هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

ورود | ثبت نام
مهارت های کامپیوتری

مهارت های کامپیوتری چیست؟ نکات مهم در مورد Camputer Skills

1401/01/03

امروزه تقریباً هر شغلی نیاز به درک اولیه رایانه دارد و بسیاری از مشاغل شامل مهارت های رایانه ای متوسط ​​تا پیشرفته هستند. این می تواند شامل دانش نرم افزار، برنامه های کاربردی یا دستگاه های خاص باشد. در زیر، اطلاعات بیشتری در مورد نوع مهارت های رایانه ای که کارفرمایان معمولاً در متقاضیان کار به دنبال آن هستند، خواهید یافت.

مهارت های کامپیوتری چیست؟

مهارت های کامپیوتری به دو دسته تقسیم می شوند: سخت افزار و نرم افزار.

مهارت‌های سخت‌افزاری به شما این امکان را می‌دهد که به طور فیزیکی با رایانه کار کنید. مهارت های سخت افزاری می تواند به سادگی دانستن نحوه روشن و خاموش کردن دستگاه ها باشد. آنها همچنین ممکن است شامل وظایف پیچیده تری مانند اتصال ماشین ها به شبکه ها، تغییر قطعات یا تعمیر دستگاه های خراب باشند. برای این وظایف پیچیده، بسیاری از کارفرمایان تکنسین های آموزش دیده با مهارت های کامپیوتری پیشرفته را استخدام می کنند.

مهارت های مدیریت زمان چیست؟ 20 + 3 نکته برای بهبود در 2022

مهارت های نرم افزاری به شما کمک می کند تا به طور موثر از برنامه ها و برنامه های کامپیوتری استفاده کنید. برخی از مهارت های نرم افزاری وجود دارد که کارفرمایان ممکن است آنها را به عنوان پیش نیاز استخدام در نظر بگیرند. کارفرمایان ممکن است برخی از مهارت‌های نرم‌افزاری را در پست‌های شغلی با این فرض که در سطح جهانی قابل درک هستند، لحاظ نکنند. به عنوان مثال، بسیاری از کارفرمایان ممکن است بر این باور باشند که همه متقاضیان دانش اولیه در مورد برنامه های پردازش کلمه، مانند مایکروسافت ورد، دارند.

برخی از مهارت های رایج رایانه عبارتند از:

 • تجزیه و تحلیل

 • رسانه های اجتماعی

 • طراحی گرافیک

 • مایکروسافت آفیس

 • صفحات گسترده

 • ارتباط ایمیلی

 • اتوماسیون بازاریابی

 • تجسم داده ها

مهارت‌های نرم‌افزاری خاص معمولاً در زمینه‌های مختلف مورد نظر هستند. اگر یک برنامه نویس کامپیوتر هستید، ممکن است از شما خواسته شود که زبان های برنامه نویسی مختلفی مانند Python، C++، Java یا HTML و غیره را بدانید. کسانی که برای موقعیت‌های کمک اداری درخواست می‌کنند احتمالاً باید با Microsoft Office Suite، برنامه‌های Google و نرم‌افزار حسابداری تجربه داشته باشند. برای اینکه بدانید کارفرمایان در صنعت شما چه مهارت هایی را ممکن است انتظار داشته باشند، مدتی را صرف تحقیق در مورد رایج ترین مهارت های نرم افزاری برای حرفه خود کنید. شرح شغل را به دقت بخوانید و به الزامات ذکر شده در آنجا توجه داشته باشید.

آموزش وردپرس

چرا مهارت های کامپیوتری مهم است؟

اکثر مشاغل در حال حاضر نیاز به استفاده از رایانه، دستگاه های تلفن همراه یا برنامه های کاربردی نرم افزاری در برخی ظرفیت ها دارند. برخی از کارفرمایان به دانش یا تجربه قبلی در مورد برنامه های کاربردی خاص نیاز دارند، در حالی که برخی دیگر آموزش های حین کار را ارائه می دهند. اگر در مورد نرم افزارهای پرکاربرد اطلاعاتی دارید، ممکن است بتوانید آسانتر نحوه استفاده از برنامه های جدید را بیاموزید.

چه در بخش خدمات مشتری، تولید، خدمات غذایی یا فناوری مشغول به کار باشید، کارفرمایان از برنامه های رایانه ای برای خودکارسازی وظایف خاص، ساده کردن ارتباطات و موارد دیگر استفاده می کنند.

متقاضیان کار با مهارت های کامپیوتری به دلیل افزایش تکنولوژی در محیط کار بسیار مورد توجه هستند. می‌توانید مهارت‌های رایانه‌ای خود را با شناسایی الزامات مربوط به رایانه در آگهی‌های شغلی و توضیح در رزومه‌تان نشان دهید که چگونه با تجربه‌ی گذشته آن نیازها را برآورده می‌کنید یا از آن فراتر می‌روید.

نمونه هایی از مهارت های کامپیوتری

انواع مهارت های کامپیوتری که کارفرمایان انتظار دارند بسته به شغل یا صنعت شما متفاوت است. برای مثال، اگر برای شغلی به‌عنوان مدیر دفتر درخواست می‌دهید، احتمالاً باید دانش اولیه برنامه‌های پردازش کلمه، صفحات گسترده، پلت‌فرم‌های ایمیل و سایر ابزارهای ارتباطی را داشته باشید.

با این حال، بسیاری از مهارت‌های رایانه‌ای دیگر وجود دارند که معمولاً در تمام صنایع مورد استفاده قرار می‌گیرند که دانستن آنها برای اکثر متقاضیان شغل مهم است.

برخی از مهم‌ترین مهارت‌های کامپیوتری برای یادگیری عبارتند از:

1 . سیستم عامل (ویندوز و مک او اس)

سیستم عامل نرم افزاری است که از عملکردهای اساسی کامپیوتر پشتیبانی و مدیریت می کند. اگرچه سیستم عامل های مختلفی وجود دارد، اما اکثر کارفرمایان از Windows یا MacOS استفاده می کنند. اگر تجربه بیشتری در یکی از این موارد دارید، ممکن است زمانی را برای یادگیری اصول سیستم عامل دیگر صرف کنید. اغلب می توانید هر دو سیستم را در رایانه های کتابخانه محلی خود پیدا کنید، اگرچه ممکن است بتوانید در حین کار نیز یاد بگیرید.

2 . مجموعه های آفیس (Microsoft Office، G Suite)

دانش اولیه مجموعه نرم افزارهای بهره وری می تواند به رزومه شما ارزش بیشتری بدهد. مجموعه نرم افزارهای آفیس از ابزارهای مختلف همکاری و بهره وری مانند Microsoft Word، Outlook و Excel تشکیل شده اند. دانستن نحوه استفاده از این برنامه ها می تواند به شما در انجام وظایف در محل کار کمک کند.

آموزش زبان آلمانی

پردازشگرهای کلمه، مانند Microsoft Word یا Google Docs، از رایج ترین ابزارهای بهره وری هستند. آنها در حال نوشتن برنامه هایی هستند که برای کمک به تولید اسناد دیجیتال استفاده می شود. کارفرمایان اغلب تصور می کنند که اکثر متقاضیان نحوه استفاده از برنامه های پردازش کلمه را می دانند. در نتیجه، این برنامه ها ممکن است در یک آگهی شغلی فهرست نشده باشند. اگر متوجه شدید که با نحوه استفاده از پردازشگرهای کلمه آشنا نیستید، ممکن است وقت خود را صرف تحقیق در مورد مهارت های اساسی مورد نیاز برای استفاده از این برنامه ها کنید. همچنین ممکن است بخواهید پیمایش در رایج ترین ویژگی های این برنامه ها را تمرین کنید. Google Docs یک واژه پرداز رایگان است که می توانید به صورت آنلاین برای تمرین به آن دسترسی داشته باشید.

3 . نرم افزارهای ارائه (همچون پاورپوینت)

مهارت های ارائه، هم مهارت های نرم افزاری و هم مهارت های کامپیوتری ارزشمندی هستند. نرم افزار ارائه برای داشتن دانش پایه در بسیاری از مشاغل چه برای سازماندهی و ارائه ایده ها در یک شرکت، داخلی و خارجی مهم است. چندین برنامه وجود دارد که می توانید از آنها برای ایجاد ارائه استفاده کنید، از جمله PowerPoint که پرکاربردترین نرم افزار در صنایع است.

4 . صفحات گسترده (Excel، Google Spreadsheets و غیره)

صفحات گسترده برنامه هایی هستند که برای سازماندهی داده ها و سایر اطلاعات در جداول و محاسبه سریع اعداد استفاده می شوند. از صفحات گسترده نیز می توان برای تجزیه و تحلیل داده های پیشرفته استفاده کرد. برخی از کارفرمایان ممکن است از شما انتظار داشته باشند که دانش اولیه در مورد نرم افزار صفحه گسترده داشته باشید. اگر برای مشاغل فنی بیشتری درخواست می دهید، ممکن است لازم باشد نحوه استفاده از ویژگی های صفحه گسترده پیشرفته را بدانید.

برای درک اینکه آیا کارفرما به دنبال این مهارت ها است یا خیر، به آگهی استخدام مراجعه کنید، و اگر چنین است، تا چه حد از شما می خواهد که داده ها را در صفحات گسترده دستکاری کنید. اگر به نظر می رسد که مهارت های شما به اندازه کافی پیشرفته نیست، مدتی را صرف تمرین کنید. کلاس های آنلاین و حضوری زیادی وجود دارد که می توانید در آن شرکت کنید.

5 . ابزارهای ارتباطی و همکاری (Slack، Skype و غیره)

بسیاری از کسب و کارها از ابزارهای ارتباطی و همکاری برای کمک به بهره وری استفاده می کنند. اگر مربوط به موقعیت‌هایی است که برای آنها درخواست می‌دهید، ممکن است ابزارهای مرتبطی را که با آنها تجربه دارید در رزومه خود فهرست کنید. شرح شغل را به دقت مرور کنید تا متوجه شوید که آیا باید این اطلاعات را درج کنید. ابزارهایی مانند Slack و Skype در بین مشاغلی که کارگران اغلب از راه دور کار می کنند، محبوب هستند.

6 . نرم افزارهای حسابداری (QuickBooks، FreshBooks، Xero و …)

مهارت‌های نرم‌افزار حسابداری اگر برای موقعیت‌هایی در بخش‌های مالی یا تجاری درخواست می‌دهید، مهم هستند. اگر برای کار برای یک کسب و کار کوچک درخواست می دهید، مهارت های نرم افزار حسابداری ممکن است مفید باشد اگر از شما خواسته شود چندین نقش را در کسب و کار به عهده بگیرید. این ممکن است شامل کمک به مدیریت حساب‌ها، پرداخت‌ها یا سایر داده‌های مالی باشد.

آموزش سئو

7 . رسانه های اجتماعی (توئیتر، فیس بوک، اینستاگرام و …)

مهارت های رسانه های اجتماعی در حال حاضر بسیار مورد نیاز است زیرا شرکت ها به دنبال افزایش و مدیریت حضور آنلاین خود هستند. این مهارت ها بیشتر برای موقعیت هایی در روابط عمومی، بازاریابی و تبلیغات مورد نظر است. دانش نرم افزار رسانه های اجتماعی خاص مانند Hootsuite اغلب برای بسیاری از این موقعیت ها مورد نیاز است. اگر به دنبال شغلی در رسانه های اجتماعی هستید، ممکن است بتوانید پروژه های کوچکی را در شرکت فعلی خود انجام دهید تا این مهارت ها را به رزومه خود اضافه کنید.

8 . تجسم داده ها

در کنار دانش اولیه صفحات گسترده، داشتن مهارت های تجسم داده ها نیز ممکن است در نقشی پر از داده مفید باشد. بسیاری از ابزارهای تجسم داده ها در برنامه های صفحه گسترده مانند Excel تعبیه شده اند، در حالی که برخی دیگر مانند Tableau یا Datawrapper به شما امکان می دهند برای تجسم و تجزیه و تحلیل پیشرفته تر، داده ها را از صفحات گسترده بگیرید. بصری سازی داده ها در حال افزایش محبوبیت است زیرا تجزیه و تحلیل داده ها برای مشاغل مهم تر می شود و این امر باعث می شود که این مهارت کامپیوتری خوبی برای یادگیری باشد.

نحوه فهرست کردن مهارت های کامپیوتری در رزومه

چندین مکان در رزومه شما وجود دارد که می توانید مهارت های کامپیوتری خود را لیست کنید. می‌توانید مهارت‌های رایانه‌ای خود را در خلاصه رزومه، بخش مهارت‌ها و سوابق شغلی خود بگنجانید.

در خلاصه رزومه خود، می توانید یکی از مهارت های کلیدی خود را برجسته کنید:

“ویرایشگر متمرکز بر تیم با 5 سال تجربه در استفاده از نرم افزارهای مدیریت محتوا و همکاری از جمله Slack و Trello.”

در بخش مهارت‌های خود، می‌توانید مهارت‌های رایانه‌ای را که کارفرمایان معمولاً در آگهی‌های شغلی درخواست می‌کنند، فهرست کنید:

مهارت های فنی عبارتند از:

 • Tableau
 • Trello
 • Slack
 • Grammarly
 • G Suite

همانطور که رزومه خود را ایجاد یا به روز می کنید، به آگهی های شغلی توجه زیادی داشته باشید تا بفهمید کارفرمایان به دنبال چه مهارت های کامپیوتری هستند. مهارت های مرتبطی را که دارید به رزومه و نامه پوششی خود اضافه کنید. اگر متوجه شدید که کارفرمایان به مهارت‌هایی نیاز دارند که به آن‌ها اطمینان ندارید، برای افزایش تخصص خود در کلاس‌ها شرکت کنید یا یک مطالعه خود محور را تکمیل کنید.

آموزش زبان انگلیسی

لیست مهارت های کامپیوتر برای رزومه شما

مهارت‌های رایانه‌ای زیر در بسیاری از صنایع مورد استفاده قرار می‌گیرند و می‌توانند در رزومه‌های مشاغلی که شامل کار رایانه‌ای هستند، گنجانده شوند:

Google Workspace

کسب‌وکارها در هر اندازه اکنون از محصولات Google استفاده می‌کنند، از Gmail برای ایمیل گرفته تا Google Docs برای همکاری. Google Workspace آنقدر محبوب شده است که بسیاری از دفاتر مایکروسافت آفیس را با ابزارهای گوگل جایگزین کرده اند.

می‌توانید مهارت‌های Google خود را به صورت رایگان در خانه اصلاح کنید. هنگامی که با Google Workplace آشنا شدید، می توانید این ابزارها را در رزومه خود فهرست کنید:

ابزارهای وب

یکی از پرتقاضاترین مهارت های کامپیوتری رزومه در سال 2022، توانایی استفاده از ابزارهای وب خاص است. از آنجایی که شرکت‌ها زمان بیشتری را صرف رشد حضور آنلاین خود می‌کنند، می‌توانید با نشان دادن دانش در مورد زیر برای کارفرمایان ضروری شوید:

رسانه های اجتماعی

بسیاری از ما زمانی که از کار دوری می‌کنیم از فیس‌بوک و اینستاگرام استفاده می‌کنیم، اما دانستن نحوه جذب و افزایش فالوورهای آنلاین یک مهارت کلیدی کامپیوتری است که شرکت‌ها می‌خواهند. برای نشان دادن مهارت های خود با استفاده از رسانه های اجتماعی، جزئیات پلتفرم هایی را که می توانید از آنها استفاده کنید به رزومه خود اضافه کنید.

آموزش زبان ترکی

اینها پلتفرم های کلیدی رسانه های اجتماعی هستند که باید در سراسر درخواست شغلی خود به آنها اشاره کنید:

و اگرچه لینکدین یک پلت فرم رسانه اجتماعی سنتی برای ارتباط با دوستان نیست، اما می تواند به شما در یافتن کار کمک کند. بنابراین یاد بگیرید که چگونه رزومه خود را در لینکدین آپلود کنید تا فرآیند کاریابی آسان تر شود.

ابزارهای همکاری

از زمان شروع COVID-19، کارمندان بیشتری از خانه کار می کنند. از آنجایی که شرکت ها از شما انتظار دارند که بتوانید از راه دور کار کنید، تیم ها باید به صورت آنلاین با یکدیگر همکاری کرده و ارتباط برقرار کنند.

با ذکر تسلط خود در برنامه‌های گردش کار و ابزار کنفرانس ویدیویی در رزومه خود، نشان دهید که می‌توانید به طور مؤثر کار از راه دور را در طول همه‌گیری انجام دهید:

پست الکترونیک

اکثر مردم نحوه ارسال و دریافت ایمیل را می دانند. با این حال، اگر عملکردهای پیشرفته ای مانند رمزگذاری و ادغام نامه را می دانید، آنها را در رزومه خود ذکر کنید زیرا مهارت های پیشرفته به کارفرمایان نشان می دهد که می توانید در محل کار از انتظارات فراتر بروید.

سیستم های عامل

بسیاری از کاندیداها فراموش می کنند که توجه داشته باشند که با استفاده از Windows و MacOS راحت هستند. اگر می توانید به راحتی بین دو سیستم عامل پرش کنید، آن را در رزومه خود بگنجانید.

در صورت نیاز به شرکت در آزمون مهارت های کامپیوتری اولیه در طول مصاحبه، ذکر مهارت خود در این دو سیستم عامل استاندارد می تواند به شما کمک کند.

مایکروسافت آفیس و iWork

هر نقش مبتنی بر دفتر مستلزم آشنایی با نرم افزارهای اصلی پردازش کلمه و برنامه های صفحه گسترده مانند Microsoft Word و Excel و همچنین سایر نرم افزارهای بهره وری رایج مانند PowerPoint  Outlook، و OneNote است.

بنویسید که با استفاده از آخرین نسخه Office 365 و همکاری با SharePoint و OneDrive راحت هستید. فهرست کردن مهارت های مایکروسافت آفیس در رزومه کاری به کارفرمایان این امکان را می دهد که بدانند شما از آخرین نرم افزارهای مورد استفاده در محل کار به روز هستید.

آموزش فتوشاپ

سیستم های حسابداری و سازمانی

Quickbooks یک بسته نرم افزاری محبوب است که توسط مشاغل کوچک و متوسط ​​برای پیگیری هزینه ها، محاسبه حقوق و دستمزد و صورتحساب استفاده می شود. اگر یک حرفه ای باتجربه با نرم افزارهای مشابه هستید، آن بسته را در یک مکان اصلی در رزومه خود قرار دهید.

داوطلبان با دانش برنامه های کاربردی سازمانی می توانند هر یک از نمونه های مهارت های کامپیوتری زیر را شامل شوند:

 • برنامه ریزی منابع سازمانی (ERP)
 • برنامه ریزی تداوم کسب و کار (BCP)
 • مدیریت ارتباط با مشتری (CRM)
 • سیستم های پردازش پرداخت و تجارت الکترونیک
 • ابزارهای مدیریت منابع انسانی

طراحی و مهارت های خلاقانه کامپیوتری

شرکت ها همیشه به دنبال نامزدهای با استعدادی هستند که بتوانند برندهای خود را زنده کنند و به آنها برتری بصری در بازار بدهند.

از طراحی صفحات مجلات گرفته تا روتوش عکس ها، مهارت در نرم افزارهایی مانند Adobe Creative Suite یکی از داغ ترین مهارت های نرم افزار کامپیوتری در سال 2022 است زیرا برندسازی بیش از هر زمان دیگری اهمیت دارد. در اینجا برخی از رایج‌ترین مهارت‌های نرم‌افزاری برای فهرست کردن در رزومه طراحی گرافیکی یا رزومه در یک صنعت خلاق دیگر آورده شده است:

علم و تجزیه و تحلیل داده ها

کسب‌وکارها از داده‌ها برای درک مشتریان خود و به دست آوردن مزیت بازار استفاده می‌کنند و این مهارت‌های بسیار ارزشمند را ایجاد می‌کنند. داده‌کاوی، مدل‌سازی و مدیریت، به‌علاوه یادگیری ماشینی و نمونه‌هایی از نرم‌افزارهای آماری، همگی مهارت‌های کامپیوتری قوی برای حرفه‌ای‌های امروزی هستند.

در اینجا لیست کوتاهی از مهارت های نرم افزاری مرتبط با علم داده آمده است:

توسعه وب و برنامه نویسی

افراد بیشتری در حال یادگیری کدنویسی هستند – نه تنها برای کار، بلکه به عنوان یک سرگرمی. با توجه به اداره آمار کار، آینده روشن برای توسعه دهندگان وب و مهندسان نرم افزار است.

مهارت‌های کلیدی برنامه‌نویس کامپیوتر مانند این مهارت‌ها را به رزومه مهارت‌های رایانه‌ای خود اضافه کنید:

هوش مصنوعی

ماشین‌ها تا سال 2025 کارهای بیشتری نسبت به انسان‌ها انجام خواهند داد و این رشد ممکن است با نیاز به فاصله اجتماعی تسریع شود. بنابراین کارفرمایان به کارگرانی آشنا به موارد زیر نیاز دارند:

 • هوش مصنوعی
 • فراگیری ماشین
 • شبکه های عصبی
 • پردازش زبان طبیعی
 • یادگیری عمیق
 • توسعه الگوریتم
 • Apache
 • بلاک چین

مهارت های سخت افزاری

افزودن مهارت های کامپیوتری به رزومه کاری شما فقط مربوط به نرم افزار نیست: به یاد داشته باشید در صورت مرتبط بودن با کار، تخصص خود را در مورد دستگاه های فیزیکی نیز لحاظ کنید.

بسته به نقشی که برای آن درخواست می‌کنید، این مهارت‌های سخت‌افزاری می‌توانند مهم‌ترین مهارت‌های رایانه‌ای باشند که باید در رزومه خود فهرست کنید:

 • تنظیمات شبکه
 • پشتیبانی فنی و عیب یابی
 • WAN/LAN و روترها
 • سیستم های امنیتی
 • مدیریت ابری

آموزش اتوکد

آموزش تولید محتوا

آموزش هوش بورسی

نویسنده : بابک حیدریان

بابک حیدریان مهر. دانشجوی کارشناسی مترجمی زبان انگلیسی، محقق و متخصص SEO & Digital Marketing "زندگی ممکن است پُر از درد و رنج باشد، اما واکنشِ ماست که حرف آخر را می‌زند". فردیش نیچه

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *