هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

ورود | ثبت نام
افزایش تمرکز

افزایش تمرکز چیست؟ آموزش افزایش تمرکز برای بهره وری بیشتر با 9 نکته کارآمد

دسته بندی : کسب و کار - موفقیت
1400/11/17

چگونه می توانیم بیشتر تمرکز کنیم؟ راهکارهای افزایش تمرکز – در این عصر مدرنیته، محیط کار ما نیاز به خلاقیت و صبر بسیار بیشتری دارد. با این حال، حواس‌ پرتی با اینترنت و تلفن‌ هایمان نیز بسیار ساده‌ تر از کاری است انجام می دهیم. این باعث می شود که ما از بهره‌وری در حین کار دور شویم. در این مقاله 9 راه برای تمرکز و بهره وری فوق العاده در حین کار آورده ارائه داده شده است:

1. عوامل حواس پرتی را حذف کنید

یکی از راه ها برای افزایش تمرکز، این است که عوامل حواسپرتی را از خود دور کنید.

این مورد شامل وب سایت ها و همکاران منحرف کننده است.

تحقیقات نشان داده است که بعد از حواس پرتی خارجی مانند تلاش یک همکار برای شروع مکالمه یا بررسی اعلان های ایمیل، تقریباً 25 دقیقه طول می کشد تا دوباره بتوانید با همان عمق قبلی کار کنید. برای درگیر شدن مجدد با هر کاری که انجام می دهید لازم است تا تمرکز بالایی داشته باشید. این یک حرف واضح است. اما باید عوامل حواسپرتی را حذف کنید تا به آن دست پیدا کنید.

عوامل حواسپرتی می تواند انسانی باشد. یعنی دوستتان به شما یک سر می زند و بدین ترتیب حواستان پرت می شود.

یکی دیگر از مهم ترین عوامل پرت کننده حواس تکنولوژی است.

تکنولوژی شامل سخت افزارها و نرم افزارها (شامل اپلیکیشن ها، بازی ها و موارد اینچنینی) است.

این مهم است که عوامل حواس پرتی را پیدا کنید. زیرا حواس‌پرت شدن در حین کار بسیار آسان است. اگر با حواس‌ پرتی‌ها تسلیم شویم، مدت زمانی را که باید برای انجام وظایف صرف کنیم افزایش می‌دهد و میزان لذتی که از آن به دست می‌آوریم را کاهش می‌دهد.

حذف عوامل حواس پرتی، تمرکز روی کارهای دشوار را آسان تر می کند.

در مقاله جلوگیری از حواسپرتی، تکنیک هایی ساده گفته شده که شما را هوشیارتر کرده و از حواسپرتی های بی موقع دور می شوید.

چطور می تونی این کار رو بکنی؟

 • اعلان های ایمیل را خاموش کنید
 • از همکاران بخواهید (با مهربانی از آن ها خواهش کنید) حواس شما را در حین کار پرت نکنند.
 • به هم ریختگی دیجیتال (برگه های ورد باز غیر ضروری، اسناد نیمه تمام روی کامپیوتر خود) را حذف کنید.

2. برای افزایش تمرکز روی یک کار تمرکز کنید

ما نمی توانیم چند کار را خیلی خوب انجام دهیم. یکی از مهم ترین کارها برای افزایش تمرکز آن است که بر روی یک کار تمرکز داشته باشیم.

بهتر است هر بار روی یک کار تمرکز کنیم، به خصوص اگر کارمان از نظر شناختی سخت باشد. ما در طول زمان اختصاص داده شده خود کارهای بیشتری انجام خواهیم داد، بیشتر از آن لذت خواهیم برد. زیرا بیشتر درگیر هستیم و زمان کمتری را با احساس عصبانیت سپری می کنیم. وقتی سعی می کنیم روی بیش از یک چیز تمرکز کنیم، تمایل داریم هر دوی آنها را ضعیف انجام دهیم. منجر به اشتباهات بیشتر می شود و در نتیجه باید بیشتر خودمان را اصلاح کنیم. این وقت گیر است و موجب کاهش تمرکز خواهد شد.

چطور می تونی این کار رو بکنی؟

 • عوامل حواس پرتی را حذف کنید.
 • وظایف را اولویت بندی کنید و در آن زمان روی مهمترین آنها کار کنید.
 • کارهای کوچکتر را به زمانی دیگر در روز منتقل کنید.
 • در حین انجام فعالیت ها، بیشتر توجه کردن را تمرین کنید.

3. تمرکز در بازه های کوتاه موجب افزایش تمرکز به صورت کلی می شود

افزایش تمرکز

تمرکز سخت می تواند دشوار باشد. به همین دلیل است که ما آن را در فواصل کوتاه انجام می دهیم.

به “تکنیک پومودورو” خوش آمدید. انجام این تکنیک نسبتاً ساده است. ما برای مدت کوتاهی بدون حواس‌پرتی روی یک کار تمرکز می‌کنیم و سپس استراحت می‌کنیم. سپس تکرار کنید تا کار کامل شود. درک می کند که تمرکز روی کارهای دشوار هم کارآمد است اما هم خسته کننده است.

 1. 25 دقیقه کار کنید.
 2. 5 دقیقه استراحت کنید.
 3. 4 بار تکرار کنید.
 4. بعد از 2 ساعت استراحت طولانی تری داشته باشید.
 5. دوباره شروع کن.

با انجام این کار، به جای اینکه به شدت خسته شویم و در دام کار سخت بدون بازدهی خوب بیفتیم، انرژی بیشتری برای تمرکز روی کارهایی که داریم خواهیم داشت. یعنی ساعت های طولانی کار کنید بدون اینکه ارزش زیادی داشته باشید. در حالی که بسیار کمتر از آنچه می توانستید انجام دهید، احساس مشغله و خستگی خواهید کرد.

چطور می تونی این کار رو بکنی؟

 • تایمر را برای 25 دقیقه تنظیم کنید.
 • عوامل حواس پرتی را حذف کنید.
 • استراحت های مکرر داشته باشید.

4. ایمیل خود را کمتر چک کنید

ایمیل در منحرف کردن حواس ما با چیزهایی که ممکن است مهم باشند اما اغلب مهم نیستند بسیار خوب عمل می کند. باز نگه داشتن ایمیل خود بسیار وسوسه انگیز است زیرا فکر می کنیم همیشه باید با افراد دیگر در ارتباط باشیم.

ما نیازی به چک کردن ایمیل خود نداریم. اگر چیزی آنقدر فوری است که نیاز به توجه فوری شما دارد، برقراری ارتباط از طریق ایمیل انتخاب بدی است. اگر کاری به وجود بیاید، در عوض با شما تماس خواهند گرفت.

چطور می تونی این کار رو بکنی؟

 • اعلان های ایمیل را غیرفعال کنید.
 • تعیین زمان بررسی ایمیل یا در صبح، درست قبل از ناهار یا در اواسط بعد از ظهر. بقیه وقت شما برای کار است.
 • پاسخ ایمیل ها را در پنج جمله یا کمتر نگه دارید. زمان کمتری را صرف ایمیل‌ها می‌کنید و برای کارهای مهم‌تر وقت خالی می‌کنید.

5. یکی از راه های افزایش تمرکز آن است که مهمترین فعالیت ها را بیابید

این موضوع بیشتر مواقع، در بسیاری از آموزش های مربوط به افزایش بهره وری به عنوان قانون 80/20 شناخته می شود. این به سادگی می گوید که 80٪ از نتایج شما از 20٪ از اقدامات شما ناشی می شود. به عنوان مثال، 20٪ از مشتریانی که پول پرداخت می کنند ممکن است 80٪ از درآمد شما را تامین کنند.

در مقاله افزایش بهره وری در مورد 15 راه صحبت داشته ایم که موجب افزایش بازدهی ما در زمانی کوتاه می شوند.

اگر این کار را انجام دهیم، کارهایی را می‌یابیم که می‌خواهیم به جای انجام کارهایی که نیاز به کار زیاد دارند، زمان خود را متمرکز کنیم.

چطور می تونی این کار رو بکنی؟

 • فهرستی از تمام کارهایی که باید انجام دهید تهیه کنید.
 • بپرسید، اگر فقط می توانستید یک فعالیت را در اینجا انجام دهید، آن چیست؟ به طور مختصر باید در طول روز یک فعالیت اصلی داشته باشید که فقط آن یک فعالیت را حتما باید انجام دهید. سپس به ترتیب اولویت به سراغ موارد دیگر بروید.
 • بعد از اینکه لیست کوتاهی از فعالیت ها را تهیه کردید، سعی کنید بیشتر انرژی خود را در آنجا متمرکز کنید.

6. یک لیست اهمال کاری تهیه کنید

با در نظر گرفتن این موضوع، تهیه فهرستی از کارهای کمتر مهمی که هنوز می توانید در حالی که مهم ترین کار را به تعویق می اندازید، انجام دهید، مفید است. به این ترتیب، زمان صرف شده به تعویق انداختن همیشه به معنای جستجوی بی‌دردسر در اینترنت نیست – هنوز هم می‌توان از زمان تا حدودی سودمند استفاده کرد.

چطور می تونی این کار رو بکنی؟

 • فهرستی از وظایف تهیه کنید.
 • آنها را در مقیاس یک تا پنج اولویت بندی کنید (یکی مهم ترین کارها این است).
 • وقتی متوجه شدید که یک کار را به تعویق انداخته اید، شروع به انجام دومین وظیفه مهم در لیست خود کنید. اینگونه شاید یک وظیفه را انجام نداده باشید، اما می توانید به بقیه وظایف خود برسید.

7. برای افزایش تمرکز بیرون بروید و قدم بزنید

افزایش تمرکز

اغلب اوقات در حین کار، در اتاقی با نور مصنوعی زیاد می نشینیم. گذراندن مدتی در بیرون از خانه در زمان استراحت بسیار مفید است.

اولاً، تغییر محیط و دریافت هوای تازه راهی عالی برای کاهش استرس است. اگر مشکلی را برای خود سخت می‌دانیم، پیاده‌روی کوتاه به ما فرصت خوبی می‌دهد تا با ذهنیتی آرام و راه‌های جدید برای برخورد با مشکل به کار و انجام آن چالش برگردیم.

ثانیا، تحقیقات زیادی در مورد خطرات نشستن بیش از حد در حال انجام است. در مطالعه ای بر روی نزدیک به یک میلیون نفر، مشخص شد که این کار شانس ابتلا به دیابت و مشکلات قلبی عروقی را افزایش می دهد.

ثالثاً، بیشتر ما باید بیشتر ورزش کنیم. یک پیاده روی کوتاه در طول یک استراحت پس از ناهار می تواند نقطه شروع مفیدی برای افزایش سطح انرژی ما در طول روز باشد.

چطور می تونی این کار رو بکنی؟

 • در زمان استراحت کوتاه و زمان ناهار، از میز کار خود دور شوید و به بیرون بروید.
 • ناهار را بیرون بخورید.
 • مکان را به طور کامل تغییر دهید و در یک پارک، مکان باغ مانند و مواردی مانند این کار کنید. احتمالا این کار برای کسانی که فریلنسر هستند ساده تر است.

8. با خود مهربان باشید

ما شدیدترین منتقدان خود هستیم. راس هریس نویسنده کتاب The Happiness Trap ادعا می کند که 80 درصد افکار ما به نوعی منفی هستند.

احتمالاً متوجه شده اید که در مورد چیزهای کوچک به شدت از خود انتقاد می کنید. فراموش کردن پاسخ دادن به یک ایمیل یا تکمیل یک کار، عملکرد ضعیف در امتحان، یا حتی موارد کوچکتر مانند یک اشتباه لفظی مقابل فرد دیگر.

این موارد ذهن ما را به خود مشغول می کنند و باعث می شوند ما کمتر تلاش کنیم زیرا باور کردن آنها بسیار آسان است. اگر با خود مهربان تر باشیم، زمان کمتری را صرف انتقاد از خود به خاطر اشتباهات ساده خواهیم کرد.

به جای انجام سرزنش های بیهوده که افکار منفی ما را افزایش می دهد، می توان با خود مهربان بود.

چطور می تونی این کار رو بکنی؟

 • به افکار منفی بیهوده برچسب غیر مفید بزنید و به محض آن که به سراغتان آمدند سعی کنید که از آن ها بگریزید. (آنها به ندرت به شما انگیزه می دهند که بیشتر تلاش کنید یا چیز جدیدی را امتحان کنید).
 • به یاد داشته باشید که آنها صرفاً واکنشی نسبت به یک کار در مقابل شما هستند. نه حقایقی محضی که واقعا وجود داشته باشند. به عنوان مثال، اگر شما یکبار اهمال کاری کرده و یک کار را انجام ندادید دلیل بر آن نیست که یک فرد بی مسئولیت یا تنبل هستید. اهمال کاری جز ذات درونی هر انسان است.
 • با خودتان طوری صحبت کنید که انگار یک دوست هستید.

9. مدیتیشن را تمرین کنید

مدیتیشن یا ذهن آگاهی عمل متمرکز کردن تمام توجه شما بر تنفس و محیط اطراف است.

این به شما کمک می کند تا با وظایف خود به صورت سریعتر و با ثبات بیشتری درگیر شوید. در حین مدیتیشن، تمرین می کنید که حواس پرتی را متوجه شوید و با آرامش توجه خود را به نفس خود بازگردانید. وقتی حواس‌پرتی‌های بیرونی را تجربه می‌کنیم (همکار که برای گفتن سلام وارد می‌شود) و حواس‌پرتی‌های درونی (احساس می‌کنم دوباره اینترنت را مرور کنم)، به آرامی یاد می‌گیریم که اجازه دهیم آنها بگذرند و به کارمان برگردیم.

در مقاله مزایای مدیتیشن در مورد این صحبت کردیم که انجام کارهای ساده مدیتیشن چه مزایای خوبی برای ذهن و جسم انسان دارد.

اگر این واقعیت که شما تمرکز می کنید کافی نیست، مدیتیشن بسیار آرام بخش است. استرس کلی ما کاهش می یابد، ما بیشتر در لحظه حال غوطه ور می شویم و از کارهای خود برای بهره وری بیشتر و خلق بیشتر ارزش های حرفه ای، لذت می بریم.

چطور می تونی این کار رو بکنی؟

 • در یک موقعیت راحت اما هوشیار بنشینید (یا دراز بکشید).
 • تایمر را برای 2 دقیقه تنظیم کنید.
 • روی تنفس خود تمرکز کنید.

در ابتدا دشوار خواهد بود. افکار در سر شما پرواز می کنند و تمرکز بر تنفستان دشوار خواهد بود. با تمرین، بهتر می توانید توجه خود را به تنفس خود برگردانید.

بهره وری زمانی لذت بخش تر است که تمرکز بیشتر، حواس پرتی کمتر و درگیری بیشتر با وظایف خود را تجربه کنیم.

نتیجه گیری و پایان

یکی از مهم ترین دغدغه های هر فرد آن است که تمرکز بیشتری داشته باشد. تمرکز بیشتر موجب می شود که ما سریع تر و راحت تر به کارهایمان برسیم. ضمن آن که باعث افزایش کیفیت کارها می شود. با تمرکز بیشتر بر روی کارها می توانید به صورت ساده تر به چالش ها پاسخ دهید. وقتی که متمرکز کار می کنید، وظایف زودتر به اتمام می رسند. این موضوع باعث می شود که در مدیریت زمان نیز موفق عمل کنید.

مدیریت زمان، انجام مجموعه کارهایی است که موجب می شود ما بتوانیم با مدیریت بخش های مختلف خط زمانی خود، از آن به صورت موثرتری استفاده داشته باشیم. در مقاله مدیریت زمان در مورد روش های مختلفی که می توان زمان را مدیریت کرد صحبت داشته ایم.

اگر تا به اینجای این مقاله را مطالعه کرده باشید، 100% متوجه شده اید که نکاتی ساده و کارآمد برای افزایش تمرکز ارائه شده است. اگر نظر یا تجربه ای در مورد روش های شرح داده شده یا سایر روش های افزایش تمرکز دارید، در بخش کامنت ها منتظر تعاملات شما هستیم.

نویسنده : بابک حیدریان

بابک حیدریان مهر. دانشجوی کارشناسی مترجمی زبان انگلیسی، محقق و متخصص SEO & Digital Marketing "زندگی ممکن است پُر از درد و رنج باشد، اما واکنشِ ماست که حرف آخر را می‌زند". فردیش نیچه

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *