هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

ورود | ثبت نام
رفاه اجتماعی

رفاه اجتماعی چیست؟ در این مقاله همه چیز را بیاموزید

دسته بندی : موفقیت
1401/03/03

رفاه اجتماعی چیست و چرا مهم است؟ هدف این مقاله تعریف بهزیستی اجتماعی، انواع دیگر رفاه و چگونگی تقویت آنها برای سلامت روان بهتر است. بهزیستی عناصر مختلفی را در بر می گیرد. این شامل احساسات مثبت، مانند شادی، شادی، رضایت، هیجان، شگفتی و آرامش است. همچنین شامل سلامت جسمانی خوب و روابط و ارتباطات اجتماعی مثبت و معنادار است. دومی چیزی است که رفاه اجتماعی را تشکیل می دهد. این جنبه ای از رفاه است که هم از نظر فردی مهم است و هم به رفاه کلی شما کمک می کند.

رفاه اجتماعی چیست؟

رفاه اجتماعی را می توان به اشتراک گذاری، توسعه و حفظ روابط معنادار با دیگران تعریف کرد. این به شما این امکان را می دهد که احساس واقعی بودن و با ارزش بودن داشته باشید و حس ارتباط و تعلق را ایجاد می کند.

به عنوان مثال، هنگامی که در یک تیم در مدت چند ماه، یا سال، حتی از راه دور کار می کنید، فرصتی دارید که بیشتر از مهارت های همکاران خود با یک صفحه گسترده بیشتر بدانید. بعضی ها آشناهای خوبی می شوند. شما اجمالی از زندگی شخصی خود را به اشتراک می گذارید و روال ها یا جوک های درونی را توسعه می دهید. آنها از شما در مورد حیوان خانگی یا بچه بیمارتان می پرسند. آنها متوجه می شوند اگر شما آنجا نباشید.

برخی با هم دوست می شوند. شما گفتگوهای عمیق تری دارید، در مورد اینکه چگونه به جایی که هستید، یا در مورد امیدها و آرزوهای خود برای آینده. احتمالاً آنها را در روزهای بدی که می توانید کمک کنید و در روزهای عالی که لطف می کنند می بینید. هر دوی این نوع روابط با ایجاد لذت به رفاه اجتماعی کمک می کنند و به شما اجازه می دهند که برای خود دیده شوید، قدردانی کنید و برای خود ارزش قائل شوید.

چرا رفاه اجتماعی مهم است؟

ما موجوداتی اجتماعی هستیم که به هم نیاز داریم. ما از شامپانزه ها تکامل یافته ایم و هنوز بخش مشترکی از مغز انسان داریم: سیستم لیمبیک. این بخش از مغز مسئول تمایل ما به بودن با دیگران، اطرافیان و ارتباط با دیگران است. هنگامی که با “سرباز” خود هستیم، احساس امنیت و شادی را در ما ایجاد می کند.

بدون آگاهی، توسعه و حفظ رفاه اجتماعی خود، در معرض خطر منزوی شدن از نظر اجتماعی هستیم. این با انتخاب برای گذراندن مدتی تنها برای لذت بردن از تنهایی متفاوت است. انزوای اجتماعی واقعاً یک انتخاب نیست. کناره گیری از روابط انسانی تبدیل به یک مارپیچ خودتقویت کننده می شود، زیرا انزوا منجر به احساسات منفی ترس و تهدید می شود که منجر به رفتارهای منزوی تر می شود. انزوای اجتماعی منجر به تنهایی می شود، که می تواند فوق العاده آسیب رسان باشد. در واقع، تنهایی می تواند به اندازه کشیدن 15 نخ سیگار در روز مضر باشد.

اگر تا به حال بازی ویدیویی The Sims را بازی کرده باشید، به یاد خواهید داشت که پانل «نیازهای» شما شامل نوار «اجتماعی» است که اگر مدتی با کسی صحبت نکرده باشید، کاهش می‌یابد. همچنین یادآوری شد که “دوستی ها مانند گیاهان هستند. اگر به آنها آب ندهی، می میرند، که حقیقت را از این جهت حکایت می کند که نیاز به مراقبت دارند. ارتباط اجتماعی چنان بخشی ذاتی از تجربه انسانی است که سازندگان بازی های ویدیویی آن را در دنیای مجازی خود قرار دادند.

انواع رفاه

ممکن است در مورد انواع مختلفی از رفاه که مردم در مورد آن صحبت می کنند گیج شوید. همه آنها به هم مرتبط هستند و تمایزها می توانند مبهم باشند. هسته اصلی رفاه این است که چگونه دنیای خود را تجربه می کنیم، بنابراین ترکیبی از حقایق عینی – فشار خون من – و ادراکات ذهنی است – من احساس تنهایی می کنم. تجربه ما از دنیای خود تحت تأثیر سلامت جسمانی ما است، بلکه تحت تأثیر محیط اطراف ما، افراد زندگی ما، و اعمالی که انجام می دهیم و محیط ما را تغییر می دهد. بیایید نگاهی به رایج ترین انواع رفاه بیندازیم تا ببینیم چگونه همه آنها به هم مرتبط هستند.

رفاه عاطفی

بهزیستی عاطفی توانایی بیان یا مدیریت ایمن احساسات و همچنین ایجاد احساسات مثبت است. با آگاهی از آنچه احساس می کنید شروع می شود،  با این حال، بسیاری از مردم با بی سوادی عاطفی دست و پنجه نرم می کنند. به این معنا که آنها نمی توانند چیزی را که احساس می کنند برچسب بزنند و بنابراین قادر به انتقال آن نیستند. این می تواند مفید باشد که به سادگی با تلاش برای دسته بندی احساسات خود در چهار گروه اصلی شروع کنید: غمگین، دیوانه، ترسیده یا خوشحال.

سپس می‌توانید برای کاوش در آن، از خودتان سؤالات بازتری بپرسید. به عنوان مثال، “چه نوع دیوانگی و چه مشکلاتی دارم؟” روزنامه نگاری راهی فوق العاده برای بیان و کشف احساسات خود بدون آسیب رساندن به دیگران است. ابراز احساسات خود به دیگران به روشی بدون سرزنش نیز می تواند به احساس رفاه عاطفی ما کمک کند، در حالی که به دیگران اجازه می دهیم احساسات خود را به شما بیان کنند. شما می توانید این کار را با شروع جملات با «من احساس می کنم…» انجام دهید.

وقت گذاشتن برای درگیر شدن با فعالیت هایی که باعث ایجاد احساسات مثبت در شما می شود به اندازه مدیریت احساسات منفی مهم است. به عنوان مثال، تحقیقات بارها و بارها به قدرت سپاسگزاری برای ایجاد احساسات مثبت اشاره کرده است. تمرین کنید که هر روز مکث کنید تا برای سه چیز خاص سپاسگزار باشید. شاون آکور، محقق شادی، پیشنهاد می‌کند که آنها هر روز سه چیز جدید هستند تا مغز شما همیشه به دنبال چیزهای جدید و مثبت باشد.

بهزیستی عاطفی با بهزیستی اجتماعی پیوند دارد زیرا زمانی که بتوانیم احساسات خود را تنظیم کنیم، بهتر می توانیم روابط خود را با دیگران شکل دهیم و حفظ کنیم. منفی نگری و افراط های غیرقابل پیش بینی شکل گیری و حفظ روابط نزدیک را دشوارتر می کند. در عین حال، داشتن روابط معنادار باعث می شود که احساس بهتری داشته باشیم و انگیزه خوبی برای مدیریت احساساتمان است.

سلامت جسمانی

سلامت جسمانی به سلامت جسمانی شما از جمله بهداشت خواب، تغذیه و ورزش مربوط می شود. به همان اندازه مهم است که از بدن و ذهن خود مراقبت کنید زیرا آنها با هم برای تعیین سلامت شما کار می کنند.

احتمالاً تجربه کرده‌اید که یک استراحت کامل شبانه چقدر می‌تواند برای بدن و ذهن شما ترمیم‌کننده باشد، و زمانی که به ورزش منظم ادامه می‌دهید بسیار خوشحال‌تر می‌شوید. نظارت بر مصرف کافئین، شکر و الکل، در حالی که هیدراتاسیون را افزایش می دهد، می تواند به اوج سلامت جسمانی شما کمک زیادی کند.

وقتی از نظر جسمی احساس خوبی داریم، در برابر دیگران و ایده ها، افراد و تجربیات جدید بازتر هستیم. این گشودگی دعوت کننده است و فرصت هایی را برای توسعه روابط معنادار ایجاد می کند. زمانی که خسته یا کم انرژی هستیم، بیشتر جذب خودمان می شویم، احتمال اینکه تهدید دیگران را درک کنیم، کمتر می شویم و تمایل کمتری برای شروع گفتگو یا تمدید خودمان برای امتحان چیزهای جدید داریم. وقتی رفاه جسمی ما پایین باشد، رفاه اجتماعی ما ممکن است آسیب ببیند.

رفاه محل کار

رفاه محل کار توانایی دنبال کردن اهداف حرفه ای خود در محیطی است که محرک، حمایت کننده و غنی است. این شامل عناصر محیط کار فیزیکی می شود – آیا شما ایمن، راحت و در فضایی با نور، هوا، دما و کنترل صدا کافی هستید؟ همچنین شامل تعاملات و پویایی بین فردی می شود – آیا احساس احترام، پذیرفته شدن و قدردانی می کنید؟

رفاه محل کار ممکن است ماهیت کار و احساس شما در مورد آن را نیز در بر گیرد – آیا در حال رشد هستید، برای آینده آماده می شوید و پتانسیل خود را به فعلیت می رسانید، یا گیر کرده اید و مدیریت خرد دارید؟ یک محل کار که به رفاه شخصی و حرفه ای شما اهمیت می دهد، ساختارهای محکم، قوانین منصفانه و روابط ایمن را فراهم می کند که به شما امکان می دهد به روش های معنادار دست یابید، به دست آورید و پیشرفت کنید.

ما آنقدر از زمان خود را در محل کار می گذرانیم که بسیاری از روابط اجتماعی ما در محل کار شکل می گیرد و توسعه می یابد. برای بسیاری از افراد، به‌ویژه کارگران جوان‌تر، روابطی که در محل کار شروع می‌شوند می‌توانند از مهم‌ترین و پرمعنی‌ترین روابط ما باشند، زیرا نحوه تجربه انتقال ما را در زندگی شکل می‌دهند.

رفاه اجتماعی

بهزیستی اجتماعی توانایی مشارکت، احساس ارزشمندی به عنوان عضوی و احساس ارتباط با محیط اجتماعی گسترده تر است. به عنوان مثال، جامعه محلی شما، جامعه به عنوان یک کل، و محیطی که در آن زندگی می کنیم. احساس اینکه می‌توانیم تأثیر معناداری بر مردم و دنیای اطرافمان بگذاریم، احساس رفاه شخصی ما را بهبود می‌بخشد. همچنین می تواند کیفیت جامعه ای را که در آن زندگی می کنیم به طور ملموس بهبود بخشد و رفاه اجتماعی بیشتری ایجاد کند.

شرکت در فعالیت های بهبود جامعه تقریباً همیشه مستلزم کار با دیگرانی است که در نزدیکی زندگی می کنند. به عنوان مثال، هنگامی که یک محله برای بازسازی یک پارک شهری سازماندهی می‌کند، افراد گروه‌های سنی مختلف ممکن است خود را در یک غرفه اطلاعاتی یا بیل زدن در کنار هم در طول تعطیلات آخر هفته بیابند. والدین هنگام تمیز کردن زمین بازی با والدین دیگری ملاقات خواهند کرد. به اشتراک گذاشتن این فعالیت های بزرگتر و ناآشنا با دیگران می تواند پیوندهای محکمی ایجاد کند و روابطی را باز کند که ممکن است در زمینه زندگی حرفه ای یا شخصی عادی ما شکل نگیرد.

6 نکته برای بهبود سلامت اجتماعی

فقط آگاهی از این موضوع که رفاه اجتماعی بخش واقعی و مهمی از رفاه کلی شما است، می تواند رسیدگی به آن را آسان تر کند. درست مانند سلامت جسمانی خود، باید انتخاب کنید و گاهی اوقات اقدامات عمدی برای بهبود رفاه خود انجام دهید.

  1. ارتباط برقرار کنید. راه های بی شماری برای یافتن دوستان جدید در هر مرحله از زندگی وجود دارد. آیا به تازگی شغل جدیدی پیدا کردید؟ عالی است! این با همکاران جدیدی همراه است که برخی از آنها می توانند با هم دوست شوند. آیا به تازگی به یک منطقه جدید نقل مکان کردید؟ پس شما همسایگان جدید و جامعه جدیدی از مردم دارید که منتظر ملاقات شما هستند. دوجرخه جدید گرفتید؟ این می تواند به معنای آشنایی های جدید در پیست دوچرخه سواری باشد که می توانند به دوستان جدیدی تبدیل شوند.
  2. در حین مراقبت از دیگران، مراقب خود باشید. اول از همه از خود مراقبت کنید مانند این است که قبل از کمک به دیگری ماسک اکسیژن خود را در هواپیما قرار دهید. با سرمایه گذاری روی خودمان، دوستان، شرکا، همکاران و والدین بهتری نشان می دهیم. اگر از کسی حمایت می کنید که دوران سختی را پشت سر می گذارد، اطمینان حاصل کنید که مراقبت از خود را به عنوان یک اقدام پیشگیرانه افزایش می دهید. مراقبت از دیگران در ابتدا می تواند عوارض خود را به طور نامرئی از بین ببرد و بعداً منجر به افزایش استرس یا فرسودگی شغلی شود. مقدار زمانی را که برای خود و با دیگران صرف می‌کنید متعادل کنید. همه ما برای شارژ مجدد به زمان نیاز داریم – مخصوصاً درونگراها!
  3. با یکی از دوستان یا اعضای خانواده فعال شوید. دعوت از یک دوست برای پیاده روی با سگ یا تعیین هدف دویدن با هم به سلامت جسمانی و همچنین رفاه اجتماعی شما کمک می کند. فعالیت های مشترک می تواند به شما کمک کند تا با ارتباطات اجتماعی خود پیوند برقرار کنید. سعی کنید چیز جدیدی را با هم امتحان کنید، مانند یوگای هوایی، کلاس نقاشی زندگی، یا تماشای کمدی. هیچ چیز بهتر از خندیدن نیست!
  4. با بچه های خود پیوند برقرار کنید. فرزندان شما موجودات اجتماعی هستند که عاشق بازی، ماجراجویی و یادگیری هستند. پیوند با آنها از طریق فعالیت ها، لحظات آرام سکون و گوش دادن می تواند دوستی شما را توسعه دهد. این به اندازه عشق شما به یکدیگر مهم است.
  5. روابط سالم ایجاد کنید. روابط سالم با مرزهای روشن شروع می شود. اینها نیازی به بیان مستقیم ندارند، بلکه از طریق بیان سالم آنچه در یک رابطه تحمل می کنید و نمی خواهید آموخته می شوند ایجاد می شوند. تنظیم احساسات به شما این امکان را می دهد که احساس کنید آیا رابطه متعادل، برابر و سالم است یا خیر. اگر چیزی شما را آزار می دهد، آن را آشکارا با طرف مقابل در میان بگذارید. داشتن یک مکالمه سازنده و آرام که در آن احساس می کنید شنیده می شود و برای شما ارزشمند است، نشانه یک رابطه سالم و قوی است. در غیر این صورت، ممکن است زمان آن رسیده باشد که آیا رابطه هنوز مفید است یا خیر.
  6. عادات بهداشتی خانواده خود را شکل دهید. روال‌های منظم و سنت‌های خانوادگی را که بر سلامت تمرکز دارند، توسعه دهید. شنای جمعه شب یا تمرکز حواس صبح روز شنبه یک مکمل عالی برای یک شب پیتزای هفتگی است! هر زمان که بخواهید می توانید عادت های جدیدی ایجاد کنید. در مورد ایجاد یک ظرف قدردانی که در آن هر روز چیزی را می نویسید که برای آن سپاسگزار هستید، و آن را در شیشه می اندازید. در پایان ماه، می توانید تمام اتفاقات مثبتی را که رخ داده است، بازتاب دهید.

نتیجه گیری و پایان

فن‌آوری مدرن، پرسیدن وضعیت دوستان و خانواده، اشتراک‌گذاری محتوا و صحبت تلفنی با مردم در هر کجای دنیا را آسان‌تر از همیشه کرده است. مهم این است که ما افرادی را داشته باشیم که بتوانیم در روزهای پایین زندگی به سراغشان برویم و در اوج شادی با آنها شریک شویم.

در مواقع سختی، همه ما نیاز داریم که احساس کنیم کسی را داریم که بتوانیم با او صحبت کنیم. مکالمه و گوش دادن می تواند در کمک به پیشرفت افراد بسیار قدرتمند باشد. همچنین مهم است که فضایی را برای دیگران در نظر بگیریم و یک رابطه دوجانبه سودمند و سالم ایجاد کنیم. زمانی که شخصی به شما می گوید چه احساسی دارد، تجربه خود را توضیح می دهد و دیدگاه خود را به اشتراک می گذارد، حضور داشته باشید. سعی کنید آن چیزها را کم ارزش یا تغییر ندهید. فقط گوش دهید – این می تواند فوق العاده درمانی باشد.

نویسنده : بابک حیدریان

بابک حیدریان مهر. دانشجوی کارشناسی مترجمی زبان انگلیسی، محقق و متخصص SEO & Digital Marketing "زندگی ممکن است پُر از درد و رنج باشد، اما واکنشِ ماست که حرف آخر را می‌زند". فردیش نیچه

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *