هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

ورود | ثبت نام
تگ alt تصاویر چیست و چه تاثیری بر سئو دارد؟

تگ alt تصاویر چیست و چه تاثیری بر سئو دارد؟

دسته بندی : سئو
1402/11/09

در گذشته سرعت پایین اینترنت موجب شده بود که افراد از تگ alt تصاویر به صورت ویژه استفاده کنند، اما بعد از رشد سرعت اینترنت،  تگ آلت به نوعی فراموش شد.

بی توجهی به تگ آلت موجب آسیب به سئو سایت خواهد شد، بنابراین در این پست آموزشی قصد داریم به صورت جامع و کامل تگ آلت و همچنین مفاهیم مرتبط با آن را مورد نقد و بررسی قرار دهیم.

درود بر دنبال کنندگان سایت برترآموز، ما اومدیم با یک پست آموزشی بسیار ویژه و جذاب در حوزه آموزش سئو کاربردی. زمانی که در دوره آموزش سئو راجب تگ آلت صحبت میکردیم، افراد با این موضوع مشکلات بسیار زیادی داشتند. باورهای اشتباه سئوکاران موجب می‌شد که فرآیند کسب رتبه آن ها طولانی‌تر شود. از طرفی با توجه به درخواست‌ها و سوالات شما از واحد پشتیبانی تصمیم گرفتیم که به صورت ویژه در مورد تگ آلت تصاویر با شما عزیزان صحبت کنیم. همواره به این موضوع توجه داشته باشید که توجه به جزئیات در سئو موجب تغییر سرعت رشد یک سایت خواهد شد. تگ alt تصاویر نیز از همین مفاهیم با جزئیات است که به صورت ویژه روی سئو سایت شما تاثیر گذار است.

تگ alt تصاویر چیست؟

موتورهای جستجو مانند ما به صفحات یک سایت نگاه نمی‌کنند و یک صفحه برای آن ها متشکل از تعداد بسیار زیاد کد می‌باشد. تصاویر نیز به صورت یک کد رمزنگاری شده برای هر موتور جستجو خواهد بود. البته در حال حاضر قدرت موتورهای جستجو بسیار بیشتر شده است و به درک مفاهیم موتورهای جستجو نیز می پردازند. اما نکته بسیار مهمی که باید به آن توجه نمایید، توضیحات تکمیلی شما است. تگ alt تصاویر به موتورهای جستجو کمک خواهد کرد که معنا و مفهوم یک تصویر را بهتر و عمیقتر درک کنند. البته قرار دادن تگ alt تصاویر دارای قاعده و قانونی خواهد بود که در ادامه آن ها را بررسی می کنیم.

اما قبل از بررسی قوانین تگ alt تصاویر لازم است که به چند نکته بسیار مهم توجه نماییم و آن هم استفاده از تصاویر با کیفیت است. اگر شما از بهترین تگ alt تصاویر استفاده کنید، اما از تصاویر مناسبی در سایت خود استفاده ننمایید، ارزش آن به صورت ویژه کاهش پیدا خواهد کرد. به همین دلیل است که شما باید تمام تلاش خود را به کار گیرید و با استفاده از تصاویر مناسب و همچنین توضیحات مناسب برای آن به سئو تصاویر خود کمک کنید. نکته بعدی که در تگ alt تصاویر باید به آن توجه نمایید، تعداد کاراکتر محدود شما خواهد بود. نهایت تعداد کاراکترهای مورد استفاده برای شما  120 تا 130 کاراکتراست. البته شما می‌توانید تعداد کاراکترهای بیشتری نیز استفاده کنید، اما کیفیت تگ alt تصاویر کاهش پیدا خواهد کرد.

مهمترین تکنیک‌های استفاده از تگ alt تصاویر

استفاده از تگ آلت تصاویر همواره دارای قاعده و قانون خاصی می‌باشد. به همین دلیل است که شما باید به عنوان یک سئوکار هر یک از این قوانین را به صورت دقیق فرا گیرید. اگر یک سایت تصویر محور دارید، اهمیت این قوانین برای شما چند برابر خواهد شد. به عنوان مثال اگر سایت شما بر پایه « آموزش فتوشاپ » بنا شده است، تگ alt تصاویر اهمیت بسیار زیادی در سایت شما دارند. بهتر است که بیش از این شما را معطل نکنیم و به سراغ اصل موضوع برویم.

مهمترین تکنیک‌های استفاده از تگ alt تصاویر

1.    استفاده محدود از کلمات کلیدی

یکی از تکنیک‌های سئو کلاه سیاه در استفاده از تگ alt تصاویر، به کار بردن چند کلمه کلیدی مرتبط و پشت سر هم بود. اما در حال حاضر شرایط اندکی متفاوت شده است، چرا که گوگل معنا و مفاهیم کلمات و جملات را درک می‌کند. در صورتی که گوگل درک مناسبی از تگ alt تصاویر شما به دست نیاورد، برای آن رتبه و جایگاه مناسبی نیز قرار نخواهد داد. شما باید در تگ آلت تصاویر خود از یک الی دو کلمه کلیدی مناسب استفاده کنید به نحوی یک ارتباط معنایی وجود داشته باشد. در این صورت می‌توانید به یک نتیجه بسیار عالی و کاربردی دست پیدا کنید.

نکته بعدی که در استفاده از تگ alt تصاویر باید به آن توجه نمایید، کلمات کلیدی مکمل می‌باشد. همانطور که میدانید، کلمات کلیدی مکمل نیز همانند کلمات کلیدی اصلی ارزش بسیار بالایی دارند و استفاده از آن ها تگ alt تصاویر حائز اهمیت خواهد بود. به عنوان مثال اگر کلمه کلیدی شما « سئو تکنیکال چیست» است و در تصاویر شاخص و تصویر اول خود از آن استفاده می کنید. برای تصاویر بعدی به سراغ کلمات کلیدی مانند « آموزش سئو فنی » ، « تکنیک‌های سئو تکنیکال » و … بروید. در این صورت تمامی تصاویر شما برای گوگل مفهومی خواهد بود و از طرفی او به سئو سایت شما نیز توجه ویژه خواهد کرد.

2.    استفاده از تصاویر مرتبط با متن و کلمه کلیدی هدف

در صورتی که شما قصد دارید در مورد یک « آموزش وردپرس » صحبت کنید و به جای استفاده از تصاویر مرتبط با آن به سراغ تصاویر غیر مرتبط بروید، گوگل ارزش محتوای شما را کاهش خواهد داد. حتی برخی از سئوکاران استفاده از اینفوگرافی در قالب تعریف نشده را نیز اشتباه میدانند. چرا که نه مخاطب و نه گوگل قادر به درک چنین ساختاری نمی‌باشند. از طرفی به این موضوع توجه نمایید که کلمات کلیدی و همچنین تگ alt تصاویر با مقاله رقبا نیز مقایسه می‌شود. در صورتی که محتوای شما ارزش بسیار بالایی داشته باشد و از طرفی ارتباط معنایی مناسبی نداشته باشد، گوگل نسبت به محتوای شما امتیاز کمتری خواهد داد.

زمانی که به دنبال عکس و محتوای مرتبط می‌باشید، بهتر است که تصاویر با کیفیت استفاده کنید. در این صورت علاوه بر افزایش اعتبار مقاله خود برای موتورهای جستجو مخاطبین خود را نیز راضی خواهید کرد. سعی کنید کلمات کلیدی مرتبط خود را در سایت‌های دانلود تصاویر جستجو نمایید. در صورتی که عکس‌های نمایش داده شده با کلمه کلیدی شما ارتباط معنایی بالایی دارد، از عکس‌های مشابه آن ها استفاده کنید. منظور ما فرمت تصاویر است. به عنوان مثال اگر عکس‌ها در فرمت Vector می‌باشد، بهتر است که شما نیز از فرمت وکتور برای عکس‌های خود استفاده نمایید.

3.    تصویر مورد نظر خود را توصیف کنید

 در بخش قبلی به این موضوع اشاره کردیم که از کلمات کلیدی مناسب در تگ alt تصاویر استفاده نمایید. این تکنیک معمولا به ارزش محتوای شما اضافه می‌کند و از طرفی مخاطبین شما نیز دیدگاه بهتری نسبت به آن خواهند داشت. اما یکی از اهداف تگ alt تصاویر، نمایش متن جایگزین تصاویر می‌باشد. به همین علت مهم است که شما تصاویر خود را به بهترین شکل ممکن توصیف کنید. فرض کنید که قالب سایت شما واکنشگرا نیست و به همین دلیل نیز تصاویر در حالت گوشی به صورت مناسب نمایش داده نمی‌شود. در این صورت تگ alt تصاویر از اهمیت بسیار بالایی برخوردار خواهد بود. چرا که گوگل این تعریف را معیار شما قرار خواهد داد.

هنگام توصیف تصاویر خود به واسطه آلت تصاویر به محدود کاراکتر خود توجه ویژه نمایید. در صورتی که تصاویر شما ریسپانسیو نباشد و از طرفی شما نیز تعداد کلمات بالایی را برای توصیف آن به کار ببرید، اهمیت آن به صورت ویژه کاهش پیدا خواهد کرد. البته این موضوع نباید منجر به این شود که شما از تصاویر به جای متن استفاده کنید. برخی مواقع افراد در بهینه سازی مفاهیم خود دچار اشتباه خواهند شد و همین امر موجب می‌شود که شما نتوانید برنامه ریزی درستی برای سایت خود انجام دهید. از طرفی تصاویر شما هر چه ساده‌تر باشد، برای توضیح آن نیز چالش کمتری را متحمل خواهید شد.

تصویر مورد نظر خود را توصیف کنید

4.    استفاده از کال تو اکشن مناسب در تگ alt تصاویر

استفاده از این تکنیک نیاز به مهارت بسیار بالایی خواهد داشت و به سادگی نمی‌توانید از تگ alt تصاویر به صورت مکمل استفاده کنید. برای این هدف لازم است که است که یک تصویر بسیار مرتبط با بار معنایی مثبت پیدا کنید. به هر اندازه که این تصویر با مفهوم مورد بحث شما نزدیک‌تر باشد، ارزش آن بیشتر خواهد بود. سپس در هنگام استفاده از تگ alt تصاویر اقدام به قرار دادن لینک و یا کال تو اکشن نمایید. در این صورت زمانی که مخاطب شما نشانگر موس خود را روی تصویر قرار میدهد، می‌توانید به دیگر صفحات سایت شما نیز منتقل شود.

حتی برخی از سئوکاران خبره در زمان نوشتن تگ alt تصاویر، از یک تصویر با کیفیت استفاده می‌کنند. سپس محتوای تصویری خود را به نحوی انتخاب می‌کنند که نمایی از کال تو اکشن آن ها باشد. به عنوان مثال اگر قرار است که در مورد امنیت شبکه، تولید محتوایی انجام دهند، از یک عکس سایت ایمن با شرایط مناسب استفاده خواهند کرد. در این صورت می‌توانند ارزش محتوای خود را افزایش دهند و از طرفی افراد را ترغیب کنند که روی عکس کلیک کنند. همانطور که گفتیم این روش نیاز به تمرین و سعی خطا دارد. اما اگر بتوانید در آن موفق شوید، تبلیغات و همچنین لینک سازی شما به بهترین شکل ممکن انجام خواهد شد.

5.    از کلمات انگلیسی به صورت مکمل استفاده کنید

برخی از سئوکاران اعتقاد دارند که از با استفاده از کلمات کلیدی به صورت انگلیسی در تگ آلت تصاویر در گوگل برای درک بهتر معنا و مفهوم خود کمک خواهید کرد. در گذشته شاید این موضوع از اهمیت بسیار بالایی برخوردار بوده باشد، اما در حال حاضر با توجه به قدرت درک گوگل از زبان فارسی، انجام این کار تاثیر گذشته خود را ندارد. با این حال اگر در مورد یک کلمه کلیدی خاص تولید محتوا انجام می‌دهید و از طرفی این کلمه کلیدی معنا و مفهوم مشخصی در زبان فارسی ندارد. برای درک بهتر موتورهای جستجو گوگل می‌توانید از کلمات انگلیسی استفاده نمایید.

چگونه به هر صفحه از سایت خود تگ alt تصاویر اضافه نماییم؟

برای اضافه کردن تگ alt تصاویر به قالب یک سایت همه چیز به سیستم مدیریت محتوا یا همان CMS سایت شما بستگی خواهد داشت. در صورتی که از یک سیستم مدیریت محتوای اختصاصی استفاده می‌کنید و به واسطه یک برنامه نویس تمامی پارامترهای آن را شخصی سازی نمودید، برای قرار دادن تگ alt تصاویر نیز باید از او مشاوره دریافت کنید. اما زمانی که از یک سایت وردپرسی استفاده می‌کنید، شرایط برای شما بسیار ساده خواهد بود. چرا که در هر صفحه شما امکان شخصی سازی و همچنین استفاده از تگ alt تصاویر خواهید داشت.

برای این منظور تنها کافیست که عکس خود را به اضافه نمایید. سپس روی اطلاعات عکس کلیک کنید و در نهایت در بخش « متن جایگزین » اطلاعات لازم برای تگ alt تصاویر قرار دهید. بعد از بارگذاری متن در تگ آلت تصاویر و انتشار محتوای خود نیز آن را بررسی و چک نمایید. در صورتی که تمامی بخش های آن به صورت یک پارچه قرار داشت، نشانگر موس خود را روی تصاویر نگه دارید و منتظر نمایش تگ alt تصاویر باشید.

چگونه به هر صفحه از سایت خود تگ alt تصاویر اضافه نماییم؟

سخن پایانی

در این پست آموزشی به صورت ویژه در مورد تگ alt تصاویر صحبت کردیم. اما در صورتی که نکات مطرح شده در این پست آموزشی برای شما نامفهوم و یا گنگ بود، به شما پیشنهاد می‌کنیم که از طریق بخش نظرات سوال و چالش خود را با ما در میان بگذارید. در این صورت همکاران ما در کوتاهترین زمان ممکن پاسخ آن را برای شما عزیزان ثبت خواهند کرد. در پایان لازم است که یک جمع بندی کلی از نکات مطرح شده در این پست آموزشی خدمت شما عزیزان ارائه نماییم. استفاده از تگ alt تصاویر برای سئو بهتر یک صفحه کاملا الزامی است. چرا که موتورهای جستجو مانند ما یک صفحه را مشاهده نخواهند کرد. آن ها نمی‌توانند معنا و مفهوم یک تصویر را درک کنند. به همین دلیل است که از تگ آلت تصاویر برای انتقال بهتر مفاهیم کمک خواهیم گرفت.

برای نوشتن یک تگ آلت تصویر بسیار عالی لازم است که در خلاصه ترین حالت ممکن تمامی کلمات کلیدی مورد نظر خود را در قالب چند جمله بیان کنید. از طرفی به این موضوع نیز توجه کنید که تعداد این کلمات بسیار محدود است و شما باید در خلاصه و مفید‌ترین حالت ممکن بر اساس پرسونای مخاطبین خود جمله بندی خود را تکمیل کنید. در نهایت نیز تگ alt تصاویر خود را بررسی کنید که نمایش مناسبی داشته باشند. در برخی مواقع تگ آلت ثبت شده به درستی کار نمی‌کند و باید در همان ساعت اولیه بررسی شود.

نویسنده : امیر شادان پور

امیر شادان پور 😎 متخصص تولید محتوا « Content Marketing »و رپورتاژ نویسی پژوهشگر حوزه سئو و علاقه مند به تولید محتوای کاربردی و سئو شده، علاقه مند به حوزه تکنولوژی و دیجیتال مارکتینگ توانایی تولید محتوای تخصصی و ترجمه زبان انگلیسی مشغول همکاری با برترآموز😏

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *