هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

ورود | ثبت نام
بردکرامپ سئو چیست؟ برتر آموز

بردکرامب چیست؟ تاثیر بردکرامب بر سئو

دسته بندی : سئو
1401/06/28

در این سری از مقالات برتر آموز قصد داریم تا راجع به یک موضوع مهم و محبوب به نام بردکرامب صحبت کنیم. قطعا بارها وارد وبسایت‌هایی شده‌اید و زمانی که می‌خواستید به قسمت‌های قبلی بازگردید نتواسته‌اید که راه خود را پیدا کنید.یا شما همیشه از صفحه اصلی یک سایت وارد سایت نمی‌شوید و ممکن است از صفحه یک محصول وارد سایت شوید بنابراین یک راهنما نیاز دارید تا به مسیر خود هدایت شوید. هدف اصلی موتور جست و جوی گوگل همواره رضایت کاربران بوده است بنابراین بردکرامپ نیز یکی از مواردی است که شما با رعایت کردن آن به رضایت مشتریان و کاربران احترام می‌گذارید که اگر اطلاعاتی راجع به آن ندارید در این مقاله راجع به آن به خوبی صحت کرده‌ایم.

موضوع بردکرامب چیست؟ همیشه یکی از ترندترین مسائل در زمینه مارکتینگ بوده است و جالب است بدانید که بردکرامپ بر روی سئو هم تاثیرگذار است که در ادامه تاثیر بردکرامب بر سئو صحبت کنیم.

هدف اصلی ما در سئو کردن یک سایت این است که رتبه خوبی را در گوگل کسب نماییم و هدف اصلی گوگل این است که کاربران پس از ورود به سایت شما احساس راحتی و حس سردرگمی نداشته باشند .

بردکرامپ این حس سردرگمی کاربران را به خوبی برطرف می‌کند و بنابراین به خوبی روی سئو تاثیر گذار است. ما در قسمت آموزش سئو به خوبی راجع به تمامی این موارد صحبت کرده‌ و نکات کاربردی را در اختیار شما قرار داده‌ایم که با مطالعه آن می‌توانید دانش سئویی خود را افزایش دهید.

آنچه که شما در این مقاله می‌آموزید:

  • بردکرامب چیست؟ (Breadcrumbs)
  • انواع بردکرامب چیست؟
  • تاثیر بردکرامب بر سئو
  • چگونه از بردکرامپ در وبسایت خود استفاده نماییم؟

بردکرامب چیست؟ (Breadcrumbs)

خیلی از مواقع شما با سرچ یک عبارت برای مثال خرید کالا X وارد یک وبسایت می‌شوید که خوب طبیعتا پس از مشاهده وب سایت قصد دارید سایر صفحات و دسته بندی‌ها را مشاهده نمایید .

یا حتی می‌خواهید که درسته بندی که در آن حضور دارید را پیدا نمایید. خوب اگر راهنمای درستی برای شما در وبسایت وجود نداشته باشید قطعا نمی‌توانید این کار را به خوبی انجام دهید و دقیقا برد کرامپ اینجاست تا این مشکل را برای شما حل کند.

در تصویر زیر به خوبی نمونه برکرامپ رو مشاهده می‌کنید که اگر  شخصی از دسته بندی دفتر به صورت مستقیم وارد سایت شما شود به راحتی می‌توانید تمامی دسته بندی‌های قبلی را مشاهده کند. وب سایت دیجی کالا نمونه خوبی از برکرامپ را در وبسایت خود پیاده سازی کرده است.

برکرامپ برتر آموز

معنوی لغوی بردکرامپ در زبان فارسی چیست؟

برد کرامپ یا به تعریف فارسی خرده نان معنوی لغوی این کلمه است.

یعنی این که شما با دنبال کردن خرده نان‌ها می‌توانید به سر نخ خود برسید.

انواع بردکرامب چیست؟

خوب در این مرحله می‌خواهیم راجع به انواع بردکرامپ صحبت کنیم که شما با توجه به دیزاین و موضوع کسب و کارتان می‌توانید از طراح سایت خود بخواهید که آن را برای شما پیاده سازی کنند.

1. بردکرامپ بر اساس سلسله مراتب

بیشترین نوع بردکرامپی که شما معمولا در وبسایت‌ها مشاهده می‌نمایید ، بردکرامپ سلسله مراتب نام دارد. در وب سایت‌های وردپرسی بیشتر از این نوع بردکرامپ استفاده می‌شود. این مسیر پیمایش از صفحه اصلی به سمت دسته بندی‌ها است که نمونه‌های آن در در تصاویر زیر مشاهده می‌کنیم.

نمونه بردکرامپ سلسله مراتب برتر آموز

نمونه بردکرامپ برتر آموز

2. بردکرامپ بر اساس تاریخچه

یک نوع دیگری از برکرامپ‌ها وجود دارد بردکرامپ بر اساس تاریخچه نام دارد. همانطور که از نام آن پیدایست این نوع بردکرامپ بر اساس تاریخچه صفحاتی که کاربر در یک وبسایت طی کرده است تشکیل می‌گردد.

قطعا این نوع بردکرامپ رو کمتر در وبسایت‌ها مشاهده کرده‌اید. برخی از سئوکاران اصلا این نوع بردکرامپ را قبول ندارند زیرا بر این باورند که افراد با کلیک بر روی دکمه Back می‌توانند دوباره به صفحاتی که قرار داشته‌اند بازگردند.

3. بردکرامپ بر اساس ویژگی

بردکرامپ بر اساس ویزگی بیشتر روی مسیر کلیک کاربر و با بر اساس ویژگی‌های محصول در وب سایت‌های فروشگاهی طراحی می‌شود. این نوع بردکرامپ را می‌توان با صفحه اصلی یا صفحات دسته بندی محصولات آغاز کرد.

4. بردکرامپ کشویی

این نوع بردکرامپ بیشتر در وبسایت‌های بزرگ به کار برده می‌شود. اگر شما می‌خواهید بیش از چند دسته بندی و زیر دسته بندی داشته باشید ، منوی کشویی ناوبری بهترین گزینه است.

تاثیر بردکرامب بر سئو

یکی از موضوعات مهمی که قصد داریم نکات آن را بررسی نماییم این است که بردکرامپ چه تاثیراتی روی سئو سایت‌ها دارد؟ و چرا آنقدر به استفاده از بردکرامپ روی وبسایت‌ها توصیه می‌شود؟

کاهش بانس ریت و نرخ پرش از سایت

یکی از موضوعات بسیار مهمی که روی سئو سایت تاثیر دارد بانس ریت یا نرخ پرش است. نرخ پرش یعنی این که کاربران با یک کلیک وارد سایت شما شده ولی در سایت شما هیچ اکشنی نداشته باشد و در تایم کوتاهی به سرعت سایت شما را ترک کنند. البته عوامل بسیار زیادی روی نرخ پرش یک سایت تاثیر گذار است که یکی از این موارد بردکرامپ است.

همانطور که در بالاتر به آن پرداختیم تمامی افراد به سایت شما از طریق صفحه اصلی وارد نمی‌شوند و این سئو سایت شما باعث هدایت کاربران به سایت خواهد شد. خوب طبیعتا کاربر دوست دارد بداند که الان در چه نقطه‌ای از سایت قرار دارد و بردکرامپ راهنمای کامل او است. کاربران زیادی وجود دارند که درست در همین مرحله متاسفانه به خاطر این که نمی‌توانند به دسته بندی‌ها دسترسی پیدا کنند سریع سایت شما را ترک می‌کنند.

در مقاله بانس ریت یا نرخ پرش چیست؟ به خوبی تمامی این موضوعات را بررسی کرده‌ایم.

روی تجربه کاربری تاثیر گزار است.

این کاربران تجربه خوبی در تعامل با سایت شما داشته باشند باعث می‌شود که رضایت کاربری به حداکثر میزان خود برسد که بردکرامپ هم دقیقا روی این موضوع نقش اساسی دارد. گوگل همواره رضایت کاربران را هدف اصلی کار خود و رتبه دهی به وبسایت‌ها قرار می‌دهد که خوشبختانه همین موضوع بردکرامپ به شدت روی تجربه کاربری تاثیر گزار است زیرا شما کاربران را از سردرگمی نجات خواهید داد.

کاربران به راحتی می‌توانند جایگاه فعلی خود را پیدا کرده و برای مشاهده بیشتر محصولات وارد دسته بندی اصلی شوند.

از کلمات کلیدی می‌توانید برای بردکرامپ استفاده کنید.

شما با معرفی کلمات کلیدی به گوگل می‌فهمانید که صفحه شما را با استفاده از این کلمات به کاربر نمایش بدهد. خوب مسلما استفاده از کلمات کلیدی در برد کرامپ تاثیر سئو سایت شما را بهبود می‌بخشد.

بردکرامپ بر روی تلفن همراه باید ریسپانسیو باشد.

مسئله ریسپانسو به شدت روی سئو سایت تاثیرگزار است زیرا اگر کاربر نتواند با تلفن همراه وارد سایت شما شود دیگر نمی‌تواند تعامل خاصی داشته باشد. علاوه بر کل سایت که باید واکنش گرا باشد بردکرامپ نیز باید بر روی تلفن همراه به خوبی نمایش داده شده و قابل استفاده باشد. فونت بردکرامپ نباید بسیار بزرک و یا حتی بسیار کوچک باشد بنابراین با رعایت حد تعادل می‌توانید بهترین عمل را پیاده سازی نمایید.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد مسائل ریسپانسیو یا واکنش گرایی پیشنهاد می‌شود مقاله ریسپانسیو چیست؟ را مطالعه نمایید.

چگونه از بردکرامپ در وبسایت خود استفاده نماییم؟

خوب در این قسمت بیشتر افراد به استفاده از بردکرامپ قانع شده اهمیت آن را درک کرده‌اند. در ادامه می‌خواهیم بررسی نماییم که چگونه برای سایت خود بردکرامپ طراحی نماییم. اگر وبسایت شما بردکرامپ ندارد و یا شما در حال تاسیس وب سایت تازه‌ای هستید می‌توانید از موارد زیر کمک بگیرید.

نحوه استفاده از بردکرامپ بر اساس نوع سیستم محتوا و کد نویسی سایت شما متفاوت است و باید بر اساس ساختار طراحی شده است خود بهترین نوع بردکرامپ را درج نمایید.

اگر وب سایت شما از سیستم مدیریت محتوای وردپرس استفاده می‌کند شما از طریق چند راه می‌توانید بردکرامپ را طراحی و اجرا نمایید. مرحله اول این است که از افزونه های Breadcrumb استفاده کرده و آنها را نصب و اجرا نمایید.

معرفی افزونه مخصوص برای بردکرامپ به نام Breadcrumbs NavXT

افزونه یوآست سئو در درون خود امکان درج بردکرامپ را داراست و با بررسی قسمت تنظیمات می‌توانید این افزونه را قعال نمایید. یکی دیگر از این افزونه‌های مخصوص وردپرس Breadcrumbs NavXT نام دارد که طبق دستورالعمل زیر می‌توانید آن را استفاده نمایید.

در درجه اول افزونه Breadcrumbs NavXT را از مراکز معتبر و مخزن افزونه‌های وردپرس دانلود و در سایت در سایت خود نصب نمایید. بعد از اینکه این افزونه را نصب کردید به بخش تنظیمات آن رفته و آن را اجرا نمایید.

تنظیمات پیش فرض برای اکثر وب سایت ها به خوبی کار می کند. اما شما می توانید تنظیمات آن را طبق نیازهای سایت خود تغییر دهید. صفحه تنظیمات به بخش‌های مختلفی تقسیم می‌شود. در تب تنظیمات عمومی می توانید قالب لینک های ناوبری بردکرامب را ویرایش کرده و نحوه رفتار این افزونه در سطح سایت خود را تعریف کنید. این قالب ها از پارامترهای Schema.org در برچسب لینک استفاده می‌کنند.

تب انواع پست‌ها به شما امکان می‌دهد لینک‌های بردکرامب را برای نوشته‌ها ، برگه‌ها و انواع پست‌های سفارشی تنظیم کنید.

شما می‌توانید نحوه نمایش سلسله مراتب پست‌ها را انتخاب کنید. سلسله مراتب افزونه Breadcrumb NavXT به طور پیش فرض به صورد عنوان سایت » دسته » عنوان نوشته است. شما می توانید دسته ها را با برچسب ها، تاریخ یا والد نوشته جایگزین کنید.

تب طبقه بندی ها و متفرقه قالب های مشابهی برای بردکرامب های شما دارند.

فراموش نکنید که روی دکمه ذخیره تغییرات کلیک کنید.

در این قسمت شما با سه عنوان عمومی ، مورد فعلی و تکه مسیر برگه خانه مواجه می‌شوید که طبق توضیحات و دستور العمل زیر می‌توانید آن را اجرا نمایید:

عمومی

در این بخش شما فقط می‌توانید جداکننده‌ای که در بین فهرست شما قرار دارد را انتخاب کنید ، این جداکننده می‌تواند یک کاراکتر خط جداکننده باشد ، یک خط فاصله معمولی ، یک ستاره و یا هر چیزی که شما آن را تعیین کنید ، و البته در بخش‌های بعدی که ظاهر این منو را تغییر دهید این کاراکتر تقریبا اهمیت خود را از دست خواهد داد.

مورد فعلی

 در این قسمت از تنظیمات افزونه NavXT باید مواردی را در مورد صفحه فعلی که در حال حاضر در آن قرار دارید نمایش دهید. خیلی از مدیران سایت‌ها دوست ندارند صفحه‌ای که کاربر در آن است در منوی راهنما نمایش داده شود و یک لینک به خود صفحه در آن قرار بگیرد ، این مورد به‌صورت پیش‌فرض غیرفعال است و در صورتی که تیک گزینه  «لینک مورد فعلی» را بزنید این گزینه نمایش داده خواهد شد. همین‌طور موارد دیگر را می‌توانید با استفاده از قالب‌بندی آن و قرار دادن آن در زنجیره تکمیل کنید.

تکه‌ مسیر برگه خانه

در این قسمت شما این امکان را خواهید داشت تا تمامی موارد مربوط به صفحه اصلی خود که در صفحات دیگر نمایش داده می‌شود را تعیین کنید ، در خیلی از افزونه‌ها از اصطلاح خانه برای این برگه استفاده می‌شود که شما می‌توانید آن را به مواردی مانند صفحه اصلی و یا هرچیز دیگری که فکر می‌کنید جلوه بهتری به سایت شما می‌دهد تغییر دهید.

البته که نیاز است یک قطعه کد زیر را در فایل Header.php خود وارد نمایید.

php?>
}((‘if ( function_exists(‘yoast_breadcrumb
;(‘<yoast_breadcrumb( ‘</p><p id=”breadcrumbs”>’,'</p><p
{
<?

اگر وب سایت شما از سیستم مدیریت محتوا اسفاده نکرده و کد نویسی خاصی است می‌تواند با مراجعه به طراح سایت خود و درخواست از او یک بردکرامپ درست و اصولی را برای سایت خود طراحی نمایید.

سخن آخر:

سعی کرده‌ایم در این مقاله به درستی راجع به موضوع بردکرامب چیست؟ صحبت کرده و نکات کاربردی را به شما دوستان عزیز بیان نماییم. مهم ترین نکته در این مقاله این بوده است که شما باید بتوانید بردکرامپ را در سایت‌های خود پیادی سازی نمایید زیرا از دو جنبه برای شما ویژگی مثبتی را خواهد داشت.

جنبه اول این است که از لحاظ رتبه دهی سئو برای شما تاثیر گذار است و از لحاظ دیگر کاربران حس رضایت از ورود به سایت شما خواهند داشت.

همین الان وارد سایت خود بشوید و بردکرامپ سایت خود را بررسی کنید اگر ایرادی در آن دارید حتما با طراح سایت خود در میان بگذارید.

اگر تجربه‌ای در استفاده بردکرامپ دارید و یا نکات تکمیلی‌تر برای پرسش بردکرامب چیست؟ دارید لطفا در قسمت کامنت با دوستان برتر آموز به اشتراک بگذارید. ممنون از توجه شما به برتر آموز. راستی در قسمت تازه‌ ترین‌های سئو ما برای شما جدیدترین مقالات را در نظر گرفته‌ایم که با مطالعه آنها همواره دانش سئویی خود را افزایش می‌دهید.

نویسنده : تارا محمدزاده

تارا محمدزاده هستم دانشجوی کارشناسی ارشد هوش مصنوعی. در زمینه سئو ، تولید محتوا و دیجیتال مارکتینگ فعالیت میکنم. سابقه کاری در زمینه تولید محتوا و سئو موضوعات فناوری ، دیجیتال و... دارم. خوشحالم که از نوشته های من استفاده می کنید.

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *