هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

ورود | ثبت نام
تاثیر طراحی سایت بر سئو برتر آموز

تاثیر طراحی سایت بر سئو

دسته بندی : سئو - ساخت سایت
1401/06/13

شاید خواندن عنوان کمی برای شما جالب باشد که اصلا آیا طراحی سایت روی سئو تاثیر دارد یا خیر! بله طراحی سایت تاثیر مستقیمی روی سئو سایت شما دارد و برای اینکه موفقیت بیشتری در گوگل کسب نمایید باید اصول طراحی سایت را به درستی روی سایت خود پیاده‌سازی نمایید. گاهی اوقات در پروژه‌های سئویی زیادی با این موضوع مقابل می‌شوید که یکسری سایت‌های نامناسب از جانب طراحی در اختیار شما قرار می‌گیرد و شما صفر تا صد اصول سئو را بدرستی انجام می‌دهید اما متاسفانه نتیجه درستی را از زحمات خود نمی‌گیرید که پس از بررسی متوجه خواهید شد که از لحاظ طراحی سایت شما نتواسته‌اید امتیاز مناسب را کسب نمایید. خوب در این سری از مقالات برتر آموز قصد داریم به طور مفصل راجع به این موضوع صحیت کرده و نکات کاربردی را درباره‌ی موضوع تاثیر طراحی سایت بر سئو بیان نماییم. در ادامه همراه من و برتر آموز باشید. اگر به موضوعات سئو و بهینه سازی موتورهای جست و جو علاقه دارید پیشنهاد می‌شود حتما محتوای کاربردی آموزش سئو محسن حبیبی راد را مطالعه نمایید و سپس به ادامه این مطلب بپردازید.

آنچه که شما در این مقاله می‌آموزید:

  • چرا طراحی سایت بر روی سئو اهمیت دارد؟
  • بررسی تاثیر طراحی سایت بر سئو

چرا طراحی سایت بر روی سئو اهمیت دارد؟

سوالی که ممکن است در همین ابتدای مسیر برای بسیاری از شما دوستان پیش بیاید این است که چرا طراحی سایت بر روی سئو اهمیت دارد؟

خوب مسلم است که شما از طریق سئو و بهینه سازی موتورهای می‌توانید روی کلمات زیادی رتبه‌های خوبی جذب نمایید. و کاربران زیادی را به سمت سایت خود هدایت نمایید. خوب این کاربران قطعا برای برآورده شدن نیازی و پیدا کردن هدفی به سمت سایت شما می‌آیند. اگر سایت شما نتواند نیاز این مشتری‌ها را برطر6ف کند و کاربر عملا نتواند با فضای سایت ارتباط برقرار کند پس سئو کردن شما چه فایده‌ای داشت؟

فرض کنید یک رستوران تبلیغات زیادی در زمینه جذب مشتری دارد و اتفاقا می‌تواند مشتری‌های زیادی را جذب کند اما متاسفانه نه فضای رستوارن و نه غذاها کیفیت لازم را برای جذب مشتری داشته است. خوب چه اتفاقی می‌افتد؟ مشتری رستوران شما را ترک کرده و ممکن است دیگر با مشاهده نام کسب و کارتان به شما سر نزد.

طراحی سایت درست دقیقا مانند ایجاد فضای رستوران است اگر طراحی درستی نداشته باشید حتی نمی‌توانید موفقیت لازم را در این زمینه کسب نمایید.

خوب قطعا با این مثال اطلاعاتی راجع به ارتباط بین این دو بدست آورده‌اید. در ادامه می‌خواهیم راجع به تاثر آن صحبت کنیم که رعایت کردن و رعایت نکردن آن چه عواقبی را در پیش دارد. اگر طراح سایت هستید پس این مقاله بسیار زیاد برای شما اهمیت دارد و باید تمامی نکات را به خوبی در سایت‌های خود رعایت نمایید برای همین منظور پیشنهاد می‌شود حتما محتوای آموزش طراحی سایت را مطالعه نمایید.

طراحی سایت متناسب برای سئو برتر آموز

بررسی تاثیر طراحی سایت بر سئو

خوب نوبت به آن رسید که به صورت کلی راجع به تاثیر طراحی سایت بر سئو صحبت کرده و نکات مهمی را بیان نماییم که باید آن را در سایت‌های خود بررسی نمایید.

طراحی نامناسب ظاهر سایت!

یکی از مواردی که متاسفانه بسیار زیاد روی سئو سایت تاثیر گذار است طراحی نامناسب ظاهر سایت است. به طور کلی اگر قالب وبسایت شما برای کاربران مناسب نباشد ، سئو کردن شما هیچ فایده‌ای نخواهد داشت. حال این طراحی نامناسب ظاهر سایت شامل چه مواردی می‌شود؟

فونت و رنگ بندی سایت: خوب قطعا کاربران برای مطالعه و خرید وارد یک وبسایتی میشوند و لازمه این فرآیند این است که سایت شما از فونت خوانا و مناسب بهره مند باشد. متاسفانه برخی از وبسایت‌ها را مشاهده می‌کنیم که از فونت نامناسب و با سایز خیلی بزرگ و خیلی کوچک استفاده می‌کنند. کاربر قرار است این محتواها را مطالعه نماید و اگر قابل خواندن نباشد به راحتی سایت شما را ترک می‌کند. رنگ بندی سایت هم بسیار مهم است. برخی از وبسایت‌ها بسیار زیاد از رنگ‌های زننده استفاده می‌کنند که برای چشم کاربر نامناسب است و باعث میشود کاربر سایت شما را ترک کند. شاید این دو مورد برای شما تا به الان اهمیتی نداشته است ولی اگر کمی دقیق تر بشویم متوجه خواهیم شد که باید تمامی موارد بدرستی انجام شود. اگر راجع به رنگ بندی سایت اطلاعات ندارید پیشنهاد می‌شود حتما مقاله راهنمای جامع روانشناسی رنگ‌ها را مطالعه نمایید.

طراحی غیر ریسپانسیو!

امروزه بیش از 2/3 سرچ‌‌های کلی در موتور جست و جوی گوگل توسط گوشی‌های موبایل انجام می‌شود. الان دیگر فرقی ندارد افراد در تاکسی و یا در محل کار باشند تنها با سه کلیک در گوشی تلفن همراه خود می‌توانند خرید خود را نهایی کنندو خوب این موضوع اهمیت طراحی مناسب سایت برای گوشی‌های تلفن همراه را نشان می‌دهد. فرض کنید شما کلی هزینه سئو می‌کنید تا از کاربران روی کلمه خرید X ورودی بگیرید اما کاربران بالافاصله که وارد سایت شما می‌شوند با تصاویری درهم ، منوی غیر قابل استفاده ، دکمه‌های کوچک و ….. مواجه می‌شوند که خوب مسلما کاربر با این اوضاع نمی‌تواند اصلا از شما خرید انجام بدهد. بنابراین توصیه می‌شود حتما مبحث ریسپانسیوی یا واکنش‌ گرایی را به صورت اصولی رعایت نمایید. اگر در این مورد اطلاعاتی ندارید پیشنهاد می‌شود حتما مقاله ریسپانسیو چیست؟ را مطالعه نمایید.

پخش خودکار ویدیو و یا صدا به محض ورود!

برخی از وبسایت‌ها فکر می‌کنند اگر برای کاربر ویدیو و یا صدایی را به صورت خودکار پخش کنند بسیار رابط کاربری بهتری خواهند داشت. اما اصلا اینگونه نیست. شما توصر می‌کنید که کاربر همواره در شرایط مناسبی برای بازدید سایت شما قرار دارد. کاربر ممکن است در شرایط نامناسب روحی ، شرایط بد عصبی ، هنگام سکوت شب و یا صبح هنگام کتابخانه و…. به سایت شما مراجعه کند و یکهو یک موسیقی و با قیلم پخش شود. خوب قطعا در این لحظه احساس خوشایندی به کاربران داده نمی‌شود و تمامی زحمات شما برای جذب مشتری به هدر خواهد رفت و حتی ممکن است نتیجه منفی هم داشته باشد. بنابراین توصیه می‌شود اگر قصد دارید این کار را انجام بدهید حتما قبل از آن از کاربر اجازه بگیرید.

وجو پاپ آپ‌های زیاد!

قطعا با سایت‌های زیادی برخورد کرده‌ایم که به محض ورود هزار و یک پاپ آپی که هرگز بسته نمی‌شود را مشاهده می‌کنیم. حتی گاهی اوقات یادمان می‌رود که به چه منظوری وارد این سایت شده‌ایم. خوب این مورد یک باگ در طراحی سایت می‌باشد که باید سعی کنید برای استفاده از آن حد اعتدال را رعایت نمایید. کاربر قرار است وارد سایت شما بشود تا از محتوای شما استفاده کند اگر قرار باشد دائما دنبال دکمه بستن پاپ آپ بگردد دیگر فایده‌ای نخواهد داشت.

سرعت بارگذاری وبسایت!

یکی از مسائل بسیار مهم در سئو سایت سرعت بارگذاری سایت می‌باشد. کاربران اصلا حوصله و زمان کافی برای لود شدن سایت شما را ندارند و حتی صدم ثانیه هم در این مورد بسیار مهم است.طراح سایت وظیفه دارد تا زیرساخت‌های مناسب برای سرعت سایت را فراهم کند تا کاربران از این لحاظ قصد ترک سایت را نداشته باشند. سرعت سایت امروزه بسیار زیاد مورد توجه گوگل می‌باشد و حتی یکی از معیارهای رتبه دهی هم می‌باشد و وب سایت‌هایی که برای لینک یک و دو با هم رقابت دارند سرعت سایت خود را به کمترین میزان ممکن می‌رسانند. برای اینکه به سایت خود سرعت بیشتری را بهبود ببخشیم باید موارد زیرا را به تفکیک بررسی کرده و انجاک بدهیم.

تصاویر سایت خود را به صورت فشرده در سایت قرار بدهید و از قرار دادن تصاویر با حجم‌های بالا به شدت دوری نمایید.

اگر وبسایت شما از سیستم مدیریت محتوای وردپرس پشتیبانی می‌کند می‌توانید از افزونه کاربردی WP-Rocket برای کش سایت خود استفاده نمایید. علاوه بر این موارد این افزونه فایل‌های CSS و JS شما را فشرده می‌کند تا حجم کمتری را در سایت داشته باشد و سرعت سایت شما افزایش پیدا کند.

در صورت امکان از CDN ها استفاده نمایید. هم نمونه خارجی و هم نمونه ایرانی آن وجود دارد که با تحقیق باید بتوانید بهترین نمونه را در سایت خود نصب نمایید.

از سرویس میزبانی وب یا همان هاست مناسب استفاده نمایید. گاهی اوقات هاست شما فضای کمی برای بارگذاری کل سایت دارد و همین مورد موجب کند شدن سرعت بارگذای می‌شود بنابراین حتما توصیه می‌شود تا از حجم مناسبی استفاده نمایید.

البته راهکارهای زیادی برای افزایش سرعت یک وبسایت وجود دارد که با تحقیق و بررسی باید بتوانید بهترین آن را انتخاب نمایید.

نمایش ارور‌های 403/404/500 و….

فرض کنید که کاربران تایم زیادی را برای بدست آوردن مطلبی خرج میکنند اما وقتی وارد یک وبسایت می‌شوند با انواع ارورها مواجه می‌شوند که درست در همین لحظه مجبور هستند وبسایت را ترک کنند. علاوه بر کاربران این خزنده‌های گوگل هم هستند که برای خزش وارد سایت شما می‌شوند اما وقتی با ارورهای مختلف مواجه میشوند دیگر نمی‌توانند به بخش‌های مختلف نفوذ کنند بنابراین شما امتیازی از گوگل نخواهید گرفت. حتما از طراح سایت خود بخواهید که به خوبی تمامی این ارورها را شناسایی و آن‌ها را برطرف نمایند. اگر با این ارورها آشنایی ندارید پیشنهاد می‌شود حتما مقاله انواع ارورهای گوگل به چه معناست؟ را مطالعه نمایید.

دکمه‌های Call To Action سایت شما اصلا مشخص نیست!

شما قرار است به ازای هر ورودی گوگلی که بدست می‌آورید فروش داشته باشید گاهی اوقات ترافیک خیلی خوبی به سایت شما اضافه می‌شود اما متاسفانه نمی‌توانید آن را تبدیل به مشتری نمایید. خوب سوالی که مطرح می‌شود این است که چه کاری انجام دهیم تا این مشکل را برطرف نماییم؟ می‌توانید با برجسته کردن دکمه‌های Call To Action یا فراخوانی به عمل این کار را انجام بدهید. گاهی اوقات مشتری مشتاق است تا از شما خرید انجام دهد اما اصلا دکمه و یا لینکی را برای خرید پیدا نمیکند که این یعنی شما نتواسته‌اید دکمه‌های فراخوانی به عمل جذابی را طراحی و اجرا نمایید.

سایت شما دسته بندی مناسب و منوی ناوبری ندارد!

فرض کنید که وارد یک هایپر مارکت شده‌اید و به دنبال روغن سرخ کردنی هستید. شما زمان زیادی را ندارید تا تمامی قفسه‌ها را به دنبال کالای خود بگردید پس بنابراین به دنبال دسته بندی‌ دسته بندی قفسه‌ها هستید تا به صورت مستقیم به قفسه روغن برسید. سایت شما هم دقیقا مانند این هایپرمارکت است و باید بتوانید منوی ناوبری و دسته بندی مناسبی را قرار دهید تا کاربر برای خرید کوچکترین مورد ساعت‌ها به دنبال آن نباشد. سایتهایی که دسته بندی دارند بسیار منظم تر هستند و مشتریان راضی تری را نیز دارند.

فضای سایت خود را شلوغ نکنید!

برخی از سایت‌ها هستند که فضای سفید بسیار کمتری دارند و تمامی فضای وبسایت آنها از تصاویر ، لوگو و نوشته‌ها پر شده است. این مورد برای سکب و کارها زیاد توصیه نمی‌شود و بر اساس روانشناسی طراحی وبسایت گفته می‌شود که سعی کنید حتما فضای سفیدی را برای سایت خود قرار دهید تا کاربر بتواند دید بهتری به کل سایت شما داشته باشد. گاهی اوقات زیبایی سایت شما در سادگی آن می‌باشد بنابراین توصیه می‌شود رعایت این نکته را حتما از طراح سایت خود بخواهید.

طراحی سایت شما باید مورد اعتماد کاربران باشد!

یکی از مواردی که روی اعتماد کاربران در کسب و کارهای اینترنتی بسیار تاثیر گذار است طراحی سایت میباشد. سایت شما باید حس خوبی را برای کاربر ایجاد کند و کاربران با توجه به این حس از شما خرید انجام میدهند. چگونه این اعتماد را در طراحی سایت بوجود بیاوریم؟

طراحی سایت شما باید جدید باشد اگر هنوز از طراحی‌های قدیمی استفاده میکنید مطمئن باشید نمی‌توانید اعتبار لازم را بدست بیاورید. از تصاویر زیبا و یونیک استفاده کنید. اگر سایت شما فروشگاهی است سعی کنید از تصاویر منحصر بفرد خود استفاده نمایید تا بتوانید اعتماد کاربران را بدست بیاورید.

آموزش طراحی سایت اصولی همگام با سئو برتر آموز

عدم توجه به طراحی رابط کاربری و تجربه کاربری UI/UX

طراحی سایت فقط به این معنی نیست که شما یکسری از کدها را در کنار هم قرار بدهید و یک فضایی را بوجود آورید بلکه باید از لحاظ مفاهیمی مانند رابط کاربری و تجربه کاربری سرمایه گذاری نمایید. مفاهیم UI و UX بسیار روی اعتماد کاربران و سئو موثر است. این که چیدمان سایت شما ، رنگبندی ، الگو بندی و…. درست باشد از لحاظ فروش هم سئو هم می‌توانید تاثیرگذار عمل کنید شاید برای شما جالب باشد که سئو با تجربه کاربری رابطه مستقیم نیز دارد و برای کسب اطلاعات بیشتر توصیه می‌شود مقاله ارتباط سئو با تجربه کاربری را مطالعه نمایید.

سایت مپ طراحی نمایید!

خزنده‌های گوگل از طریق مفهومی به نام سایت مپ وارد سایت شما شده و به ایندکس مطالب می‌پردازند. اگر سایت شما نقشه سایت نداشته باشد و طراح این مورد را قرار ندهد از ورود خزنده‌ها جلوگیری کرده‌اید و این یعنی امتیازدهی ربات‌ها را از دست می‌دهید. بنابراین از طراح سایت بخواهید حتما سایت مپ را به صورت درست پیاده سازی نماید. هر سایتی به یک Site map برای اجازه دسترسی ربات‌ها نیاز دارد.

سخن آخر :

سعی کرده‌ایم به طور کامل راجع به موضوع تاثیر طراحی سایت بر سئو صحبت کرده و نکات کاربردی زیادی را بیان نماییم. درصد زیادی از خوانندگان این محتوا تا قبل از آن تصور نمیکردند که چه قدر طراحی سایت اصولی روی سئو تاثیرگذار است و همین نکته باعث میشود اگر طراح سایت هستند طراحی مناسبی را انجام دهند و اگر سئوکار هستند تعامل خوبی را با طراح برای رسیدگی به امور سایت را داشته باشند. با رعایت چندتا نکته ساده می‌توانید فروش خوبی را برای سایت خود کسب نمایید. اگر در مورد تاثیر طراحی سایت بر سئو اطلاعاتی دارید لطفا در قسمت کامنت با دوستان برتر آموزی به اشتراک بگذارید. ممنون از توجه شما.

نویسنده : تارا محمدزاده

تارا محمدزاده هستم دانشجوی کارشناسی ارشد هوش مصنوعی. در زمینه سئو ، تولید محتوا و دیجیتال مارکتینگ فعالیت میکنم. سابقه کاری در زمینه تولید محتوا و سئو موضوعات فناوری ، دیجیتال و... دارم. خوشحالم که از نوشته های من استفاده می کنید.

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *