هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

ورود | ثبت نام
نور آبی

نور آبی (Blue Light) چیست؟ 0 تا 100 بلولایت به همراه نکات طلایی محافظت از چشم و بدن

دسته بندی : سلامت - فناوری
1400/08/04

امروز در این مقاله قرار است به صورت کامل به بررسی نور آبی بپردازیم و با استفاده از روش هایی که در ادامه گفته میشه، جلوی آسیب رسیدن به چشم رو بگیریم

چرا وقتی به مانیتور کامپیوتر یا گوشی زل می زنیم چشمانمان سریع خسته می شوند؟ می دانستید که خشکی چشم یک بیماری شایع است که به دلیل استفاده بیش از حد از صفحات نمایش رخ می دهد؟ چرا خوابمان به هم می ریزد؟ همه این ها به یک دلیل رخ می دهند. نور آبی! می خواهید از 0 تا 100 با این نور مرموز آشنا شوید؟ پیشنهاد می کنیم این مطلب را مطالعه کنید. راستی، نکات بسیار مفیدی در رابطه با محافظت چشم از نور آبی وجود دارد که ما راجع به آن ها در این مقاله توضیح داده ایم.

نور آبی چیست؟

نورها در دو دسته مرئی و نامرئی رده بندی می شوند. ملاک مرئی یا نامرئی شمردن نورهای مختلف، بر اساس انرژی و طول موج آن ها مشخص می شود. هر چه که طول موج بلندتر و انرژی کمتر باشد، نور مرئی تر شمرده می شود. نورهای مرئی نورهایی نرم، ملایم و مفید هستند. حالا برعکس. هر چقدر که طول موج کوتاه تر باشد و انرژی بیشتر، نور به سمت نامرئی شدن می رود و جز نورهای مضر دسته بندی می شود. خبر بد این است که بلولایت طول موجی کوتاه تر از همه رنگ ها و انرژی ای بیشتر از همه رنگ ها دارد و یک نور مضر به شمار می رود.

تولیدکنندگان اصلی bluelight

نور آبی از دو منشاء طبیعی و غیرطبیعی ساطع می شود. می دانستید خورشید هم نور آبی تولید می کند؟ اما بلولایتی که توسط خورشید ساخته می شود مفید است. ما که تا الان گفتیم این نور مضر است اما چگونه حالا می گوییم که بلولایت ساخته شده توسط خورشید مفید است؟ این را هم توضیح می دهیم. اما منشاء دوم ساخت نور آبی وسایل الکترونیکی هستند که در ادامه لیست چند مورد از آن ها را قرار داده ایم:

نور آبی، مانند سایر رنگ های نور مرئی، در اطراف شما وجود دارد. خورشید نور آبی ساطع می کند. لامپ های مهتابی و فلورسنت هم همینطور. به دلیل استفاده گسترده از وسایلی که بر فناوری دیود ساطع نور (LED) متکی هستند، انسان ها بیش از همیشه در معرض نور آبی قرار دارند.

صفحه نمایش های کامپیوتر و لپ تاپ، تلویزیون های صفحه تخت، تلفن های همراه و تبلت ها همگی از فناوری های LED با مقادیر بالای نور آبی استفاده می کنند.

 • تلویزیون
 • گوشی های همراه
 • مانیتور کامپیوتر
 • لپ تاپ
 • تبلت ها
 • لامپ های LED
 • لامپ های کم مصرف

نور آبی تولید شده توسط وسایل الکترونیکی

blue light که توسط وسایل الکترونیکی تولید می شود غیر طبیعی و مضر است. خوشبختانه وجود تکنولوژی های جدید کار انسان را به شدت آسان کرده اما متاسفانه در مقابل سلامت ما را تهدید می کند. در دنیای امروزی از مانیتورها و دیوایس های تصویری زیادی استفاده می کنیم که همه آن ها نور آبی مضر تولید می کنند و این ها باعث به وجود آمدن مشکلات مربوط به سلامتی می شوند. این مشکل برای کسانی که با کامپیوتر و شغل های اینترنتی سر و کار دارند، بسیار بیشتر است. مثلا افرادی که از آموزش سئو و آموزش تولید محتوا برای کسب درآمد استفاده کرده اند، ممکن است به دلیل ساعات زیادی که پای کامپیوتر هستند، مشکلات سلامتی برای اون ها پیش بیاد. به همین دلیل بهتره این افراد خیلی مراقبت سلامت چشم های خودشون باشند.

جهان با انرژی الکترومغناطیسی در حال تپش است. در اطراف ما، و حتی از طریق ما، به صورت امواج سفر می کند.

طول امواج متفاوت است و طولانی ترین آنها عبارتند از:

 • امواج رادیویی
 • مایکروویوها
 • فرو سرخ
 • امواج ماوراء بنفش (UV).

کوتاهترین شامل طیف الکترومغناطیسی از موارد زیر است:

 • اشعه ایکس
 • اشعه گاما

بیشتر امواج الکترومغناطیسی نامرئی هستند. اما یک نوار کوچک از امواج، که به عنوان نور مرئی شناخته می شود، توسط چشم انسان قابل تشخیص است. طول امواج نور مرئی از 380 نانومتر (نور بنفش) تا 700 نانومتر (نور قرمز) متغیر است.

نور آبی، خوب یا بد؟ خواص و مضرات نور آبی

بالاخره نور آبی خوب است یا بد؟ مضر است یا مفید؟

همانطور که گفتیم بلولایت دریافتی بدن، به دو دسته طبیعی و غیرطبیعی تقسیم می شود. نور آبی خورشید باعث تنظیم خواب می شود. در گذشته که وسایل الکترونیکی وجود نداشت، به خوبی کار می کرد چون به هنگام غروب و شروع شب تاریکی همه جا را فرا می گرفت و خواب و بیداری به صورت درستی تنظیم می شد. اما حالا با وجود نورهای آبی فیک و استفاده بسیار زیاد از دستگاه ها و نمایشگرهای مختلف میزان نور آبی دریافتی بالا می رود و در نتیجه باعث ایجاد بی خوابی و مشکلات دیگر می شود.

حالا چگونه نور آبی خورشید مفید است اما blue light مصنوعی مضر است؟

در بدن ما یک هورمون وجود دارد که خواب و بیداری ما را تنظیم می کند. نام این هورمون ملاتونین (Melatonin) است. ملاتونین به هنگام شب و تاریکی ترشح می شود تا خوابمان بگیرد و آرام آرام وارد پروسه خواب شویم. تا حالا فکر کرده اید که چرا خواب در تاریکی راحت تر است؟ 🙂 چون وقتی در تاریکی قرار می گیریم به صورت خودکار، این هورمون ترشح شده و ما را وارد پروسه خواب می کند. برای این است که خواب در تاریکی می چسبد و اگر در معرض نور بخوابیم بیدار شدن ساده تر است.

البته نور مستقیما ما را بیدار نمی کند و بلولایت عاملی است که فعالیت غده پینه‌آل (غده تولید کننده ملاتونین) را کاهش می دهد. بلولایت موجود در نور خورشید باعث می شود که ما در صبح بیدار شویم. با قرار گرفتن در معرض نور خورشید که نور آبی ساطع می کند، در طول روز نیز هوشیار می مانیم. اگر غیر از این بود سطح هوشیاری پایین می آمد و نمی توانستیم با دقت و تمرکز به امور روزمره بپردازیم. مثلا رانندگی یا کار یا حتی راه رفتن.

به هنگام غروب آفتاب و کاهش نور آبی فعالبت غده پینه‌آل دوباره شدت می گیرد و ملاتونین تولید می کند. این باعث می شود که ما دوباره خواب آلود شویم و بخوابیم. این کارکرد blue light مفید خورشید است. البته بلولایت خورشید چند مزیت دیگر هم دارد.

نور آبی چه کاری انجام می دهد؟

 • نور آبی باعث افزایش سطح حواس ما می شود. در طول روز نیاز داریم تا حواسمان جمع باشد و نور آبی که از خورشید می گیریم به ما کمک می کند که از حواس پنجگانه خود استفاده بهتری داشته باشیم. به علت کمتر شدن نور آبی در بدن است که در شب احساس خستگی و خواب آلودگی داریم یا تمرکزی که در روز داریم را در شب نداریم.
 • نور آبی خورشیدی باعث می شود تا ما هوشیار باشیم. بدانیم که داریم چه کاری انجام می دهیم و کارهایمان را به درستی انجام دهیم. برای انجام کارهای مهمی چون رانندگی یا درس خواندن نیاز به هوشیاری بالا داریم که نور آبی آن را حل می کند.
 • حافظه ما قوی تر عمل می کند. معمولا ما در روز حافظه بهتری نسبت به شب داریم.
 • در طول روز و هنگام تشعشع نور آبی خلق و خوی بهتری داریم. صحبت کردن با یک آدم خواب آلود اصلا ایده خوبی نیست اما وفتی روز می شود خوی ما تغییر می کند و خوش اخلاق تر می شویم.
 • حواسپرتی کمتری داریم. گاها برای ما ها پیش می آید که وقتی خواب آلود هستیم یا تازه از خواب بیدار شده ایم کمی گیج و حواسپرت هستیم. با افزایش نور آبی حواسپرتی نیز کمتر می شود.
 • واکنش های سریع تری نشان می دهیم. بیشتر تصادفات ناشی از خواب آلودگی و دیر واکنش نشان دادن است و برای همین است که زیاد در تبلیغات رانندگی می بینیم که تاکید بر استراحت قبل از رانندگی دارند. وقتی که میزان بلولایت خورشیدی بالا برود واکنش دهی ما سریع تر می شود و اگر اتفاق ناگواری برای ما رخ دهد تا نیاز به واکنش سریع به اتقاقی را داشته باشیم، واکنش در سریع ترین حالت ممکن انجام می گیرد.

بلولایت های مصنوعی که توسط دیوایس های تصویری و لامپ های مدرن تولید می شوند و مضر هستند چه کار می کنند؟

 1. باعث افزایش میزان نور آبی می شوند: هر چیز به مقدار خاص خودش مناسب و مفید است و اگر از آن فراتر برود برای ما دردسرهایی ایجاد می کند. حتی همین غذا خوردن. غذا خوردن باعث می شود که ما زنده بمانیم اما پرخوری و مصرف بیش از حد مواد غذایی باعث ایجاد بیماری های مختلف می شود. نور آبی نیز از این قضیه مستثنی نیست و مقدار بیش از حد آن باعث آسیب وارد شدن به بدن می شود.
 2. وقتی که میزان بلولایت دریافتی بدن بیش از حد باشد فعالیت غده پینه‌آل را دچار اختلال می شود و ملاتونین کمتری ترشح می شود چون که بدن به اشتباه می افتد. این فرایند باعث ایجاد بی خوابی و اختلالات مربوط به خواب می شود. در گذشته، با آغاز شب و شروع تاریکی افراد می خوابیدند که این مورد ارتباط مستقیم با کمتر شدن نور آبی خورشیدی و بیشتر شدن سطح ملاتونین در بدن داشت. اما امروزه، شب شروع تفریحاتی است که بیشتر آن ها به نمایشگرهای دارای نور آبی ربط دارند (مثلا تلویزیون می بینیم). همچنین وجود لامپ های LED و کم مصرف به صورت گسترده در سطح شهر و منازل باعث بیش از حد شدن نور آبی در بدن و افزایش بی خوابی و دیگر مشکلات عموما مربوط به چشم می شود.

نور آبی باعث ایجاد چه مشکلات و اختلالاتی می شود؟

چشم شما مجهز به ساختارهایی است که از آن در برابر انواع نور محافظت می کند. به عنوان مثال، قرنیه و لنز شما از شبکیه حساس به نور در پشت چشم شما در برابر اشعه های مضر UV محافظت می کند.

این سازه ها نور آبی را از خود دور نمی کنند. و شما در معرض مقدار زیادی از آن هستید – نور آبی طبیعی خورشید بسیار بیشتر از مقدار هر دستگاه دیگری است. با این وجود، برخی از کارشناسان سلامت چشم نگرانی خود را در مورد قرار گرفتن در معرض نور آبی از صفحه‌نمایش‌ها و دستگاه‌های دیجیتال با نور پس‌زمینه ابراز کرده‌اند. این به این دلیل است که مردم زمان زیادی را صرف استفاده از آنها در فاصله نزدیک می کنند.

مطالعه ای بر روی این موضوع

مطالعه 2020 به عنوان مثال، در مجله چشم پزشکی هند منتشر شده است که برای مثال، در طول قرنطینه COVID-19، 32.4 درصد از جمعیت مورد مطالعه 9 تا 11 ساعت در روز از یک دستگاه ساطع کننده نور آبی استفاده می کردند. 15.5 درصد دیگر 12 تا 14 ساعت در روز از این دستگاه ها استفاده می کردند. افزایش قابل توجهی در زمان نمایش صفحه، احتمالاً به دلیل تغییر در نحوه کار افراد در طول همه گیری. تاکنون، تحقیقات به نظر نمی رسد که نگرانی در مورد آسیب چشم نور آبی را تأیید کند. در حالی که برخی مطالعات حیوانی چشم پزشکان می گویند که نشان داده اند نور آبی می تواند به سلول های شبکیه آسیب برساند، شواهد کمی وجود دارد که نور آبی به شبکیه چشم انسان آسیب می رساند.

توضیحات تکمیلی

یک استثنای اخیر: پزشکان این را گزارش کرد ندزنی که از ماسک ال‌ای‌دی استفاده می‌کرد برای بهبود پوستش دچار انحراف دید و ضایعه شبکیه بعد از آن بود. با این حال، دشوار است که بگوییم نور آبی، نور قرمز یا نور مادون قرمز باعث این آسیب شده است زیرا ماسک صورت هر سه را شامل می شود.

محققین به این نکته اشاره کنید که از آنجایی که دستگاه های LED نسبتا جدید هستند، هیچ مطالعه طولانی مدتی برای اندازه گیری اینکه نور آبی ممکن است در طول عمر شما با چشمان شما انجام دهد وجود ندارد.

نور آبی مصنوعی و بیش از حد مضرات زیادی دارد. بلولایت باعث اختلال خواب و بی خوابی، خشک شدن، قرمزی و تورم چشم، سردرد و مشکلات دیگر می شود. همچنین دریافت بیش از حد بلولایت مصنوعی باعث عدم تمرکز و اختلال در یادگیری دقیق مغز می شود.

در مورد نور آبی و ارتباط آن با خواب و بیداری صحبت کردیم. وقتی که بدن دچار کم خوابی باشد بیشتر از همیشه خطر بروز امراضی مانند سرطان، جاقی و مرض قند، افسردگی و مشکلات قلبی قرار می گیرد. پس نور آبی به صورت غیرمستقیم باعث وجود چنین بیماری ها می شود.

شاید خوشتان بیاید: بیماری دیابت چیست؟ راه های تشخیص و درمان دیابت

نور آبی چگونه باعث مشکلات چشمی می شود؟

و حالا این را بررسی می کنیم که نور آبی چگونه باعث مشکلات چشمی و سایر بیماری ها می شود. وقتی که به دستگاه ها و نمایشگرهای مختلف خیره می شویم، بدن در حالت تمرکز قرار می گیرد و به طبع تمامی اندام، ماهیچه ها و دستگاه های بدن از جمله چشم در حالت تمرکز قرار می گیرند. وقتی که چشم در حالت تمرکز قرار می گیرد به صورت ناخودآگاه کمتر پلک می زنیم و کمتر شدن پلک زدن مساوی است با خشکی و خستگی بیش از حد چشم.

چرا این اتفاق رخ می دهد؟

پلک زدن باعث می شود که چشمان ما تر و مرطوب بمانند. وقتی که چشم در حالت تمرکز قرار می گیرد کمتر پلک می زند و این باعث خشکی چشم و قرمز شدن آن ها می شود. چون وقتی که چشم خشک می شود رگ های قرمز آن نمایان تر می شوند و در نهایت چشم ها قرمزتر جلوه می کنند. همچنین قرارگیری چشم در حالت تمرکز موجب می شود که چشم در حالت سخت تری نسبت به حالت عادی قرار بگیرد و تکرار زیاد آن باعث خستگی چشم و بروز مشکلات دیگر می شود.

یکی از مشکلاتی که ممکن است برای چشم به وجود بیاید و در واقع خطرناک ترین سناریو برای قرار گرفتن بسیار در معرض نور آبی است، مبتلا شدن به بیماری تباهی لکه زرد است. لکه زرد یا ماکولا (Macula) عضوی از شبکیه چشم است که نسبت به نور حساسیت بالایی دارد و ما برای انجام کارهایی که نیاز به دقت حداکثری دارند مانند خواندن و رانندگی به آن احتیاج داریم. نور آبی ضربه زیادی به ماکولا وارد می کند و در دراز مدت باعث تاری دید، کمتر شدن رنگ های قابل تشخیص و در نهایت کوری چشم خواهد شد.

چه افرادی بیشتر در معرض خطر نور آبی قرار دارند؟

به صورت معمول افزادی که بیش تر از مانیتورها و نمایشگرهای مختلف استفاده می کنند بیشتر در معرض خطر عوارض نور آبی مصنوعی قرار دارند. مانند:

 • برنامه نویس ها
 • طراحان
 • کارمندان
 • نویسندگان

و سایر افرادی که به دلیل کار، استفاده بالایی از لپ تاپ و کامپیوتر دارند.

علاوه بر افرادی که به دلایل کاری از دستگاه های مختلف نمایشگر استفاده می کنند، افرادی که به دلایل غیرکاری و سرگرمی، زیاد از نمایشگرهای مختلف استفاده می کنند نیز در معرض خطر نور آبی هستند. متوسط حضور هر ایرانی فقط در اپلیکیشن اینستاگرام 3 تا 4 ساعت است. همچنین میزان تماشای تلویزیون نیز حدود 2 ساعت است. اگر زمان روشنایی شهرها و منازل با لامپ های تشعشع کننده بلولایت را نیز در نظر بگیریم طیف بزرگی از ایرانی ها در معرض امواج مضر نور آبی فیک هستند و این خطرناک است.

اگر شما نیز به دلیل کارتان استفاده بالایی از دستگاه های ساطع کننده نور آبی دارید بهتر است حتما توصیه های ایمنی – بهداشتی ارائه شده در این مقاله را جدی بگیرید تا تحت تاثیر مضرات نور آبی قرار نگیرید.

راه های محافظت از چشم در مقابل نور آبی چه هستند؟

تا الآن متوجه شدیم که نور آبی چیست، از چه منابعی ایجاد می شود، مفید است یا مضر و اگر مفید است چرا و اگر مضر است چرا و در چه شرایطی. در این قسمت می خواهیم به موضوع محافظت از چشمان در مقابل blue light بپردازیم.

استفاده از عینک های فیلترکننده نور آبی

عینک هایی وجود دارند که بلولایت دریافتی را فیلتر می کنند. به این عینک ها عینک فیلترکننده نور آبی می گویند. این عینک ها دارای دو نوع طبی و غیرطبی هستند و در صورتیکه چشمانتان ضعیف نیست نیز می توانید از آن ها استفاده کنید. البته عینک های طبی فیلترکننده نور آبی نیز وجود دارند. این عینک ها درصد مشخصی از نور آبی دریافتی را فیلتر می کنند که قبل از خرید، فروشنده درصد آن را خواهد گفت. اگر فروشنده درصد فیلتر کردن بلولایت توسط عینک را ارائه نداد، قبل از خرید حتما از وی بپرسید که فیلترکنندگی عینک چند درصد است.

معمولا عینک هایی با فیلتر کنندگی 60% یا بالاتر مناسب هستند. البته این عینک ها تقریبا گران هستند اما به محافظت از چشمتان می ارزد. به علاوه انواع ارزان تر این عینک نیز وجود دارند.

استفاده از تنظیمات دستگاه های مختلف

بعضی از دستگاه های هوشمند مانند گوشی های لمسی و کامپیوترها تنظیماتی دارند که می توانید با استفاده از آن ها نور آبی را فیلتر کنید. این امکان در گوشی های اندرویدی و IOS، ویندوز و مک گنجانده شده است که در ادامه به توضیحات و انجام تنظیمات مربوطه آن می پردازیم.

گوشی های هوشمند اندرویدی

تقریبا تمام گوشی های هوشمند اندرویدی این قابلیت را دارند تا بلولایت مضر ساطع شده از آن ها را فیلتر کنید.

گوشی های سامسونگ

در گوشی های سامسونگ اگر صفحه تنظیمات کشویی بالای گوشی را پایین بکشید با آیکون مواجه می شوید. اگر زبان گوشی فارسی باشد نام آن فیلتر نور آبی و اگر زبان گوشی انگلیسی باشد نام آن Eye comfort shield یا Blue light filter است. اگر بر روی این گزینه بزنید فیلتر blue light فعال می شود.

نور آبی

همچنین با نگه داشتن آیکون برای چند ثانیه به صفحه تنظیمات نور آبی گوشی منتقل می شوید که در آن جا می توانید فیلترینگ نور آبی را زمان بندی کنید یا درصد فیلتر بلولایت را کم یا زیاد کنید.

گوشی های شیائومی

قابلیت فیلتر bluelight برای گوشی های شیائومی با نام Reading mode وجود دارد. کافی است تا تنظیمات کشویی را پایین کشیده و بر روی آیکون  با نام Reading mode یا حالت مطالعه کلیک کنید. در این صورت فیلتر نور آبی فعال می شود.

گوشی های هوشمند IOS

برای فعال سازی فیلتر blue light در آیفون و آیپدهای اپلی کافی است تا مسیر زیر را بپیمایید.

Settings > Display & Brightness

در این بخش باید گزینه Night Shift را از حالت Off به حالت On تغییر داد. با انجام این تنظیمات فیلتر نور آبی در آیفون یا آیپد شما فعال می شود.

ویندوز 10

متاسفانه در ویندوز محبوب 7 امکان فیلتر نور آبی وجود ندارد اما این امکان در ویندوز 10 گنجانده شده است. البته اگر کاربر ویندوز سون هستید نگران نباشید چون در ادامه برای شما نیز راه حلی داریم.

در این بخش به توضیح فعال سازی فیلتر Blue light می پردازیم. برای اکتیو کردن این فعالیت در ویندوز 10 کافی است تا مسیرهای زیر را اجرا کنیم:

 1. وارد بخش تنظیمات (Settings) ویندوز می شویم.
 2. حالا باید به دنبال گزینه Display بگردیم و روی آن کلیک کنیم.
 3. در نزدیکی بالای صفحه گزینه Night Light را مشاهده می کنیم. کافی است که تنظیمات را از Off به On تغییر دهیم.

همچنین می توانید با کلیک بر روی گزینه تنظیمات نور آبی (Blue light settings)، شخصی سازی های بیشتری انجام دهید. مثلا می توانید که درصد فیلتر را بیشتر یا کمتر کنید. معمولا هرچقدر که درصد فیلتر نور آبی بیشتر باشد، چه در دستگاه های اندرویدی و IOS و چه در لپ تاپ ها و PC، روشنایی صفحه کمتر شده و جای خود را به رنگ های ملایم مایل به نارنجی می دهد. هر چقدر که درصد کمتر باشد، صفحه روشن تر و هر چقدر که درصد بالاتر باشد، رنگ های صفحه نرم تر می شوند. برای اینکه توازن مناسبی ایجاد شود، بسته به سلیقه خود درصدی بین 40 تا 70% که بهینه ترین گزینه ها هستند را انتخاب کنید.

پیشنهاد مطالعه: آموزش اسمبل كردن كامپيوتر به صورت كاملا مقدماتی و آسان + تصاوير مربوطه

استفاده از نرم افزار های موجود فیلتر نور آبی

ممکن است که تعداد انگشت شماری از گوشی های هوشمند اندروید یا IOS دارای امکان Blue light filter نباشند. در این بخش می خواهیم یک اپلیکشن اندرویدی عالی برای فیلتر بلولایت معرفی کنیم. یادتان هست که گفتیم ویندوز 7 تنظیمات فیلتر نور آبی ندارد اما می شود آن را حل کرد؟ یک نرم افزاز ویندوزی جالب نیز وجود دارد که مشکلات نبود تنظیمات فیلترینگ نور آبی در ویندوز 7 را حل می کند که در این بخش در مورد این نرم افزار هم صحبت می کنیم. اول به معرفی اپلیکیشن های اندرویدی می پردازیم و سپس نرم افزار ویندوزی را معرفی و بررسی می کنیم.

اپلیکیشن اندرویدی فیلتر نور آبی

Bluelight Filter for Eye Care

نام این اپلیکیشن فیلتر نور آبی برای محافظت از چشم است و رابط کاربری ساده ای دارد که هر فردی می تواند از آن استفاده کند. این اپلیکیشن چند میلیون بار از گوگل پلی دانلود شده و با ۳۴۶٬۹۵۹ امتیاز رتبه 4.3 را از 5 کسب کرده که امتیاز بسیار خوبی است و کاربران بسیار زیادی از عملکرد آن کاملا راضی هستند.

برای دانلود این اپلیکیشن اینجا کلیک کنید.

نرم افزار ویندوزی فیلتر نور آبی

CareUEyes

این نرم افزار به صورت رایگان عرضه می شود اما برای دسترسی های بیشتر به نسخه PRO آن احتیاج است. یک نرم افزار بسیار ساده و راحت که تنظیمات زیادی نیز دارد و به راحتی می توانید آن را شخصی سازی کنید. مثلا گزینه هایی وجود دارد که می توانید صفحه نمایش را برای دیدن فیلم، کدنویسی و ادیت، گیمینگ و غیره کاستومایز کنید.

برای دانلود این نرم افزار از سایت اصلی اینجا کلیک کنید.

زیاد پلک بزنید

همانطور که گفتیم، چشم ها در مواچهه با صفحات نمایش به حالت تمرکز فرو می روند و در حالت تمرکز کمتر پلک می زنند. سعی کنید تا جایی که حواستان هست، زیاد پلک بزنید تا چشم ها مرطوب بمانند.

کم تر کردن میزان استفاده از مانیتورها

پیشنهاد سختی است اما برای نجات بدن و چشم های خود بهتر است که استفاده از نمایشگرها را کمتر کنید. بهتر است شرکت در دورهمی ها و کارهایی که زیاد به تکنولوژی مربوط نیستند را در اولویت قرار دهید. به علاوه پیشنهاد می کنیم که همیشه لامپ های اضافه را خاموش کنید و به هنگام شب از گوشی استفاده نکنید. بهترین ایده این است که گوشی را جایی دور از دسترس قرار دهید تا وسوسه نشوید. همچنین بهتر است به هنگام خواب لامپ ها را به کل خاموش کرده و در محیطی خنک و تاریک بخوابید و حدالامکان با چشم بند بخوابید تا از امواج نور آبی به دور مانده و بیشترین کیفیت خواب را داشته باشید.

مزایا و فواید نور آبی چیست؟

ما تا این قسمت از مقاله در مورد نور آبی چیست؟ حذف نور آبی از گوشی، حذف نور آبی از مانیتور، بلو لایت فیلتر چیست، مضرات نور آبی و… با شما صحبت کردیم. اما گفته‌های ممکن است که باعث شود که شما نسبت به این موضوع یک رفتار وسواسی داشته باشید. از این رو ما در این بخش قصد داریم که در مورد مزایای نور آبی با شما صحبت کنیم. با ما تا پایان این بخش همراه باشید تا دید بهتری نسبت به این موضوع پیدا کنید.

به یاد داشته باشید که قرار گرفتن در معرض نور خورشید و همچنین نور ساطع شده از آن و یا نور آبی مصنوعی بر اساس تحقیقات صورت گرفته می‌تواند مزایای جانبی فراوانی داشته باشد. البته شما باید یک تعادل نسبی نسبت به این موضوع داشته باشید. به عنوان مثال به هر میزان که به سمت شب نزدیک می‌شویم شما باید سعی کنید که از فیلتر نور آبی خود را بیشتر فعال کنید. اما زمانی که اول صبح است شما باید آن را به صورت کامل قطع کنید. نور آبی برای شما مفید است. شما در این زمان باید حذف نور آبی لپ تاپ خود را کنسل کنید. شما باید نور حذف نور آبی گوشی خود را متوقف کنید. چرا که شما با انجام این کار کمک به بهبود هوشیاری خود می‌کند.

همانطور که می‌دانید شما در اوایل روز و در میان روز ممکن است که اندکی احساس کرختی داشته باشید. منظور ما از احساس کرختی این است که شما در این زمان نیاز دارید که سطح هوشیاری خود را به سرعت افزایش دهید. نور آبی می‌تواند برای شما به عنوان یک دوست عمل کند. به همین علت است که شما باید برای آن ارزش قائل شوید. اما فیلتر آبی فقط سطح هوشیاری شما را افزایش نمی‌دهد بلکه برای شما مزایای جانبی دیگری نیز دارد.

استفاده از نور بلو لایت فیلتر و حذف نور آبی گوشی در زمان مطالعه ممنوع است!!

ممکن است که این نکته برای شما اندکی عجیب باشد. ممکن است که در نظر شما این موضوع گفته‌های قبلی ما را نقض کند. اما شما اشتباه می‌کنید، اشتباهی صورت نگرفته است. زمانی که شما قرار است قبل از خواب مطالعه داشته باشید و شما می‌خواهید بواسطه این مطالعه احساس خواب آلودگی بیشتری داشته باشید. گفته‌های قبلی ما صادق است. اما اگر قرار است که شما اول صبح به مطالعه بپردازید و قرار است که شما بواسطه این مطالعه روز خود را شروع کنید. و یا قرار است که شما بواسطه این مطالعه یک مطلب مهم را آموزش ببینید، در این زمان چند استثنا خواهیم داشت.
اولین نکته این است که شما باید حذف نور آبی گوشی و حذف نور آبی لپ تاپ خود را متوقف کنید. زمانی که شما نور آبی را مشاهده می‌کنید، این موضوع باعث می‌شود که سطح هوشیاری شما افزایش پیدا کند. در وهله بعدی این موضوع باعث می‌شود که سطح یادگیری شما افزایش پیدا کند. این موضوع قطعا برای شما بسیار مهم است. از طرفی این زمانی که شما مدت زمان طولانی در حال مطالعه صبح گاهی و یا میان روزی می‌باشید. نور ابی باعث می‌شود که خلق و خوی شما شاد و آرام باشد. این ویژگی‌هایی که در این بخش برای شما بیان کردیم. ویژگی‌های مهمی می‌باشند که برای هر کسی که اهل مطالعه است بسیار اهمیت دارد.

به این موضوع فکر کنید که اگر نور آبی بسیار مضر بود چرا سازندگان به فکر حذف دائمی این موضوع نبودند؟ به این دلیل است که این موضوع در برخی مواقع لازم است. اگر بخواهیم یکی دیگر از مزایای این نور آبی را برای شما مطرح کنیم. نور آبی باعث می‌شود که سرعت واکنش شما به حداقل برسد. این موضوع بسیار مهم است و می‌تواند برای برخی از افراد بسیار کمک کننده باشد. به این موضوع فکر کنید که چگونه می‌توانید از این ویژگی به نفع خود استفاده کنید.

جمع بندی و پایان

در این مطلب اطلاعات بسیار زیادی در مورد Blue light ارائه دادیم، در مورد مزایا و معایب آن صحبت کردیم و راه حل ها، ابزارها و نرم افزارهایی را پیشنهاد دادیم که نور آبی مضر را پالایش می کنند و در نتیجه می توانیم زندگی، خواب و چشمان سالم تری داشته باشیم. ممکن است که فیلتر کردن نور آبی به مذاق بعضی ها خوش نیاید چون رنگ های ملایم و مایل به نارنجی به خوبی رنگ های شدید نیستند اما چاره ای جز این نیست که زندگی سالم تری داشته باشیم و این با بهینه کردن میزان دریافتی بلولایت صورت می گیرد.

نویسنده : بابک حیدریان

بابک حیدریان مهر. دانشجوی کارشناسی مترجمی زبان انگلیسی، محقق و متخصص SEO & Digital Marketing "زندگی ممکن است پُر از درد و رنج باشد، اما واکنشِ ماست که حرف آخر را می‌زند". فردیش نیچه

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 1. مسعود چگنی

  ممنونم سایتهای زیادی سرچ کردم این توضیح از همه کاملتر و بهتر بود. پاینده باشید

  1. جواد فرازمند

   سلام مسعود جان
   خوشحالیم که برات مفید بوده:) ممنون از نظری که دادی

 2. mohsen

  خیلی مفید و بدرد بخور بود مطمعن نبودن که عینکشو بخرم یانه ولی الان اطمینانشو دارم خیلی دستتون درد نکنه

  1. جواد فرازمند

   سلام محسن عزیز
   خداروشکر که براتون مفید بوده 🙂