هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

ورود | ثبت نام
Acne treatment1

درمان جوش صورت با روش های خانگی | معرفی انواع جوش صورت

دسته بندی : سلامت
1400/08/12

Acne treatment44

درمان جوش صورت یکی از معضلات خانم ها و خصوصا دختران جوان می باشد. حتما شما هم بر این باور هستید که هنگام رفتن به مهمانی صورت شما پر از جوش های ناخوانده می شود که به شدت آزار دهنده می باشند. در واقع برای یافتن علت جوش باید منشا آن را پیدا کنید. ما در این مقاله از سایت برتر آموز قصد داریم چند روش درمان جوش های مزاحم را به شما بگوییم پس اگر می خواهید از شر آن ها خلاص شوید توصیه می کنیم تا پایان مقاله همراه ما باشید.

ابتدا منشا جوش را پیدا کنید

قبل از درمان جوش های  صورت ابتدا باید بدانید که چرا جوش می زنید و علت آن چیست؟

در واقع جوش نوعی زائده پوستی می باشد که از غدد چربی تشکیل شده اند. بنابراین جوش ها می توانند دلایل مختلفی داشته باشند به طور مثال بعضی از افراد داری کبد چرب هستند و یا بعضی دیگر پوست های مستعدی دارند که این ها همه دلایل ظاهر شدن جوش بر روی صورت می باشد.

یکی از توصیه هایی که سایت برتر آموز برای شما دارد این است هیچ گاه بدون آرایش نخوابید چرا که خوابیدن با آرایش می تواند جوش های زیادی بر روی صورت ایجاد کند و به شدت شفافیت صورت را از بین ببرد که در مقاله روتین پوستی روزانه به طور کامل به شرح این موضوع پرداخته ایم.

انواع جوش

جوش ها همانند یک دیگر نیستند و هریک در نقاط مختلف بدن پدیدار می شوند که در ادامه شما را با همه نوع جوش آشنا خواهیم کرد:

جوش های زیر پوستی و یا کمودون

کمودون زمانی ظاهر می شود که فولیکول های مو به علت افزایش چربی و سلول های مرده پوست مسدود شود. در این شرایط در روی پوست شاهد کمودون های بزرگ و کوچک می شویم. کمودون ها دو نوع جوش سرسفید و جوش سر سیاه هستند.

سفت دانه یا پاپول

سفت دانه به برآمدگی های سفت بر روی پوست می گویند که در آن مایع واضحی وجود ندارد. معمولا رنگ سفت دانه قهوه ای، بنفش و یا قرمز می باشد. این نوع جوش ها کمی حساس هستند و با کمی لمس ممکن است فرد احساس ناراحتی کند.

پاسچول

پاسچول ها جوش های چرکی هستند که در روی پوست به طور واضح قابل رویت می باشند. رنگ این جوش ها قرمز بوده که درون آن مملو از چرک می باشد. رنگ چرک درون پاسچول ممکن است یا زرد و یا سفید باشد.

ناب

ناب جوش هایی همانند سفت دانه هستند اما کمی بزرگتر. این جوش ها بسیار دردناک بوده و در زیر پوست به وجود می آیند.

کیست

کیست به راحتی روی پوست دیده می شود و مانند پاسچول مملو از چرک می باشد. کیست از پاسچول بزرگتر است و در بیشتر مواقع آثار آن بر روی پوست باقی می ماند.

معرفی چند روش درمان جوش صورت با مواد طبیعی

Acne treatment45

استفاده از مواد شیمیایی و لوازم آرایشی می تواند تا حد زیادی پوست را مستعد جوش کند. از همین بابت به شما روش هایی پیشنهاد می کنیم که هر چه سریعتر جوش های صورت خود را از بین ببرید.

استفاده از یخ

زمانی از یخ برای درمان جوش استفاده کنید که جوش صورت هنوز عفونی نشده باشد. استفاده از یخ می تواند از التهاب و متورم شدن جوش صورت جلو گیری کند و غدد چربی را در داخل پوست منقبض کند.

نحوه استفاده از یخ برای درمان جوش صورت به این شکل است که ابتدا یک تکه یخ را داخل یک پارچه تمیز بگذارید و آن را به آرامی بر روی جوش خود نگهدارید چند ثانیه صبر کنید سپس یخ را بردارید و دوباره کار را تکرار کنید.

استفاده از ماسک عسل

ماسک عسل می تواند به روند بهبودی جوش سرعت بخشد. به طور کلی عسل دارای خواص ضد عفونی می باشد. عسل می تواند میکروب موجود در داخل جوش را از بین ببرد. هرگاه میکروب های اطراف غدد چربی کم شوند، به مرور زمان جوش بهبود می یابد.

نحوه استفاده از عسل به این صورت است که یک پد تمیز را آغشته به عسل کنید و به آرامی روی پوست خود و نواحی دارای جوش ماساژ دهید سپس بعد از 30 دقیقه صورت خود را با آب ولرم بشویید.

آب لیموی تازه

یکی دیگر از مواد طبیعی که در درمان جوش صورت موثر است، آب لیموی تازه می باشد. آب لیمو به عنوان یک میکروب کش عمل کرده و پوست را از هرگونه آلودگی پاکسازی می کند.

برای استفاده از آب لیمو می بایست یک گوش پاک کن بردارید و یا اگر گوش پاک کن ندارید، از یک تکه پنبه کمک بگیرید و آن را به آب لیمو آغشته کنید سپس به آرامی بر روی پوست خود بمالید سعی کنید این کار را قبل از خواب انجام دهید.

خمیر دندان

Acne treatment4

به محض زدن جوش بر روی صورت فورا کمی خمیر دندان بر رو آن بمالید و بگذارید تا صبح رو پوست بماند. سپس صبح با آب سرد آن را بشویید. اگر قرار نیست به بیرون از خانه بروید سعی کنید این کا را در روز دوبار انجام دهید و بگذارید به مدت 30 دقیقه روی جوش بماند تا جوش زودتر بهبود یابد.

استفاده از زینک

براساس تحقیقات انجام شده، مصرف زینک یکی از بهترین راه های درمان جوش صورت به شمار می رود. با مصرف 30 الی 45 میلی گرم زینک در طول روز می توان تاثیر قابل توجه ای در بهبود جوش و آکنه در پوست خود مشاهده کرد. پیشنهاد می کنیم قبل از هر مقدار قرص زینک با پزشک مشورت کنید چرا که مصرف زیاد آن می تواند خطر ساز باشد.

بخور دادن صورت

بخور دادن صورت یک راه درمان جوش صورت می باشد که از گذشته تا امروز در بین افراد مرسوم می باشد. با بخور دادن صورت می توان تمام آلودگی و چربی ها را از پوست خارج کرد.

برای این کار ابتدا ظرفی را پر از آب داغ کنید سپس صورت خود را کمی نزدیک ظرف ببرید تا بخار آب با صورت برخورد کند. هیچگاه آنقدر سرتان را جلو نبرید که بخار داغ به پوستتان آسیب رساند.

بخور دادن را تا 30 دقیقه ادامه دهید و بعد از اتمام کار کمی مرطوب کننده به صورت خود بزنید.

روغن درخت چای

Acne treatment24

روغن درخت چای به عنوان یک معجزه گر در درمان جوش صورت عمل می کند چرا خاصیت ضد باکتریایی دارد. از دیگر خواص روغن درخت چای می توان به تسکین بخشی آن اشاره کرد که قابلیت رفع قرمزی و وخامت جوش را دارد.

افرادی در صورت خود شاهد کمودون های زیادی هستند، استفاده از روغن درخت چای بهترین گزینه می باشد.

مقداری روغن درخت چای را به پد آغشته کنید و روی جوش بمالید و اجازه دهید 15 الی 20 دقیقه روی پوست بماند. سپس صورت خود را با آب ولرم بشویید.

ماسک چای سبز

از آنجایی که چای سبز دارای خاصیت آنتی اکسیدان است تا حد زیادی می تواند در بهبود جوش صورت تاثیر داشته باشد.

لازم به ذکر است که هیچ تحقیقی نشان نداده که با نوشیدن چای سبز بتوان جوش و آمنه را درمان کرد اما اگر آن را به طور مستقیم بر روی پوست خود بمالید تاثیر آن را خواهید دید. همچنین وجود فلاونویید و تانن در چای سبز باعث کاهش التهاب ناشی از جوش می باشد.

برای استفاده از چای سبز ابتدا باید 3 الی 4 دقیقه آن را در آب بجوشانید و اجازه دهید سرد شود. سپس با استفاده از یک پنبه، چای را بر روی پوست و جای جوش بمالید و بعد از چند دقیقه با آب بشویید.

سیر

سیر از لحاظ پزشکی دارای خواص زیادی می باشد و فایده های زیادی دارد. از آنجایی که از خواص ضد باکتریایی و ضد ویروس برخوردار است، می تواند جوش های چرکی را بهبود بخشد. برای استفاده از سیر ابتدا آن را به دو نیم تقسیم کنید و روی جوش بمالید و بگذارید 5 دقیقه بر روی جوش بماند سپس با آب ولرم بشویید. برای نتیجه بهتر این کار را در روز چندین مرتبه تکرار کنید.

جوش شیرین

Acne treatment222

جوش شیرین یک راه دیگر برای درمان جوش صورت تلقی می شود که برای لایه برداری و تخلیه چربی مورد استفاده قرار می گیرد و می تواند سلول های مرده را از بین ببرد.

برای اثر بخشی بیشتر جوش شیرین آن را با آب و آب لیمو مخلوط کنید تا یک خمیر یک دست درست شود. سپس پوست خود را نم دار کنید و خمیر را بر روی جوش بمالید. چند دقیقه صبر کنید تا کاملا خشک شود. سپس صورت خود را با آب ولرم شست و شو دهید. برای تسریع در روند درمان، این کا را در روز دوبار تکرار کنید.

چند سوال مهم

آیا خوردن غذای خاص می تواند باعث جوش شود؟

عامل بیشتر جوش و آکنه تغییرات و نوسانات هورمونی است. اما شواهدی وجود دارد که نشان می دهد خوردن بعضی از غذا ها باعث تحریک پوست شده و در ایجاد جوش و آکنه نقش دارند. اگر با خوردن مواد خاصی متوجه شده اید که پوست دچار التهاب و جوش شده است، سعی کنید مصرف آن را کاهش دهید.

آیا نمی توان با صورت جوش دار آرایش کرد؟

اگر صورت شما مستعد جوش است نیاز نیست آرایش کردن را ترک کنید اما بهتر است از برند های معتبر و با کیفیت استفاده کنید. بعضی از برند های کرمپودر در بازار نا معتبر بوده و بسیار ارزان هستند. کرمپودرهای بی کیفیت باعث مسدود شدن منافذ پوست می شوند که بسیار برای پوست خطرناک هستند.

علت جوش در دوران نوجوانی چیست؟

همانطور که در بالا اشاره کرده ایم منشا بسیاری از جوش ها هورمونی می باشد. هنگامی که فرد خصوصا پسران به سن بلوغ می رسند، هورمون تستوسترون افزایش می یابد و باعث ایجاد جوش می شود.

چه زمانی برای رفع جوش به پزشک مراجعه کنیم؟

اگر جوش ها با مصرف داروهای موضعی از بین نرفتند و به مرور زمان بدتر شدند باید این موضوع را با پزشک متخصص پوست در میان بگذارید. به یاد داشته باشید اگر آکنه خیلی شدید و باعث التهاب های پوستی شود، درمان آن بسیار سخت می شود. پس چه بهتر که هر چه سریع تر برای درمان قطعی به پزشک مراجعه کنید.

آیا درمان جوش صورت قطعی است؟

این سوال خیلی از افراد است که آیا جوش صورت درمان قطعی دارد یا خیر؟

بیشتر جوش ها در پایان بلوغ خود به خود از بین می روند و احتیاجی به درمان ندارند. اما بعضی از جوش ها هستند که حفره ای هایی بر روی پوست ایجاد می کنند و با افزایش سن بیشتر دیده می شود.  برای چنین آکنه هایی درمان وجود دارد که کمی زمان بر و طولانی می باشد. برای بهبود سریع جوش ها پیشنهاد می کنیم زیاد آن ها را دست کاری نکنید.

تیم برتر آموز برای شما تنی سالم و عمر طولانی خواستار است. از این که تا انتهای مقاله همراه ما بوده اید از شما سپاسگزاریم.

نویسنده : معصومه آغاز

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *