هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

ورود | ثبت نام
حواس پرتی

چگونه از حواسپرتی جلوگیری کنیم؟ 10 تکنیک موثر و کارآمد 2022

دسته بندی : کسب و کار - موفقیت
1400/11/13

راه های جلوگیری از حواس پرتی چیست؟ یاد گرفتن اینکه چگونه حواس پرت نشوید کار و هدف سختی است. بیشتر روزها، پشت میز خود می نشینید و آماده هستید تا بالاخره برخی کارها را انجام دهید. با خود فکر می کنید: “خوب، اجازه دهید این کار را انجام دهیم.” به Word یا Google Drive بروید و یک داکیومن جدید باز کنید. شما تا حدودی ایده دارید که چه کاری باید انجام شود، اما بعد چه اتفاقی می افتد؟

شما چند کلمه را یادداشت می کنید اما نمی توانید متمرکز بمانید. سپس می گویید: “بهتر است به اینستاگرام یک سر بزنم” اگر شما به اینستاگرام بروید، حداقل 20 دقیقه گذشته است، چون در بخش استوری ها و اکسپلور و Home آنقدر محتوای جذاب برای تماشا هست که نمی توان از خیرشان گذشت.

این محتواها برای اشتراک گذارندگانشان سودمند هستند. عده ای با اینستاگرام بیزنس می کنند، عده ای به دنبال کسب شهرت هستند و عده ای هم فقط با بالا رفتن ویو استوری و لایک و کامنت هایشان حال می کنند. سپس کمی کار می کند و هیچ ایده ای هم برای متمرکز کار کردن و متمرکز ماندن ندارید. دوباره حوصله تان سر رفته و به تلگرام، یوتیوب یا هر چیز دیگر مشغول می شوید، به جز کار کردن به صورت متمرکز… قبل از اینکه به خود بیایید، وقت ناهار فرا رسیده است و نیمی از روز تمام شده است.

در مقاله کار عمیق چیست؟ در مورد کار عمیق با نهایت بهره وری و تمرکز بالا صحبت کرده ایم. اما کار عمیق با حواسپرتی قابل انجام نیست. به همین علت باید چند نکته کوچک درباره حواسپرتی یاد بگیرید تا به هنگام انجام کارهای مهم و تجاری، با نهایت تمرکز فعالیت داشته باشید. اینگونه می توانید عمیق کار کرده و ضمن بهره وری بیشتر، خروجی بهتری داشته باشید.

اگر چیزی که گفتیم برای شما آشنا به نظر می رسد، واقعا لازم نیست که روزهای خود را اینگونه بدون بازدهی، تمرکز و هدفمندی به سرانجام برسانید، در این مقاله در مورد راه ها و تکنیک هایی درباره جلوگیری از حواسپرتی صحتب کرده ایم. پیشنهاد می کنیم ادامه این مقاله را مطالعه کنید تا روش هایی کاربردی برای جلوگیری از حواسپرتی به دست آورید.

اما قبل از اینکه به نکاتی بپردازیم، مهم است که توجه داشته باشیم که اجتناب از حواس پرتی کار سختی است. زمانی که نیاز دارید ساعت‌ها در یک زمان کار کنید، ادامه کار آسان نیست، اما برخی از افراد قادر به انجام آن هستند. سوال این است: چرا آنها و نه شما؟

علاوه بر این، احتمالا هرگز به شما یاد نداده اند که چگونه تمرکز کنید. در مدرسه، معلم احتمالاً از زمانی که ذهن شما منحرف می‌شود و خودتان را از پنجره به بیرون خیره می‌کنید، ناراحت می‌شود، اما این مشکل با آموزش نحوه تمرکز به شما برطرف نشد. آنها به سادگی انتظار داشتند که به طور طبیعی اتفاق بیفتد. متأسفانه، به‌ویژه در دنیای امروزی که حواس‌تان پرت می‌شود، این واقع بینانه نیست.

در پایان، از آنجایی که همه به حال خود رها شده اند، این شما هستید که باید راه هایی برای تسلط بر تمرکز خود بیابید. این نکات برای همین است، بنابراین می توانید در نهایت تمرکز خود را حفظ کرده و در مسیر آنچه می خواهید به دست آورید، بمانید.

1. چشم انداز و اهداف خود را در ذهنتان داشته باشید.

مهم است که با یک پایه خوب برای تمرکز خود شروع کنید زیرا یاد می گیرید چگونه از حواس پرتی جلوگیری کنید. این به این معنی است که در وهله اول دقیقاً چرا باید تمرکز کنید. آیا هفته آینده یک سخنرانی بزرگ در محل کار دارید که باید برای آن آماده شوید؟ آیا رویای یادگیری نواختن گیتار را دارید و باید هر روز یک ساعت در حین تمرین تمرکز کنید؟

تصمیم گیری در مورد هدف نهایی شما به شما کمک می کند تا خود را وقف یادگیری نحوه تمرکز کنید. دانستن اینکه چرا باید متمرکز بمانیم می تواند به ما کمک کند تا از بخش های سخت و طاقت فرسا دستیابی به اهداف خود عبور کنیم. در آن زمان است که توانایی ما برای تمرکز واقعاً آزمایش می شود و زمانی که بیش از همه به آن نیاز است بدان دست یابیم.

2. هرج و مرج روزانه خود را کاهش دهید.

اگر هر روز 20 وظیفه دارید که باید انجام دهید، فکر می کنید توانایی تمرکز شما چقدر موثر خواهد بود؟

حتی اگر خیلی پراکنده نیستید نیز با انجام دادن کارهای بسیار مختلف نمی توانید تمرکز کنید، نمی توانید انتظار داشته باشید که آن کارها را با دقت انجام دهید. اگر می‌خواهید یاد بگیرید چگونه حواس‌تان پرت نشود، باید آن را به موارد ضروری و اولویت دار تقسیم کنید.

فقط روی انجام ۲ تا ۳ کار مهم در روز تمرکز کنید، اما نه بیشتر از آن. این تنها چیزی است که شما نیاز دارید تا در جهت دستیابی به اهداف خود قدم بردارید. آهسته تر خیلی بهتر از تسلیم شدن زودهنگام است، زیرا خیلی زود کارها را انجام داده اید. در نهایت، این برای سلامت روان شما بهتر است زیرا به طور مداوم خود را در حال حرکت رو به جلو بدون اینکه به راحتی حواس‌تان پرت می‌شود، می بینید.

3. آن وظایف را در اسرع وقت انجام دهید.

برای اینکه مطمئن شوید که آن 2 تا 3 کار را انجام می دهید، باید آنها را زودتر انجام دهید تا بدون احساس خستگی روی کار متمرکز بمانید. این بدان معناست که به محض بیدار شدن از خواب، در حال پلن ریختن برای چگونگی انجام آنها هستید.

ایده این تکنیک این است که بهتر است کارها را زودتر از آنچه که نیاز است انجام دهید. سخت است، اما منتظر ماندن برای انجام آنها در آخرین فرصت بعداً فقط حواس پرتی را با کمال احترام به مغز شما دعوت می کند.

این حواس‌پرتی‌ها ناگزیر به شکل ایمیل‌های غیرمنتظره، شبکه های اجتماعی، کودکی که به توجه شما نیاز دارد یا همکارانی که در پروژه‌های خود به کمک نیاز دارند، ظاهر می‌شوند. همه اینها می تواند اراده شما را تخلیه کند و تمرکز روی کار را بسیار دشوارتر کند.

4. در یک زمان روی کوچکترین قسمت کار خود تمرکز کنید.

یک راه آسان برای از بین بردن حواسپرتی، دیدن یک هدف برای موفقیت بزرگ است. دستیابی به اکثر اهداف حداقل چند هفته تا چند ماه طول می کشد، و دانستن این امر می تواند باعث شود که انجام آن بیش از حد طول بکشد.

این باعث می شود یکی از دو اتفاق زیر رخ بدهد:

  • شما دلسرد می شوید زیرا هدف خیلی بزرگ است.
  • در مورد اینکه رسیدن به هدف چه حسی خواهد داشت خیال پردازی می کنید.

هر کدام برای تمرکز شما وحشتناک است و همیشه هنگام تمرکز بر روی تصویر بزرگ یا استفاده از تجسم یک مشکل بالقوه است.

در عوض، روی انجام یک کار بسیار کم و حداقلی تمرکز کنید.

به عنوان مثال، اگر نیاز به نوشتن یک مقاله دارید، می دانید که به 1000 کلمه نیاز دارید. اگر زیاد به نظر می رسد، برنامه ریزی کنید که برای پنج روز آینده هر روز 200 کلمه بنویسید (یا این را مطابق مهلت تعیین شده تنظیم کنید). شکستن آن به قطعات کوچک تر به این صورت به شما کمک می کند تا کار را قابل کنترل تر نشان دهید، و به شما کمک می کند یاد بگیرید که چگونه در طول مسیر حواس خود را پرت نکنید.

5. خود را در حال انجام دادن آن کار تجسم کنید.

من به طور خلاصه در نکته 4 اشاره کردم که تکنیک های تجسم می تواند بیشتر از اینکه گاهی اوقات به شما کمک کند به شما آسیب برساند. با این حال، یک روش مناسب برای استفاده از تجسم وجود دارد، و آن این است که خود را تجسم کنید که واقعاً کار می کند.

دونده های قهرمان از این تکنیک برای تأثیرگذاری عالی استفاده می کنند. آنها در ابتدا خود را برنده تصور می کنند و سپس کل فرآیند را به صورت معکوس انجام می دهند و هر مرحله را تا ابتدای کار احساس و تجسم می کنند.

یک راه سریع‌تر و مرتبط‌تر برای اعمال این امر این است که خود را در حال انجام بخش کوچکی از کار در دست تصور کنید.

به عنوان مثال، اگر نیاز به تمرین گیتار دارید، چه کاری باید انجام دهید؟

ابتدا ایستادن را تصور کنید (واقعاً به احساس بلند شدن فکر کنید و سپس این کار را انجام دهید). اگر واقعاً آن را تصور کردید، عمل ایستادن را تجسم کردید و احساس کردید، عمل کردن بر اساس آن احساس آسان خواهد بود.

سپس، روند تجسم را با هر مرحله تکرار کنید تا زمانی که آن گیتار را در دست داشته باشید و در حال نواختن آن باشید. فرآیند تمرکز شدید روی هر مرحله، حواس شما را از این که چقدر نمی خواهید کاری انجام دهید منحرف می کند، و تجسم ها بدن شما را برای هر مرحله ای که باید انجام دهید آماده می کند.

تنها کاری که باید انجام دهید این است که این فرآیند را برای هر چیزی که باید روی آن تمرکز کنید اعمال کنید.

6. حواس پرتی های درونی خود را کنترل کنید.

حواس پرتی های درونی یکی از آن مشکلاتی است که واقعا نمی توانید از آن فرار کنید. شما باید راه‌هایی بیابید تا ذهن خود را برای کار آماده کنید و راه‌های ساده‌ای برای جلوگیری از انحراف آن به سمت افکار غیر ضروری بیابید تا یاد بگیرید چگونه حواس‌تان پرت نشود.

یک راه خوب برای آماده کردن ذهن خود برای کار، داشتن یک ایستگاه کاری اختصاصی است. اگر همیشه در یک زمینه خاص کار می کنید، ذهن شما آن حوزه را با افکار مربوط به کار مرتبط می کند.

هنگام استراحت، مطمئن شوید که محل کار خود را ترک کنید. به این ترتیب می‌دانید که شما چه زمانی اجازه دارید تا افکارتان آزادانه در ذهن شما پرسه بزند.

با این حال در نهایت، ساکت کردن این افکار ناخواسته تماماً به دنبال ایجاد کشش است. به جای تمرکز بر آنچه در داخل مغزتان اتفاق می افتد، روی انجام کاری تمرکز کنید. وقتی این کار را انجام دادید، خواهید دید که تمام افکار شما به سمت اتمام کارتان می رود.

7. عوامل حواس پرتی خارجی را حذف کنید.

این نکته کمی ساده‌تر است، زیرا از شما می‌خواهد به سادگی از لحاظ فیزیکی از چیزهایی که باعث حواس‌پرتی می‌شوند فاصله بگیرید.

اگر تلویزیون در حال به وجود آوردن اختلال در کار شما است، آن را خاموش کنید یا در اتاق دیگری کار کنید. به عنوان مثال، در حال کار کردن هستید و تلویزیون شروع به پخش سریال یا برنامه دوست داشتنی شما می کند. یک ایده عالی برای حواسپرتی این است که همراه با تلویزیون دیدن یا هر کار دیگری کارهای تجاری خود را انجام دهید. به جای آن بهتر است که تلویزیون را خاموش کنید.

سریال ها یا برنامه ها جای دوری نمی روند. در واقع بیشتر چیزهایی که ما در لحظه به خاطر کار از دست می دهیم قابل بازگشت هستند. اگر یک سریال را نبینید می توانید، تکرار آن را تماشا کنید یا قسمت از دست رفته از سرویس های اشتراک ویدئو یا سایت های دانلود فیلم و سریال مشاهده یا دانلود نمایید.

اگر بچه های شما بازی می کنند و فریاد می زنند، سعی کنید قبل از بیدار شدن آن ها شما برای رفتن سر کار بیدار شوید. اگر همچنان گوشی خود را چک می کنید، در حین کار گوشی خود را در حالت بی صدا قرار دهید.

گوشی های هوشمند یک قابلیت عالی دارند. حالت تمرکز. حالت تمرکز کلیه برنامه ها و ویژگی های غیرضروری تلفن را به صورت موقت مسدود کرده تا با نهایت تمرکز به انجام کارهایتان برسید. پس این کار را انجام دهید.

معمولاً واضح است که چه کاری باید انجام دهید، اما باز هم نباید این توصیه را نادیده بگیرید

8. از آنچه نمی دانید بگذرید.

این نکته ای است که ما بیشتر مواقع به اندازه کافی نمی بینیم. اگر به مشکلی در کارتان برخورد کردید، بعداً به آن بازگردید تا یاد بگیرید چگونه حواس‌تان پرت نشود. توجه خود را روی کارهایی متمرکز کنید که می توانید انجام دهید تا به هر قیمتی “بی فکر کردن به موارد غیرضروری” کار کنید. همه اینها به این معنی است که ابتدا باید روی بخش های آسان تمرکز کنید.

در نهایت، می‌توانید به قسمت‌های سخت‌تر بازگردید، و امیدواریم که تا آن زمان به سراغ شما آمده باشد یا به اندازه‌ای حرکت کنید که اگر روی آن کار کنید، تمرکز شما را از بین نبرد.

9. نظم و انضباط خود را با تمرین تمرکز بهبود بخشید.

چند تمرین تمرکز وجود دارد که می توانید برای بهبود نظم کلی و انضباط شخصی خود انجام دهید.

اولین مورد مدیتیشن است که اساساً تعریف تمرکز در عمل است. این یک روش عالی برای ایجاد توانایی تمرکز، تنش زدایی و کنترل بیشتر بر احساساتتان است.

تمرین دوم روش پومودورو است که از شما می‌خواهد یک تایمر برای ردیابی زمانی که صرف یک کار می‌کنید تنظیم کنید. این‌ها اساساً «دوی سرعت فوکوس و تمرکز» هستند و هر کدام با یک استراحت کامل دنبال می‌شوند. مانند دوی سرعت واقعی، با گذشت زمان در انجام آنها بهتر و بهتر خواهید شد. هر بازه زمانی توانایی شما را برای متمرکز ماندن در مواقع مهم بهبود می‌بخشد و به شما کمک می‌کند یاد بگیرید چگونه در درازمدت حواس‌تان پرت نشود.

10. حرکت خود را مدیریت کنید.

مومنتوم مانند یک روان کننده نظم و انضباط است و به آسانی روند پایبندی به اهداف کمک می کند. به همین دلیل است که فکر می کنم مهم است که ما هرگز از اهداف خود فاصله نگیریم. ما در نهایت حرکت خود را از دست می دهیم و برای بازگشت به مسیر به نظم و انضباط تکیه می کنیم (کار آسانی نیست).

این بدان معناست که هر روز، ما باید کاری مهم برای پیشبرد اهداف خود انجام دهیم (بله، حتی آخر هفته ها و تعطیلات). و وقتی می‌گویم «مهم»، لزوماً منظورم یک کار بزرگ نیست، بلکه هر کاری است که ما را به اهدافمان نزدیک‌تر می‌کند.

به عنوان مثال، اگر هدف شما این است که یک نویسنده فریلنسر و آزاد باشید، پس از آن در یک آخر هفته کمی به نویسندگی بپردازید و چیزهایی که مهم می دانید را بنویسید. اگر هدف شما سلامتی است، حتی در روز نوروز به یک پیاده روی کوتاه 5 دقیقه ای بروید.

نتیجه گیری و پایان

یاد گرفتن اینکه چگونه حواس پرت نشوید، مطمئناً گفتنش آسان تر از انجام آن است. حواس پرتی این روزها در گوشه و کنار زندگی ما وجود دارد، حتی اگر به شکل یک بوق کوتاه تولید شده از یک اعلان باشد. این نوع حواس‌پرتی‌ها می‌توانند حداقلی به نظر برسند، اما هر چیزی که شما را از تمرکزتان دور کند، می‌تواند مانع بهره‌وری شما شود.

حواس پرت نشو در عوض، از برخی از نکات بالا استفاده کنید تا تمرکز خود را به دست آورید و بر حواس پرتی ها غلبه کنید. بهره وری شما از شما تشکر خواهد کرد.

نویسنده : بابک حیدریان

بابک حیدریان مهر. دانشجوی کارشناسی مترجمی زبان انگلیسی، محقق و متخصص SEO & Digital Marketing "زندگی ممکن است پُر از درد و رنج باشد، اما واکنشِ ماست که حرف آخر را می‌زند". فردیش نیچه

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *