هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

ورود | ثبت نام
افراد سمی در کار چه کسانی هستند؟ برتر آموز

افراد سمی در کار چه کسانی هستند؟ بررسی تمام ویژگی‌ ها

دسته بندی : کسب و کار
1401/08/14

در محیط‌های کاری شما با انواع و اقسام ایده‌ها ، اخلاق‌ها و عقایدهای مختلف روبرو می‌شوید و باید تلاش کنید تا بتوانید خودتان را با افراد مختلف در محیط کاری وقف بدهید. شما تایم زیادی در محیط کار و در کنار همکاران و کارفرمایان هستید بنابراین نمی‌توانید تمام این تایم را به جدل و دعوا بپردازید باید بتوانید به خوبی این تایم را مدیریت نمایید. متاسفانه افرادی وجود دارند که محیط کار را به جو منفی و سمی تبدیل می‌کنند لذا برای این که در محیط کاری آسیبی نبینید باید بتوانید از این جو دوری نمایید. اگر ویژگی این افراد را بلد نیستید و یا تا به حال با این افراد آشنایی نداشته اید در ادامه این مقاله همراه برتر آموز باشید تا به خوبی راجب به افراد سمی در محیط کار صحبت نماییم.

افراد سمی در کار چه کسانی هستند؟ آیا می‌توان با بررسی ویژگی‌های مشخص این افراد را تشخیص دهیم؟

بله به راحتی این افراد قابل تشخیص هستند.

البته ممکن است در یکسری از محیط‌های کاری شما اصلا با افراد سمی روبرو نباشید ولی این موضوع برای همه یکسان نیست!

افراد سمی انرژی زیادی در محیط‌ کاری از شما می‌گیرند ولی اگر بتوانید این افراد را شناسایی کنید می‌توانید تا حد زیادی از عواقب آن جلوگیری نمایید.

گاهی اوقات برخی از افراد ناخواسته و به خاطر شرایط نامناسب در یک لحظه خاص یکسری از ویژگی‌های افراد منفی و سمی را دارند . بنابراین باید در شناسایی این افراد دقیق رفتار نمایید.

برخی از افراد با توجه به تایپ شخصیتی که دارند اصلا نمی‌توانند به صورت گروهی و در محیط کاری فعالیت کنند بنابراین در همین مرحله اول ما به این افراد پیشنهاد می‌کنیم تا از مشاغل فریلنسری استفاده نمایید.

در مشاغل فریلنسری شما با آموزش‌های جامع و کاربردی می‌توانید به خوبی متخصص بشوید فقط کافیست منبع مناسبی را برای این کار انتخاب نمایید. برای مثال اگر به مسائل سئو و طراحی سایت وردپرسی علاقه دارید برتر آموز برای شما آموزش‌های مناسبی همچون آموزش سئو ، آموزش وردپرس و…. را در نظر گرفته است.

آنچه که شما در این مقاله می‌آموزید:

  • افراد سمی در کار چه کسانی هستند؟
  • کار کردن با افراد سمی چه عواقبی را به دنبال دارد؟

افراد سمی در کار چه کسانی هستند؟

در همین ابتدای مقاله بدون پر حرفی به سراغ اصل مطلب یعنی افراد سمی در کار چه کسانی هستند؟ برویم و درادامه مضرات کار با این افراد هم بررسی می‌کنیم.

همانطور که در ابتدای مقاله ذکر کردیم این ویژگی‌ها باید به صورت پیوسته در افراد باشید بنابراین اگر شخصی این ویژگی‌ها را به صورت پیوسته داشته باشد می‌توانید از این افراد در محیط کاری دوری نمایید.

تنبل‌ها سمی هستند!!

با خواندن این تیتر قطعا به این فکر کردید که الان تمامی همکاران و یا حتی خودتان هم سمی هستید!!

اما دست نگه دارید!

منظور ما فراتر از معنی تنبل است!

افراد سمی تنبل افرادی هستند که دائما از کار دوری می‌کنند. وظایف خود را به خوبی انجام نمی‌دهند. این افراد مدام از زیر کار فرار می‌کنند و باعث می‌شود این کار را افراد دیگری در محیط کار انجام دهند و جالب است بدانید که در انتهای کار حقوق خود را به صورت کامل دریافت می‌کنند. این افراد نمونه کامل افراد سمی هستند که اگر در گروه و محل کار خود از این افراد دارید به سرعت از مشاعرت دوری نمایید.

در برابر این افراد چه اقدامی انجام دهیم؟

این افراد به خاطر این که کار مربوط به خودشان را انجام ندهند و به گردن دیگران بیاندازند معمولا سایر کارمندان و همگروهی‌های خود را دائما با جملاتی مثل حالا امروز حوصله ندارم ، امروز عجله دارم ، الان وقتش نیست و…. فریب می‌دهند که شما در برابر این جملات آگاه باشید و اصلا کار این افراد را به گردن نگیرید.

افراد سمی در محیط کار

غیبت کنندگان در محل کار

خوب شما زمانی که در محل کار قرار می‌گیرید ، اجتماعی از یکسری افراد هستید که در فرهنگ و خانواده مختلف بزرگ شده و عقاید متفاوتی دارد ، بنابراین ممکن است در ادامه فرآیند کاری خود با چالش روبرو شوید. این چالش می‌تواند حتی شامل دعوا و درگیری نیز باشد. وظیفه سایر کارمندان در این مواقع این است که سعی کنند این موضوع را کنترل کرده و اجازه ندهند که این اختلاف‌ها شدت پیدا کند. در مقاله بهترین استراتژی رفع اختلاف در محیط کار به خوبی راجب به این موضوع صحبت کرده‌ایم.

حالا افراد سمی در این مواقع به خوبی قابل شناسایی هستند. این افراد به جای حل مشکل و کنترل کردن آن دائم در حال غیبت کردن میان دو طرف دعوا هستند تا با افزایش اختلاف بتوانند ماجراهای بدی را بوجود بیاورد.

غیبت کنندگان تنها در این مواقع پیدا نمی‌شوند بلکه این افراد می‌توانند درست در زمانی‌ که همه چیز خوب و عالی است تفرقه اندازی کنند تا بتوانند سیستم را مختل کنند. این افراد دائما فضای شرکت و کارمندان را زیر نظر می‌گیرند تا بتوانند اطلاعات خوبی را کسب کنند سپس از طریق همین اطلاعات تفرقه اندازی نمایند.

در برابر این افراد چه کنیم؟

اگر فردی کنار شما نشست و شروع به غیبت کردن از سایر همکاران کرد فقط شنوده باشید و در انتها با جملاتی که مانند اصلا به این موارد توجهی ندارم ، ایرادی ندارد ، اصلا مهم نیست نقشه شوم این افراد را خنثی نمایید. به خاطر داشته باشید در صورت همکاری و دامن زدن به این افراد شما هم ممکن است شخصیت سمی پیدا نمایید.

دلسرد کنندگان!!

قطعا با این اشخاص در محیط کاری و حتی زندگی نیز سر و کار داشته اید. این افراد تنها نقش این را دارند که شما را از انجام کار و یا عملیاتی دلسرد کنند.

برای مثال بررسی کردید که پروژه تمام وقت یک شخصی را در کار بگیرید و تمامی افراد شرکت هم موافقند. فرد سمی میگه که وااای اصلا این کار رو نکنیداااا ، می‌دونید چه قدر پروژه شخص X انرژی ازتون می‌گیره ؟؟ فکر کردید که حقوق این کار چه قدر کمه ؟؟ واای باید هر شب 2 ساعت بیشتر تو شرکت بمونیدااا ، من که اصلا حاضر نیستم با همچین آدمی قرار دارد ببندم!

حالا شما برای بستن این پروژه به این فکر کردید که قرار است چالش‌های جدیدی را تجربه کنید. روی برندسازی و بازاریابی دهان به دهان کسب و کار شما تاثیرگذار است. درست است که قراره تایم بیشتری بذارید اما در عوض حقوق بیشتر دریافت می‌کنید.

به این نکته توجه داشته باشید که دلسرد کنندگان با واقع بینی متفاوت است. این افراد در تمامی شرایط شما را از انجام فعالیت‌ها دلسرد می‌کنند.

استادان همه چیز دان!!

و امان از افرادی که در هر ساعت و ثانیه فکر می‌کنند همه‌چیز بلدند! این استاد همه‌ چیزدان‌ها در هر کاری دخالت کرده و تز استادانه می‌دهند. افراد همه چیزدان معمولا از غرور زیادی با خود بزرگ بینی هم برخورددار است و توقع دارند تمامی کارمندان هنگام مشکلات و درخواست‌ها از آن‌ها کمک بگیرند.

اگر چنین افرادی در محیط کاری خود دارید خونسرد باشید و اجازه دخالت یا حتی اظهار نظر هم ندهید. در نهایت این شما هستید که باید پروژه خود را آماده کنید ، البته می‌توانید از همکاران خود بخواهید تا شما را راهنمایی کنند اما هرگز اجازه اظهارات استادانه ندهید.

غر غروهاااا

امان از دست غر زنندگان که حسابی اعضای شرکت را اذیت می‌کنند. این افراد در طول روز دائم در حال شکایت و غر زدن هستند. چرا چایی سرده ؟ قهوه آماده نیست؟  هوا سرده ؟ چرا امروز کار زیاده و…. بی شک افرادی که غر می‌زنند انرژی زیادی را از شما خواهند گرفت. مهمترین نکته‌ای که در برابر این افراد داریم این است که سعی کنید از آنها دوری نمایید.

افرادی که هزینه‌های شخصی خود را با حساب شرکت انجام می‌دهند.

تنخواه دارها معمولا وظیفه هزینه‌های شرکت را بر عهده دارند و این افراد با توجه به هزینه‌هایی که انجام می‌دهند رسید دریافت می‌کنند. تنخواه دارها معمولا افراد قابل اعتماد و درستی هستند اما برخی اوقات افراد سمی مسئولیت این کار را بر عهده می‌گیرند.

این افراد هزینه‌های شخصی خود را با حساب تنخواه انجام می‌دهند که خوب امری نادرست است. برای این که شاهد این موارد نباشید باید هزینه تنخواه دارها را بررسی نمایید و این کار را به دست آدم با اطمینان بسپارید.

افرادی که رفتار مناسب با سایر افراد ندارند!

قطعا بارها دیده‌ایم که یک کارمند رفتار نامناسب با مشتریان و و حتی سایر همکاران خود دارد. این افراد معمولا سمی‌ترین‌ها هستند. ما وظیفه داریم که رفتار مناسب و خوبی را با افراد داشته باشیم و از بد رفتاری بپرهیزیم!

سمی‌ها حسودند.

افراد سمی تماما موفقیت‌ها را برای خودشان می‌خواهند. این افراد از موفقیت سایر کارمندان خوشحال نشده و سعی می‌کنند تا همواره خللی در کار بقیه ایجاد کنند تا به موفقیت نرسند. افراد حسود به سرعت می‌توانند روی خلق و خوی شما تاثیر بگذارند بنابراین در صورت مشاهده چنین مواردی حتما دوری نمایید.

افرادی که همیشه احساس می‌کنند بقیه مقصرند.

یکسری از افراد همیشه عادت دارند خود را بدبخت جلوه داده و مقصر اصلی تمام اتفاقات بد را فردی بجز خودشان یعنی سایر همکاران بدانند. این‌ افراد معتقدند که منشأ همه اتفاقات بد ، در بیرون است و خودشان هیچ نقشی در این گونه مسائل ندارند. توجه داشته باشید که این افراد در این باره نیز به خوبی نفش بازی می‌کنند.

شاید براتون جالب باشه که اگر به دلیل کم کاری و انجام ندادن صحیح وظایف شغلی و یا هر مسئله دیگری اخراج بشن مدیرشان را فردی ظالم و خود را مظلوم می‌دانند ضمنا به همه می‌گویند که چطور زحماتشان نادیده گرفته شده و با بی عدالتی ، اخراج شده‌اند.

این افراد دمدمی مزاج هستند.

افراد سمی ‌می‌توانند در هر ثانیه از شبانه روز چندین شکل متفاوت باشند. حتی ممکن است این افراد به شما حمله کنند با شما دعوا کنند و یا حتی احساسات خود را به شما نشان دهند. این افراد فکر می‌کنند باعث ناراحتی آن‌ها کسی نیست جز شخص شما!! عدم کنترل این بر احساسات و یا حتی خشم و عصبانیت باعث می‌شود شما نسبت به آن‌ها احساس بدی داشته باشید. هنگامی که تحت فشار هستند باید به سرعت از این افراد اجتناب کنید و حتی توصیه می‌شود برای ساعتی محیط را ترک کنید.

شناسایی افراد سمی برتر آموز

کار کردن با افراد سمی چه عواقبی را به دنبال دارد؟

تا به این جا که به خوبی با ویژگی افراد سمی آشنا شدید بهتر است بدانید که در صورت ارتباط متداوم با این افراد چه مواردی نصیب شما خواهد شد. البته که ما هنوز بر این باوریم که هر چه زودتر افراد سمی را از خود دور نمایید.

باعث افزایش استرس شما می‌شوند.

افراد سمی وظیفه دارند تا همواره استرس شما را زیاد کنند. ممکن است که شما در طول ساعت کاری اصلا برخوردی با فرد سمی نداشته باشید اما به محض این‌ که چهره این شخص را می‌بینید ، نام او را می‌شنوید و یا حتی صدای این فرد به گوش شما می‌رسد با استرس مواجه خواهید شد. همانطور که می‌دانید استرس عامل اصلی تمامی مشکلات در بدن است پس با دور شدن از افراد سمی به سلامت خود کمک نمایید.

کاهش سلامت روانی

کار کردن با افراد سمی به شما استرس ، سردرد ، فشار عصبی می‌دهد بنابراین در صورت رخداد این موارد سلامت روان شما به شدت کاهش می‌یابد.

کاهش بازدهی شما در کار

در محیط کار شما همواره تلاش می‌کنید تا تمامی کارها به بهترین روش انجام شده و بازدهی بالایی داشته باشید اما متاسفانه معاشرت با افراد سمی این ویژگی از شما خواهد گرفت و نمی‌توانید عملکرد خوبی را به جای بگذارید.

ممکن است شما هم سمی شوید!

بله درست شنیدید!!! هنگام معاشرت با افراد سمی این ویژگی به شما هم نفوذ پیدا کرده و شما هم فرد سمی می‌شوید و دور کردن این عادت‌ها ممکن است بهای زیادی داشته باشد.

البته که

برای کسب اطلاعات بیشتر برای این‌که چه شغلی مناسب شما است تا کمتر با این افراد تعامل داشته باشید ، پیشنهاد می‌شود مقاله بهترین مشاغل برای افراد درونگرا و برونگرا را مطالعه نمایید.

سخن آخر:

در این قسمت از مقالات برتر آموز سعی کرده‌ایم به خوبی موضوع افراد سمی در کار چه کسانی هستند؟ را شرح داده و نکات خوبی را برای شناسایی این افراد بیان نماییم. اگر در محیط کاری خود با چنین افرادی روبرو شدید برای حفظ سلامت روان و کارتان حتما از این افراد دوری نمایید. این افراد ممکن است به هر دلیلی بخواهند به شما نزدیک شوند بنابراین در رفتار با آنها صبور باشید.

اگر در زمینه با برخورد با افراد سمی تجربه دارید لطفا در قسمت کامنت با دوستان برتر آموزی به اشتراک بگذارید. ممنون از توجه شما.

نویسنده : تارا محمدزاده

تارا محمدزاده هستم دانشجوی کارشناسی ارشد هوش مصنوعی. در زمینه سئو ، تولید محتوا و دیجیتال مارکتینگ فعالیت میکنم. سابقه کاری در زمینه تولید محتوا و سئو موضوعات فناوری ، دیجیتال و... دارم. خوشحالم که از نوشته های من استفاده می کنید.

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *