هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

ورود | ثبت نام
لینک بیلدینگ برتر آموز

لینک بیلدینگ چیست و چه اهمیتی دارد؟

دسته بندی : سئو
1401/05/17

در دنیای سئو موتورهای جست و جو شما باید با یکسری از عناوین و عبارت‌ها آشنایی داشته باشید و بتوانید از آنها استفاده نمایید. لینک سازی یکی از موارد مهمی است که در سئوی گوگل ، سئوی بینگ و…. به آن تاکید شده است و اگر می‌خواهید پروژه‌های سئویی موفق را داشته باشید باید کاملا به مفهوم لینک سازی اشراف داشته باشید. در حالت کلی ما دو نوع لینک سازی داریم که نوع اول لینک سازی داخلی گفته می‌شود که شما از صفحات سایت خود به یکدیگر لینک می‌دهید و در واقع یک زنجیره لینک ایجاد می‌کنید و نوع دوم لینک بیلدینگ نام دارد که در ادامه به صورت مفصل راجب به آن بحث کرده و نکات کاربردی‌ را به شما معرفی می‌نماییم. پس با مقاله لینک بیلدینگ چیست و چه اهمیتی دارد؟ همراه برتر آموز باشید و ما را در شبکه‌های اجتماعی با دوستان خود به اشتراک بگذارید. همچنین برای کسب اطلاعات بیشتر راجب به سئو پیشنهاد می‌شود آموزش سئو فوق حرفه ای محسن حبیبی راد را مطالعه نمایید تا در این زمینه اطلاعات خوبی را کسب نمایید.

آنچه که شما در این مقاله می‌آموزید:

  • لینک بیلدینگ چیست و چه اهمیتی دارد؟
  • تاریخچه لینک بیلدینگ‌ها
  • انواع لینک بیلدینگ‌ها
  • موتورهای جست و جو چگونه ارزش یک بک لینک را تشخیص می‌دهند؟
  • لینک بیلدینگ چه تاثیری روی کسب و کار شما دارد؟

لینک بیلدینگ چیست و چه اهمیتی دارد؟

لینک بیلدینگ ، link building ، ساخت بک لینک همگی به معنای دریافت لینک از یک وب سایت دیگر به وب سایت خودتان گفته می‌شود. در واقع لینک بیلدینگ‌ها راهی برای افزایش اعتبار و شناساندن سایت‌های جدید به گوگل و کاربران هستند. زیرا خزنده‌های گوگل وقتی برای ایندکس به یک سایتی مراجعه می‌کنند تمامی لینک‌های موجود در یک صفحه را بررسی می‌کنند و مطابق آن کاربران هم از لینک‌های موجود در یک سایت استفاده می‌کنند. در دنیای سئو یکی از مواردی که نیاز به دقت بیشتری دارد و باید در آن زمینه به صورت اصولی کار کرد ایجاد لینک بیلدینگ است. شاید تصور کنید که شما می‌توانید در سطح فضای وب هر جا که خواستید لینک خود را قرار دهید اما ساخت بک لینک اصول خاص خودش را دارد و شما باید بتوانید یک بک لینک با کیفیتی را برای سایت خود ایجاد نمایید.

در واقع شما با استفاده از ایجاد بک لینک از یک سایت با کیفیت به سایت خود می‌خواهید به گوگل بگویید که از اعتبار سایت با کیفیت تر به سایت شما نیز بیفزاید و اعتبار سایت شما را هم افزایش دهد. برای همین منظور گفته می‌شود که از سایت هایی با DA ، PA پایین و SPAM Score بالا ، بک لینک دریافت نکنید زیرا نتیجه منفی روی سایت شما خواهد داشت.

از آنجایی که لینک بیلدینگ جزو موارد مهم در سئوی موتور جست و جوی بینگ به شمار می رود ، اگر به طور کلی با نحوه سئو کردن این موتور جست و جو آشنایی ندارید پیشنهاد می‌شود مقاله آموزش سئو برای موتور جست و جوی بینگ را مطالعه نمایید.

تاریخچه لینک بیلدینگ‌ها

از سال 1990 میلادی موتورهای جست و جو لینک بیلدینگ‌ها را به عنوان یک عامل موثر برای دریافت رتبه در گوگل معرفی کردند و سئو کاران نیز به دنبال گرفتن رتبه برتر از گوگل بودند. با گذشت زمان چون گوگل ربات‌ها و الگوریتم‌های دقیقی را برای تشخیص و رسیدگی به این کار نداشت کل فضای وب به مکانی برای تبادل لینک‌های با کیفیت تبدیل شده بود و هر سایتی که بیشترین میزان بک لینک را داشت در SERP قرار می‌گرفت و همین موضوع باعث شده بود تا سایت‌ها لینک‌های بی‌کیفیت ، اسپم و…. را نیز تهیه کنند.  ولی با نارضایتی کاربران گوگل الگوریتم‌های خود را آپدیت کرد و ساز و کار جدیدی را در تولید لینک بیلدینگ ایجاد کرد.

انواع لینک بیلدینگ‌ها

در ادامه مقاله لینک بیلدینگ چیست و چه اهمیتی دارد؟ می‌خواهیم راجب به انواع لینک بیلدینگ‌ها صحبت کنیم. در حالت کلی بک لینک‌ها به دو دسته لینک‌های فالو و لینک‌های نوفالو تقسیم می شوند که در ادامه بررسی خواهیم کرد.

لینک بیلدینگ چیست ؟ برتر آموز

لینک‌های فالو (Follow)

لینک‌های فالو آن دسته از لینک‌هایی هستند که باعث می‌شود اعتبار از آن صفحه به صفحه مقصد داده شود یعنی گوگل به آن اعتماد کند و هنگام رتبه بندی این اعتبار را به شمار بیاورد. در واقع شما اگر از صفحاتی که لینک‌های آن فالو هست به سایت خود لینک بگیرید به گوگل می‌گویید که از اعتبار بالای آن پیج به صفحه سایت شما هم تاثیر بدهد ، حالا ممکن است از این سایتی که اعتبار آن پایین است لینک دریافت کنید که اگر لینک های آن Follow باشد باز هم از اعتبار کم آن به شما داده می‌شود.

لینک‌های نوفالو (No Follow)

زمانی که یک سایت قطعه کد rel=”nofollow” را داشته باشد تمامی لینک‌های موجود در آن نوفالو خواهد بود. یعنی اگر شما لینکی از آن سایت به سمت سایت خود دریافت نمایید ، گوگل به این لینک اعتماد نمی‌کند و آن را جزو رتبه بندی ها به شمار نمی‌آورد. پس در واقع تصور نکنید که با گذاشتن لینک خود در هر وب سایتی می‌توانید بک لینک دریافت نمایید زیرا باید بدانید لینک‌های آن در کدام حالت قرار دارد؟

این که یک سایت لینک فالو و یا نوفالو داشته باشد ، همگی بستگی به مدیر سایت دارد که بخواهد لینک‌های خود را در چه وضعیتی قرار بدهد. در واقع وقتی تمامی لینک‌های سایت شما Follow باشد این موضوع را قبول کرده اید که به گوگل بگویید هر وبسایتی دقت کنید هر وب سایتی با هر موضوعی اگر از شما لینک گرفت به آن اعتبار بدهید و جزو SERP حساب نمایید. که خوب مسلما نمی توان همه وب سایت‌هایی که از شما لینک می‌گیرند را شناخت برای همین نیاز داریم لینک برخی از صفحات وب سایت خود را به rel=”nofollow” تغییر بدهیم تا بتوانیم نظارت داشته باشیم. معمولا مدیران سایت کدام صفحات سایت را به لینک نوفالوو تغییر می‌دهند ؟

قسمت دیدگاه های وبلاگ
مطالب و پست های فروم‌ها
قسمت نظرات کاربران مهمان
صفحات قابل ویرایش ویکیپدیا
امضا موجود در مطالب کاربران مهمان

دقت داشته باشید که در سایت‌های پربازدید که روزانه کاربران زیادی در آن فعالیت کرده و نظر درج می‌کنند نمی توان نظارت کافی بر روی لینک‌های سایت داشت بنابراین می‌توان آن را به rel=”nofollow” تغییر وضعیت داد. در واقع لینک‌های نوفالو هم بی تاثیر نیستند اما تاثیر آنها به اندازه لینک‌های فالو نمی‌باشد.

شما برای دریافت بک لینک همیشه نیاز به این ندارید که هزینه صرف کنید تا وب سایت‌ها لینک شما را به اشتراک بگذارند ، شما به صورت رایگان هم می‌توانید این کار را به خوبی انجام دهید و تاثیرات مثبت آن را روی سایت خود مشاهده نمایید. از لینک شبکه‌های اجتماعی گرفته تا انواع وبلاگ ها و همگی می توانند برای سایت شما تاثیر گذار باشند به همین منظور پیشنهاد می شود مقاله ساخت بک لینک های رایگان را مطالعه نمایید.

حالا چطور می‌توانیم مواردی مانند اعتبار دامنه ، اعتبار صفحه و اسپم اسکور را به دست آوریم؟

برای بررسی این سه فاکتور در وب سایت‌های مختلف کافیست وارد سایت MOZ شده و از قسمت ثبت نام در وارد این سایت شوید و امکان Mozbar را برای خود فراهیم کنید بدین صورت هر موقع وارد هر وبسایتی بشوید می‌توانید این موارد را به صورت رایگان مشاهده نمایید.

موتورهای جست و جو چگونه ارزش یک بک لینک را تشخیص می‌دهند؟

سوالی که برای اکثر کاربران به وجود می‌آید این است که موتورهای جست و  جو از جمله گوگل چگونه ارزش بک لینک را تشخیص می‌دهند؟ در واقع برای این که ارزش یک لینک بیلدینگ را بسنجیم نیاز است تا فاکتورها و معیارهای متفاوتی را بررسی کنیم. البته گوگل یک موتور جست و جوی کاملا هوشمند است که شاید برخی از موارد زیر را بررسی و شاید برخی دیگر از موارد را در رتبه دهی خود دخیل کند اما بر اساس تجربه سئوکاران می توان عوامل زیر را به عنوان مهم ترین تاثیرگذارترین عوامل بررسی کرد.

مورد اعتماد بودن لینک!

متاسفانه تمامی لینک‌هایی که در سطح وب سایت‌ها وجود دارند از کیفیت کافی برخورددار نیستند و نیاز است تا گوگل این لینک‌ها را بررسی نماید. بر اساس آمار و ارقام به دست آمده بیش از نیمی از لینک‌های تولید شده در سطح وب اسپم هستند که باعث می‌شود علاوه بر این که به اعتبار سایت شما اضافه نکند بلکه باعث کاهش اعتبار شما هم نیز بشود. در واقع لینک بیلدینگ مورد اعتماد موجب افزایش رتبه شما در سطع گوگل خواهد شد. لینک بیلدینگ های دریافت شده از وب سایت‌های دولتی ، آموزشی مانند دانشگاه‌ها و…. همگی اعتبار بالایی در سطح فضای وب دارند.

لینک بیلدینگ برتر آموز-

لینک سازی در شبکه‌های اجتماعی!

دریافت بک لینک از شبکه‌های اجتماعی به قدری قدرتمند و مفید است که می تواند جایگاه خوبی برای شما در سطح فضای موتورهای جست و جو به وجود بیاورد. لینک بیلدینگ شبکه‌های اجتماعی به دلیل معتبر بودن و صد البته رایگان بودن آن بسیار توصیه می‌شود. شما می‌توانید از شبکه‌های اجتماعی مانند اینستاگرام ، یوتیوب ، توییتر ، لینکدین و… لینک‌های با کیفیتی به سمت سایت خود هدایت نمایید و از آن ها برای کسب رتبه بهتر و برتر استفاده کنید. لینک سازی در شبکه‌های اجتماعی علاوه بر کسب بک لینک با کیفیت برای شما ، باعث می‌شود ترافیک خوبی از کاربران به سمت سایت شما هدایت شوند و این مورد نرخ کلیک سایت را افزایش می‌دهد. پس در حالت کلی استفاده از شبکه‌های اجتماعی برای بهوبد فرآیند لینک بیلدینگ فراموش نشود. برای همین منظور پیشنهاد می‌شود مقاله بازاریابی شبکه های اجتماعی چیست؟ را مطالعه نمایید.

اینستاگرام یک پلتفرم مفید و رایگان از شبکه‌های اجتماعی می‌باشد که با مطالعه آموزش اینستاگرام می‎توانید اطلاعات مناسبی را بدست بیاورید.

بررسی لینک‌های خارجی!

گمان نکنید که اگر لینکی را از سایتی دریافت کردید دیگر کار تمام شده و نیازی نیست فرآیند دیگری را انجام دهید. ما می‌دانیم که روزانه مطالب و صفحات جدیدی در سایت منتشر می‌شود و باعث می‌شود صفحات قدیمی دیگر بازخورد خوبی نداشته باشند و به صفحه مرده تبدیل شوند. شما با بررسی لینک‌ها باید بتوانید این صفحات را احیا نمایید. اگر لینک های خارجی با کیفیتی را از وب سایت های خوب دریافت کردید این لینک‌ها را احیا نمایید تا تاثیر دوباره‌ای برای سایت شما داشته باشد. حتی ممکن است یک لینک در گذشته تاثیر خوبی در سایت شما گذاشته باشد اما به مرور زمان کیفیت خود را از دست بدهد که شما در این مواقع این لینک را از سایت خود پاک می‌کنید.

انکر تکست (Anchor Text)

زمانی که شما لینک بیلدینگ می‌سازید باید این لینک سازی روی انکر تکست درستی ایجاد شود. اگر صفحه مورد نظر شما در مورد آموزش زبان انگلیسی است باید انکر تکست‌های شما هم به این کلمه باشد تا بیشترین میزان نتیجه را دریافت کنید.

لینک‌های موجود در فوتر و ساید بار سایت!

معمولا فوتر یک وبسایت جزو مهم ترین موارد برای لینک سازی می‌باشد به علت این که فوتر در تمامی صفحات سایت تکرار می‌شود مرجع مهم تری برای لینک سازی می‌باشد.

لینک بیلدینگ چه تاثیری روی کسب و کار شما دارد؟

در این مرحله از مقاله لینک بیلدینگ چیست و چه اهمیتی دارد؟ می‌خواهیم بررسی کنیم که لینک بیلدینگ چه تاثیری روی کسب و کار شما دارد؟

لینک بیلدینگ ایجاد برند سازی می‌کند.

می‌دانیم که در دنیای دیجیتال مارکتینگ برند سازی از اهمیت بالایی برخورددار است و شما می‌توانید با استفاده از لینک بیلدینگ اصولی این کار را برای کسب و کار خود انجام بدهید. شما با یک تولید محتوای اصولی می‌توانید زمینه‌ای را فراهم کنید تا این محتوا در شبکه‌های اجتماعی و سایر فضای وب منتشر شود. این انتشار باعث می‌شود که برند شما سر زبان‌ها باشد و سیگنال‌های زیادی به سمت سایت شما قرار بگیرد.

لینک بیلدینگ چیست و چه اهمیتی دارد؟ برتر آموز

لینک بیلدینگ چیست و چه اهمیتی دارد؟ برتر آموز

لینک بیلدینگ ایجاد افزایش ترافیک می‌کند.

یکی از موارد مهم لینک بیلدینگ افزایش ترافیک وب سایت‌ها است. زمانی که لینک سایت شما در شبکه‌های اجتماعی و سایر سایت‌های موجود در فضای وب قرار بگیرد. این موضوع باعث می‌شود تا کاربران زیادی روی لینک سایت شما کلیک کنند و به سایت شما مراجعه نمایند و تمام اینها ترافیک‌های ارزشمندی هستند که شما باید بتوانید با روش‌های مختلف آنها را در قیف فروش قرار بدهید و به درآمد برسید.

لینک بیلدینگ ایجاد افزایش روابط میان سایت‌ها می‌شود.

خوب می‌دانیم که یکی از روش‌های بازاریابی B2B می‌باشد. بدین ترتیب که شما به عنوان یک کسب و کار با سایر کسب و کار ها فعالیت نمایید. لینک بیلدینگ قادر است تا روابط خوبی را میان دو کسب و کار بزرگ ایجاد نماید.

سخن آخر : 

سعی کرده‌ایم به طور کامل راجب به موضوع لینک بیلدینگ چیست و چه اهمیتی دارد؟ صحبت کرده و نکات کاربردی خوبی را بیان نماییم. با توجه به صحبت‌های گفته شده ، فهمیدیم که لینک بیلدینگ جزو موارد مهم در سئو سایت می‌باشد که حتما باید اصولی آن را برای رشد سایت خود انجام بدهید. اگر این مورد به صورت اصولی انجام نشود ( برای مثال بک لینک بخرید ، لینک اسپم دریافت کنید ، در سایت‌های مزرعه لینک شرکت کنید و….) می‌تواند برای رشد وب سایت شما نیز اثر منفی داشته باشد. در حالت کلی باید برای لینک سازی از سئو کلاه سیاه فاصله بگیرید تا بتوانید نتیجه دلخواه را دریافت نمایید. اگر در زمینه لینک سازی خارجی تجربه ای دارید که در قسمت بالا به آن اشاره نشده است لطفا در قسمت کامنت با دوستان برتر آموزی آن را به اشتراک بگذارید.  ممنون از توجه شما به برتر آموز.

نویسنده : تارا محمدزاده

تارا محمدزاده هستم دانشجوی کارشناسی ارشد هوش مصنوعی. در زمینه سئو ، تولید محتوا و دیجیتال مارکتینگ فعالیت میکنم. سابقه کاری در زمینه تولید محتوا و سئو موضوعات فناوری ، دیجیتال و... دارم. خوشحالم که از نوشته های من استفاده می کنید.

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *