هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

ورود | ثبت نام
راه های مناسب جهت رفع خستگی در محیط کار برتر آموز

راه های مناسب جهت رفع خستگی در محیط کار

دسته بندی : کسب و کار
1401/08/26

اگر پای صحبت کارمندان و یا افراد شاغل بشینیم همگی آنها راجب به یک موضوع واحد یعنی خستگی در محیط کار صحبت خواهند کرد. خستگی در محیط کار را نباید یک معضل بلکه باید یک امر طبیعی دانست و راهکارهای مقابله با آن را آموزش ببینیم . شما تقریبا تایم 8 یا 9 ساعته از روز را درگیر مشاغل و یا کارهای خود هستید ، این مشاغل می‌تواند کارمندی ، فریلنسری ، کسب و کاری و… باشد و تمامی این کسب و کارها می‌تواند برای شما خستگی به همراه داشته باشد. خستگی در محیط کاری را جدی بگیرید زیرا اگر چاره‌ای برای آن نداشته باشید قطعا به زندگی شخصی و روال عادی شما هم صدمه خواهد زد و درست در همین مرحله افراد زیادی از کارهای خود دست می‌کشند که این کار پیامد منفی برای شما به همراه خواهد داشت. در ادامه همراه برتر آموز باشید تا به خوبی به توضیح راهکارها بپردازیم.

راه های مناسب جهت رفع خستگی در محیط کار همگی مجموع کارهایی است که قرار است به خوبی در این مقاله آن را بررسی نماییم.

اگر شما هم جزو افرادی هستید که تازگی‌ها به این خستگی دچار شدید پس به مقاله درستی سر زده‌اید زیرا با رعایت یکسری از نکات به خوبی می‌توانید این موارد را رعایت نمایید.

فقط مهم‌ترین نکته این است که خستگی در محیط کاری را جدی بگیرید و با آن مقابله نمایید.

اگر هنوز موفق به پیدا کردن شغل دلخواه خود نشدید پیشنهاد می‌شود مقاله چگونه شغل مناسب پیدا کنیم؟ را مطالعه نمایید.

آنچه که شما در این مقاله خواهید آموخت:

  • خستگی در محیط کار چیست؟
  • راه های مناسب جهت رفع خستگی در محیط کار

خستگی در محیط کار چیست؟

قبل از اینکه بخواهیم به سراغ بررسی راهکارها برویم قصد داریم تار اجب به مفهوم خستگی در محیط کار صحبت نماییم و این موضوع را به خوبی بررسی نماییم.

برخی از افراد هستند که به این خستگی‌ها دچاراند اما چون به مفاهیم خوب مسلط نیستند هرگر متوجه مشکلات خود نمی‌شوند.

شما ممکن است در طول روز کاری خود دچار خواب آلودگی ، سر درد ، کمر درد ، بی حالی و بی حوصلگی ، چشم درد ، پا درد و… بشید. این علائم حتی ممکن است به یک باره به سراغ شما بیاید و یا زمانی که مشغول به کاری هستید دچار علائم سردرد و یا دیگر علائم بشوید.

درست در همین لحظه افراد انرژی خود را از دست می‌دهند و به سراغ راهکارهایی برای افزایش انرژی خود هستند. یکسری از دوستان با نوشیدن قهوه ، چای ، نوشابه‌های انرژی زا و… انرزی خود را به صورت موقت بدست می‌آورند و می‌توانند شرایط را تا انتهای تایم کاری بهبود ببخشند.

اما تمامی افراد خوش شانس نیستند تا موضوع را به همین سادگی کنترل کنند و تا انرژی خود را به صورت کامل بدست نیاورند نمی‌توانند به فعالیت‌های روزمره بپردازند.

خوب اگر کارمند باشید هیچ مدیری دوست ندارد تا کارمندان با خستگی و بی حوصلگی به کارها بپردازند زیرا در این مواقع احتمال خطال بسیار زیاد می‌شود ، بنابراین اگر شغل خود را دوست دارید باید به دنبال راهکار باشید.

تعیین محل استراحت

شرکت‌های بزرگ و کوچک که در سراسر دنیا فعالیت می‌کنند معمولا یک محلی برای استراحت کارمندان در نظر می‌گیرند تا در صورت خستگی کارمندان بتوانند از آن استفاده کنند.

برخی از شرکت‌های بزرگ ایرانی به طبع این شرکت‌ها محلی برای استراحت کارمندان خود فراهم کرده‌اند.

پس اگر کامند شرکت‌های بزرگ و به نام ایرانی هستید این مشکل تا حدی برای شما حل شده است.

اما تمامی افراد شاغل شانس امتحان چنین فضایی را ندارند پس بنابراین باید به فکر خستگی خود باشند.

آیا خستگی کاری فقط شامل کارمندان است؟

خیر ، فقط کارمندان شامل خستگی ناشی از کار نمی‌شوند.

این فریلنسرها و صاحبین کسب و کارها هم این خستگی‌ها به سراغشان می‌آید که شدت این خستگی‌ها ممکن است کم یا زیاد باشد.

قریلنسرها افرادی هستند که به صورت خود جوش به دیدن آموزش‌هایی همچون آموزش سئو ، آموزش وردپرس و… می‌پردازند و بعد از کسب علم و تجربه پروژه‌های شخصی می‌گیرند.

این افراد به صورت دورکاری و در خانه فعالیت‌های خود را انجام می‌دهند اما خستگی آنها ممکن است مانند یک کارمند برابر باشد.

رفع خستگی در محیط کار برتر آموز

راه های مناسب جهت رفع خستگی در محیط کار

خوب حال نوبت می‌رسد که به صورت کامل به موضوع راه های مناسب جهت رفع خستگی در محیط کار بپردازیم و نکات کاربردی را بیان نماییم.

توصیه می‌شد که حتما موارد مهم را یادداشت کرده و سعی کنید از آنها استفاده نمایید.

خواب کافی مهم‌ترین عامل جلوگیری از خستگی است.

یکی از مواردی که بسیار زیاد در جلوگیری از خستگی تاثیر گذار است و خود عامل بزرگ محسوب می‌شود خواب کافی است.

اگر شما در شبانه روز خواب کافی را نداشته باشید بدن و مغز شما انرژی خود را از دست می‌دهد و نمی‌تواند به تنهایی تامین انرژی نماید .

همین موضوع باعث می‌شود که شما در طول شبانه روز بی حوصله و خسته به نظر برسید.

این علت عدم خواب کافی در افراد به دو دسته تقسیم می‌شود:

دسته اول افرادی هستند که زندگی روزمره آنها بسیار شلوغ است ، صاحب خانه و خانواده هستند و بعد از کار تایم زیادی از زندگی این افراد به صرف این کارها سپری می‌شود.

دسته دوم افرادی هستند که تایم خواب آنها به فیلم دیدن ، سپری کردن در شبکه‌های اجتماعی و….. تقسیم می‌شود.

اگر جزو هر کدام از این دسته‌ها هستید پیشنهاد می‌شود که فرآیند روزانه خود را طوری برنامه ریزی نمایید تا بتوانید در طول شبانه روز 8 ساعت خواب مفید و کافی را تجربه نمایید.

البته که تایم خواب در هر فردی متفاوت است و با توجه به سوخت و ساز بدن هر بدنی نیاز به یک تایم برای خواب و بازیابی انرژی دارد که این مورد را خودتان به خوبی می‌توانید مدیریت نمایید.

روزانه آب کافی بنوشید!

نوشیدن آب همین نکته کوچک که شاید از چشم خیلی‌ها دور باشد ، یکی از راهکارهای مفید و عالی برای بازیابی انرژی و جلوگیری از خستگی مفرد می‌باشد.

کم آبی بدن یکی از علت‌‌هایی است که باعث ایجاد خستگی در بدن می‌شود. بی آبی جریان خون را کاهش می‌دهد و باعث می‌شود که خون کمتری به مغز شما برسد.

زمانی که گردش خون در مغز شما کم باشد باعث ایجاد خستگی می‌شود و به همین ترتیب فرآیند خستگی در شما ایجاد می‌شود.

توصیه می‌شود که در طول روز 8 لیوان آب بنوشید و این 8 لیوان را در طول روز تقسیم نمایید.

کافئین کمی مصرف کنید.

نوشیدن کافئین مانند قهوه در اوابل مصرف ممکن است به شما انرژی کاذب بدهد اما در طول مصرف طولانی مدت شما به کافئین اعتیاد پیدا می‌کنید.

اگر کافئین مورد نیاز به بدن شما نرسد شما دچار خستگی مفرد خواهید شد.

برای همین لطفا در مصرف کافئین دقت لازم را داشته باشید.

شب‌ها از تلفن همراه استفاده نکنید!

بر طبق عادت اکثر ما افراد شب‌ها قبل خواب از تلفن همراه استفاده می‌کنیم و به بررسی و چک کردن سوشال مدیا می‌پردازیم.

استفاده از تلفن همراه در شب و قبل از خواب روی عملکرد مغز تاثیر می‌گذارد و باعث می‌شود که شما در خواب دچار اختلال بشوید.

از آنجایی که شبکه‌های اجتماعی زمان زیادی را از افراد میگیرند شما با چک کردن این شبکه‌ها تایم خواب مفید خود را از دست می‌دهید.

ممکن است به طور اتفاقی یک فیلم و یا تصویر ناراحت کننده و دلخراش را مشاهده کنید که این مشاهده این موارد باعث ایجاد نگرانی در مغز شما می‌شود و بنابراین نمی‌توانید خواب خوبی را تجربه نمایید.

سعی کنید بین نیم تا یک ساعت قبل از خواب موبایل خود را کنار گذاشته و به بهبود عملکرد مغزتان کمک نمایید.

تغذیه مناسب اهمیت زیادی دارد.

تغذیه مناسب و درست تاثیر بسیار زیادی روی بهبود عملکرد مغز و جلوگیری از خستگی دارد.

مهم‌ترین وعده غذایی که روی خستگی شما بسیار تاثیرگذار است ، صبحانه می‌باشد.

وعده صبحانه آنقد مهم است که کارشناسان تغذیه به عنوان وعده طلایی از آن یاد می‌کنند.

شما زمانی که این وعده را حذف می‌کنید با کاهش قند خون در ساعات منتهی به ظهر مواجه می‌شوید و همین مورد باعث می‌شود که در طول روز حس خستگی را تجربه نمایید.

وعده غذایی صبحانه اونقدر مهمه که انرژی خیلی خوبی را برای طول روز در بدن شما ایجاد می‌کنه ، اگر بلافاصله بعد از بیدار شدن نمی‌تونید صبحانه میل کنید پیشنهاد می‌کنم وعده غذایی صبحانه خودتون رو به محل کار ببرید. حتما سعی کنید که وعده صبحانه شما هم کربوهیدرات و هم پروتئین لازم را داشته باشه!! اینجوری سایر همکارانتون رو به اهمیت وعده صبحانه تشویق می‌کنید و می‌تونید اثرات مثبت داشته باشید!

سعی کنید برای تایم کاری خود میان وعده‌های مفید در نظر بگیرید. می‌توانید از مغز آجیل‌ها به جای چیپس و پفک استفاده نمایید.

استفاده از قهوه و نسکافه را حذف و آب را جایگزین نمایید.

سعی کنید در طول روز وعده میوه برای خودتان در نظر بگیرید.

با همکاران خود به گپ و گفت بپردازید!

سعی کنید تایم کاری شما به طوری باشد که بتوانید با همکاران خود ارتباط برقرار کنید. این کار شما را از فضای کاری کمی دور کرده و باعث استراحت شما می‌شود.

این گفت و گوی دوستانه باعث ترشح یکسری از هورمون‌ها در ذهن شما می‌شود و همین موضوع مسیر خوبی برای کاهش خستگی در شما ایجاد می‌کند.

البته دقت نمایید که در این کار زیاده‌روی نکرده و حد اعتدال را رعایت نمایید تا مشکلی برای کار شما بوجود نیاید. بهتر است برای این گفت گو از پشت میز خود بلند شده و به مکان دیگری بروید تا تحرک هم داشته باشید.

البته که در این گپ و گفت‌های صمیمی سعی کنید که از ارتباط با افراد سمی به شدت پرهیز کنید تا مشکلی در کار شما ایجاد نشوئ. اگر با ویژگی‌های افراد سمی آشنایی ندارید پیشنهاد می‌شود مقاله افراد سمی در کار چه کسانی هستند؟ را مطالعه نمایید.

استراحت کنید!

در برخی از شرکت‌ها و سازمان‌ها یک ساعاتی برای استراحت و ناهار برای کارکنان در نظر گرفته می‌شود که این افراد می‌توانند در این تایم به خوبی به استراحت کردن بپردازند و ذهن خود را از فضای کاری دور کنند.

اگر شما این تایم استراحت را ندارید می‌توانید از مدیر خود بخواهید تا با درج این تایم در ساعات کاری به بهره‌وری بیشتر کارمندان کمک نماید.

کل تایم کاری پشت میز نشینید.

تا جایی که می‌‎توانید در محل کارتان تحرک داشته باشید و از نشستن‌های طولانی پشت میز پرهیز کنید. ممکن است به دلیل نوع کاری که انجام می‌دهید ، مانند مراجعه مداوم ارباب رجوع‌ها وقت کافی برای تحرک و راه رفتن نداشته باشید.

اما توصیه می‌کنیم که فرصت‌های کوچک را غنیمت شمرید ، می‌توانید برای خودتان چای بریزید و یا دست و صورتتان را بشویید. همین مورد باعث می‌شود که شما برای مدتی پشت میز نشینید و تحرک داشته باشید.

توصیه می‌شود که در تایم‌های خاصی از پشت میز خود بلند شده و یکسری حرکات کششی را انجام بدهید این کار به سلامت جسم و روان شما بسیار کمک خواهد کرد. این تمرینات کششی می‌تواند شامل گردن ، کمر ، زانو ، دست بشود.

روش های رفع خستگی محیط کار برتر آموز

حتما به نور مناسب محل کارتان اهمیت بدهید.

نور مناسب در محیط کار باعث می شود که بازدهی بهتری داشته باشید و راحت تر کار کنید. هیچ موقع اهمیت نور مناسب را دست کم نگیرید ، نور خوب و مناسب باعث می شود که سردرد نگیرید ، احساس خواب آلودگی و فشار بر روی چشم هایتان نداشته باشید. اگر دائما چشم هایتان را مالش می دهید و پلک های خسته و چشمان سوزانی دارید، شاید علت این مشکلات نبود نور کافیست.

روی میز کارتان گل و گلدان قرار بدهید!

می‌توانید برای اینکه انرژی و حال خود بگیرید روی میز کارتان گل و گلدان قرار بدهید ، وجود گلدان به تقویت روحیه بسیار کمک می‌کند و انرژی خوبی را شما ایجاد خواهد کرد. این موضوع شاید به کاهش خستگی شما کمک چندانی نکند اما روی تاثیر انرژی مثبت بسیار تاثیر گزار است.

سخن آخر:

سعی کرده‌ایم به طور کامل به توضیح مسئله راه های مناسب جهت رفع خستگی در محیط کار بپردازیم و نکات کاربردی خوبی را در این زمینه بیان نماییم. پیشنهاد می‌شود در صورتی که به خستگی در محیط کار دچار هستید حتما این موضوع را جدی بگیرید و تمامی روش‌ها را برای بهبود انجام بدهید.

اگر خستگی ناشی از محیط کار در شما زیاد بشود ، قطعا روی بازدهی شما در تایم کاری تاثیر خواهد گذاشت که خوب مسلما شرایط خوبی برای کار شما بوجود نخواهد آمد.

اگر تجربه‌ای در زمینه راه های مناسب جهت رفع خستگی در محیط کار دارید لطفا در قسمت کامنت با دوستان برتر آموزی به اشتراک بگذارید. ممنون از توجه شما.

نویسنده : تارا محمدزاده

تارا محمدزاده هستم دانشجوی کارشناسی ارشد هوش مصنوعی. در زمینه سئو ، تولید محتوا و دیجیتال مارکتینگ فعالیت میکنم. سابقه کاری در زمینه تولید محتوا و سئو موضوعات فناوری ، دیجیتال و... دارم. خوشحالم که از نوشته های من استفاده می کنید.

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *