هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

ورود | ثبت نام
NFT

NFT یا توکن غیرقابل تعویض چیست؟ تمامی نکات آن در 2022

دسته بندی : فناوری
1401/02/07

به نظر می رسد این روزها توکن های غیر قابل تعویض (NFT) همه جا هستند. از هنر و موسیقی گرفته تا تاکو و دستمال توالت، این دارایی های دیجیتالی مانند لاله های هلندی عجیب و غریب قرن هفدهم به فروش می رسند – برخی به قیمت میلیون ها دلار به فروش می رسند.

اما آیا NFT ها ارزش پول را دارند یا تبلیغات؟ برخی از کارشناسان می گویند که آنها حبابی هستند که بزودی می ترکند. برخی دیگر اما بر این باورند که NFTها اینجا هستند تا بمانند و سرمایه گذاری را برای همیشه تغییر خواهند داد.

توکن غیر قابل تعویض (NFT) چیست؟

توکن‌های غیرقابل تعویض (NFTs) دارایی‌های رمزنگاری روی یک بلاک چین با کدهای شناسایی منحصربفرد و ابرداده‌هایی هستند که آن‌ها را از یکدیگر متمایز می‌کند. برخلاف ارزهای رمزنگاری شده، نمی توان آنها را به صورت معادل معامله کرد یا مبادله کرد. این با توکن‌های قابل تعویض مانند ارزهای دیجیتال متفاوت است، که با یکدیگر یکسان هستند و بنابراین می‌توانند به عنوان رسانه ای برای معاملات تجاری عمل کنند.

NFT یک دارایی دیجیتالی است که اشیاء دنیای واقعی مانند هنر، موسیقی، آیتم های درون بازی و ویدیوها را نشان می دهد. آنها به صورت آنلاین خرید و فروش می شوند، اغلب با ارزهای رمزنگاری شده، و عموماً با همان نرم افزار زیربنایی مانند بسیاری از رمزارزها کدگذاری می شوند.

اگرچه NFT ها از سال 2014 وجود داشته اند، اما در حال حاضر شهرت زیادی به دست آورده اند، زیرا به روشی روزافزون برای خرید و فروش آثار هنری دیجیتال تبدیل شده اند. ارزش بازار NFT ها تنها در سال 2021 به 41 میلیارد دلار رسیده است که به ارزش کل بازار جهانی هنرهای زیبا نزدیک می شود.

NFTها نیز عموماً در نوع خود یا حداقل یکی از اجراهای بسیار محدود هستند و کدهای شناسایی منحصربفردی دارند. آری یو، رئیس انجمن صنعت فناوری واشنگتن شورای بلاک چین Cascadia و مدیر عامل Yellow Umbrella Ventures می گوید: در اصل، NFT ها کمبود دیجیتال ایجاد می کنند.

این در تضاد کامل با بیشتر خلاقیت‌های دیجیتال است که تقریباً همیشه عرضه‌شان بی‌نهایت است. به طور فرضی، قطع عرضه باید ارزش یک دارایی معین را با فرض تقاضای آن افزایش دهد.

نکات مهم این مقاله

 • NFT ها توکن های رمزنگاری منحصربفردی هستند که روی یک بلاک چین وجود دارند و قابل تکرار نیستند.
 • NFT ها می توانند آیتم های دنیای واقعی مانند آثار هنری و املاک را نشان دهند.
 • “توکن کردن” این دارایی های ملموس در دنیای واقعی، خرید، فروش و تجارت آنها را کارآمدتر می کند و در عین حال احتمال تقلب را کاهش می دهد.
 • NFT ها همچنین می توانند برای نشان دادن هویت افراد، حقوق مالکیت و موارد دیگر عمل کنند.

ساختار متمایز هر NFT پتانسیل استفاده از چندین مورد را دارد. به عنوان مثال، آنها وسیله ای ایده آل برای نمایش دیجیتال دارایی های فیزیکی مانند املاک و مستغلات و آثار هنری هستند. از آنجایی که NFT ها مبتنی بر بلاک چین هستند، می توانند برای حذف واسطه ها و ارتباط هنرمندان با مخاطبان یا مدیریت هویت کار کنند. NFT ها می توانند واسطه ها را حذف کنند، معاملات را ساده کنند و بازارهای جدیدی ایجاد کنند.

 • در اوایل مارس 2021، گروهی از NFT توسط هنرمند دیجیتال Beeple به قیمت بیش از 69 میلیون دلار فروخته شد. این فروش یک سابقه و رکورد برای گران ترین قطعات هنر دیجیتال فروخته شده تا کنون ایجاد کرد. این اثر هنری یک کلاژ بود که از 5000 روز اول کار بیپل تشکیل شده بود.

بیشتر بازار فعلی NFT ها حول مجموعه های کلکسیونی، مانند آثار هنری دیجیتال، کارت های ورزشی، و چیزهای کمیاب متمرکز شده است. شاید پر هیاهوترین فضای NBA Top Shot باشد، مکانی برای جمع آوری لحظات غیرقابل تعویض NBA به شکل کارت دیجیتال. برخی از این کارت ها میلیون ها دلار فروخته شده اند. 3 اخیراً، جک دورسی، عضو توییتر (TWTR) پیوندی به نسخه توکن شده اولین توییتی که تا کنون منتشر شده است، در توییتر منتشر کرده است که در آن نوشته است: “فقط توییت من را راه اندازی کردم.” نسخه NFT اولین توییت تا کنون بیش از 2.9 میلیون دلار فروخته شد.

درک NFT ها

مانند پول فیزیکی، ارزهای رمزپایه قابل تعویض هستند، به این معنی که می توان آنها را با یکدیگر مبادله یا مبادله کرد. به عنوان مثال، یک بیت کوین همیشه از نظر ارزش با بیت کوین دیگر برابر است. به طور مشابه، یک واحد واحد اتر همیشه برابر با واحد دیگر است. این ویژگی تغییرپذیری، ارزهای دیجیتال را به عنوان یک رسانه امن تراکنش در اقتصاد دیجیتال مناسب می کند.

NFT ها پارادایم کریپتو را با منحصر به فرد و غیرقابل تعویض کردن هر توکن تغییر می دهند و در نتیجه نمی توان یک توکن غیرقابل تعویض با دیگری برابر کرد. آنها نمایش دیجیتالی دارایی ها هستند و به پاسپورت های دیجیتال تشبیه شده اند زیرا هر توکن دارای هویت منحصر به فرد و غیرقابل انتقالی است تا آن را از سایر نشانه ها متمایز کند. آنها همچنین قابل توسعه هستند، به این معنی که می توانید یک NFT را با دیگری ترکیب کنید تا یک NFT سوم و منحصر به فرد را “تولید” کنید.

درست مانند بیت کوین، NFT ها همچنین حاوی جزئیات مالکیت برای شناسایی آسان و انتقال بین دارندگان توکن هستند. مالکان همچنین می‌توانند متادیتا یا ویژگی‌های مربوط به دارایی را در NFT اضافه کنند. به عنوان مثال، نشانه هایی که نشان دهنده دانه های قهوه هستند را می توان به عنوان تجارت منصفانه طبقه بندی کرد. یا هنرمندان می توانند آثار هنری دیجیتال خود را با امضای خود در فراداده امضا کنند.

NFT ها از استاندارد ERC-721 تکامل یافته اند. ERC-721 که توسط برخی از همان افراد مسئول قرارداد هوشمند ERC-20 توسعه یافته است، حداقل رابط – جزئیات مالکیت، امنیت و ابرداده – مورد نیاز برای تبادل و توزیع توکن های بازی را تعریف می کند. استاندارد ERC-1155 با کاهش هزینه‌های تراکنش و ذخیره‌سازی مورد نیاز برای NFTها و دسته‌بندی انواع مختلف توکن‌های غیرقابل تعویض در یک قرارداد، مفهوم را فراتر می‌برد.

شاید معروف ترین مورد استفاده برای NFT ها مربوط به cryptokitties باشد. cryptokitties که در نوامبر 2017 راه اندازی شد، نمایش های دیجیتالی گربه ها با شناسه های منحصر به فرد در بلاک چین اتریوم هستند. هر بچه گربه منحصر به فرد است و قیمتی در اتر دارد. آنها در بین خود تولید مثل می کنند و فرزندان جدیدی تولید می کنند که در مقایسه با والدین خود دارای ویژگی ها و ارزش های متفاوتی هستند.

در عرض چند هفته پس از راه‌اندازی، cryptokitties تعداد زیادی از طرفداران پیدا کردند که 20 میلیون دلار اتر برای خرید، تغذیه و پرورش آنها خرج کردند. برخی از علاقه مندان حتی بیش از 100000 دلار برای این تلاش خرج کردند. اخیراً، Bored Ape Yacht Club به دلیل قیمت‌های بالا، دنبال‌کردن افراد مشهور، و دزدی‌های برجسته برخی از 10000 کشتی NFT خود، توجه بحث‌برانگیزی را به خود جلب کرده است.

اگرچه موارد استفاده از cryptokitties و Bored Ape Yacht Club ممکن است بی اهمیت به نظر برسد، سایر موارد پیامدهای تجاری جدی تری دارند. به عنوان مثال، NFT ها در معاملات سهام خصوصی و همچنین معاملات املاک و مستغلات استفاده شده اند. یکی از پیامدهای فعال کردن چندین نوع توکن در یک قرارداد، توانایی ارائه امانی برای انواع مختلف NFTها – از آثار هنری گرفته تا املاک و مستغلات – در یک تراکنش مالی واحد است.

چرا توکن های غیر قابل تعویض مهم هستند؟

توکن‌های غیرقابل تعویض، تکامل مفهوم نسبتاً ساده ارزهای دیجیتال هستند. سیستم‌های مالی مدرن شامل سیستم‌های تجاری پیچیده و وام برای انواع مختلف دارایی، از املاک و مستغلات گرفته تا قراردادهای وام و آثار هنری است. با فعال کردن نمایش دیجیتالی دارایی های فیزیکی، NFT ها گامی رو به جلو در اختراع مجدد این زیرساخت هستند.

مطمئناً، ایده نمایش دیجیتال دارایی‌های فیزیکی جدید نیست و استفاده از شناسایی منحصر به فرد نیست. با این حال، هنگامی که این مفاهیم با مزایای یک بلاک چین مقاوم در برابر دستکاری قراردادهای هوشمند ترکیب می‌شوند، به نیرویی قوی برای تغییر تبدیل می‌شوند.

شاید واضح ترین مزیت NFT ها کارایی بازار باشد. تبدیل یک دارایی فیزیکی به دارایی دیجیتال، فرآیندها را ساده می کند و واسطه ها را حذف می کند. NFT هایی که آثار هنری دیجیتال یا فیزیکی را در یک بلاک چین نشان می دهند، نیاز به عوامل را برطرف می کنند و به هنرمندان اجازه می دهند مستقیماً با مخاطبان خود ارتباط برقرار کنند. آنها همچنین می توانند فرآیندهای تجاری را بهبود بخشند. به عنوان مثال، یک NFT برای یک بطری شراب، تعامل بازیگران مختلف در زنجیره تأمین را آسان‌تر می‌کند و به ردیابی منشأ، تولید و فروش آن در کل فرآیند کمک می‌کند. شرکت مشاوره Ernst & Young قبلاً چنین راه حلی را برای یکی از مشتریان خود ایجاد کرده است.

توکن های غیر قابل تعویض نیز برای مدیریت هویت عالی هستند. گذرنامه های فیزیکی را در نظر بگیرید که باید در هر نقطه ورودی و خروجی ارائه شوند. با تبدیل گذرنامه های فردی به NFT که هر کدام دارای ویژگی های شناسایی منحصر به فرد خود هستند، می توان فرآیندهای ورود و خروج را برای حوزه های قضایی ساده کرد. با گسترش این مورد استفاده، NFT ها می توانند یک هدف مدیریت هویت را در حوزه دیجیتال نیز انجام دهند.

NFT ها همچنین می توانند با تقسیم دارایی های فیزیکی مانند املاک و مستغلات، سرمایه گذاری را دموکراتیک کنند. تقسیم دارایی دیجیتالی املاک و مستغلات بین چندین مالک بسیار ساده تر از یک دارایی فیزیکی است. این اخلاق نشانه گذاری نباید به املاک و مستغلات محدود شود. می تواند به دارایی های دیگر، مانند آثار هنری گسترش یابد. بنابراین، یک نقاشی همیشه نیازی به داشتن یک مالک ندارد. معادل دیجیتالی آن می‌تواند چندین مالک داشته باشد که هر کدام مسئول بخشی از نقاشی هستند. چنین ترتیباتی می تواند ارزش و درآمد آن را افزایش دهد.

هیجان انگیزترین امکان برای NFTها در ایجاد بازارها و اشکال جدید سرمایه گذاری نهفته است. یک قطعه از املاک و مستغلات را در نظر بگیرید که به چندین بخش تقسیم شده است، که هر کدام دارای ویژگی ها و انواع ملک متفاوت است. یکی از بخش ها ممکن است در کنار یک ساحل باشد در حالی که دیگری در یک مجتمع تفریحی باشد و دیگری یک منطقه مسکونی باشد. بسته به ویژگی های آن، هر قطعه زمین منحصر به فرد است، قیمت متفاوتی دارد و با NFT نشان داده می شود. تجارت املاک و مستغلات، که یک امر پیچیده و بوروکراتیک است، می تواند با ترکیب ابرداده های مرتبط در هر NFT منحصر به فرد ساده شود.

Decentraland، یک پلت فرم واقعیت مجازی در بلاک چین اتریوم، قبلاً چنین مفهومی را پیاده سازی کرده است. با پیچیده تر شدن NFT ها و ادغام در زیرساخت های مالی، ممکن است بتوان همان مفهوم قطعه های زمین توکن شده (متفاوت از نظر ارزش و مکان) را در دنیای فیزیکی پیاده سازی کرد.

NFT چه تفاوتی با ارزهای دیجیتال دارد؟

NFT مخفف non-fungible token است. به طور کلی با استفاده از همان نوع برنامه نویسی ارز دیجیتال، مانند بیت کوین یا اتریوم ساخته می شود، اما شباهت در همین جا به پایان می رسد.

پول فیزیکی و ارزهای دیجیتال «قابل تعویض» هستند، به این معنی که می‌توان آنها را با یکدیگر مبادله یا مبادله کرد. آنها همچنین از نظر ارزش برابر هستند – یک دلار همیشه ارزش یک دلار دیگر را دارد. یک بیت کوین همیشه با بیت کوین دیگر برابر است. قابلیت تعویض کریپتو آن را به وسیله ای قابل اعتماد برای انجام تراکنش ها در بلاک چین تبدیل می کند.

NFT ها متفاوت هستند. هر یک دارای یک امضای دیجیتال است که امکان مبادله یا برابری NFTها را با یکدیگر غیرممکن می کند (بنابراین غیرقابل تعویض هستند). برای مثال، یک کلیپ NBA Top Shot برابر با EVERYDAYS نیست زیرا هر دو NFT هستند. (یک کلیپ NBA Top Shot حتی لزوماً با کلیپ NBA Top Shot دیگر برابر نیست.)

NFT چگونه کار می کند؟

NFT ها روی یک بلاک چین وجود دارند که یک دفتر کل عمومی توزیع شده است که تراکنش ها را ثبت می کند. احتمالاً با بلاک چین به عنوان فرآیندی که ارزهای دیجیتال را ممکن می‌کند آشنا هستید.

به طور خاص، NFT ها معمولاً روی بلاک چین اتریوم نگهداری می شوند، اگرچه بلاک چین های دیگر نیز از آن ها پشتیبانی می کنند.

یک NFT از اشیاء دیجیتالی که هم موارد محسوس و هم ناملموس را نشان می‌دهند، ایجاد می‌شود، یا «برش» می‌شود، از جمله:

 • هنر گرافیکی
 • GIF ها
 • ویدیوها و نکات مهم ورزشی
 • کلکسیونی ها
 • آواتارهای مجازی و پوسته های بازی های ویدیویی
 • کفش های کتانی طرح دار
 • موسیقی

حتی توییت ها هم حساب می شوند. جک دورسی، یکی از بنیانگذاران توییتر، اولین توییت خود را به عنوان NFT به قیمت بیش از 2.9 میلیون دلار فروخت.

در اصل، NFT ها مانند اقلام جمع آوری فیزیکی هستند، فقط دیجیتال. بنابراین به جای اینکه یک نقاشی رنگ روغن واقعی را به دیوار آویزان کنید، خریدار به جای آن یک فایل دیجیتال دریافت می کند.

آنها همچنین از حقوق مالکیت انحصاری برخوردار می شوند. NFT ها می توانند در هر زمان تنها یک مالک داشته باشند و استفاده از فناوری بلاک چین تأیید مالکیت و انتقال توکن ها را بین مالکان آسان می کند. سازنده همچنین می تواند اطلاعات خاصی را در ابرداده NFT ذخیره کند. به عنوان مثال، هنرمندان می توانند آثار هنری خود را با درج امضای خود در پرونده امضا کنند.

NFT ها برای چه مواردی استفاده می شوند؟

فناوری بلاک چین و NFT به هنرمندان و سازندگان محتوا فرصتی منحصر به فرد برای کسب درآمد از کالاهایشان می دهد. به عنوان مثال، هنرمندان دیگر مجبور نیستند برای فروش آثار خود به گالری ها یا خانه های حراج اعتماد کنند. در عوض، هنرمند می‌تواند آن را مستقیماً به‌عنوان NFT به مصرف‌کننده بفروشد، که به آنها اجازه می‌دهد سود بیشتری را حفظ کنند. علاوه بر این، هنرمندان می‌توانند در حق امتیاز برنامه‌نویسی کنند تا هر زمان که هنرشان به صاحب جدیدی فروخته شد، درصدی از فروش را دریافت کنند. این یک ویژگی جذاب است زیرا هنرمندان عموماً پس از اولین فروش آثار هنری خود درآمدهای آتی دریافت نمی کنند.

هنر تنها راه کسب درآمد با NFT نیست. برندهایی مانند Charmin و Taco Bell هنر NFT با موضوع را به حراج گذاشته اند تا برای امور خیریه سرمایه جمع کنند. Charmin پیشنهاد خود را “NFTP” (دستمال توالت غیرقابل تعویض) نامید، و هنر NFT تاکو بل در عرض چند دقیقه فروخته شد، با بالاترین پیشنهادات با 1.5 اتر پیچیده (WETH) – معادل 3723.83 دلار در زمان نگارش.

Nyan Cat، یک GIF مربوط به دوران 2011 از یک گربه با بدنه پاپ تارت، در ماه فوریه به قیمت نزدیک به 600000 دلار فروخته شد. و NBA Top Shot تا اواخر مارس بیش از 500 میلیون دلار فروش داشت. یک بازی برجسته لبرون جیمز NFT بیش از 200000 دلار فروخته شد.

حتی افراد مشهوری مانند اسنوپ داگ و لیندسی لوهان در حال پریدن از NFT هستند و خاطرات، آثار هنری و لحظات منحصربه‌فردی را به عنوان NFT‌های امنیتی شده منتشر می‌کنند.

 

چند نمونه از توکن های غیر قابل تعویض چیست؟

توکن‌های غیرقابل تعویض می‌توانند هر دارایی را به‌صورت دیجیتالی نشان دهند، از جمله دارایی‌های آنلاین مانند آثار هنری دیجیتال و دارایی‌های واقعی مانند املاک و مستغلات. نمونه‌های دیگری از دارایی‌هایی که NFT می‌توانند نشان دهند شامل موارد درون بازی مانند آواتارها، کلکسیون‌های دیجیتال و غیر دیجیتال، نام‌های دامنه و بلیط‌های رویداد است.

 

چگونه می توانم NFT بخرم؟

بسیاری از NFT ها را فقط می توان با اتر خریداری کرد، بنابراین داشتن مقداری از این ارز دیجیتال – و ذخیره آن در یک کیف پول دیجیتال – معمولا اولین قدم است. سپس می توانید NFT ها را از طریق هر یک از بازارهای آنلاین NFT، از جمله OpenSea، Rarible، و SuperRare خریداری کنید.

ابتدا باید یک کیف پول دیجیتالی تهیه کنید که به شما امکان ذخیره NFT و ارزهای دیجیتال را می دهد. بسته به اینکه ارائه دهنده NFT شما چه ارزهایی را می پذیرد ، احتمالاً باید مقداری ارز دیجیتال مانند اتر خریداری کنید. اکنون می توانید با استفاده از کارت اعتباری در پلتفرم هایی مانند Coinbase، Kraken، eToro و حتی PayPal و Robinhood، کریپتو بخرید. سپس می توانید آن را از صرافی به کیف پول انتخابی خود منتقل کنید.

هنگام تحقیق در مورد گزینه ها، باید هزینه ها را در نظر داشته باشید. اکثر صرافی ها هنگام خرید رمزارز حداقل درصدی از تراکنش شما را دریافت می کنند.

 

آیا توکن های غیرقابل تعویض ایمن هستند؟

توکن‌های غیرقابل تعویض، که از فناوری بلاک چین درست مانند ارزهای دیجیتال استفاده می‌کنند، عموماً ایمن هستند. ماهیت توزیع شده بلاک چین ها، هک NFT ها را دشوار (اگرچه غیرممکن نیست) می کند. یکی از خطرات امنیتی برای NFT ها این است که اگر پلتفرم میزبان NFT از کار بیفتد، ممکن است دسترسی به توکن غیرقابل تعویض خود را از دست بدهید.

آیا NFT بخرم؟

فقط به این دلیل که می توانید NFT بخرید، آیا این بدان معناست که باید این کار را انجام دهید؟ یو می گوید بستگی دارد.

او خاطرنشان می کند: “NFT ها خطرناک هستند زیرا آینده آنها نامشخص است و ما هنوز تاریخ زیادی برای قضاوت در مورد عملکرد آنها نداریم.” از آنجایی که NFT ها بسیار جدید هستند، ممکن است ارزش سرمایه گذاری مبالغ کمی را داشته باشد تا آن را امتحان کنید.

به عبارت دیگر، سرمایه گذاری در NFT یک تصمیم تا حد زیادی شخصی است. اگر پولی برای ذخیره دارید، ممکن است ارزش بررسی را داشته باشد، به خصوص اگر یک قطعه برای شما معنی داشته باشد.

اما به خاطر داشته باشید که ارزش یک NFT کاملاً بر اساس آن چیزی است که شخص دیگری حاضر است برای آن بپردازد. بنابراین، تقاضا به‌جای شاخص‌های بنیادی، فنی یا اقتصادی که معمولاً بر قیمت سهام تأثیر می‌گذارند و حداقل به طور کلی مبنای تقاضای سرمایه‌گذاران را تشکیل می‌دهند، قیمت را هدایت می‌کند.

همه اینها به این معنی است که ممکن است یک NFT کمتر از آنچه برای آن پرداخت کرده اید دوباره بفروشد. یا اگر کسی آن را نخواهد، ممکن است اصلاً نتوانید آن را دوباره بفروشید. مانند بلایی که سر خریدار ایرانی NFT اولین توئیت شد. او این تویئت را به قیمت 2.9 میلیون دلار خرید و قصد داشت آن را با قیمت پایه 10 میلیون دلار به فروش برساند اما نهایت قیمتی که برای آن ارائه شد، 10 هزار دلار بود.

نویسنده : بابک حیدریان

بابک حیدریان مهر. دانشجوی کارشناسی مترجمی زبان انگلیسی، محقق و متخصص SEO & Digital Marketing "زندگی ممکن است پُر از درد و رنج باشد، اما واکنشِ ماست که حرف آخر را می‌زند". فردیش نیچه

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *