هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

ورود | ثبت نام
اهداف شخصی

اهداف شخصی چیست؟ چیزهایی که برای موفقیت باید بدانید

دسته بندی : موفقیت
1401/03/01

آیا به دنبال احساس رضایت و شکوفایی خود هستید؟ اهداف شخصی می تواند به شما کمک کند تا به آنجا برسید. اگر احساس می کنید اهداف شخصی خود را دستکم می گیرید، بیایید به این موضوع بپردازیم که چرا آنها تا این حد اهمیت دارند، چگونه آنها را به طور مؤثر تعیین کنیم و اهداف شخصی واقعی چگونه می توانند به نظر برسند.

اهداف شخصی چیست؟

اهداف شما برای توسعه شخصی به شما کمک می کند تا به عنوان یک فرد رشد کنید. آنها وجود دارند تا به شما یک چشم انداز بلند مدت از اینکه چگونه می خواهید خود را در طول زمان بهبود ببخشید، ارائه دهند. با استفاده از اهداف شخصی خود، می توانید بیانیه چشم انداز شخصی خود را نیز ایجاد کنید. این نوع اظهارات می تواند شما را متمرکزتر کند و به شما کمک کند تا مطابق اولویت هایتان تصمیم بگیرید.

دکتر گیل متیوز، استاد روانشناسی طی یک تحقیق دریافت که 70 درصد از شرکت کنندگانی که به روزرسانی هدف هفتگی را برای دوستان خود نوشتند، با موفقیت به اهداف خود دست یافتند. از سوی دیگر، تنها 35 درصد از افرادی که اهداف خود را ننوشتند، با موفقیت به آن دست یافتند.

بنابراین نه تنها می توانید یک چشم انداز شخصی برای زندگی خود ایجاد کنید، بلکه با نوشتن آن اهداف نیز به احتمال زیاد به آن دست خواهید یافت.

تعیین اهداف شخصی نیز می تواند به بهبود رفاه شما کمک کند. این به این دلیل است که شما قادر خواهید بود پیشرفت خود را اندازه گیری کنید و اعتماد به نفس و غرور بیشتری به توانایی خود برای پیشرفت به دست آورید.

نحوه تعیین اهداف شخصی

برای اینکه بدانید به هدفی دست یافته اید یا خیر، باید آن را به گونه ای تنظیم کنید که خاص، قابل اندازه گیری، قابل دستیابی، واقع بینانه و محدود به زمان باشد. این همچنین به عنوان تعیین اهداف SMART شناخته می شود.

در اینجا به معنای تعیین یک هدف SMART است:

 • خاص: هدف شما روشن و به خوبی تعریف شده است
 • قابل اندازه گیری: می توانید پیشرفت را به وضوح اندازه گیری کنید
 • دست یافتنی: هدف شما ممکن و قابل دستیابی است
 • واقع بینانه: نه تنها هدف شما باید در دسترس باشد، بلکه باید با هدف زندگی شما نیز مرتبط باشد.
 • محدود به زمان: هدف شما دارای یک جدول زمانی و سررسید مشخص است

اگر اهداف مبهمی برای خود تعیین کنید، خود را برای شکست آماده خواهید کرد. دلیلش این است که هیچ راهی برای اندازه گیری پیشرفت خود نخواهید داشت تا ببینید آیا در مسیر درستی حرکت می کنید یا خیر. حتی ممکن است ندانید چه زمانی به هدفتان رسیده اید.

برای مثال، فرض کنید شما هدف خود را برای تبدیل شدن به یک رهبر بزرگ در یک مجموعه عالی تعیین کرده اید. هدف گذاری چیز خوبی است، اما به اندازه کافی خاص نیست. چگونه متوجه می شوید که در مسیر درستی حرکت می کنید؟ در چه مرحله ای می دانید که موفق شده اید؟ در عوض می‌توانید اهداف کوچک‌تری را برای هدف بزرگ‌تر خود که رهبر شدن است تعیین کنید. برای مثال، می‌توانید به حداقل یک نفر از اعضای تیم خود کمک کنید تا قبل از پایان سال حقوق خود را افزایش دهند.

در اینجا چند نکته دیگر وجود دارد که به شما در تعیین اهداف SMART کمک می کند:

 • با مطالعه کتاب های رشد شخصی در ذهنیت تعیین اهداف زندگی قرار بگیرید
 • قبل از اینکه هدفی را تعیین کنید، از خود بپرسید که چرا آن را تعیین می کنید
 • اهدافی را در مورد چیزهایی که می توانید کنترل کنید تعیین کنید
 • هدف خود را با لحنی مثبت بیان کنید – به عنوان مثال، “هر شب یک ساعت فعالیت بدنی انجام دهید” به جای “شبها کمتر تلویزیون تماشا کنید”
 • برای هر هدف، یک برنامه عملیاتی و یک لیست کارها ایجاد کنید

اهداف شخصی

4 نوع هدف شخصی که باید برای خود تعیین کنید

چندین نوع هدف شخصی وجود دارد که باید در حین انجام کارهای درونی خود برای خود تعیین کنید. در اینجا چهار مثال آورده شده است:

1. اهداف مالی

اهداف مالی به امور مالی شخصی شما مربوط می شود. آنها می توانند به شما کمک کنند تا از بودجه خود استفاده کنید یا برای یک استراتژی سرمایه گذاری خاص تلاش کنید.

2. اهداف شخصی برای کار

شما می توانید اهداف بزرگی برای شغل خود تعیین کنید، نه فقط برای زندگی شخصی. این اهداف باید بر شما متمرکز شوند، نه سازمان شما.

برخی از اهداف حرفه ای می توانند شخصی باشند، اما برخی دیگر می توانند با بهبود سازمان شما مرتبط باشند. برای مثال، ایجاد یک رهبری و تیم فراگیر به اندازه تکمیل مدرک یا گواهینامه شخصی نیست.

3. اهداف رشد

اهداف رشد می تواند به خودسازی مرتبط باشد. اما لزومی ندارد که آنها مستقیماً با حرفه شما مرتبط باشند. شما می توانید به خاطر رضایت و اعتماد به نفس خود را بهبود بخشید.

4. اهداف سلامتی

اهداف سلامتی اهداف شخصی هستند که می توانند به شما در بهبود سلامت خود کمک کنند. اینها می توانند اهداف تناسب اندام باشند یا می توانند به سلامت روان و تناسب اندام مرتبط باشند.

چند نمونه از اهداف شخصی برای الهام گرفتن

در اینجا یک لیست اهداف شخصی وجود دارد که می توانید از آن برای الهام بخشیدن به سفر تعیین هدف شخصی خود در تمام زمینه های زندگی خود استفاده کنید.

اهداف مالی

بیایید به پنج هدف مالی نگاهی بیندازیم:

 1. تمام بدهی خود را ظرف یک سال پرداخت کنید

تسویه بدهی به شما این امکان را می دهد که پول بیشتری را برای خود پس انداز کنید. همچنین می تواند اعتبار شما را بهبود بخشد. جدول زمانی را انتخاب کنید که برای شما منطقی باشد. برخی افراد می توانند به طور واقع بینانه بدهی خود را ظرف یک سال تسویه کنند. دیگران می توانند در عرض دو یا سه سال این کار را انجام دهند. برخی ممکن است بتوانند در عرض چند ماه این کار را انجام دهند. همچنین باید تمام بدهی های خود را بنویسید تا هدفتان مشخص باشد.

 1. 10 میلیون تومان یا بیشتر در سال برای بازنشستگی پس انداز کنید

هر چند که در اقتصاد مریض ایران و تورم افسارگسیخته، این رقم بالا نیست، اما هدف از این کار پس انداز پول نقد نیست. می توانید طلا یا ارز خریده تا ارزش آن حفظ شود. پس انداز برای بازنشستگی یک هدف بلند مدت است. شما می توانید هر سال مبلغ مشخصی را پس انداز کنید. یا می توانید عدد خاصی را تا زمان بازنشستگی خود هدف بگیرید. هر سال، شما می توانید پیشرفت خود را اندازه گیری کنید. این تا زمانی است که یک عدد مشخص را به عنوان هدف خود تعیین کنید. اینکه شما چقدر پس انداز کنید به خودتان، شغلی که دارید و ذهنیت هایتان مربوط است. ممکن است فردی بتواند 10 میلیون تومان سالیانه جمع آوری کند و فرد دیگری 10 میلیارد تومان. تنها هدف انجام این کار آن است که پول پس انداز کنید.

 1. هزینه های خود را 20 درصد کاهش دهید

اگر متوجه شده اید که بیش از حد خرج می کنید، می توانید برای کاهش این هزینه ها تلاش کنید. اما فقط گفتن «باید کمتر خرج کنم» به اندازه کافی مشخص نیست. راه های مختلفی برای تعیین هدف هزینه وجود دارد. شما می توانید انتخاب کنید که هزینه های خود را تا درصد معینی کاهش دهید. یا می‌توانید دسته‌هایی را ایجاد کنید و هدفتان این باشد که در هر دسته بیشتر از یک مبلغ مشخص خرج نکنید. در نهایت، می‌توانید هدف خود را کاهش هزینه‌های خود فقط در دسته‌های خاصی مانند رستوران‌ها یا خرید آنلاین تعیین کنید.

به عنوان مثال شما تعیین می کنید که می توانید روزانه 100 هزار تومان برای تفریحتان خرج کنید و نباید بیشتر از این مقدار را خرج کنید. این باعث می شود که بتوانید پول بیشتری پس انداز کنید.

 1. یک صندوق اضطراری برای سه ماه هزینه زندگی در یک سال بسازید

اهداف کوتاه مدت برای پس انداز نیز مهم هستند. داشتن صندوق اضطراری در مورد بیکاری یا اورژانس پزشکی یا بیماری مفید است.  اما اگر هزینه های غیرمنتظره ای مانند تعمیر ماشین یا خانه دارید، این صندوق می تواند کمک کند. صندوقی که بتواند هزینه های زندگی شما را برای سه تا شش ماه پوشش دهد، قدم خوبی برای تلاش کردن است. بنابراین، اگر هزینه زندگی در خانوار شما 7 میلیون تومان در ماه است، 3 میلیون یا بیش تر در ماه پس انداز کنید تا یک صندوق اضطراری بسازید. بار دیگر گفته می شود، جدول زمانی شما باید واقع بینانه و متناسب با وضعیت مالی شما باشد.

اهداف شغلی

بیایید به پنج هدفی که می توانید برای حرفه خود تعیین کنید نگاهی بیندازیم:

 1. با پیدا کردن حداقل 10 نفر در ماه، شبکه خود را گسترش دهید

شبکه سازی برای پیشبرد حرفه شما حیاتی است. همچنین می تواند رفاه اجتماعی شما را بهبود بخشد. 31 درصد از جویندگان کار از طریق افراد حرفه ای که می شناسند، فهرست های شغلی جدید پیدا می کنند. 23 درصد از افراد نیز رزومه خود را از طریق دوستان و همکاران قبلی ارسال می کنند.

با این حال، «تنها انجام شبکه سازی» یک هدف هوشمندانه نیست. در عوض می توانید هر ماه در ایونت های مختلفی که افراد مرتبط با حوزه کاری شما شرکت می کنند شرکت کنید تا با افراد جدیدی آشنا شوید. همچنین می توانید با ایجاد هدف معرفی خود به حداقل 10 نفر (یا کمتر یا بیشتر) در هر ایونت و دورهمی، این هدف را بیشتر پیش ببرید.

 1. در عرض پنج سال مدرک کارشناسی ارشد خود را دریافت کنید

گاهی اوقات گرفتن مدرک جدید یا پیشرفته تر می تواند به پیشرفت شغلی شما کمک کند. اگر می خواهید شغل خود را تغییر دهید، می توانید این نوع هدف را نیز هدف قرار دهید. اما اگر هدف شخصی گرفتن مدرک جدید را تعیین کرده اید، باید مشخص کنید که کدام یک و چقدر طول می کشد تا آن را تکمیل کنید. همچنین باید یک جدول زمانی برای خود تعیین کنید. جدول زمانی که برای شما مناسب است به میزان زمان آزاد شما بستگی دارد.

 1. یک زبان برنامه نویسی جدید را در شش ماه یاد بگیرید تا مهارت های خود را مرتبط تر نگه دارید

حتی اگر شغل شما نیازی به یادگیری یک زبان برنامه نویسی نداشته باشد، ممکن است برخی از عناصر وظایف شغلی وجود داشته باشد که یادگیری این مهارت می تواند بهبود یابد. و با توجه به اهمیت کد در زندگی ما، تلاش برای یادگیری به شما درک بیشتری از مسائل دیگر می دهد، حتی اگر کار شما نیاز به برنامه نویسی نداشته باشد. این فقط یک نمونه از یک مهارت جدید برای یادگیری است. هر مهارتی که بتواند کار شما را کارآمدتر کند می تواند هدف خوبی باشد. مثلا یادگیری اکسل یا آموزش سئو نیز می توانند ایده های خوبی باشند. همه چیز به این بستگی دارد که شما به چه چیزی احتیاج دارید.

 1. ظرف دو سال مدیر حرفه کاری خود شوید

این مهم است که بدانید در حرفه شغلی خود به کجا می روید. وقتی می‌دانید به کجا می‌خواهید بروید، می‌توانید تصمیم‌های درست بگیرید و مهارت‌های لازم را برای رسیدن به آن توسعه دهید. شما می توانید یک هدف بلندمدت مانند مدیر عامل شدن قبل از بازنشستگی تعیین کنید. اما شما همچنین می توانید اهداف میان مدتی مانند مدیر شدن در عرض دو سال تعیین کنید.

 1. تا زمانی که یک همکار ارتقا شغلی پیدا کند، او را راهنمایی کنید

کمک به دیگران برای دستیابی به اهداف خود می تواند یک تجربه خوشحال کننده باشد. اینکه بخواهید به کسی راهنمایی کنید یک هدف مبهم است، اما می توانید آن را اصلاح کنید. به عنوان مثال، شما می توانید هدف خود را برای حمایت از شغل یک همکار خاص تا زمانی که ارتقاء شغلی دریافت کنند، انجام دهید. همچنین می توانید برنامه ای برای نحوه راهنمایی آنها ایجاد کنید.

اهداف شخصی

اهداف رشد شخصی

در ادامه بیایید به پنج مثال هدف برای رشد شخصی نگاهی بیندازیم:

 1. هر روز ساعت 5 تا 7 صبح از خواب بیدار شوید

آیا وقت کافی برای کار روی بهبود خود دارید؟ زودتر بیدار شدن می تواند راه حل شما باشد. بیدار شدن در ساعت 5 تا 7 صبح برای همه مناسب نیست. اگر بعد از ظهر بهتر تمرکز می کنید، شاید لازم باشد ساعت خواب خود را تغییر دهید. کاری که باید انجام دهید آن است که بفهمید در چه بخشی از شبانه روز بهترین بازدهی را از خود به اجرا می گذارید. سپس سعی کنید خواب خود را به گونه ای تنظیم کنید که در ساعات پربازده بتوانید کارهای مهم را انجام دهید.

 1. قبل از سفر به یک زبان خارجی مکالمه کنید

هدف بسیاری از افراد یادگیری یک زبان جدید است. اما ممکن است سالها طول بکشد تا شاهد پیشرفت واقعی بدون اهداف SMART باشیم. مشخص کنید که چرا می خواهید یک زبان جدید یاد بگیرید. فرض کنید قصد دارید به بریتانیا سفر کنید. برای داشتن یک مکالمه اولیه باید به اندازه کافی زبان بدانید. شما همچنین باید بدانید که چگونه باید زبان خواند و یاد گرفت. اینها می توانند اهداف خاص شما قبل از سفر باشند. پس از آن، می توانید نقطه عطف جدیدی برای خود تعیین کنید. به عنوان مثال، شما می توانید در طول یک سال آینده یاد بگیرید که چگونه به یک زبان خارجی بنویسید.

 1. یاد بگیرید چگونه یک محصول گیاهی را پرورش دهید

یادگیری کار کشاورزی و باغبانی می تواند به شما در پیشرفت کمک کند. شما تلاش، صبر و حفظ کردن را می آموزید. هدف خود را برای موفقیت با محصولات خاص هر سال. می توانید با موارد ساده مانند کاهو شروع کنید که محصولی ساده برای کشت است. همانطور که با به دست آوردن تجربیات بهتر می شوید، می توانید هدف خود را برای موفقیت با محصولات دشوارتری مانند کوجه فرنگی یا کنگر تعیین کنید.

 1. در مهارت های سخنرانی عمومی به اندازه کافی خوب شوید تا پروژه بعدی خود را به کل شرکت ارائه دهید 

وقتی در حال بهبود مهارت های نرم، مانند مهارت های ارتباطی هستید، ردیابی پیشرفت شما ممکن است دشوار باشد. برای مثال، با سخنرانی عمومی، هیچ آزمون عینی برای سنجش پیشرفت شما وجود ندارد. با این حال، می توانید فرصت های سخنرانی عمومی را برای تمرین مهارت های خود پیدا کنید. سپس می توانید سطح حرفه ای بودن خود را اندازه گیری کنید. وقتی برای یک رویداد خاص آماده هستید – مانند ارائه پروژه بعدی در کل شرکت – می توانید تمرین کنید تا زمانی که برای انجام آن اعتماد به نفس کافی نداشته باشید و آن را به خوبی انجام دهید.

اهداف سلامتی

در نهایت، اجازه دهید به 3 هدفی که می توانید برای بهبود سلامت خود تعیین کنید، نگاهی بیندازیم:

 1. سه بار در هفته به مدت 45 دقیقه در باشگاه تمرین کنید

آیا می خواهید فعال تر باشید؟ در مورد ورزش کردن جدی باشید. فعالیتی را انتخاب کنید که شما را هیجان زده کند. شاید بخواهید در باشگاه ورزشی بالابر برقی کنید. یا شاید شما ترجیح می دهید بدوید. هر فعالیتی را که انتخاب می کنید، حتما مشخص کنید که چند وقت یکبار و برای چه مدت آن را انجام می دهید.

 1. در عرض یک سال ورزش های جدید مورد علاقه را انجام دهید

به جای اهداف تمرینی هفتگی، می توانید نتیجه را نیز هدف قرار دهید. ورزش هایی که دوست دارید انجام دهید یک نتیجه فیزیکی خاص است که می توانید با انجام دادن آن ها در هدفگذاری و پیشرفت شخصی بهبود یابید.

 1. هر روز صبح به مدت پنج دقیقه مدیتیشن کنید (و تا 10 دقیقه در یک ماه این کار را انجام دهید)

مدیتیشن می تواند به شما کمک کند تا تمرین های شکرگزاری خود را به خوبی تنظیم کنید. اما شروع همزمان با ۱۰ تا ۲۰ دقیقه ممکن است دشوار باشد. درعوض، هدفتان این باشد که در یک تاریخ خاص به زمان هدف خود برسید. ابتدا کافی است با زمان های بسیار کوتاه نهایتا 5 دقیقه ای آغاز کنید.

نویسنده : بابک حیدریان

بابک حیدریان مهر. دانشجوی کارشناسی مترجمی زبان انگلیسی، محقق و متخصص SEO & Digital Marketing "زندگی ممکن است پُر از درد و رنج باشد، اما واکنشِ ماست که حرف آخر را می‌زند". فردیش نیچه

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *