هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

ورود | ثبت نام
آموزش سئو سایت وبلاگی به چه صورت است؟

آموزش سئو سایت وبلاگی به چه صورت است؟

دسته بندی : سئو
1402/06/19

امروزه سایت‌های بسیار زیادی به واسطه داشتن یک وبلاگ قوی به جایگاه‌های بسیار عالی دست پیدا کردند.

در این مقاله قصد داریم به صورت تخصصی روی سئو سایت وبلاگی تمرکز کنیم و در صورتی که شما به این نکته توجه کافی داشته باشید، می‌توانید سئو وب سایت و یا وبلاگ خود را بهترین شکل ممکن انجام دهید.

سلام بر دنبال کنندگان سایت برترآموز، ما اومدیم با یک مقاله بسیار جذاب و جامع در حوزه آموزش سئو. زمانی که صحبت از سئو یک سایت می‌شود، معمولا افراد فکر می‌کنند که استراتژی تمامی بخش‌های آن به یک صورت است، در صورتی که اینطور نیست. این که سایت شما چه بخش‌هایی دارد و در چه حوزه‌ای کار می‌کند، خود یک استراتژی سئو مجزا دارد. به عنوان مثال سئو سایت خدماتی با سئو سایت وبلاگی و یا سئو سایت فروشگاهی بسیار متفاوت می‌باشد. ممکن است که یک سایت از تمامی این بخش‌های متشکل باشد، اما نکته بسیار مهم آن در این است که شما به عنوان یک سئوکار هر بخش را مجزا از دیگری بدانید.

نکته بعدی که باید به آن توجه نمایید، این است که سئو یک سایت باید به صورت به روز باشد. ما در این مقاله چند شاه کلید به شما معرفی خواهیم کرد، این که شما از هر یک به چه صورت استفاده کنید، به خلاقیت و دانش شما بستگی دارد. ممکن است که یک یا دو فرد بخواهند با استفاده از همین مقاله یک وبلاگ آموزش وردپرس راه اندازی کنند. نفر اول در مدت زمان 6 ماه به نتیجه مطلوب خود دست پیدا کند و نفر دوم بعد از گذشت 9 ماه هنوز نتواند آن را به جایگاه مناسبی برساند. این موضوع تنها به یک عامل بستگی دارد و آن هم دانش پایه فرد می‌باشد.

دقت کنید که امروزه سئو و علوم مرتبط به آن به صورت قابل توجه در حال به روز رسانی می‌‎باشند. در صورتی که قصد دارید در حوزه سئو یک دانش کامل جامع به ثبت برسانید، لازم است که تمام تلاش خود را به کار گیرید و با استفاده از یک استراتژی منسجم دانش خود را بهبود بخشید.

سایت وبلاگی چیست و چه تفاوتی با وب سایت دارد؟

برای سئو سایت وبلاگی لازم که با مفاهیم پایه این حوزه به صورت کامل و جامع آشنا شوید. به همین دلیل قبل از آموزش سئو سایت وبلاگی لازم است که به بررسی اصل وبلاگ بپردازیم. وبلاگ یک محیطی تعاملی است که نویسنده نظر و یا دانش خود را در مورد یک موضوع خاص به اشتراک می‌گذارد. حال افراد پس از مطالعه آن نیز نظر خود در مورد آن به دیگران منتقل می‌کنند. موضوع بسیار مهم در این است که افراد پس از مطالعه آن باید تمام تلاش خود را به کار گیرید تا وارد بحث و گفتگو در مورد موضوع شوند. شاید در وبلاگ‌های ایرانی این موضوع خیلی مورد توجه قرار نگیرد. اما زمانی که شما وبلاگ‌های مطرح خارجی را بررسی می‌کنید، این موضوع به وضوح قابل نمایش است.

حال  اگر یک سایت تنها دارای بخش وبلاگ باشد به آن سایت وبلاگی گفته می‌شود. اما سایت‌ها امروزه معمولا علاوه بر بخش وبلاگ یک بخش کسب درآمد مجزا نیز دارند. که در این بخش‌ می‌توانند خدمات و یا محصولات خود را به فروش برسانند. به عنوان مثال یک ممکن است که شما در سایت خود به « آموزش فتوشاپ » بپردازید. سایت شما از چند بخش مجزا تشکیل شده باشد، یک بخش وبلاگ و یک بخش فروش محصولات. در این صورت سایت شما در حوزه سایت‌های وبلاگی قرار نخواهد گرفت.

نکته بعدی که باید به آن توجه نمایید، این است که سایت وبلاگی می‌تواند از طریق تبلیغات نیز کسب درآمد کند. به همین دلیل است که سئو سایت وبلاگی بسیار مهم است و همواره مشتریان بسیار زیادی دارد. از طرفی شما به عنوان یک سئوکار باید بدانید که سئو سایت وبلاگی معمولا اندکی پیچیده تر از سئو یک سایت فروشگاهی و یا سئو یک سایت خدماتی می‌باشد. نکات مطرح شده در این مقاله می‌توانید به صورت کامل و جامع شما را با سئو سایت وبلاگی آشنا کند. البته به شرطی که خود شما نیز اندکی خلاقیت به کار گیرید و هر نکته را شخصی سازی نمایید.

آموزش سئو سایت وبلاگی به صورت صفر تا صد !

در این بخش مهمترین نکات مرتبط با سئو سایت وبلاگی به شما آموزش خواهیم داد. در صورتی که شما بتوانید روی این موضوعات با تسلط بسیار بالا کار کنید، به جرات می‌توان گفت که سئو سایت وبلاگی برای شما کار سختی نخواهد بود. از طرفی به این نکته نیز توجه نمایید که سئو یک سایت وبلاگی معمولا یک پروسه زمان بر است و نمی‌توان از تکنیک‌های سئو کلاه سیاه در آن در استفاده کرد. چرا که با این کار ریسک‌های بسیار زیادی سایت شما را تهدید خواهد کرد. از طرفی حوزه کاری شما نیز تک بعدی می‌باشد و این موضوع می‌تواند نتایج ناخوشایندی برای سایت شما به همراه داشته باشد.

1.    انتخاب دامنه مناسب و مرتبط با حوزه هدف

یکی از مهمترین نکاتی که در سئو سایت وبلاگی باید به آن توجه نمایید، استفاده از یک دامنه مناسب برای سایت وبلاگی می‌باشد. با توجه به این که مخاطبین شما در یک جامعه آماری محدود قرار دارند. به هر میزان که دامنه و یا آدرس سایت شما برای آن ها آشناتر باشد به جرات می‌توان گفت که احتمال ورود مجدد آن ها به سایت شما افزایش پیدا می‌کند. نکته بعدی که باید به آن به صورت ویژه توجه نمایید، این است که دامنه شما برای آن ها یک علاوه بر جذاب بودن ساده نیز باشد. اگر بخواهید یک مفهوم سخت و یا یک کلمه خاص را به عنوان دامنه خود انتخاب کنید، سئو آن بسیار ساده خواهد بود. اما نکته آن در این است که میزان جستجوی آن کم می‌باشد. همین موضوع نیز می‌تواند روی آینده سئو سایت شما تاثیر منفی بگذارد.

از طرفی پسوند و همچنین پیشوند دامنه شما بسیار مهم است و باید زمان و انرژی کافی صرف کنید تا بهترین و مناسب ترین پسوند را برای سایت وبلاگی خود استفاده کنید. این موضوع زمانی برای شما ارزشمند خواهد بود که موتورهای جستجو بخواهند سایت شما را مورد بررسی قرار دهند. در این صورت دامین آتوریتی شما به صورت قابل توجه افزایش پیدا می‌کند. در صورتی که به این نکته ساده توجه نکنید برای سئو سایت وبلاگی مسیر سختی را پشت سر خواهید گذاشت. برای این منظور می‌توانید از مقاله « نکات مهم در ثبت دامنه » به صورت جامع و کامل استفاده کنید. البته مقالاتی از این دست در بخش مقالات سایت برترآموز زیاد است.

در زمان ثبت دامنه خود به جای تمرکز روی هزینه ثبت دامنه سعی کنید روی مزایای آن فکر کنید. به عنوان مثال زمانی که شما پسوند سایت وبلاگی خود را به جای com به IR تغییر می‌دهید. در این صورت نمی‌توانید از پلن‌های درآمد زایی مناسب سایت خود استفاده نمایید. به همین دلیل است که باید تمام تلاش خود را به کار گیرید تا به یک استراتژی منسجم و برنامه ریزی شده قبل از ثبت دامنه دست پیدا کنید. در این صورت احتمال موفقیت شما افزایش پیدا خواهد کرد.

 

انتخاب دامنه مناسب

 

2.    استفاده از تحقیق کلمات کلیدی کاربردی

افراد معمولا در سایت‌های وبلاگی برای تولید محتوا از دو استراتژی استفاده می‌کنند. در حالت اول ممکن است که افراد در مورد موضوعات بسیار زیادی مطلب قرار دهد. در این صورت شما برای سئو سایت وبلاگی باید هزینه و زمان زیادی صرف کنید. البته اگر بتوانید با استفاده تحقیق کلمات کلیدی مناسب این بخش را سازماندهی کنید، می‌توانید سئو سایت وبلاگی بهتر انجام دهید. به این موضوع توجه کنید که شما نمی‌توانید در سایت خود هر نوشته‌ای قرار دهید. این موضوع ممکن است که برای مخاطبین شما جذاب باشد، اما تا زمانی که موتورهای جستجو هدف از نوشتن این محتوا را درک نکنند، سئو سایت وبلاگی با چالش مواجه خواهد بود.

زمانی که شما برای تحقیق کلمات کلیدی خود زمان صرف می‌کنید و با استفاده از یک تقویم محتوایی مناسب این کلمات کلیدی را منتشر می‌کنید، می‌توانید انتظار داشته باشید که سئو سایت وبلاگی به بهترین نحو ممکن انجام می‌شود. از طرفی به این موضوع توجه نمایید که مفاهیم سئو در سایت‌های وبلاگی با سایت‌های فروشگاهی اندکی متفاوت است. زمانی که شما به دنبال تحقیق کلمات کلیدی برای بخش وبلاگ یک سایت فروشگاهی می‌باشید، باید تمام تلاش خود را به کار گیرید که این کلمات در راستای بخش محصولات سایت شما باشد. اما زمانی که در حال تحقیق کلمات کلیدی برای یک سایت وبلاگی می‌باشید، باید تمام تلاش خود را به کار گیرید که این کلمات در راستای مقالات و نوشته‌های قبلی شما باشد. در این صورت می‌توانید اطمینان حاصل کنید که سایت شما در بهترین حالت ممکن سئو می‌شود.

نکته بعدی که باید در تحقیق کلمات کلیدی باید به آن توجه نمایید، داشتن یک سایت وبلاگی به صورت نیچ می‌باشد. ممکن است که شما هدف خود از نوشتن مقاله در وبلاگ خود مشخص کرده باشید و برای رسیدن به یک سیستم مناسب برای بخش مقالات خود یک کلمه کلیدی اصلی انتخاب کنید. سپس تمامی کلمات کلیدی خود را بر اساس این کلمه کلیدی تنظیم کنید. در این صورت می‌توانید اطمینان حاصل کنید که کلمات کلیدی شما بیشترین بازدهی را به همراه دارد و از طرفی  گوگل نیز بهتر سایت وبلاگی شما را درک خواهد کرد.

3.    لینک سازی مناسب بین مقالات

یکی از مهمترین موضوعاتی که سئوکاران کم تجربه به آن توجه کافی ندارند و فکر می‌کنند که این تکنیک ویژه سایت‌های فروشگاهی و یا سایت‌های خدماتی می‌باشد، لینک سازی بین بخش‌های مختلف می‌باشد. درست است که در سئو سایت وبلاگی ما تنها یک بخش برای سئو داریم، اما باید این بخش را به خوبی با دیگر زیر مجموعه‌های آن مرتبط کنیم. منظور ما این است که هر مقاله را به عنوان با مقاله هم مرتبه خود مرتبط کنید. از طرفی این تکنیک در نظر مخاطبین شما نیز بسیار ارزشمند خواهد. به همین دلیل است که معمولا سئوکاران حرفه‌ای تمام تلاش خود را به کار می‌گیرند. تا مقالات خود را به نحوی سازماندهی کنند که مخاطب مدت زمان زیادی برای مطالعه آن ها صرف کند.

البته به این موضوع توجه نمایید که قلم نویسنده نیز در این موضوع بسیار تاثیر گذار است. او باید مطالب را به نحوی بیان کند که نظر همه افراد برای آن ها قابل درک باشد و از طرفی مخاطبین مبتدی و یا مخاطبین حرفه‌ای نیز از مطالعه آن خسته نشوند. در این صورت می‌توانند به یک بازدهی بسیار جذاب از نوشتن این مقاله دست پیدا کنند. از طرفی به این موضوع توجه نمایید که در سئو سایت وبلاگی شما باید نقشه سایت خود را به استفاده از همین تکنیک لینک سازی برای مخاطبین خود ترسیم کنید. در این صورت مخاطبین شما می‌توانند پاسخ سوالات کوچک و بزرگ خود در مقالات دیگر جستجو کنند.

از طرفی به یا داشته باشید که در این تکنیک زیاده روی نکنید. زمانی که لینک سازی شما از حالت بهینه خارج شود، در این صورت مخاطبین شما نمی‌توانند یک مقاله را به پایان برسانند و پرش افکار خواهند داشت. از طرفی این موضوع نرخ پرش صفحه شما را نیز افزایش خواهد داد و مخاطبین شما از هر بخش به بخش دیگر میروند تا استراتژی خود را بهبود بخشند. به همین دلیل است که شما باید تمام تلاش خود را به کار گیرید تا یک ساختار منسجم برای این موضوع تعریف نمایید تا بهترین نتیجه را به دست آورید.

4.    استفاده محتوای صوتی و بصری مناسب برای وبلاگ

اگر نیم نگاهی به وبلاگ‌های قدیمی داشته باشید، متوجه می‌شوید که در این وبلاگ‌ها معمولا محتوا متنی جذاب وجود دارد. اما امروزه مخاطبین سلیقه‌ متفاوت پیدا کرده‌اند و شما صرفا با محتوای متنی نمی‌توانید نظر آن ها را جذب کنید. این موضوع به شما خواهد گفت که سئو سایت وبلاگی اندکی متفاوت است. زمانی که شما نیم نگاهی به یوتیوب و یا پینترست می‌کنید، این موضوع را به صورت کاملا واضح درک می‌کنید. حال اگر شما به دنبال سئو سایت وبلاگی به صورت موثر می‌باشید، باید بعد از انتخاب محتوای متنی مناسب تمام تلاش خود را به کار گیرید تا با استفاده از یک استراتژی مناسب علاوه بر استفاده از محتوای متنی مناسب، محتوای بصری و همچنین محتوای صوتی مناسب نیز برای آن استفاده کنید.

البته به یک نکته بسیار مهم نیز توجه نمایید و آن هم این است که محتوای بصری و محتوای صوتی شما در راستای محتوای متنی شما باشد. در این صورت می‌توانید انتظار یک نتیجه جذاب از کار خود داشته باشید. از طرفی اگر قرار است که محتوای بصری و محتوای صوتی را خودتان تولید کنید، به جرات می‌توان گفت که بازدهی شما از سئو سایت وبلاگی به صورت نمایی افزایش پیدا خواهد کرد. این موضوع زمانی برای شما قابل درک خواهد بود که اهمیت محتوای یونیک از نظر گوگل را درک کنید. از طرفی سعی کنید که برای تولید محتوای بصری مناسب ویژه فضای مجازی خود تمام تلاش خود را به کار گیرید تا محتوای بصری خود را بر اساس نیاز و نظر او شخصی سازی کنید. برای این منظور مطالعه پرسونای مخاطبین شما می‌تواند مانند یک چراغ راه برای شما عمل کند.

محتوای صوتی و بصری

 

5.    ارائه یک مفهوم جدید به مخاطبین

زمانی که  شما یک سایت وبلاگی دارید، یعنی مخاطبین بسیار زیادی به سایت وبلاگی شما مراجعه می‌کنند تا در مورد یک موضوع جدید تحقیق کنند. این موضوع به این معنی است که شما باید تحقیق کنید و یک مطلب را برای آن ها قرار دهید. اگر بخواهید که صرفا محتوای دیگر سایت‌ها را برای آن ها قرار دهید، به جرات می‌توان گفت که سایت شما در مسیر اشتباهی قرار دارد و از طرفی سئو سایت وبلاگی به درستی انجام نخواهد شد و ممکن است که در یک مدت زمان کوتاه حتی از سمت گوگل اخطار نیز دریافت کنید.

نکته بعدی که باید به آن توجه نمایید این است که شما نظرات شخصی خود را همواره با دلیل و مدرک برای مخاطبین خود بیان کنید. زمانی که شما در حال بیان یک مطلب جدید می‌باشید موتورهای جستجو و مخاطبین شما برای قبول آن از شما نیاز دارند تا مطلب خود را اثبات کنید. شما می‌توانید با لینک سازی سایت‌های مرجع و همچنین نقل قول از افراد موثر این موضوع را تا حد زیادی سازماندهی کنید. از طرفی به این موضوع نیز توجه نمایید که یک سئو سایت وبلاگی حرفه‌ای زمانی می‌تواند شما را به سمت نیازهای مخاطب هدایت کند که برای درک آن برنامه ریزی انجام دهید.

دقت کنید که محتوای شما به هر میزان که جذاب و منحصر به فرد باشد، مخاطب و همچنین موتورهای جستجو آن را بهتر درک خواهند کرد. در نتیجه می‌توان اطمینان داشت که سایت شما در مدت زمان بسیار کوتاه تری به نتایج جذاب و جایگاه‌های عالی دست پیدا کند. از طرفی به این موضوع نیز توجه نمایید که در سئو سایت وبلاگی همیشه دانش خود را به روز نگه دارید. ممکن است که شما به بیان یک موضوع بر اساس تجربیات خود بپردازید در صورتی که این موضوع منسوخ شده است. در این صورت مخاطبین قابل توجهی را از دست خواهید داد. به همین دلیل باید تمام تلاش خود را به کار گیرید تا حتی محتواهای قبلی خود را برای رسیدن به محتوای یونیک آپدیت کنید.

6.    از ابزار تحلیلی سئو به روز استفاده کنید

یکی از مهمترین نکاتی که در سئو سایت وبلاگی باید به آن توجه نمایید، استفاده از ابزار تحلیلی مناسب به جهت سئو می‌باشد. به عنوان مثال زمانی که شما سرچ کنسول سایت خود را اندازی نکنید، چگونه می‌خواهید بر اساس کلمات کلیدی و ورودی قبلی خود برنامه ریزی کنید. از طرفی ابزارهای رایگان سئو نیز بسیار زیادی می‌باشند، کافی است که اندکی زمان صرف کنید و تمامی این ابزارها را مورد بررسی قرار دهید. در این صورت می‌توانید سرعت سئو سایت وبلاگی بهینه نمایید. از طرفی به این موضوع توجه نمایید که سئو یک سایت زمانی برای شما جذاب خواهد بود که به صورت مستمر برای آن برنامه ریزی نمایید. در این صورت می‌توانید نقشه راه بهتری برای سئو سایت خود ترسیم کنید.

البته دقت نمایید که برخی از ابزارهای رایگان سئو ممکن است که به دلیل تحریم‌های گوگل علیه ایران به درستی کار نکند. به همین دلیل سعی کنید که قبل از استفاده از یک ابزار حتما در مورد آن و نتایج آن اندکی تحقیق کنید. برخی از ابزار در این حوزه صرفا برای مشخص کردن مسیر سئو سایت وبلاگی مناسب است و قرار نیست که تمامی جزئیات سایت را برنامه ریزی کند. به همین دلیل بهتر است که برای این موضوع اندک برنامه ریزی نمایید.

7.    بررسی سرعت و واکنشگرا « ریسپانسیو » بودن سایت وبلاگی

یکی از موضوعات بسیار مهمی که باید در سئو سایت وبلاگی روی آن تمرکز نمایید، نمایش صحیح وبلاگ در دستگاه‌های مختلف می‌باشد. همانطور که می‌دانید، امروزه میزان جستجو با موبایل به شدت بیشتر است. به همین دلیل شما باید برنامه ریزی کنید که سایت وبلاگی شما در تمامی دستگاه‌های به بهترین شکل ممکن نمایش داده شود. از طرفی به این موضوع نیز توجه نمایید که در سئو سایت وبلاگی سرعت نیز بسیار اهمیت دارد. شما نمی‌توانید یک سایت وبلاگی با سرعت بارگذاری بالا داشته باشید. چرا که این موضوع به صورت ویژه روی نظر مخاطبین و همچنین سئو سایت وبلاگی شما تاثیر گذار خواهد بود.

البته دقت کنید که برنامه ریزی برای این دو موضوع نه هزینه بسیار زیادی از شما خواهد گرفت و نه مدت زمان زیادی نیاز دارد. بلکه شما باید اندکی تحقیق کنید تا بر اساس قالب سایت و همچنین افزونه‌های نصب شده روی آن یک برنامه ریزی صحیح انجام دهید. در این صورت می‌توانید بازدهی خود را به صورت ویژه افزایش دهید.

بررسی سرعت و واکنشگرا « ریسپانسیو » بودن سایت وبلاگی

سخن پایانی

در این مقاله به صورت کامل و جامع به آموزش سئو سایت وبلاگی پرداختیم. اما در صورتی که هر بخش از این مقاله برای شما گنگ و یا نامفهوم بود. به سادگی می‌توانید از طریق بخش کامنت‌های این مقاله پرسش و چالش خود را به ما مطرح کنید. در این صورت همکاران ما در کوتاهترین زمان ممکن پاسخ آن را برای شما ثبت خواهند کرد. اگر بخواهیم یک جمع بندی در مورد سئو سایت وبلاگی انجام دهیم. باید بگویم که بخش قابل توجهی از مراحل سئو در یک سایت وبلاگی به محتوا مربوط می‌شود.

 به همین دلیل است که گاها سئوکاران حرفه‌ای و یا صاحبین این سایت‌ها محتوای خود را به صورت تخصصی به افرادی منتقل می‌کنند. که دانش بسیار بالایی در حوزه کانتنت مارکتینگ دارند. در این صورت اطمینان دارند که محتوای مورد نظر آن ها به بهترین شکل ممکن به مخاطب منتقل می‌شود. چرا که این موضوع برای مخاطبین سایت شما همه چیز خواهد بود و می‌تواند نظر افراد به سمت شما به بهترین شکل ممکن جلب کند.

نویسنده : امیر شادان پور

امیر شادان پور 😎 متخصص تولید محتوا « Content Marketing »و رپورتاژ نویسی پژوهشگر حوزه سئو و علاقه مند به تولید محتوای کاربردی و سئو شده، علاقه مند به حوزه تکنولوژی و دیجیتال مارکتینگ توانایی تولید محتوای تخصصی و ترجمه زبان انگلیسی مشغول همکاری با برترآموز😏

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *