هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

ورود | ثبت نام
ریسپانسیو چیست؟

ریسپانسیو چیست؟ چرا باید سایت ریسپانسیو طراحی شود؟

1400/10/08

در گذشته برای اینکه یک صفحه وبسایت طراحی کنید تمام دانش و توانایی خود را صرف آن می کردید که سایت شما در کامپیوتر های شخصی وجه خوبی داشته باشد. کم کم با گسترش تکنولوژی گوشی های موبایل هم روی کار آمدند و به یک ابزار مهم در وب گردی تبدیل شدند.

ولی متاسفانه چون هیچ کدوم از سایت ها با اصول اولیه نمایش در موبایل طراحی نشده بودند، سایت ها روی گوشی های موبایل به خوبی نمایش داده نمیشد. کاربر مجبور بود برای خواندن یک متن زوم کند یا تصاویر و نوشته ها در هم بودند، ساید بار ها و منو ها به خوبی نمایش داده نمی شد و به طور کلی مشکلاتی زیادی پیش آمد.

هرچه که تکنولوژی پیشرفت می کرد، استفاده از گوشی های موبایل برای سرچ و استفاده از نت افزایش پیدا میکرد. اینجاست که بحث ریسپانسیو بودن و واکنش گرایی پیش آمد و طراحان سایت تلاش می کنند تا سایت ریسپانسیو طراحی کنند.

نکته مثبت این است که راه حل این نکته وجود دارد و امروزه به مسئله مهمی تبدیل شده که تمامی کسب و کار ها در همان مرحله طراحی سایت به ریسپانسیو بودن اهمیت می دهند. در ادامه با برتر آموز همراه باشید تا به توضیح ریسپانسیو چیست؟ بپردازیم.

آنچه که شما در این مقاله می آموزید:

  • طراحی ریسپانسیو چیست؟
  • نحوه کارکرد طراحی ریسپانسیو چیست؟
  • انواع طراحی های موبایل فرندلی
  • آیا استفاده از طراحی ریسپانسیو اهمیت دارد؟
  • مزایای استفاده از طراحی ریسپانسیو چیست؟
  • معایب استفاده از طراحی ریسپانسیو چیست؟
  • معرفی ابزار برای تست ریسپانسیو بودن سایت
  • روش های ریسپانسیو کردن صفحات وب

طراحی ریسپانسیو چیست؟

طراحی ریسپانسیو چیست؟

طراحی ریسپانسیو یا واکنش گرا یعنی اینکه شما سایت خود را برای انواع دستگاه ها و مدل های گوشی های موبایل مناسب و با رعایت اصول اولیه طراحی کنید. به زبان ساده تر یعنی اینکه کاربر با گوشی آیفون 13 وارد سایت شما میشود و همزمان کاربر دیگر با آیپد وارد سایت شما شود هر دو در آن واحد سایت را کاملا واکنش گرا و مناسب دستگاه های خود مشاهده می کنند. رعایت این نکته باعث میشود تجربه کاربری خوبی برای جامعه هدف شما رقم بخورد.

در واقع با طراحی ریسپانسیو شما به راحتی کاربران خود فکر میکنید و میخواهید رضایت کاربران را جلب کنید.

در طراحی واکنش گرا کد های CSS همگی در قالب دیگری قرار میگیرد و به محض استفاده از گوشی موبایل این کد های CSS مخصوص اجرا میشود. در واقع چینش عناصر و آیکون ها در طراحی ریسپانسیو متناسب با نوع گوشی انجام میشود.

نحوه کارکرد طراحی ریسپانسیو چیست؟

برای طراحی واکنش گرا ما از fluid grid استفاده میکنیم. فرق fluid grid این است که در حالت قبل ما بر اساس پیکسل اندازه ها را بررسی می کردیم ولی در این حالت اندازه ها نسبی تعیین میگردد. یعنی در طراحی یک ستون به جای آنکه با پیکسل بندی کار کنیم، بر اساس نسبی اندازه ها را تعیین می کنیم.

انواع طراحی های موبایل فرندلی

طراحی Adaptive

در این نوع طراحی میتوانید دو تا هدف جدا برای کاربران موبایل یا دسکتاپ در نظر بگیرید. بدین صورت که با کد نویسی یک حوری طراحی کنید که برخی از المان ها در موبایل نمایش داده نشود تا سرعت بارگزاری هم بیشتر و بالاتر رود.

طراحی Fluid

همانطور که گفته شد در این طراحی همه اندازه ها نسبی در نظر گرفته میشود و در موبایل به یک نسبت کوچک شده و در صقحه دسکتاپ به بک نسب بزرگ میشود.

طراحی ریسپانسیو

این نوع طراحی با مقیاس پذیری صورت میگیرد. یعنی شما وقتی سایت را در لپتاپ باز میکنید منو شاید اقفی باشد ولی در گوشی موبایل منو عمودی میشود زیرا با مقیاس پذیری این کار صورت گرفته است.

آیا استفاده از طراحی ریسپانسیو اهمیت دارد؟

در واقع در پاسخ این سوال باید گفت بله. طراحی ریسپانسیو اهمیت بالایی دارد و شما باید حتما این کار را انجام دهید. چرا؟

چون حجم زیادی از ورودی های سایت شما را کاربرانی تشکیل می دهند که از طریق گوشی موبایل به سایت شما وارد شده اند و طبق آمار و ارقام نشان داده شده این عدد به بالای 80 درصد نیز می رسد.

اگر میخواهید درصد مربوط به استفاده از کاربران موبایلی خود را متوجه شوید با ورود به گوگل آنالیتیکس می توانید این داده های ارزشمند را بدست آورید. برای این کار میتوانید از وب مستر و یا متخصص دیجیتال مارکتینگ خود کمک بگیرید.

با طراحی واکنش گرا شما نیاز مشتری های خود را پاسح می دهید. اگر برای سئو سایت خود تلاشی زیادی کرده اید اما گزینه ریسپانسیو را فراموش کرده اید متاسفانه عملیات سئو شما با شکست مواجه خواهد شد. چون یکی از فاکتور های اساسی گوگل برای رتبه بندی سایت ها طراحی واکنش گرا است که با رعایت نکردن این نکته شما امتیاز گوگل را از دست می دهید. اگر به موضوعات سئو علاقه مند هستید پیشنهاد میشود حتما آموزش سئو محسن حبیبی راد را مطالعه نمایید.

شما با طراحی واکنش گرا فاصله خود را با کاربران و جامعه هدف کمتر میکنید زیرا کاربران با هر دیوایس و وسیله ای تنها با یک سرچ ساده می توانند در کنار شما قرار بگیرند.

آیا استفاده از طراحی ریسپانسیو اهمیت دارد؟

آیا استفاده از طراحی ریسپانسیو اهمیت دارد؟

مزایای استفاده از طراحی ریسپانسیو چیست؟

با طراحی ریسپانسیو کاملا آشنا شدیم، در ادامه میخواهیم مزایای این طراحی رسپانسیو را بیان کنیم.پس با برترآموز همراه باشید:

1.طراحی تجربه کاربری مناسب

شما با طراحی ریسپانسیو تجربه کاربری خوبی را برای کاربران خود فراهم میکنید، کاربران پس از ورود به سایت کاملا احساس رضایت دارند، با دیدن آیکون ها و تصاویری که سر جای خود قرار دارند کاملا با سایت شما ارتباط برقرار می کنند.

2. نرخ پرش را کاهش می دهد.

یکی از علت های مهم در افزایش نرخ پرش این است که کاربران پس از اینکه وارد سایت میشوند به علت درست کار نکردن سایت و عدم قرار گیری درست المان ها محبور می شوند سایت را در زمان کوتاهی ترک کنند. با طراحی واکنش گرا شما می توانید کاربران را در سایت خود نگه دارید. اگر با نرخ پرش و یا Bounce rate آشنا نیستید، حتما مقاله نرخ پرش یا بانس ریت چیست؟ را مطالعه نمایید.

3.باعث افزایش فروش کسب و کار می شود.

کاربران وقتی وارد سایت شما میشوند اگر احساس رضایت داشته باشند و با سایت شما ارتباط بگیرند باعث میشود که از شما خرید کنند و به مشتری بالفعل تبدیل شوند، پس با طراحی واکنش گرا شما به افزایش فروش کسب و کار خودتان نیز کمک میکنید.

4.صرفه جویی در زمان طراح سایت

طراح سایت به جای اینکه همواره در تلاش باشد تا عیب های سایت را برطرف کند، فقط کافیست با طراحی واکنش گرا هم در وقت خود هم در وقت مشتری صرفه جویی کند.

معایب استفاده از طراحی ریسپانسیو چیست؟

تا الان که راجب به طراحی واکنش گرا صحبت کردیم شاید اصلا به این فکر نمی کردید که ریسپانسیو معایب هم داشته باشد. شرکت های بسیار بزرگ مانند دیجی کالا نمونه داخلی و فیسبوک نمونه خارجی وجود دارد که برای نسخه های موبایل خود اپلیکیشن طراحی کرده اند تا کاربرانی که از موبایل استفاده می کنند، بتوانند در بهترین نحو از آن استفاده کنند. پس در واقع نمی توان گفت که طراحی ریسپانسیو چاره اصلی بر طرف کردن معایب وبسایت است و اگر بخواهید بنیادی این کار را انجام دهید باید بتوانید یک نسخه اپلیکیشن برای سایت خود طراحی کنید.

طراحی واکنش گرا ممکن است باعث کندی سایت شود، زیرا طراح سایت مجبور است کد های اضافی تری را برای طراحی واکنش گرا قرار دهد و باعث کندی سایت میشود، با طراحی اپلیکیشن شما این مشکل را بر طرف می کنید.

متاسفانه برخی از مرورگر ها در نسخه های قدیمی از مدیا کوئری‌ها پشتیبانی نمی کنند و طراحی واکنش گرا به درستی انجام نمیشود. بنابراین باعث میشود کاربران اگر از مرورگر های قدیمی استفاده می کنند نتوانند با سایت شما ارتباط بگیرند که این مسئله بسیار مهم است.

معرفی ابزار برای تست ریسپانسیو بودن سایت

معرفی ابزار برای تست ریسپانسیو بودن سایت

اگر میخواهید سایت خود را تست کنید که آیا از لحاظ موتور جست و جو واکنش گرا است یا نه میتوانید از سایت زیر برای این کار استفاده نمایید.

در ابتدا به سایت https://search.google.com/test/mobile-friendly مراجعه نمایید.

سپس از شما میخواهد که URL سایت خود را وارد نمایید. این سایت این قابلیت را دارد که یک قطعه کد را از لحاظ واکنش گرایی بررسی کنید.

بعد از اینکه لینک سایت خود را وارد کردید باید چند لحظه صبر کنید تا به بررسی سایت بپردازد.

اگر پیغام Page is mobile friendly را دریافت کردید یعنی سایت شما کاملا واکنش گرا طراحی شده است.

سایت Designmodo Responsive Test

شما در این سایت می توانید لینک سایت خود را وارد نمایید سپس صفحه اصلی سایت شما را نشان میدهد سپس می توانید با پیکسل بندی اندازه آن را واکنش گرا طراحی کنید. همچنین 3 سایز موبایل ، تبلت و دسکتاپ را نیز داراست.

سایت Am I Responsive

در این سایت نیز میتوانید لینک خود را وارد کنید تا ریسپانسیو بودن سایت خود را چک نمایید. همانند ابزار بالا در سه نسخه موبایل، تبلت، دسکتاپ میتوانید سایت خود را چک نمایید و ظاهر آن را مشاهده نمایید. ویژگی مثبتی که این سایت دارد این است میتوانید سایت هایی که در لوکال هاست را در این ابزار چک کنید، که این قابلیت مهمی است.

سایت responsivedesignchecker.com

در سایت نیز می توانید با وارد کردن آدرس سایت خود به به بررسی واکنش گرایی بپردازید.

روش های ریسپانسیو کردن صفحات وب

در این مرحله میخواهیم برخی از روش های ریسپانسیو کردن صفحات را بررسی نماییم. بهتر است برای این کار از طراح سایت خود کمک بگیرید و یا به صفحه آموزش طراحی سایت مراجعه نمایید.

استفاده از Bootstrap

شما میتوانید با یادگیری برنامه نویسی Bootsrap صفحات سایت خود را واکنش گرا طراحی کنید. کد های Bootsrap را میتوانید در کد های html خود وارد کنید و به راحتی از آن استفاده نمایید.

استفاده از media@ در CSS

یکی از مواردی که باید برای طراحی واکنش گرایی استفاده کنید، استفاده از مدیا کوئری در کد های CSS است. با استفاده از مدیا کوئری شما می توانید طراحی اختصاصی برای صفحات موبایل خود داشته باشید.

استفاده از W3.CSS

w3.css یکی از فریم ورک های محبوب از CSS است که به کمک آن میتوانید به طراحی واکنش گرایی بپردازید.

سخن آخر:

در این مقاله به طور کامل به بررسی واکنش گرایی با همان ریسپانسیو پرداختیم و با توجه به اهیمت آن متوجه شدید که باید حتما از واکنش گرایی در سایت های خود استفاده کنید زیرا درصد کاربران موبایل روز به روز در حال افزایش است. اگر هزینه و بودجه کافی دارید میتوانید از طراحی اپلیکیشن هم کمک بگیرید که این کار به شما خیلی کمک میکند.

اگر به مباحث دیجیتال مارکتینگ غلاقه مندید پیشنهاد میشود حتما آموزش دیجیتال مارکتینگ برترآموز را مطالعه نمایید و با اگر در این زمینه تجربه ای دارید حتما در قسمت کامنت با ما به اشتراک بگذارید. ممنون از توجه شما به برتر آموز.

نویسنده : تارا محمدزاده

تارا محمدزاده هستم دانشجوی کارشناسی ارشد هوش مصنوعی. در زمینه سئو ، تولید محتوا و دیجیتال مارکتینگ فعالیت میکنم. سابقه کاری در زمینه تولید محتوا و سئو موضوعات فناوری ، دیجیتال و... دارم. خوشحالم که از نوشته های من استفاده می کنید.

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *