هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

ورود | ثبت نام
ُسلامت مالی

همه چیز درباره سلامت مالی – توضیحات و نکات 2022

دسته بندی : موفقیت
1401/03/02

سلامت مالی – همه ما از این حقیقت مطلع هسیم که دستیابی به یک زندگی خوب می تواند سخت تر از آن چیزی باشد که به نظر می رسد. وقتی به سلامت و تندرستی فکر می کنیم، طبیعی است که جنبه های فیزیکی، ذهنی و عاطفی را در نظر بگیریم. ما می دانیم که غذا، سرپناه و ایمنی نیازهای اساسی انسانی ما را برآورده می کند. ما می دانیم که انسان ها مشتاق ارتباطات، فعالیت های اجتماعی و روابط هستند. ما می دانیم که آمادگی روانی و سلامت روان برای دستیابی به احساس تندرستی بسیار مهم است.

اما یک جنبه از رفاه وجود دارد که لزوماً با موضوع یک دهه پیش مرتبط نبود: سلامت مالی. طبق نظرسنجی سلامت مالی 2021 PwC، استرس در حال افزایش است. در واقع، 63 درصد از کارکنان می گویند استرس مالی آنها از زمان شروع همه گیری افزایش یافته است. همچنین به 42 درصد از کارمندان تمام وقت اشاره می‌کند که تامین مخارج زندگی را دشوار می‌دانند. مردم هر ماه در تلاش هستند تا مخارج خانوار را به موقع تامین کنند. و با افزایش بدهی وام دانشجویی، هزینه های مسکن و غذا، و ناامنی مالی، سلامت مالی بسیار مهم است.

سلامت مالی چیست؟

متغیرهای زیادی وجود دارد که به سلامت مالی کمک می کند. بسته به مرحله زندگی خود، احتمالاً به طور متفاوتی به پول فکر می کنید. به عنوان مثال، بسیاری از بچه‌های جوان در آستانه بازنشستگی هستند، در حالی که نسل هزاره هنوز در انبوه حرفه خود هستند. و ژنرال X و ژنرال Z احتمالاً تازه سفر خود را برای دستیابی به سلامت مالی آغاز کرده اند. اما هر نسل نگرش منحصر به فردی نسبت به پول دارد و به معنای رسیدن به سلامت مالی است.

برای بررسی وضعیت مالی خود، با این ملاحظات شروع کنید:

 • آیا برای شرایط اضطراری آماده هستید؟
 • نگرش شما نسبت به پول چیست؟ صحبت کردن یا فکر کردن به پول چه احساسی در شما ایجاد می کند؟
 • آیا اهداف مالی کوتاه مدت و بلند مدت دارید؟
 • آیا بودجه ای دارید؟ آیا به آن پایبند هستید؟
 • برنامه بازنشستگی شما چیست؟

درست مانند هر جنبه دیگری از زندگی، سفر مالی هر کس متفاوت است. اما یک چیز غیرقابل انکار است: همه سزاوار این هستند که از نظر مالی احساس امنیت کنند. در پایان روز، سلامت مالی برای بهبود کلی آمادگی ذهنی شما ضروری است. بیایید به چگونگی دستیابی به سلامت مالی بپردازیم. اما ابتدا اجازه دهید در مورد چرایی اهمیت آن صحبت کنیم.

چرا سلامت مالی مهم است؟

وقتی صحبت از پول می شود، هر ریال آن اهمیت دارد. دستیابی به سلامت مالی باعث ایجاد احساس امنیت مالی و آزادی می شود. این بدان معنی است که شما ممکن است نگران یک وضعیت اضطراری ناگهانی، از دست دادن شغل یا تغییر شغلی نباشید که ممکن است در کوتاه مدت بر امور مالی شما تأثیر بگذارد. ممکن است به معنای استرس کمتر، زمان بیشتر با خانواده و عزیزان و معنا و هدف بیشتر در حرفه شما باشد.

اما مهم است که بدانیم که همه در این ماراتن از یک «خط شروع» شروع نمی‌کنند تا سلامت مالی را پیدا کنند. شکاف دستمزد جنسیتی هنوز بسیار رایج است: زنان کمتر از مردان درآمد دارند. تخمین زده می شود که برای زنان 42 روز کار اضافی طول می کشد تا آنچه را که مردان در سال 2020 انجام دادند به دست آورند.

سلامت مالی

اما یک شکاف جنسیتی سواد مالی نیز وجود دارد. داده ها نشان می دهد که مردان بهتر از زنان پول را درک می کنند. این شکاف در سواد مالی را می توان به نابرابری در نحوه آموزش و توانمندسازی موفقیت زنان در دنیای امروز نسبت داد. دریافت آموزش مالی برای درک معنای خوب بودن از نظر مالی ضروری است. شکاف دائمی ثروت نژادی به پیشرفت اندک یا بدون پیشرفت ادامه می دهد. تحقیقات نشان می دهد که بستن شکاف ثروت نژادی برای رسیدگی به نابرابری در مقیاس کلیدی است.

دستیابی به سلامت مالی فقط به این معنی نیست که می توانید احساس آزادی مالی و امنیت داشته باشید. سلامت مالی کلید حل نابرابری‌های پیچیده و در مقیاس بزرگ است که در جامعه ما وجود دارد. ما همچنین می دانیم که یک رابطه چرخه ای بین سلامت روان و پول وجود دارد. چرا باید به عدالت و سلامت مالی اهمیت دهیم؟ به طور خلاصه، سلامت مالی برای همه می تواند به توانمندسازی تحول انسان در مقیاس کمک کند. و وقتی فرصت‌هایی را برای همه باز می‌کنیم تا به سلامت مالی برسند، مزایا خودشان را نشان می دهند.

مزایای سلامت مالی

در حالی که عبارت “پول نمی تواند خوشبختی شما را بخرد” تا حدی حقیقت دارد، این نیز درست است که دستیابی به سلامت مالی مزایای خود را دارد. و تحقیقات اهمیت سلامت مالی را نشان می دهد.

استرس کمتر

ما می دانیم که پول استرس زا است. استرس مالی از زمان شروع همه گیری تنها افزایش یافته است. با سلامت مالی و تندرستی، می توانید سطح کلی استرس خود را کاهش دهید. استرس پولی می‌تواند به سایر بخش‌های زندگی شما مانند خانواده، روابط و برنامه‌ریزی شغلی نفوذ کند. سرمایه گذاری روی سلامت مالی می تواند به شما در کاهش استرس کمک کند.

افزایش نوآوری و خلاقیت

اگر دائماً نگران پول هستید، کمتر احتمال دارد که ریسک کنید. ریسک پذیری برای نوآوری و خلاقیت بسیار مهم است. اگر در جایی از امنیت مالی نیستید که بتوانید ریسک کنید، ممکن است حجم عظیمی از نوآوری و خلاقیت را از دست بدهید.

هماهنگی بین کار و زندگی 

اگر در پایان هر ماه برای گذراندن هزینه های زندگی خود مشکل دارید، به احتمال زیاد بخش هایی از زندگی شخصی خود را فدای کسب درآمد کرده اید. با افزایش رفاه مالی، می تواند به معنای آزادی بیشتر برای یافتن اشتیاق باشد. می‌توانید هماهنگی بین کار و زندگی پیدا کنید که به شما امکان می‌دهد روی آنچه برایتان مهم است تمرکز کنید.

7 گام برای رسیدن به سلامت مالی

سلامت مالی برای هر کسی متفاوت به نظر می رسد. اگر به دنبال سرمایه گذاری در سلامت مالی و رفاه خود هستید، مهم است که تمام جنبه های زندگی اقتصادی خود را در نظر بگیرید.

1. نقطه شروع خود را تعیین کنید

بدون دانستن اینکه از کجا شروع می کنید، سخت است بدانید به کجا می روید. به خودتان یک حسابرسی مالی بدهید تا متوجه عادات خرج کردنتان شوید. این شامل مواردی مانند بدهی کارت اعتباری و وام دانشجویی، هزینه های زندگی ماهانه، حساب های پس انداز و موارد دیگر می شود. درک عادات مالی شما کلیدی است. ممکن است در این فرآیند کمی بیشتر درباره خود بیاموزید.

سعی کنید این سوالات را از خود بپرسید:

 • چه چیزی برای شما مهم است؟
 • چه چیزی مهم نیست؟
 • کجا سرمایه گذاری کرده اید؟
 • چه چیزی در مورد اولویت های مالی شما به شما می گوید؟
 • مناطق فرصت را کجا می بینید؟

2. یک برنامه هزینه ایجاد کنید

بودجه برای رسیدن به سلامت مالی راه زیادی را در سفر انجام می دهد. با ایجاد یک برنامه هزینه، به خود کمک می‌کنید تا انتخاب‌های خوبی در مورد هزینه‌هایتان داشته باشید.

3. بدهی خود را مدیریت کنید

ما در زمانی زندگی می کنیم که بدهی مصرف کننده به بالاترین حد خود رسیده است. بین بدهی وام دانشجویی و مسکن به تنهایی، می تواند غیرقابل کنترل باشد. کاهش و/یا حذف بدهی (مانند کارت های اعتباری) در اسرع وقت، کلید ثبات مالی است.

آموزش اینستاگرام

4. طرح اضطراری طراحی کنید

زندگی غیر منتظره است. COVID-19 به ما آموخت که زندگی می تواند در یک لحظه تغییر کند. داشتن یک شانه تخم مرغ از بودجه اضطراری برای استفاده در آن شرایط پیش بینی نشده مهم است.

کارشناسان مالی توصیه می کنند که افراد سه ماه در هزینه های زندگی خود پس انداز کنند. برای خانواده ها، آنها شش ماه هزینه های زندگی را به عنوان بخشی از صندوق اضطراری پس انداز می کنند.

5. برای آینده پس انداز کنید

به عنوان یک قانون کلی، توصیه می شود 10-15٪ از درآمد ناخالص خود را به صندوق های بازنشستگی اختصاص دهید. مقدار دقیق بستگی به فرد دارد، اما هر چه زودتر پس انداز را شروع کنید، بهتر است. مهم است که اهداف بلندمدت خود را در نظر بگیرید، حتی اگر آنها فکر می کنند در آینده بسیار دور از دسترس هستند.

6. به منابع و ابزارهای موجود ضربه بزنید

اگر کارفرمای شما برنامه های سلامت مالی ارائه می دهد، از آنها استفاده کنید. از تیم منابع انسانی خود بپرسید که آیا برنامه های سلامت مالی وجود دارد که می توانید در مورد آنها بیاموزید. ممکن است برای اطمینان از به حداکثر رساندن سرمایه گذاری خود با یک مشاور مالی همکاری کنید.

7. پس بدهید

این ممکن است مانند یک بخش غیر منطقی از سلامت مالی به نظر برسد. تحقیقات نشان می دهد که بازپرداخت مجموعه ای از مزایای سلامت روانی خاص خود را دارد. اگر می توانید، به دلایلی که به آنها اهمیت می دهید کمک کنید. با ابزار و منابع مناسب، می توانید تصمیمات مالی هوشمندانه ای برای رفاه مالی خود بگیرید.

ُسلامت مالی

چرا شرکت ها باید به سلامت مالی اهمیت دهند؟

سلامت مالی برای تجارت نیز مهم است. مزایای کسب و کار ارائه فرصت هایی برای دستیابی به سلامت مالی خود گویای آن است.

 • استرس کمتر: یک مطالعه نشان داد که سلامت مالی اولین برنامه مزیتی است که کارفرمایان به دنبال اضافه کردن آن در یک تا دو سال آینده هستند. و 88٪ از کارفرمایان که برنامه های سلامت مالی ارائه می دهند می گویند که کارکنانشان استرس کمتری دارند.
 • عملکرد بهتر: کارمندانی که استرس کمتری دارند در نقش خود بهتر عمل می کنند. زمانی که کارمندان استرس دارند، کارفرمایان شاهد ضریب خطای بالا و کیفیت پایین کار هستند. آنها همچنین می بینند که مشکلات سلامتی (مانند اضطراب، افسردگی و سایر مشکلات سلامت روان) ظاهر می شوند. کارفرمایان با تقویت سلامت مالی برای کارکنان خود، عملکرد تجاری بهتری را تقویت می کنند.
 • حفظ کارکنان: شرکت هایی که برنامه های سلامت مالی ارائه می دهند، احتمال بیشتری دارد که کارکنان خود را حفظ کنند. ارتباط واضحی بین مشارکت کارکنان و حفظ آنها وجود دارد.

6 برنامه سلامت مالی برای کارفرمایان

مانند هر جنبه دیگری از رفاه، سلامت مالی باید به طور کلی مورد بررسی قرار گیرد. از آنجایی که هیچ برنامه ای برای سلامت مالی وجود ندارد، ارائه گزینه ها بسیار مهم است.

مجموعه ای از برنامه های مزایای سلامت مالی وجود دارد که می توانند به کارفرمایان ارائه شوند.

 • طرح‌های پس‌انداز بازنشستگی: این باید بی‌معنا باشد. توانمندسازی کارکنان خود برای اینکه بتوانند برای دوران بازنشستگی پس انداز کنند بسیار مهم است. فراتر از ارائه گزینه های بازنشستگی، به این فکر کنید که چگونه سازمان شما می تواند تأثیر را به حداکثر برساند. این می تواند به معنای اجرای یک مسابقه شرکتی برای 401K باشد.
 • بیمه عمر و ناتوانی: اینها برنامه های شبکه ایمنی هستند. در حالی که امیدواریم این برنامه ها به ندرت مورد استفاده قرار گیرند، بیمه عمر و از کار افتادگی در شرایط خاص بسیار سودمند است.
 • برنامه های برنامه ریزی مالی: شرکت ها برنامه هایی را برای ارتباط کارکنان با مشاوران مالی ارائه می دهند. برنامه های برنامه ریزی مالی موضوعاتی مانند مدیریت ثروت، سرمایه گذاری ها و برنامه ریزی املاک را پوشش می دهد.
 • برنامه های مربیگری مالی: کار با یک مربی به صورت انفرادی برای کارمندان بسیار سودمند است. اجرای یک برنامه مربیگری برای امور مالی شخصی، بودجه، پس انداز، بدهی و موارد دیگر را در نظر بگیرید.
 • صندوق های پس انداز اضطراری: برخی از شرکت ها صندوق های پس انداز اضطراری را برای کمک در مواقع اضطراری ارائه می دهند. اگر یک بلای طبیعی کارمندان را از خانه هایشان آواره کند، یک صندوق اضطراری می تواند به رفع این نگرانی مالی کمک کند.
 • برنامه های تنظیم خانواده و باروری: برنامه های تنظیم خانواده و باروری هزینه بالایی دارند. تشکیل خانواده یک سفر پر استرس و پرهزینه است. شرکت ها با ارائه یک برنامه باروری و تنظیم خانواده، برخی از استرس های مرتبط را کاهش می دهند.

سلامت مالی

از آنجایی که نیروی کار به چند نسلی ترین نیروی کار در تاریخ ما تبدیل شده است، کارمندان به دنبال طیف وسیع تری از گزینه ها هستند. مهم است که در مورد سلامت مالی به همان اندازه که در مورد نیازهای سلامت جسمی یا روانی فکر می کنید، به طور کلی فکر کنید . برنامه هایی که شرکت ها ارائه می دهند باید منعکس کننده نیازهای متنوع کارمندان و خانواده های آنها باشد.

وقتی کارکنان از نظر مالی خوب نباشند، کسب و کارها متضرر می شوند. اجرای برنامه های سلامت مالی شروع خوبی است. اما شرکت ها باید به کارمندان خود در مورد نحوه استفاده از آنها آموزش دهند. مهم است که کارکنان به برنامه های سلامت مالی دسترسی داشته باشند. اما مهم‌تر این است که آنها بدانند چگونه از برنامه‌ها در سفر سلامت مالی خود استفاده کنند.

آموزش هوش مالی

روی سلامت مالی خود سرمایه گذاری کنید

چرا روی سلامت مالی خود سرمایه گذاری نمی کنید؟ مانند هر جنبه دیگری از رفاه، سلامت مالی کلی و منحصر به فرد است. سلامت مالی برای همه متفاوت به نظر می رسد. صرف نظر از جایی که در سفر هستید، با تعیین اهداف کوچک شروع کنید. با گذشت زمان، این اهداف به نقاط عطف تبدیل می شوند. با ابزار، منابع، دسترسی و برنامه های مناسب، می توانید به سلامت مالی دست یابید. بالاخره آینده مالی شما در دستان شماست.

نویسنده : بابک حیدریان

بابک حیدریان مهر. دانشجوی کارشناسی مترجمی زبان انگلیسی، محقق و متخصص SEO & Digital Marketing "زندگی ممکن است پُر از درد و رنج باشد، اما واکنشِ ماست که حرف آخر را می‌زند". فردیش نیچه

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *