هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

ورود | ثبت نام
آموزش یوتیوبر شدن

آموزش یوتیوبر شدن | کسب درآمد از یوتیوب

دسته بندی : کسب و کار آنلاین
1399/09/12

آموزش یوتیوبر شدن: قبلا در برتر آموز، مقاله ی  آموزش ساخت کانال یوتیوب را برایتان تهیه کرده بودیم و در آن به این اشاره کرده بودیم که یوتیوب بستری مناسب برای کسب درآمد است. امروز در این مقاله می خواهیم بیشتر به موضوع کسب درآمد از یوتیوب و آموزش یوتیوبر شدن بپردازیم. امروز در این مقاله با هم درآمد یک یوتیوبر و اینکه چگونه بازدید بیشتری داشته باشیم را بررسی خواهیم کرد.

قبل از شروع آموزش و پاسخ دادن به سوالات بهتر است ابتدا به صورت مفصل تری باهم به بررسی مفهوم یوتیوبر و چگونی کسب درآمد از یوتیوب بپردازیم.

یوتیوبر ها چه کسانی هستند؟

یوتبوبر ها اشخاص یا سازمان هایی هستند که به وسیله ی شبکه ی اجتماعی یوتیوب و از طریق تولید محتوای ویدیویی با موضوعات مختلف و با توجه به میزان سابسکرایبرها و بازدیدها از ویدیو هایشان کسب درآمد می کند.

کسب در آمد از یوتیوب (یوتیوبر شدن)

آموزش یوتیوبر شدن

قبل از آشنا شدن با روش های کسب درآمد از یوتیوب ابتدا باید ببینیم که خود یوتیوب چگونه کسب درآمد می کند؟

یوتیوب با شرکت هایی که تمایل به تبلیغات در این وبسایت را دارند قرار داد می بندد و این شرکت ها تعیین می کنند که برای هر 1000 بار دیده شدن تبلیغاتشان چه هزینه ای پرداخت می کنند؟ حال اگر کانال شما به درآمد زایی برسد با توجه به فاکتور های مختلفی که وجود دارد 55 درصد از این مبلغ را یوتیوب به سازنده ی ویدیو اختصاص می دهد. در ادامه ی مطلب آموزش یوتیوبر شدن شروط مانتایز شدن توسط یوتیوب و اینکه این مبلغ بر چه اساسی تغییر می کند را خواهیم گفت.

اما به صورت کلی برای کسب درآمد از یوتیوب سه روش وجود دارد که اگر این سه روش را باهم ترکیب کنید می توانید درآمد ماهانه ی خود را به طرز چشم گیری افزایش دهید.

این سه روش عبارت اند از:

روش اول: یوتیوبر شدن از طریق تبلیغات گرفتن

یکی از راه های کسب درآمد از یوتیوب این است که در ویدیوهای خود در کنار محتوایی که تولید می کنید تبلیغات نیز انجام دهید. برای انجام این کار طبیعتا به مخاطبان زیادی نیاز دارید تا موحب شود که افراد دیگر به شما سفارش تبلیغات بدهند. (در واقع به نوعی برای ویدیو های خود اسپاسنر بگیرید)

آنچه برای کسب درآمد از طریق تبلیغات گرفتن نیاز دارید:

 • مخاطب زیاد و فعال (بازدید ها و سابسکرایبر های زیاد)
 • خلاقیت در تولید محتوا و انجام تبلیغات
 • محتوای خوب (جهت کسب مخاطب)
 • استمرار در تولید محتوا و فعالیت در کانال یوتیوب
 • جلب اعتماد مخاطبان
 • یک حساب بانکی برای دریافت مبالغ واریزی
 • یک ایمیل و یا راه ارتباطی برای گرفتن سفارشات

روش دوم: یوتیوبر شدن از طریق تبلیغ کسب و کار خود و جذب مشتری

ممکن است ویدیو های کانال شما شروط لازم برای مانتایز شدن توسط یوتیوب را نداشته باشد! اما اگر کسب و کاری دارید که نیاز دارید آن را به دیگران معرفی کنید، یوتیوب بستر مناسبی است.

برای مثال این خانم هر شنبه به خانه ی شخصی می رود و در مرتب کردن خانه ی آن ها به آن ها کمک می کند، از پروسه ی این کار فیلم می گیرد و در یوتیوب می گذارد، علاوه بر اینکه به خاطر آموزش ترفند های مرتب کردن جذب مخاطب بالایی داشته است به همین وسیله برای خود جذب مشتری کرده است و درآمدش محدود به یوتیوب نشده است.

در نتیجه برای کار خود ویدیو های تبلیغاتی درست کنید و محتوای مرتبط با کارتان را در یوتیوب تولید کنید افرادی که به مهارت شما نیاز داشته باشند شما را پیدا می کنند و با شما تماس می گیرند.

روش سوم: یوتیوبر شدن از طریق خود یوتیوب و با توجه به میزان بازدیدها و سابسکرایبر ها

سومین راه برای یوتیوبر شدن تولید محتوایی است که بازدید بالایی داشته باشد که باعث شود کانال یوتیوب شما توسط یوتیوب اصطلاحا مانتایز شود. در واقع یعنی به درآمد زایی برسد. آنچه در این مقاله بیشتر مد نظر ما هست هم همین روش می باشد. برای توضیحات بیشتر در ارتباط با این روش تا پایان این مطلب همراه ما باشید.

 • monetize در لغت یعنی : کسب درآمد

شرایط لازم برای مانتایز شدن (monetize) کانال شما توسط یوتیوب:

برای شروع یوتیوبر شدن ابتدا باید کانال شما چند شرط زیر را داشته باشد:

 1. جذب 1000 نفر سابسکرایبر (subscriber) فعال
 2. کسب 4000 ساعت (240 هزار دقیقه) ویدیوی تماشا شده توسط کاربران در 12 ماه گذشته (یعنی اگر به طور مثال 10 ویدیوی 10 دقیقه ای دارید 2400 نفر کل این ویدیو ها را از اول تا آخر ببینند)
 3. محتوای در چهارچوب قوانین و دستورالعمل های یوتیوب باشد.
 4. در اختیار داشتن یک حساب AdSense (در ادامه در ارتباط با این حساب و چگونگی کسب درآمد از یوتیوب داخل ایران بیشتر توضیح خواهیم داد.)

نکاتی درباره ی شروط مانتایز شدن کانال یوتیوب (دستورالعمل های یوتیوب):

 • با کپی کردن محتوا و تولید محتوای تکراری ممکن است شما به بازدید و سابسکرایبر مطلوب برسید (مثلا قرار دادن فیلم ها و سریال های معروف) اما در این شرایط ممکن است یوتیوب نه تنها کانال شما را ماناتیز نکند بلکه آن را به علت قوانین کپی رایت حذف کند.
 • اینکه از هر میزان بازدید ویدیو چه مقداری کسب درآمد کنید به این بستگی دارد که محتوای شما چیست؟ این مبلغ ممکن است از 0.5 دلار، تا 30 الی 40 دلار به ازای هر 1000 بازدید متغیر باشد.
 • همانطور که گفتیم شما 55 درصد از پورسانت تبلیغات هایی که اوایل و اواسط ویدیوی شما پخش می شوند را  دریافت می کنید مشروط بر اینکه مخاطبان تا پایان تبلیغات را مشاهده کنند.
 • محاسبه ی میزان بازدید ویدیو های شما در 12 ماه ارتباطی به تغییر سال میلادی ندارد و همواره یوتیوب در هر زمانی از سال که باشیم میزان بازدید 12 ماه اخیر را محاسبه می کند.

چگونه متوجه شویم که کانال یوتیوب ما به درآمد زایی رسیده است؟

وقتی شما تمام شرایط لازم را داشته باشید و طبق قوانین یوتیوب عمل کرده باشید یوتیوب برای ایمیلی که برای ساخت اکانت از آن استفاده کرده اید ایمیلی می فرستد و از شما می خواهد که فرم هایی را پر کنید.

در این فرم ها اطلاعاتی مانند شماره حساب و آدرس پستی شما از شما درخواست می شود. اگر تمایلی ندارید که اطلاعات را ارسال کنید یا می خواهید بعدا این کار را انجام دهید ایرادی ندارد، هر وقت که تمایل داشته باشید می توانید فرم ها را پر و کسب درآمد از یوتیوب را شروع کنید.

حساب Google AdSense چیست؟

آموزش یوتیوبر شدن

به طور خلاصه Google AdSense یک روش ساده و رایگان برای کسب درآمد از طریق انجام تبلیغات در سایت ها و شبکه های مجازی خودتان می باشد. شبکه تبلیغاتی گوگل افرادی که می خواهند تبلیغات بدهند را به افرادی که می توانند تبلیغات کنند متصل می کند. درآمد حاصل از نمایش تبلیغات گوگل ادسنس از طریق چک یا واریز اینترنتی به حسابی که در هنگام ثبت ‌نام وارد کرده‌اید، پرداخت می ‌شود.

عوامل موثر بر درآمد یوتیبر ها

در این قسمت از مقاله “آموزش یوتیوبر شدن” شما را با دو مورد از مواردی که علاوه بر تعداد بازدید کنندگانتان روی میزان درآمد شما از یوتیوب تاثیر می گذارند آشنا خواهیم کرد.

محل حضور بازدید کنندگان:

به صورت کلی شرکت های برای تبلیغات کشور هایی را هدف قرار می دهند که مردم آن کشور از درآمد خوبی برخوردار باشندو در نتیجه اگر به طور مثال محتوای شما از کشور آمریکا بازدید کننده داشته باشد یوتیوب تبلیغات مخصوص این کشور را نشان می دهد و با توجه به اینکه آن شرکت برای بازدیدکنندگان ساکن در آمریکا هزینه ی بیشتری به یوتیوب پرداخت کرده است درآمد شما نیز به ازای هر 1000 بازدید بیشتر خواهد بود.

شرکت ها نیز برای اینکه تبلیغاتشان در اولویت قرار بگیرد وارد مزایده و رقابت می شوند و هر شرکتی که مبلغ بیشتری بپردازد در اولویت یوتیوب قرار می گیرد.

موضوع ویدیو و محتوای کانال:

هرچه موضوع محتوای شما تخصصی تر باشد تبلیغاتی که یوتیوب نشان می دهد نیز تخصصی تر خواهد بود. در نتیجه شرکت ها برای آن که تبلیغ محصولشان به افراد مرتبط با محصول نمایش داده شود مبلغ بیشتری نیز می پردازند، چرا که اگر تبلیغات به افرادی که بیشتر به آن محصول نیازمند هستند نمایش داده شود علاوه بر اینکه اگر جامعه ی کوچکتری از افراد تبلیغ را ببینند آن شرکت باید مبلغ کمتری پرداخت کند؛ آن محصول نیز جذب بیشتری خواهد داشت. در نتیجه شرکت ها بودجه ی تبلیغات را به این روش در جای درست تری خرج می کنند و این کار به نفع هردو طرف خواهد بود.

 • اینکه تبلیغات برای چه افرادی نشان داده شود را می توانید در گوگل ادسنس مشخص کنید.

آموزش یوتیوبر شدن در ایران

آموزش یوتیوبر شدن

همانطور که می دانید به علت وجود تحریم های موجود در ایران، کسب درآمد از یوتیوب یا سرویس های مشابه به روش های معمول امکان پذیر نمی باشد و به این منظور باید روش های دیگری استفاده کنیم. دراین بخش از مقاله ی “آموزش یوتیوبر شدن” شما را با روش هایی که از طریق آن ها می توانید در داخل ایران از یوتیوب کسب درآمد کنید آشنا خواهیم ساخت.

این روش های بیشتر برای اشخاصی مفید خواهد بود که قصد دارند از روش سومی که معرفی کردیم استفاده کنند. چرا که اگر روش یک و دو را انتخاب کنید در صورتی که تبلیغات دهندگان یا مشتری های شما در خود ایران باشند شما دیگر به حسابی که در خارج از کشور باشد نیازی ندارید.

حساب گوگل ادسنس شما عملا نمی تواند متعلق به کشور ایران باشد در نتیجه باید به به دنبال راهی بود تا کشور مبدا ایران نباشد، برای این کار به صورت کلی دو راه وجود دارد:

شرکت های MCN:

شرکت هایی وجود دارند که با دریافت پورسانت از درآمد شما این کار را برای شما انجام می دهند، یعنی حساب گوگل ادسنس شما را با ای پی خارج از کشور می سازند و باقی امور مالی شما را نیز انجام می دهند.

 • MCN مخفف عبارت Multi Channel Net می باشد.

چه خدماتی توسط شرکت های MCN ارائه میشود؟

 • رعایت قوانین کپی رایتینگ
 • نقد درآمدتان از یوتیوب
 • مشارکت مستقیم و یا غیر مستقیم در پروسه ساخت پروژه
 • تبلیغات ویدیو
 • مدیریت کانال یوتیوب
 • بهینه سازی های مرتب و کارآمد برای اکانت یوتیوب شما

شخصی در خارج از ایران:

اگر شخصی را می شناسید که در خارج از ایران زندگی می کند می توانید از او کمک بخواهید تا برای شما حساب باز کند و درآمد شما را از یوتیوب دریافت کند. توجه داشته باشید که برای انتخاب این شخص خیلی دقت کنید و حتما شخص مورد اعتمادی را انتخاب کنید.

این روش بهتر از شرکت های MCN می باشد چرا که در ایران به علت وجود تحریم ها ممکن است نتوانیم از تمامی خدمات این شرکت ها استفاده کنیم، یا اگر در خواندن قرار دادی که می بندیم دقت نکنیم ممکن است تمام استقلالی که برای کنترل کانالمان در اختیار داشتیم را از دست بدهیم و عملا کانالمان را به این شرکت ها تقدیم کنیم و خودمان تبدیل به یکی از کارمندهای این شرکت ها تبدیل شویم.

پیشنهاد ما به شما این است حتما قبل از تصمیم گیری بسیار تحقیق و با افراد متخصص چندین بار مشورت کنید.

چگونه بازدیدمان را در یوتیوب افزایش دهیم؟

همانطور که می دانید در واقع شما در یوتیوب به وسیله ی تولید محتوا کسب در آمد می کنید، محتوای ویدیویی؛ پس برای جذب بازدید کننده باید با اصول تولید محتوا آشنا باشید و موارد زیر را رعایت نمایید.

 • چگونگی ادیت ویدیو
 • دارا بودن تجهیزات مناسب برای فیلمبرداری
 • انتخاب موضوع های مناسب و تولید محتوای درست
 • انجام تبلیغات در شبکه های مجازی دیگر و لینک کردن کانال یوتیوبتان به آن ها
 • تولید محتوای به روز و محتوایی که بیشتر سرچ می شوند.
 • چگونگی درست کردن یک تامبنیل مناسب.
 • و…

تامبنیل چیست؟

در واقع تامبنیل شامل تیتر ویدیوی شما و تصویری می شود که روی ویدیو قرار می دهید. یعنی باید عکسی را برای تامبنیلتان انتخاب کنید که مخاطبان را جذب کند. برای این کار بهترین نرم افزار فتوشاپ می باشد و اگر آن را بلد نیستید می توانید از آموزش فتوشاپ استفاده کنید.

ابزارهای مورد نیاز برای یک یوتیوبر

قصد من این نیست که تجهیزات حرفه ای دوربین و نورپردازی را به شما معرفی کنم. چرا که شما می توانید فقط با دیدن آموزش فیلمبرداری، محتواهایی بسیار غنی و عالی آماده کنید. اما با این حال برای ساختن یک ویدوی خوب، باید یک حداقلی از تجهیزات را داشته باشید تا بتوانید فیلم خوبی تهیه کنید و از این طریق کاربران را به سمت صفحه خود بکشانید.

اشتباهی که بسیاری از افراد در شروع کار خود می کنند، این است که به سراغ تجهیزات، نور و گوشی موبایل حرفه و یا حتی دوربین حرفه ای می روند که این هزینه زیادی را برای آن ها در پی خواهد داشت. اما برای شروع کار شما به هزینه زیاد نیاز ندارید. در ادامه مهمترین تجهیزات پایه ای که برای یوتیوبر شدن به آن نیاز دارید را مورد بررسی قرار می دهیم و یکبار برای همیشه به سوال برای یوتیوبر شدن چه چیزهایی لازم است پاسخ دهیم.

 • گوشی موبایل که قابلیت فیلم برداری داشته باشد.
 • یک کامپیوتر یا لپ تاپ معمولی
 • یک سه پایه برای قرار دادن گوشی موبایل بر روی آن

همین و تمام! تمام چیزی که تولید محتوا در یوتیوب نیاز دارید، همین است و هیچ چیز دیگری قرار نیست به آن اضافه کنید. کم کم فعالیت خود را شروع کرده و سپس می توانید تحهیزات خود را افزایش دهید.

چه مهارت هایی برای تبدیل شدن به یک فرد یوتیوبر نیاز است؟

وقتی صحبت از یوتیوبر شدن می کنیم، در واقع صحبت از یک شغل می کنیم و باید مانند دیگر کسب و کارها، یک سری مهارت داشته باشید. اگر این مهارت ها را دارید که کار خیلی سریع تر پیش خواهد رفت و اگر ندارید، سعی کنید آن ها را یاد بگیرید. این مهارت ها عبارتند از :

 • داشتن مهارت فن بیان برای خوب صحبت کردن جلوی دوربین که باعث جذب افراد بیشتری به صفحه یوتیوب شما خواهد شد.
 • داشتن مهارت کار با فتوشاپ برای ساخت کاورها و عکس های جذاب میان ویدئو، آموزش فتوشاپ شما را از هر گونه هزینه گرافیکی اضافی برای پیج بی نیاز خواهد کرد.
 • کار با نرم افزارهای ادیت ویدئو. این نرم افزارها شامل کامپیوتر و موبایل می شود و شما می توانید به راحتی آموزش پریمیر و آموزش اینشات که یکی این دو مهمترین نرم افزارها هستند را فرابگیرید.

دقت کنید که برای شروع فعالیت خود در یوتیوب نیازی نیست به یک فوق حرفه ای در مهارت های بالا تبدیل شوید و فقط کافی است به صورت مقدماتی کار کردن با این ابزارها را یاد بگیرید تا نیازتان برای آپلود فیلم در ویدئو برآورده شود.

درآمد یک یوتیوبر چقدر است؟

سوالی که بسیار پرسیده می شود این است که هر 1000 بازدید در یوتیوب چقدر درآمد دارد یا درآمد یوتیوبرهای ایرانی چقدر است؟ شاید برایتان جالب باشد مردم جهان به صورت روزانه حدود 4 میلیارد ویدئو در یوتیوب مشاهده می کنند که این تعداد فیلم حدود 6 میلیون ساعت می شود.

بنابراین این پلتفرم محل مناسبی برای رشد کسب و کارها و افزایش درآمد افراد مختلف است. اما اینکه یوتیوب چقدر درآمد دارد، مانند بسیاری از چیزها پساخی جز این ندارد که همه چیز به خودتان بستگی دارد. منظور از این سخن چیست؟

هنگامی که بازدید شما به 4000 ساعت (240 هزار دقیقه) در 12 ماه گذشته برسد و شما چیزی حدود 100 سابسکرایب کننده یا همان فالور داشته باشید، شرایط لازم برای واریز درآمد از سمت یوتیوب را پیدا خواهید کرد. سپس شما طبق آموزش هایی که بالاتر گفته شده است حساب خود را باز می کنید و هرچقدر افراد بیشتری روی فیلم های شما کلیک کنند و آن را ببینند، در آمد بیشتری به شما داده خواهد شد.

 

دوره آموزش یوتیوبر شدن چگونه است؟

در این دوره هر آنچه که نیاز دارید یک یوتیوبر حرفه ای شوید را به شما یاد میدهیم.

آیا با این دوره میتوان درآمد دلاری داشت؟

بله، هدف ما این هست که شما با این دوره بتوانید به کسب درآمد دلاری برسید.

آیا ماکه در ایران زندگی میکنیم میتوانیم یوتیوبر شویم؟

بله هیچ محدودیت مکانی برای شما وجود ندارد. شما در بخش آموزش ولاگری هم یاد گرفتید میتوانید در هر مکانی ولاگر باشید.

نویسنده : لیلا نیکان

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 1. ضیا حیدری

  من میخواهم در درس یوتیوبر شدن شرکت کنم

  1. جواد فرازمند

   سلام رفیق
   به زودی آموزشش داخل همین صفحه قرار میگیره و میتونی تهیه کنی