هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

ورود | ثبت نام
Ways to treat lice at home2

روش های درمان شپش در خانه

دسته بندی : سلامت
1400/09/01

Checking for lice

راههای درمان شپش از مواردی است همه افراد در پی آن می باشند. حال نگران نباشید چرا که در ادامه این مقاله از سایت برتر آموزخبرهای خوبی برایتان داریم و می خواهیم روش های مقابله با شپش سر را برایتان بیان کنیم.

در گذشنه افراد از نظر رعایت بهداشت فردی و شخصی خود بسیار ضعیف بوده اند، به طوری که مدت ها حمام نمی رفتند و از وسایل شخصی مانند روسری، لباس و … استفاده می کردنند. با وجود چنین شرایطی بیماری شپش سر روز به روز افزایش می یافت که انجام کارهای روز مره را برای فرد سخت می کرد.

شپش نام موجودات بسیار ریزی می باشد که در لابه لای موها رشد کرده و خون سر فرد تغذیه می کنند. این موجودات به راحتی از سر کنده نمی شوند و با خارش بسیار زیادی همراه است. چنانچه در سر خود شپش مشاهده کرده اید، بهتر است هرچه سریعتر راه درمان شپش را بیابید و از شر آن ها خلاص شوید زیرا عدم درمان آن باعث زیادتر شدن آن ها می شود.

در دنیای امروزه وجود شپش در سر افراد بسیار کم شده که علت آن هم رعایت اصول بهداشتی و افزایش سطح فرهنگ افراد است. به یاد داشته باشید که حتی اگر بهداشت فردی را به نحو احسن رعایت کنید؛ باز  هم امکان وجود آن نیز وجود دارد.

شپش ممکن است از طریق ملحفه فرد بیمار و یا استفاده از وسایل عمومی در آرایشگاه ها و … از فردی به فرد دیگر انتقال یابد. حال باید بگوییم جای نگرانی نیست چرا که می توان با روش های خانگی بیماری شپش را درمان کرد.

شپش چیست؟

در مطالب بالاتر به شپش کمی اشاره کردیم اما در قسمت می خواهیم شما را با این موجود آشنا کنیم بنابراین توصیه می کنیم تا پایان مقاله همراه ما باشید.

شپش نام حشره ای بسیار کوچک می باشد که به طول 1.6 میلی متر بوده که فاقد بال است. محل زندگی شپش سر انسان می باشد که از خون آن تغذیه می کند. هر شپش به طور معمول بین 2 الی 4 هفته بر روی سر انسان عمر می کند. متاسفانه این موجود پلید به سرعت تخم گذاری می کند که تخم آن ها به ساقه مو می چسبند که به راحتی جدا نمی شوند.

تخم شپش کمی مانند شوره سر می باشد با این تفاوت که رنگ آن کمی کدر تر می باشد و سخت از سر انسان جدا می شود. پیدا کردن خود شپش از سر بسیار سخت است زیرا رنگ مو می باشد.

اگر شپش را از سر جدا کنید، ممکن است بعد از دو روز از بین برود چرا که منبعی برای تغذیه نخواهد داشت. شپش در کودکان 3 الی 14 سال بسیار شایع می باشد و ممکن کل افراد خانواده را درگیر کند.

راه های انتقال شپش چیست و چه علائمی دارد؟

Ways to treat lice at home1

بعضی از افراد بر این باورند که شپش ها بال دارند و با بال به سر دیگر افراد می پرند در صورتی که چنان باوری اشتباه است.

تنها راه انتقال شپش به فرد دیگر از طریق استفاده لوازم شخصی می باشد. برای این که در معرض مبتلا به بیماری شپش قرار نگیرید، توصیه می کنیم لوازم شخصی خود اعم از: حوله، شانه، ملحفه و لباس های خود را با دیگران شریک نشوید.

لازم به ذکر است که قرار دادن لباس ها در ماشین لباسشویی با دیگر لباس های فاقد شپش امکان درگیری و نفوذ شپش با دیگر لباس ها می باشد.

در بیشتر مواقع شپش زمانی علائمی از خود ندارد، شدت زیادی ندارد و فرد اصلا حضور آن را احساس نخواهد کرد. برای این که متوجه شوید که آیا در موهای شما شپش دارد یا خیر می توانید با دقت سر خود را یررسی کنید.

در صورت وجود نقطه های مانند شوره که بسیار چسبنده هستند، باید فهمید که دچار شپش شده اید و باید برای رفع آن دست به اقداماتی بزنید.

نکته: به محض این که متوجه وجود شپش در سر خود شده اید، باید آن را درمان کنید تا از زیاد شدن و تکثیر آن ها جلوگیری کنید.

علائم وجود شپش به شرح زیر می باشد:

 • احساس خارش شدید پوست سر
 • وجود زخم و متورم شدن پوست سر
 • مشاهده حشرات و حرکت آن ها بر روی موها
 • رویت دانه های ریز همانند شوره که به ساقه مو چسبیده هستند.

لازم به ذکر است که اگر فردی در خانواده دچار شپش سر شود، تمامی افراد خانواده باید تحت درمان باشند.

دلیل ابتلا شدن به شپش چیست؟

Ways to treat lice at home63

همانطور که کمی قبل به آن اشاره کرده ایم، ممکن است فرد بهداشت فردی خود را رعایت کرده باشد اما باز هم دچار شپش شود. یکی از مهم ترین عوامل مبتلا شدن به بیماری شپش، ارتباط با افراد آلوده می باشد. افراد می تواند به دو صورت مستقیم و یا غیر مستقیم به شپش آلوده شوند.

در فرایند انتقال باید سر دو فرد نزدیک یکدیگر قرار بگیرد تا شپش به سر دیگر انتقال یابد که این نوع روش مستقیم می باشد. تماس با فرد آلوده به شپش در محیط های عمومی مانند باشگاه، مهمانی، مدرسه و … از راه های مستقیم انتقال شپش می باشد.

پوشیدن لباس های فرد آلوده مانند کلاه، کت و حتی اکسسوری هم از راه های انتقال مستقیم شپش بشمار می رود.

راه درمان شپش و جلوگیری از آن چیست؟

حال رسیده ایم به بخش مهم مقاله اما قبل از اینکه با راه درمان شپش آشنا شوید بهتر است از مبتلا شدن به آن جلوگیری کنید. بالاخره می دانید که پیشگیری بهتر از درمان است. با رعایت نکات زیر به راحتی می توانید از آلوده شدن به شپش در امان بمانید:

 • جدا کردن وسایل شخص خود از دیگران مانند: تل، روسری، کلاه، و ….
 • استفاده از وسایل شخصی در مکان های عمومی بخصوص آرایشگاه ها
 • استفاده از ملحفه خود در هتل ها، مسافرخانه ها و …
 • عدم خوابیدن در مکان هایی که تمیز بودن آن مطمئن نیستید.

راه درمان شپش سر در خانه

باتوجه به این که شپش یکی از معضلات همه افراد جهان به شمار می رود، راه های خانگی زیادی برای درمان آن وجود دارد که در ادامه به شرح آن ها پرداخته ایم. اما به یاد داشته باشید که اگر خارش بیش از حد داشتید، بهتر از داروهای قوی تر برای درمان آن استفاده کنید.

شانه زدن موها با شانه ضد شپش

شانه های فلزی دندانه ریز، شانه های ضد شپش هستند که می توانند تخم های شپش را از روی سر شما پاک کند. بکارگیری این روش یکی از ابتدایی ترین روش ها می باشد. برای این کار ابتدا موها را به چند دسته تقسیم کنید تا کار برایتان آسان تر باشد.

استفاده سس مایونز

 • سس مایونز مانند یک خفه کننده قوی برای شپش عمل می کند. برای استفاده از سس مایونز فقط کافیست مراحل زیر را به طور صحیح انجام دهید.
 • مقدار لازم از سس را به موهای خود آغشته کنید به طوری همه سر را در بر بگیرد.
 • با استفاده ز یک کلاه تمیز و یا پلاستیک موها را بپوشانید تا هوارد نشود.
 • بگذارید سس مایونز به مدت 5 الی 6 ساعت بر روی موها باقی بماند سپس با یک شامپو مناسب موهای خود را کامل بشویید.
 • بعد از این که کار به اتمام رسید، با باد گرم سشواری موهای خود را خشک کنید. در پایان موهای خود را شانه بزنید.

روغن درخت چای

یک راه درمان شپش استفاده از روغن درخت چای می باشد که می تواند تا حد زیادی به عنوان یک تسکین دهنده عمل کند. برای استفاده از روغن درختی چای بهتر است 3 الی 5 قطره از آن را با شامپوی خود مخلوط کنید و موهایتان را بشویید.

برای از بین بردن کامل شپش بهتر است تا دو ماه به صورت مکرر از روغن درخت چای استفاده کنید. لازم به ذکر است که استفاده بیش از حد روغن درخت چای می تواند به پوست سر آسیب وارد کند.

اگر می خواهید نتیجه بهتری بگیرید، بهتر است روغن درخت چای را به همراه روغن زیتون و روغن اکالیپتوس مخلوط کرده و بر روی سر و ساقه های مو ماساژ دهید.

استفاده از سرکه

Ways to treat lice at home2

سرکه هم مانند مواردبالا یک کشنده قوی برای درمان شپش موی سر می باشد. می توان گفت یکی از موثر ترین راه ها استفاده از سرکه سیب و یا انگور است. اگر می خواهید از سرکه به عنوان یک راه درمان شپش استفاده کنید، بهتر است سر را به طور کامل به آن آغشته کرده و بعد از 20 دقیقه آبکشی کنید.

برای اینکه بتوانید از سرکه سیب نتیجه ای بهتر ببنید، بهتر است 2 الی 3 ماه از آن استفاده کنید و بعد از هر بار استفاده موهای خود را با شانه مخصوص شپش شانه بزنید.

استفاده از آب پیاز

به دلیل این که آب پیاز سرشار از گوگرد است می تواند در درمان شپش موثر باشد. اگر پوست سرتان بر اثر مکیده شدن بیش از حد دارای التهاب می باشد بهتر است از این روش استفاده نکنید.

برای استفاده از آب پیاز توصیه می کنیم مراحل زیر را به دقت انجام دهید:

ابتدا 4 الی 5 دانه پیاز را کاملا خرد کنید. سپس آب آن را جدا کرده و بر روی سر ماساژ دهید به طوری که کل سر به آب پیاز آغشته شود. سپس موها را با یک پلاستیک بپوشانید و بگذارید 2 ساعت در همان حالت قرار گیرد. در پایان موها را آبکشی کرده و با باد گرم سشوار خشک کنید.

برای این که از استفاده آب پیاز نتیجه بگیرید، مراحل بالا را باید 3 روز پشت سر هم تکرار کنید.

در این مقاله سعی کردیم راه درمان شپش را برایتان توضیح دهیم و امیدواریم این مطالب برایتان مفید واقع شده باشد. از این که انتها همراه ما بوده اید بی نهایت از شما سپاسگزاریم.

نویسنده : معصومه آغاز

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *