هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

ورود | ثبت نام
VPS چیست؟ برترآموز

سرور مجازی یا همان VPS چیست؟

دسته بندی : وردپرس
1400/05/29

در این مقاله قصد داریم در ابتدا به سوال” مفهوم VPS چیست? ” پاسخ دهیم و سپس راجب ویژگی و کاربردهای آن صحبت کنیم. واژۀ VPS امروزه در بین افرادی که مایل به توسعه و گسترش کسب و کار خود در اینترنت دارند، زیاد شنیده می شود، پس این را می دانیم که سرور مجازی یا همان VPS کمک مثبتی در جهت رونق کسب و کارمان به ما می کند. این پنل میزبانی به چند دسته تقسیم می شود و هر قسمت آن مناسب یک نوع شغل می باشد، در ادامه به شما خواهیم گفت VPS چند نوع دارد و چگونه کار می کند؟

سرور مجازی یا VPS چیست؟

بگذارید چیستی سرور مجازی را با این مثال برای شما توضیح دهم، شما فرض کنید که سرور مشترک، یک مجتمع بزرگ آپارتمانی هست و هر طبقۀ آن به یک خانواده یا همان یک سایت، اجاره داده شده است. همۀ شما به مکانی برای زندگی کردن نیاز دارید، دقیقا مثل پرونده های سایت، اما برای اینکه بیرون بروید و یک خانۀ بزرگ ویلایی بخرید، برای شما بسیار گران است. به اشتراک گذاشتن مناطقی از شهر که چندین خانواده بتواند در آن زندگی کند، به کاهش هزینه ها کمک بسیاری می کند و همین مثال برای میزبان ها هم صدق می کند.

حال اگر آمادۀ راه اندازی وبسایت خود هستید، قطعا یکی از دغدغه های شما خرید میزبان، می باشد. پس بهتر است توضیحی راجب سرور برایتان بگویم، سرور در واقع یک کامپیوتر قدرمتند است که تمام داده ها و اطلاعات سایت شما را در خودش ذخیره می کند. همچنین وقتی شخصی نام دامنه سایت شما را سرچ می کند، این کامپیوتر قدرتمند در سرور به دنبال سایت شما می گردد و اطلاعات آن را نمایش می دهد.

حال از لحاظ مجازی بودن، VPS از فناوری مجازی سازی برای تقسیم همان سرور قدرتمندی که راجبش صحبت کردیم، استفاده می کند. شما فرض کنید، یک قطعه سخت افزاری که مانند چند سرور مجازی عمل می کند. این نوع میزبان هزینۀ کمتری نسبت به دیگر سرورها دارند و کاربران دسترسی ریشه ای سرور خواهند داشت و به آن ها آزادی کاملی در نصب برنامه ها و ایجاد تغییرات محیطی را می دهد.

VPS یک گزینه بسیار عالی برای بازی سازان، برنامه نویسان و هر شرکتی که به یک میزبان امن و مقرون به صرفه نیاز دارد. اما اینکه میزبان VPS برای شما مناسب است یا خیر؟ در همین مقاله برایتان توضیح داده می شود.

VPS چیست؟ برترآموز

ویژگی های سرویس VPS

  • از همه جا می توانید به محیط VPS خود دسترسی پیدا کنید.
  • چون پهنای باند و فضای ذخیره سازی را برای هر نمونه، اختصاص داده است، عملکرد شما تحت تأثیر دیگر شرکت های سرور قرار نمی گیرد.
  • به نسبت یک شرکت میزبان که تعداد نمونه هایی که می توانند در هر سرور مادر ایجاد کنند محدود است، در VPS شما پهنای باند و فضای ذخیره سازی بیشتری دریافت کنید.
  • امکان نصب کردن برنامه های دلخواه
  • IP اختصاصی در احتیار خود خواهید داشت
  • عیب یابی سریع برای شما انجام می دهد و اطلاعات را به ماشین مجازی دیگری انتقال می دهد.
  • امکان مدیریت کردن سرور مثل روشن یا خاموش کردن سرور به کمک دسترسی به کنترل پنل سرور را به ما می دهد.

بهترین زمان برای استفاده از VPS، چه موقع هست؟

بهترین راه برای اینکه تشخیص دهید سایت شما نیاز به VPS  دارد یا نه! بررسی خود سایت است. در این 8 نشانه که مشخص می کند، سایت شما نیاز به VPS دارد، توضیح داده می شود:

نگران امنیت هستید و برایتان مهم است

اگر به ویژگی های امنیتی پیشرفته تر، قابلیت نظارت سطح بالا، فضای بیشتر برای پشتیبان و بهبود قابلیت اطمینان وبسایت، نیاز دارید، پیشنهاد می کنم VPS را امتحان کنید. اگر بدانید VPS چیست و از آن استفاده کنید، منابع قابل اعتمادی را دریافت خواهید کرد و با خیال راحت می توانید بر روی ویژگی های امنیتی حساب کنید.

حجم بالای ترافیک می خواهید

اگر به تازگی وبسایت خود را راه انداخته اید و ترافیک بالایی دریافت نمی کنید، VPS یک راه حل بسیار مناسب است و با این کار مخاطبان شما به طور مداوم افزایش پیدا می کنند. پس اگر دوست دارید یک سایت با بازدیدهای بی نظیر داشته باشید، VPS را با آغوش باز بپذیرید.

وبسایت شما به کندی کار می کند

استفاده از یک میزبان مشترک، برای سایت هایی که به مقدار زیادی RAM نیاز دارند، اصلا مناسب نیست. همانطور که وبسایت شما روز به رشد پیشرفت می کند و محتواهای آن زیاد تر می شود، شما افزایش زمان بارگذاری اطلاعات را خواهید دید و برای قراردادن یک تصویر ساده در سایت ممکن است تایم زیادی را مجبور به صبرکردن باشید. پس بهترین راه حل چیست؟ قطعا استفاده از VPS، زیرا به سایت شما قوتی دوباره می بخشد و سرعت سایت شما را بالا می برد.

یک فروشگاه آنلاین دارید

دقیقا از همان زمانی که شما قصد راه اندازی یک فروشگاه آنلاین دارید، در اصل همان لحظه ای است که شما باید برنامه میزبانی سایت را ارتقا دهید. می پرسید چرا؟ زیرا شما نیاز به یک سرور مجازی ایمن و اختصاصی دارید. دلیل داشتن یک سرور ایمن هم این هست که شما با درگاه های پرداخت آنلاین سر و کار دارید و خریداران باید بدون هیچگونه مشکلی از سایت شما خرید کنند. میزبانی VPS هم چون یک میزبانی ایمن تر است، برای وبسایت های تجاری و فروشگاهی گزینه مناسب تری است.

با خطاهای سروری مواجه می شوید

آیا تا به الان با خطاهای سرور داخلی مواجه شده اید؟ قطعا وقتی اینگونه خطاها را مشاهده می کنید،مشتریان و بازدیکنندگان هم با این خطاها مواجه می شوند، اما این را بدانید که وقتی بازدیدکنندگان این خطاها را ببینند دیگر نه از سایت شما بازدید می کنند و نه مشتری شما می شوند، حتی اگر برای یکبار اتفاق بیفتد.

به دنبال یک میزبان به صرفه با قیمت مناسب هستید

درست است که یک بستۀ میزبانی اختصاصی می تواند بسیاری از مشکلات را برطرف کند، اما باید این را هم به یاد آوریم که داشتن یک میزبان اختصاصی، واقعا پر هزینه است. پس VPS برای شما مناسب است زیرا ترکیبی از میزبان اختصاصی و اشتراکی است.

برای مشتریان خود، سایت طراحی می کنید

آیا شغل شما این هست که طراحی سایت برای مشتریان خود انجام دهید؟ با استفاده از VPS به راحتی و به تعداد نامحدودی از دامنه ها را می توانید میزبانی کنید. حتما مطمئن شوید که عملکرد صحیحی برای هر سایت، از لحاظ کارکرد RAM وجود دارد.

VPS چیست؟ برترآموز

کاربردهای VPS چیست؟

کاربردهای VPS در دنیای هاستینگ آنقدر زیاد هست که باید چند صد مورد را ذکر کنیم ولی ما قصد داریم مهم ترین کاربردها را برایتان توضیح دهیم:

وب سرور

بیشترین کاربردی که VPS دارد در همان وبسایت هایی است که حالت فروشگاهی دارد، زیرا اینگونه سایت ها ترافیک ماهانۀ زیادی دارند و و پردازنده قدرتمندی می خواهد که سرور اختصاصی مجازی یا همان VPS بسیار مناسب است.

اپلیکیشن سرور

یک سوال مهم این هست که تفاوت هاست و VPS چیست؟ قطعا در جواب این سوال می توانیم بگوییم که در میزبان اشتراکی امکان دسترسی به سرور و مدیریت آن وجود ندارد، پس مشخص است که امکان نصب نرم افزارهای دلخواه برای ما وجود ندارد. اما در VPS چون حالت اختصاصی دارد و با پرداخت هزینه ای به مراتب کمتر از یک سرور اختصاصی، اپلیکیشن مد نظر خود را نصب کنید.

ارتقای عملکرد سایت و بهبود آن

VPS باعث شده است که مراحل عیب یابی و کشف خطا در سرور به سادگی انجام شود و کاربران با خطاهای مشکل ساز روبه رو نشوند، زیرا وقتی مشتری یا بازدیدکنندۀ سایت شما با عدم فعال بودن سایت و احرای درست روبه رو می شود، از آن موقع دیگر دید خوبی به کسب و کار ما، نخواهد داشت.

ایمیل سرور

در سرور های اشتراکی، امکان ارسال ایمیل در طول روز محدود می باشد، لذا برای کاهش این محدودیت ها می توان از VPS استفاده کرد تا بتوانیم نرم افزار ایمیل را نصب و استفاده کنیم. ایمیل سرور یک عنوان جالب هم دارد که می گویند پستچی کامپیوتری و وظیفۀ انتقال ایمیل ها از مبدأ به مقصد را بر عهده دارد.

کلام آخر

در این مقاله سعی ما بر این بود که به طور کامل شما را با سرور مجازی VPS آشنا کنیم و به سوال VPS چیست؟ پاسخ جامعی بدهیم، دقت کنید که هر مطلبی که دربارۀ هاست، آموزش وردپرس و آموزش سئو نوشته شده است، فقط برای این هست که شما از آن ها در جهت بهبود کسب و کار آنلاین خود استفاده کنید، مطمئن باشید که دنیای مجازی و آنلاین، برای شما زندگی بسیار رویایی و بزرگی را می سازد در صورتی که با برنامه و با مهارت تخصصی در آن فعالیت کنید.

تیم برترآموز برای شما بهترین ها را آرزومند است. شاد و سلامت باشید…

نویسنده : زهرا سلیمانیان

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *