتیئین ها

  4. گروه لپید یا همان روغن ها

کربوهیدرات ها از دسته مواد غذایی هستند که نقش مهمی در بدن انسان ایفا می کنند. در گروه های پایین تر هرم غذایی، غذایی هایی وجود دارند که سوخت و ساز در بدن انجام می دهند و سپس شروع به تولید انرژی می کنند. در بخش دوم هرم که میوه ها و سبزیجات قرار دارند، از گروه مواد غذایی هستند که در طول روز باید بین 3 الی 5 وعده از آنها استفاده شود. بخش سوم هرم غذایی گوشت و حبوبات ها قرار دارند. به یاد داشته باشید مصرف گوشت و حبوبات باید کمتر از میوه و سبزیجات باشد ولی بدانید وجود آن در بدن جزء مواد غذایی ضروری می باشد. بیشتر ورزشکاران برای ساخت عضله و داشتن بدن خوش فرم، مصرف گوشت و حبوبات خود را افزایش می دهند.

در گروه پایانی که چربی ها قرار دارند باید بگوییم بهتر است این ماده کمتر از هر چیزی مصرف شود زیرا وجود زیاد روغن در بدن موجب افزایش چربی و فشار خون می شود که عواقب خطرناکی به همراه خواهد داشت.

Everything you need to know about dieting

آیا می توان به سرعت لاغر شد؟

قطعا برای هرکاری باید صبر را چاشنی کار خود کنید و از عجله کردن بپرهیزید. اکثر افراد مخصوصا خانم ها هنگامی که به یک مجلس عروسی و یا دورهمی دعوت می شوند یاد این می افنتد که خود را لاغر کنند و کلی بر بدن خود فشار می آورند تا در مدت زمان کم به وزن ایده ال خود برسند. اما نکته مهم این است که باید از تمام شدن مهمانی باز هم به اصول رژیم لاغری خود پایبند باشند و همه چیز را فراموش نکنند. برای اینکه لاغر شوید راه های گوناگونی وجود دارد اما بهترین روش روشی است که بتوانید کاهش وزن دائمی را تجربه کنید.

از جمله راه های لاغری می توان به روش های زیر اشاره کرد:

لاغر شدن از طریق ورزش های هوازی

استفاده از ورزش های هوازی بهترین راه برای لاغری می باشد. سعی کنید در برنامه رژیم خود حتما چند ساعتی از روز را به انجام ورزش های هوازی اختصاص دهید. ورزش هوازی چند نوع است دقت کنید که نوع آن مهم نیست که شنا باشد یا دوچرخه سواری، تنها می بایست یکی از این تمرینات را انجام دهید. به خاطر بسپارید زمانی می توانید کاهش وزن داشته باشید که علاوه بر انجام ورزش از یک برنامه غذایی اصولی هم بهره مند باشید.

لاغر شدن به وسیله قرص های لاغری

امروزه تبلیغات زیادی جهت ترغیب به استفاده از قرص های لاغری انجام می شود. خیلی از افراد هستند به سادگی گول تبلیغات را می خورند و هزینه های زیادی را صرف خرید انواع قرص لاغری می کنند. در حقیقت این قرص ها هیچ ثمره ای برای شما نخواهند داشت جز این ضرر های زیادی به بدن شما وارد کنند. باز هم تاکید می کنیم مصرف این قرص ها به شدت عوارض مخربی به همراه دارند که گاها جبران ناپذیر هستند. پیشنهاد می کنیم قبل از خرید هر گونه قرص لاغری، با کسانی که قبلا از آن استفاده کرده اند مشورت کنید.

رژیم لاغری از طریق خوردن دمنوش

امروزه انواع دمنوش های لاغری در بازار عرضه می شوند و طرفداران زیادی هم دارد. بیشتر تولید کنندگان دمنوش مدعی هستند که دمنوش هایشان به سم زدایی و لاغری بدن کمک زیادی می کند. به طور کلی دمنوش های گیاهی خواص زیادی دارد اما مصرف بیش از حد آن هم می تواند خطر ساز باشد. در اکثر دمنوش های گیاهی برگ سنا مخلوط شده است که این دارو برای درمان یبوست کاربرد دارد. تولیدکنندگان دمنوش سعی دارند با مخلوط کردن مواد شیمیایی به دمنوش های خود، روده بزرگ را تحریک کنند و در نتیجه از طریق اسهال بدن فرد را لاغر کنند.

لاغر شدن از طریق دستگاه های لاغری

شاید شما هم دیده باشید در بیشتر مطب ها دستگاه هایی وجود دارند که کمک می کنند بدن انسان لاغر شود. به این نکته توجه کنید که این دستگاه ها در کاهش سایز کاربرد دارند و نمی توانند به تنهایی وزن را کاهش دهند. کویتیشن و آراف از جمله مهم ترین دستگاه های رایج کاهش سایز است که تنها بر روی بعضی از اندام ها تاثیر می گذارد.

کاهش وزن از طریق عمل های جراحی

حتما تا به حال در فضای مجازی با انواع عمل های جراحی برای لاغری آشنا شده اید. همه عمل های جراحی از جمله: بای پس معده، اسلیو، لیپوساکشن و پیگر تراشی عواقب خیلی بدی به دنبال دارند که به مرور زمان در بدن انسان ظاهر می شود. بیماری هایی همچون: کمبود ویتامین، خونریزی بیش از حد، مشکلات ریوی و کاهش قند خون از عوارض عمل های جراحی می باشند.

لاغر شدن از طریق رژیم لاغری

رژیم لاغری از گذشته تا به امروز یکی از بهترین راه های لاغری شناخته شده است. گرفتن رژیم لاغری علاوه بر اینکه به کاهش وزن کمک می کند، باعث جلوگیری از بیماری های زمینه ای هم می شود. بدن همه انسان ها به اندازه معینی از کالری و سوخت احتیاج دارد که اگر از آن کمتر استفاده کنیم باعث می شود وزنمان کاهش یابد.

یک رژیم لاغری خوب چه مزیت هایی دارد؟

تا به حال به این فکر کرده اید که اگر یک رژیم خوب را دنبال کنید از چه مزیت هایی برخوردار می شوید؟

هر رژیم لاغری درست و منطقی پیرو قوانین مشخصی می باشد. رژیم لاغری درست باید بتواند همه نوع مواد غذایی را در برنامه شما جای دهد و شما را از خود یک سری از مواد غذایی باز ندارد. یک رژیم غذایی درست می تواند شما را به سمت سالم خوری سوق دهد.

اصول و قوانین رژیم غذایی درست به شرح زیر می باشد:

رژیم لاغری هرکس با دیگری فرق می کند

یکی از اشتباه ترین افکار این است بعضی از افراد از رژیم های غذایی دوستان و آشنایان خود الگو می گیرند و مطابق همان پیش می روند. باید بدانید سیستم بدنی هرکس با دیگری متفاوت است پس باید هرکس باتوجه به سیستم بدن خود از رژیم لاغری پیروی کند.

عواملی همچون:سن، جنسیت، وزن، قد، و میزان فعالیت جسمی در تنظیم رژیم غذایی تاثیر گذار می باشند.

در یک رژیم لاغری خوب همه نوع مواد غذایی مصرف می شود

کمی بالاتر به این موضوع اشاره کردیم که یک رژیم سالم، می بایست شما را به سمت سالم خوری سوق دهد. در رژیم غذایی بهتر است از همه نوع مواد غذایی استفاده کنید. با کمبود هریک از مواد غذایی موجود در هرم غذایی، باعث می شود به بدن شما آسیب های جدی وارد شود.

Everything you need to know about dieting

رژیم لاغری اصولی خوردن هیچ وعده غذایی را محدود نمی کند

بیشتر رژیم های لاغری به این صورت است که یک وعده از سه وعده اصلی غذایی مانند شام را حذف می کنند. اگر می خواهید بدنتان یک رژیم اصولی را تجربه کند، هر سه وعده اصلی صبحانه، نهار و شام را میل کنید. اگر یکی از این سه وعده مهم را حذف کنید ممکن است وسط راه خسته شوید و دیگر به رژیم ادامه ندهید.

در رژیم لاغری اصولی هیچگاه احساس گرسنگی نمی کنید

بیشتر رژیم ها به شدن کم کالری هستند. اگر از افرادی که این رژیم ها را دنبال می کنند سوال کنید، متوجه می شوید دائما گرسنگی را تجربه می کنند. این امر هم موجب می شود که از رژیم زده شوند و دیگر سمت آن نروند. بهترین برنامه رژیم لاغری این است که در خوردن همه چیز تعادل حفط شود.

رژیم لاغری اصولی بسیار به صرفه است

برای داشتن رژیم غذایی درست، نیازی نیست هزینه های زیادی کنید. بعضی از افراد بر این باورند: هرچه بیشتر خرج کنند زودتر و بهتر لاغر می شوند که این باور کلا اشتباه است.

برای رژیم لاغری نیازی نیست قرص و دمنوش های گران قیمت تهیه کنید. حتی می توانید به صورت آنلاین با مشاورین تغذیه در ارتباط باشید و از آن ها برنامه تهیه کنید.

چرا افراد چاق باید رژیم بگیرند؟

کاهش وزن تاثیر زیادی بر زیبایی اندام و پیشگیری از انواع بیماری ها دارد که در ادامه تمامی این موارد را مورد بررسی قرار داده ایم.

تاثیر رژیم لاغری بر زیبایی اندام

قطعا شما هم دوست دارید یک بدن بی عیب و نقص و زیبا داشته باشید. هیچکس از داشتن شکم و پهلو رضایت ندارد. پس بهترین راه برای رهایی از چاقی استفاده از یک رژیم غذایی درست است.

تاثیر رژیم غذایی بر درمان بیماری

بله درست شنیده اید، چرا که اگر از یک رژیم لاغری اصولی استفاده کنید، باعث می شود بسیاری از بیماری ها از جمله: دیابت، کبد چرب، چربی خون، آرتروز و دیسک کمر درمان شوند. جالب است اگر بخواهید این بیماری ها را جدا درمان کنید، باید هزینه های بیشتری صرف کنید اما با گرفتن رژیم می توانید با یک تیر دو نشان بزنید.

رژیم لاغری باغث افزایش اعتماد به نفس می گردد

قطعا همه ما وقتی خود را در جلو آینه بی نقص می بینیم، باعث می شود در  کنار دیگران اعتماد به نفس خود را از دست ندهیم. اگر با افرادی که قبلا چاق بوده اند و حال به وزن ایده ال خود رسیده اند، سوال کنید قطعا می گویند رژیم لاغری آن ها تاثیر زیادی در ایچاد تعامل با دیگران داشته است و بدون دغدغه در هر جمعی حضور یافته اند.

حرف آخر

به طور کلی سعی کنید برای هرکاری راه منطقی آن را پیش بگیرید. ما در این مقاله از سایت برتر آموز سعی کردیم هر آنچه مربوط به رژیم لاغری است را برایتان شرح دهیم. امیدورایم توانسته باشیم شما را در انتخاب رژیم غذایی اصولی کمک کرده باشیم. از این که تا پایان مقاله همراه ما بوده اید از شما سپاسگزاریم. با آرزوی داشتن بهترین اندام

 

نویسنده : معصومه آغاز

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *