هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

ورود | ثبت نام
بهترین CMS از نظر کدام است؟

بهترین CMS از نظر سئو کدام است؟

دسته بندی : سئو
1402/06/22

با مطالعه این مقاله می‌توانید دید بسیار جامعی نسبت به مجموعه CMS موجود پیدا کنید.

در نتیجه با توجه به نوع سایت و اهداف تجاری خود نیز بهترین CMS را انتخاب کنید و به واسطه آن سئو سایت خود را نیز تقویت نمایید.

سلام بر دنبال کنندگان سایت برترآموز، ما اومدیم با یک مقاله کاربردی برای بررسی بهترین CMS  از نظر سئو، گرچه این موضوع در دوره آموزش سئو سایت برترآموز مورد بررسی قرار گرفته است، با این حال به دلیل درخواست‌های بسیار زیادی شما عزیزان تصمیم گرفتیم که به صورت عمومی در بخش وبلاگ برترآموز نیز این موضوع بسیار مهم را بررسی کنیم. امروزه سیستم‌های مدیریت محتوای بسیار زیادی وجود دارد و هر یک از آن ها یک هدف واحد را دنبال می‌کند. اما نکته بسیار مهم آن در این است که ویژگی‌های جذاب هر یک از آن ها باعث شده است که عملکرد متفاوتی در هر سایت از خود نشان دهند.

تا قبل از ظهور CMS شما برای بارگذاری چند خط متن ساده در وب‌سایت خود نیاز به برنامه نویسی و طی کردن مراحل بسیار پیچیده داشتید. به همین دلیل قرار دادن محتوا برای صاحبین سایت بسیار سخت بود و باعث شده بود که آن ها به تولید محتوا کاربردی توجه کافی نداشته باشند. به همین دلیل نیز نمی‌توانستند از سئو سایت خود نتیجه مناسبی دریافت کنند. اما با گذشت زمان با وجود آمدن سیستم CMS مانند وردپرس، جوملا، دورپال، پی اچ دی نیوک، مجنتو، پرستاشاپ، اوپن کارت، ویکس و … شرایط به صورت کلی تغییر کرد. افراد می‌توانستند به سادگی هر چه تمام با چند کلیک ساده هر نوع محتوایی را در سایت خود بارگذاری کنند. برای گوگل تفاوتی ندارد که شما از چه سیستم CMS برای سایت خود استفاده می‌کنید.

اما برخی از آن ها می‌تواند نتیجه بهتری برای شما به دنبال داشته باشند. به همین دلیل است که است که پیدا کردن بهترین CMS از نظر سئو برای شما مهم است. در این مقاله برای درک بهتر شما هر یک از آن ها را به صورت کامل و جامع بررسی خواهیم کرد. در این صورت شما می‌توانید به یک انتخاب عالی دست پیدا کنید.

سیستم مدیریت محتوا یا همان Content management system چیست؟

سیستم مدیریت محتوا که به اختصار با نام CMS شناخته می‌شود، یک نوع رابط کاربری تعریف شده بین شما و سایت است که به اپراتور سایت اجازه بارگذاری محتوا بدون انجام مراحل سخت و پیچیده را می‌دهد. در حال حاضر چندین و چند مدل سیستم CMS وجود دارد که برای بارگذاری محتوا مورد استفاده قرار می‌گیرد. هر یک آن ها نیز ویژگی خاص خود را دارد و به افراد اجازه می‌دهد که با توجه به نیاز خود یک برنامه ریزی مناسب انجام دهند. در حال حاضر دو دسته CMS وجود دارد که به سیستم های منبع باز و سیستم‌های اشتراکی معروف می‌باشند. بهترین CMS از نظر سئو برای سایت‌ها معمولا سیستم‌های Open Source و یا منبع باز می‌باشند.

چرا که شما با یک بار تهیه آن می‌توانید در کدهای اصلی آن تغییرات ایجاد کنید. در این صورت اگر آپدیت جدیدی برای الگوریتم‌های گوگل و یا هسته گوگل نیز لحاظ شود. شما به سادگی می‌توانید با استفاده از دسترسی به کدهای CMS تغییرات مد نظر خود را لحاظ نمایید. دسته دوم سیستم‌های مدیریت محتوای سایت CMS اشتراکی می‌باشد. در این حالت شما باید CMS مورد نظر خود خریداری کنید و به صورت مجموعه‌ای از آن استفاده نمایید. برخی افراد اعتقاد دارند که بهترین CMS از نظر سئو این دسته می‌باشد که ما با آن مخالف می‌باشیم. چرا که شما برای ارتقاء و یا تغییر در خدمات خود باید هزینه مجزا پرداخت کنید و از طرفی این موضوع نیز برای شما بسیار زمان بر خواهد بود.

در حال حاضر بهترین سیستم‌های مدیریت محتوا سیستم‌های منبع باز می‌باشد. با این حال در بخش‌های بعدی انواع این سیستم‌ ها را مورد بررسی قرار خواهیم داد تا شما بر اساس نیاز خود بتوانید بهترین CMS از نظر سئو برای سایت خود را انتخاب کنید. گرچه رابط کاربری اکثر آن ها شبیه به هم می‌باشد. با این حال شما با شناخت هر یک از آن ها می‌توانید مناسبترین گزینه را انتخاب کنید و از طرفی با استفاده از سیستم برنامه ریزی انتشار آن ها در مدیریت زمان خود عملکرد بهترین به ثبت رسانید.

بررسی دقیق انواع سیستم‌های مدیریت محتوا

در این بخش قصد داریم به صورت کاربردی انواع سیستم‌های مدیریت محتوا را بررسی کنیم و در پایان نیز نظر خود را در مورد آن ذکر کنیم. به این نکته توجه نمایید که تمامی این سیستم‌های مدیریت محتوای کیفیت بسیار عالی دارند که توانسته‌اند به چنین جایگاهی دست پیدا کنند. با این حال شما به عنوان یک فرد خبره باید تمام تلاش خود را به کار گیرید تا با توجه امکانات و تخصص خود بهترین گزینه را انتخاب کنید. زمانی که شما بهترین CMS از نظر سئو را انتخاب می‌کنید، راحتی و عملکرد شما در درجه دوم قرار می‌گیرد.

بررسی دقیق انواع سیستم‌های مدیریت محتوا

1.    وردپرس

اگر بخواهیم با شما صادق باشیم بهترین CMS از نظر سئو با توجه به تحقیقات ما سیستم وردپرس می‌باشد. میزان محبوبیت و نصب آن نیز می‌تواند این گزینه را به شما اثبات کند. به همین دلیل است که بخش « آموزش وردپرس » در برترآموز از پربازیدترین بخش‌های ما می‌باشد. اولین دلیل محبوبیت و میزان نصب بالای آن سادگی و رابط کاربری آسان آن می‌باشد. شما به سادگی می‌توانید با هر زبانی به تمامی بخش‌های سایت خود دسترسی داشته باشید و از طرفی مدیریت محتوای سایت برای شما به سادگی آب خوردن باشد.

دومین ویژگی بسیار جذاب CMS وردپرس در این است که شما می‌توانید با توجه به تغییرات گوگل و آپدیت الگوریتم‌های آن می‌توانید CMS خود را به روز رسانی کنید. البته وردپرس در بازه‌های زمانی کوتاه مدت آپدیت‌های جدیدی ارائه می‌دهد و رابط کاربردی خود را بهبود می‌بخشد. به همین دلیل است که افراد بسیار زیادی تمایل دارند که از سیستم مدیریت محتوا برای سایت خود استفاده نمایند. سومین ویژگی بسیار جذاب CMS وردپرس وجود افزونه‌های بسیار زیادی رایگان و یا پریمیوم ارزان قیمت برای آن می‌باشد. نصب آن ها نیز بسیار ساده است و به سادگی با چند کلیک می‌توانید به هدف خود دست پیدا کنید.

به همین دلیل است که در حال حاضر بیشتر سایت‌های فعال در این حوزه برای مدیریت سیستم مدیریت محتوای خود اقدام به نصب و راه اندازی سیستم وردپرس در کسب و کار خود می‌کنند. به یاد داشته باشید که استفاده از سیستم مدیریت محتوای وردپرسی نیاز به هیچ دانش برنامه نویسی ندارند. حال به عنوان مثال اگر شما بخواهید یک سایت «آموزش فتوشاپ» راه اندازی کنید به سادگی بدون نیاز به هیچ کدی می‌توانید به هدف خود دست پیدا کنید. در بخش وبلاگ سایت برترآموز مقالات بسیار زیادی در این حوزه وجود دارد و شما به سادگی می‌توانید با بررسی هر یک از آن ها شناخت بهتری نسبت به این سیستم مدیریت محتوای بسیار جذاب پیدا کنید.

2.    دروپال

زمانی که به دنبال بهترین سیستم مدیریت محتوا از نظر سئو بودیم ویژگی‌های بسیار جذاب دروپال نظر ما را به خود جلب کرد. CMS دروپال از سال 2001 راه اندازی شده است و تا به امروز تغییرات بسیار زیادی کرده است. شاید بتوان این افزونه را یک رقیب جدی برای وردپرس دانست چرا که سرعت ارتقاء ویژگی‌های آن بسیار بالا می‌باشد. امکان مدیریت محتوا، مدیریت بخش فروشگاهی سایت، افزونه‌های جذاب و … باعث شده است که افراد بسیار زیادی آن را به عنوان CMS اصلی خود انتخاب کنند. از دیگر ویژگی‌های جذاب سیستم مدیریت محتوای دروپال می‌توان به منبع باز بودن آن اشاره کرد. در این صورت اگر شما بخواهید تغییرات کلیدی در CMS سایت خود اعمال کنید به سادگی بدون پرداخت هزینه می‌توانید به آن دسترسی پیدا کنید.

دروپال دارای قالب‌های بسیار زیادی متنوعی می‌باشد که به شما اجازه می‌دهد بر اساس نیاز خود بهترین گزینه را انتخاب نمایید. البته اگر بخواهید که مدل اختصاصی خود را در طراحی سایت استفاده کنید، لازم است که هزینه آن را به صورت جداگانه پرداخت کنید. یکی از مهمترین ویژگی‌هایی که باعث شده است برخی از سئو کاران دروپال را به عنوان بهترین CMS از نظر سئو انتخاب کنند، دسترسی به ماژول‌های گوناگون می‌باشد. البته میزان درک و توانایی شما در استفاده از آن ها نیز بسیار مهم است و می‌تواند برای شما یک نقش حیاتی ایفا کند. در نهایت باید به امنیت بسیار بالای این سیستم مدیریت محتوا نیز اشاره کنیم. زمانی که قرار است یک سیستم مدیریت محتوا را مورد بررسی قرار دهیم، صرفا نباید پارامترهای سئو را در آن دخیل بدانیم. بلکه باید امنیت آن را نیز مورد بررسی قرار دهیم.

شاید برای شما جالب باشد که بدانید سایت‌های همچون پورتابل اصلی ناسا، وزارت بهداشت آمریکا، دانشگاه آکسفورد، دانشگاه هاروارد، نفت توتال، وزارت دفاع جمهوری اسلامی ایران، فتا، شورای عالی و مرکز ملی فضای مجازی، پایگاه جهانی لینوکس همگی از این سیستم مدیریت محتوا استفاده می‌کنند. به همین دلیل است که برخی از صاحبین کسب و کار نیز بهترین CMS از نظر سئو را دروپال می‌دانند.

3.    جوملا

از دیگر سیستم‌های مدیریت محتوا که شاید بتوان به عنوان بهترین CMS از نظر سئو نیز آن را بررسی کرد، جوملا می‌باشد. این سیستم مدیریت محتوا بر اساس زبان برنامه نویسی PHP می‌باشد . به همین دلیل برای کسانی که سایت‌های برنامه نویسی شده استفاده می‌کنند، می‌توانند بسیار جذاب باشد. با این حال یکی از نکاتی شما می‌توانید به آن به چشم یک ویژگی جذاب نگاه کنید نصب بسیار بالای آن توسط صاحبین کسب و کار می‌باشد. از طرفی رابط کاربری بصری جوملا بسیار جذاب است و می‌تواند نظر صاحبین کسب و کار را به خود جلب کند. از طرفی به این موضوع توجه نمایید که پایگاه داده جوملا MySQL باشد و این ویژگی برای سایت‌های با ورژن کد نویسی بسیار جذاب می‌باشد.

جوملا به دلیل مخاطبین بسیار زیادی که دارد از زبان‌های مختلف پشتیبانی می‌کند. اما نکته بسیار مهم آن در این است که هر زبان را به درستی درک کرده است. در برخی مواقع زمانی که شما از سیستم مدیریت محتوای انگلیسی زبان استفاده می‌کنید، بخش زبان فارسی آن اشکالات بسیار زیادی دارد. اما جوملا در این دسته بندی قرار ندارد و توانسته از 75 زبان زنده روز دنیا به بهترین شکل پشتیبانی کند. به همین دلیل است که برخی از سئو کاران جوملا را به عنوان بهترین CMS از نظر سئو می‌شناسند. چرا که درک زبان بارگذاری کننده در کیفیت محتوا نقش و اهمیت بسیار بالایی دارد. معمولا یکی از نکات بسیار مهم در سئو که ریسپانسیو بودن می‌باشد.

فرض کنید که شما بخواهید یک سایت «آموزش زبان انگلیسی» و یا «آموزش زبان آلمانی»  راه اندازی کنید. در این صورت بخش قابل توجهی از مخاطبین شما را مخاطبین با تلفن همراه تشکیل خواهند داد. در صورتی که شما نتوانید برای آن ها محتوای مناسبی قرار دهید به سادگی آنان را از دست می‌دهید. به همین دلیل جوملا روی ریسپانسیو بودن خود بسیار کار کرده است و می‌تواند با این ویژگی به سئو سایت شما کمک فراوانی داشته باشد. البته جوملا برای سئو بهتر یک سایت ویژگی‌های بیشتری را نیز در آینده اضافه خواهد کرد، چرا که اخبار آپدیت بعدی خود به این موضوع اشاراتی نموده است.

جوملا

4.    GoDaddy

یکی از سایت‌هایی که به عنوان سیستم مدیریت محتوای اشتراکی شناخته می‌شود، سایت GoDaddy می‌باشد. برای استفاده از این سایت شما باید دانش سئوی بالایی داشته باشید. این سایت برخلاف دیگر سیستم‌های مدیریت محتوایی که در بخش قبل معرفی کردیم، رابط کاربری پیچیده‌ای دارد. اما نکته بسیار مهم آن در این است که سیستم آنالیز سئو پیشرفته آن موجب شد که افراد بسیار زیادی آن را به عنوان بهترین CMS از نظر سئو شناسایی کنند. از طرفی به این موضوع نیز توجه نمایید که یک سیستم مدیریت محتوای حرفه‌ای باید بتواند محتوای شما را مانند گوگل نگاه کند و به آن رتبه و امتیاز بدهد.

به همین دلیل است که سایت GoDaddy علاوه بر این که محتوای شما را مورد بررسی قرار می‌دهد، تمام تلاش خود را به کار خواهد گرفت تا چند راهنمایی کاربردی نیز برای شما داشته باشد. در این صورت شما می‌توانید به سادگی بر اساس دانش و توانایی خود این تغییرات را اعمال کنید.

استفاده از تمامی خدمات سایت GoDaddy رایگان نخواهد بود، اما اگر شما قرار است که چند سایت را مدیریت کنید و به عنوان یک سئوکار خبره شناخته می‌شوید، قطعا استفاده از آن می‌تواند روی اعتبار شما تاثیر ویژه‌ای داشته باشد. به عنوان مثال سایت GoDaddy یک بخش ویژه تحت عنوان SEO دارد که با استفاده از آن به شما پیشنهاد کلمات کلیدی و انواع کیبورد گپ را خواهد داشت. اما نکته بسیار مهم آن در این است که شما با استفاده از توانایی و قدرت سئو سایت خود انتخاب کنید که کدام یک از آن ها برای سایت شما مفید خواهد بود و یا خیر. چرا که حتی اگر از بهترین CMS از نظر سئو استفاده کنید، اما دانش سئو کافی نداشته باشید، کار شما بسیار سخت خواهد شد.

بر اساس آخرین تغییراتی که در سیستم مدیریت محتوای این سایت انجام شده است، می‌توان به این موضوع اشاره کرد که ابزارهای شما برای بررسی فنی محتوا بیشتر شده است. با این حال بهتر است که خود شما هر یک این ابزار را به صورت شخصی مورد بررسی قرار دهید. در این صورت می‌توانید استفاده بسیار بهتری از آن داشته باشید.

5.    Wix

اگر به دنبال یک سیستم مدیریت محتوای اختصاصی با هاستینگ شخصی می‌باشید، قطعا wix می‌توانید به عنوان بهترین گزینه برای شما عمل کند. علت اینکه بیشتر سئو کاران بهترین CMS از نظر سئو را wix می‌دانند نرخ ایندکس بسیار بالای آن می‌باشد. چرا که با هاست اختصاصی و همچنین بررسی دقیق محتوای شما به اپراتور کمک می‌کند که در سایت محتوای بی کیفیت بارگذاری نکند. رابط کاربری و مراحل استفاده از آن شاید اندکی حرفه‌ای باشد. به همین دلیل است که تعداد کاربران آن به نسبت سیستم‌های مدیریت محتوای قبلی آنچنان زیادی نیست. از طرفی به این نکته نیز توجه نمایید که خدمات این سیستم مدیریت محتوا رایگان نخواهد بود. اما چندین پلن مختلف دارد که شما با توجه به نیاز خود می‌توانید از آن ها استفاده نمایید.

انتقاد برای از افراد به CMS ویکس نداشتن تنوع خدمات بالا مانند وردپرس می‌باشد. اما نکته بسیار مهم آن در این است که کیفیت خدمات موجود آن بسیار زیادی است و می‌تواند به افراد کمک کند که بهترین استفاده را از آن داشته باشند. دقت کنید که تعداد خدمات یک CMS اصلا مهم نیست، بلکه کیفیت هر یک از خدمات آن مهم است. این موضوع مشخص می‌کند که سایت شما تا چه اندازه می‌تواند به صورت کاربردی محتوای خود را مدیریت کند. البته لازم به ذکر است که است که ویکس در آپدیت‌های جدید خود توانست نقاط ضعف خود را اصلاح کند و از طرفی خدمات خود را با کیفیت بیشتر و تنوع بالاتر ارائه دهید. چرا که همیشه افراد از یک CMS پریمیوم انتظار خدمات حرفه‌ای و با سطح پیشرفته دارند.

سیستم مدیریت محتوای ویکس حتی به فرد اجازه ساخت یک آنلاین شاپ را نیز می‌دهد. اما به شما توصیه می‌کنیم که از این قابلیت آن استفاده نکنید، چرا که ابزارهای حرفه‌ای‌تر مانند شاپیفای وجود دارند که می‌توانند نیاز شما را رفع کنند. حال اگر بخواهیم به یک ویژگی فنی ویکس اشاره کنیم، باید به ریسپانسیو بودن آن برای موبایل اشاره کنیم. در نهایت توصیه ما به شما این است که در یک دامنه آزمایشی این CMS را بررسی کنید و در صورت رضایت داشتن از آن استفاده نمایید.

سیستم مدیریت محتوای Wix

در بررسی بهترین CMS از نظر سئو باید به چه نکاتی توجه کنیم؟

تا این بخش از مقاله شما یک دید جامع نسبت به بهترین سیستم‌های مدیریت محتوا پیدا کردید. حال شاید برای شما این سوال ایجاد شود که در بررسی بهترین CMS از نظر سئو باید به چه نکاتی توجه کرد. اولین و مهمترین ویژگی که شما باید مد نظر قرار دهید، اجازه شخصی سازی کردن صفحه محتوای شما می‌باشد. به عنوان مثال شما چگونه می‌توانید توضیحات متا، تصاویر، فایل‌های صوتی، ویدیو و … را در صفحه خود قرار دهید. چرا که هر یک از این پارامترها از نظر سئو ارزش دارد و می‌تواند روی کیفیت محتوای شما تاثیر شایانی داشته باشد. نکته بعدی که در بررسی بهترین CMS از نظر سئو باید به آن توجه نمایید، امکان شخصی سازی بخش URL سایت شما می‌باشد. همانطور که می‌دانید برای موتورهای جستجو دامنه شما بسیار با اهمیت و ضروری می‌باشد.

یکی از مهمترین نکاتی که در سیستم مدیریت محتوای خود باید به آن توجه نمایید، امکان لینک سازی داخلی و خارجی می‌باشد. یک محتوای با ارزش از نظر سئو حداقل نیاز به سه لینک سازی داخلی دارد. چرا که این موضوع به اعتبار مقاله شما کمک شایانی می‌کند. از طرفی به این موضوع نیز توجه نمایید که شما برای لینک دادن به مقاله خود نیز نیاز دارید تا در مقالات بعدی خود از همین سیستم لینک سازی استفاده کنید. یکی دیگر از ویژگی‌هایی که در شناسایی بهترین CMS از نظر سئو می‌تواند به شما کمک کند، امکان برچسب گذاری می‌باشد. البته دقت کنید که این روش معمولا استراتژی‌های خاص خود را دارد و در صورتی که اطلاعات کافی در مورد آن ندارید، بهتر است که از آن استفاده نکنید.

در مورد واکنشگرا و یا ریسپانسیو بودن CMS نیز در بخش‌های قبلی صحبت کرده‌ایم و نیاز به تکرار مجدد آن نمی‌باشد. یکی از ویژگی‌هایی سیستم مدیریت محتوا که معمولا سئوکاران خبره روی آن تاکید فراوان دارند، امکان ایجاد نقشه سایت می‌باشد. چرا که این موضوع روی نرخ خزش سایت شما تاثیر ویژه‌ای دارد. البته این موضوع در بخش مقالات سایت برترآموز به صورت کامل و جامع مورد بررسی  قرار میگیرد و شما می‌توانید از آن استفاده نمایید.

سخن پایانی

در این مقاله به صورت کامل و جامع در مورد بهترین CMS از نظر سئو و همچنین کاربران آن ها صحبت کردیم. زمانی که شما به دنبال نصب یک سیستم مدیریت محتوا در سایت خود می‌باشید، همواره به این موضوع توجه نمایید که امکان گزارش دهی CMS شما نیز بسیار مهم است. زمانی که شما بتوانید از سیستم تحلیلی مناسب برای مدیریت محتوای سایت خود استفاده کنید. بهره وری سایت شما در کوتاه مدت و بلند مدت افزایش پیدا خواهد کرد. از طرفی برای سئو حرفه‌ای سایت نیز یکی از مهمترین ابزار شما مدیریت محتوا می‌باشد.

 بنابراین نیاز خواهید داشت تا هر بخش از سایت خود را به صورت اصولی و دقیق مورد بررسی قرار دهید. در صورتی که هر بخش از این مقاله برای شما گنگ و یا نامفهوم بود، به سادگی می‌توانید از طریق بخش کامنت‌های سایت آن را با ما مطرح کنید. در این صورت همکاران ما در کوتاهترین زمان ممکن پاسخ آن را برای شما ثبت خواهند کرد.

نویسنده : امیر شادان پور

امیر شادان پور 😎 متخصص تولید محتوا « Content Marketing »و رپورتاژ نویسی پژوهشگر حوزه سئو و علاقه مند به تولید محتوای کاربردی و سئو شده، علاقه مند به حوزه تکنولوژی و دیجیتال مارکتینگ توانایی تولید محتوای تخصصی و ترجمه زبان انگلیسی مشغول همکاری با برترآموز😏

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *