هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

ورود | ثبت نام
زمان سئو

زمان سئو چقدر است؟ سئو چقدر طول می کشد؟ بررسی کامل

دسته بندی : سئو
1400/09/10

فرایند سئو چه مقدار طول می کشد؟ 3 مورد اصلی هستند که بر مدت زمان سئو تاثیر مضاعفی دارند و در این مقاله می خواهم با توضیحات مفصل زمان سئو را حدس بزنیم. سه عامل کلیدی:

  • رقابت
  • بک لینک ها
  • محتوا

بر روی زمان سئو تاثیرگذار هستند. از شما می خواهم در ادامه با من همراه باشید تا در مورد زمان سئو با هم صحبت کنیم. یکی از سوالاتی که خیلی از افراد صاحب کسب و کار اینترنتی از متخصصان سئو می پرسند این است که زمان سئو چقدر طول می کشد؟ و مشکل کار اینجا است که خیلی از آن ها درکی صحیح از فرایند سئو ندارند و می خواهد که به صورت قطعی و قابل درک یک پاسخ دریافت کنند. یعنی از ما می خواهند که دقیقا بگوییم 6 ماه و گفته ما کاملا دقیق از آب دربیاید اما این درست نیست.

اصلا ممکن است که یک متخصص سئو با پیشبینی همه چیز بگویید که فرایند سئو این سایت 6 ماه به طول می انجامد اما تمام برآوردهای او بر این بوده که صاحب آن کسب و کار هر روز برای سئو سایتش وقت بگذارد در حالیکه ممکن است صاحب آن سایت هفته ای 1 ساعت برای سئو سایتش وقت بگذارد پس در این حالت حتی اگر پیشبینی مدیر سئو درست هم بوده باشد به دلیل مشکل در محاسبات، در آن زمان تعریف شده سئو سایت به نتیجه نخواهد رسید.

اگر به دنبال دریافتن این هستید که چقدر طول می کشد تا سایت شما در کلمات کلیدی مختلفی رتبه بگیرد باید بگویم که اصلا زمان مشخصی وجود ندارد و بارها این را گفته ام که وضعیت سایت شما نسبت به دیگر سایت و رقبا متفاوت است و دقیقا مانند پزشکی است و نمی توان برای همه سایت ها یک نسخه یکسان پیچید بلکه باید با آنالیز گذشته، حال و آینده یک وب سایت، زمان سئو آن را تا حدودی پیشبینی کرد. اینکه وضعیت یک سایت چگونه است و برای بهتر کردن وضعیت آن باید چیکار کرد همه جزو مواردی است که در آموزش سئو به صورت کامل به آن پرداخته ایم.

برای مثال سایت برترآموز به این علت که در طی این مدت قدرت زیادی را با فاکتورهای سئو خارجی کسب کرده است، نسبت به یک سایت تازه کار قدرتمندتر است و اگر این دو سایت دو محتوای یکسان تولید کرده و بخواهند که آن را سئو کنند، برترآموز در مدت زمان کمتری به نتیجه می رسد. دوستی بود که سایتی تازه کار داشت و سایت بیتوته مطلب آن سایت را کپی کرده بود و تنها در آخر محتوا بدون اینکه لینکی بدهد نوشته بود منبع: سایت X و نکته مهم اینجاست که بیتوته با مطلب کپی رتبه 1 را کسب کرده بود و سایت آن بنده خدا باز مانده بود.

زمان پروژه سئو

پس قدرت سایت نیز خیلی مهم است و امکان دارد که یک سایت قدرتمند یا قدیمی حتی با محتوای کپی در زمان کوتاهی به نتیجه برسد چون این سایت قدرت و اعتماد بسیار زیادی نزد گوگل دارد. این ها تنها بخشی از متغیرهایی هستند که زمان سئو سایت شما را تعیین می کنند و به دلیل اینکه متغیرهای خیلی زیادی برای تعیین زمان سئو یک سایت وجود دارد نمی توان به سادگی به سوال “چقدر طول می کشد تا سایت من رتبه سئو خوبی کسب کند” پاسخ داد.

نکته مهم اینجاست که متغیرهای زیادی وجود دارند تا زمان سئو سایت شما را تعیین کنند اما شما باید در نظر داشته باشید که متغیرهایی که در تعیین زمان سئو رقبایتان نیز دست دارند را ارزیابی کنید. یعنی فرض کنید رقیب شما بر روی کلمه “خرید گلدان” کار کرده و شما هم می خواهید همین مسیر را بروید تا با کسب رتبه از سایت های رقیب جلو بزنید. باید آن سایت ها را بررسی کنید و ببینید که آن ها چه مدت است که این محتوا را نوشته اند یا دارند بر روی سئو محتوا آن کار می کنند.

همچنین باید مواردی چون سئو خارجی آن ها را نیز بسنجید تا زمان به موفقیت رسیدن آن ها را بسنجید. وقتی که دریافتید رقبا در چه مدت زمانی و با انجام چه کارهایی به صدر موتورهای جستجو راه یافته اند آن وقت راحت تر می توان زمان سئو را بررسی کرد. همچنین یکی دیگر از فاکتورهای مهم تعیین زمان سئو این است که شما تجربه اش را داشته باشید.

داشتن تجربه خیلی می تواند به شما کمک کند و البته اگر فقط صاحب یک سایت یا کسب و کار اینترنتی هستید لازم نیست که در حوزه های دیگر تجربه کسب کنید اما سئوکارانی که تا بحال پروژه های سئو زیادی را در حوزه های مختلف راه اندازی و اجرا کرده اند راحت تر می توانند تعیین کنند که زمان سئو یک وب سایت چقدر است چون به احتمال زیاد قبلا پروژه ای به همان شکل و در همان حوزه سئو کرده اند و زمان دستشان است.

می دانید بهترین روش ارائه زمان سئو چیست؟ بهترین جواب به سوال زمان سئو این است که یک بازه ارائه دهید. یعنی بگویید که سایت شما بین 6 تا 8 ماه رتبه کسب می کند. به این شکل هم کسی که سوال داشت به جواب خود می رسد و هم شما به صورت قطعی به سوال او پاسخ ندادید. وقتی که می خواهیم یک بازه زمانی سئو ارائه دهیم تا به سوالات صاحبین سایت ها پاسخ داده باشیم باید از 3 متغیر کلیدی اصلی که تعیین می کنند زمان سئو سایت شما چقدر طول می کشد استفاده کنید.

نویسنده : بابک حیدریان

بابک حیدریان مهر. دانشجوی کارشناسی مترجمی زبان انگلیسی، محقق و متخصص SEO & Digital Marketing "زندگی ممکن است پُر از درد و رنج باشد، اما واکنشِ ماست که حرف آخر را می‌زند". فردیش نیچه

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *