هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

ورود | ثبت نام
عملکرد

کارایی یا بهره وری چیست؟ همه نکات 2022 بهره وری اقتصادی

دسته بندی : کسب و کار
1401/02/06

کارایی یا بهره وری چیست؟

اصطلاح کارایی به حداکثر سطح عملکردی اطلاق می شود که از کمترین مقدار ورودی برای دستیابی به بالاترین مقدار خروجی استفاده می کند. بهره وری مستلزم کاهش تعداد منابع غیر ضروری مورد استفاده برای تولید یک خروجی خاص از جمله زمان و انرژی شخصی است. این یک مفهوم قابل اندازه گیری است که می تواند با استفاده از نسبت خروجی مفید به کل ورودی تعیین شود. اتلاف منابعی مانند مواد فیزیکی، انرژی و زمان را در حین دستیابی به خروجی مورد نظر به حداقل می رساند.

درک کارایی

اصطلاح بهره وری را می توان به عنوان توانایی دستیابی به یک هدف نهایی بدون اتلاف، تلاش یا انرژی کم و یا بدون هیچ اتلافی تعریف کرد. کارآمد بودن به این معنی است که می توانید با قرار دادن منابعی که در اختیار دارید به بهترین شکل ممکن به نتایج خود برسید. به زبان ساده، اگر چیزی هدر نرود و همه فرآیندها بهینه شوند، چیزی کارآمد است.

آموزش وردپرس

این شامل استفاده از پول، سرمایه انسانی، تجهیزات تولید و منابع انرژی است.

کارایی را می توان به روش های مختلفی برای توصیف فرآیندهای مختلف بهینه سازی استفاده کرد. به این ترتیب، تجزیه و تحلیل کارایی می تواند به کاهش هزینه ها و افزایش سود کمک کند. برای مثال:

  • شرکت‌ها می‌توانند کارایی فرآیند تولید خود را اندازه‌گیری کنند، که می‌تواند به آنها کمک کند هزینه‌ها را کاهش دهند و در عین حال تولید را افزایش دهند، که می‌تواند منجر به فروش و درآمد بالاتر شود.
  • مصرف‌کنندگان می‌توانند برای کاهش قبض‌های انرژی و در عین حال کاهش گازهای گلخانه‌ای، دستگاه‌های با انرژی کارآمد خریداری کنند.
  • سرمایه گذاران می توانند کارایی سرمایه گذاری خود را با استفاده از بازگشت سرمایه (ROI) تعیین کنند، که بازده سرمایه گذاری را نسبت به هزینه آن مشخص می کند.

همانطور که در بالا ذکر شد، کارایی قابل اندازه گیری است و می تواند به صورت نسبت یا درصد بیان شود. با استفاده از فرمول زیر می توانید آن را اندازه گیری کنید:

کارایی = خروجی ÷ ورودی

خروجی (یا خروجی کار) کل مقدار کار مفیدی است که بدون در نظر گرفتن ضایعات و فساد انجام شده است. اگر می خواهید کارایی را به صورت درصد بیان کنید، به سادگی با ضرب نسبت در 100. 1

کارایی هر عملکردی را اندازه گیری می کند که از حداقل ورودی برای به دست آوردن حداکثر تعداد خروجی استفاده می کند. به زبان ساده، اگر با استفاده کمتر، بیشتر به دست آورید، کارآمد هستید.

انواع کارایی

کارایی ها را می توان به دسته های مختلفی تقسیم کرد. ما برخی از انواع کلیدی را در زیر بیان کرده ایم، از جمله کارایی اقتصادی، کارایی بازار و کارایی عملیاتی.

بهره وری اقتصادی

کارایی اقتصادی به بهینه سازی منابع برای خدمت رسانی به هر فرد در آن وضعیت اقتصادی اشاره دارد. هیچ آستانه تعیین شده ای اثربخشی یک اقتصاد را تعیین نمی کند، اما شاخص ها شامل کالاهایی هستند که با کمترین هزینه و نیروی کار ممکن به بازار عرضه می شوند که بیشترین بازده ممکن را فراهم می کند.

آموزش هوش مالی

کارایی اقتصادی به وضعیت اقتصادی دلالت دارد که در آن هر منبع به طور بهینه برای خدمت به هر فرد یا موجودیت به بهترین شکل و در عین حال به حداقل رساندن ضایعات و ناکارآمدی تخصیص می یابد. وقتی یک اقتصاد از نظر اقتصادی کارآمد باشد، هر تغییری که برای کمک به یک واحد ایجاد شود به دیگری آسیب می رساند. از نظر تولید، کالاها با کمترین هزینه ممکن تولید می شوند و نهاده های متغیر تولید نیز تولید می شوند.

برخی از اصطلاحاتی که شامل فازهای کارایی اقتصادی می شوند عبارتند از: کارایی تخصیصی، کارایی تولیدی، کارایی توزیعی و کارایی پارتووضعیت کارایی اقتصادی اساساً نظری است. حدی که می توان به آن نزدیک شد اما هرگز به آن نرسید. در عوض، اقتصاددانان به میزان زیان، که به عنوان ضایعات نامیده می‌شود، بین کارایی خالص و واقعیت نگاه می‌کنند تا ببینند یک اقتصاد چقدر کارآمد عمل می‌کند.

کارایی بازار

کارایی بازار نشان می دهد که قیمت ها چگونه اطلاعات موجود را به خوبی یکپارچه می کنند. این بدان معناست که بازارها زمانی کارآمد هستند که تمام اطلاعات از قبل در قیمت ها گنجانده شده باشد. هیچ راهی برای شکست دادن بازار وجود ندارد زیرا هیچ اوراق بهادار کم ارزش یا بیش از ارزشی در دسترس نیست.

کارایی بازار در سال 1970 توسط اقتصاددان یوجین فاما توصیف شد، که  فرضیه بازار کارآمد (EMH) بیان می کند که یک سرمایه گذار نمی تواند از بازار بهتر عمل کند. فاما همچنین اعلام کرد که ناهنجاری های بازار نباید وجود داشته باشد زیرا بلافاصله آربیتراژ می شوند.

کارایی بازار به درجه ای اطلاق می شود که قیمت های بازار تمام اطلاعات مرتبط و موجود را منعکس می کند. اگر بازارها کارآمد باشند، تمام اطلاعات از قبل در قیمت‌ها گنجانده شده است، و بنابراین راهی برای شکست دادن بازار وجود ندارد، زیرا اوراق بهادار کم‌ارزش‌شده یا بیش‌ارزش‌شده‌ای در دسترس نیست.

این اصطلاح از مقاله ای که در سال 1970 توسط اقتصاددان یوجین فاما نوشته شد گرفته شده است، با این حال خود فاما اذعان می کند که این اصطلاح کمی گمراه کننده است زیرا هیچ کس تعریف روشنی از چگونگی تعریف کامل یا اندازه گیری دقیق این موضوع به نام کارایی بازار ندارد. علیرغم چنین محدودیت‌هایی، این اصطلاح برای اشاره به آنچه فاما بیشتر به آن معروف است، یعنی فرضیه بازار کارآمد (EMH) استفاده می‌شود.

EMH بیان می‌کند که یک سرمایه‌گذار نمی‌تواند عملکرد بهتری از بازار داشته باشد و ناهنجاری‌های بازار نباید وجود داشته باشد زیرا بلافاصله مورد داوری قرار می‌گیرند. فاما بعدها به خاطر تلاش هایش برنده جایزه نوبل شد. سرمایه گذارانی که با این نظریه موافق هستند تمایل به خرید وجوه شاخصی دارند که عملکرد کلی بازار را ردیابی می کنند و طرفداران مدیریت منفعل سبد سهام هستند.

بهره وری عملیاتی

بهره وری عملیاتی میزان سود به دست آمده را به عنوان تابعی از  هزینه های عملیاتی اندازه گیری می کند. هر چه بازده عملیاتی بیشتر باشد، شرکت یا سرمایه گذاری سودآورتر است. این به این دلیل است که واحد تجاری می‌تواند درآمد یا بازده بیشتری را با هزینه یکسان یا کمتر نسبت به یک جایگزین ایجاد کند. در بازارهای مالی، کارایی عملیاتی زمانی رخ می دهد که هزینه ها و کارمزدهای مبادله کاهش یابد.

کارایی عملیاتی در درجه اول معیاری است که کارایی سود به دست آمده را به عنوان تابعی از هزینه های عملیاتی اندازه گیری می کند. هر چه بازده عملیاتی بیشتر باشد، سود یک شرکت یا سرمایه گذاری بیشتر است. این به این دلیل است که واحد تجاری قادر است درآمد یا بازده بیشتری را با هزینه مشابه یا کمتر نسبت به یک جایگزین ایجاد کند.

در بازارهای مالی، کارایی عملیاتی زمانی اتفاق می‌افتد که هزینه‌ها و هزینه‌های مبادله کاهش یابد. یک بازار کارآمد عملیاتی ممکن است به عنوان “بازار کارآمد داخلی” نیز شناخته شود.

درک کارایی عملیاتی

کارایی عملیاتی در بازارهای سرمایه‌گذاری معمولاً حول هزینه‌های مبادله مرتبط با سرمایه‌گذاری متمرکز است. کارایی عملیاتی در بازارهای سرمایه گذاری را می توان با شیوه های عمومی تجاری برای کارایی عملیاتی در تولید مقایسه کرد. تراکنش های کارآمد عملیاتی تراکنش هایی هستند که با بالاترین حاشیه مبادله می شوند، به این معنی که سرمایه گذار کمترین کارمزد را برای کسب بیشترین سود پرداخت می کند.

به طور مشابه، شرکت ها به دنبال کسب بالاترین سود حاشیه ناخالص از محصولات خود با تولید کالا با کمترین هزینه هستند. تقریباً در همه موارد، کارایی عملیاتی را می توان با صرفه جویی در مقیاس بهبود بخشید. در بازارهای سرمایه گذاری، این می تواند به معنای خرید سهام بیشتر یک سرمایه گذاری با هزینه معاملاتی ثابت باشد تا کارمزد هر سهم کاهش یابد.

زمانی که شرایطی وجود داشته باشد که به شرکت کنندگان اجازه می دهد تا تراکنش ها را انجام دهند و خدمات را با قیمتی که نسبتاً برابر با هزینه های واقعی مورد نیاز برای ارائه آنها باشد، یک بازار از نظر عملیاتی کارآمد گزارش می شود.

بازارهای کارآمد عملیاتی معمولاً محصول جانبی رقابت هستند. بازارهای کارآمد عملیاتی نیز ممکن است تحت تأثیر مقرراتی قرار گیرند که کارمزدها را محدود می کند تا از سرمایه گذاران در برابر هزینه های گزاف محافظت کند.

بهره وری عملیاتی و سرمایه گذاری

بازارهای کارآمد عملیاتی می توانند به بهبود کارایی کلی پرتفوی سرمایه گذاری کمک کنند. کارایی عملیاتی بیشتر در بازارهای سرمایه‌گذاری به این معنی است که می‌توان سرمایه را بدون هزینه‌های اصطکاکی بیش از حد تخصیص داد که مشخصات ریسک/پاداش یک سبد سرمایه‌گذاری را کاهش می‌دهد.

صندوق‌های سرمایه‌گذاری نیز با بهره‌وری عملیاتی جامع آن‌ها تحلیل می‌شوند. نسبت هزینه یک صندوق یک معیار برای تعیین کارایی عملیاتی است. تعدادی از عوامل بر نسبت هزینه یک صندوق تأثیر می گذارد: هزینه های تراکنش، هزینه های مدیریت و هزینه های اداری. در مقایسه، وجوهی که نسبت هزینه کمتری دارند معمولاً از نظر عملیاتی کارآمدتر در نظر گرفته می شوند.

بهره وری در مقابل کارایی

بهره وری به عنوان اندازه گیری خروجی عمل می کند که معمولاً به صورت برخی واحدها در هر مقدار زمان بیان می شود – برای مثال 100 واحد در ساعت. کارایی  در تولید اغلب به هزینه های هر واحد تولید مربوط می شود نه فقط به تعداد واحدهای تولید شده.

بهره وری در مقابل کارایی همچنین می تواند شامل تجزیه و تحلیل صرفه جویی در مقیاس باشد. واحدها به دنبال بهینه سازی سطوح تولید برای دستیابی به صرفه جویی در مقیاس کارآمد هستند که سپس به کاهش هزینه های هر واحد و افزایش بازده هر واحد کمک می کند.

نگاهی تاریخی

پیشرفت‌ها در کارایی اقتصادی اغلب با اختراع ابزارهای جدیدی که مکمل نیروی کار هستند، همزمان است، از جمله:

  • قلاده اسب که وزن را بر روی پشت اسب توزیع می کند تا بتواند بارهای زیادی را بدون بار اضافی حمل کند.
  • موتورهای بخار و وسایل نقلیه موتوری که در طول انقلاب صنعتی به وجود آمدند، که به مردم اجازه می دادند مسافت های طولانی تری را در زمان کمتری طی کنند و به کارایی سفر و تجارت کمک کردند.
  • منابع انرژی ارزان تر و موثرتر مانند سوخت های فسیلی

به موقع شاهد ظهور کارآمدی ها نیز بودیم. سیستم کارخانه را در نظر بگیرید که در آن هر شرکت کننده بر روی یک کار در یک خط کارخانه تمرکز می کند. این سیستم ضمن صرفه جویی در زمان، خروجی عملیاتی را افزایش داد.

بسیاری از دانشمندان روش هایی را برای بهینه سازی عملکرد وظایف خاص توسعه دادند. یکی از نمونه‌های معروف رمان ارزان‌تر توسط دوجین اثر فرانک بنکر گیلبرت جونیور و ارنستین گیلبرت کری است. در این کتاب، گیلبرت جونیور سیستم هایی را برای به حداکثر رساندن کارایی حتی در پیش پا افتاده ترین کارها، مانند مسواک زدن، توسعه می دهد.

تاثیرات کارایی

کارایی یک ویژگی مهم است زیرا همه ورودی ها کمیاب هستند. زمان، پول و مواد خام محدود هستند و حفظ آنها با حفظ سطح قابل قبولی از بازده بسیار مهم است.

یک جامعه کارآمد بهتر می تواند به شهروندان خود خدمت کند و عملکرد رقابتی داشته باشد. کالاهایی که به طور موثر تولید می شوند با قیمت کمتری به فروش می رسند. پیشرفت‌ها در نتیجه کارآیی، استانداردهای بالاتر زندگی مانند تامین برق، آب لوله‌کشی خانه‌ها و امکان سفر به مردم را تسهیل کرده است.

آموزش بیزینس کوچینگ ✅| دوره Business Coaching

کارآیی گرسنگی و سوءتغذیه را کاهش می دهد زیرا کالاها سریعتر و دورتر حمل می شوند. پیشرفت در بهره وری همچنین باعث بهره وری بیشتر در مدت زمان کوتاهتر می شود.

نمونه کارایی

صنعت 4.0 چهارمین انقلاب صنعتی است که با دیجیتالی شدن مشخص می شود. فرآیندهای کارخانه، صنایع تولیدی و خدماتی به لطف کامپیوترهای قدرتمندتر، محاسبات ابری، اینترنت صنعتی اشیا (IoT)، تجزیه و تحلیل داده ها، روباتیک، هوش مصنوعی و یادگیری ماشینی کارآمدتر هستند.

به عنوان مثال، تجزیه و تحلیل داده ها را می توان در یک محیط صنعتی برای اطلاع مدیران کارخانه یا کارخانه در زمانی که ماشین آلات نیاز به تعمیر و نگهداری یا جایگزینی دارند، اعمال کرد. این تعمیر و نگهداری پیش بینی شده می تواند هزینه های عملیاتی را به میزان قابل توجهی کاهش دهد.

تحقیقات Accenture به نقل از جی لی، چائو جین، زونگ چانگ لیو و حسین داوری اردکانی در مقاله خود “مقدمه ای بر روش های داده محور برای پیش بینی و مدیریت سلامت” نشان می دهد که استفاده از تجزیه و تحلیل داده ها برای نگهداری پیش بینی شده منجر به کاهش 30 درصدی هزینه ها می شود. و 70٪ زمان خرابی تجهیزات کمتر است. مدیران می‌توانند سیستم‌های ناکارآمد را با استفاده از ثبت اطلاعات بلادرنگ و داده‌های تاریخی ایجاد شده در طول زمان شناسایی و تعمیر کنند.

چگونه کارایی را محاسبه می کنید؟

راندمان را می توان با استفاده از فرمول زیر به صورت یک نسبت بیان کرد: خروجی ÷ ورودی.

خروجی یا خروجی کار، کل مقدار کار مفیدی است که بدون در نظر گرفتن هرگونه ضایعات و فساد انجام شده است.

شما همچنین می توانید بازده را به صورت درصد با ضرب نسبت در 100 بیان کنید.

کارایی تخصیص چیست؟

کارایی تخصیصی در یک بازار کارآمد اتفاق می افتد. اینجاست که سرمایه به بهترین شکل ممکن برای هر طرف درگیر تخصیص می‌یابد. این امکان توزیع یکنواخت کالاها و خدمات، خدمات مالی و سایر عناصر کلیدی را برای مصرف کنندگان، مشاغل و سایر نهادها فراهم می کند تا بتوان از آنها به بهترین شکل ممکن استفاده کرد. کارایی تخصیصی که به آن بازده تخصیصی نیز گفته می شود، تصمیم گیری و رشد اقتصادی را تسهیل می کند.

حداکثر بهره وری چیست؟

اوج انرژی بالاترین سطح بازدهی است که می توانید به آن برسید. این نوع کارآیی زمانی اتفاق می‌افتد که تمام سرمایه، منابع و شرکت‌کنندگان فردی به درستی تخصیص داده شوند و به بهترین نحو از کارایی کامل برخوردار باشند. به عنوان مثال، اوج بهره وری اقتصادی زمانی رخ می دهد که اقتصاد مولد و استاندارد زندگی شهروندان بالا باشد.

بهره وری انرژی چیست؟

بهره وری انرژی زمانی اتفاق می افتد که انرژی کمتری برای رسیدن به نتیجه مشابه مصرف کنید. کارآمد بودن انرژی باعث کاهش اتلاف انرژی و گازهای گلخانه ای و همچنین تقاضای انرژی می شود. همچنین با استفاده از روش‌های جدید و کارآمدتر برای مصرف انرژی، به کاهش قبوض و هزینه‌های کلی کمک می‌کند.

به عنوان مثال، مصرف‌کنندگان می‌توانند برای کاهش هزینه‌های انرژی خود، لوازم برقی کارآمد خریداری کنند، در حالی که شرکت‌ها ممکن است تجهیزات تولید قدیمی‌تر را با تجهیزات جدید و کارآمدتر تعویض کنند تا تولید را افزایش دهند و در عین حال هزینه‌های تولید را کاهش دهند.

آموزش هوش بورسی | هوش بورسی چیست؟

معیار کارایی در سرمایه گذاری چیست؟

معیار کارایی یک سرمایه گذاری، بازگشت سرمایه آن است. این روشی است که سرمایه گذاران و متخصصان مالی میزان سودآوری یک سرمایه گذاری را اندازه می گیرند. این معیار همچنین می تواند برای مقایسه یک سرمایه گذاری با سرمایه گذاری دیگر یا چندین سرمایه گذاری در یک طبقه خاص، مانند صندوق های سرمایه گذاری مشترک که در یک طبقه دارایی سرمایه گذاری می کنند، استفاده شود. ROI را می توان با تقسیم بازده سرمایه گذاری بر هزینه آن به صورت یک نسبت بیان کرد. همچنین می توان آن را به صورت درصد با ضرب نتیجه در 100 بیان کرد.

نتیجه گیری و پایان

وقتی کارآمدی بیشتری داشته باشید، به این معنی است که می توانید با کمترین هزینه و تلاش و بدون تولید ضایعات زیاد به اهداف خود برسید. در اصل، شما برای به دست آوردن بزرگترین نتیجه ممکن از مقدار بسیار کمی استفاده می کنید.

کارایی برای مشاغل و افراد به طور یکسان مهم است. کسب‌وکارهایی که کارآمد هستند، می‌توانند هزینه‌های خود را کاهش دهند و درآمد خود را بهبود بخشند. به طور مشابه، مصرف‌کنندگانی که برای کارآمدتر شدن انتخاب می‌کنند، مانند انتخاب لوازم کم مصرف یا سرمایه‌گذاری‌هایی که بهترین بازده ممکن را داشته باشند در حالی که نیازهای سرمایه‌گذاری خود را برآورده می‌کنند، در نهایت در پول خود صرفه‌جویی می‌کنند و در بلندمدت سود بیشتری می‌برند.

اگر به مدرک نیاز دارید، فقط از فرمول ذکر شده در بالا استفاده کنید و از آن به عنوان یک راهنما برای کمک به تصمیم گیری مهم در مورد سلامت مالی خود استفاده کنید.

نویسنده : بابک حیدریان

بابک حیدریان مهر. دانشجوی کارشناسی مترجمی زبان انگلیسی، محقق و متخصص SEO & Digital Marketing "زندگی ممکن است پُر از درد و رنج باشد، اما واکنشِ ماست که حرف آخر را می‌زند". فردیش نیچه

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *