هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

ورود | ثبت نام
تست امنیتی

تست امنیتی چیست؟ بیایید بررسی کنیم.

1401/03/25

تست امنیتی چیست؟ ما در عصری زندگی می‌کنیم که تریلیون‌ها دلار توسط کسب‌وکارها با استفاده از نرم‌افزار و برنامه‌های کاربردی در هسته‌شان ساخته می‌شود. اما این وابستگی راه را برای یک اشکال بزرگ هموار می کند – امنیت برنامه ها و داده ها. با کاربردهای بسیار پیچیده، امنیت داده ها در عصر امروز به یک تهدید واقعی برای مشاغل تبدیل شده است.

بنابراین چه کاری می توانید انجام دهید تا برنامه های خود را ایمن نگه دارید؟ شما همیشه می توانید یک استراتژی تست امنیتی ضد گلوله را برای برنامه های خود پیاده سازی کنید. این موضوعی است که امروز در این پست وبلاگ به بررسی آن خواهیم پرداخت. ما قصد داریم با آنچه تست امنیتی است شروع کنیم و انواع مختلف تست امنیتی را نیز خواهیم دید.

تست امنیتی به به حداقل رساندن خطرات اشکال داده ها کمک می کند و امنیت سایبری را در محل کار تضمین می کند. بسیاری از جنبه های تجاری می توانند از تست های امنیتی بهره مند شوند، از جمله پایگاه های داده دپارتمان و کدهای وب سایت. کسب اطلاعات بیشتر در مورد تست امنیتی می تواند به شما در رفع آسیب پذیری های سیستم های فناوری شرکت کمک کند. در این مقاله، آزمایش امنیتی چیست، روش‌های مختلف را توضیح می‌دهیم و مشاغلی را که شامل این فرآیند می‌شوند، ارائه می کنیم.

تست امنیتی نوعی تست نرم افزاری است که آسیب پذیری ها، تهدیدها، خطرات یک برنامه نرم افزاری را آشکار می کند و از حملات مخرب هکرها جلوگیری می کند. هدف از تست های امنیتی شناسایی تمامی نقاط ضعف و ضعف احتمالی سیستم نرم افزاری است که ممکن است منجر به از دست رفتن اطلاعات، درآمد و اعتبار در دستان کارکنان یا افراد خارجی سازمان شود.

تست امنیتی چیست؟

تست امنیتی

تست امنیتی فرآیندی است که بررسی می کند آیا نرم افزار شرکت در برابر حملات سایبری آسیب پذیر است یا خیر. نرم افزار برای تست امنیت، اثرات نرم افزارهای مخرب را بر روی پایگاه های داده و وب سایت ها ارزیابی می کند. تست های امنیتی کمک می کند تا اطمینان حاصل شود که فقط ورودی های مجاز وارد یک سیستم می شوند و آن را از حملات سایبری ایمن نگه می دارند. همه برنامه‌های تست امنیتی تست‌کننده‌های عملکردی هستند، به این معنی که بررسی می‌کند که آیا سایر سیستم‌های نرم‌افزاری مطابق با مشخصات خود کار می‌کنند یا خیر و تنها زمانی واکنش نشان می‌دهند که یک ناهنجاری را احساس کند. همچنین می‌تواند خطرات امنیتی بالقوه را شناسایی کند و به کسب‌وکارها این امکان را می‌دهد تا به طور موثر از آنها جلوگیری کنند.

چرا تست امنیتی موضوعی مهم است؟

هدف اصلی تست امنیت، شناسایی تهدیدات موجود در سیستم و اندازه گیری آسیب پذیری های احتمالی آن است تا بتوان با تهدیدات مواجه شد و سیستم از عملکرد خود بازماند و یا مورد سوء استفاده قرار نگیرد. همچنین به شناسایی تمام خطرات امنیتی احتمالی در سیستم کمک می کند و به توسعه دهندگان کمک می کند تا مشکلات را از طریق کدنویسی برطرف کنند.

اگر تست امنیتی را انجام ندهیم چه می شود؟

همانطور که قبلاً گفته ایم، عدم اجرای یک روش تست امنیتی می تواند برای سلامت سازمان شما مضر باشد.

بیایید چند مثال را برای درک بهتر این وضعیت در نظر بگیریم

 • اگر یک DEO (اپراتور ورودی داده) بتواند «گزارش‌ها» تولید کند و آن را دستکاری کند، یک سیستم ERP ناامن است.
 • اگر جزئیات کارت اعتباری مشتری رمزگذاری نشده باشد، سیستم پرداخت آنلاین خرید امن نیست.
 • اگر هکری از رقیب بتواند وارد آن شده و داده های شما را اصلاح کند، یک نرم افزار مدیریت پایگاه داده ناامن است.

اینها برخی از سناریوهایی هستند که می توانند در صورت عدم وجود پروتکل تست امنیتی آزمایش شده رخ دهند.

وقتی پروتکل تست امنیتی ندارید، مواردی که در ادامه توضیح می دهیم، چیزهایی است که می توانید از دست بدهید.

 • داده های حساس
 • هنگامی که مشتری در مورد نقض اطلاعات در سازمان شما می شنود، اعتماد خود را به تجارت شما از دست می دهد.
 • وقتی اعتمادشان را از دست می دهند، به دنبال سازمان های دیگری می گردند که راه حل های شما را ارائه می دهند.
 • هنگامی که آنها به سازمان های دیگر تغییر می کنند، درآمد خود را از دست می دهید
 • زمانی که درآمد خود را از دست می دهید، برای اداره کسب و کار خود با مشکل مواجه می شوید.
 • در نهایت، ممکن است کسب و کار خود را برای همیشه از دست بدهید.

انواع تست های امنیتی

انواع مختلفی از تست های امنیتی وجود دارد که عبارتند از:

تست نفوذ

تست نفوذ یا هک اخلاقی فرآیند آزمایش دستی پروتکل های امنیتی یک نرم افزار است. توسعه دهندگان و برنامه نویسان نرم افزار از تست نفوذ استفاده می کنند تا مطمئن شوند که تمام فایروال های امنیتی در محل بر اساس استانداردهای از پیش تعیین شده کار می کنند. آنها همچنین ممکن است از تست نفوذ برای آزمایش قابلیت استفاده یک وب سایت استفاده کنند. به عنوان مثال، توسعه دهندگان می توانند به حداکثر تعداد حساب های کاربری موجود در یک وب سایت وارد شوند تا ببینند آیا سرورهای آن می توانند آنها را مدیریت کنند یا خیر.

تست امنیت برنامه های کاربردی وب

تست امنیت برنامه های کاربردی وب به ارزیابی آسیب پذیری برنامه های مرورگر وب سایت کمک می کند. این می تواند به ایمن نگه داشتن مرورگرها برای کارمندان کمک کند و خطر حملات ویروس ها یا بدافزارها از سایر صفحات وب را محدود کند. توسعه‌دهندگان نرم‌افزار می‌توانند تست‌های خودکار اپلیکیشن وب را نصب کنند یا نسخه‌های دستی را به طور منظم اجرا کنند. آزمایش‌های دستی برنامه‌های کاربردی وب به توسعه‌دهندگان اجازه می‌دهد پروتکل‌های امنیتی خود را سفارشی کنند، در حالی که آزمایش خودکار برنامه‌های وب به توسعه‌دهندگان اجازه می‌دهد تا زمانی که رایانه‌ها آنلاین هستند، بررسی‌های معمولی را تنظیم کنند.

تست امنیت API

تست امنیت API به برنامه نویسان کمک می کند تا آسیب پذیری ها را در رابط های برنامه نویسی برنامه (API) شناسایی کنند. اینها شامل خدمات وب سایت، ابزارهای پایگاه داده و هر برنامه دیگری است که به عملکرد نرم افزار کمک می کند. تست امنیت API به توسعه دهندگان نرم افزار کمک می کند تا با شناسایی خطرات احتمالی قبل از وقوع، از آسیب پذیری های آینده جلوگیری کنند. این نوع ممکن است به ویژه برای شرکت‌هایی که از نرم‌افزار سفارشی استفاده می‌کنند سودمند باشد، زیرا ممکن است به آزمایش‌های کنترل کیفیت در محل بیشتری نسبت به برنامه‌های عمومی و آزمایش‌شده نیاز داشته باشد.

اسکن پیکربندی

اسکن پیکربندی فرآیند ارزیابی و شناسایی هر گونه خطا در یک برنامه نرم افزاری است. تمام نرم افزارهای یک سیستم کامپیوتری، از جمله ابزارهای پایگاه داده یا برنامه های کاربردی سفارشی را بررسی می کند. اسکن پیکربندی به شناسایی هر نرم افزار مخربی که به عنوان یک برنامه هدفمند پنهان شده است کمک می کند و به جلوگیری از حملات داخلی سایر وب سایت ها یا فایل های ذخیره سازی پایگاه داده کمک می کند. این یک بازرسی داخلی از برنامه ها و سیستم های عامل برای نقص های امنیتی است. ممیزی را می توان از طریق بازرسی خط به خط کد نیز انجام داد.

ممیزی های امنیتی

ممیزی امنیتی یک فرآیند ساختاریافته برای بررسی همه برنامه های کاربردی در یک سیستم بر اساس یک استاندارد تعیین شده است. مشابه فرآیند ممیزی در دنیای واقعی، ممیزی های امنیتی اعتبار هر پروتکل امنیتی تنظیم شده با شبیه سازی تهدیدات مختلف حملات سایبری را آزمایش می کنند. همچنین ارزیابی می کند که آیا یک تیم امنیتی با استانداردهای انطباق در مورد سایر فرآیندهای بررسی امنیتی خود مطابقت دارد یا خیر.

ارزیابی ریسک

ارزیابی ریسک فرآیندی است که به بخش اجازه می‌دهد تا خطرات امنیتی را که یک سیستم کسب‌وکار با آن مواجه می‌شود شناسایی، تجزیه و تحلیل و دسته‌بندی کند. رهبران بخش ها از ارزیابی ریسک برای درک مهم ترین تهدیدهایی که می تواند به داده های ذخیره شده آنها آسیب برساند و عملیات روزانه کسب و کار را مختل کند، استفاده می کنند. در یک استراتژی بلندمدت، یک طرح ارزیابی ریسک همچنین می تواند به بخش ها کمک کند تا بودجه هایی را برای سرمایه گذاری های امنیتی آماده کنند.

این آزمایش شامل تجزیه و تحلیل خطرات امنیتی مشاهده شده در سازمان است. ریسک‌ها به‌عنوان  کم، متوسط ​​و زیاد طبقه‌بندی می‌شوند. این آزمایش کنترل ها و اقداماتی را برای کاهش خطر توصیه می کند.

ارزیابی وضعیت امنیتی

در این روش هکرهای اخلاقی، سیستم های نرم افزاری سازمان را هک می کند. برخلاف هکرهای مخرب که برای منافع خود سرقت می کنند، هدف از این کار افشای نقص های امنیتی در سیستم است. ارزیابی وضعیت امنیتی ترکیبی از فرآیندهای اسکن و هک اخلاقی است که به کارشناسان نرم افزار کمک می کند تا خطرات سایبری و روش های مفید برای مقابله با آنها را شناسایی کنند.

کسب‌وکارها اغلب یک ارزیابی وضعیت امنیتی انجام می‌دهند تا مشخص کنند کدام داده برای یک شرکت ارزشمندتر است و کدام نوع حملات سایبری بیشترین خطر را دارد. آن‌ها می‌توانند از این اطلاعات برای شناسایی آسیب‌پذیری‌ها در یک سیستم کامپیوتری و تعیین بهترین روش بهبود آن استفاده کنند. این اسکن امنیتی، هک اخلاقی و ارزیابی ریسک را ترکیب می‌کند تا وضعیت امنیتی کلی یک سازمان را نشان دهد.

چرا تست امنیتی مهم است؟

تست امنیتی

تست امنیتی مهم است زیرا می تواند به محافظت از داده های شرکت و بهبود پروتکل های ایمنی رایانه آنها کمک کند. به عنوان مثال، شرکت ها می توانند اطمینان حاصل کنند که اطلاعات محرمانه مانند پرونده های پرسنل، سوابق مالی، بایگانی های تجاری و رمزهای عبور پایگاه داده ایمن باقی می مانند. اگر یاد بگیرید که تست امنیتی چگونه کار می کند، می توانید پروتکل های فعلی یک شرکت را بهبود ببخشید و تعیین کنید که آنها ممکن است در آینده به کدام ارتقا نیاز داشته باشند.

مشاغلی که از تست امنیتی استفاده می کنند

مشاغل زیادی وجود دارند که از تست امنیتی استفاده می کنند. برای دریافت به روزترین حقوق و دستمزد Indeed لطفا روی لینک های زیر کلیک کنید:

1. برنامه های کامپیوتری

وظایف اصلی: برنامه نویسان کامپیوتر کد برنامه های نرم افزاری شرکت را می نویسند، معمولاً در چندین بخش. آنها از بسیاری از زبان های برنامه نویسی برای آزمایش، توسعه و تعمیر برنامه های سفارشی برای عملیات روزانه استفاده می کنند. این متخصصان نحوه تحقیق و توسعه کتابخانه های کد مستقل برای به روز رسانی سیستم امنیتی شرکت و رفع اشکالات نرم افزاری را می دانند. آنها همچنین برنامه ها را به صورت ماهانه یا سالانه، بسته به سیاست های حسابرسی تکنولوژیکی شرکت، عیب یابی می کنند.

2. مدیر وب

وظایف اصلی: مدیران وب سایت محتوای وب سایت یک شرکت را ایجاد، ایمن و تعمیر می کنند. به عنوان مثال، آنها ممکن است صفحه اصلی یک شرکت یا نمایه رسانه های اجتماعی را بسازند. این متخصصان همچنین بررسی های امنیتی را انجام می دهند و ممکن است پروتکل های جدیدی را برای کاهش آسیب پذیری در کد یک وب سایت نصب کنند. مدیران وب اغلب به عنوان مشاور ایمنی اینترنت عمل می کنند و به یک تیم نرم افزاری کمک می کنند تا رویدادهای هک مربوط به بدافزار را کاهش دهند. آنها همچنین ممکن است کارمندان و مدیران را در مورد ایمنی اینترنت آموزش دهند.

3. حسابرس فناوری اطلاعات

وظایف اصلی: حسابرس یک متخصص فناوری است که سیستم‌های نرم‌افزاری شرکت را ارزیابی می‌کند تا اطمینان حاصل کند که آنها به درستی کار می‌کنند. حسابرسان بسته به تخصص خود می توانند بر بخش های مختلف یک شرکت تمرکز کنند. آنها اغلب پروتکل های امنیتی یک بخش را برای شناسایی خطرات و کاهش احتمال حملات سایبری ارزیابی می کنند. ممیزان فناوری اطلاعات همچنین ممکن است فرآیند بررسی را ایجاد کرده و آن را به طور دوره ای به روز کنند تا اطمینان حاصل شود که یک تجارت می تواند به صورت روزانه کار کند و از تمام مقررات امنیتی پیروی می کند.

4. مهندس نرم افزار

وظایف اصلی: مهندسان نرم افزار هم برنامه های کاربردی سفارشی و هم پایگاه های داده را برای شرکت ها توسعه می دهند. اینها می تواند شامل فایروال، ذخیره سازی و سیستم های اینترانت باشد که یک شرکت برای پروتکل های امنیتی و سازماندهی فایل استفاده می کند. مهندسان نرم افزار با سایر کارشناسان فنی برای بهبود و ایمن سازی استانداردهای امنیتی نرم افزار همکاری می کنند. اگر یک مهندس نرم افزار مشکلی مانند بدافزار یا تهدیدات فیشینگ را کشف کند، می تواند وب سایت ها را اصلاح کند و داده ها را در پایگاه داده داخلی یک شرکت ایمن کند.

نمونه هایی از سناریوهای تست امنیت

نمونه ای از سناریوهای آزمایشی برای ارائه ایده ای از نوع تست های امنیتی موجود –

 • رمز عبور باید به صورت رمزگذاری شده ذخیره شود.
 • کاربران نامعتبر نباید اجازه دسترسی به برنامه یا سیستم را داشته باشند.
 • برای برنامه، کوکی ها و زمان جلسه را بررسی کنید.
 • دکمه بازگشت مرورگر نباید در سایت های مالی کار کند.

نتیجه

مهم ترین آزمایش برای یک برنامه، تست امنیتی است، که از محرمانه ماندن داده های مخفی اطمینان می دهد. در این نوع آزمایش، آزمایش‌کننده نقش یک مهاجم را بر عهده می‌گیرد و سیستم را در جستجوی نقص‌های امنیتی بررسی می‌کند. تست امنیت در مهندسی نرم افزار بسیار مهم است زیرا داده ها باید به هر قیمتی محافظت شوند.

انجام تست امنیتی روی یک برنامه یا برنامه برای اطمینان از مخفی ماندن داده های حساس حیاتی است. تست امنیت در تست نرم افزار بسیار مهم است زیرا به ما اجازه می دهد تا در نهایت داده های حیاتی خود را حفظ کنیم. در این سناریو، مهندس تست هویت یک مهاجم را جعل می کند و سیستم را آزمایش می کند یا به دنبال نقص های امنیتی می گردد.

نویسنده : بابک حیدریان

بابک حیدریان مهر. دانشجوی کارشناسی مترجمی زبان انگلیسی، محقق و متخصص SEO & Digital Marketing "زندگی ممکن است پُر از درد و رنج باشد، اما واکنشِ ماست که حرف آخر را می‌زند". فردیش نیچه

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *