هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

ورود | ثبت نام
مشاغل برای افراد درونگرا و برونگرا

بهترین مشاغل برای افراد درونگرا و برونگرا

دسته بندی : کسب و کار
1401/02/05

شاید هنگام انتخاب شغل ایده آل کمتر کسی به این نکته توجه نماید که آیا این شغل از لحاظ روحی مناسب افراد درونگرا و یا برونگرا است یا خیر! همه ی افراد هنگام انتخاب شغل ایده آل بیشتر به این نکته فکر میکنند که آیای این شغل درآمد خوبی را برای آنها به همراه دارد یا خیر و نکته بعدی اینکه آیا این شغل متناسب با دانش فنی این افراد هست یا خیر! تمامی این موارد نکات قابل تعملی هستند که با فکر کردن به این موارد میتوانید شغل مناسبی را برای خود اختیار کنید ولی اگر از بعد روانشناسی بخواهید به این مسئله توجه کنید باید به نکات و مواردی اشراف داشته باشید. اگر با تعلریف درونگرا و برون گرا آناشیی ندارید هیچ ایرادی ندارد چون در ابتدا میخواهیم به توضیخ کلی درباره ی این تایپ هاش شخصیتی بپردازیم سپس راجب به بهترین مشاغل برای افراد درونگرا و برونگرا توضیح دهیم، پس همراه برتر آموز باشید.

آنچه که شما در این مقاله می آموزید:

 • تایپ شخصیتی افراد برونگرا چیست؟
 • تایپ شخصیتی افراد درونگرا چیست؟
 • بهترین مشاغل برای افراد درونگرا و برونگرا

تایپ شخصیتی افراد برونگرا چیست؟

افراد برونگرا همانطور که از نام این شخصیت پیداست به افرادی گفته میشود که بیشتر میل به اجتماعی بودن دارند و از تنها بودن بیزارند، این افراد بیشتری تلاش میکنند تا در جمع ها شرکت کنند، به طوریکه کنترل یک جمع را میتوانند در دست داشته باشند. معمولا شروع کننده های مکالمه افراد برونگرا هستند زیرا این افراد بیشتر تمایل دارند تا با دنیای بیرون از خود رابطه برقرار کنند. پس به طور کلی در تایپ شخصیتی برونگرا ما شاهد افرادی هستیم که دوست دارند در مرکز توجه قرار بگیرند، این افراد میل زیادی به صحبت کردن دارند و دوست دارند حتی مشکلات و مسائل خود را با آنها مطرح نمایید. این افراد اوقات فراغت خود را با دوستان خود بیشتر سپری میکنند و سعی دارند که اغلب در جمع قرار بگیرند به طور کلی شما با تایپ شخصیتی برونگرا با یک فرد اجتماعی سر و کار دارید. البته توضیحاتی که مطرح کردیم بدین معنا نیست که شما با داشتن این تایپ شخصیتی از تنها بودن فرار میکنید، بلکه بدین معناست که این افراد بیشتر به سمت این نوع شخصیت گرایش دارند.

پیشنهاد میشود مقاله راهنمای مصاحبه آنلاین را مطالعه نمایید.

تایپ شخصیتی افراد درونگرا چیست؟

افراد درونگرا معمولا افرادی هستند که انرژی خود را از تنها موندن با خود و ذهن خود دریافت میکنند، تا این انرژی را در کنار دوستان و آشنایان خود صرف نمایند. این افراد پس از تایمی که با دوستان خود میگذرانند نیاز دارند که دوباره تنها باشند تا این انرژی را دوباره بدست آورند. با بیان این جمله متوجه شدیم که درونگرا ها صرفا شخصیت های خجالتی و به دور از اجتماع نیستند بلکه این افراد میتوانند در کنار دوستان خود قرار گیرند با این تفاوت که تایم زیادی را مانند افراد برونگرا نمیتوانند در کنار دوستان خود در دورهمی ها و مهمانی ها باشند. تایپ شخصیتی درونگرا معمولا دوست ندارند در کانون توجه جمعی قرار بگیرند، ابتدا ترجیح میدهند به صحبت های دیگران توجه کنند سپس راجب به موضوعی نظر بدهند، این افراد معمولا از تنهایی خود بیشتر از جمع بودن لذت می برند. درونگرا ها بیشتر از طریق مشاهده یک مطلب را فرا میگیرند. این افراد به جای اینکه در شرکت ها بزرگ کار کنند دوست دارند به صورت مستقل و در محیط های آرام تری فعالیت داشته باشند. این افراد از پراکندگی کار ها بیزارند و دوست دارند در یک زمان تنها روی یک پروژه کار کنند، این افراد ترجیح میدهند برای یک پروژه تنها با یک فرد در تماس باشند تا با چند مدیر و مسئول.

بهترین مشاغل برای افراد درونگرا و برونگرا

خوب تا به اینجای کار که راجب به افراد درونگرا و برونگرا صحبت کردیم و با تایپ شخصیتی این افراد آشنا شدیم، حالا قصد داریم که راجب به بهترین مشاغل برای افراد درونگرا و برونگرا صحبت کنیم و شغل های کاربردی را بیان کنیم. پس همراه برتر آموز باشید.

افراد درونگرا و برونگرا

مشاغل مناسب برای افراد برونگرا

مدیر فروش 

مدیر فروش همانطور که از نامش پیداست وظیفه مدیریت یک مجموعه برای رسیدن به اهداف فروش را دارد. این افراد به سایر اعضای تیم آموزش های صحیح برای پیشبرد اهداف کسب و کار میدهند پس لازمه این شغل این است که افرادی که دارای شخصیت برونگرا هستند این را انتخاب کنند چون باید به رهبری یک عده بپردازند و بتوانند سخنران های خوبی باشند. اگر فرد برونگرایی هستید و به شغل مدیر فروش علاقه دارید پیشنهاد میشود برای کسب اطلاعات بیشتر مقاله مهارت های مورد نیاز یک مدیر فروش موفق را مطالعه نمایید.

معلم 

معلمی نیاز به یک شخصیت کاملا برونگرا دارد. تمامی ویژگی های افراد برونگرا در شغل معلم ها خلاصه شده است. معلم ها علاوه بر شخصیت رهبری که باید داشته باشند تا بتوانند کلاس درس و بچه ها را هدایت کنند باید سخنوران خوبی باشند و دوست داشته باشند که در مشارکت های گروهی فعالیت داشته باشند. معلم ها علاوه بر گفت و گو با دانش آموز ها باید بتوانند با والدین هم رابطه خوبی را برقرار کنند. در طول دوره ی تحصیل خود بارها مشاهده کرده ایم که افرادی وجود دارند با وجود تحصیلات عالیه نمیتوانند معلم خوبی باشند زیرا علاوه بر داشتن دانش تخصصی معلم ها باید شخصیت های این تایپ شغلی را دارا باشند.

وکیل

افراد برونگرا معمولا به سراغ شغل وکالت میروند، این افراد چون باید در جامعه های مختلف حضور داشته باشند و با افراد مختلفی همواره در حال صحبت باشند معمولا تایپ شخصیتی برونگرا هستند.یک وکیل در مورد مشکلات اجتماعی و اختلافات حقوقی به افراد، مشاغل و سازمان‌های دولتی مشاوره می‌دهد و در صورت لزوم، در دادگاه از حقوق موکل خود دفاع می‌کنند. به همین دلیل این شغل بسیار مناسب افراد برونگرا است.

کارآفرین

کارآفرین ها نیاز به تایپ شخصیتی برونگرا دارند، معمولا این افراد وظایفی چون رهبری کردن افراد، مدیریت یک پروژه، رسیدگی به نیاز کارکنان و افراد را برعهده دارند. حفظ رابطه با شرکا یا مشتریان، شرکت در جلسات متعدد و تصمیم‌ گیری سریع نیز از مهم‌ترین جنبه‌ های اداره یک کسب‌ و کار است که ویژگی‌ های اساسی یک فرد برونگرا است.

افسر پلیس

برای اینکه شما یک افسر پلیس هم باشید نیاز به شخصیت برونگرا دارید تا بتوانید از پس این شغل بر بیایید زیرا ویژگی های شغلی افسر پلیس به افراد برونگرا نزدیک تر است. پلیس های نیاز دارند تا در جمع و مشارکت ها حضور داشته باشند، سخنور خوبی باشند و صد البته ویژگی رهبری را هم در درون خود داشته باشند تا بتوانند در این شغل موفق شوند.

مهمانداران

معمولا مهمانداران، کافه و رستوران دارها افرادی هستند که نیاز به شخصیت برونگرا دارند، زیرا این افراد به صورت مستقیم با آدم ها سر و کار دارند و باید بتوانند در تایم های زیادی در کنار این افراد قرار بگیرند و با آنها مشارکت داشته باشند. مهماندارن نیاز دارند تا با تمامی سنین آدم ها بتوانند ارتباط برفرار کنند، علی الخصوص با کودکان و میانسالان رابطه خوبی داشته باشند.

مدیریت منابع انسانی

شغل مدیریت منابع انسانی یکی از پررونق‌ترین و محبوب‌ترین مشاغل در بازار کار امروزی میباشد. یکی از وظایف اصلی کارشناس منابع انسانی، استخدام نیروهای جدید برای بخش‌های مختلف شرکت است. به همین دلیل این فرد باید با کارجویان مختلف ملاقات کرده و با آنها ارتباط برقرار کند تا بتواند ویژگی این افراد را بدست آورد و همچنین تمام نیاز‌های سازمان را در زمینه اشتغال برطرف کند. همچنین باید ارتباط قوی و بسیار خوبی با هر فرد سازمان داشته باشد تا در صورت وجود مشکل افراد بتوانند به کارشناس منابع انسانی رجوع کنند؛ بنابراین نقش بسیار مناسبی برای یک فرد برونگرا است و اگر این تایپ شخصیتی را دارید این شغل به شما پیشنهاد میشود.

پیشنهاد میشود مقاله مدیران خوب چه ویژگی هایی دارند؟ را مطالعه نمایید.

کارشناس روابط عمومی

کارشناسان روابط عمومی در هر شرکتی معمولا باید در طول روز با افرادی زیادی سر و کله بزنند و تایم زیادی را به صحبت کردن اختصاص بدهند، بنابراین لازمه این شغل داشتم یک شخصیت برونگرا است تا بتواند به خوبی این شغل را هدایت کند. یک کارشناس روابط عمومی باید مهارت‌های بین فردی قوی و روابط اجتماعی خوب و وسیع با مشتریان داشته باشد.

اگر شما جزو افراد درونگرا هستید و مشاغل بالا را دارید اصلا نگران نباشید زیرا در هر قاعده ای استثنایی وجود دارد. این که شما این مشاغل را دارید و افراد برونگرایی نیستید اصلا ایرادی ندارد، مهم این است که بتوانید این شغل ها را به خوبی مدیریت کنید. تمامی این موارد قوانین کلی است که گفته میشود. لازم به ذکر است ممکن است افرادی وحود داشته باشند که هم شخصیتی از درونگرا ها و هم شخصیتی از برونگرا ها را داشته باشند که اصولا این افراد انعطاف پذیری بیشتری دارند و می توانند مشاغل بیشتری را برای خود انتخاب نمایند.

مشاغل مناسب برای افراد درونگرا

حسابدار

ماهیت شغلی حسابدار نیاز به افرادی برونگرا ندارد و افراد درونگرا به خوبی از اداره کردن این شغل بر میایند.نظارت و مدیریت فعالیت روزانه یک واحد حسابداری، مانند تجزیه‌وتحلیل داده‌ها، تهیه گزارش‌های مالی، تهیه و گزارش های فاکتور ها و بانک ها و تعیین اهداف حسابداری سازمانی ازجمله وظایف یک حسابدار است که نیاز چندانی به تعامل و ارتباط با دیگران ندارد در واقع شما به عنوان حسابدار نیاز به برقراری ارتباط با سایر واحد ها را ندارید و تنها کافیست روی کار خود نظارت داشته باشید.

کارشناس تولید محتوا

یک کارشناس تولید محتوا باید تمرکز خود را روی ویرایش و تولید محتوای با کیفیت متمرکز کند. کارشناس تولید محتوا نیاز ندارد که مداوم در جلسات گروهی قرار گیرد و حتی این شغل را میتوان مانند یک شغل دورکار در نظر گرفت تا در منزل بتوانید این کار را انجام دهید. همچنین مدیران محتوا اغلب بر کارشناسان تولید محتوا نظارت می‌کنند و اطمینان حاصل می‌کنند که محتوای مناسبی تولید شود. کارشناس تولید محتوا یا مدیریت محتوا یکی از شغل‌های محبوب افراد درونگرا است؛ زیرا به آن‌ها اجازه تنهایی و مستقل کار کردن را در اغلب اوقات می‌دهد.

محقق در هر زمینه ای 

اکثر محقق ها افراد درونگرایی هستند که تمرکز روی پروژه های شخصی خود به موفقیت میرسند. محقق ها اصولا با مطالعه و زمان گذاشتن روی موضوعی به اطلاعات درباره ی آن میرسند. عرصه محقق ها بسیار وسیع است و افراد در هر زمینه ای میتوانند تحقیق انجام دهند. یکی از ویژگی های محقق ها این است که بتوانند کار انفرادی گسترده ای را انجام دهند که همانطور که در بالاتر خواندیم یکی از ویژگی های درونگرا ها کار کردن به صورت مستقل است.

ادمین شبکه های اجتماعی

ادمین بودن در شبکه های اجتماعی یکی از مشاغل مناسب برای درونگرا ها است. زیرا بر خلاف آنچه که مردم تصور میکنند ادمین ها نیاز به روابط اجتماعی بالایی ندارند این افراد تنها باید پاسخ دهنده به پرسی های مشتری باشند و در نهایت ثبت سفارش های مشتری ها را ثبت کنند. فعالیت در این زمینه نیازی به ملاقات یا آشنایی با افراد مختلف ندارد و نهایتاً در صورت لزوم از طریق تلفن و یا ارسال ویس (صدا) برطرف خواهد شد.

کارشناس IT

یکی از وظایف مدیر یا همان کارشناس شبکه برقراری امنیت، بررسی عملکرد سیستم های ارتباطی و… میباشد. کارشناس شبکه میتوانید بدون اینکه نیاز به رهبری، حضور گسترده در جلسات و… داشته باشد و میتوانید در همان آرامشی که یک شخص درونگرا نیاز دارد اداره شود. امروزه تقاضا برای این شغل‌ها زیاد است و افراد آموزش های گسترده ای در این زمینه میبینند و معمولا درآمد خوبی دارند این مشاغل مستلزم کار انفرادی و متمرکز فراوانی هستند؛ کارهایی که غالبا مربوط به حل مسئله خلاق و ساختن چیزی جدید هستند. کارهایی که خلاقیت دارند از مشاغل مناسب افراد درونگرا هستند.

پیشنهاد میشود مقاله چگونه تیم پشتیبانی مشتریان را راه اندازی کنیم؟ را مطالعه نمایید.

بهترین مشاغل برای افراد درونگرا و برونگرا

طراح یا نقاش

طراحی های گرافیکی و یا نقاشی کردن یکی از شغل های پر طرفدار میان افراد درونگرا می باشد. درونگرا ها معمولا چون زیاد به فعالیت های گروهی علاقه ندارند نقاشی میتواند یک فعالیت انفرادی مناسب برای این افراد باشد. اصولا کارهای خلاقانه به این تایپ شخصیتی توصیه میشود.

پس به صورت خلاصه اگر بخواهیم بهترین مشاغل برای افراد درونگرا و برونگرا را بیان کنیم میتوان گفت که :

 • برونگرا ها علاقه صحبت در جمع هستند و دوست دارند جلسات گروهی را در اطراف خود ایجاد کنند ولی افراد درونگرا معمولا حرکات انفرادی را ترجیح میدهند.
 • برونگرا ها علاقه زیادی به رهبری افراد دارند تا بتوانند یک حمعی را کنترل کنند اما افراد درونگرا دوست دارند تنها با خود کار کنند.
 • افراد برونگرا تمایل دارند در انجام پروژه‌های کاری در گروه‌های بزرگ کار کنند تا بتوانند ایده‌ها و نظرات خود را با دیگران در میان بگذارند و نظرات آن‌ها را نیز بشنوند. در مقابل، درون‌گراها تنهایی و مستقل کار کردن روی پروژه‌ها را بیشتر می‌پسندند.

سخن آخر: 

سعی کرده ایم به طور کامل درباره ی بهترین مشاغل برای افراد درونگرا و برونگرا پرداخته و توضیحات لازم درباره ی تایپ های شخصیتی درونگرا و برونگرا را ارائه دهیم. لطفا در قسمت کامنت تایپ شخصیتی و نوع شغل خود را بیان کنید تا اگر تجربه ای در این زمینه دارید با دوستان برتر آموزی به اشتراک بگذارید.  شما میتوانید بهترین دوره های آموزشی در ایران همانند آموزش دیجیتال مارکتینگ ، آموزش سئو و… را در برتر آموز مطالعه نمایید. ممنون از توجه شما.

نویسنده : تارا محمدزاده

تارا محمدزاده هستم دانشجوی کارشناسی ارشد هوش مصنوعی. در زمینه سئو ، تولید محتوا و دیجیتال مارکتینگ فعالیت میکنم. سابقه کاری در زمینه تولید محتوا و سئو موضوعات فناوری ، دیجیتال و... دارم. خوشحالم که از نوشته های من استفاده می کنید.

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 1. تم تولد و لوازم تولد نامبروان

  همیشه مطالب سایت شما را میخوانم و بسیار کاربردی و فوق العاده هستند . متشکرم
  برای شروع ، کسب و کار پردرآمد با سرمایه ی کم حتما از سایت تم تولد نامبروان— دیدن کنید .

  1. محسن حبیبی راد

   مرسی از دیدگاهت رفیق
   تبلیغ خوبی کردین خخخ