هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

ورود | ثبت نام
ذهنیت رشد

ذهنیت رشد چیست؟ چگونه طرز فکر رشد داشته باشیم؟

دسته بندی : موفقیت
1401/03/24

وقتی به افرادی که موفق، ماهر یا باهوش هستند فکر می کنید، فکر می کنید چگونه به این هدف رسیده اند؟ آیا آنها این ویژگی ها را به دست آورده اند؟ آیا آنها فقط خوش شانس بودند یا با استعداد ذاتی به نقطه ای که هستند دست پیدا کرده اند؟ آیا این ویژگی‌ها را نتیجه کار سخت، پشتکار، و یادگیری مداوم از شکست می‌دانید؟ یا آیا معتقدید که مهارت، هوش و موفقیت کاملاً ژنتیکی هستند و برخی افراد به طور طبیعی در زمینه‌های خاصی استعداد دارند و برخی دیگر اینگونه نیستند؟ این دیدگاه های مختلف به عنوان ذهنیت های ثابت و رشد شناخته می شوند.

آیا شما علاقه مند هستید که بدانید کدام یک و چرا مهم است؟

یک نگاه می اندازیم:

 • داشتن ذهنیت رشد به چه معناست؟
  طرز فکر رشد چیست و نیست
  چگونه یک ذهنیت رشد با یک ذهنیت ثابت متفاوت است
  چند گام برای ایجاد ذهنیت رشد و نشان دادن موفقیت خود

داشتن ذهنیت رشد به چه معناست؟

طرز فکر رشد چیست؟ مفهوم ذهنیت رشد در ابتدا توسط کارول دوک روانشناس استنفورد توسعه داده شد. او این ایده را در ذهنیت: روانشناسی جدید موفقیت به مردم معرفی کرد. در این کتاب، دوک نشان می دهد که چگونه افراد (به ویژه دانش آموزان) را می توان به دو گروه تقسیم کرد. کسانی هستند که ذهنیت رشد دارند و کسانی که ذهنیت ثابتی دارند.

تعریف ذهنیت رشد:

افراد دارای ذهنیت رشد معتقدند که مهارت و هوش چیزی است که افراد می توانند آن را توسعه دهند. آنها بر این باورند که در حالی که افراد دارای ویژگی ها و ویژگی های ذاتی هستند، موفقیت از رشد شخصی دائمی ناشی می شود.

تعریف ذهنیت ثابت این است:

در مقابل، کسانی که ذهنیت ثابتی دارند معتقدند استعداد و هوش چیزی است که یا دارید یا ندارید.

یعنی برخی از افراد در برخی فعالیت ها خوب هستند و برخی دیگر در زمینه های مختلف برتری دارند. آنها معتقد نیستند که تمرین، شکست و توسعه استراتژی کلید رشد استعداد یا هوش است. آنچه دوک در مورد آن بحث می کند این است که کسانی که استعداد بالایی را در خود پرورش می دهند، اغلب افرادی با ذهنیت رشد هستند. جالب توجه است، کسانی که ذهنیت رشد دارند، موفقیت و توسعه مهارت بیشتری را تجربه می کنند. به هر دو صورت کار می کند.

ذهنیت رشد در مقابل ذهنیت ثابت

ما بحث کرده ایم که طرز فکر رشد چیست. اما چه تفاوتی با یک طرز فکر ثابت دارد؟ در اینجا تفاوت بین این دو دیدگاه وجود دارد:

ذهنیت رشدذهنیت ثابت
چالش ها را می پذیرداز چالش ها دوری می کند
با وجود شکست استقامت می کندوقتی در برابر سختی قرار می گیرند تسلیم می شوند
معتقد است که افراد می توانند هوش یا مهارت های خود را افزایش دهندمعتقد است که هوش و مهارت چیزی است که شما با آن متولد شده اید و نمی توانید آن را توسعه دهید
از موفقیت دیگران الهام گرفته و انگیزه می گیردموفقیت دیگران را تهدید می کند
میخواهد یاد بگیردمعتقد است که از قبل همه چیز را می دانند
انتقاد را می پذیرد و می پذیردانتقاد را نادیده می گیرد یا رد می کند

چگونه یک ذهنیت رشد ایجاد کنیم : 7 نکته

ذهنیت رشد

اکنون که مزایای ذهنیت رشد را مورد بحث قرار دادیم، اجازه دهید نکاتی را در مورد اینکه چگونه می‌توانید آن را توسعه دهید، مرور کنیم. ابتدا، ما در مورد اقداماتی که می توانید در حال حاضر انجام دهید صحبت خواهیم کرد، و سپس اقداماتی را به شما ارائه خواهیم داد که باید در درازمدت به آنها متعهد شوید.

برای ایجاد یک ذهنیت رشد آماده شوید

در اینجا هفت مرحله وجود دارد که می توانید همین الان برای ایجاد یک ذهنیت رشد بردارید:

1. محل نشستن خود را مشخص کنید

آیا خود را کم و بیش در گروه ذهنیت رشد می‌دانید و به دنبال این هستید که مطمئن شوید که در این مسیر باقی می‌مانید؟ یا خودتان را به عنوان یک ذهنیت ثابت توصیف می کنید؟ دانستن اینکه از کجا باید شروع کنید، مرحله اول است. اگر ندانید کجا هستید نمی توانید بگویید کجا بروید.

2. بررسی کنید که چرا می خواهید یک ذهنیت رشد ایجاد کنید

چه چیزی در ذهنیت رشد شما را به تغییر انگیزه می دهد؟ فکر می کنید یک طرز فکر رشد چه مزایایی به زندگی شما می دهد؟ درک این موضوع در مراحل دشوار توسعه این جهان بینی به شما هدف می دهد.

3. نمونه هایی از افراد دیگری را که ذهنیت رشد را توسعه داده اند، بیابید

با دوستان، خانواده و همکاران خود در مورد طرز فکر رشد صحبت کنید. ببینید آیا کسی که می شناسید روی توسعه آن کار کرده است یا خیر. آنها ممکن است بتوانند بینش های ارزشمندی را ارائه دهند.

4. دیدگاه خود را نسبت به شکست تغییر دهید

شروع کنید به شکست نه به عنوان نشانه ای از ناتوانی  بلکه به عنوان بخشی از فرآیند یادگیری. هیچ کس در تلاشی که نمونه کامل هدف باشد شروع نمی کند. حتی بزرگترین ورزشکاران، هنرمندان و بزرگان تجاری جهان از کودکی با استعداد یا تخصص کمی شروع کردند.

5. محدودیت های خود را درک کنید

بدانید که برخی چیزها فراتر از آن چیزی است که می توانید به دست آورید. این به شما کمک می کند تا اهداف واقع بینانه تعیین کنید. این به شما کمک می کند تا درک کنید که برخی از تلاش ها (مانند آنهایی که ترکیب ژنتیکی شما برای آنها مناسب نیست) به تلاش بیشتری نیاز دارد.

6. به نحوه صحبت و رفتار خود توجه کنید

توجه کنید که چگونه در مورد استعداد و مهارت صحبت می کنید. آیا می بینید که جملاتی مانند “من در این کار خوب نیستم” یا “او ذاتاً با استعداد است” می گویید؟ این عبارات را با “من هنوز در این کار عالی نیستم” عوض کنید . و “او به وضوح تلاش زیادی برای تبدیل شدن به چنین استعدادی انجام داده است.” توجه کنید که اطرافیانتان چگونه صحبت می کنند و چگونه رفتار می کنند و سپس به دنبال کسانی باشید که ذهنیت رشد دارند و روابط شما را با آنها تقویت می کنند.

7. در مورد انعطاف پذیری مغز بیاموزید

اگر از آن دسته افرادی هستید که عاشق یادگیری در مورد نحوه عملکرد مغز انسان هستید، پس به فکر فرو رفتن در دنیای نوروپلاستیسیته باشید . این به شما یک دیدگاه فیزیولوژیکی منظم در مورد نحوه عملکرد واقعی طرز فکر رشد می دهد.

شروع به پرورش و توسعه یک ذهنیت رشد کنید

پس از تسلط بر هفت مرحله بالا، زمان آن رسیده است که این اقدامات ذهنیت رشد را به کارنامه خود اضافه کنید.

1. چالش های خود را به عنوان فرصت ببینید

زندگی همیشه راهی برای پرتاب چیزهای سخت به سمت شما پیدا خواهد کرد. سعی کنید این چالش ها را به عنوان موانع یا شکست هایی که از آنها می ترسید ندانید. در عوض، سعی کنید آنها را مثبت تر نگاه کنید. سعی کنید آنها را به عنوان فرصت هایی برای غلبه بر چیزی دشوار و در نتیجه رشد در نظر بگیرید. هرچه چالش دشوارتر باشد، فرصت یادگیری و رشد بیشتر است.

2. هر روز در مورد آنچه شکست خورده اید (و از آن یاد گرفته اید) فکر کنید.

بسیاری از ما در پایان روز زمانی را صرف تفکر در مورد موفقیت های خود می کنیم. در حالی که این یک عادت ارزشمند است، سعی کنید چند دقیقه به آن‌ها فکر کنید که همه چیز به خوبی پیش نرفت. از آن تجربه چه آموختید؟ هدف این نیست که بمانید یا خودتان را شکست دهید، بلکه این است که یادگیری را بشناسید و در آن قفل کنید.

3. به دنبال تایید دیگران نباشید

وقتی به دنبال تایید دیگران هستیم، هدف اشتباهی را دنبال می کنیم. ما شروع می کنیم به جای یادگیری و رشد، درست بودن را هدف خود قرار می دهیم. از تفاوت آگاه شوید. مکث کنید تا بفهمید که به جای رشد به دنبال تایید هستید و با مهربانی به خود یادآوری کنید که به دنبال تایید دیگران نباشید. متوجه خواهید شد که با شکست های روزانه که همراه با کشش است، راحت تر می شوید.

4. فرصت هایی را برای جشن گرفتن موفقیت دیگران شناسایی کنید

وقتی اطرافیانتان موفق شدند، جشن بگیرید! بیشتر از این، کنجکاو شوید که چه چیزی باعث موفقیت آنها شده است. حتی بهتر است از آنها بپرسید. با دیگران ارتباط برقرار کنید تا بفهمید چه اقداماتی انجام دادند و چگونه با چالش مواجه شدند تا به آنجا برسند.

5. بر اقدامات پاداش دهنده تمرکز کنید، نه ویژگی ها

می‌توانید با تمجید از تلاش‌ها و اقدامات آنها به جای ویژگی‌های ذاتی‌شان، به دیگران کمک کنید تا ذهنیت رشدی داشته باشند. به عنوان مثال، اگر فرزند شما در مسابقه پاپ خود یک نتیجه خیره کننده به خانه بیاورد، تحسین مناسب به نظر می رسد اینگونه به نظر می رسد: “وای، تو خیلی خوب عمل کردی، باید تلاش زیادی برای مطالعه کرده باشی”، نه “وای، تو انجام دادی” خوب، شما باید خیلی باهوش باشید.»

6. از کلمه “هنوز” بیشتر استفاده کنید

این یکی ساده است. هر زمان که فکر می کنید «من در این کار خیلی خوب نیستم»، کلمه هنوز را اضافه کنید: من هنوز در این کار خیلی خوب نیستم.

7. در مورد انعطاف پذیری مغز بیاموزید

اگر از آن دسته افرادی هستید که عاشق یادگیری در مورد نحوه عملکرد مغز انسان هستید، پس به فکر فرو رفتن در دنیای نوروپلاستیسیته باشید . این به شما یک دیدگاه فیزیولوژیکی منظم در مورد نحوه عملکرد واقعی طرز فکر رشد می دهد.

نوروپلاستیسیتی – یا پلاستیسیته مغز – توانایی مغز برای اصلاح اتصالات خود یا سیم کشی مجدد است. بدون این توانایی، هیچ مغزی، نه فقط مغز انسان، نمی تواند از دوران نوزادی تا بزرگسالی رشد کند یا پس از آسیب مغزی بهبود یابد. چیزی که مغز را خاص می کند این است که برخلاف کامپیوتر، سیگنال های حسی و حرکتی را به صورت موازی پردازش می کند. مسیرهای عصبی زیادی دارد که می توانند عملکرد دیگری را تکرار کنند، به طوری که خطاهای کوچک در توسعه یا از دست دادن موقت عملکرد از طریق آسیب را می توان به راحتی با تغییر مسیر سیگنال ها در یک مسیر متفاوت اصلاح کرد.

آیا ذهنیت ثابت یا رشدی دارید؟

ذهنیت رشد

اکنون که در مورد ذهنیت‌های رشد و ذهنیت‌های ثابت آموخته‌اید، فکر می‌کنید در کدام بخش قرار می‌گیرید؟ اگر با مفهوم ذهنیت رشد همذات پنداری کنید، عالی است! شما در راه رشد استعدادهای خود هستید. با این حال، مدتی را به تفکر در زمینه‌هایی اختصاص دهید که ممکن است ذهنیت شما ثابت‌تر باشد، زیرا اکثر ما ترکیبی از این دو هستیم. اگر احساس می‌کنید بیشتر فردی با طرز فکر ثابت هستید، سؤال بعدی که باید از خود بپرسید این است: “آیا این چیزی است که می‌خواهم تغییر دهم؟”

4 واقعیت ذهنیت رشد

اکنون که برخی از افسانه های رایج را از بین برده ایم، بیایید به چهار واقعیت در مورد طرز فکر رشد نگاه کنیم.

1. بیشتر مردم جایی در این بین هستند

هنگامی که پروفسور کارول دوک ذهنیت دانشجویان را تجزیه و تحلیل کرد، یک نتیجه کاملا دودویی را شناسایی نکرد. اگرچه اکثر دانش‌آموزان در کلاس درس به شدت به یک طرف یا طرف دیگر متمایل می‌شوند، اما مشخص شد که اکثر دانش‌آموزان جایی در وسط ذهنیت دارند. برای مثال، آنها ممکن است بر این باور باشند که توانایی آنها برای پیشرفت در ریاضیات به راهبردهای تدریس و توجه و تعهد آنها به فرآیند یادگیری مربوط می شود. اما آنها همچنین ممکن است باور کنند که توانایی خواندن و نوشتن آنها ذاتی است. همین مشاهدات را می توان در محل کار انجام داد.

2. طرز فکر رشد چیزی بیش از تلاش است

دوک متوجه شده است که از آنجایی که رهبر و مربی به طور یکسان از طرز فکر رشد استقبال می کنند، به نظر می رسد بسیاری معتقدند که همه چیز به تلاش برمی گردد. دوک خاطرنشان می کند که به نظر می رسد برخی از معلمان معتقدند که می توانند پیشرفت دانش آموز را با گفتن اینکه بیشتر تلاش کنند، بهبود بخشند. او این را “ذهن رشد نادرست” می نامد. تلاش مهم است. اما مهم‌تر نگرش دانش‌آموز نسبت به یادگیری یک چیز جدید و دیدگاه آنها نسبت به شکست به عنوان بخشی از فرآیند یادگیری است.

3. همه نمی توانند به همه چیز دست یابند

هر فردی محدودیت هایی دارد که مداخله ذهنیت رشد ممکن است به مبارزه با آن کمک کند، اما نمی تواند به طور کامل بر آنها غلبه کند. به عنوان مثال جوانی 22 ساله که قد کوتاهی دارد، نمی تواند یک والیبالیست شود.

4. نتایج مثبت ناشی از طرز فکر رشد و تلاش برای رسیدن به هدف است

دانش‌آموزان و کارمندان ذهنیت رشد افرادی هستند که می‌دانند بهبود مثبت  امکان‌پذیر است. آنها معتقدند که برای رسیدن به اهداف خود باید:

 • به شکست به عنوان بخشی از یادگیری نگاه کنید
 • زمان بگذارید
 • چالش را در آغوش بگیرید
 • برای غلبه بر هر چالش استراتژی های جدیدی را توسعه دهید

کار برای رسیدن به یک هدف  بدون این دیدگاه ها بعید است که نتایج مثبتی را به همراه داشته باشد. پرورش ذهنیت رشد بدون صرف زمان و تمرین لازم برای ایجاد یک مهارت جدید کار زیادی انجام نمی دهد.

نویسنده : بابک حیدریان

بابک حیدریان مهر. دانشجوی کارشناسی مترجمی زبان انگلیسی، محقق و متخصص SEO & Digital Marketing "زندگی ممکن است پُر از درد و رنج باشد، اما واکنشِ ماست که حرف آخر را می‌زند". فردیش نیچه

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *